Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσακια !

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας !!

Ελατε κερναω,περισεψε τουρτα !!

Σημερα φαγαμε πιτσα απο χτες το βραδυ κ το βραδυ δεν ξερω τι θα φτιαξω.Τα παιδια θελουν να στολισουμε κ το δεντρο θα δουμε.Αυριο θα εχω κ κοσμο κ ελεγα να κανω ενα γλυκο απο σημερα.

Αστερακι επραστικα στην μαμα κ σιδερενια !!

Ιωαννακι κατσε κ ξεκουρασου σημερα που θα εισαι μονη η βγες καμια βολτα να ξεφυγεις το χρειαζομαστε κ αυτο !!!!

Φωτεινουλα μου καλα αποτελεσματα να εχετε στις εξετασεις της μικρης. Εμενα ο μικρουλης εφαγε μονο λιγη σαντιγυ απο τα πλαινα της τουρτας με εβαλε κ του εκοψα μια επτη φετουλα γιατι η υπολοιπη τοθρτα ηταν λερωμενη με ξυσμα σοκολατας κ τα κερασακια ....

Αγγελικη πολυ ωραιο φαγακι θα φατε σημερα !! Ειδες τι μικρος που ειναι ο κοσμος !!!

Νινακι εισαι χρυσοχερα τελεια κ παυλα !!! Υπεροχα τα μπισκοτακια σου !!

κοριτσια ακομα δεν εχω καταληξει στο γλυκο για το σχολειο μια τα λεω ετσι μια αλλιως, δεν παιζομαι με τιποτα !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπερααααα ggeny χρονια σου πολλα ο τι καλυτερο!!!τουρτα ε;μιαμ μιαμ

asteraki2014 περαστικα στη μαμα σου...πλακα εχουν τα μικρουλια μιλαει κανονικα;

Τι κανετε;εγω χτες εφτιαξα κρεατοσουπα ...σημερα ο τι εμεινε δεν εχω κ την μικρη μου πηγε στους δικους μου...απο χτες σημερα θα την παρω να ξεφυγει λιγο με το κρυο κλειστηκαμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Να σας ευχηθώ καλό και εορταστικό μήνα με υγεία κι ευτυχισμένες στιγμές.

Έφτιαξα αρακά κοκκινιστό με καρότα και πατάτες. Χτες έφτιαξα και μια σαλάτα με σπανάκι, κόκκινο μαρούλι, κάστανα και ξηρούς καρπούς.

Να σας διηγηθώ κι ένα περιστατικό της μικρής Εβιρίνας που με εξόργισε. Όλη αυτή την εβδομάδα έκανε την πρακτική της σε ένα νοσοκομείο ορθοπεδικό.

Για την ιστορία να σας εξηγήσω ότι το σχολείο έχει ένα πρόγραμμα να κάνουν τα παιδιά της Γ' Γυμνασίου (9ης γερμανικής τάξης) πρακτική προσφέροντας δουλειά σε όποιον τομέα θέλουν, αρκεί να έχει να κάνει με κοινωνική προσφορά. Δηλαδή, δίνει κανονικά βιογραφικό, περνάει από συνέντευξη και την ειδοποιούν τηλεφωνικά ή με γράμμα στο σπίτι αν θα προσληφθεί ή όχι.

Για να μην τα πολυλογώ, οι ασθενείς που νοσηλεύονται στους θαλάμους φοράνε μαι ειδική μπλουζορόμπα του νοσοκομείου κι από τη μέση και κάτω είναι γυμνοί. Μπήκε λοιπόν η κόρη μου μαζί με μια άλλη μόνιμη νοσοκόμα στο δωμάτιο να ετοιμάσουν έναν από τους ασθενείς για το χειρουργείο. Αυτός λοιπόν μόστραρε φαρδιά πλατιά όλα τα μέζεά του καθήμενος στο κρεββάτι με το ένα πόδι λυγισμένο πάνω στο κρεββάτι και το άλλο οκλαδόν, σαν να λέει δηλαδή, ανοίξαμε και σας περιμένουμε.

Η μικρή ήρθε σε αμηχανία και κοιτούσε οπουδήποτε αλλού, ενώ η άλλη νοσοκόμα ήταν ατάραχη.

Τι να πω...., τόση άνεση πια αυτοί οι Γερμανοί;

Εβιρι καταπληκτικη η ιδέα με τις φετες του κέικ. Καλά σε λέμε αρχηγό μας. Αχ θα μας ξελιγωσετε παλι με τις μαγειρικές σας μαμά και κόρες. Ακομα θυμαμαι τα έργα της μεγαλης Εβιρινας περυσι. Με το καλό να τη δεχτειτε.

Χαχα ευχαριστώ πολύ Φωτεινή μου.

Εβιρακι από καιρό πως πάτε εδώ έβαλε κρύο σημερα.

Τις προηγούμενες μέρες είχε αρκετό κρύο και έπιανε πάγο έξω από τη νύχτα μέχρι αρκετά αργά το πρωί. Μάλιστα τα σημεία που δεν τα έβλεπε ο ήλιος είχαν συνεχόμενα πάγο. Χτες και σήμερα έλιωσαν αυτά τα σημεία κι έριξε λίγο σαν ψέκασμα κάτι που έμοιαζε με βροχή αλλά πολύ πιο ασθενές.

Εβιράκι με το καλό να δεχτείς και φέτος την Εβιρίνα σου! Βοήθειά σου το πρόσφορο!

Ευχαριστώ πολύ για όλα Αγγελική μου.

Το θεμα ειναι οτι δεν την νιωθω συχνα και με τρομοκρατεί ο χαμηλός πλακούντας που εχω ειναι χαμηλα χαμηλα και το κεφαλάκι της απο πανω.τελος παντων εκεινος ειναι ανένδοτος στις 39 εβδομαδες το θελει εκτος απροόπτου.

