Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!! Ολες καλα?

Βρε Νινα τι ψωμι λαχταριστο ειναι αυτο? Εννοειται πως θελουμε να μας πεις πως το εφτιαξες

Smurfita πως εισαι?

Αγγελικη υπομονη θα τον συνηθισεις τον υπολογιστη

Τζενη μακαρι και φετος να μας λυπηθει και να μας λυπηθει γενικοτερα

Εμενα το στομαχι μου 2 μερες δεν ειναι και στα καλυτερα του, τρωω κι ανακατευομαι, κρυωνω γενικα δε νιωθω καλα!

Σημερα θα φαμε μπιφτεκια κι εκανα κι ενα σπανακορυχο για να εχω και αυριο, να δω ποιος θα το φαει που εγω δεν μπορω ουτε φτυγανια να κατεβασω

Την καλημερα μου σε ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα!

Σμουρφιτα μου περαστικα! Πως εισαι σημερα; Η μικρη ελπιζω να μην κολλησει!

Αγγελικη υπομονη θα τον συνηθισεις το νεο υπολογιστη.

Εβιρακι κι εγω αλτσχαιμερ θα εχω οποτε επειδη δεν θα θυμαμαι θα σου ζητα τη συνταγη για τηγανητες πατατες!!!!

Νινα μου τι λαχταριστο ψωμακι ειναι αυτο!!!!! Δωσε συνταγη οπωσδηποτε.

Τζενακι πηξιμο ε; Κι εδω τα πραγματα ειναι καπως μπαχαλο!

Χτες ειχαμε μακαρονια με κιμα. Για σημερα δεν ξερω. Αυτο το διαστημα νοιωθω πολυ κουρασμενη χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο. Δεν εχω καθολου ορεξη για μαγειρεμα. Εν τω μεταξυ με κουραζει που ο καθενας θελει το μακρυ του και το κοντο του και καταληγουμε να μαγειρευουμε τα ιδια και τα ιδια.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια:D

Σήμερα θα κάνω κατσικάκι καπαμά... το είδα στον ΣΚΑΙ προχτές και θα το δοκιμάσω... και θα κάνω πουρέ πατάτας και κολοκύθας για συνοδευτικό.

Αγγελική και εγώ εκνευρίζομαι όταν έχω καινούργιο pc... πριν 1 μήνα πήραμε εμείς... αλλά άμα δουλεύεις χρόνια με κομπιούτερ, δεν θέλει και πολύ.

Καλημερα κοριτσια!! Ολες καλα?

Βρε Νινα τι ψωμι λαχταριστο ειναι αυτο? Εννοειται πως θελουμε να μας πεις πως το εφτιαξες

Smurfita πως εισαι?

Αγγελικη υπομονη θα τον συνηθισεις τον υπολογιστη

Τζενη μακαρι και φετος να μας λυπηθει και να μας λυπηθει γενικοτερα

Εμενα το στομαχι μου 2 μερες δεν ειναι και στα καλυτερα του, τρωω κι ανακατευομαι, κρυωνω γενικα δε νιωθω καλα! ωχ! λες να έχεις καμία ίωση? περαστικά!

Σημερα θα φαμε μπιφτεκια κι εκανα κι ενα σπανακορυχο για να εχω και αυριο, να δω ποιος θα το φαει που εγω δεν μπορω ουτε φτυγανια να κατεβασω

Την καλημερα μου σε ολες!

Καλημέρα!

Σμουρφιτα μου περαστικα! Πως εισαι σημερα; Η μικρη ελπιζω να μην κολλησει!

Αγγελικη υπομονη θα τον συνηθισεις το νεο υπολογιστη.

Εβιρακι κι εγω αλτσχαιμερ θα εχω οποτε επειδη δεν θα θυμαμαι θα σου ζητα τη συνταγη για τηγανητες πατατες!!!!

Νινα μου τι λαχταριστο ψωμακι ειναι αυτο!!!!! Δωσε συνταγη οπωσδηποτε.

Τζενακι πηξιμο ε; Κι εδω τα πραγματα ειναι καπως μπαχαλο!

Χτες ειχαμε μακαρονια με κιμα. Για σημερα δεν ξερω. Αυτο το διαστημα νοιωθω πολυ κουρασμενη χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο. Δεν εχω καθολου ορεξη για μαγειρεμα. Εν τω μεταξυ με κουραζει που ο καθενας θελει το μακρυ του και το κοντο του και καταληγουμε να μαγειρευουμε τα ιδια και τα ιδια.

είναι αυτές οι περίεργες μέρες που δεν θέλεις να κάνεις τίποτα... τις έχω συχνά τελευταία;)... πιστεύω ότι φταίνε και λίγο οι ορμόνες σε μας τις γυναίκες... ή έτσι θέλω να πιστεύω;)

Φιλια

Το ψωμάκι που λέτε το έκανα με παραλλαγές, γιατί η Αργυρώ έβαλε μέσα μπουκέτο μυρωδικών, αλλά εγώ δεν χρησιμοποιώ τέτοια...οπότε την έκανα έτσι: Υλικά: 4 ½ φλ. αλεύρι χωριάτικο, 1 κ.γ. ξερή μαγιά, 1 ½ αλάτι, 1 κ.γ. ζάχαρη, 2 &1/4 νερό χλιαρό, λίγη ρίγανη και λίγο πιπέρι.

