Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Τι κρύο είναι αυτό και σήμερα;;; Χθες το βράδυ είχε τόσο δυνατό αέρα και τόσο δυνατή βροχή που μου έριξε όλες τις γλάστρες τις βεράντας κάτω. Βγήκα σήμερα το πρωί έξω και τρόμαξα!

Δυστυχώς σήμερα είμαι με κλεισμένο λαιμό και δεν ακούγεται καθόλου η φωνή μου. Είμαι με τσάγια και ζεστά αλλά δεν βλέπω βελτίωση. Λογικό είναι βέβαια, αφού από την προηγούμενη εβδομάδα και όλο το ΣΚ ήμουν με ένα τηλέφωνο στο χέρι και διαρκώς σε συζητήσεις.... Από την άλλη είναι και καλό γιατί δεν με ανακατεύουν πολύ πολύ (χιχιχιχι)

Από φαγητό σήμερα έχουμε ακόμη φακές από χθες.

Επίσης έχω κι εγώ μια στοίβα να σιδερώσω και άλλη μια με τα ρουχαλάκια της μικρής, τα οποία όσα και να σιδερώνω δεν λιγοστεύουν!!! Ειδικά τα καλτσάκια....

Νίνα αυτά τα ατυχήματα συμβαίνουν με το πλυντήριο! Και μάλιστα χθες μίλαγα με μια φίλη και μου είπε ότι έπαθε το ίδιο ακριβώς! Πριν δοκιμάσεις με χλωρίνη, δεν δοκιμάζεις την ξεβαφή μπας και...


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα!

Καλέ τι αερας ηταν αυτος χτες! Τα πηρε και τα σηκωσε ολα!

Ιωαννα μου πως ειναι ο μικρος σου; Συνηλθε καθολου;

Τζενακι ωραιες οι ιδεες σου για τα φαγητακια της εβδομαδας. Ο μικρος σου προσαρμοστηκε με το φαγητο στον παιδικο; Η δικια μου συνεχιζει να τρωει τρια φαγητα μονο κι η γιαγια εχει αρχισει να ντρεπεται τις δασκάλες οτι θα λενε πως αφηνουμε το παιδι νηστικο...

Νινα περαστικα σου! Ελπιζω να τη γλιτωσεις. Για τα ρουχα υπαρχει μια σκονη σε φακελακια στο σουπερ μαρκετ που λεγεται ξεβαφτικο. Δοκιμασε την αν το αντεχουν τα υφασματα. Πιστευω οτι ειναι καλύτερο απο τη χλωρινη. Εγω γενικα χλωρινη βαζω μονο στο πλυσιμο στο χερι κι οχι στο πλυντηριο.

Σμουρφιτα ωραια ιδεα οι πιτσες απο πιτες για σουβλάκι. Τις κρεπες κανω οτι δεν τις βλεπω.....

Αγγελικη το ιδιο και σε μας, η στοιβα δεν λεει να μικρυνει κι αγχωνεται η γιαγια. Ωραια τα φαγητακια σας. Διαβασα για τα θραψαλα και ζηλεψα. Τα εχω επιθυμησει πολυ αυτου του τυπου τα φαγητα (και να τα τρωω σε ενα ουζερι με παρειτσα επισης αλλά τι να κανουμε...)

Τι κανουν τα υπολοιπα παιδακια της παρεας;

Εμεις σημερα θα φαμε παστιτσιο που ειχαμε στο ψυγειο και για αυριο λεω να κανω αναμικτα λαχανικα λαδερα.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους:D

Γειά σου Νινάκι!

Τι κρύο είναι αυτό σήμερα?!!! ξεπάγιασα:mad: και τρομερός αέρας! Και μάλλον άρπαξα κρύωμα, γιατί τρέχει η μύτη μου, πονάνε από χτες τα πόδια μου και φταρνίζομαι!

Πίνε πορτοκαλάδες! Περαστικά!

Αγγελική ίδιο φαί έχουμε σήμερα... το σηκώνει και ο καιρός:)... όσο για το σίδερο, είναι το ίδιο με τον νεροχύτη: δεν αδειάζει ποτέ!

Μπα ο νεροχύτης μένει και λίγο άδειος, η στοίβα με τα ασιδέρωτα δεν αδειάζει ποτέ!!!!

Θα σας πω πώς την πάτησα σήμερα με το πλυντήριο, σαν πρωτάρα: έβαλα σκούρα και όπως πάντα, έβαλα μια χρωμοπαγίδα μέσα... όταν έβγαλα τα ρούχα, ότι ανοιχτοχρώμο είχα μέσα, είχε γίνει ροζ!:o ένα κόκκινο κασκόλ, έκανε όλη τη ζημιά! λέτε με το επόμενο πλυντήριο, αν βάλω χλωρίνη advance, να επανέλθουν? φοβάμαι να την βάλω μαζί με άλλα άσπρα, μήπως πάρουν χρώμα και τα υπόλοιπα άσπρα.

Πολύ φοβάμαι ότι δεν επανέρχονται. Αλλά ίσως κάνω και λάθος...

