Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια τι κανετε;

Λες κ εισασταν στο γραφειο με ολα αυτα που λετε.. Εχει ανεβει η πιεση μου 30 λεμε απο το πρωι με του ανεγκεφαλους.... πραγματικα απορω πως κρατιεμαι στο τσακ ημουν το πρωι να δηλωσω παραιτηση ...

Νινακι καλα θα κανετε κ θα πηγαινετε στο πατρικο σας να στρωσει λιγο η κατασταση κ μετα βλεπετε...

Αγγελικη πως ειναι ο μικρος; Ωραια τα παιδακια !!!

Φωτεινη προβλημα το φαγητο σε καταλαβαινω απολυτα... ειδικα οταν εχεις να νταντεψεις κ τα μεγαλα παιδια αυτο ειναι ακομα πιο δυσκολο...

Ιωαννακι καλη επιτυχια με το γλυκο,ελπιζω να σου αρεσει.

Μαγειρικα σημερα τρωμε φασολακια ...Για αυριο εχουν μειενι σουτζουκακια, θα βρασω κ λιγα μακαρονια κ μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Κορίτσια μέχρι στιγμής είναι απύρετος. Ελπίζω να πέρασε, κατά το απογευματάκι θα δείξει!

Ιωάννα δεν πας στον ορθοπεδικό να σου γράψει και αναρρωτική με την ευκαιρία? Βάλε και το χέρι στον νάρθηκα να το δουν και κάτσε και ξεκουράσου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!!

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε σουφλέ ζυμαρικών που έμεινε από χτες.

Χθες σιδέρωνα σχεδόν δύο ώρες και πάλι έχω ασιδέρωτα! Χώρια αυτά που δεν λένε να στεγνώσουν!!! Ωραίο φαγάκι!!! Μη λες για σίδερο, μη λες για σίδερο...με περιμένουν 4 πλυντήρια και νομίζω ότι θα αρχίσουν να με κυνηγούν!

Ο μικρός ανέβασε χτες το μεσημέρι κατά τις 4 ένα 39, ήπιε πονσταν και κοιμήθηκε. Τον κρατησε μέχρι τις 10 το βράδυ οπότε και ανέβασε ένα 38.3 οπότε και του ξαναέδωσα ατιπυρετικό. Ήταν απύρετος όλη νύχτα μέχρι σημερα στις 1 οπότε και έκανε ένα 37,4. Είπα στην πεθερά μου αν ανεβάσει πάνω από 38 να του δώσει αντιπυρετικό. Άλλα συμπτώματα δεν έχει για την ώρα κι ελπίζω να παραμείνει μόνο με τον πυρετό. Άχου ο μικρούλης... περαστικούλια του...

Smurfita κιντερ έκπληξη έχει καταντήσει το κλίμα στην δουλειά ε? Ελπίζω να μην σας επιφύλασουν άλλες εκπλήξεις! Όντως κιντερ έκπληξη... και ποτέ δεν είναι ίδια!

...

Νινα ευχομαι η θεραπεια να κρατησει τον πατερα σου ετσι ωστε να ηρεμησετε κι εκεινος να μην παιδευεται.

Αγγελικη μακαρι ο γιος σου να μην κανει τοσο πυρετο παλι. Εγω παλι στο θεμα δωρων δεν θα ψωνισω τιποτα οπως και περσι και οποιος θελει ας το καταλαβει γιατι δεν μπορω

Μη νομίζεις κι εμείς συμβολικά μικροδωράκια θα κάνουμε. Δεν είμαστε για έξοδα και θα πρέπει να το καταλάβουν και οι υπόλοιποι αυτό. Πέρυσι δεν κάναμε σπουδαία δωράκια (δεν είχαμε χρόνο έγκυος εγώ ο σύζυγος 12ωρα στη δουλειά) και κακοπήγε πάααααρα πολύ σε γονείς-αδέλφια και με μουρμούραγαν για 1 μήνα. Φέτος το ξεκαθάρισα κι ας το πάρουν όπως νομίζουν.
καλησπερα κ απο μενα!!

εγω τρεχω ολη μερα με κατι συναντησεις πφφφφφ

Σμουρφιτακι παλαι καλα που βοηθαει ο αντρας σου με το μαγειρεμα. Οσο για την δουλεια, με οποιον κ να μιλησω ολοι στην ιδια κατασταση ειμαστε νομιζω.. Ευτυχώς δεν θα πει τίποτα. Και στην εγκυμοσύνη και τώρα με τη μικρή το έχει εξασκήσει το άθλημα!

Σημερα φαγαμε σπανακορυζο που ειχα ετοιμο. Για αυριο εχω καθαρισει να φτιαξω φασολακια λαδερα.

Νόστιμα φαγάκια και τα δύο. Σπανακόριζο θα βάλω στο πρόγραμμα για την επόμενη εβδομάδα.
βρε κοριτσια δεν κανουμε απο οτι βλεπω κατι πρωτοτυπο καθε μερα. Παμε στις προβληματικες δουλειες μας, σκαμε ενα 8ωρο και κατι παραπανω, μετα σπιτι μαγειρεμα, συμμαζεμα, μπανια και υπνο. Ολα ειναι το σο προγραμματισμενα και ιδια, μηπως κατι πρεπει ν αλλαξει?
Αχ Ιωάννα μου είναι προβληματική η συγκεκριμένη ρουτίνα, ειδικά όταν δεν περνάμε καλά στις δουλειές μας. Όλο αυτό μας ρίχνει ψυχολογικά. Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά και να βρίσκω διεξόδους, αλλά δεν σου κρύβω ότι υπάρχουν φορές που στενοχωριέμαι γιατί ουσιαστικά περνάει ο καιρός κι αισθάνομαι ότι ο χρόνος με προσπερνάει...
Ιωάννα σίγουρα κάτι πρέπει να αλλάξει αλλά τι? Βλέπεις κάτι από όλα αυτά που να μην χρειάζεται να γίνει? Ή που να έχεις την δυνατότητα να το κάνει κάποιος άλλος? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Πριν 2 μήνες στον όμιλο που δουλεύω έκαναν εθελούσια. Αλλά δεν περιελάμβαναν όλες τις εταιρίες του ομίλου παρά μόνο την μαμά εταιρία. Αν περιελάμβαναν και τις θυγατρικές τότε επειδή πληρούσα τις προυποθέσεις που έθεταν θα την έκανα σίγουρα βάζοντας ένα πολύ καλό πακέτο στην τσέπη! Αλλά που???? Αυτά είναι για λίγους!! Τα θυμάμαι και συγχίζομαι.....:mad::mad::mad::mad:

