Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα...

Eviri ωραια που μας ενωνει η μαγειρικη

Sweetberry28 με το καλο το μωρακι σου

ΦΩΤΕΙΝΗ763 σε ποιο μερος της θεσσαλιας πηγατε διακοπες;

Εγω σήμερα εβγαλα κιμα ελεγα να φτιαξω σουτζουκακια η μπιφτεκακια κ ρωταω τη μικρη μου κ.μου λεει μπιμπεκακια..ειναι δυνατόν να της χαλάσω χατηρι;κ ετσι μπιφτεκακια με πατατες στο φουρνο σημερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρες!

Χτες δεν είχαμε τηλέφωνο, οπότε και ίντερνετ και μου λείψατε 2 μέρες:D... αλλά τι να πρωτοδιαβάσω... ξεσαλώσατε και ήρθαν και καινούργια κορίτσια!

Καταρχήν από κρύωμα πάω καλύτερα... ένα μπούκωμα και τα αυτιά που βουλώνουν συνέχεια μου έχουν μείνει... δόξα τω Θεό, καλά το πέρασα, με 2 ντεπόν μόνο.

Σήμερα φάγαμε μπιφτέκια με πατάτες στο φούρνο (έβαλα και κόκκινη κολοκύθα) και χτες φακές μαζί με πατατοκεφτέδες. Η σούπα τελικά βγήκε ωραία, αλλά θα προτιμούσα το κοκκινόψαρο... βέβαια δεν έχω κάνει ακόμα με πεσκανδρίτσα, που λέει και η Τζένη, για να κρίνω καλύτερα.

Liana το κορίτσι σου έδωσε παραγγελία και πρέπει να το ακούσεις! χα χα και έτσι συμβαδίζουμε σε φαΐ σήμερα!

Τζένη εγώ ξέρω μόνο ότι όταν ψήνω και εγώ στον αέρα συγχρόνως, τα φαγητά που είναι περιμετρικά του ταψιού, ψήνονται πιο γρήγορα... θα το έχεις διαπιστώσει και στα κουλούρια που ψήνεις, οπότε πρέπει να αλλάζεις και την θέση τους. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και στο φαί. Για την διάταξη όμως των ταψιών, δεν ξέρω να σου πω. Και μην ξεχασείς όταν κάνεις τραπέζι και εμένα! Και να χαίρεσαι τους εορτάζοντες σου!

Φωτεινή κρίμα που δεν μπόρεσε να παραλάβει ο αδερφός σου τα φαγητά... να τον χαίρεσαι!! Και την κουμπάρα σου...

Ιωάννα φτηνά την γλίτωσες! όχι ότι είναι λίγο το ποσό, αλλά καλύτερα από ολόκληρη εστία σίγουρα. Πρόσεχε ποιον βλέπεις πρωί-πρωί, για να μη σου συμβαίνουν αυτά! Για την άδεια, καλά τους κάνεις, αφού σε τρέχουν και γκρινιάζουν και από πάνω!

Ναταλία με το καλό να πάρετε την μικρούλα σου σπίτι. Καλώς ήρθες στην παρέα μας και ελπίζουμε να μείνεις και μετά.

Αγγελική ο μικρός μία χαρά την βόλεψε 2 μέρες! Ευτυχώς που έχετε την πεθερά και έχεις κάπου να τον αφήσεις.

Βατομουράκι της Αγίας Άννας θα γεννήσεις... με το καλό, να έρθει η ζουζούνα σου! Τι ωραία... θα έχουμε και μπεμπεδόσκονη στα μαγειρέματα!

YOTOU γιατί δεν έβαζες και τις πατάτες στο κοτόπουλο, να γλίτωνες το αυριανό τηγάνισμα; Μάλλον δεν θα τις τρώνε έτσι, να υποθέσω.

Μπήκατε στο μαγαζί ή εκρεμεί ακόμα;

Εβίρι θα κοιτάξω στο μπλογκ να δω την συνταγή.φιλιά.