Καλημέρα!!!

Γειά σου κορίτσι!

Τι κρύο είναι αυτό και σήμερα;;; Χθες το βράδυ είχε τόσο δυνατό αέρα και τόσο δυνατή βροχή που μου έριξε όλες τις γλάστρες τις βεράντας κάτω. Βγήκα σήμερα το πρωί έξω και τρόμαξα!

Έχω πάθει κι εγώ τέτοιο χουνέρι και από τότε τις δένω στα κάγκελα και δεν κουνιούνται από την θέση τους!

Δυστυχώς σήμερα είμαι με κλεισμένο λαιμό και δεν ακούγεται καθόλου η φωνή μου. Είμαι με τσάγια και ζεστά αλλά δεν βλέπω βελτίωση. Λογικό είναι βέβαια, αφού από την προηγούμενη εβδομάδα και όλο το ΣΚ ήμουν με ένα τηλέφωνο στο χέρι και διαρκώς σε συζητήσεις.... Από την άλλη είναι και καλό γιατί δεν με ανακατεύουν πολύ πολύ (χιχιχιχι)

Να μία πολύ καλή δικαιολογία να γλυτώσεις επιπλέον δουλειά! Από την άλλη όμως είναι ταλαιπωρία να πονάει ο λαιμός σου. Μέλι να τρως. Περαστικά και σε σένα!

Επίσης έχω κι εγώ μια στοίβα να σιδερώσω και άλλη μια με τα ρουχαλάκια της μικρής, τα οποία όσα και να σιδερώνω δεν λιγοστεύουν!!! Ειδικά τα καλτσάκια....

Σιδερώνεις τα καλτσάκια?????

Καλημέρα!

Γειά σου νησιώτισσα της παρέας!

Η δικια μου συνεχιζει να τρωει τρια φαγητα μονο κι η γιαγια εχει αρχισει να ντρεπεται τις δασκάλες οτι θα λενε πως αφηνουμε το παιδι νηστικο...

Το έχουμε ξαναπεί, είσαι άκαρδη μάνα που αφήνεις το παιδί ατάιστο! Φτου σου!

Διαβασα για τα θραψαλα και ζηλεψα. Τα εχω επιθυμησει πολυ αυτου του τυπου τα φαγητα (και να τα τρωω σε ενα ουζερι με παρειτσα επισης αλλά τι να κανουμε...)

Όταν θα ξαναέρθεις Αθήνα θα πάμε σε ουζερί να φάμε θράψαλα και ότι άλλο τραβάει η όρεξή σου!

Φιλια


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa!!

Φωτεινη μου ακομα δεν τρωει τιποτα στο σχολειο περα απο το γιαουρτι του κ το γαλα.Περιμενει ως της 4:30 που θα ερθει σπιτι να φαει μαζι με τον μπαμπα του,αλεσμενα.Αν δεν του τα αλεσουμε προτιμαει να μεινει νηστικος η παει μονος του στο ψυγειο κ περνει το γαλα κ πινει η τρωει γιαουρτι... δραμα δεν ξερω τι να κανω...ως ποτε θα τρωει αλεσμενα κ γιατι αυτα που του αρεσουν τα τρωει κανονικα;

Νινακι αναλογα το υφασμα μπορει κ να βγουν με ξεβαφη η χλωρινη .στα ευαισθητα μην δοκιμαζεις αλλα για να τα βαλεις μαζι με σκουρα μαλλον θα ηταν τπτ φανελακια λογικα οποτε αυτα δεν παθαινουν τπτ.

κοριτσια 10 μερες εμεινα χωρις το πλυντηριο πιατων κ ελεγα πως αντεχα τοσα χρονια που δεν το ειχα... απελπισια... το σιδερωμα θεωρω γινεται πλενεις σιδερωνεια αντε ξανα ,εκεινος ο νεροχυτης ποτε δεν αδειαζει ολη μερα!!

Σμουρφιτακι μου περαστικα !! εγω καλτσες δεν σιδερωνω ποτε! Μονο οταν ειχα τα παιδια μωρα μωρα τους τις σιδερωνα. να μου πεις σιδερωνω ολα τα υπολοιπα οι καλτσες θα με κουρασουν αλλα δεν θεωρω πως θελουν σιδερο .

εγω παλι δεν εχω καμια γλαστρα ετσι δεν εχω αυτο το προβλημα μην μου τις παρει ο αερας. ενω μου αρεοσυν πολυ τα λουλουδια τα ξεχναω αποτιστα κλπ κ ξεραινονται. μονο μια γλαστρα με δυοσμο ειχα καταφερει να την κρατησω 3-4 χρονια μεχρι ποτ το καλοκαιρι πηγαινε ο μικρος μου κ την κατουραγε κ παει κ αυτη ....

εχω ομως ενα δεντρο εξω απο την αυλη στο πεζοδρομιο που απο Οκτωβριο μεχρι να ανοιξη με το που φυσαει λιγο αερας γεμιζει ξερα φυλλα το μπαλκονι κ μου φτανει.Οταν γυρισαμε απο τις διακοπες των Χριστουγεννων μια σακουλα σουπερ μαρκετ φυλλα μαζεψα για να καταλαβετε...