Τα ίδια είχα ακούσει Αγγελική και από την αδελφή μου που δουλεύει στη διοίκηση τράπεζας, αλλά ούτε κι εκείνη δεν μπόρεσε να πάρει.
Καλημέρες:)

Αγγελική πώς είναι σήμερα το παιδί?

Δίκιο έχεις Ιωάννα, αλλά πιστεύω ότι αν δεν κάνει ο καθένας κάτι να αλλάξει, δεν μπορούμε να περιμένουμε να "βρέξει" αλλαγές;)... η καθημερινότητα είναι αναπόφευκτη, αλλά μικρά πράγματα που μπορούν να κάνουν την διαφορά υπάρχουν, όπως ένα καφεδάκι με ένα φίλο, μία βόλτα στην θάλασσα, ένα παιχνίδι επιτραπέζιο με την οικογένεια, μία βόλτα στα στολισμένα μαγαζιά, κ.τ.λ. δεν είναι ανάγκη να γίνει κάτι πολύ σπουδαίο... αυτά τα μικρά, αξίζουν πολλά.... εγώ πάντως δεν έχω παράπονο... τελευταία είμαι από νοσοκομείο σε γιατρούς με τον μπαμπά, ο σύζυγος λείπει συχνά λόγω δουλειάς, μία φίλη μου είναι στα πρόθυρα διαζυγίου.. δεν υπάρχει ρουτίνα σε αυτό το σπίτι!:confused:Νινάκι εσύ μάλλον χρειάζεσαι ρουτίνα! Ελπίζω να βρείτε νέους ρυθμούς και να αντιμετωπίσετε αυτή την κατάσταση.

Αλήθεια θα την "έκανες", αν μπορούσες? πιστεύεις ότι θα μπορούσες να κάτσεις σπίτι, χωρίς να δουλεύεις μετά από τόσα χρόνια?

Σήμερα θα κάνω πεινιρλί, με ζύμη που πήρα από εργαστήριο την Ν.Ιωνίας... Καλή επιτυχία και καλοφάγωτα!!! το βράδυ θα πάω από τους γονείς να μείνω, καθώς αποφασίσαμε με τα αδέρφια μου για λίγες μέρες να κάνουμε νυχτερινές βάρδιες...;)Νομίζω ότι πολύ σωστά το σκεφτήκατε! Μπράβο σας και κυρίως επειδή συνεννοήστε!

Ξέχασα να σας πω ότι τα ψωμάκια έγιναν πολύ ωραία με τον γλυκάνισο και τις σταφίδες.... απλά είδα ότι θέλουν τελικά ψήσιμο γύρω στα 40 λεπτά.

Φιλιά σε όλους.

Φιλιά και σε εσένα!!!
Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Για σήμερα έχω φτιάξει παιδάκια κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες. Τζενάκι μετά τις 4 θα είμαι σπίτι, έλα να φάμε!!!!

Ο μικρός ανέβασε το βράδυ γύρω στις 10 ένα 38.4 και με αντιπυρετικό του έπεσε αλλά σήμερα το πρωί στις 7,30 είχε ήδη 38,1. ΄Εφαγε λίγο γάλα με κορν φλέικς, ήπιε παναντολ και τώρα είναι απύρετος. Περιμένω πως θα εξελιχθεί... Ταλαιπωρείται ο μικρούλης με τον πυρετό... τουλάχιστον να είναι η τελευταία μέρα που έχει...

Πάω να δουλέψω και τα ξαναλέμε σε λίγο! Φιλιά!

Καλημέρα κι απο μενα!

Σμουρφιτα μου δεν πληττεις κι εσυ στη δουλεια ε; Τι καλά! ΤΙ μαγειρεψε τελικα ο αντρουλης σου; Όχι όπως είπε και η Αγγελική "κίντερ έκπληξη" η κάθε μέρα!

Εχετε δικιο σε αυτο που λετε. Όλες περναμε καταπληκτικα στις δουλειες μας κι εχουμε κι αλλα θεματα μετα να διαχειριστουμε. Το θεμα ειναι οτι πλεον ολοι βλεπουν τον εαυτο τουςκαι δεν κοιτανε ευκολα το συνολο. Κι εγω περναω ζορισμενα οχι τοσο επειδη μετα εχω να κανω πολλες δουλειες στο σπιτι αλλα από αλλα θεματα κι ακουω καθε μερα τοσες βλακειες που μονο με αναισθησια αντιμετωπίζονται.

Περισσεψαν καποια γιουβαρλακια για σημερα. Εβαλα και στην κορη μου στο σχολειο - για να δουμε τι θα δουμε. Εφτιαξε κι η γιαγια παστα φλωρα. Για αυριο εχω μπλοκαρει γιατι ολοι παραπονιουνται - ο καθενας θελει το δικο του πφφφ

Φιλια

Τι πρόβλημα βρε κοπέλα μου κι αυτό με το φαγητό;;; Μακάρι πάντως η μικρή να φάει. Για αύριο κάνε κάτι εύκολο να ξεμπερδεύεις και από ΣΚ βλέπεις...