Ελπίζω να μην ξέχασα κανένα κορίτσι...αγόρι σίγουρα ξέχασα: Νίκοοο χρόνια πολλά και από δω! Να σε χαιρόμαστε!!

Φιλιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα.

Χρόνια πολλά στους εορταζόμενους που έχετε.

Έφτιαξα χόρτα αντίδια σήμερα μαζί με κάτι αποφάγια του ψυγείου μας έφτασαν μια χαρά.

εβιρι μου αισχος στον γερμαναρα που φερθηκε ετσι, σοκαρε το κοριτσακι.... η νοσοκομα που ηταν μαζι δεν μπορεσε να παρεμβει???

Η κόρη μου μου είπε ότι ίσως και να μην τον είδε. Δεν ξέρω.

τωρα καλα, με κολλησαν κιολας κ επειδη δεν εκανα πυρετο σηκωθηκα την κυριακη το πρωι με 3 ερπητες στα χειλια! ευχαριστω!

Είναι πολύ να βγάλεις σε τρία διαφορετικά σημεία έρπη. Εύχομαι να σου περάσει γρήγορα. Να βάζεις πολύ συχνά βαμβάκι βουτηγμένο σε καθαρό οινόπνευμα πάνω στις φουσκάλες.

Εβιρακι η μαμα μου ειναι απο Λιβανο! Λατρευω τη μουχαμαρα, μπαμπα γκανούζ και χουμους! Εχεις φιλους απο κει η απλα πειραματιστηκες?

Δεν ξέρω γιατί αλλά πολύ χάρηκα που είναι Λιβανέζα η μαμά σου. Τα ορεκτικά που αναφέρεις είναι και δικά μου λατρεμένα. Έχω ζηλέψει απίστευτα τη σαλάτα ταμπούλε που πολύ θα ήθελα να ήταν ελληνική με τόσα νόστιμα και θρεπτικά στοιχεία που έχει μέσα.

Έζησα 3 χρόνια στη Σ. Αραβία και γι' αυτό ασχολούμαι με αραβικές συνταγές. Πηγαίναμε αρκετά συχνά σε ένα λιβανέζικο εστιατόριο εκεί που λεγόταν Goodys. Δεν ήταν μόνο εστιατόριο αλλά και λίγο απ' όλα. Πούλαγε σε πάγκους όπως το σούπερ μάρκετ κρέας, ψάρια, φρούτα, λαχανικά, γλυκά και ξηρούς καρπούς, σαουέρμα καθώς και έτοιμο μαγειρεμένο φαγητό για το σπίτι.

Πες στη μαμά σου ότι αγαπώ τη λιβανέζικη κουζίνα, τα λιβανέζικα τραγούδια και η καλύτερή μου φίλη στο compound που μέναμε ήταν Λιβανέζα και την έλεγαν Αλίν.

Στη λίστα των τραγουδιών μου έχω πολλά κομμάτια από τη Nancy Ajram τον Ehab Tawfik το Mohammad Hamaki τη Myriam Fares και μια πολύ παλιά τραγουδίστρια τη Sabah που τραγουδάει το yana yana μαζί με τη Rola Saad

Εσύ έχεις μάθε αραβικές συνταγές;

Εβιρι με το ψεκατηρι βγαινεις ανετα για βολτα, εδω πια οταν βρεχει ριχνει με το τουλουμι, που να βγεις εξω

Ε ναι καλέ πού να βγει κανείς.!!!

Αχ ξεμένει από μπαταρία και θα συνεχίσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για τις ευχές σας!

Τζενη εγω με το ματι το κανονιζω να εχει καποιο περιθωριο αναμεσα στα δυο ταψια να κυκλοφορει ο αερας. Θα μας κανεις να ξελιγωθουμε παλι ε;

Αγγελικη μια χαρα εκατσε του μικρου. Η δικια μου θα πηγαινε την Πεμπτη σε θεατρική παράσταση αλλά λόγω της απεργιας ο θιασος δεν εχει ερθει οπότε αναβλήθηκε.