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι έχεις ρωτήσει τον μικρούλη σου γιατί θέλει κάποιες τροφές αλεσμένες? Θεωρώ πως είναι πολύ πιθανό να έχει να σου δώσει μία απάντηση που θα σε βοηθήσει να καταλάβεις γιατί το κάνει.

Όσο για το πλυντήριο πιάτων....μεγάλη εφεύρεση!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μένα.

Πώς πάνε τα κρύα; Εμείς εδώ παραδόξως σήμερα είχαμε 14 βαθμούς με έναν τεράστιο ήλιο πάνω σε ένα καταγάλανο ουρανό. Βρε κορίτσια είναι λες και έβλεπα τον ουρανό της Ελλάδας σε άλλη χώρα. Μη φανταστείτε ότι θα κρατήσει πολύ το όνειρο θα ξανακατρακυλήσουμε πάλι.

Για σήμερα δε μαγείρεψα ακριβώς εκτός από πατάτες γιατί είχαμε καπνιστό σολομό με μυρωδικά που δε χρειάζεται μαγείρεμα. Το Σάββατο είχαμε καλή παρεούλα και φάγαμε ψητά και ορεκτικά με αραβικό χαρακτήρα. Έτσι μας έμειναν κάποιες ποσότητες και φάγαμε και τις επόμενες μέρες.

Συγκεκριμένα έφτιαξε ο Έβιρος ένα μιξ γκριλ όπως το λένε (ψητά στο γκριλ ή στα κάρβουνα αρνίσια παϊδάκια, κεμπάπ, κοτόπουλο, χοιρινά σουβλάκια με πιπεριά και κρεμμύδι και λουκάνικα), συνοδευτικά φτιάξαμε πατάτες τηγανητές και ρύζι αραβικό με ξηρούς καρπούς, ένα χόμους, μια ταμπούλε, ένα τζατζίκι (ελληνικό) και για γλυκό τους έφτιαξα Ashataliyeh.

Ο καιρός σήμερα είναι ηλιόλουστος και έχει σπάσει το κρύο. Μου αρέσει έτσι!

Έτσι ήταν και σε μας.

Καλημέρα! Καλή χρονιά σε όλους μας, με υγειά-ευτυχία-αγάπη και ευημερία!

Καλή και δημιουργική χρονιά και σε σένα Αφροδιτάκι.

Από μαγειρέματα φάγαμε χοιρινό με σέλινο αυγολέμονο, μοσχάρι στιφάδο, ρολό χοιρινό με πατάτες και πιλάφι, κατσικάκι στον φούρνο, ρολό κιμά με πατατούλες, σπανακόπιτες, τυρόπιτες, παστουρμαδόπιτες. Φέτος δεν τιμήσαμε την γαλοπούλα.....:tongue:.

Πωπωπω τι ωραία φαγητά, διαλεχτά ένα κι ένα.

Σήμερα φάγαμε σουτζουκάκια με μακαρόνια, ο μικρό εχτες ηταν στα χειρότερα του, δεν ξυπναγε καθολου παρα μονο οταν ποναγε πολυ και δεν εφαγε ουτε ψιχουλο, επαθε και μικρη αφυδατωση και καναμε 4 ωρες με τη συριγγα να του δώσουμε αλμορα αλλιως θα πηγαιναμε για ορο. Ευτυχως σήμερα ηταν αρκετα καλύτερα. λεω να μην παει καθόλου σταθμό την αλλη βδομάδα να συνελθει και να δυναμωσει γιατι αδυνατισε και πολυ.

Σήμερα πώς τα πάει, τι νέα έχεις; Πωπω βρε παιδί μου πολύ βαριά τον πήρε.

Στο θεμα μας τωρα: χτες φαγαμε παγκασιους με πατατες και σημερα λαχανοντολμαδες. Περισσεψαν και για αυριο. Αποφασισα με δημοκρατικες διαδικασιες να κανουμε λιγο αποχη απο το κρεας γιατι το παρακαναμε μου φαινεται στις γιορτες.

Θα συμφωνήσω Φωτεινή μου.

Την Παρασκευή είχαμε επισκέψεις και περάσαμε απλά καταπληκτικά!!! Το κακό ήταν ότι δούλευα μέχρι τις 5 κι έτσι έκανα μόνο κρέπες γλυκιές με μέλι/πραλίνα/πουρέ μήλου και πίτσες "στιγμής" με πίτες από σουβλάκια.

Ααααα τι νοστιμούλια έφτιαξες!!!!!!!!!!!!!!!!

Το Σάββατο δούλευα επίσης και ήρθα άρον άρον και τελικά έκατσα 2 ώρες και μετά μου είπαν "α τελικά δεν χρειαζόταν να έρθεις".