Βάζουμε σε μπολ το αλεύρι, το αλάτι, τα μυρωδικά και τα ανακατεύουμε με τα χέρια. Βάζουμε στο νερό την μαγιά και ανακατεύουμε καλά και ενώνουμε τα υλικά. Δεν ζυμώνουμε καθόλου. Ίσα που να ενωθούν τα υλικά. Βάζουμε την ζύμη σε μπολ τη σκεπάζουμε με μεμβράνη πολύ καλά ώστε να μην παίρνει καθόλου αέρα και την ξεχνάμε στον πάγκο της κουζίνας για 18-19 ώρες χωρίς να την κουνήσουμε. Η υφή της ζύμης μετά την ξεκούραση θα πρέπει να είναι γεμάτη φουσκάλες, ίνες και κόρδες. σαν το αναπιασμένο προζύμι.

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 230ΊC στις αντιστάσεις και βάζουμε μέσα μαντεμένια κατσαρόλα ή γάστρα να πυρώσει.

Με αλευρωμένο χέρια βγάζουμε την ζύμη σε καλά αλευρωμένο πάγκο .Η ζύμη θα είναι αρκετά εύπλαστη και πολύ μαλακή σαν του τσουρεκιού.

Την πιέζουμε ελαφρά με την παλάμη να πλατύνει. Την διπλώνουμε στα τρία σαν γράμμα .Το μακρόστενο κομμάτι που σχηματίζεται το διπλώνουμε ξανά στα τρία.

Ακουμπάμε την διπλωμένη ζύμη με την ένωση προς τα κάτω πάνω σε καθαρή πετσέτα κουζίνας πασπαλισμένη με μπόλικο αλεύρι. Πασπαλίζουμε και την επιφάνεια και με προσοχή να μην καούμε την τοποθετούμε με την βοήθεια της πετσέτας στην πυρωμένη γάστρα. Ρίχνουμε λίγο σουσάκι, αν θέλουμε.

Σκεπάζουμε με το ζεστό καπάκι και ψήνουμε για 30'.Ξεσκεπάζουμε και συνεχίζουμε το ψήσιμο για 15'-20' περίπου να φουσκώσει να ροδίσει καλά και να γίνει τραγανή η κόρα.

Αναποδογυρίζουμε σε πετσέτα να κρυώσει και στεγνώσει.

Το ψήσιμο ίσως πρέπει να είναι λίγο περισσότερο, γιατί μέσα το ψωμί ήθελε λίγο ακόμα... οπότε αφήστε το κανένα 10λεπτό ακόμα σκεπασμένο... επίσης εγώ μπερδεύτηκα με τις ώρες και το άφησα 24 ώρες, αντί 14... δεν έπαθε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!!

Καλησπέρα σε όλους.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν κοτόπουλο γιουβέτσι.

Πώς κι έτσι σήμερα; Για να δω πίσω από την κουρτίνα...δεν είστε εκεί. Για να δω πίσω από τον καναπέ....δε χωράτε. Για να δω κάτω από το κρεβάτι....σιγά μην μπαίνατε εκεί. Μα τότε αφού δεν είστε πουθενά πού είστε οι υπόλοιπες;

Στη ντουλάπα, στη ντουλάπα!!!

εγω ειμαι στο γραφειο, ουτε κ εκει εψαξες Εβιρακι!!! οπως καταλαβατε πηζωωωω.....

Πολυ ωραιο το γιουβετσακι Εβιρακι!!! Αντε να γινει το ψωμι να μας πεις !!

Σμουρφιτακι περαστικα.Εχω ακουσει απο πολλους αυτες τις μερες να εχουν θεματα στομαχικα.Κυκλοφορει ιωση.Μακαρι να το περασεις ελαφρα!

Ιωαννακι μου τουλαχιστιν μας αγαπαει ο Θεουλης τα τελευταια δυο χρονια κ δεν κανει πολυ κρυο.μακαρι να συνεχιστει κ φετος!

Σημερα φαγαμε μοσχαρι σουπα , το τραβαγε κ ο καιρος μια χαρα!

Αχ τζένη μου πόσο σε καταλαβαίνω με το πήξιμο...

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Μου αλλάξανε υπολογιστή στην δουλειά και παλεύω να τον συνηθίσω! Χώρια ότι περνάω απο την αρχή κάποια αρχεία που δεν γινόταν να σωθούνε!

Σήμερα τρώμε κοκκινιστό μοσχαράκι με πουρέ.

Πιθανόν να επανέλθω σε λιγάκι...

