Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ


Recommended Posts

Α κατάλαβα!!! Το κράτος μας όντως είναι χάλια σε ότι αφορά την υγεία σου αν δεν έχεις λεφτά να πληρώνεις παντού της μετρητής και όχι με βιβλιάριο, να φανταστείς στην Γερμανία, τα δημόσια νοσοκομεία είναι σαν ιδιωτικά, και δεν πληρώνεις τίποτα σε πληρώνουν κίολας, και εσένα και το παιδί, εδω πρέπει να πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλα σου για να γεννήσεις σαν άνθρωπος, εμείς γεννήσαμε στο Ιασώ το πρώτο μας παιδί και πήραμε δάνειο(Για να πληρώσουμε το Ιασώ), το οποίο μας κρατάει τόκους 300 ευρώ κάθε εξάμηνο, μεγάλο πλήγμα για μια τετραμελή οικογένεια που ζεί με 1 μισθό και ενοίκιο, κάναμε κάποιες καλές κινήσεις και θα ξεχρεώσουμε το μισό δάνειο και θα μας κρατάνε 150 ευρώ κάθε εξάμηνο(να ανασάνουμε λίγο). Λόγο αυτών των οικονομικών αναγκαστήκαμε να γεννήσω το δεύτερο παιδί σε δημόσιο νοσοκομείο και τα είδα όλα!! Θέλουμε να κάνουμε και τρίτο παιδάκι αλλά σε νοσοκομείο δεν ξαναπάω με τίποτα, μακάρι με κάποιον τρόπο να αποκτήσουμε τα λεφτά που χρειάζονται για να κάνουμε και τρίτο και να πάμε σε ιδιωτική κλινική!!


wOR1p3.pngRs8Zp3.png

XNEVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είναι συμβεβλημένο με εοπυ..κ ο στρατός ανήκει στον εοπυ ενώ η αεροπορία όχι...:confused: μιλαμε για μεγάλη χαζομάρα!! με την αεροπ. δεν έχω ιδέα αν κάποιο άλλο ιδιωτικό είναι συμβεβλημένο! έτσι μπερδεμένα που είναι ούτε κ οι ίδιοι δεν ξέρουν κι ούτε κι οι γιατροί! να φανταστείς εμένα μου είχε πει ο ντοκ να πάρω βιβλιάριο μαζί γιατί το παπ-α της αυχενικής γράφεται...κ όταν πήρα τηλ στο γένεσις μου είπαν τι ασφάλεια είστε, λέω αεροπ... α λέει αεροπ. δεν είμαστε συμβεβλημένοι...μόνο στρατό κ ότι είναι εοπυ :? μπουρδ@λο είναι αυτό το κράτος!!

My heart δεν είναι έτσι τα πράγματα όπως τα λες και μου φαίνεται ότι δεν τα ρώτησες ακριβως καλά και ταλαιπωρείσαι. Ο στρατός δεν είναι ΕΟΠΥΥ αλλά ταμείο Εθνικής Άμυνας, όπως και η Αεροπορία και το Ναυτικό έχουν το δικό τους ταμείο και όλα μαζί ανήκουν σε ένα. Εξυπηρετήται το καθένα στα νοσοκομεία του και στους συμβεβλημένους ιατρούς του, καθώς επίσης σε όποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο (πάντα αναφέρομαι στους έμμεσα ασφαλισμένους και όχι τους άμεσα που πάνε μόνο στα δικά τους). Δεν θυμάμαι ακριβώς για το Γέννεσις αλλά αν αναλοδιστώ με τις Αθήνας, πρώτον σε ιδιωτικά νοσοκομεία δεν υπάρχει καμία σύμβαση με ταμεία στρατιωτικά, υπάρχουν μόνο κάποιες κλινικές και διαγωνστικά κέντρα, ή σύμβαση μόνο για εισαγωγές και όχι εξετάσεις στα εξωτερικά ιατρεία. Ωστόσο, επειδή οι γέννες δεν είναι στα πακέτα νοσηλείων του ΕΣΥ που δικαιολογούνται ότιτ ταμείο και αν έχεις πληρώνεις είτε είσαι στο δημόσιο είτε στι ιδιωτικό. Η διαφορά μόνο που υπήρχε από άλλα ταμεία όπως το δημόσιο ταμείο και όλα των στρατιωτικών ήταν ότι δεν σου επιστρέφουν τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον το βοήθημα που έδινε πχ το ικα. Αν πάρεις στο ταμείο του συζύγου σου θα σου πουν σίγουρα που μπορείς να κάνεις τους υπερήχους σου με το ταμείο, καθώς επίσης τις αιματολογικές εξετάσεις σου κτλ (δεν ξέρω ακριβώς για Θεσσαλονίκη για αυτό δεν σου γράφω σε ποιο κέντρο να πας). ¨Ολα αυτά στο βιβλιάριο σου, σου τα γράφει ο ιατρός σου ο οποίος είναι υποχρεωμένος να στα γράψει θέλει δεν θέλει, και είναι ο θεράποντας ιατρός που σου τα συστήνει. (κάποιοι αρνούνται αλλά όλοι μπορούν να γράψουν). Δεν τα γράφει κανείς ιατρός αν πας απλά να κάνεις σε αυτόν εξέταση στο νοσοκομείο πχ χωρίς να σε έχει εξετάσει. Δεν σου λέω ότι όλα είναι ομάλά, εύκολα και δίκαια, αλλά αν το ψάξεις θα βρεις την άκρη.