Νινα περαστικά. Αφού πας καλύτερα μπραβο.

Γιωτα περαστικά και σε εσενα! Τρεις έρπητες ε; Κουραγιο.

Λιανα πηγαμε στον Αγιοκαμπο. Ειχαμε και φιλους εκει και περασαμε ωραια. Αφου παρηγγειλε η μικρη τι άλλο να κάνεις;

Ιωαννα καλά τους έκανες με την άδεια. Αυτοι δεν ειναι ανθρωποι ειναι κανιβαλοι. Εμεις ακομα δεν εχουμε κανονισει άδειες και δεν μπορω να προγραμματισω τιποτα.

Εβιρι εγω χτες βγηκα απο το γραφειο για δουλεια χωρις βροχη και μεχρι να επιστρεψω επιασε να βρεχει με το τουλουμι κι εγινα μουσκεμα παρα το γεγονος οτι ειχα και ομπρελα!

Πηρα τις εξετασεις της μικρης. Η μικροβιολογος μου ειπε οτι ειναι πολύ καλές. Θα παω να τις δει κι η παιδιατρος για να ειμαστε ΟΚ. Οπότε απο εκει ησυχασαμε.

Για σημερα διαπραγματευτήκαμε με την κορη κοτοπουλο στο φούρνο με πατάτες. Δεν νομιζω να φαει και θα έχω παλι φασαρια αλλά τι να κανω. Χτες που της φτιαξαμε μπιφτεκια ουτε που τα άγγιξε.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Φακές έχει το μενού μας σήμερα. Για αύριο δεν θα μαγειρέψω καθώς έχει γιουβαρλάκια που έμειναν από χτες.

Φωτεινή χάρηκα που οι εξετάσεις της μικρής σου είναι εντάξει! Ελπίζω να φάει κοτοπουλάκι!

Εβιράκι αχαρακτήριστος ο γερμαναράς! Άντε κάντε υπομονή φεύγετε σε λίγο καιρό...

Νινάκι η αλήθεια είναι ότι η πεθερά μου έχει βοηθήσει πολύ στα θέματα των παιδιών. Το ότι μένει από κάτω έχει τα καλά του αλλά όχι πάντα! Ξέρεις εσύ...

Λιάνα ούτε κι εγώ θα χάλαγα το χατήρι στο μικρό μου αν μου ζητούσε ναζιάρικα μπιφτεκάκια! Σε ρίχνουν στο λεπτό αν θέλουν!

Τζενάκι μου πολύχρονος να είναι ο γιόκας σου! Ήθελα να σε πάρω τηλέφωνο χτες αλλά δεν πρόλαβα.

Ιωάννα κάνε κανέναν αγιασμό κοριτσάκι μου, μέρες που είναι! Κι εγώ θα έβαζα τα κλάματα, μην νομίζεις! ¨Οσο για την άδεια μία χαρά εξηγήθηκες!!!

Βατομουράκι 2 μέρες έμειναν? Ποπο! Με το καλό βρε κοριτσάκι μου!

Γιώτα περαστικά! Αλήθεια ξεμπερδέψατε με το μαγαζί?

Παρεάκι ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν! Θα ξαναμπώ κι αργότερα...

Σας φιλώ!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!

Σήμερα τρώμε σπανακόρυζο, παρέα με γαρίδες ψητές (το σπανάκι από τον κήπο:D) και έφτιαξα μαρμελάδα κολοκύθα. Χτες που έβαλα λίγη κολοκύθα στο φαί, ήταν πάρα πολύ γλυκιά, οπότε σκέφτηκα να κάνω την υπόλοιπη μαρμελάδα, με την κλασική μέθοδο... βγήκε απίστευτα ωραία και δεν καταλαβαίνεις καθόλου ότι είναι λαχανικό.