Υπομονή Αγγελική μου...θα τον συνηθίσεις σιγά σιγά. Το κακό είναι αυτά τα αρχεία που θα πρέπει να ξαναπεράσεις...

Παιδιά είμαι ενθουσιασμένη!:tongue: το ψωμί βγήκε φανταστικό, ειδικά εάν σκεφτείς πόσο εύκολο είναι και χωρίς καθόλου ζύμωμα... κατάλληλο για εμάς που έχουμε θέματα με τα χέρια μας! Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!:P Όποια θέλει να το κάνει, να της πω μερικά πράγματα που άλλαξα.

6WJLgkr.jpg

Πώς σας φαίνεται?

Νίνα ΤΕΛΕΙΟ!!!! Μπράβο κοπέλα μου! Διάβασα και τη συνταγή και αν εξαιρέσουμε την αναμονή πανεύκολο είναι!

Καλημερα κοριτσια!! Ολες καλα?

Βρε Νινα τι ψωμι λαχταριστο ειναι αυτο? Εννοειται πως θελουμε να μας πεις πως το εφτιαξες

Smurfita πως εισαι?

Αγγελικη υπομονη θα τον συνηθισεις τον υπολογιστη

Τζενη μακαρι και φετος να μας λυπηθει και να μας λυπηθει γενικοτερα

Εμενα το στομαχι μου 2 μερες δεν ειναι και στα καλυτερα του, τρωω κι ανακατευομαι, κρυωνω γενικα δε νιωθω καλα!

Σημερα θα φαμε μπιφτεκια κι εκανα κι ενα σπανακορυχο για να εχω και αυριο, να δω ποιος θα το φαει που εγω δεν μπορω ουτε φτυγανια να κατεβασω

Την καλημερα μου σε ολες!

Ιωάννα κυκλοφορεί γαστρεντερίτιδα. Την περνάω κι εγώ, αλλά ευτυχώς ελαφρά ελαφρά! Προσπάθησε να τρως σιγά σιγά και λίγο λίγο και μην ξεχνάς να πίνεις υγρά για να μην αφυδατωθείς.

Καλημέρα!

Σμουρφιτα μου περαστικα! Πως εισαι σημερα; Η μικρη ελπιζω να μην κολλησει!

Αγγελικη υπομονη θα τον συνηθισεις το νεο υπολογιστη.

Εβιρακι κι εγω αλτσχαιμερ θα εχω οποτε επειδη δεν θα θυμαμαι θα σου ζητα τη συνταγη για τηγανητες πατατες!!!!

Νινα μου τι λαχταριστο ψωμακι ειναι αυτο!!!!! Δωσε συνταγη οπωσδηποτε.

Τζενακι πηξιμο ε; Κι εδω τα πραγματα ειναι καπως μπαχαλο!

Χτες ειχαμε μακαρονια με κιμα. Για σημερα δεν ξερω. Αυτο το διαστημα νοιωθω πολυ κουρασμενη χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο. Δεν εχω καθολου ορεξη για μαγειρεμα. Εν τω μεταξυ με κουραζει που ο καθενας θελει το μακρυ του και το κοντο του και καταληγουμε να μαγειρευουμε τα ιδια και τα ιδια.

Φιλια

Πιστεύω ότι δεν είναι λίγα αυτά που σου έτυχαν τώρα τελευταία και σε συνδυασμό με τους σεισμούς είναι λογικό να αισθάνεσαι περίεργα. Έχετε και το θέμα με το φαγητό και δεν μπορείς να κάνεις το κουμάντο σου οπότε δεν έχεις ιδιαίτερη όρεξη. Σκέψου κάτι όμορφο ή κάνε ονειράκια και θα ξαναβρείς τη διάθεσή σου.

Ευτυχώς σήμερα είμαι κάπως καλύτερα και δεν φαίνεται να έχω κολλήσει τη μικρή. Χθες φάγαμε γίγαντες στο φούρνο και σήμερα παράγγειλε ο άντρας μου μακαρονάδα με πέστο βασιλικού και δεν μπορώ να του χαλάσω το χατήρι... Εν τω μεταξύ επειδή έχω κι εγώ αυτές τις ημέρες περίεργη διάθεση μου στέλενει κάθε πρωί μια φωτογραφία της μικρής και περνάει πιο εύκολα η μέρα στο γραφείο. Το Σάββατο σκεφτόμαστε να κατέβουμε στο κέντρο για να αρχίσω να παίρνω τα υλικά για τα γούρια που κάνω κάθε χρόνο και ό,τι άλλο μου χρειάζεται για τα φετινά δωράκια. Σκεφτήκαμε ότι αν ξεκινήσουμε έτσι νωρίς και χρόνο θα έχουμε και θα σκεφτούμε περισσότερο τι θα κάνουμε στον καθένα χωρίς να μας πιάσει ο πανικός των ημερών και τα έξοδα θα μας φανούν λιγότερα.

