Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Απτήν στιγμή που διπλασιάστηκε υπάρχουν ελπίδες.  

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Σήμερα έφτιαξα ψάρι και πατάτες κι ένα πρόσφορο το βράδυ.

Εβιρι βοηθεια σας!

Ευχαριστώ Φωτεινή μου, θα πάω κι αύριο που είναι πάλι γιορτή του Αγίου Ανδρέα.

Χτες ειχα άδεια καθως πηγα στην παιδιατρο να συζητησω για την μικρη καθως κατι δεν μου αρεσε. Γραψαμε εξετασεις που ετσι κι αλλιως ηθελα να της κανω, της μιλησε και για το φαγητο, θα ξαναπαρει εκεινες τις βιταμινες που της ειχε δωσει το καλοκαιρι και αναλύσαμε λίγο τη ζωη μας για να δουμε και το ψυχολογικό υποβαθρο που μπορει να την οδηγει στο να μην τρωει ωστε να δει τι θα της πει μετα.

Καλή έκβαση να έχει το παιδί εύχομαι. Μακάρι να ακούσει και να ενστερνιστεί τις συμβουλές του γιατρού.

Εβιρι χαιρομαι που ειστε καλα! Υπαρχει καμμια περιπτωση να ερθετε για γιορτες Ελλαδα?

Όχι Ιωάννα μου, θα έρθει και πάλι η μεγάλη μας Εβιρίνα για τις γιορτές των Χριστουγέννων.

Ναι εβιρι μου αυτο ειναι το μονο που μετραει!

Τι ψάρι εκανες?

Είχα κάνει φιλέτο βακαλάου.

Σχετικά με το φαγητό... Ο κανονισμός του σχολείου απαγορεύει την είσοδο εξωσχολικών εν ώρα λειτουργίας, ακόμη κι αν αυτοί είναι γονείς. Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις επιτρέπεται.

Το φαντάστηκα αυτό.

Γιωτακι ναι ολα καλα κ πριν 37 χρονια που η τεχνολογια ηταν πολυ πισω σε σχεση με τωρα. Η μαμα μου με γεννησε στο αυτοκινητο καθοδων πηγαιναν στο νοσοκομειο αφου της εσπασας τα νερα ενω 6,5 μηνες απο την ωρα δηλαδη που εμεινε εγκυος ηταν σε ακινησια. Ετυχε κ γεννηθηκα εξω απο μοναστηρι κ απεναντι εμενε μια μαια , η οποια ειχε πει στον μπαμπα μου σας θαυμα θα ειναι να ζησει κ οσοι ηταν εκει τουε λεγανε να με πεταξουν στο δασος !!!

Αυτό κι αν είναι σημαδιακό και θαύμα. Καλέ τι να σε πετάξει, τι ήσουν τρίχα στο μάτι; Δηλαδή, θα κοιμούνταν ήσυχα με καθαρη συνείδηση αν σε έτρωγαν τα σκυλιά ως πεταμένο κρέας;

Γεια σας κορίτσια ομορφα τι κανετε?

Σας διαβαζω αλλα δεν εχω γραψει ειμαι λιγο αγχωμενη εκανα καρδιοτοκογραφημα την τριτη το πρωτο ηταν χαλια και με εβαλε ο γιατρος να φαω μια σοκολατα και εναν χυμο και να επαναλάβω στο δευτερο ηταν ολα μια χαρα αλλα εμενα φυσικα με κυρίευσε το αγχος τελος παντων μην σας κουραζω με αυτα την τριτη θα ξαναδω τον γιατρο αντε να κλείσουμε και ημερομηνια να ξελαφρωσω.

Ο γιατρός τι είπε; Σε καθησύχασε; Φαντάζομαι ότι αφού το δεύτερο βγήκε μια χαρά δε συντρέχει λόγος ανησυχίας. Μη σκέφτεσαι αρνητικά.

Ετοίμασα το δωματιο της μπεμπουλας και γενικα ειμαστε πανέτοιμοι να την υποδεχτούμε δεν το πιστευω οτι φτάσαμε τοσο κοντα η ουρα εμεινε νιωθω ηδη πανευτυχής μεσα στο αγχος μου δεν εχω νιώσει ποτε πιο ευτυχισμενη φανταζομαι οταν θα την παρω αγκαλιτσα θα ειναι μαγική στιγμη.

