Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ


Recommended Posts

Olina συμφωνώ με όσα είπε η nicki. Φυσικά και θα κάνετε Χριστούγεννα σπιτι σας. Θα πάτε σπιτι την ίδια μέρα. Εμένα ο άντρας μου είχε πάρει άδεια την επόμενη μέρα για να ειμαστε σιγουροι αλλα μπορει τελικά και να μη χρειαζόταν. Απλά θέλει τις πρώτες μέρες προσοχή στην καθαριότητα της περιοχής και φυσικά υπολόγισε 1-2 εβδομάδες αποχή.

Τα ράμματα φεύγουν μόνα τους. Απλά θα νιώθει τραβηγματακια.

Απο ότι μας είχε πει ο γιατρός μας, αν η βιοψια γίνει απο έμπειρο γιατρο δεν υπάρχει κανένα θέμα ούτε για τη λιμπιντο ούτε για κάτι άλλο. Σίγουρα όμως υπάρχει περιορισμένος αριθμός που μπορει να κάνει κάποιος.

Αν και ξέρω κάποιον άντρα γνωστής που έχει κάνει 7 και ευτυχώς έκαναν πριν λίγο καιρο μωρακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κεράκι πολυ ωραία τα νέα σου! Όντως είναι απίστευτο όταν βλέπεις στην οθόνη το πλασματακι σου να κουνιέται. Το καλυτερο είναι σε λίγο καιροβπου θα το νιώθεις να κινείται!!

Link to comment
Share on other sites

Geia sas.

sas parakolouthw edo kai arketo kairo kai tha ihela na sas pw tin diki mou istoria. o antras mou exei azoospermia (spermatodiagrama 0). mas eipan oti prepei na kanoume biospia. Iparxei pithanotita na brethoun spermata? to FSH kai LH stis ormonikes exetasis itan poly psiles. eimaste apelpismenoi. iparxoun pithanotites na kanoune biologika diko mas paidi?

Link to comment
Share on other sites

Geia sas.

sas parakolouthw edo kai arketo kairo kai tha ihela na sas pw tin diki mou istoria. o antras mou exei azoospermia (spermatodiagrama 0). mas eipan oti prepei na kanoume biospia. Iparxei pithanotita na brethoun spermata? to FSH kai LH stis ormonikes exetasis itan poly psiles. eimaste apelpismenoi. iparxoun pithanotites na kanoune biologika diko mas paidi?

Τονια κανεις δεν μπορει να απαντησει με σιγουρια και υπευθυνοτητα αν υπαρχουν σπερματοζωαρια αν δεν κανετε βιοψια. μονο η βιοψια θα δειξει. αυτη ειναι και το μεγαλυτερο αγχος που περναμε οσοι αντιμετωπιζουμε αυτο το προβλημα, παμε στα τυφλα. παντως οσοι κανανε βιοψια βρηκανε εστω και μετρημενα στα δαχτυλα!!!


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα! τι κανετε? τα χριστουγεννιατικα ψωνια? εγω εχω πηξει στο σπιτι! αντε να περασουν οι μερες γιατι θα δαγκωσω τον αντρα μου :tongue::tongue::tongue: δεν με αφηνει να κανω τπτ ουτε καφε δε μ'αφηνει να πιω.


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Geia sas.

sas parakolouthw edo kai arketo kairo kai tha ihela na sas pw tin diki mou istoria. o antras mou exei azoospermia (spermatodiagrama 0). mas eipan oti prepei na kanoume biospia. Iparxei pithanotita na brethoun spermata? to FSH kai LH stis ormonikes exetasis itan poly psiles. eimaste apelpismenoi. iparxoun pithanotites na kanoune biologika diko mas paidi?