Ελπίζω να τα πούμε και αργότερα!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια τι κενετε;

Βαλτε κ μενα στο κλαμπ με την πεσμενη διαθεση.Χωρις να εχει γινει κατι , νομιζω απο την κουραση ειμαι ετσι.

Νινακι λαχταριστο το ψωμακι.Το ειχα δει κ στις συνταγες της παρεας που το φτιαχνουν ετσι τα κοριτσια.Μολις εφοδιαστω με αλευρι απο το χωριο θα το δοκιμασω.

Πως εγινε το κατσικακι καπαμα ; εμεις καπαμα το λεμε οταν το φτιαχνουμε στην γαστρα το καλοκαιρι με κολοκυθακια κ σαλτσα.

Αγγελικη ενταξει το πισι; αγαπημενο φαγακι το μοσχαρακι με πουρε!!

Ιωαννακι πως εισαι σημερα;

Σμουρφιτακι καλα κανεις κ αρχισες απο τωρα τις ετοιμασιες, μ ην σου πεσουν κ ολα μαζεμενα τελευταιες μερες, λες κ εχουμε κ πολυ ελευθερο χρονο.

Φωτεινη μου ασε αυτο το φαγητο ειναι θεμα .. κ εγω τωρα σκεφτομαι το μαγειρμα για αυριο.Εχω στο προγραμμα να κανω μακαρονια κ χυλοπιτες χωριατικες με μια απλη σαλτουλα αλλα ο μικρος τι θα φαει; παλι δεν τρωει τιποτα αυτε ςτις μερες ουτε καν αλεσμενα... ποσο τραχανα να του φτιαξω πια!! Φοβαμαι μην παχυνει κιολας γιατι ειναι λιγο γεματουλης.

Στο γραφειο ο χαμος συνεχιζεται ....

Σημερα τρωμε σνιτσελ κοτοπουλο με ρυζι με λαχανικα.Χτες πηρα απο τον καινουριο κρεοπωλη χωριατικο λουκανικο απο κοτοπουλο.Εψησα ενα κομματι χτες το βραδυ για δοκιμη κ ο αντρς μου ξετρελαθηκε.Εχει παρα πολλες επιλογες με κοτοπουλο , γιατι κ εμεις απο περσυ που ο συζυγος δεν τρωει χοιρινο δεν εχουμε κ πολλες επιλογες στο κρεας, να τρωνε κ τα μικρα κ ολοι κ ποσο μοσχαρι να φας πια κ ποσο ψητο κοτοπουλο με πατατες η σουπα η σνιτσελ.

Η Εβιρουλα που ειναι ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε κιμά με κριθαράκι στον φούρνο.

Παιδεύομαι με τον υπολογιστή μου ακόμη αλλά θα τον συνηθίσω που θα πάει???

Χτες ήμουν όλη μέρα ζαβλακωμένη και υποψιάζομαι ότι ευθύνεται ο καιρός γι΄αυτό!

Πάω να διαβάσω νέα σας...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη υπομονη θα τον συνηθισεις τον υπολογιστη

Αυτό είναι σίγουρο αλλά μέχρι να τον μάθω εκνευρίζομαι όταν προσπαθώ να κάνω κάτι που πριν έκανα εύκολα και τώρα ψάχνομαι!!!

Τζενη μακαρι και φετος να μας λυπηθει και να μας λυπηθει γενικοτερα

Εμενα το στομαχι μου 2 μερες δεν ειναι και στα καλυτερα του, τρωω κι ανακατευομαι, κρυωνω γενικα δε νιωθω καλα!

Ιωσούλα μου ακούγεται αυτό! Περαστικά!

Καλημέρα!

καλημέρα Φωτεινούλα!

Αυτο το διαστημα νοιωθω πολυ κουρασμενη χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο. Δεν εχω καθολου ορεξη για μαγειρεμα. Εν τω μεταξυ με κουραζει που ο καθενας θελει το μακρυ του και το κοντο του και καταληγουμε να μαγειρευουμε τα ιδια και τα ιδια.

Νομίζω πως ο καιρός συμβάλει τα μέγιστα στην διάθεσή μας! :rolleyes:

Φιλια

Αγγελική και εγώ εκνευρίζομαι όταν έχω καινούργιο pc... πριν 1 μήνα πήραμε εμείς... αλλά άμα δουλεύεις χρόνια με κομπιούτερ, δεν θέλει και πολύ.

Κι εγώ αυτό πιστεύω!

Το ψωμάκι που λέτε το έκανα με παραλλαγές, γιατί η Αργυρώ έβαλε μέσα μπουκέτο μυρωδικών, αλλά εγώ δεν χρησιμοποιώ τέτοια...οπότε την έκανα έτσι: Υλικά: 4 ½ φλ. αλεύρι χωριάτικο, 1 κ.γ. ξερή μαγιά, 1 ½ αλάτι, 1 κ.γ. ζάχαρη, 2 &1/4 νερό χλιαρό, λίγη ρίγανη και λίγο πιπέρι.