Τι τους λες μετά!!!!!!!!!!!!!:mad:

Χθες πήγαμε μια μικρή βολτούλα το πρωί για ένα καφεδάκι και μετά ήρθε ο κουμπάρος μας που θα είναι ο νονός της μικρής φάγαμε και πήγαμε στην έκθεση γάμου-βάπτισης για να πάρουμε ιδέες για τη βάπτιση.

Οι τιμές πώς σου φάνηκαν είναι καθόλου λογικές ή έχουν ανεβάσει ψηλά τον αμανέ;

Το Σαββατο φαγαμε ψαρια ψητα με μπροκολο κ πατατες με κρεμμυδια ολοκληρα ψημενα κ για το βραδυ εκανα ρυζογαλο.Χτες μεχρι αργα το μεσημερι την εβγαλα στην κουζινα για τις ετοιμασιες φαγητων της εβδομαδας.

Εφτιαξα για χτες σουτζουκακια με ρυζι με λαχανικα, φασολαδα για σημερα,εψησα το κοτοπουλο να κανω για αυριο γιουβετσι με χυλοπιτακι( ετσι σημερα να ριξω μονο το χυλοπιτακι),εβρασα κουνουπιδια με καροτα για σαλατα, εβρασα το μοσχαρι να κανω την Πεμπτη μοσχαροσουπα κ εφτιαξα κ τυροπιτες κουρου να παρουν σημερα μαζι μπαμπας κ γιος κ κρατησα κ αλλες για αλλη φορα στην καταψυξη.

Μπράβο βρε Τζένη, είσαι σαΐνι με την προετοιμασία που κάνεις.!!!!!!!!!!!

Στα μαγειρικά μας τώρα. Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε θράψαλα τηγανιτά με πατατούλες και σαλάτα λάχανο. Το βράδυ παραγγείλαμε σουβλάκια. Την Κυριακή είχαμε κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες και λαχανοντολμάδες. Είχα φτιάξει κι ένα γαλακτομπούρεκο το οποίο βγήκε καλούτσικο. Για σήμερα έχουμε σουφλέ μελιτζάνας.

Μπράβο Αγγελική πολύ ωραία όλα και το σουφλέ μελιτζάνας πολύ θα το ήθελα.

Τι κρύο είναι αυτό σήμερα?!!! ξεπάγιασα:mad: και τρομερός αέρας! Και μάλλον άρπαξα κρύωμα, γιατί τρέχει η μύτη μου, πονάνε από χτες τα πόδια μου και φταρνίζομαι!

Αχ περαστικά σου Νίνα μου. Άκουσα ότι γενικά στην Ελλάδα σέρνεται άσχημη γρίπη/ίωση που δεν περνάει εύκολα.

Κάτι ανάλογο είχα εγώ κι ακόμα έχω κατάλοιπα. Από τα Χριστούγεννα και ύστερα τρόμαξα να συνέλθω από το βήχα και λίγο το συνάχι. Νομίζω ότι μόνο χτες και σήμερα είμαι καλά.

Για να θυμηθώ τα τελευταία φαγητά: χτες κουνουπίδι με πατάτες στο φούρνο και έφτιαξα επίσης αναποδογυριστή μηλόπιτα... την Κυριακή μπριζόλες με πατάτες, ενώ το βράδυ έφτιαξα αλμυρές και γλυκιές κρέπες... το Σάββατο μακαρονάδα απλή, μιας και θα τρώγαμε σε φίλους το βράδυ.

Όλα ωραία, όλα τέλεια.

Θα σας πω πώς την πάτησα σήμερα με το πλυντήριο, σαν πρωτάρα: έβαλα σκούρα και όπως πάντα, έβαλα μια χρωμοπαγίδα μέσα... όταν έβγαλα τα ρούχα, ότι ανοιχτοχρώμο είχα μέσα, είχε γίνει ροζ!:o ένα κόκκινο κασκόλ, έκανε όλη τη ζημιά! λέτε με το επόμενο πλυντήριο, αν βάλω χλωρίνη advance, να επανέλθουν? φοβάμαι να την βάλω μαζί με άλλα άσπρα, μήπως πάρουν χρώμα και τα υπόλοιπα άσπρα.

Μου έχει τύχει να τα ξαναβάλω αμέσως για πλύσιμο όπως είναι βρεγμένα και χρωματισμένα από το άλλο χρώμα και να φύγει. Ενώ κάποιες άλλες φορές δε φεύγει με το απανωτό πλύσιμο. Θα ψήφιζα κι εγώ την ξεβαφή, αλλά θα πρότεινα αρχικά να τα ξαναπλύνεις βάζοντας στη θήκη του πλυντηρίου αρκετή σόδα μπας και φύγει το δεύτερο χρώμα.

Τι κρύο είναι αυτό και σήμερα;;; Χθες το βράδυ είχε τόσο δυνατό αέρα και τόσο δυνατή βροχή που μου έριξε όλες τις γλάστρες τις βεράντας κάτω. Βγήκα σήμερα το πρωί έξω και τρόμαξα!