Με το καλό Βατομουράκι κι όλα θα πάνε καλά.

Καλησπερα κοριτσια τι μου κανετε? Εχω τρεξιμο σημερα γιατι λειπει μια συναδελφος και ειμαι σε δυο γραφεια διαφορετικου κτηριου ομως, πως με βλεπετε?

Με άλλα λόγια αυτό μπορείς και να το πεις γυμναστήριο, αθλητισμό κλπ.

Εβιρι με το καλο να ερθει η κορη σου!!!

Ευχαριστώ πολύ Ιωάννα μου.

καλημερα!

εκτος απο την μεγαλη που εχει βηχα απο την κυριακη κ δεν παει σχολειο σημερα ξυπνησε κ η μικρη με 38,5!

Περαστικά και στα δύο κοριτσάκια σου.

Καλησπέρα κορίτσια!

Μολις μπήκα στα πεταχτά και σας διάβασα γιατί παλι τρεχω σαν τρελος.

Δε σε φοβάμαι εσένα, όλα τα προλαβαίνεις. Ή μήπως όσο περισσότερα κάνεις τόσο περισσότερα σου παρουσιάζονται;

Ετοιμαζω παρουσιαση με το χαμογελο του παιδιου και ειμαστε στις ετοιμασιες!

Όπα της και γιάλα της. !!!!!!!!!!! Μπράβο βρε Νίκο, πάντα ευχάριστα νέα να μας φέρνεις.

Ιωάννα ο αφυγραντήρας είναι πρώτος πρώτος στην λίστα με τις αγορές του μήνα. Ο άντρας μου το ψάχνει λίγο σχετικά με την κατανάλωση ρεύματος.

Κι εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω αφυγραντήρα, δεν ξέρω από μάρκες ποιες είναι οι ιδανικές, αν και θυμάμαι ότι γράφατε πριν από μέρες τι έχετε όσες έχετε.

Με ενδιαφέρει όμως να έχει οικονομική τιμή και χαμηλή κατανάλωση ρεύματος.

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να τον αγοράσω από Γερμανία η Ελλάδα.

Σημερα σας κερναω εχω γεννεθλια !!

Ωωωω τι ωραία, να τα εκατοστήσεις Τζενάκι μας και να είσαι πάντα καλή και δημιουργική μαμά όπως σε ξέρουμε. Να σε χαίρεται η οικογένειά σου να σε χαιρόμαστε κι εμείς. Φιλάκια.

Το θεμα μου ειναι πως να τα μεταφερω τα παστακια . Ελεγα να βρω πλαστικα μπολακια αλλα αυτα που ειδα στο παιχνιδομαγαζο ειτε ειναι πολυ μεγαλα για τα πιτσιρικια ειτε που μικρα. Τωρα σκεφτομαι να φτιαξω ενα μεγαλο ταψι την παστα να την χαραξω σε κομματια κ να στειλω κ πιατακια κουταλακια ,οπως κανουν κ στα γεννεθλια. Τι λετε κ εσεις;

Αν οι δασκάλες δέχονται να σερβίρουν μόνες τους τα παιδιά κάντο έτσι.

Μια άλλη ιδέα που σκέφτηκα είναι να πάρεις αυτά τα νάυλον / ζελατίνες που τυλίγουν δώρα και λουλούδια και να τα κόψεις σε μικρά τετράγωνα κομμάτια. Στο σπίτι να κόψεις ένα ένα τα κομμάτια της πάστας και να τα βάλεις ένα ένα σε κάθε κομμάτι ζελατίνας έτσι ώστε η πλαϊνές πλευρές να έρχονται πιο πάνω από την πάστα όταν θα είναι όρθιες. Από εκεί θα τις πιάνει η δασκάλα για να τις σηκώσει.

Έτσι ούτε πιατάκια ούτε κουταλάκια θα χρειαστούν, παρά μόνο χαρτοπετσέτες.

Κεικ ατομικα ειχα στειλει περσυ κ τα ειχα κανει ταρανδακια με κρακερ.

Πάρα πολυ ωραία ιδέα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εβιρακι με το καλο να δεχτεις την κορουλα σου κ βοηθεια σας !

Ευχαριστώ πολύ Τζενη μου.

Αχ τι πλακα που εχουν οταν πεφτουν με τα μουτρα στο γλυκο, μακαρι να επεφταν ετσι και σε κανενα λαδερο

Έτσι σκέφτομαι κι εγώ.

Σήμερα έφτιαξα μία κολοκυθόσουπα για μένα, για το μεσημέρι, γιατί με πονάει πολύ ο λαιμός και μάλλον με περιτριγυρίζει κρύωμα και πίτσα-πεινιρλί για το βράδυ.

Κι ελπίζω να μην εξελιχθεί περισσότερο.

Έκανα τα κουλουράκια σου!!:-D Τους έβαλα όμως λίγη ζαχαρίτσα παραπάνω, γιατί μου φάνηκαν λίγο άγλυκα και όπως υποσχέθηκα, έκανα τα δικά μου... πώς σου φαίνονται;

th_DSC03261_zpse7ctqwef.jpg

Αχ τι ωραία που τα έφτιαξες Νίνα μου!!!!!!!!!!!!!!! Γεια στα χέρια σου και καλές γιορτές.

Ιωαννα εμεις τον αφυγραντήρα τον έχουμε σχεδόν ολη τη μέρα σε λειτουργια. Αδειάζουμε αναλογα την ημέρα 2-4 λιτρα νερό.