Εμεις σημερα θα φαμε φακες. Το χερι μου ποναει αρκετα, πηγα το πρωι και για τις ακτινογραφιες και περιμενω και το ναρθηκα, αντε να δουμε! Νάρθηκα ξεκούρασης πήρες; Κι εγώ πρέπει να τον φοράω 20 μέρες, αλλά προς το παρόν δεν έχω καταφέρει ούτε 1 ολόκληρη μέρα να τον φορέσω :rolleyes:

Τζενακι σημερα θα παρω υλικα για το γκυκακι σου.

Ρικολακι χαθηκες παλι οποτε μπορεις γραψε μας νεα σου

Σμουρφιτα πηζεις κι εσυ ε? Τι καλο μαγειρεψε ο αντρας σου?

Τελικά κορίτσια χθες ο άντρας μου έφτιαξε μακαρόνια, για την ακρίβεια τα έβρασε κι έβαλε έτοιμη σάλτσα πέστο που είχα στο ψυγείο. Δεν κάνω όμως παράπονο...μια χαρά ήταν!!!

Η μικρή θέλει συνέχεια τώρα να κάθεται και μας έχουν κοπεί λίγο τα χέρια γιατί δεν θέλει να την αφήνουμε μόνη της, οπότε πήραμε καρεκλάκι φαγητού χθες το απόγευμα και σήμερα μου είπε ο καλός μου ότι όλο παίζει εκεί! Επίσης η ανέβασε πυρετό χθες η μικρή μάλλον λόγω δοντιών και δεν έφαγε όσο τρώει συνήθως. Ήθελε μόνο αγκαλίτσα και να μασάει το αρκουδάκι της...

Το πρωί πριν φύγω έβγαλα κιμά να ξεπαγώσει ώστε να φτιάξω φαγάκι, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι ακριβώς.

Για αύριο ζήτησα άδεια να δουλέψω από το σπίτι. Δεν τους καλοπήγε, αλλά κοντεύω να καταρρεύσω. Προς το παρόν το έχουν δεχτεί, αλλά ποιός ξέρει έχω άλλες 2 ώρες μέχρι να φύγω....!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

smurfita μου ειπε να παρω εναν που ειναι 20cm και πιανει και τον αντιχειρα για να ακινητοποιησει τον καρπο, τον ιδιο λεμε? τωρα που πηρα τα αποτελεσματα της ακτινογραφιας δεν καταλαβα τι ελεγε, κατι για οστικη νησιδα και οστεοειδες οστεωμα λεει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παρασκευη σημερα και δεν ηθελα με τιποτα να σηκωθω απο το κρεββατι.

Πως μου ειστε εσεις;

Ιωαννα μου αλήθεια δεν μπορεις να παρεις αναρρωτικη τωρα με το χερι; Αφου δεν πληρωνεσαι ετσι κι αλλιως...

Σμουρφιτα στα προθυρα καταρρευσης ε; Γιατι τους πειραζει που θα δουλεψεις απο το σπιτι; Επειδη δε θα σε βλεπουν; Αχ τι ωραια που καθεται η μικρη στο καρεκλακι. Ισως και σε καποιο παρκο να καθοταν (αν χωραει στο σπιτι - αν και δεν ειναι για μεγαλο χρονικο διαστημα).

Νινα πως βγηκαν τα πεινιρλι;

Αγγελικουλα πως ειναι ο μικρος; Θα παει την εκδρομουλα του;

Η υπόλοιπη παρεα τι κανει;

Τζενακι υπηρξε ταυτιση χτες - η γιαγια εφτιαξε για σημερα φασολακια. Πηξιμο και σε εσας ε;

Σε εμας με τα νεα δεδομενα που υπαρχουν αυτον τον καιρο δυσκολευει το θεμα της μεταθεσης μου γιατι ο καινουριος διευθυντης μου δηλωσε οτι δε θα συναινει να φυγω λογω ελλειψης προσωπικου. Ας ελπισουμε οτι θα εχω θετικο αποτελεσμα σε παλιοτερη αιτηση που ειχα κανει... Ειμαι σε αναμονη προς το παρον. Εν τω μεταξυ σε ασχετη στιγμη χτες ανακαλυψα οτι η μαμα μου ψιλοεχει μπερδεψει την αγωγη που της δοθηκε προσφατα για το αναπνευστικο της (ευτυχως χωρις ιδιαιτερες συνεπειες) κι οτι αν δεν με φοβοταν λιγουλακι δεν θα την επαιρνε καθολου γιατι δεν θελει!!!! Και ειναι μια αγωγη που πρεπει να λαμβανεται πρωινες ωρες που εγω λειπω - τι αλλο να κανω πια.

Τελικα χτες η μικρη ουτε που τα δοκιμασε τα γιουβαρλακια. Ευτυχως παντως δεν επαθε υστερια οπως παθαινε περυσι στον παιδικο. Εν τω μεταξυ αποφασισε η γιαγια και μαγειρεψε χτες το πρωι φασολακια για σημερα οπως προανεφερα. Βεβαια σκεφτοταν τι να μαγειρεψει για τη μικρη... Δυστυχως σε εμας εχει γινει κουραστικο το θεμα του φαγητου γιατι ειναι κακοφαγη η μικρη, ειναι μεγαλοι οι παππουδες και δεν μπορουν αν φανε τα παντα και δεν ειναι και δεκτικοι στο να δοκιμαζουν νεες γευσεις. Καθε μερα καποια γκρινια θα υπαρχει.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε αρακά.

Ο μικρός πάει καλύτερα, έχει κάνει ένα 37,8 χθες το βράδυ και ελπίζω να μείνει απύρετος σήμερα!