Φωτεινή καλό που οι εξετάσεις της μικρής είναι καλές. Αλλά να μην αγγίξει καθόλου μπιφτέκια;:o Τώρα που το θυμήθηκα, τις προάλλες έλεγες για το σπανάκι σας... δεν έχει βγει ακόμα; πότε το βάλατε;

Αγγελική είπαμε: δίκοπο μαχαίρι το πάνω-κάτω με την πεθερά;)... τα γιουρβαλάκια έχω πεθυμήσει καιρό, καθώς και τα σουζουκάκια... θα τα βάλω στο πρόγραμμα.

Εβίρι μέρα ξεκαθαρίσματος ψυγείου σήμερα, ε;

Οι άλλες τσούπρες τι κάνετε;;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ πολυ κοριτσια ολες σας! Αντε να ελευθερωθω γιατι βάρυνα κουραστηκα και ψιλο βαρεθηκα το σπιτι χαχα! Τι με περιμενει ομως ακομα!

Eviri μου εισαι καταπληκτική ξερεις πιο πολλα και απο μενα! Εχεις ζησει με Λιβανεζα αρα ξερεις λιγο νοοτροπια, κουζινα, μουσικη μπραβο σου πραγματικα

Η ταμπουλε ειναι αγαπημένη μου σαλατα την τρωμε συνεχεια στη μαμα μου οποτε παμε μαζι με χουμους ειναι στανταρ στο τραπεζι.

Goodys λεγόταν το εστιατοριο? Χαχαχα!

Σαουδικη Αραβια πως ηταν η εμπειρια? εγω δεν ξερω ποτε δεν με γοητευσε αυτη η χωρα πολυ αυστηρό καθεστώς δεν ξερω καθαρα ισλαμική κοινωνία καμια σχεση με τον ομορφο εξευρωπαισμενο Λιβανο.

Και η Sabah λατρεια, head tawfik ενταξει εισαι θεα!


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !!

Κοιμήθηκε το αστερακι μου εφτιαξα αρακά για αύριο κ μεθαύριο κ είμαι έτοιμη για τα νέα, εμεις δηλαδή όπως τα ξέρετε!

Χρόνια πολλά στους εορταζόμενους για χθες

Sweetberry28 με το καλό γλυκιά μου να το κρατήσεις αγκαλιτσα το αστερακι σου ,μετά την καισαρική όταν είσαι έτοιμη να σηκωθεί κ να περπατήσεις όσο πιο πολύ μπορείς είναι δύσκολο στην αρχή αλλά θα σε βοηθήσει να επανέλθει γρήγορα :tongue:

Γεια σου Εβιρακι έχει ωραία χόρτα εκεί??

Νινα γαρίδες τι ωραία ιδέα μόνο το καλοκαίρι τς κάνω θα τς κάνω κ χειμώνα λοιπόν μου έλειψαν εγώ τς κάνω στον φούρνο με πολύ λεμονι κ σκόρδο δοκίμασε τς είναι τελειες!

Ωραία Αγγελική μου να έχεις φαγητό λίγη ξεκούραση απ την κουζίνα μας αξίζει:tongue:

Μπραβο στη μικρή σου Φωτεινή τώρα στο φαγητό τι να πω μήπως να μην την κυνηγάς όταν θέλει να φάει θα φάει έτσι κάνει πλέον κ ή κουμπάρα μου κ συμμορφώθηκαν κ τα δύο τς παιδάκια.Ε είναι σε ωραία φάση οντως τι λέει το στόμα τς άστα σήμερα μου λέει με συγχωρείς μπορώ να περάσω ε το τρως ή δεν το τρως !!!!