Φαντάσου δηλαδή όλο αυτό το νερό σε μορφή υγρασίας πάνω σας και πάνω στους τοίχους. Αμάααααανννννν!!!!!!!

Σημερα εκανε τις εξετασεις η μικρη και την Τριτη θα έχουμε τα αποτελεσματα οπότε θα σας ενημερώσω.

Καλά αποτελέσματα να έχετε.

Λοιπόν χθες το βράδυ μιλούσαμε με τον Νίκο στο facebook και διαπίστωσα ότι καταγόμαστε από το ίδιο μέρος!!! Μάλιστα τα σπίτια μας ήταν στον ίδιο δρόμο για κάποια χρόνια! Δεν μπορούσαμε να το πιστέψουμε!!!

Μα κάτι συμπτώσεις που έχει η ζωή!!!!!!!!!!!! Γι' αυτό λένε: Μικρός που είναι ο κόσμος.

Σας βάζω ένα λινκ που έχω βρει και λέει για στολισμό χριστουγεννιάτικων μπισκότων, μήπως το θέλει κανείς.

http://www.ediva.gr/pos-na-stolisis-christougenniatika-biskota/

Ευχαριστούμε πολύ Νίνα.

Σήμερα είμαι χειρότερα... απόκτησα και μπάσα φωνή, οπότε μπορεί να βγάλω μεροκάματο κιόλας:-D... έχω ξεκινήσει γαργάρες από χτες με αλατόνερο, ρακόμελο (λέτε αν το πιω, να είμαι καλύτερα;:-P) και πολλά φασκόμηλα-τσάγια!

Η θετική πλευρά της κατάστασης είναι ότι με τη μπάσα φωνή μπορείςνα τραγουδήσεις υπέροχα κάποια μπλουζ κομμάτια.

Το ρακόμελο θα σου κάνει καλό να το πιες.

Αλλά αν θες κάνε κι εντριβή με ρακί και ασπιρίνες μέσα. Ζεσταίνεις το ρακί διαλύοντας μέσα τις 2 απλές ασπιρίνες, μ' αυτό κάνεις εντριβή στην πλάτη κι αν θες και στο στέρνο.

Ή μαμά έσπασε το δάκτυλο του ποδιου τς κ βαλαμε γύψο τα σκουπίδια πήγε να πετάξει νόμιζε ότι το στραμπουλιξε μόνο αλλά τελικά έσπασε!!!καλές γιορτές θα το βγάλει.

Ωχ τι ατυχία!!!!!!!!!!!!!!!!! Περαστικά της αστεράκι μου και γρήγορα να βγάλει το γύψο.

Εβιρακι τι νέα απ την χώρα του σκότους.:tongue:

Μέχρι τώρα ησυχία από τη χώρα σε γενικές γραμμές. Το τελευταίο διάστημα ασχολούμαι με διάφορα ψαξίματα σχετικά με αγορές που θέλω να κάνω, κυρίως σε μικροαντικείμενα από αναμνηστικά μέχρι χρηστικά πράγματα για το σπίτι.

Πρόσφατα πήρα κατσαρόλες και τηγάνια της Kitchenaid για τη μεγάλη Εβιρίνα στο 1/3 της κανονικής τους τιμής.

Αγγελικη πηρα τον olimpia splendid secco 16eco αλλα δεν εχει ιονιστη

Ιωάννα τον έχεις πολύ καιρό, είσαι ευχαριστημένη, καίει πολύ ρεύμα κι αν θες να αναφέρεις πόσο τον αγόρασες;

Ελατε κερναω,περισεψε τουρτα !!

Εγώ έρχομαι τρέχοντας. Στην υγειά σου.

Τι κανετε;εγω χτες εφτιαξα κρεατοσουπα ...σημερα ο τι εμεινε δεν εχω κ την μικρη μου πηγε στους δικους μου...απο χτες σημερα θα την παρω να ξεφυγει λιγο με το κρυο κλειστηκαμε

Εδώ στη Γερμανία κατάλαβα ότι κακώς το φοβόμαστε το κρύο εμείς στην Ελλάδα. Οι ξένοι τα ντύνουν τα παιδιά τους πολύ καλά με σκουφάκια και κασκώλ και τα βγάζουν έξω με οποιοδήποτε καιρό όσο αρνητικές κι αν είναι οι θερμοκρασίες ακόμη και με τη βροχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Χτες έκανα την μακαρονάδα που έλεγα, με χωριάτικο λουκάνικο και σήμερα ψαρόσουπα με μικρά ψαράκια... για να δούμε αν έχει διαφορά στη γεύση, σε σχέση με το κοκκινόψαρο που βάζω συνήθως.

Το κρύωμα εξελίσσεται κανονικά... δηλαδή χτες έκανα δέκατα, σήμερα πυρετό, μπούκωμα και όλα τα σχετικά.

Καλημέρα παρεακι!!

Καλό μήνα να έχουμε κ καλές γιορτές!!

Ή μαμά έσπασε το δάκτυλο του ποδιου τς κ βαλαμε γύψο τα σκουπίδια πήγε να πετάξει νόμιζε ότι το στραμπουλιξε μόνο αλλά τελικά έσπασε!!!καλές γιορτές θα το βγάλει. Ωωω περαστικά της... τι πάθατε χριστουγεννιάτικα!

Χθες με το αστερακι πηγαμε να την δούμε κ τον ζωγραφισαμε κάναμε χιονανθρωπο δέντρο πολλες μπάλες μία μίνι κ ένα αστερι. Χα χα καμβάς κανονικός ο γύψος,ε;:D

!Καλά αποτελέσματα Φωτεινή στην μικρή σου.

Πόσο μικρός είναι ο κοσμος τελικα Αγγελική μου.