Εμένα με έχει πιάσει λίγο ο λαιμός μου. Πιστεύω όμως ότι τα χάπια που πέρνω για την αλλεργία δεν θα αφήσουν να υποτροπιάσω! Τον λαιμό τους έχουν και η κόρη μου αλλά και ο άντρας μου! Αυτή η υγρασία μας έχει τσακίσει βρε παιδί μου!

Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα φύγουμε μία εβδομάδα με τον άντρα μου για το χωριό για κάποιες δουλειές που πρέπει να γίνουν. Οπότε μάλλον θα τα πούμε σε 10 μέρες. Είναι ευκαιρία να ξεκουραστώ και λίγο! Αυτά τα περί καθημερινότητας που λέγαμε Ιωάννα! Θα είναι μία πολύ καλή τονωτική ένεση για τον χειμώνα που έρχεται!

Πάω να διαβάσω τα νέα σας...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις κι εμείς συμβολικά μικροδωράκια θα κάνουμε. Δεν είμαστε για έξοδα και θα πρέπει να το καταλάβουν και οι υπόλοιποι αυτό. Πέρυσι δεν κάναμε σπουδαία δωράκια (δεν είχαμε χρόνο έγκυος εγώ ο σύζυγος 12ωρα στη δουλειά) και κακοπήγε πάααααρα πολύ σε γονείς-αδέλφια και με μουρμούραγαν για 1 μήνα. Φέτος το ξεκαθάρισα κι ας το πάρουν όπως νομίζουν.

Καλά δεν βλέπουν ότι όλοι έχουν οικονομικά προβλήματα και ότι ο καιρός των " καλών " δώρων έχει περάσει? Εμείς εδώ και 2 χρόνια έχουμε καθιερώσει τα συμβολικά δωράκια μεταξύ μας. Χωρίς γκρίνιες ευτυχώς!

Τα ίδια είχα ακούσει Αγγελική και από την αδελφή μου που δουλεύει στη διοίκηση τράπεζας, αλλά ούτε κι εκείνη δεν μπόρεσε να πάρει.

Το τραγικότερο είναι ότι όσοι πρόλαβαν και βγήκαν τώρα είναι οι τελευταίοι που πήραν καλά πακέτα! Από την νέα χρονιά αλλάζουν όλα προς το χειρότερο και δεν θα σε συμφέρει καν να βγεις στην σύνταξη :(

Τελικά κορίτσια χθες ο άντρας μου έφτιαξε μακαρόνια, για την ακρίβεια τα έβρασε κι έβαλε έτοιμη σάλτσα πέστο που είχα στο ψυγείο. Δεν κάνω όμως παράπονο...μια χαρά ήταν!!!

Αφού βρήκες έτοιμο φαγάκι όλα καλά!

Η μικρή θέλει συνέχεια τώρα να κάθεται και μας έχουν κοπεί λίγο τα χέρια γιατί δεν θέλει να την αφήνουμε μόνη της, οπότε πήραμε καρεκλάκι φαγητού χθες το απόγευμα και σήμερα μου είπε ο καλός μου ότι όλο παίζει εκεί!

Πόλύ καλή λύση το καρεκλάκι! Το έχεις ελεγχόμενο και κάνεις και τις δουλειές σου!

Επίσης η ανέβασε πυρετό χθες η μικρή μάλλον λόγω δοντιών και δεν έφαγε όσο τρώει συνήθως. Ήθελε μόνο αγκαλίτσα και να μασάει το αρκουδάκι της...

Συνηθισμένη συμπεριφορά των ζουζουνιών όταν βγάζουν δόντια!

Για αύριο ζήτησα άδεια να δουλέψω από το σπίτι. Δεν τους καλοπήγε, αλλά κοντεύω να καταρρεύσω. Προς το παρόν το έχουν δεχτεί, αλλά ποιός ξέρει έχω άλλες 2 ώρες μέχρι να φύγω....!!!

Τελικά είσαι σπίτι σήμερα?

smurfita μου ειπε να παρω εναν που ειναι 20cm και πιανει και τον αντιχειρα για να ακινητοποιησει τον καρπο, τον ιδιο λεμε? τωρα που πηρα τα αποτελεσματα της ακτινογραφιας δεν καταλαβα τι ελεγε, κατι για οστικη νησιδα και οστεοειδες οστεωμα λεει.

Θα σε διαφωτίσει ο ορθοπεδικός. Πάντως εγώ θα σου ξαναπώ για την αναρωτική.

Καλημέρα! Παρασκευη σημερα και δεν ηθελα με τιποτα να σηκωθω απο το κρεββατι.

Πως μου ειστε εσεις;

Κάνε κουράγιο, μισή μέρα έμεινε ακόμη!!!!

Ιωαννα μου αλήθεια δεν μπορεις να παρεις αναρρωτικη τωρα με το χερι; Αφου δεν πληρωνεσαι ετσι κι αλλιως...

Ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ!

Αγγελικουλα πως ειναι ο μικρος; Θα παει την εκδρομουλα του;

Δεν τον έστειλα ούτε σήμερα γιατί με την υγρασία που έχει δεν θέλω να υποτροπιάσει! Τον επόμενο μήνα άλλωστε θα πάνε ξανά εκδρομούλα.

Σε εμας με τα νεα δεδομενα που υπαρχουν αυτον τον καιρο δυσκολευει το θεμα της μεταθεσης μου γιατι ο καινουριος διευθυντης μου δηλωσε οτι δε θα συναινει να φυγω λογω ελλειψης προσωπικου. Ας ελπισουμε οτι θα εχω θετικο αποτελεσμα σε παλιοτερη αιτηση που ειχα κανει... Ειμαι σε αναμονη προς το παρον.