Αχ βρε Ιωάννα κ γω θα έκλαιγα δεν ήταν κ λίγα ποσά να αντεξεις σε μια μέρα :rolleyes:

Liana Θεσσαλια ε ήμασταν 28-10 στα μέρη σας υπέροχα λέγαμε κ για μύλο ξωτικών αλλά δεν μας βλέπω για φέτος ήμασταν Πέρσυ όμως οπότε το εχουμε δει αλλά μία βόλτα ακόμα αξιζει!αχ γλυκουλα μου με τς παραγγελίες τς χαχαχαχαχα

Ωραίος ο μουσακάς Γιώτα δεν έχω φτιάξει βέβαια ποτέ έχω την πεθερουλα μου:P

Καληνύχτα παρεακι καλό ξημέρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Παντζάρια και πατάτες για σήμερα.

Πού μείναμε χτες; Α ναι....

Εβιρι μου ευχαριστω για τις ευχες. Οσον αφορά τα γουρουνάκια μου: πέρσι τα Χριστουγεννα ειχε παει η κορη με τη νονα της να παρουν γαλοτσακια. Ηταν ενα κοριτσακι διπλα της που ειχε παει με τη μαμα της και δοκιμαζε κι εκεινο. Όταν τη ρωτησε λοιπον τη δικη μου η νονα της αν τη βολευουν οι συγκεκριμένες γαλοτσες που βουταει στους λάκκους με τα νερα γυρναει το αλλο κοριτσακι στη μαμα του και της λεει "μαμα το κοριτσακι μπορει και πηδαει σε λακκους!!!" με ενα παραπονο στο βλεμμα οτι εκεινη δεν την αφήνουν.

Χαχαχα ωραίο αυτό!!!!!!!

Εμεις χτες και σημερα παστιτσιο. Εφτιαξε η μαμα μου διαφορα για τον αδελφο μου αλλά τελικα λογω της απεργίας των καραβιών θα μεινουν εδω.

Ο πατέρας μου που είναι στην Κρήτη μου έλεγε σήμερα ότι τα ράφια των σούπερ μάρκετ είναι άδεια εκτός από τα λαχανικά και τα φρούτα που εφοδιάζουν οι τοπικοί παραγωγοί.

Εβιρακι μου παντα με ενα καινουριο φαγακι θα μας ερθεις, η μεγιστη χρυσοχερα !

Ευχαριστώ πολύ Τζένη μου αλλά αναγνωρίζω ότι δεν έχω εγώ τα πρωτεία και ούτε και τα διεκδικώ. Οι χρυσοχέρες εδώ μέσα είστε εσύ και η Νίνα, αυτό είναι δεδομένο.

Κοριτσια τα ταψια οκ θα τους αλλαξω θεση, να ρωτησωκ κ κατι ακομα,πρεπει να εχουν συγκεκριμενο βαθος πχ ενα βαθυ κ ενα ριχο η δεν παιζει ρολο; μπορω μνα βαλω 2 βαθεια στην 1η κ 3η θεση αρχιζοντας απο κατω οπως γραφει το μανουαλ οτι πρεπει να ψηνουμε στον αερα;

Καλό θα είναι να υπάρχει ένα εύλογο κενό ανάμεσα στα δύο, αν όμως δεις ότι το ταψί που σε εξυπηρετεί καλύτερα είναι το βαθύ τότε βάλε το πάνω ταψί σε πιο ψηλή σχάρα και σκέπασέ το με αλουμινόχαρτο.

Εγω σήμερα εβγαλα κιμα ελεγα να φτιαξω σουτζουκακια η μπιφτεκακια κ ρωταω τη μικρη μου κ.μου λεει μπιμπεκακια..ειναι δυνατόν να της χαλάσω χατηρι;κ ετσι μπιφτεκακια με πατατες στο φουρνο σημερα

Αχ μωρέ το μπιμπεκάκι θέλει μπιμπεκάκια.

Καταρχήν από κρύωμα πάω καλύτερα... ένα μπούκωμα και τα αυτιά που βουλώνουν συνέχεια μου έχουν μείνει... δόξα τω Θεό, καλά το πέρασα, με 2 ντεπόν μόνο.

Ευτυχώς Νίνα μου.