Συμφωνώ Ιωάννα επιτέλους Παρασκευή:Pκουραστηκα πολύ αυτή την εβδομάδα λίγο το πάρτυ λίγο το τρέξιμο με την μαμά μου λιγο ή δουλειά που γινόταν χαμός ώρα για ξεκούραση.

Τι ωραία τα μπισκοτα σου Νινα Μπραβο σου κ πάλι μπράβο υπεροχα!Περαστικουλια Σε ευχαριστώ!:D

Χρόνια πολλά Τζένη πολύχρονη.

Liana κοντά είναι τα αστεράκια μας ναι όντως έχει πολύ πλάκα εμείς γελαμε κ δεν μπορεί να καταλάβει τι γίνεται:P

Γιώτα πως είναι το αστερακι σου;;;

Sweetberry28 κοντεύει ή ώρα χωρις άγχος όλα θα πάνε καλά κ θα κρατάει σε λίγο καιρό το ωραιότερο δωρο!!!!

Εβιρακι τι νέα απ την χώρα του σκότους.:tongue:

Καλό Σαββατοκύριακο για ολους

Νινάκι εγώ όταν τα ψάρια δεν έχουν ξεπαγώσει εντελώς τα ρίχνω στην κατσαρόλα με κρύο νερό και το βάζω να ζεσταθεί στο 1 μέχρι να ξεπαγώσουν. Μετά ξεκινάω να τα βράσω κανονικά. Σε ευχαριστώ Αγγελική... θα το έχω υπόψιν άλλη φορά που δεν θα έχω επιλογή.

Αστεράκι για ένα δάχτυλο της έβαλαν γύψο σε όλο το πόδι? Αυτό μου είχαν κάνει κι εμένα όταν είχα σπάσει πριν κάποια χρόνια το δάχτυλο του ποδιού μου. Το έσπασα Σάββατο και πήγα αναγκαστικά στο νοσοκομείο. Την Δευτέρα που πήγα στον ορθοπεδικό μόλις με είδε έβαλε τα γέλοια και με ρώτησε " Σίγουρα μόνο δάχτυλο έσπασες? " Τελικά μου έβγαλε τον γύψο και μου έβαλε ένα ναρθηκάκι και αυτό ήταν όλο.

Καλησπέρα κοριτσακια !

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας !!

Ελατε κερναω,περισεψε τουρτα !!

Σημερα φαγαμε πιτσα απο χτες το βραδυ κ το βραδυ δεν ξερω τι θα φτιαξω.Τα παιδια θελουν να στολισουμε κ το δεντρο θα δουμε.Αυριο θα εχω κ κοσμο κ ελεγα να κανω ενα γλυκο απο σημερα.

Αστερακι επραστικα στην μαμα κ σιδερενια !!

Ιωαννακι κατσε κ ξεκουρασου σημερα που θα εισαι μονη η βγες καμια βολτα να ξεφυγεις το χρειαζομαστε κ αυτο !!!!

Φωτεινουλα μου καλα αποτελεσματα να εχετε στις εξετασεις της μικρης. Εμενα ο μικρουλης εφαγε μονο λιγη σαντιγυ απο τα πλαινα της τουρτας με εβαλε κ του εκοψα μια επτη φετουλα γιατι η υπολοιπη τοθρτα ηταν λερωμενη με ξυσμα σοκολατας κ τα κερασακια ....

Αγγελικη πολυ ωραιο φαγακι θα φατε σημερα !! Ειδες τι μικρος που ειναι ο κοσμος !!!

Νινακι εισαι χρυσοχερα τελεια κ παυλα !!! Υπεροχα τα μπισκοτακια σου !! Σε ευχαριστώ!

κοριτσια ακομα δεν εχω καταληξει στο γλυκο για το σχολειο μια τα λεω ετσι μια αλλιως, δεν παιζομαι με τιποτα !!! Αναποφάσιστη, ε;:P Ότι πιο εύκολο για σένα κάνε... μην παιδευτείς.

Καλησπερααααα ggeny χρονια σου πολλα ο τι καλυτερο!!!τουρτα ε;μιαμ μιαμ

asteraki2014 περαστικα στη μαμα σου...πλακα εχουν τα μικρουλια μιλαει κανονικα;

Τι κανετε;εγω χτες εφτιαξα κρεατοσουπα ...σημερα ο τι εμεινε δεν εχω κ την μικρη μου πηγε στους δικους μου...απο χτες σημερα θα την παρω να ξεφυγει λιγο με το κρυο κλειστηκαμε

Οι σούπες αυτές τις μέρες με τέτοιο κρύο, είναι ότι πρέπει!:D

Καλησπέρα κι από μένα.

Να σας ευχηθώ καλό και εορταστικό μήνα με υγεία κι ευτυχισμένες στιγμές. Επίσης Εβίρι μου... να είμαστε όλοι καλά και να περάσουμε όμορφα.

Έφτιαξα αρακά κοκκινιστό με καρότα και πατάτες. Χτες έφτιαξα και μια σαλάτα με σπανάκι, κόκκινο μαρούλι, κάστανα και ξηρούς καρπούς.

Να σας διηγηθώ κι ένα περιστατικό της μικρής Εβιρίνας που με εξόργισε. Όλη αυτή την εβδομάδα έκανε την πρακτική της σε ένα νοσοκομείο ορθοπεδικό.

Για την ιστορία να σας εξηγήσω ότι το σχολείο έχει ένα πρόγραμμα να κάνουν τα παιδιά της Γ' Γυμνασίου (9ης γερμανικής τάξης) πρακτική προσφέροντας δουλειά σε όποιον τομέα θέλουν, αρκεί να έχει να κάνει με κοινωνική προσφορά. Δηλαδή, δίνει κανονικά βιογραφικό, περνάει από συνέντευξη και την ειδοποιούν τηλεφωνικά ή με γράμμα στο σπίτι αν θα προσληφθεί ή όχι.