Βάζουμε σε μπολ το αλεύρι, το αλάτι, τα μυρωδικά και τα ανακατεύουμε με τα χέρια. Βάζουμε στο νερό την μαγιά και ανακατεύουμε καλά και ενώνουμε τα υλικά. Δεν ζυμώνουμε καθόλου. Ίσα που να ενωθούν τα υλικά. Βάζουμε την ζύμη σε μπολ τη σκεπάζουμε με μεμβράνη πολύ καλά ώστε να μην παίρνει καθόλου αέρα και την ξεχνάμε στον πάγκο της κουζίνας για 18-19 ώρες χωρίς να την κουνήσουμε. Η υφή της ζύμης μετά την ξεκούραση θα πρέπει να είναι γεμάτη φουσκάλες, ίνες και κόρδες. σαν το αναπιασμένο προζύμι.

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 230ΊC στις αντιστάσεις και βάζουμε μέσα μαντεμένια κατσαρόλα ή γάστρα να πυρώσει.

Με αλευρωμένο χέρια βγάζουμε την ζύμη σε καλά αλευρωμένο πάγκο .Η ζύμη θα είναι αρκετά εύπλαστη και πολύ μαλακή σαν του τσουρεκιού.

Την πιέζουμε ελαφρά με την παλάμη να πλατύνει. Την διπλώνουμε στα τρία σαν γράμμα .Το μακρόστενο κομμάτι που σχηματίζεται το διπλώνουμε ξανά στα τρία.

Ακουμπάμε την διπλωμένη ζύμη με την ένωση προς τα κάτω πάνω σε καθαρή πετσέτα κουζίνας πασπαλισμένη με μπόλικο αλεύρι. Πασπαλίζουμε και την επιφάνεια και με προσοχή να μην καούμε την τοποθετούμε με την βοήθεια της πετσέτας στην πυρωμένη γάστρα. Ρίχνουμε λίγο σουσάκι, αν θέλουμε.

Σκεπάζουμε με το ζεστό καπάκι και ψήνουμε για 30'.Ξεσκεπάζουμε και συνεχίζουμε το ψήσιμο για 15'-20' περίπου να φουσκώσει να ροδίσει καλά και να γίνει τραγανή η κόρα.

Αναποδογυρίζουμε σε πετσέτα να κρυώσει και στεγνώσει.

Το ψήσιμο ίσως πρέπει να είναι λίγο περισσότερο, γιατί μέσα το ψωμί ήθελε λίγο ακόμα... οπότε αφήστε το κανένα 10λεπτό ακόμα σκεπασμένο... επίσης εγώ μπερδεύτηκα με τις ώρες και το άφησα 24 ώρες, αντί 14... δεν έπαθε τίποτα!

Θα το δοκιμάσω το Σαββατοκύριακο. Μου αρέσει που δεν θέλει ζύμωμα!

[quote name='Smurfita;2396053

Υπομονή Αγγελική μου...θα τον συνηθίσεις σιγά σιγά. Το κακό είναι αυτά τα αρχεία που θα πρέπει να ξαναπεράσεις...

Τελικά είναι πολύ λιγότερα από ότι πίστευα!!!! Με λυπήθηκε ο Θεός!

Ευτυχώς σήμερα είμαι κάπως καλύτερα και δεν φαίνεται να έχω κολλήσει τη μικρή. Χθες φάγαμε γίγαντες στο φούρνο και σήμερα παράγγειλε ο άντρας μου μακαρονάδα με πέστο βασιλικού και δεν μπορώ να του χαλάσω το χατήρι...

Έφαγες κι εσύ γίγαντες???

Εν τω μεταξύ επειδή έχω κι εγώ αυτές τις ημέρες περίεργη διάθεση μου στέλενει κάθε πρωί μια φωτογραφία της μικρής και περνάει πιο εύκολα η μέρα στο γραφείο. Το Σάββατο σκεφτόμαστε να κατέβουμε στο κέντρο για να αρχίσω να παίρνω τα υλικά για τα γούρια που κάνω κάθε χρόνο και ό' date='τι άλλο μου χρειάζεται για τα φετινά δωράκια. Σκεφτήκαμε ότι αν ξεκινήσουμε έτσι νωρίς και χρόνο θα έχουμε και θα σκεφτούμε περισσότερο τι θα κάνουμε στον καθένα χωρίς να μας πιάσει ο πανικός των ημερών και τα έξοδα θα μας φανούν λιγότερα.

Πολύ σωστή σκέψη!

καλημερα κοριτσια τι κενετε;

Βαλτε κ μενα στο κλαμπ με την πεσμενη διαθεση.Χωρις να εχει γινει κατι , νομιζω απο την κουραση ειμαι ετσι.

Είμαι πεπεισμένη ότι είναι ο καιρός!!!

Αγγελικη ενταξει το πισι; αγαπημενο φαγακι το μοσχαρακι με πουρε!!

Καλύτερα πάει!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα κι από μένα.