Πες του διεθυντή σου ότι το θεωρεί σωστό να είναι μία οκογένεια χωρισμένη στα δύο επειδή εκείνος έχει θέμα προσωπικού? Να αιτηθεί να στείλουν άλλο άτομο. :rolleyes:

Εν τω μεταξυ σε ασχετη στιγμη χτες ανακαλυψα οτι η μαμα μου ψιλοεχει μπερδεψει την αγωγη που της δοθηκε προσφατα για το αναπνευστικο της (ευτυχως χωρις ιδιαιτερες συνεπειες) κι οτι αν δεν με φοβοταν λιγουλακι δεν θα την επαιρνε καθολου γιατι δεν θελει!!!! Και ειναι μια αγωγη που πρεπει να λαμβανεται πρωινες ωρες που εγω λειπω - τι αλλο να κανω πια.

Χειρότερη κι από μικρό παιδί! Τι τραβάς κι εσύ βρε κοριτσάκι μου!

Τελικα χτες η μικρη ουτε που τα δοκιμασε τα γιουβαρλακια. Ευτυχως παντως δεν επαθε υστερια οπως παθαινε περυσι στον παιδικο. Εν τω μεταξυ αποφασισε η γιαγια και μαγειρεψε χτες το πρωι φασολακια για σημερα οπως προανεφερα. Βεβαια σκεφτοταν τι να μαγειρεψει για τη μικρη... Δυστυχως σε εμας εχει γινει κουραστικο το θεμα του φαγητου γιατι ειναι κακοφαγη η μικρη, ειναι μεγαλοι οι παππουδες και δεν μπορουν αν φανε τα παντα και δεν ειναι και δεκτικοι στο να δοκιμαζουν νεες γευσεις. Καθε μερα καποια γκρινια θα υπαρχει.

Είναι αξιοθάυμαστη η υπομονή σου με όλα αυτά που περνάς!

Φιλια


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Χρόνια πολλά σε όσες/όσους γιορτάζουν σήμερα... βασικά νομίζω ότι είναι γυναικεία γιορτή, αλλά κάπου διάβασα ότι γιορτάζουν και άντρες... με ποιό όνομα άραγε?

Ιωάννα τον ξέρω αυτό τον νάρθηκα... τον έχω χρόνια... ακινητοποιεί εντελώς τον καρπό και κρατάει τον αντίχειρα σταθερό... είναι λίγο άβολος, αλλά άμα πρέπει να το φορέσεις, τι να κάνεις?

Αγγελική ζηλεύω:) πάτε χωριό για 10 μέρες! βάλτε με σε μία βαλιτσούλα και μένα... δεν παίρνω πολύ χώρο:P... καλά να περάσετε, παρόλο που θα κάνετε δουλειές, σίγουρα θα ξεκλέψετε χρόνο για καμία βολτούλα!

Φωτεινή εδώ και μέρες δυσκολευόμαστε εμείς να σηκωθούμε από το κρεβάτι... περιμένουμε πώς και πως την αυριανή μέρα, που δεν έχει πρωινό ξύπνημα και θα είναι σπίτι μετά από πολύ καιρό ο σύζυγος, για να κοιμηθούμε πολύ! οι γονείς θέλουν λίγο κυνήγι, όσο αφορά τις θεραπείες και τα φάρμακα... αλλά τι να πρωτοπρολάβεις και εσύ?;)... τα πεινιρλί έγιναν πολύ ωραία... ακολούθησα τις συμβουλές που μου έδωσαν από εκεί που τα πήρα, δηλ. πολύ δυνατό φούρνο και ψήσιμο για 7-8 λεπτά.

Σήμερα θα κάνω ρεβύθια... χτες τελικά δεν έμεινα στο σπίτι των γονιών... η κατάσταση ήταν καλύτερη, οπότε δεν χρειάστηκε, προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσαρες!!

Αυτο που λετε να μεινω σπιτι δεν το θελω, μπορει να φανει γελοιο αλλα επειδη τωρα στη δουλεια δεν κανουμε απολυτως τιποτα καθως η Ιταλια δεν μας πουλαει πλεον πραγματα απο αρχες του μηνα ερχομαστε και καθομαστε οποτε ξεκουραζομαι πιο πολυ απ οτι σπιτι που θα κανω δουλειες και θα κυνηγαω το παιδι.

Φωτεινη τι βλακας που ειναι ο διευθυντης σου, να πεις αυτο ακριβως που σου ειπε η Αγγελικη. Τι τραβας κι εσυ με τους δικους σου δεν λεγεται!

Αγγελικη ζηλευω για το χωριο αλλα υπαρχει πιθανοτητα να παω κι εγω ενα σ/κ στη Σπαρτη στις 6/12 οποτε μπορει να σπασει η ρουτινα. Ελπιζω ο γιος σου να συνελθει σημερα κι εσεις να μην χειροτερεψετε.

Νινα ευτυχως που κοιμηθηκες σπιτι σου, μακαρι να ειναι παντα ηρεμοι να μην χρειαστει να πηγαινεις κι ευχομαι να λιωσετε στον υπνο με τον αντρα σου

Εμεις θα φαμε σνιτσελ σημερα θα τα φτιαξει ο αντρας μου

Μηπως χασαμε την Εβιρι? για ψαξτε σε ντουλαπια κι επιπλα!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη ελπιζω να μη χειροτερεψετε και ευχομαι να περασετε υπεροχα στο χωριο!

Ιωαννα μου σε καταλαβαινω οπως το θετεις απλά μου φαινεται οτι πιο γρηγορα θα παρεις τα λεφτα απο το ΙΚΑ!!

Νινα σου ευχομαι να κοιμηθειτε οσες ωρες θελετε!!! Καλο το οτι δεν χρειαστηκε να κανετε βαρδια. Κανετε και οικονομια δυναμεων.