Ναι θα είναι μια ευτυχισμένη στιγμή. Ίσως ακόμη πιο ευτυχισμένη θα είναι η στιγμή του πρώτου θηλασμού. Η ώρα που θα γίνεται ένα εσύ και το μωρό.

Η γιατρος εμενα μου ειπε καποια πραγματα που με εχουν ταρακουνησει αλλά δεν θέλω να τα γραψω σε δημόσιο φόρουμ όσο κι αν θα ηθελα τη γνώμη σας. Θελω να τα συζητησω και με τον αντρα μου απο κοντα γιατι απο το τηλέφωνο δεν γινεται.

Φυσικά αυτά είναι προσωπικά και οικογενειακά.

Εμείς στολίσαμε το δεντράκι μας το Σάββατο και χτες το μπαλκόνι.

Και του χρόνου Αγγελική μου.

Το Σ/Κ είχε από όλα... και λίγο στολισμό στο σπίτι (το δέντρο το αφήσαμε για το επόμενο Σ/Κ) και βόλτα στη θάλασσα χτες το πρωί, με έναν υπέροχο ήλιο, που εξελίχτηκε μετά σε βροχή και χουχούλιασμα στη φωτιά μπροστά.

Τώρα ζηλεύω.

Εκανα και κατι ευκολα σοκολατενια μπισκοτα.

Μπράβο Ιωάννα πολύ εύκολη η συνταγή που έβαλες.

Εβιρακι ; που εισαι καλε;

Ήρθα, ήρθα.

Πειτε καμια ιδεα για γλυκο να κερασει ο μικρουλης μου την αλλη βδομαδα στο νηπιαγωγειο !! Κατι οικονομικο γιατι αυτη την εποχη εχουμε βγει οφ !

Μωρέ υπάρχουν κάτι κεκάκια σαν γλυφιτζούρια, εσύ που φτιάχνεις τόσο νόστιμα κέικ μήπως μπορείς να φτιάξεις κάτι τέτοιο σε κάπως μεγάλο μέγεθος γλυφιτζουριού με τρουφάκια χρωματιστά και μια ζελατίνα διάφανη ή χρωματιστή απ' έξω θα γίνουν η χαρά της μαμάς και των παιδιών.

Επίσης, προτείνω σπιτικές γκοφρέτες αν μπορείς να βρεις τη βάφλα της γκοφρέτας. Ρώτα σε ζαχαροπλαστείο.

Μεγάλα μαλακά σπιτικά μπισκότα με τίποτα σμάρτις για μάτια και στόμα να γίνουν φατσούλες.

Ατομικά μάφινς πάλι στολισμένα με διάφορα τσιτσιλίνια ή με γλάσο και ζαχαρωτά λουλουδάκια σαν γλαστράκια.

Σουδάκια γεμιστά με κρέμα και χωρίς τίποτα απ' έξω για να μη λερώνονται τα μικρά.

Και δε μου λες,....κάτι που μου ήρθε τώρα στο δευτερόλεπτο πώς θα σου φαινόταν να φτιάξεις ένα κέικ σε μακρόστενη φόρμα και να κόψεις ατομικές φέτες τις οποίες θα τις περάσεις από σοκολάτα λιωμένη, να την αφήσεις να στεγνώσει καλά κι αν θες μετά στην κάθε φέτα να κάνεις γραμμούλες σχέδια με ένα γλάσο ή ακόμη και με χρωματιστά τρουφάκια.

Γίναμε δυο χθες

Να τα εκατοστήσει το μικρό αστεράκι σου αστεράκι μου και να τη δεις όπως επιθυμείς.

ήταν όλα υπέροχα όπως είπαν εγίναν πολύ γρήγορα όλα οπότε δεν έμεινε χρόνος στα μεγαλύτερα να γκρεμίσουν το σπίτι μαζεύτηκαν γύρω στς7 οκτώ παρά φαγαμε οκτώ κ μιση σβησαμε την τούρτα μας εννέα παρά σπασανε την πινιατα δεκα είχαν φύγει όλοι μαζεψαμε κ το σπίτι κ όλα καλα το αστερακι μου ήταν τρεις ευτυχισμένη.