Κι εγώ το έχω κάνει αυτό που έκανε η Αγγελική, τις δένω στα κάγκελα γιατί έχει τύχει να πετάξει κάτω ακόμη και πολύ βαριά αντικείμενα ο δυνατός αέρας σε μας.

Δυστυχώς σήμερα είμαι με κλεισμένο λαιμό και δεν ακούγεται καθόλου η φωνή μου.

Τότε γράφε ψιθυριστά.

Είμαι με τσάγια και ζεστά αλλά δεν βλέπω βελτίωση. Λογικό είναι βέβαια, αφού από την προηγούμενη εβδομάδα και όλο το ΣΚ ήμουν με ένα τηλέφωνο στο χέρι και διαρκώς σε συζητήσεις.... Από την άλλη είναι και καλό γιατί δεν με ανακατεύουν πολύ πολύ (χιχιχιχι)

Περαστικά σου και σύντομα Στρουμφίτα μου. Εγώ νομίζω ότι την άρπαξες από τότε που ήσουν με χαλασμένο κλιματιστικό και πάγωσες στη δουλειά.

κοριτσια 10 μερες εμεινα χωρις το πλυντηριο πιατων κ ελεγα πως αντεχα τοσα χρονια που δεν το ειχα... απελπισια... το σιδερωμα θεωρω γινεται πλενεις σιδερωνεια αντε ξανα ,εκεινος ο νεροχυτης ποτε δεν αδειαζει ολη μερα!!

Εγώ πάλι Τζένη μου δεν το χάρηκα και πολύ. Στην Αθήνα θα πρέπει να το είχα για 1-2 χρόνια πριν φύγω και μετά πήγαμε στα εξωτερικά που σε καμία χώρα δεν είχα βάλει.

εχω ομως ενα δεντρο εξω απο την αυλη στο πεζοδρομιο που απο Οκτωβριο μεχρι να ανοιξη με το που φυσαει λιγο αερας γεμιζει ξερα φυλλα το μπαλκονι κ μου φτανει.Οταν γυρισαμε απο τις διακοπες των Χριστουγεννων μια σακουλα σουπερ μαρκετ φυλλα μαζεψα για να καταλαβετε...

Εγώ σε καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα το μενού μας έχει μακαρόνια με κιμά.

Ξημέρωσε μία ηλιόλουστη μέρα σήμερα και πολύ μου αρέσει! Μαλάκωσε και το κρύο λιγάκι, μιά χαρά!

Ο μικρούλης μου σήμερα σήμερα κι έκανε εμετό. Έβγαλε πολλά φλέματα κι αυτό γιατί δεν φυσάει την μύτη του! Έχει κάνει από το πρωί άλλες δύο φορές, όλες γεμάτες φλέματα. Εννοείται πως δεν το έστειλα σχολείο για να δω πως θα εξελιχθεί. Το καλό είναι ότι δεν έχει πυρετό. Για την ώρα τουλάχιστον....

Αυτά τα νέα μας. Πάω να δουλέψω και τα λέμε αργότερα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.:tongue:

Υπέροχη μέρα σήμερα:D... από τα βόρεια έως τον Πειραιά, έτσι Αγγελική?

Βρήκα ευκαιρία να συμμαζέψω λίγο τον κήπο, που από το χιόνι έσπασαν κλαριά, λουλούδια και γενικά έπαθε ένα σοκ... αλλά δεν στενοχωριέμαι, ότι είναι να ζωντανέψει, θα το κάνει:D.. από φαί θα κάνω κοτόσουπα σήμερα.

Αγγελική περαστικά για τον μικρό σου.. είναι καλό τουλάχιστον που δεν έχει πυρετό.

Εβιράκι πολύ ζηλευτό το μενού με το μιξ γκριλ... μου αρέσουν τα αραβικά φαγητά, κυρίως το ταμπουλέ... το γλυκό σου δεν το έχω ακουστά.

Τζένη τα ξεβαμένα ήταν όπως είπες φανελάκια και αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι εσώρουχα του συζύγου, που τον φαντάζομαι να αλλάζει στα αποδυτήρια και να τον βλέπουν οι υπόλοιποι στα ...ροζ!;) θα τα βάλω μόνα τους σε λίγη χλωρίνη, ίσως στην advance. Αλήθεια δεν την χρησιμοποιείτε στο πλυντήριο από ότι κατάλαβα... γιατί? εγώ την βάζω πάντα στα λευκά του πλυντηρίου.

Το κρύωμα μάλλον το περνάω ελαφριά... ευτυχώς.. ίσως με σώζουν οι χυμοί με πορτοκάλι και ρόδι, που πίνω τον τελευταίο καιρό και το πολύ μέλι.

Καλή συνέχεια σε όλους!:tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παρεακι μου τι κανετε;

Αγγελικη μου περαστικα στον μικρουλη.Αν ο εμετος ειναι απο τα φλεματα ειναι πολυ καλο που κανει γιατι καθαριζει.Καλα εκανες ομως κ δεν τον εστειλες για παν ενδεχομενο.