Εβίρι θα κοιτάξω στο μπλογκ να δω την συνταγή.φιλιά.

Ευχαριστώ Νίνα μου, φιλιά.

Πηρα τις εξετασεις της μικρης. Η μικροβιολογος μου ειπε οτι ειναι πολύ καλές. Θα παω να τις δει κι η παιδιατρος για να ειμαστε ΟΚ. Οπότε απο εκει ησυχασαμε.

Μπράβο για τα καλά νέα Φωτεινή μου. Σας έφυγε ένα άγχος. Με το καλό εύχομαι κι οτιδήποτε άλλο περιμένετε.

Για σημερα διαπραγματευτήκαμε με την κορη κοτοπουλο στο φούρνο με πατάτες. Δεν νομιζω να φαει και θα έχω παλι φασαρια αλλά τι να κανω.

Μάλλον θα πρέπει να περιμένεις τη συνεδρίαση του Eurogroup και τις αποφάσεις του ΔΝΤ.

Εβιράκι αχαρακτήριστος ο γερμαναράς! Άντε κάντε υπομονή φεύγετε σε λίγο καιρό...

Έτσι το βλέπω κι εγώ Αγγελική μου.

Eviri μου εισαι καταπληκτική ξερεις πιο πολλα και απο μενα! Εχεις ζησει με Λιβανεζα αρα ξερεις λιγο νοοτροπια, κουζινα, μουσικη μπραβο σου πραγματικα

Ο άντρας μου έχει πάει στο Λίβανο για 3 - 4 μέρες κι έζησε τους βομβαρδισμούς το 2006.

Σαουδικη Αραβια πως ηταν η εμπειρια? εγω δεν ξερω ποτε δεν με γοητευσε αυτη η χωρα πολυ αυστηρό καθεστώς δεν ξερω καθαρα ισλαμική κοινωνία καμια σχεση με τον ομορφο εξευρωπαισμενο Λιβανο.

Ακριβώς έτσι είναι. Φυσικά και οι Λιβανέζοι σαν άνθρωποι δεν έχουν καμμία σχέση με άλλους Άραβες.

Και η Sabah λατρεια, head tawfik ενταξει εισαι θεα!

Πολύ χαίρομαι που σου αρέσουν κι εσένα.

Γεια σου Εβιρακι έχει ωραία χόρτα εκεί??

Έχει ελάχιστα. συγκεκριμένα το ένα είδος είναι ιταλικό και το λένε rappa, το άλλο δεν ξέρω σίγουρα αν είναι γερμανικό αλλά το λένε löwenzahn (δηλαδή το δόντι του λιονταριού) και κάποιες φορές βρίσκω και αντίδια. Σπάνια ψωνίζω κατεψυγμένα ραδίκια από το ελληνικό μαγαζί κι ακόμη πιο σπάνια ζοχούς φρέσκους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο παρεάκι!

Σημερα εδω φυσάει αρκετά μέχρι στιγμής. Λετε να στεγνώσουμε;

Τελικά χτες άλλαξαν τα σχέδια γιατι κοτοπουλο δεν βρηκαμε. Ετσι φτιαξαμε σουπιτσα με ετοιμο ζωμο που είχα στην αγια κατάψυξη κατοπιν βεβαια τηλεδιασκεψης με τα εμπλεκομενα μέρη.

Εβιρι κι εδω απ'οσο ξέρω είναι πολύ εμφανείς οι ελλειψεις. Εγω δεν το έχω νοιωσει γιατι για το σπιτι ψωνιζω περιπου τι χρειάζομαι για ενα μηνα κι ετσι τωρα εχω ακομα προμήθειες. Γαλατα και τετοια έχουμε. Αμνοεριφια απο τοπικους κτηνοτροφους επίσης. Εδω εχει δημιουργηθει μεγαλο προβλημα με τις διακομιδες ασθενών που γινονται με αλιευτικά ή με θαλάσσια ταξι κλπ.