Πολύ ωραίο και μεθοδευμένο πρόγραμμα. Μπράβο που είχε πολύ μεγάλη επιτυχία το πάρτυ.

Γιωτα, Εβιρι, Λιανα τι κανετε?

Καλά είμαι Ιωάννα μου, εσύ πώς πας;

Εχτες τελειωσα την κατασκευη, για οσες ειμαστε στο facebook μπορειτε να το δειτε. Παιδευτηκα αλλα ειχε αποτελεσμα και ειμαι πολυ περηφανη.

Κι εμείς για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καλέ τι κρύο έβαλε! Χειμώνας κανονικός.

Αστερακι να χαιρεσαι το κοριτσάκι σου! Πολύχρονο να είναι και να το καμαρωνετε! Χαιρομαι που ολα πηγαν τέλεια. Ειδες που με καλή διάθσεση όλα γίνονται; Και του χρόνου με υγεια!

Λιανα ωραιοτατο το μενου σου!

Εβιρι καταπληκτικη η ιδέα με τις φετες του κέικ. Καλά σε λέμε αρχηγό μας. Αχ θα μας ξελιγωσετε παλι με τις μαγειρικές σας μαμά και κόρες. Ακομα θυμαμαι τα έργα της μεγαλης Εβιρινας περυσι. Με το καλό να τη δεχτειτε.

Γιωτα μου ευχομαι να περασουν γρηγορα οι πονοι! Κι εγω θα στολίσω οπωσδήποτε ό,τι έχω.

Ιωαννα μου δεν το ειδα γιατι δεν σε εχω στο FB αλλά ειμαι σιγουρη οτι ειναι τελεια η κατασκευη. Μας το επιβεβαιωσε κι η Νινα άλλωστε!

Νινα χιονισε σε εσάς; Ευχομαι ό,τι σε ζορισε να περασε και να μην ξαναέρθει!

Αγγελική είσαι καλύτερα;

Βατομουρακι το κλείσατε το ραντεβουδακι;

Για σημερα μακαρονια με κιμα που ζητησε η κορη. Για να δουμε. Χτες παρα τη συμφωνια μας δεν δοκιμασε καθολου κριθαρακι απο το γιουβετσι και το βραδυ φτιαξαμε μια ομελέτα που ειχε ζητησει και για να φαει το ενα τριτο αυτης κοντεψε να γινει μαχη.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ευχαριστώ πολύ για τς ευχές κ εσεις ότι επιθυμείτε με υγεια.

Χρόνια πολλά σε όποιον έχει Άνδρεα να τον χαίρεται.

Σήμερα μπιφτέκια με ρυζακι έχει το μενου.

Yotou κ πολύ καλά κάνεις κ γω απ το πάρτυ έχω τα μπιφτέκια το ρύζι θα κανω μόνο :)

Νινα ωραία ή βόλτα σας ή βροχή σας τα χάλασε λίγο αλλά ή ανταμοιβή ήταν το χουχουλιασμα μπροστά στη φωτιά.

Ggeny σοκοφρετακια ή τρουφακια που μπορείς να φτιάξει μόνη σου ακόμα κ ένα κέικ με πολύχρωμη τρουφα επίσης μπορείς να κάνεις τα μπισκότα που προτείνει ή Ιωάννα με λίγα υλικά κ εύκολα.

Φωτεινή κάνατε τς εξετάσεις;;;

Liana έγινε δύο ή πριγκίπισσα μας πόσο είναι το αστερακι σου;;;

Ιωάννα το Σκ θα κάνω τα μπισκοτάκια σου θα σου πω εντυπώσεις γιατί δεν το έχω με τα γλυκά γενικά.

Εβιρακι από καιρό πως πάτε εδώ έβαλε κρύο σημερα.

Μία γλυκιά καλημέρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα το μενού μας έχει λίγο από όλα. Να γίνει μία καλά εκκαθάριση στο ψυγείο μας γιατί είναι γεμάτο!

Λιάνα αν μπορούσα θα είχα στολίσει από τις αρχές του Νοέμβρη! Αλλά έπρεπε να στρώσω πρώτα.

Νινάκι βάλε το λινκ της συνταγής εδώ για να το δούμε κι εμείς και να πάρουμε ιδέες.