Οσον αφορα τη δουλεια τα εξηγησα ολα αυτα στον νεο διευθυντη και το εχει καταλαβει αλλα υπαρχουν αλλα υπηρεσιακα προβλήματα κι ετσι την πληρωνουμε εμεις. Το να ζητησει αντικατασταση ειναι σαν να μη συναινει οποτε μια η αλλη.

Για τους γονεις που λετε και την υπομονη τα εχω συνηθισει ολα αυτα κι ετσι δεν μου φαινονται τοσο τραγικα. Το θεμα του φαγητου ομως με κουραζει γιατι σκεφτομαι οτι θα μου βγει ιδιοτροπος κι ο μικρος χωρις να υπαρχει λογος εξαιτιας των αλλων. π.χ. η γιαγια του εφτιαξε αλλο φαγητο σημερα γιατι υπεθεσε οτι δεν θα φαει τα φασολακια.

Τα ξαναλεμε


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα καλημερα!!

Επιτελους Παρασκευη!! Αν κ για μενα το ΣΚ προβλεπεται πολυ κουραστικο οταν τελειωσω με καθαριοτητα κ στρωσιμο σπιτιου θα ανακουφιστω!!!

Νινακι που ειναι αυτο το μαγαζι στην ν.Ιωνια να το επισκεφτω οεο;

Αγγελικη καλα να περασετε στο χωριο.Οσες δουλειες κ να εχεις σιγουρα θα χαλαρωσεις !!!

Φωτεινη οντως χαρας την υπομονη κ το κουραγιο σου! Οταν ειχα για ενα μεγαλο διαστημα την μαμα εδβ που μου κραταγε τον γιο μου αυτο το πραγμα εκανε.Οταν φτιαχναμε οσπριο η λαδερο εφτιαχνε αλλο φαγητο για να φαει το παιδι, ενω το παιδι τα ετρωγε ολα μια χαρα κ μου την ειχε δωσει.Αφου κ τωρα αν θυμαστε κ το καλοκαιρι που σας ελεγα εφτιαχνε φακες πχ κ εφτιαχνε κ κεφτεδακια κ μετα το παιδι ετρωγε φακες κ στραβωνε κιολας γιατι κουραστηκε κ εφτιαξε κ δευτερο φαγητο.... Ετσι εκανε κ τον αδερφο μου κ μεχρι να παντρευτει δεν ετρωγε καθολου λαχανικα κ οσπρια, εχεις δικιο που λες , εμεις κατα καποιο τροπο στρεφουμε τα παιδια η κ εμας τους ιδιους να γινουν-με ιδιοτροποι.

Ιωαννα κ εγω ψηφιζω αναρρωυικη.Πιο πολυ για το ψυχολογικο, να ξεφυγεις λιγο απο το ασχημο κλιμα.

Εγω κοριτσια θα παρω αδεια τις απο 20-31 Δεκεμβριου κ απο της 24 θα παμε στο χωριο.Το περιμενουμε πως κ πως να ξεκουραστουμε λιγο.

Μαγειρικα σημερα τρωμε σουτζουκακια με ζυμαρικο κοραλακι.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική ζηλεύω:) πάτε χωριό για 10 μέρες! βάλτε με σε μία βαλιτσούλα και μένα... δεν παίρνω πολύ χώρο:P... καλά να περάσετε, παρόλο που θα κάνετε δουλειές, σίγουρα θα ξεκλέψετε χρόνο για καμία βολτούλα!

Είσαι λίγο ψηλή για το μεγάλο σακ βουαγιάζ που έχω!!!! Σίγουρα θα κάνουμε και καμία βολτούλα! Αλλά και σπίτι να είμαστε ο συνδιασμός φύση-σομπα με ξύλα-καφεδάκι είναι πολύ δελεαστικός!

χτες τελικά δεν έμεινα στο σπίτι των γονιών... η κατάσταση ήταν καλύτερη, οπότε δεν χρειάστηκε, προς το παρόν...

Μακάρι να μην χρειαστεί τελικά να μπείτε καθόλου σε αυτήν την διαδικασία!

Αυτο που λετε να μεινω σπιτι δεν το θελω, μπορει να φανει γελοιο αλλα επειδη τωρα στη δουλεια δεν κανουμε απολυτως τιποτα καθως η Ιταλια δεν μας πουλαει πλεον πραγματα απο αρχες του μηνα ερχομαστε και καθομαστε οποτε ξεκουραζομαι πιο πολυ απ οτι σπιτι που θα κανω δουλειες και θα κυνηγαω το παιδι.

Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο!

Αγγελικη ζηλευω για το χωριο αλλα υπαρχει πιθανοτητα να παω κι εγω ενα σ/κ στη Σπαρτη στις 6/12 οποτε μπορει να σπασει η ρουτινα.

Εύχομαι να καταφέρετε να πάτε!

Ελπιζω ο γιος σου να συνελθει σημερα κι εσεις να μην χειροτερεψετε.

Κι εγώ το ελπίζω για να φύγω ήσυχη!

Μηπως χασαμε την Εβιρι? για ψαξτε σε ντουλαπια κι επιπλα!

Και κάτω από το κρεβάτι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη ελπιζω να μη χειροτερεψετε και ευχομαι να περασετε υπεροχα στο χωριο!

Ευχαριστώ Φωτεινή μου!

Οσον αφορα τη δουλεια τα εξηγησα ολα αυτα στον νεο διευθυντη και το εχει καταλαβει αλλα υπαρχουν αλλα υπηρεσιακα προβλήματα κι ετσι την πληρωνουμε εμεις. Το να ζητησει αντικατασταση ειναι σαν να μη συναινει οποτε μια η αλλη.