Αχ αστεράκι ειναι οντως για φαγωμα!

Νινα κι εγω εχω επιθυμησει γιουβαρλακια αλλά εχουμε φαει αρκετο κιμα αυτο το διαστημα και θα τα καθυστερησω. Το σπανακι εχει φυτρωσει αλλα δεν δειχνει να πολυμεγαλώνει. Δεν εχω κι εμπειρια κι ετσι δεν ξερω ποσο διαστημα να περιμενω. Τωρα ειναι στη φαση που μας εδειξες τοτε στη φωτογραφια.

Βατομουρακι χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια κι εγω εχω καταλάβει οτι οι Λιβανεζοι ειναι πιο ωραιοι σαν νοοτροπία.

Αγγελικη κι εγω ηθελα να φτιαξω φακες αλλα δεν ηθελε κανενας άλλος.

Χτες πηγαμε και σε ενα φιλικο σπιτι να παιξουν τα παιδια και φαγαμε παστιτσιο. Τσιμπολογησε λιγο η κορη. Ο μικρος κανονικά. Πηγα και στην παιδιατρο. Μου ειπε κι αυτη οτι οι εξετασεις ειναι πολύ καλές άρα η μικρη δεν τρωει για αλλους λογους. Με συμβουλεψε να παψουμε να το αναγαγουμε το φαγητο σε κατι τοσο σημαντικο μηπως και αλλάξει η σταση της. Το ειπα και στους παππουδες αλλά δεν περιμενω και πολλά γιατι η μαμα μου ειπε οτι ετσι κι αλλιως δεν ασχολειται μαζι της με το φαγητο. Οπότε καταλαβαινετε πως αντιλαμβανεται τα γεγονοτα. Θα δουμε. Τουλάχιστον ξέρουμε οτι ειναι καλά και δεν συμβαινει κατι αλλο.

Φιλια

Επεξεργάστηκαν by ΦΩΤΕΙΝΗ763
διορθωση

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε λίγα γιουβαρλάκια που έμειναν από προχθές. Για αύριο μάλλον καμιά μακαρονάδα θα φτιάξω.

Νινάκι έιδα την φωτογραφία της μαρμελάδας στο face και είναι λαχαριστή!

Βατομουράκι αύριο θα μπεις πρωί στο μαιευτήριο? ¨Αντε με το καλό βρε κοριτσάκι!

Αστεράκι πολλά φιλάκια σε σένα και το μικρό σου αστεράκι!

Εβιράκι αλήθεια πότε έρχεσαι Ελλάδα για μόνιμα? Μας είχες γράψει παλιότερα αλλά δεν το θυμάμαι.

Φωτεινή κι εγώ νομίζω ότι να δεν ασχολείστε πιεστικά με το φαγητό της μικρής θα βελτιωθεί η κατάσταση. Ελπίζω να συνεργαστούν και οι δικοί σου!

Πολλά φιλάκια και στην υπόλοιπη μαγειροπαρέα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας...χτες φαγαμε ο τι εμεινε κ σημερα εφτιαξα κοτοπουλο με κριθαρακι....

eviri και ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 εννοειται θα εφτιαχνα μπιμπεκακια το κοριτσι μου αφου το ζητησε κ εφαγε κ χτες παλι...

asterki2014 πως σας φανηκαν τα μερη μας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και αγόρι:D

Απόψε έχει πολύ κρύο εδώ... πριν 1 ώρα έφτασε τους 3 βαθμούς! Οπότε δεν το κουνάμε από τη φωτιά. Μόλις έψησα λίγα φρέσκα αμύγδαλα, που είχα σπάσει και το κλασσικό χαμομήλι ακολουθεί, για να μαλακώσει ο λαιμός μου, που λίγο ακόμα με ενοχλεί.

Κοφτό μακαρονάκι με σάλτσα το σημερινό μενού και έψησα μπάρες δημητριακών, που επιτέλους βρήκα μία ενδιαφέρουσα συνταγή.