Σήμερα έφτιαξα βραστό μοσχαράκι με μακαρόνια βρασμένα μέσα στο ζουμί του όπως το φτιάχνουν στην Κρήτη.

Καλημέρες! Τσά! εδώ είμαι εγώ... στον καναπέ επάνω, δεν έψαξες Εβίρι:P

χαχαχα ούτε που το σκέφτηκα να κοιτάξω.

εγω ειμαι στο γραφειο, ουτε κ εκει εψαξες Εβιρακι!!! οπως καταλαβατε πηζωωωω.....

Όχι εκεί δε φτάνω να κοιτάξω.

Μου αλλάξανε υπολογιστή στην δουλειά και παλεύω να τον συνηθίσω! Χώρια ότι περνάω απο την αρχή κάποια αρχεία που δεν γινόταν να σωθούνε!

Δηλαδή, δουλειές με φούντες.

Σήμερα τρώμε κοκκινιστό μοσχαράκι με πουρέ.

Σήμερα έχει την τιμητική του το μοσχαράκι.

Παιδιά είμαι ενθουσιασμένη!:tongue: το ψωμί βγήκε φανταστικό, ειδικά εάν σκεφτείς πόσο εύκολο είναι και χωρίς καθόλου ζύμωμα... κατάλληλο για εμάς που έχουμε θέματα με τα χέρια μας! Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!:P Όποια θέλει να το κάνει, να της πω μερικά πράγματα που άλλαξα.

Όλες θέλουμε τη συνταγή, γιατί το ξεκούραστο ψωμί είναι πιο ενδιαφέρον.

Πώς σας φαίνεται?

Νίνα μου 'γεια στα χέρια σου, τι να πω δεν έχω λόγια είναι τόσο λαχταριστό, άνοιξα το πάρεντς καφέ και ήρθε αμέσως η μυρωδιά φρεσκοψημένου ψωμιού. Ααααααααα

Εμενα το στομαχι μου 2 μερες δεν ειναι και στα καλυτερα του, τρωω κι ανακατευομαι, κρυωνω γενικα δε νιωθω καλα!

Αν αυτό είναι ψυχοσωματικό, δε σε βλέπω καλά φίλη μου. Κοίτα να το ξεπεράσεις κάνοντας χάλκινα τα νεύρα σου και τις αντιδράσεις σου για να μη ξεσπάνε οι στενοχώριες σου στο σώμα. Μην ξεχνάς ότι από σένα κρέμεται και η οικογένεια και το σπίτι και τα παιδιά ξεχωριστά από το υπόλοιπο σύνολο.

Αν πάλι είναι κάποια ίωση όπως η γαστρεντερίτιδα τότε θα σου ευχηθώ περαστικά και θα πω ότι δε φοβάμαι αυτή την περίπτωση που δεν κρατάει πολύ. Ενώ η πρώτη... δεν περνάει.

Εβιρακι κι εγω αλτσχαιμερ θα εχω οποτε επειδη δεν θα θυμαμαι θα σου ζητα τη συνταγη για τηγανητες πατατες!!!!

χαχαχαχα κι εγώ θα σε ρωτάω: "τι είναι η πατάτα;"

Το ψωμάκι που λέτε το έκανα με παραλλαγές, γιατί η Αργυρώ έβαλε μέσα μπουκέτο μυρωδικών, αλλά εγώ δεν χρησιμοποιώ τέτοια...οπότε την έκανα έτσι: Υλικά: 4 ½ φλ. αλεύρι χωριάτικο,.................

Είναι πολύ ωραία συνταγή και πολύ ξεκούραστη.

Στη ντουλάπα, στη ντουλάπα!!!

Τελικά, μία μία μου σκορπιστήκατε και μου ξεφύγατε.

Το Σάββατο σκεφτόμαστε να κατέβουμε στο κέντρο για να αρχίσω να παίρνω τα υλικά για τα γούρια που κάνω κάθε χρόνο και ό,τι άλλο μου χρειάζεται για τα φετινά δωράκια. Σκεφτήκαμε ότι αν ξεκινήσουμε έτσι νωρίς και χρόνο θα έχουμε και θα σκεφτούμε περισσότερο τι θα κάνουμε στον καθένα χωρίς να μας πιάσει ο πανικός των ημερών και τα έξοδα θα μας φανούν λιγότερα.

Μα φυσικά, κάνεις το πιο σωστό έτσι και χρόνο θα εξοικονομήσεις και με την ησυχία σου θα διαλέξεις και πολλές ιδέες θα πάρεις από τα μαγαζιά. Μπράβο πολύ καλά κάνεις.

Η Εβιρουλα που ειναι ;

Εδώ τριγύρω είμαι κι εγώ. Χτες απορροφήθηκα στο μπλογκ.

Θα το δοκιμάσω το Σαββατοκύριακο. Μου αρέσει που δεν θέλει ζύμωμα!

Αγγελική αυτό είναι το καλύτερο της υπόθεσης. Έτσι θα είναι πιο εύκολο να φτιάχνει κάποιος πιο συχνά ψωμί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγεοροπαρέα!