Για να μην τα πολυλογώ, οι ασθενείς που νοσηλεύονται στους θαλάμους φοράνε μαι ειδική μπλουζορόμπα του νοσοκομείου κι από τη μέση και κάτω είναι γυμνοί. Μπήκε λοιπόν η κόρη μου μαζί με μια άλλη μόνιμη νοσοκόμα στο δωμάτιο να ετοιμάσουν έναν από τους ασθενείς για το χειρουργείο. Αυτός λοιπόν μόστραρε φαρδιά πλατιά όλα τα μέζεά του καθήμενος στο κρεββάτι με το ένα πόδι λυγισμένο πάνω στο κρεββάτι και το άλλο οκλαδόν, σαν να λέει δηλαδή, ανοίξαμε και σας περιμένουμε. Απερίγραπτος!:mad:... δεν νομίζω να είναι άνεση αυτό... κάπως αλλιώς θα το έλεγα, αλλά δεν μπορώ να εκφραστώ εδώ!

Η μικρή ήρθε σε αμηχανία και κοιτούσε οπουδήποτε αλλού, ενώ η άλλη νοσοκόμα ήταν ατάραχη. Φαντάσου τι βλέπει η νοσοκόμα εκεί κάθε μέρα...

Τι να πω...., τόση άνεση πια αυτοί οι Γερμανοί;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια τι κάνετε?

Να σας ρωτήσω κάτι...ξέρετε καμιά συνταγή για νόστιμη νηστίσιμη τούρτα?

έχει γενέθλια η μέλλουσα νονά της μπεμπάς μας θέλουμε να της κάνουμε έκπληξη, αλλά εδώ που είμαστε, δύσκολο να βρούμε νηστίσιμη, και η καλή μας η νονά νηστεύει.


VBSEp3.pngtvCAp3.png
 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κορίτσια τι κάνετε?

Να σας ρωτήσω κάτι...ξέρετε καμιά συνταγή για νόστιμη νηστίσιμη τούρτα?

έχει γενέθλια η μέλλουσα νονά της μπεμπάς μας θέλουμε να της κάνουμε έκπληξη, αλλά εδώ που είμαστε, δύσκολο να βρούμε νηστίσιμη, και η καλή μας η νονά νηστεύει.

Γειά σας κορίτσια! Μπαίνω σφήνα στο θέμα να απαντήσω στη Ναταλία αν δ σας πειράζει..

Ναταλία εγώ για νηστισιμη τούρτα κάνω σοκολατενιο παντεσπανι, φυτική σαντιγί κ φρούτα σαν Black forest. Έχω κάνει με βυσσινα κ με γλυκό του κουταλιού φράουλα. Αν βάλεις φρούτα δ χρειάζεται σιροπιασμα. Εγώ καμία φορά το βρεχω με λικέρ φράουλα η καφέ.

Όσο για το παντεσπανι είναι βασικά συνταγή για νηστισιμη cupcakes. Επειδή είναι δύσκολο να το κόψεις κάνε καλύτερα 2φορες από μισή δόση.

Υλικα:

250γρ αλεύρι που φουσκωσει μόνο του κοσκινισμενο

30γρ κακάο κοσκινισμενο

2κ.γ.καφε σκονη(γαλλικό, εσπρεσσο, νες)

1/2κ.γ.αλατι

1/4κ.γ.μαγειρικη σοδα

Όλα σε ένα μπολ κ ανακατεύουμε.

Σε άλλο μπωλ ανακατευουμε'

250μλ χλιαρό νερο

250γρ ζαχαρη

75μλ ηλιελαιο(έχω βάλει κ άλλο λάδι, είναι οκ)

5μλ ξυδι

Ξύσμα από ένα πορτοκαλι(η λεμόνι η 1βανιλια).

Ενωνουμε τα δύο μείγματα κ ψήνουμε στους 170βαθμους για 18λεπτα.(στη μισή δόση μπορεί κ λίγο λιγότερο. Το κέικ είναι σχετικά υγρο)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

Σημερα έφτιαξα πέστροφες τυλιχτές στο φούρνο και τηγανητές πατάτες. Μωρέ ξέχασα φέτος να φτιάξω τη βαρβάρα που γίνεται για την ημέρα της Αγίας Βαρβάρας. Το σκεφτόμουν 1 μήνα νωρίτερα και όταν ήρθε η ώρα ήταν σαν να είχε διαγραφτεί από το μυαλό μου. Τέλος πάντων, του χρόνου πάλι αν το αλτσχάιμερ δεν έχει χειροτερέψει.

Το κρύωμα εξελίσσεται κανονικά... δηλαδή χτες έκανα δέκατα, σήμερα πυρετό, μπούκωμα και όλα τα σχετικά.

Αχ Νίνα μου περαστικά σου. Το μόνο θετικό που μπορώ να δω από αυτό (γιατί πάντα υπάρχει κι από ένα θετικό σε κάθε αρνητική κατάσταση) είναι ότι τουλάχιστον θα το περάσεις τώρα και τα Χριστούγεννα θα είσαι καλά.

Οι σούπες αυτές τις μέρες με τέτοιο κρύο, είναι ότι πρέπει!:D

Όντως με το κρύο είναι ό,τι πρέπει. Είχα φτιάξει κι εγώ ψαρόσουπα την Πέμπτη που μας πέρασε. Είχαμε πολύ καιρό να φάμε και τη λαχταρίσαμε.

γεια σας κορίτσια τι κάνετε?