Νινακι ποια ειναι αυτη η χλωρινη που λες δεν την εχει παρει πουθενα το ματι μου.Μηπως λες μια σε πρασινο ανοιχτο μπουκαλι που την λενε λευκαντικο; αυτο το εχω χρησιμοποιησει.Να βαλεις στα εσωρουχα τπτ δεν θα παθουν.

Πωωω Εβιρακι τα σαλια μου τρεχουν με το μιξ γκριλ!! γιαμι γιαμι.Βασικα οτι κ να φτιαχνει η Εβιροεοικογενεια ειναι τελειο δεν υπαρχει αμφιβολια.Θα καταευχαριστηθηκαν οι καλεσμενοι σας!

Που λετε τον μικρο συνεχεια τον ρωταω κ μου λεει οτι δεν θελει ...

Σημερα τρωμε φασολακια λαδερα. Για αυριο εβγαλα το βρασμενο μοσχαρι να ξεπαγωσει να κανω σουπιτσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κι εδω ηλιο εχει αν και το πρωι το εκανε το κρυο του.

Εβιρι ειχες δυο μερες να γραψεις και μας ξελιγωσες! Ακου μιξ γκριλ και καπνιστο σολωμο. Τα λατρευω και τα δυο. Αχχχχ! Χαιρομαι που κατι σου θυμισε τον ουρανο της Ελλάδας. Εδω στο νησι ο ουρανος μου θυμιζει Αγγλία για να ειμαι ειλικρινης. Πολυ συννεφο και βροχη γενικα.

Νινα εγω δεν χρησιμοποιω χλωρινη στο πλυντηριο γιατι συμφωνα με τον πατερα μου καταστρεφει το πλυντηριο. Κι αφου τωρα ζουμε μαζι καταλαβαινεις πως δεν μπορω να το παρακαμψω το θεμα.... Φανταζομαι τον κηπο σου τωρα μετα την επέλαση του χιονια.

Τζενακι κι εγω σαν εσενα. Δεν ειχα γλάστρες. Ο άντρας εβαλε γυρω στις πεντε κι ανελαβα να της φροντιζει αυτος γιατι αν περιμενε απο μενα ειχε σωθει. Το πλυσιμο των πιατων το απεχθανομαι οπότε θεωρω καταπληκτικη εφευρεση το πλυντηριο πιατων κι ας χαλάει καποια ποτηρια. Ο μικρος μαλλον βαριεται να μασαει κι εχει βολευτει στα αλεσμενα ή του αρεσει καλύτερα η υφη αυτη. Προσπαθησε να τον ρωτησεις να δουμε την απαντηση του.

Αγγελικουλα περαστικα στον μικρο. Ελπίζω να την περασει ελαφρια και να μην ταλαιπωρηθει.

Σμουρφιτα περαστικά σου! Μηπως να το εκμεταλλευτεις να γλιτωσεις λιγο τη δουλεια; Εχετε τωρα θερμανση στη δουλεια ή ακομα ταλαιπωρειστε;

Ιωαννα πως παει το παιδι;

Τελικά για σημερα εφτιαξα ανάμικτα λαχανικα με πατατουλες λαδερα οπως σας ελεγα χτες. Η κορη μου χτες εφαγε στο σχολειο ενα ολοκληρο μπιφτεκακι μετά απο καιρο. Ουαου.

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.:tongue:

Υπέροχη μέρα σήμερα:D... από τα βόρεια έως τον Πειραιά, έτσι Αγγελική?

Ημέρα για βόλτες είναι η σημερινή!

Βρήκα ευκαιρία να συμμαζέψω λίγο τον κήπο, που από το χιόνι έσπασαν κλαριά, λουλούδια και γενικά έπαθε ένα σοκ... αλλά δεν στενοχωριέμαι, ότι είναι να ζωντανέψει, θα το κάνει:D.. από φαί θα κάνω κοτόσουπα σήμερα.

Αυτά είναι τα άσχημα του χιονιού αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε κι όλα δικά μας!

Αγγελική περαστικά για τον μικρό σου.. είναι καλό τουλάχιστον που δεν έχει πυρετό.

Ναι ευτυχώς και τώρα που του μίλησα στο τηλέφωνο ήταν ομιλιτικότατος!

Τζένη τα ξεβαμένα ήταν όπως είπες φανελάκια και αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι εσώρουχα του συζύγου, που τον φαντάζομαι να αλλάζει στα αποδυτήρια και να τον βλέπουν οι υπόλοιποι στα ...ροζ!;)

χαχαχα! να τους πει ότι λανσάρει νέα μόδα!

θα τα βάλω μόνα τους σε λίγη χλωρίνη, ίσως στην advance. Αλήθεια δεν την χρησιμοποιείτε στο πλυντήριο από ότι κατάλαβα... γιατί? εγώ την βάζω πάντα στα λευκά του πλυντηρίου.

Κι εγώ χρησιμοποιώ χλωρίνη που είναι για το πλυντήριο στα λευκά.