Γιώτα η αλλεργία μου με χτυπάει στο αναπνευστικό με κάθε αλλαγή του καιρού. Όταν γυρίζει σε νοτιά τρελλαίνομαι στον βήχα σε σημείο που κατουριέμαι!!!! Έχω ξεκινήσει ανοσοθεραπεία εδώ και 1,5 χρόνο περίπου. Αλλά φέτος το φθινόπωρο έχει τόσες πολλές εναλλαγές που με έχει τσακίσει!

Καλά κάνεις και δεν μαγειρεύεις, τόσα φαγητά έχεις, μην πάνε χαμένα.

Εβιράκι με το καλό να δεχτείς και φέτος την Εβιρίνα σου! Βοήθειά σου το πρόσφορο!

Φωτεινή στείλε μου σε πμ το όνομά σου στο face να σε βρω...

Αστεράκι φιλάκια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια χρονια πολλα αλλη μια γιορτη και σημερα!

Χθες στολισαμε μπήκαμε στο κλιμα τωρα και με το κρυο!

Αχ τι ωραια καλούδια φτιάχνετε δυστυχως εγω ειμαι σε περιορισμό οποτε τρωω κατι υγιεινά (ξενέρωτα) σημερα εχουμε ομελετα με λαχανικα, γαλοπουλα και τυρι δλδ σπεσιαλ!

Πηγαμε χθες και στον γιατρο καλο Καρδιοτοκογραφημα αυτη τη φορα υπερηχος οκ και μου κλεισε ραντεβου για 12/12 δευτερα καισαρικη, θα με ξαναδει ομως και την αλλη πεμπτη για ενα τελευταιο τσεκάρισμα, η ουρα εμεινε!

Το θεμα ειναι οτι δεν την νιωθω συχνα και με τρομοκρατεί ο χαμηλός πλακούντας που εχω ειναι χαμηλα χαμηλα και το κεφαλάκι της απο πανω.τελος παντων εκεινος ειναι ανένδοτος στις 39 εβδομαδες το θελει εκτος απροόπτου.

Eviri mou ανυπομονω να την γνωρισω, ειναι ηδη οτι πιο πολύτιμο εχω!

Αυριο μπαινει Δεκεμβρης κοριτσια! Πλησιάζουν οι γιορτες!


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βατομουράκι μου η μικρούλα σου έχει μεγαλώσει πιά και δεν έχει και πολύ χώρο να κάνει κινήσεις μέσα στην κοιλίτσα σου. Γι΄αυτό δεν την πολυνοιώθεις. Ακου τον γιατρό σου και προσπάθησε να είσαι όσο πιο ψύχραιμη γίνεται.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια τι μου κανετε? Εχω τρεξιμο σημερα γιατι λειπει μια συναδελφος και ειμαι σε δυο γραφεια διαφορετικου κτηριου ομως, πως με βλεπετε?

Εχτες ειχαμε μπριζολιτσες κρασατες, σημερα μακαρονια με κιμα, εχω ομως και φασολαδα που εφερε η μαμα οποτε σημερα κι αυριο αυτα θα φαμε.

Εβιρι με το καλο να ερθει η κορη σου!!!

Βατομουρακι ολα καλα θα πανε, μην αγχωνεσαι. 12 μερουλες για ν ακουσεις το πιο γλυκο κλαματακι

Τζενη μου φαινεται οτι ο αρχηγος μας πρεπει να σε καλυψε με τις ιδεες. Η μαμα σου πως παει με την αναρρωση?

Αγγελικη τωρα που ειναι βοριας δεν εισαι καλυτερα?

Νινα πρεπει να παγωσατε εκει πανω ε? Εχει πολυ κρυο αλλα ειναι ωραια, μου αρεσει ο βοριας

Αστερακι ωραια τα μπιφτεκια. Αυτο ελεγα να κανω κι εγω αλλα βαρεθηκα και προτιμησα απλο κιμαδακι με μακαρονια

Φωτεινη μου στολισε οτι εχεις και οπως λεω παρε αδεια λιγες μερες απο τα προβληματα. Εκανες εξετασεις στα παιδια που ηθελες? Ποτε ερχεσαι Αθηνα?