Να σας ρωτήσω κάτι...ξέρετε καμιά συνταγή για νόστιμη νηστίσιμη τούρτα?

έχει γενέθλια η μέλλουσα νονά της μπεμπάς μας θέλουμε να της κάνουμε έκπληξη, αλλά εδώ που είμαστε, δύσκολο να βρούμε νηστίσιμη, και η καλή μας η νονά νηστεύει.

Γεια σου Ναταλία, καλώς ήρθες στο μαγειροκαφέ. Τι ωραία πράματα βλέπω...στο Παρίσι είσαι;

Μπράβο για την ιδέα που έχετε να της κάνετε τούρτα έκπληξη.

Εγώ δε θα σου προτείνω κάποια συγκεκριμένη συνταγή γιατί καταρχήν, δεν έχω. Όμως θα σου προτείνω να διαλέξες μία κανονική αρτύσιμη και να ακολουθήσεις τα βηματα αντικαθιστώντας τα αρτύσιμα υλικά με γάλα σόγιας ή καρύδας ή αμύγδαλου ή φουντουκιού ή κάσιους, την κρέμα γάλακτος με φυτική κρέμα από σόγια, το βούτυρο να το αντικαταστήσεις με καλαμποκέλαιο και τα αυγά με χυμό πορτοκαλιού.

Καλύτερα να βρεις μία τούρτα με λίγα υλικά που να μην πελαγώσεις στην αντικατάσταση.

Πώς είναι καθημερινότητα στο Παρίσι; Έχετε πολλή αστυνόμευση στους δρόμους και στο μετρό; Μετανάστες έχει πολύ περισσότερους από άλλες χρονιές;

Αν έχεις χρόνο και κέφι μας απαντάς όποτε μπορείς.

Γειά σας κορίτσια! Μπαίνω σφήνα στο θέμα να απαντήσω στη Ναταλία αν δ σας πειράζει..

Γεια σου Βίκυ, γιατί καλέ να μας πειράξει, καταπάτηση οικοπέδου έκανες;

Αντιθέτως μάλιστα μας δίνεις και τα φώτα σου.

Με το καλό σου εύχομαι να αποκτήσεις το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

vikib μου, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συνταγή!! Ακούγεται πολύ καλή!

Εβίρι πέστροφες??? αχ τι ωραίο που ακούγεται!!

Το παρεακι σας μου αρεσει πολυ, και υποσχομαι οταν το μωρο μας βγει απο τη ΜΕΝΝ να σας διαβασω αναλυτικότερα!

''Πώς είναι καθημερινότητα στο Παρίσι; Έχετε πολλή αστυνόμευση στους δρόμους και στο μετρό; Μετανάστες έχει πολύ περισσότερους από άλλες χρονιές;

Αν έχεις χρόνο και κέφι μας απαντάς όποτε μπορείς.''

Εβίρι μου, η αλήθεια είναι ότι οι μετανάστες έχουν αυξηθεί από τότε που διαλύθηκε η ''ζούγκλα του Καλαι''... αστυνομευση, υπάρχει έντονη στο μετρό, τρόμαξαν οι Γάλλοι...τώρα για τους δρόμους...πονεμένο θέμα...στο κέντρο και στους μεγάλους δρόμους είναι κάπως καλά, αλλίμονο στα στενάκια και στις μακρινές γειτονιές.


VBSEp3.pngtvCAp3.png
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Πως τα περασατε; Εμεις ήρεμα. Στο σπιτι κανοντας καποιες δουλειες αλλά και γιατι απο χτες ξαναβρεχει.

Εβιρι αυτο που λές με τον καιρο και τους Γερμανους το ξέρω κι εγω γιατι οταν ημαστε μωρα οι γιατροι αλλά και ο απλός κοσμος ελεγαν στους δικους μου καθε μερα και με καθε καιρο το μωρο να το πας βολτα. Εμενα με δυσκολευει εδω που μενω η βροχη γιατι τα πιτσιρικια θελουν να συμπεριφερονται σαν την Πεππα: να χοροπηδανε σε καθε νερολακκο. Οσον αφορα αυτο που έλεγες για την υγρασια να σου πω οτι έχουν παρει αφυγραντηρα σχεδόν ολοι και αυτο που σχολιαζουμε μεταξυ μας είναι οτι ειναι πολύ ωραιο να πεφτεις να κοιμηθεις σε στεγνα σεντόνια. Φαντασου την κατασταση που ειχαμε. Το σπιτι μου ειναι και παραλιακο οπότε χειροτερευουν οι συνθηκες. Για τον γερμανο και τη μικρη Εβιρινα τι να σχολιασω. Εντελώς άλλη mentalitaet που λενε κι αυτοι αλλά η έλλειψη τρόπων να το πω; δεν δικαιολογειται.

Ναταλία ευχομαι συντομα να βγει απο τη ΜΕΝΝ η ζουζουνα σου! Ωραια ιδεα να κανετε εκπληξη στη νονα.

Βικη να γραφεις οποτε θες σιγα μη μας πειραζει. Ωραια η συνταγη που εδωσες στη Ναταλία.

Νινα πως παει το κρύωμα;

Αγγελικη ειδες μικρος που ειναι ο κοσμος;

Τζενη για το σχολειο φτιαξε ο,τι ειναι λιγοτερο μπελαλιδικο. Μα καλά να φτιαχνεις κι εσυ λερωμενα γλυκά; (δεν το λεει δηλαδη μονο η δικια μου)

Αστερακι περαστικά στη μαμα σου! Τι έπαθε η κακομοιρα τετοια εποχη!