Κοινώς έμπλεξες!!!!:rolleyes:

Για τους γονεις που λετε και την υπομονη τα εχω συνηθισει ολα αυτα κι ετσι δεν μου φαινονται τοσο τραγικα. Το θεμα του φαγητου ομως με κουραζει γιατι σκεφτομαι οτι θα μου βγει ιδιοτροπος κι ο μικρος χωρις να υπαρχει λογος εξαιτιας των αλλων. π.χ. η γιαγια του εφτιαξε αλλο φαγητο σημερα γιατι υπεθεσε οτι δεν θα φαει τα φασολακια.

Αυτό ακριβώς! Είναι αδιανόητο αυτό που κάνουν και μετά να σου λένε ότι το παιδί είναι παράξενο με το φαγητό! Μα αφού μαντάμ(!) εσύ το έκανες έτσι τι παραπονιέσαι? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Τα ξαναλεμε

καλημερα καλημερα!!

Επιτελους Παρασκευη!! Αν κ για μενα το ΣΚ προβλεπεται πολυ κουραστικο οταν τελειωσω με καθαριοτητα κ στρωσιμο σπιτιου θα ανακουφιστω!!!

Ελπίζω να γίνει πολύ σύντομα αυτό!

Αγγελικη καλα να περασετε στο χωριο.Οσες δουλειες κ να εχεις σιγουρα θα χαλαρωσεις !!!

Έτσι λέω Τζενάκι!

Εγω κοριτσια θα παρω αδεια τις απο 20-31 Δεκεμβριου κ απο της 24 θα παμε στο χωριο.Το περιμενουμε πως κ πως να ξεκουραστουμε λιγο.

Πολύ ωραία περίοδο θα φύγεται!

Μαγειρικα σημερα τρωμε σουτζουκακια με ζυμαρικο κοραλακι.

Μμμμ! Ωραίο φαγάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν ζυμαρικά στο φούρνο με σάλτσα και άσπρη κρέμα ταυτόχρονα. Για μένα κράτησα μια μερίδα με σκέτη σάλτσα. Επίσης, έφτιαξα και μια νηστίσιμη παντζαροσαλάτα.

Μη νομίζεις κι εμείς συμβολικά μικροδωράκια θα κάνουμε. Δεν είμαστε για έξοδα και θα πρέπει να το καταλάβουν και οι υπόλοιποι αυτό. Πέρυσι δεν κάναμε σπουδαία δωράκια (δεν είχαμε χρόνο έγκυος εγώ ο σύζυγος 12ωρα στη δουλειά) και κακοπήγε πάααααρα πολύ σε γονείς-αδέλφια και με μουρμούραγαν για 1 μήνα. Φέτος το ξεκαθάρισα κι ας το πάρουν όπως νομίζουν.

Έτσι είναι Στρουμφίτα μου. Ένα δώρο δεν είναι ανάγκη να είναι πανάκριβο για να ευχαριστήσει αυτόν που θα το λάβει. Οι περισσότεροι στέκονται κυρίως στη σκέψη ότι τους θυμήθηκαν κι όχι στην τιμή.

Τελικά κορίτσια χθες ο άντρας μου έφτιαξε μακαρόνια, για την ακρίβεια τα έβρασε κι έβαλε έτοιμη σάλτσα πέστο που είχα στο ψυγείο. Δεν κάνω όμως παράπονο...μια χαρά ήταν!!!

Το καλύτερο ήταν ότι τα έφτιαξε και τα βρήκες έτοιμα.

Για αύριο ζήτησα άδεια να δουλέψω από το σπίτι. Δεν τους καλοπήγε, αλλά κοντεύω να καταρρεύσω. Προς το παρόν το έχουν δεχτεί, αλλά ποιός ξέρει έχω άλλες 2 ώρες μέχρι να φύγω....!!!

Μακάρι να το δεχτούν και να σε αφήσουν γιατί δε γίνεται έτσι όπως έχεις κουραστεί να συνεχίσεις για πολύ καιρό στον ίδιο ρυθμό.

smurfita μου ειπε να παρω εναν που ειναι 20cm και πιανει και τον αντιχειρα για να ακινητοποιησει τον καρπο, τον ιδιο λεμε? τωρα που πηρα τα αποτελεσματα της ακτινογραφιας δεν καταλαβα τι ελεγε, κατι για οστικη νησιδα και οστεοειδες οστεωμα λεει.

Αχ βρε Ιωάννα μου τι ήταν κι αυτό που έπαθες!!!!!!!!!!! Δεν έφτανε το χέρι είχες και το πόδι μετά. Και ειλικρινά δεν ξέρω πώς κάποιος άνθρωπος μπορεί να γελάσει όταν βλέπει τους άλλους να πέφτουν. Εγώ κοψοχολιάζομαι και συνήθως εκδηλώνω την ανησυχία ή το φόβο μου, μερικές φορές βγάζω και μικρές κραυγές, ανάλογα τον τρόπο και το σημείο που θα χτυπήσει κανείς. Περαστικά σου να είναι και να γίνουν γρήγορα καλά και τα δύο.

Τελικά πώς πάει το γόνατο;

Σε εμας με τα νεα δεδομενα που υπαρχουν αυτον τον καιρο δυσκολευει το θεμα της μεταθεσης μου γιατι ο καινουριος διευθυντης μου δηλωσε οτι δε θα συναινει να φυγω λογω ελλειψης προσωπικου. Ας ελπισουμε οτι θα εχω θετικο αποτελεσμα σε παλιοτερη αιτηση που ειχα κανει... Ειμαι σε αναμονη προς το παρον.

Ναι αλλά δε χρησιμοποίησες και το επιχείρημα ότι σε πιέζουν οι φίλες σου από το πάρεντς να γυρίσεις στην Αθήνα!!! Για πες του το μήπως αλλάξει γνώμη.