Γιωτα αφου εχεις τοσο φαγητο στο ψυγειο καλα θα κανεις και δεν θα μαγειρεψεις

Λιανα ωραια φαγητα ειχες κανει !!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

εκτος απο την μεγαλη που εχει βηχα απο την κυριακη κ δεν παει σχολειο σημερα ξυπνησε κ η μικρη με 38,5! οποτε παει το follow up που ειχα αυριο. θα κλεισω την αλλη πεμπτη, να ειμαστε καλα.

σας διαβασα κοριτσια αλλα θα σχολιασω αργοτερα, σας φιλω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κρυο πολυ σημερα το μενου εχει φακες εφτιαξα κ χαλβα σιμιγδαλενιο

asteraki2014 η μικρη γινεται 2 τον Φλεβάρη εχουν πλακα τωρα με τις κουβεντουλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιωάννα αν με είχαν απλήρωτη τόσους μήνες, δεν υπήρχε περίπτωση να τρέχω από κτίριο σε κτίριο να καλύπτω κενά.

Σχετικά με την αλλεργία, ναι από χθες το βράδυ που γύρισε σε βοριά έχει περιοριστεί πολύ το μπούλωμα. Ένα βηχαλάκι έχω αλλά ελπίζω πως δεν θα εξελιχθεί στον γαιδουρόβηχα που κάνω συνήθως!

Γιώτα περαστικά στα παιδάκια σου!

Λιάνα ο χαλβάς είναι από τα αγαπημένα μου γλυκίσματα αρκεί να μην έχει μέσα ξηρούς καρπούς.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα Γιωτα στα παιδακια σου!

Αγγελικη το να πηγαινω απο το ενα γραφειο στο αλλο ειναι το λιγοτερο, οι τσακωμοι ειναι το χειροτερο γιατι πολλοι συναδελφοι φερονται σαν ουνοι. Πηρες το ταπερ θερμος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Μολις μπήκα στα πεταχτά και σας διάβασα γιατί παλι τρεχω σαν τρελος. Ετοιμαζω παρουσιαση με το χαμογελο του παιδιου και ειμαστε στις ετοιμασιες!

Αγγελικη εχεις face?

Να με βρεις να μου κανεις αιτημα η στειλε μου το ονομα να σε βρω εγω! Ετσι να μπορω να σας βλεπω ολες πιο συχνα! Πολλα φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα! Μπηκαμε και στον τελευταιο μήνα αυτης της χρονιάς!

Εδω χιονισε στα βουνα. Ευτυχως οχι στον κεντρικο δρομο κι ετσι ηρθα ανετα στη δουλεια. Κρυο κανει παντως.

Νινα χιονισε σε εσας που ειστε πιο βόρεια;

Γιωτα περαστικά στα παιδακια σου! Πως ειναι σημερα; Κανε σουπιτσες και υπομονή.

Βατομουρακι άντε 11 μέρες έμειναν. Τωρα χρειάζεται ψυχραιμία και υπομονή. Μην αγχωνεσαι κι ολα θα πανε καλά.

Νικο τι ωραια που διαβάζουμε νέα σου.

Ιωαννα έχουν μεινει λιγοι και καλοι ε; Τι να πω βρε κοπελα μου. Χιονισε σε εσας; Ακομα δεν έχουμε κανονίσει τις άδειες για τις γιορτές. Δεν ξέρω πότε θα έρθω Αθηνα. Σκεφτομαι ομως να ανέβω το μεθεπομενο ΣΚ για να κανω κατι δουλιτσες που θελω. Ελπίζω να μην εχουν απεργια τα καραβια.

Αγγελική οντως το φετινό φθινοπωρο ήταν απαίσιο για τους αλλεργικούς.

Λιανα στο γιο μου αρεσει ο σιμιγδαλενιος χαλβας αν και δεν ειναι πολύ γλυκατζης.

Τζενη τι νέα; Πως πατε;

Τις εξετασεις θα τις κάνει αυριο η μικρη. Ειχε κακο καιρο τις προηγουμενες μερες και δεν ηθελα να οδηγησει ο παππους με τετοιες συνθηκες. Θα την φερω εγω αυριο το πρωι και θα γυρισει με τον παππου οταν τελειωσει.

Για σημερα εχουν μεινει μακαρονια με κιμά θα βγαλουμε και φακες που εχουμε ετοιμες κι οτι θελει ο καθενας τρωει.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...