τονια καλως ηρθες! δυστυχως σχεδον ολες εδω μεσα στη ιδια φαση ειμασταν ειμαστε.. ακομα και αν οι εξετασεις βγουν τελειες παλι ειναι αναγκαια η βιοψια γιατι ποτε δεν ξερεις!! ακομα και προβληματικες να βγουν δεν αποκλειεται να βρεθουν σπερματοζωαρια αλλα σε κάθε περιπτωση πρεπει να γινει η βιοψια.. παρα πολλες κοπελες απο εδω μεσα ειναι ηδη εγκυες και αλλες γεννησαν με σπερματοζωαρια απο βιοψια!! ευτυχως που υπαρχει το φορουμ και μας δινει ελπιδα!! το πρωτο βημα που πρεπει να κανεις ειναι να βρειετε ενα καλό ουρολόγο για να σας κατευθυνει!!!!! μην πελαγωνεις!! το σεναριο ειναι αισιο στις περισσοτερες περιπτωσεις!!! και με διπλα αποτελεσματα (διδυμακια)!! για την ωρα ενα βημα τη φορα και οτι θελεις μας ρωτας εδω ειμαστε!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα! τι κανετε? τα χριστουγεννιατικα ψωνια? εγω εχω πηξει στο σπιτι! αντε να περασουν οι μερες γιατι θα δαγκωσω τον αντρα μου :tongue::tongue::tongue: δεν με αφηνει να κανω τπτ ουτε καφε δε μ'αφηνει να πιω.

μοριτσα εγκυουλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Olina να μην σε ανησυχεί καθόλου ούτε εσένα ούτε τον σύζυγο σου η βιοψία. Ο δικός μου που δεν μπορεί καθόλου στην ιδέα του χειρουργείου και της αναισθησίας και μπορώ να πώ πώς τα πήγε τέλεια :). Η βιοψία θα κρατήσει κανένα 45λεπτο υπολογισε και την αναισθησία και την καθηστέρηση 1 ώρα και κάτι. Μετά θα παραμείνετε μέσα 1-2 ώρες ανάλογα μέχρι να συνέλθει εντελώς και θα φύγετε. Όσο για το αν είναι επώδυνη.... θα φύγετε με ραφές στη επίμαχη περιοχή και θα πρέπει να ήσαστε προσεκτικοί καμία εβδομάδα απο τυχών κτυπήματα. Ο πόνος είναι λίγος και τις 3 πρώτες μέρες. Ο σύζυγος μου είχε περισσότερο πόνο και για περισσότερες μέρες γιατί πρίν από την βιοψία προσπαθήσαν να βρούν σπερματοζωάρια με παρακέντηση. Τώρα αν επηρεάζει την λιμπιντο ο γυναικολόγος μας είπε πώς δεν μπορείς να επαναλάβεις πολλές φορες την διαδικασία γιατί ουσιαστικά αφαιρείς τα κύτταρα που παράγουν την τεστοστερόνη. 1-2 φορές είναι απόλυτα ακίνδυνο.

Αυτά.....

κι εγω οσο σκεφτομαι οτι μπορει να χρειαστει δευτερη βιοψία, πραγματικά τρελαινομαι.. ο συζηγος μου για την ωρα αρνειται κατηγορηματικα να ξαναμπει σε αυτη τη διαδικασια.. για φανταστειτε να πειραχτει κατι και μετα.. για τη δευτερη μιλαω παντα.. δεν ξερω ειμαι και εγω μπερδεμενη πολύ σε αυτο το κομμάτι!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μοριτσα μου κοριτσάκι μου ! τα θερμά μου συγχαρητήρια ! και σε σένα κ στον σύζυγο! Με το καλό η χορειακή!

Ρένα καλώς ήρθες ! Τις καλύτερες ευχές μου για το μωρό σου!