Γιωτα πως ειναι οι μικρες;

Ιωαννα τι νέα;

Βατομουρακι πως παει;

Εμεις το Σαββατο ειχαμε σπανακοπιτα μια που βρηκα σπανακι καλό και σε φυσιολογική τιμή (μέχρι να γινει το δικό μας αν γινει) κι τσιγαρισα και λιγο για σπανακορυζο που το φυλαξα στην καταψυξη να το εχουμε ετοιμο όποτε το θελήσουμε. Τα παιδια εφαγαν πατατες με αυγα. Χτες ειχαμε κρεατοπιτα και για σημερα παστιτσιο μια που η μαμα μου φτιαχει διαφορα για να στειλει στον αδερφο μου που γιορταζει αυριο (αν λήξει η απεργια των καραβιων). Εφτιαξα με τα παιδια και τα κουλουρακια της Ιωαννας που τα παραεψησα μου φαινεται λίγο αλλά και τρουφακια που ηθελαν.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλή εβδομάδα!

Ξεκουραστηκαμε το Σκ οικογενειακός λίγες δουλειές κ πολύ παιχνίδι με το αστερακι μας.

Σάββατο φαγαμε κοτοσουπα Κυριακή κ σήμερα μακαρόνια με κιμά.

Vikib τι να μας πειράζει καλέ ίσα ίσα καινούργιες ιδέες με χαρά να τς διαβαζουμε:tongue:

Αγγελική κ γω έτσι ήξερα κ μου είπε ο ακτινολογία αλλά ο γιατρός είχε άλλη άποψη το είπα στη μαμά να πάμε να τον βγάλουμε κ να βάλει νάρθηκα αλλά σε 10 μέρες είπε ο γιατρός να την ξανά δει :confused:

Νινα όντως χαχαχαχαχα

Ναταλια με το καλό να βγεί κ γρήγορα στπιτι σας :tongue:

Ιωάννα τα μπισκότα φανταστικά έκανα την διπλή ποσότητα κ εχουν μείνει 5 μόνο βέβαια έδωσα στην μαμά κ την κουνιάδα μου.

Εβιρακι πωπω σκέφτομαι το σοκ του παιδιου :rolleyes:

Liana κ γω με ο αστερακι μου βγαίνουνε έξω με το κρύο απλά την ντύνω καλά με σκουφάκι κ εξωωωω από μωρό 7 ημερών είχαμε πάει την πρώτη βόλτα μας 5-12 ήταν με κρυο αλλά ήλιο είναι θέμα μαμάς κ παιδιάτρου καθαρά νομίζω δεν παθαίνουν τίποτα ή φιλενάδα μου γέννησε καλοκαίρι κ έβγαλε το μωρό 8 μηνω νομίζω υπερβολή έκλαιγε ασταμάτητα όλα τς φαινόντουσαν περίεργα κ μεγάλα μάλλον.Μιλαει πολύ καθαρά εκτός από δύσκολες λέξεις θέλει επανάληψη δύο φορές κ τα πιάνει αλλά εμείς δεν τς μιλήσαμε ποτέ με ατα μαμ κλπ

Ο συζυγουλης έχει άδεια οπότε πάμε σούπερ μιας και πάω πιο αργά στην δουλειά φιλία παρεακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και καλη βδομαδα.

Εβιρι τον αφυγραντηρα τον εχω περιπου 2 μηνες, κανιε αρκετη δουλεια γιατι ειχα υγροποιησεις στους τοιχους. Με τα κρυα που περασαμε δεν ειδα ουτε σταγονα αλλα μεχρι τις 5 το πρωι ειχε γεμισει ο καδος, κρατησε φυσιολογικα επιπεδα υγρασιας, φαντασου οτι εφτανα και πανω απο 80% και τωρα ημουν στα 55 με 58%. Οσο για το ρευμα εκκαθαριστικος θα ερθει σε 2 μηνες για να σου πω. Το αλλο που εγραψες για την κορη σου αν το σχολιασω θα μπαναριστω για μερες.

Ναταλια καλως ηρθες οποτε μπορεις να μπαινεις να γραφεις κι εσυ

Βικυ δεν μπαινεις καθολου σφηνα, ολοι οι καλοι χωρανε και φυσικα μπορεις να γραφεις οποτε θες

Νινα πως παει το κρυολογημα?

Λοιπον κοριτσια ακουστε τι επαθα το Σαββατο. Ξεκιναω να μαγειρεψω, εχω δυο τηγανια με πατατες και ψαρακια και ξαφνικα βλεπω οτι δεν εχουν δυναμη τα ματια και τα φαγητα βραζουν αντι να τηγανιζονται. Εχω εστιες κεραμικες αυτονομες με touch κουμπια. Αρχιζουν λοιπον οι αριθμοι κι αναβοσβηνουν, τις κλεινω και ξανανοιγω τιποτα, αρχιζει και κανει η πλακετα ενα θορυβο και αυτο ηταν, παρεδωσαν πνευμα. Το φαγητο πεταχτηκε αφου δεν εγινε ποτε. Παω να παραγγειλω πιτσα και δεν εφτιαχναν γιατι ειχαν βλαβη. Ερχεται ο μαστορας περνει τις εστιες, με απογοητευει με αυτα που ειπε και φευγει. Περιμενω σημερα να με παρει να μου πει τα νεα. Παω το απογευμα να κανω ερευνα αγορας και οταν γυρναγα με το παιδι μενω με το αυτοκινητο. Εκει εβαλα τα κλαματα αλλα ηρεμησα γρηγορα γιατι πανικοβληθηκε το παιδι. Ερχεται η αδερφη μου παιρνει το παιδι και φωναζω οδικη κι ενα φιλο μου. Παει ο φιλος μου στο βενζιναδικο να παρει βενζινη μηπως ειχα μεινει απο αυτο και δεν ειχε βενζινη. Τελικα οντως ειχα μεινει απο βενζινη απλα ειχε κολλησε ιτο φλοτερ και δεν εδειχνε σωστη ενδειξη κι εκει που εγω νομιζα οτι ειχα αυτο ειχε αδειασει. Κατα τ αλλα καλα ειμαστε. Εχτες πηγα στη μανα μου με τα κατσαρολικα μου και εκανα φακες και κοτοπουλο με κρεμα γαλακτος και ρυζι και λιγα χορτα, να φαμε κανα 2 μερες μεχρι να δω τι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλή εβδομάδα!