Εβιράκι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά παραμένεις η τοπ μαγείρισσα, όπως και να ΄χει... εγώ κάνω τα ίδια και τα ίδια, με λίγες παραλλαγές, καμία φορά.

Liana ωραιότατο το κοτόπουλο με κριθαράκι...ειδικά αν είναι ζουμερό, με μπόλικο πιπεράκι!

Φωτεινή το πιο σοβαρό θέμα της απεργίας είναι αυτό με τους ασθενείς.... ελπίζω να τελειώσει γρήγορα.

Φιλιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Βατομουράκι, επιτέλους έφτασε η πολυπόθητη μέρα. Σου εύχομαι με το καλό να γεννήσεις και να κρατήσεις το λατρεμένο σου μωράκι αγκαλιά. Φιλιά πολλά και να θα τα πούμε ξανά μόλις θα σου είναι εφικτό.

Σήμερα έφτιαξα πέστροφα γεμιστή με μαϊντανό στο φούρνο.

Εβιρι κι εδω απ'οσο ξέρω είναι πολύ εμφανείς οι ελλειψεις. Εγω δεν το έχω νοιωσει γιατι για το σπιτι ψωνιζω περιπου τι χρειάζομαι για ενα μηνα κι ετσι τωρα εχω ακομα προμήθειες.

Την καλύτερη δουλειά κάνεις. Κι εγώ πάω 1 φορά την εβδομάδα με το αυτοκίνητο για τα εβδομαδιαία και παίρνω και κάποια που μας βγάζουν ακόμη και για 1 μήνα. Αυτό το κάνω μόνο εδώ γιατί στην Αθήνα πάω πιο συχνά λόγω της πρόσβασης. Ενώ εδώ πρέπει να πάω ή με το αυτοκίνητο ή με το τραμ 3 στάσεις και να τα κουβαλάω σαν γαϊδούρα.

Γαλατα και τετοια έχουμε. Αμνοεριφια απο τοπικους κτηνοτροφους επίσης. Εδω εχει δημιουργηθει μεγαλο προβλημα με τις διακομιδες ασθενών που γινονται με αλιευτικά ή με θαλάσσια ταξι κλπ.

Αχ ναι, αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Εβιράκι αλήθεια πότε έρχεσαι Ελλάδα για μόνιμα? Μας είχες γράψει παλιότερα αλλά δεν το θυμάμαι.

Το καλοκαίρι. Την ημερομηνία δεν την ξέρω ακόμη, ίσως να εξαρτηθεί κι από το πότε θα αποδεσμετευτεί ο σύζυγος. Πάντως όχι πριν τις 26/07 γιατί είναι η τελευταία μέρα του σχολείου, μετά θα πρέπει να πάρουμε κάτι χαρτιά και υπογραφές για την μετεγγραφή της μικρής, να πακετάρουμε την οικοσκευή και γι' αυτό δεν αποκλείεται να έρθουμε στα μέσα ή ακόμη και τέλος Αυγούστου. Είναι όλα ρευστά.

Απόψε έχει πολύ κρύο εδώ... πριν 1 ώρα έφτασε τους 3 βαθμούς! Οπότε δεν το κουνάμε από τη φωτιά.

Νίνα σου κανω παρέα στους βαθμούς κάπου εκεί τριγύρω είναι η ψηλή θερμοκρασία τη μέρα σε μας. Ξεκινάμε όμως με αρνητικές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Βατομουρακι λογικα τετοια ωρα εισαι στο μαιευτηριο. Με το καλο να ερθει το παιδακι σου και μολις μπορεσεις πες μας τα νεα σου!!!!

Σημερα ειχε πολυ παγο και κρυο, ειμαι πιγμενη απο τωρα, θα φαμε σουτζουκακια και μακαρονια και τα λεμε αργοτερα.

Φωτεινη χαρηκα πολυ με τ αποτελεσματα των εξετασεων, οποτε ενα αγχος λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...