Τα νέα μου. Δεν έγραψα 2 μέρες γιατί για μένα τα πράγματα εξελίσσονται περίεργα. Χρειάζομαι τα φώτα σας. Από ότι θυμάστε ο νέος γιατρός μας έδωσε μια σειρά εξετάσεις για τον καθένα μας προκειμένου να δει τι γίνεται και πως πάνε τα πράγματα. Ο άντρας μου τις έκανε την Τετάρτη (προχθές ) & τα πρώτα αποτελέσματα από χθες είναι τα εξής. Αιματολογικές καλές . Ο υπέρηχος έδειξε μέτρια κυρσοκήλη ενώ το δείγμα σπέρματος σχεδόν αζωοσπερμια!

Ο ουρολόγος που τον παρακολουθεί προτείνει βιοψία 23/12 προκειμένου να δει πως πάνε τα πράγματα εκεί μέσα κ τι φταίει/εμποδιζει το σπέρμα αλλά κ να πάρει δείγμα για κατάψυξη (καλό αυτό) . Η βιοψία θα του δείξει λέει κ πώς να προχωρήσει με την εγχείρηση της κυρσοκύλης η όποια προγραμματίστηκε για αρχές του χρόνου.

Μορίτσα ή όποια άλλη μπορεί. Τι γίνεται με τη βιοψία? Πόσο θα κάτσουμε? Θα κάνουμε Χριστούγεννα μέσα? Πονάει πολύ? Επηρεάζει τη λίμπιντο? Γενικά είναι επώδυνη? Ο άντρας μου μίλησε χθες το πρωί με τον γιατρό μόνος του κ βέβαια ρώτησε τα μισά!!!!!! Βοήθεια!

Επιπλέον το αστείο είναι ότι εγώ έχω καθυστέρηση κ δεν μπορώ να κάνω ακόμα τις εξετάσεις που μου έχει ζητήσει (θυρεοειδής-προλακτινη-καμπύλη ζαχάρου) γιατί τις ήθελε 2-5η μέρα περιόδου. Μετά την εξωσωματική αδιαθέτησα κανονικά αλλά με πολύ μικρή ροη για 2 μέρες . Ενδιάμεσα είχα αίμα 2 μέρες μάλλον λόγω ωορρηξίας . και τώρα είμαι 33η μέρα και περίοδος γιοκ. Τι γινεται? Φταίνε οι ορμόνες? Τέλος πάντων το ραντεβού με τον γυναικολόγο είναι την Δευτέρα οπότε θα μας πει πως προχωραμε τουλάχιστον από την πλευρά του συζύγου.

Σας ζάλισα αλλά ξέρω πως έχετε τις απαντήσεις. Σας φιλώ μια μία ξεχωριστά!

βρε ολινακι μου!! αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αφου ο ανθρωπος βγάζει σπερματοζωαρια!! γιατι να κάνει βιοψια???? και αφου λενε οτι το σπερματοζωαριο μεσα στους ορχεις ειναι χειροτερης ποιοτητας απο το εξωτερικο που βγαινει και εχει ωριμασει??? δεν καταλαβαινω!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

moritsa xairomai poly gia sena, blepw oti sto telos ta kataferetai.

mou eipan oti prepei na pame se endokrinologo gia na kanoume kapoia therapeia kai meta ginetai i biospia. xeretai poia einai akrivos i diadikasia pou prepei na akolouthisoume. o kathe giatros leei ta dika tou.....

Eimaste toso apelpismenoi me tin katastasi - theloume kai oi duo poly ena diko mas moraki.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


moritsa xairomai poly gia sena, blepw oti sto telos ta kataferetai.

mou eipan oti prepei na pame se endokrinologo gia na kanoume kapoia therapeia kai meta ginetai i biospia. xeretai poia einai akrivos i diadikasia pou prepei na akolouthisoume. o kathe giatros leei ta dika tou.....

Eimaste toso apelpismenoi me tin katastasi - theloume kai oi duo poly ena diko mas moraki.