Βροχερός ο καιρός σήμερα. Την νύχτα άκουγα τους συναδέλφους να λένε ότι έριξε καρέκλες. Δεν πήρα χαμπάρι τίποτα! Μόνο κάτι μπουμπουνητά άκουσα μέσα στον ύπνο μου!

Σήμερα τρώμε φακές.

Φωτεινούλα σας ξανακούνησε χτες. Ελπίζω να είναι όλα καλά.

Πολλά φιλιά σε όλες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν προλαβαινω να σχολιασω πολλα σημερα.

Ιωαννα μου χτες ξεχασα να σου ευχηθω περαστικα. Συγγνωμη. ΕΛπιζω να ειναι γαστρεντεριτιδα γιατι αν ειναι ψυχοσωματικο θα ταλαιπωρηθεις. Πως εισαι σημερα;

Σμουρφιτα εσυ πως εισαι;

Εδω βρεχει 2 μερες καρεκλες. Σημερα δειχνει καθαρος μεχρι στιγμης ο ουρανος. Κουνηματακια εχουμε αλλά οχι αυτα που θελουν οι σεισμολογοι ακομα οπότε η ανησυχια υπαρχει εκδηλη. Στο σχολειο δεν κοιμιζουν τα μικρα το μεσημερι για λογους ασφαλειας. Μας ενημερωσαν για διαφορα χτες. Απ'οτι μου λεει η μικρη ολο ασκησεις κανουν.

Σημερα εχουμε γεμιστα για 2 μερες. Χτες εφτιαξε η γιαγια χαλβα κι ειναι υπεροχος.

Φιλια και καλό ΣΚ αν δεν καταφερω να ξαναμπω.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα

Αντε να περασει κ αυτη η εργασιμη να κατσουμε λιγο στα σπιτια μας ...

Φωτεινη κ εγω ευχομαι μακαρι να μην ξανακουνηθειτε. Ωραια τα γεμιστααα

Ιωαννακι πως εισαι σημερα;

Αγγελικη κ εμενα το πρωι ο αντρας μου την ιδια ερωτηση μου εκανε κ εγω δεν καταλαβα τπτ.

Σημερα απλο φαγακι, χυλοπιτες χωριατικες με απλη κοκκινη σαλτσουλα με μανιταρια.

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι καλώς εχόντων των πραγμάτων, αυτό το Σαββατοκύριακο θα στρώσω τουλάχιστον σαλόνι - τραπεζαρία. Αν προλάβω ίσως στρώσω και το δικό μας το υπνοδωμάτιο και την κουζίνα. Λέω να φτιάξω και το ψωμί της Νίνας.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!!

Τι βροχή ήταν η αποψινή! κατά τις 2, έπεσε ένας κεραυνός κοντά στο σπίτι, έριξε το ρεύμα, κόπηκε το τηλέφωνο και μας έκαψε την πλακέτα του συναγερμού!:mad: άχρηστος ο συναγερμός, αλλά το τηλέφωνο το έφτιαξε πρόχειρα ο σύζυγος, καθώς είναι ηλεκτρονικός και ξέρει.

Από φαί θα κάνω φασολάκια με πατάτες σήμερα... το κατσικάκι καπαμά δεν μας άρεσε ιδιαίτερα χτες... οπότε βγαίνει από τη λίστα;).

Αγγελική καλή επιτυχία με το ψωμί! περιμένω εντυπώσεις:D

Καλημέρα παρεούλα!!!

Στη ντουλάπα, στη ντουλάπα!!!

Αχ τζένη μου πόσο σε καταλαβαίνω με το πήξιμο...

Υπομονή Αγγελική μου...θα τον συνηθίσεις σιγά σιγά. Το κακό είναι αυτά τα αρχεία που θα πρέπει να ξαναπεράσεις...

Νίνα ΤΕΛΕΙΟ!!!! Μπράβο κοπέλα μου! Διάβασα και τη συνταγή και αν εξαιρέσουμε την αναμονή πανεύκολο είναι! ουσιαστικά το ξεχνάς ... και εγώ που το ξέχασα παραπάνω, δεν έγινε και τίποτα.

Ιωάννα κυκλοφορεί γαστρεντερίτιδα. Την περνάω κι εγώ, αλλά ευτυχώς ελαφρά ελαφρά! Προσπάθησε να τρως σιγά σιγά και λίγο λίγο και μην ξεχνάς να πίνεις υγρά για να μην αφυδατωθείς.

Πιστεύω ότι δεν είναι λίγα αυτά που σου έτυχαν τώρα τελευταία και σε συνδυασμό με τους σεισμούς είναι λογικό να αισθάνεσαι περίεργα. Έχετε και το θέμα με το φαγητό και δεν μπορείς να κάνεις το κουμάντο σου οπότε δεν έχεις ιδιαίτερη όρεξη. Σκέψου κάτι όμορφο ή κάνε ονειράκια και θα ξαναβρείς τη διάθεσή σου.