Καλή συνέχεια σε όλους!:tongue::tongue:

καλημερα παρεακι μου τι κανετε;

Γειά σου Τζενάκι!

Αγγελικη μου περαστικα στον μικρουλη.Αν ο εμετος ειναι απο τα φλεματα ειναι πολυ καλο που κανει γιατι καθαριζει.Καλα εκανες ομως κ δεν τον εστειλες για παν ενδεχομενο.

Έκανε 5 φορές μέχρι τις 11 και ήταν γεμάτο φλέματα. Φαντάσου τι είχε μαζέψει! Τώρα είναι καλά και ζουζουνέυει!

Νινακι ποια ειναι αυτη η χλωρινη που λες δεν την εχει παρει πουθενα το ματι μου.Μηπως λες μια σε πρασινο ανοιχτο μπουκαλι που την λενε λευκαντικο; αυτο το εχω χρησιμοποιησει.Να βαλεις στα εσωρουχα τπτ δεν θα παθουν.

Πάντως αυτη που χρησιμοποιώ εγώ και δεν θυμάμαι πως την λένε ακριβώς, είναι γαλάζιο το μπουκάλι κι έχει πάνω στο καπάκι μία διάφανη θήκη για να μπάινει στον κάδο του πλυντηρίου.

Καλημέρα!

Κι εδω ηλιο εχει αν και το πρωι το εκανε το κρυο του.

Κι εδώ μία ..... ψυχρασία την έχει αλλά είναι τέλεια!

Αγγελικουλα περαστικα στον μικρο. Ελπίζω να την περασει ελαφρια και να μην ταλαιπωρηθει.

Ευχαριστώ Φωτεινούλα! Δεν είμαι σίγουρη ότι είναι ίωση τελικά.

Τελικά για σημερα εφτιαξα ανάμικτα λαχανικα με πατατουλες λαδερα οπως σας ελεγα χτες. Η κορη μου χτες εφαγε στο σχολειο ενα ολοκληρο μπιφτεκακι μετά απο καιρο. Ουαου.

Προοδεύει το κόρίτσι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παρεακι μου τι κανετε;

Νινακι ποια ειναι αυτη η χλωρινη που λες δεν την εχει παρει πουθενα το ματι μου.Μηπως λες μια σε πρασινο ανοιχτο μπουκαλι που την λενε λευκαντικο; αυτο το εχω χρησιμοποιησει.Να βαλεις στα εσωρουχα τπτ δεν θα παθουν.

Σημερα τρωμε φασολακια λαδερα. Για αυριο εβγαλα το βρασμενο μοσχαρι να ξεπαγωσει να κανω σουπιτσα!

]όχι δεν είναι λευκαντικό...λέγεται χλωρίνη Advance και είναι για το πλυντήριο... δοκίμασε την και θα λάμψουν τα λευκά σου! εγώ την χρησιμοποιώ σταθερά[/color]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω όλα τα παιδιά.

Σήμερα έφτιαξα σούπα με λαχανικά και τηγανητά κολοκυθάκια με κουρκούτι.

Ο μικρούλης μου σήμερα σήμερα κι έκανε εμετό. Έβγαλε πολλά φλέματα κι αυτό γιατί δεν φυσάει την μύτη του! Έχει κάνει από το πρωί άλλες δύο φορές, όλες γεμάτες φλέματα. Εννοείται πως δεν το έστειλα σχολείο για να δω πως θα εξελιχθεί. Το καλό είναι ότι δεν έχει πυρετό. Για την ώρα τουλάχιστον....

Περαστικά του Αγγελική μου. Είναι πολύ παρήγορο που έβγαλε στον εμετό του τόσα φλέματα. Αν και είναι ενοχλητικός ο εμετός τουλάχιστον ανακουφίζει τέτοια φαινόμενα.

Βρήκα ευκαιρία να συμμαζέψω λίγο τον κήπο, που από το χιόνι έσπασαν κλαριά, λουλούδια και γενικά έπαθε ένα σοκ... αλλά δεν στενοχωριέμαι, ότι είναι να ζωντανέψει, θα το κάνει:D.. από φαί θα κάνω κοτόσουπα σήμερα.

Νίνα μου υπέφεραν τα καημένα τα λουλουδάκια και τα φυτά με τον καιρό εεε;

Εβιράκι πολύ ζηλευτό το μενού με το μιξ γκριλ... μου αρέσουν τα αραβικά φαγητά, κυρίως το ταμπουλέ... το γλυκό σου δεν το έχω ακουστά.

Σ' ευχαριστώ Νίνα μου. Στην πραγματικότητα ούτε κι εγώ το έχω ακούσει. Αλλά το βρήκα σε κάποιο αραβικό μπλογκ και από τα υλικά κατάλαβα ότι έμοιαζε με γνωστό μου γλυκό που το λέμε κουνάφα το οποίο υπάρχει σε δύο εκδοχές κι έτσι το έφτιαξα.