Τονια μην απελπιζεσαι. Εγω θα έλεγα να βρείτε αν δεν έχετε γιατρο-κέντρο και εκείνοι θα σας πουν τι να κάνετε. Πηγαίνοντας σε ξεχωριστούς γιατρούς ( ειδικότητες) ο καθένας θα λέει το μακρύ του.


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω οσο σκεφτομαι οτι μπορει να χρειαστει δευτερη βιοψία, πραγματικά τρελαινομαι.. ο συζηγος μου για την ωρα αρνειται κατηγορηματικα να ξαναμπει σε αυτη τη διαδικασια.. για φανταστειτε να πειραχτει κατι και μετα.. για τη δευτερη μιλαω παντα.. δεν ξερω ειμαι και εγω μπερδεμενη πολύ σε αυτο το κομμάτι!!!

εμείς πάντως πάμε ολοταχώς για δεύτερη βιοψία. Θέλουμε τόσο πολύ ένα δικό μας μωράκι που δεν σκεφτόμαστε καθόλου την επώδυνη διαδικασία αν και οι πιθανότητες είναι μάλλον λίγες. Τουλάχιστον ακόμη μια φορά οφείλουμε να δοκιμάσουμε. Έχουμε αλλάξει και ιατρικό κέντρο και ελπίζουμε σε ένα θάυμα. Με το καλό τέλος Ιανουαρίου. Ελπίζω ο Νέος Χρόνος να είναι τυχερός για όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια!

έχω μέρες να γράψω γιατί έχω πολλά προβλήματα με τη δουλειά μου & δεν έχω προλάβει να μπω.

Λοιπόν, maryy μου το πρόβλημα εξελίσσεται. Κάποτε είχαμε σπερματοζωάρια! Δυστυχώς γράφω νομίζω κανένα εξάμηνο τώρα εδώ και η μείωση ήταν ραγδαία με τον τελευταίο μήνα να μιλάμε για αζωοσπερμία! (ξέρω δεν είναι αστείο αλλά είχα διαλέξει το σωστό τοπικ να γράφω ......)

Τέλος πάντων, εμάς οι ορμονολογικές είναι τέλειες. Αυτό που φαίνεται είναι η κυρσοκήλη και απαραίτητα πριν από την εγχείρηση της κυρσοκύλης πρέπει να γίνει βιοψία. Γιατρό ουρολόγο έχουμε τον Σακελαρίου στο Ιασώ general (είναι πατέρας & γιος) και αυτοί μας σύστησαν βιοψία πριν από όλα για να δουν κ τι σταματαει το σπέρμα ενώ παράλληλα θα πάρουν και ότι βρουν σε σπερματοζωάριο για κατάψυξη.

Θα μπούμε τη Παρασκευή για την βιοψία. Μοριτσα μας είπαν θα μείνει μέσα μια μέρα & θα γίνει ολική νάρκωση?????? Ρώτησα 2 φορές κ θα μιλήσω κ την Παρασκευή -δεν καταλαβαίνω γιατί ολική. Εκτός αν έχουν δει κάτι κ δεν το λένε.

Είδαμε κ τον γυναικολόγο τη Δευτέρα ο οποίος συμφώνησε με όλα όσα είπε ο ουρολόγος κ είπε ότι με τόσο καλές ορμονολογικές όλα καλά θα πάνε . Τι να πω.

Εγώ πάλι σήμερα 8η μέρα καθυστέρηση. Αν μέχρι την 10η δεν έρθει να κάνω λέει χορειακή (πλάκα μας κάνεις τώρα ! με τον κρίνο θα το πιάσω?????) και μετά να πιω duphaston….

φιλια σε όλες-απο εβδομαδα εχω αδεια κ θα γραφω καθε μέρα!:P

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια!

έχω μέρες να γράψω γιατί έχω πολλά προβλήματα με τη δουλειά μου & δεν έχω προλάβει να μπω.