Ευτυχώς σήμερα είμαι κάπως καλύτερα και δεν φαίνεται να έχω κολλήσει τη μικρή. Χθες φάγαμε γίγαντες στο φούρνο και σήμερα παράγγειλε ο άντρας μου μακαρονάδα με πέστο βασιλικού και δεν μπορώ να του χαλάσω το χατήρι... Εν τω μεταξύ επειδή έχω κι εγώ αυτές τις ημέρες περίεργη διάθεση μου στέλενει κάθε πρωί μια φωτογραφία της μικρής και περνάει πιο εύκολα η μέρα στο γραφείο. Το Σάββατο σκεφτόμαστε να κατέβουμε στο κέντρο για να αρχίσω να παίρνω τα υλικά για τα γούρια που κάνω κάθε χρόνο και ό,τι άλλο μου χρειάζεται για τα φετινά δωράκια. Σκεφτήκαμε ότι αν ξεκινήσουμε έτσι νωρίς και χρόνο θα έχουμε και θα σκεφτούμε περισσότερο τι θα κάνουμε στον καθένα χωρίς να μας πιάσει ο πανικός των ημερών και τα έξοδα θα μας φανούν λιγότερα.

Τι καλός που είναι ο σύζυγος, να σου στέλνει φωτογραφίες του μωρού:D... καλή η ιδέα να ξεκινήσετε από τώρα προετοιμασία των δώρων... θα ζουζουνεύει και το μικρούλι, καθώς θα βλέπει τόσα πράγματα!:tongue:

Ελπίζω να τα πούμε και αργότερα!

καλημερα κοριτσια τι κενετε;

Βαλτε κ μενα στο κλαμπ με την πεσμενη διαθεση.Χωρις να εχει γινει κατι , νομιζω απο την κουραση ειμαι ετσι.:(

Νινακι λαχταριστο το ψωμακι.Το ειχα δει κ στις συνταγες της παρεας που το φτιαχνουν ετσι τα κοριτσια.Μολις εφοδιαστω με αλευρι απο το χωριο θα το δοκιμασω.

Πως εγινε το κατσικακι καπαμα ; εμεις καπαμα το λεμε οταν το φτιαχνουμε στην γαστρα το καλοκαιρι με κολοκυθακια κ σαλτσα. εγώ άκουσα τελικά ότι έτσι το λένε επειδή ψήνεται με καπάκι... φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για εσάς. αλλά όπως είπα νωρίτερα, δεν μου άρεσε και πολύ... το προτιμάμε τελικά κοκκινιστό ή ψητό στο φούρνο.

Αγγελικη ενταξει το πισι; αγαπημενο φαγακι το μοσχαρακι με πουρε!!

Ιωαννακι πως εισαι σημερα;

Στο γραφειο ο χαμος συνεχιζεται ....

Σημερα τρωμε σνιτσελ κοτοπουλο με ρυζι με λαχανικα.Χτες πηρα απο τον καινουριο κρεοπωλη χωριατικο λουκανικο απο κοτοπουλο.Εψησα ενα κομματι χτες το βραδυ για δοκιμη κ ο αντρς μου ξετρελαθηκε.Εχει παρα πολλες επιλογες με κοτοπουλο , γιατι κ εμεις απο περσυ που ο συζυγος δεν τρωει χοιρινο δεν εχουμε κ πολλες επιλογες στο κρεας, να τρωνε κ τα μικρα κ ολοι κ ποσο μοσχαρι να φας πια κ ποσο ψητο κοτοπουλο με πατατες η σουπα η σνιτσελ. το χοιρινό που καταργήσατε, είναι από επιλογή ή λόγω κάποιου ιατρικού λόγου... γίνομαι αδιάκριτη, αλλά επειδή ψάχνω γενικώς να τρώμε υγιεινά, ρωτάω.

Η Εβιρουλα που ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Αχ εγω να δω ποτε θα στρωσω... ελεγα να πλυνω καμια κουρτινα πρωτα κ αν τα καταφερω να κανω κ κανα πατζουρι αλλα ποτε .... Τα αλλα ντουλαπια,ντουλαπες,συνθετο κλπ τα εχω ολα ετοιμα ..Αγγελικουλα το σπιτι τωρα θα εχει αλλη χαρη στρωμενο...

Ελπιζω μεχρι τελος του μηνα που θα στολισω να στρωσω κιολας.

Νινακι δεν το κοψαμε απο αποψη ο γιατρος του το εκοψε διατι τον πειραζε με τα δερματικα του κ ετσι δεν τρωμε κ εμεις σπιτι για να μην φτιαχνω διαφορετικα φαγητα. Αλλα σαν κρεας γενικα δεν το λενε κ πολυ καλο, στον μικρο δεν νομιζω να του εχω δωσει ακομα κ ο μεγαλος σπανια να ετρωγε κανα καλαμακι η λιγη μπριζολα.Τωρα καμια φορα αν τυχει εξω να φαω κανα καλαμακι ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...