Εν τω μεταξυ σε ασχετη στιγμη χτες ανακαλυψα οτι η μαμα μου ψιλοεχει μπερδεψει την αγωγη που της δοθηκε προσφατα για το αναπνευστικο της (ευτυχως χωρις ιδιαιτερες συνεπειες) κι οτι αν δεν με φοβοταν λιγουλακι δεν θα την επαιρνε καθολου γιατι δεν θελει!!!! Και ειναι μια αγωγη που πρεπει να λαμβανεται πρωινες ωρες που εγω λειπω - τι αλλο να κανω πια.

Να την παίρνεις τηλέφωνο να της το θυμίζεις.

Ο μικρός πάει καλύτερα, έχει κάνει ένα 37,8 χθες το βράδυ και ελπίζω να μείνει απύρετος σήμερα!

Ευτυχώς δεν του κράτησε πολλές μέρες. Περαστικά του να είναι Αγγελική.

Εμένα με έχει πιάσει λίγο ο λαιμός μου. Πιστεύω όμως ότι τα χάπια που πέρνω για την αλλεργία δεν θα αφήσουν να υποτροπιάσω! Τον λαιμό τους έχουν και η κόρη μου αλλά και ο άντρας μου! Αυτή η υγρασία μας έχει τσακίσει βρε παιδί μου!

Έχεις δίκιο για τον καιρό που είναι μεγάλη αιτία ιώσεων. Ας ελπίσουμε ότι θα σου σταματήσει εδώ και δε θα εκδηλωθεί περισσότερο ο λαιμός.

Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα φύγουμε μία εβδομάδα με τον άντρα μου για το χωριό για κάποιες δουλειές που πρέπει να γίνουν. Οπότε μάλλον θα τα πούμε σε 10 μέρες. Είναι ευκαιρία να ξεκουραστώ και λίγο! Αυτά τα περί καθημερινότητας που λέγαμε Ιωάννα! Θα είναι μία πολύ καλή τονωτική ένεση για τον χειμώνα που έρχεται!

Πολύ ωραία που θα συνδυάσεις το τερπνόν μετά του ωφελίμου. Εύχομαι κυρίως να ξεκουραστείς και να τελειώσετε και τις δουλειές σας.

Καλά δεν βλέπουν ότι όλοι έχουν οικονομικά προβλήματα και ότι ο καιρός των " καλών " δώρων έχει περάσει? Εμείς εδώ και 2 χρόνια έχουμε καθιερώσει τα συμβολικά δωράκια μεταξύ μας. Χωρίς γκρίνιες ευτυχώς!

Αυτό είναι και το πιο σωστό.

Χρόνια πολλά σε όσες/όσους γιορτάζουν σήμερα... βασικά νομίζω ότι είναι γυναικεία γιορτή, αλλά κάπου διάβασα ότι γιορτάζουν και άντρες... με ποιό όνομα άραγε?

Χρόνια πολλά κι από μένα σε όλους.

Κι εγώ ξέρω άντρες που το γιορτάζουν σήμερα και τους λένε Παναγιώτηδες. Τώρα να και κάποιοι Μάριοι το έχουν καθιερώσει δεν ξέρω.

Αγγελική ζηλεύω:) πάτε χωριό για 10 μέρες! βάλτε με σε μία βαλιτσούλα και μένα... δεν παίρνω πολύ χώρο:P... καλά να περάσετε, παρόλο που θα κάνετε δουλειές, σίγουρα θα ξεκλέψετε χρόνο για καμία βολτούλα!

Καλά λέει η Αγγελική πιο κάτω. Σε τι βαλιτσούλα να σε βάλει; Εσύ θες κάτι σε τροχήλατη στενή ντουλάπα.

Αγγελικη ζηλευω για το χωριο αλλα υπαρχει πιθανοτητα να παω κι εγω ενα σ/κ στη Σπαρτη στις 6/12 οποτε μπορει να σπασει η ρουτινα.

Μακάρι για να ξεφύγεις και να ξεκουραστείς λίγο.

Μηπως χασαμε την Εβιρι? για ψαξτε σε ντουλαπια κι επιπλα!

Μπήκα στη δίφυλλη ντουλάπα γιατί αλλού δε χωράω.:D:D

Εγω κοριτσια θα παρω αδεια τις απο 20-31 Δεκεμβριου κ απο της 24 θα παμε στο χωριο.Το περιμενουμε πως κ πως να ξεκουραστουμε λιγο.

Αχ τι ωραία, μέσα στις γιορτές θα το ευχαριστηθείτε και από άποψη γιορτών και από άποψη πολλών ημερών ξεκούρασης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εβίρι πού ήσουν τελικά? άρχισα να κοιτάω και στον κήπο, αλλά δε σε έβλεπα:)... είσαι καλά ή να αρχίσω να φωνάζω? ...ωραία τα μακαρόνια στο φούρνο... πώς πάτε από κρύο εκεί?

Τζένη δεν ξέρω να σου πω ακριβή διεύθυνση για τα πεινιρλί... ίσως ξέρει η Ιωάννα... το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι ότι είναι στο ύψος του νοσοκομείου Αγ. Όλγα, αλλά από την άλλη μεριά της Εθν. Αντιστάσεως.

Χτες έκανα τσιπούρες ψητές στο φούρνο και σαλάτα πράσινη... σήμερα παιδάκια στο φούρνο, γιατί η βροχή μας χάλασε το πρόγραμμα για μπάρμπεκιου, με τηγανιτές πατάτες, σκορδαλιά και κρητικό κόκκινο κρασί.... για πείτε καμία ιδέα τι να κάνω με 2 μπουτάκια κοτόπουλου, που έψησα σήμερα μαζί με τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...