Ξεκουραστηκαμε το Σκ οικογενειακός λίγες δουλειές κ πολύ παιχνίδι με το αστερακι μας.

Σάββατο φαγαμε κοτοσουπα Κυριακή κ σήμερα μακαρόνια με κιμά.

Vikib τι να μας πειράζει καλέ ίσα ίσα καινούργιες ιδέες με χαρά να τς διαβαζουμε:tongue:

Αγγελική κ γω έτσι ήξερα κ μου είπε ο ακτινολογία αλλά ο γιατρός είχε άλλη άποψη το είπα στη μαμά να πάμε να τον βγάλουμε κ να βάλει νάρθηκα αλλά σε 10 μέρες είπε ο γιατρός να την ξανά δει :confused:

Νινα όντως χαχαχαχαχα

Ναταλια με το καλό να βγεί κ γρήγορα στπιτι σας :tongue:

Ιωάννα τα μπισκότα φανταστικά έκανα την διπλή ποσότητα κ εχουν μείνει 5 μόνο βέβαια έδωσα στην μαμά κ την κουνιάδα μου.

Εβιρακι πωπω σκέφτομαι το σοκ του παιδιου :rolleyes:

Liana κ γω με ο αστερακι μου βγαίνουνε έξω με το κρύο απλά την ντύνω καλά με σκουφάκι κ εξωωωω από μωρό 7 ημερών είχαμε πάει την πρώτη βόλτα μας 5-12 ήταν με κρυο αλλά ήλιο είναι θέμα μαμάς κ παιδιάτρου καθαρά νομίζω δεν παθαίνουν τίποτα ή φιλενάδα μου γέννησε καλοκαίρι κ έβγαλε το μωρό 8 μηνω νομίζω υπερβολή έκλαιγε ασταμάτητα όλα τς φαινόντουσαν περίεργα κ μεγάλα μάλλον.Μιλαει πολύ καθαρά εκτός από δύσκολες λέξεις θέλει επανάληψη δύο φορές κ τα πιάνει αλλά εμείς δεν τς μιλήσαμε ποτέ με ατα μαμ κλπ

Ο συζυγουλης έχει άδεια οπότε πάμε σούπερ μιας και πάω πιο αργά στην δουλειά φιλία παρεακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και καλή εβδομάδα!

Επιτέλους αυτό το Σαββατοκύριακο τελείωσα και το στρώσιμο του σπιτιού. Είχε μείνει η κρεβατοκάμαρά μου, ως συνήθως!

Στα μαγειρικά τώρα...

Σάββατο μεσημέρι ψαρόσουπα που την είχε φτιάξει η πεθερά μου και ήταν μούρλια! Το βράδυ ψήσαμε σουβλάκια κοτόπουλου και χοιρινά. Τα συνοδέψαμε με πιτούλες, πατάτες τηγανιτές, σαλάτα λάχανο και σως γιαουρτιού.

Κυριακή μεσημέρι ανέλαβε την σητίση μας ξανά η πεθερά μου με μπιφτεκάκια στον φούρνο, πατάτες τηγανιτές, λαχανοσαλάτα και σπανακόπιτα.

Για σήμερα δεν μαγείρεψα αφού έμειναν κάτι υπόλοιπα από το Σαββατοκύριακο.

Παρεάκι θα επιστρέψω με σχολιάσμό αργότερα γιατί έπεσε δουλίτσα....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα σας....τι κανετε;

asteraki2014 κ εγω απο 2 μηνων την βγαζω εξω κ με κρυο καλα ντυμενη κ ο παιδιατρος μας υπερ ειναι.,,αλλα με βροχη δεν μπορω καθολου...μονο με το αυτοκινητο...κ εμενα μιλαει καθαρα κανει κ προτασεις μια χαρα...

ioanna81 η συνταγη με τα μπισκοτακια ποσα περιπου βγαινουν;

nataliag να σου ζησει το μωρακι

Στη μαγειρικη μας...το Σαββατο εφτιαξα μακαρονια με κιμα το αγαπημενο της μικρης μου χτες μπριζολες με πατατες τηγανιτες κ σημερα φασολαδα το θελει η μερα βρεχει κιολας

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα σας....τι κανετε;

asteraki2014 κ εγω απο 2 μηνων την βγαζω εξω κ με κρυο καλα ντυμενη κ ο παιδιατρος μας υπερ ειναι.,,αλλα με βροχη δεν μπορω καθολου...μονο με το αυτοκινητο...κ εμενα μιλαει καθαρα κανει κ προτασεις μια χαρα...

ioanna81 η συνταγη με τα μπισκοτακια ποσα περιπου βγαινουν;

nataliag να σου ζησει το μωρακι

Στη μαγειρικη μας...το Σαββατο εφτιαξα μακαρονια με κιμα το αγαπημενο της μικρης μου χτες μπριζολες με πατατες τηγανιτες κ σημερα φασολαδα το θελει η μερα βρεχει κιολας

Βγαινουν καμμια 25αρια αλλα ηταν μικρα τα σχεδια που εκανα. Σε ποια περιοχη εισαι και βρεχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...