Λοιπόν, maryy μου το πρόβλημα εξελίσσεται. Κάποτε είχαμε σπερματοζωάρια! Δυστυχώς γράφω νομίζω κανένα εξάμηνο τώρα εδώ και η μείωση ήταν ραγδαία με τον τελευταίο μήνα να μιλάμε για αζωοσπερμία! (ξέρω δεν είναι αστείο αλλά είχα διαλέξει το σωστό τοπικ να γράφω ......)

Τέλος πάντων, εμάς οι ορμονολογικές είναι τέλειες. Αυτό που φαίνεται είναι η κυρσοκήλη και απαραίτητα πριν από την εγχείρηση της κυρσοκύλης πρέπει να γίνει βιοψία. Γιατρό ουρολόγο έχουμε τον Σακελαρίου στο Ιασώ general (είναι πατέρας & γιος) και αυτοί μας σύστησαν βιοψία πριν από όλα για να δουν κ τι σταματαει το σπέρμα ενώ παράλληλα θα πάρουν και ότι βρουν σε σπερματοζωάριο για κατάψυξη.

Θα μπούμε τη Παρασκευή για την βιοψία. Μοριτσα μας είπαν θα μείνει μέσα μια μέρα & θα γίνει ολική νάρκωση?????? Ρώτησα 2 φορές κ θα μιλήσω κ την Παρασκευή -δεν καταλαβαίνω γιατί ολική. Εκτός αν έχουν δει κάτι κ δεν το λένε.

Είδαμε κ τον γυναικολόγο τη Δευτέρα ο οποίος συμφώνησε με όλα όσα είπε ο ουρολόγος κ είπε ότι με τόσο καλές ορμονολογικές όλα καλά θα πάνε . Τι να πω.

Εγώ πάλι σήμερα 8η μέρα καθυστέρηση. Αν μέχρι την 10η δεν έρθει να κάνω λέει χορειακή (πλάκα μας κάνεις τώρα ! με τον κρίνο θα το πιάσω?????) και μετά να πιω duphaston….

φιλια σε όλες-απο εβδομαδα εχω αδεια κ θα γραφω καθε μέρα!:P

καλημερα Ολινα μου! ολα θα πανε καλα θα το δεις ;) ειμαι σιγουρη πως θα βρειτε! καπου χανουν το δρομο τα ατιμα!!! οσο για την ολικη και τη διαμονη νομιζω το κανουν καθαρα για οικονομικους λογους.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :D

μακαρι αυτη η καθυστερηση να οφειλεται σε θαυμα ;););)


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα ειμαι καινουρια στη συζητηση σασ αλλα απο τα λιγα που διαβασα νομιζω πωσ ειστε ειδικεσ για το δικο μου προβλημα!!!λοιπον εμενα οι εξετασεισ μου οι ορμονικεσ ειναι καλεσ το ιδιο και η σαλπιγγογραφια μου.το προβλημα το εχει ο συζυγοσ καναμε σπερμοδιαγραμμα και καλλιερκεια σπερματοσ η οποια ειναι καθαρη κανενα μικροβιο.το σπερμα τωρα ενω εχει καλο αριθμο 68 εκατομμυρια τη πρωτη φοαρα και 72 τη δευτερη εχουμε προβλημα με τη κιμητικοτητα 15%προσθια ζωηρη και 15%ελικοειφη ζωηρη ενω 65%ακινητα κι επισησ αρκετεσ συγκολησεισ που τη δευτερη φορα εγινασ πολλεσ.πηραμε βιταμινεσ σεληνιο a c e και l karnitini καθωσ καi bisolvon για τισ συγκολησεισ οι οποιεσ ομωσ ειχαν αυξηθει στην επανεξεταση πειτε βρε κοριτσια σασ παρακαλω τη γνωμη σασ εχω αγχωθει πολυ!!!


2gq8wseqzlf0p4g6.png

1628999blgz69myth.gif

471788kccd6pi1th.gif

I AM WAITING FOR YOU

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...