Τζένη τα ξεβαμένα ήταν όπως είπες φανελάκια και αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι εσώρουχα του συζύγου, που τον φαντάζομαι να αλλάζει στα αποδυτήρια και να τον βλέπουν οι υπόλοιποι στα ...ροζ!;)

Αν του βάλεις και δαντελίτσα στο στρίφωμα θα είναι πολύ ταιριαστό.

Το κρύωμα μάλλον το περνάω ελαφριά... ευτυχώς.. ίσως με σώζουν οι χυμοί με πορτοκάλι και ρόδι, που πίνω τον τελευταίο καιρό και το πολύ μέλι.

Νομίζω ότι θωρακίζεις με πολύ καλό τρόπο τον οργανισμό σου.

Πωωω Εβιρακι τα σαλια μου τρεχουν με το μιξ γκριλ!! γιαμι γιαμι.Βασικα οτι κ να φτιαχνει η Εβιροεοικογενεια ειναι τελειο δεν υπαρχει αμφιβολια.Θα καταευχαριστηθηκαν οι καλεσμενοι σας!

Σ' ευχαριστώ πολύ Τζένη μου.

Που λετε τον μικρο συνεχεια τον ρωταω κ μου λεει οτι δεν θελει ...

Έχω την εντύπωση ότι όσα φαγητά δεν τα θέλει τα τρώει με τέτοιο τρόπο όπως είναι το λιώσιμο, ώστε να μην τα αισθάνεται. Ενώ τα άλλα που του αρέσουν θέλει να τα απολαμβάνει με το μάσημα.

Μην ανησυχείς δε θα κρατήσει πολύ. Έτσι κι αλλιώς έχει ξεκινήσει να τρώει κάποια με πιρούνι. Σιγά σιγά θ' αρχίσει κι άλλα κι ας περιμένεις κι άλλους μήνες.

Εβιρι ειχες δυο μερες να γραψεις και μας ξελιγωσες! Ακου μιξ γκριλ και καπνιστο σολωμο. Τα λατρευω και τα δυο.

χαχα σ' ευχαριστώ πολύ Φωτεινή μου.

Αχχχχ! Χαιρομαι που κατι σου θυμισε τον ουρανο της Ελλάδας. Εδω στο νησι ο ουρανος μου θυμιζει Αγγλία για να ειμαι ειλικρινης. Πολυ συννεφο και βροχη γενικα.

Είστε τυχεροί που έχετε πολύ πράσινο τουλάχιστον με τόσες βροχές.

Τελικά για σημερα εφτιαξα ανάμικτα λαχανικα με πατατουλες λαδερα οπως σας ελεγα χτες. Η κορη μου χτες εφαγε στο σχολειο ενα ολοκληρο μπιφτεκακι μετά απο καιρο. Ουαου.

Μου αρέσουν τέτοια φαγητά. Όσο για τη μικρή πού φτάσατε να πανηγυρίζετε για ένα μπιφτεκάκι. Αν φάει δύο θα βγει η μπάντα να κάνει το γύρο του νησιού;

Κι εδώ μία ..... ψυχρασία την έχει αλλά είναι τέλεια!

χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Άλλη μία ηλιόλουστη μέρα ξημέρωσε και πολύ το χαίρομαι!

Σήμερα τρώμε φασολάκια.

Ο μικρός μου είναι καλά. Χτες όλο το απόγευμα ήταν μεσ΄την τρελή χαρά! Μάλλον ήταν από τα φλέματα που είχαν μαζευτεί στο στομάχι του κι έπρεπε να βγουν με κάποιο τρόπο. Πήγε σχολείο σήμερα. Ενημέρωσα και την δασκάλα του να τον έχει το νου της αλλά από ότι μου είπε τον είδε μία χαρά κι εκείνη. Ελπίζω να ξεμπερδέψαμε!

Αυτά για την ώρα! Παώ να συνεχίσω την δουλειά και τα ξαναλέμε αργότερα...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερααα!!!

μπραβο για τον μικρο Αγγελικη μου!! κ εμενα χτες το βραδυ εκανε λιγο βηχα κ το πρωι του εδωσα λιγο φυτικο σιροπακι.Ας ελπισουμε πως θα ειναι μονο αυτο. Ωραια τα φασολακια , χτες τα φαγαμε κ εμεις.

Εβιρακι μου μετα την κρεατοφαγια των γιορτων ολα τ αλαχανικα μου φαινονται λουκουμι. Τελειο το φαγακι σας χτες!!

Νινακι θα την ψαξω στο σμ την χλωρινη!!

Εμεις σημερα τρωμε μοσχαρι σουπα με λαχανικα.Εφτιαξα μπολικη κ θα μεινει κ για αυριο.Εχει μεινει κ μια μεριδα κοτοπουλο με χυλοπιτακι κ αλλη μια μεριδα σουτζουκακια με ρυζι οποτε για αυριο δεν μαγειρευω,τοσα φαγητα κριμα ειναι να κανε χαμενα.

Εφτιαξα κ μια γαλατοπιτα χτες κ φαγανε το απογευμα κ πηραν κ σημερα μαζι για πρωινο , πολυ ωραια εγινε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...