Με το καλό να γεννήσεις και με ένα πόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά, 'εχω στον υπολογιστή μου, όλους τους συμβεβλημένους γιατρούς(στον Βόλο) με την αεροπορία και σ αυτούς πηγαίνω(πολύ καλοί γιατροί), στα ιατρεία τους και δεν πληρώνω τίποτα, παρα μόνο για τους υπερήχους πρέπει να θεωρήσω την εξαίταση και μετά να τους την πάω.Στο νοσοκομείο που γέννησα δεν πλήρωσα τίποτα, τα πήραν τα λεφτά από το βιβλιάριο!!


wOR1p3.pngRs8Zp3.png

XNEVp3.png

Link to comment
Share on other sites

My heart δεν είναι έτσι τα πράγματα όπως τα λες και μου φαίνεται ότι δεν τα ρώτησες ακριβως καλά και ταλαιπωρείσαι. Ο στρατός δεν είναι ΕΟΠΥΥ αλλά ταμείο Εθνικής Άμυνας, όπως και η Αεροπορία και το Ναυτικό έχουν το δικό τους ταμείο και όλα μαζί ανήκουν σε ένα.

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα όμως μας έχουν τονίσει επανηλλειμένως πως η αεροπορία δεν ανήκει στο ίδιο καθεστώς με τα υπόλοιπα...δυστυχώς..

Εξυπηρετήται το καθένα στα νοσοκομεία του και στους συμβεβλημένους ιατρούς του,

Συμφωνώ,εξάλλου δεν διαμαρτυρήθηκα επειδή πληρώνω τις επισκέψεις στον γιατρό μου,διότι είναι μεν συμβεμβλημένος με εοπυυ αλλά όχι με αεροπορία...

καθώς επίσης σε όποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο (πάντα αναφέρομαι στους έμμεσα ασφαλισμένους και όχι τους άμεσα που πάνε μόνο στα δικά τους). Δεν θυμάμαι ακριβώς για το Γέννεσις αλλά αν αναλοδιστώ με τις Αθήνας, πρώτον σε ιδιωτικά νοσοκομεία δεν υπάρχει καμία σύμβαση με ταμεία στρατιωτικά,

Ρώτησα πολλές φορές στο γένεσις θεσ/νικής κ αυτό που μου είπαν είναι πως έχουν σύμβαση με τον στρατό κι όχι την αεροπ. κ μου είπαν πως αν είχα βιβλιάριο στρατού δεν θα πλήρωνα όλο το ποσόν της αυχενικής...το ίδιο ισχύει κ για την γέννα, οι τιμές δωματίου με εοπυυ κ στρατό είναι μειωμένες σε σχέση με αυτά που θα πληρώσω εγώ.Μπορεί ο ασφαλισμένος να μην παίρνει βοηθημα στο χερι όμως τα χρήματα πάνε κατευθείαν στην κλινική.

υπάρχουν μόνο κάποιες κλινικές και διαγωνστικά κέντρα, ή σύμβαση μόνο για εισαγωγές και όχι εξετάσεις στα εξωτερικά ιατρεία.Ωστόσο, επειδή οι γέννες δεν είναι στα πακέτα νοσηλείων του ΕΣΥ που δικαιολογούνται ότιτ ταμείο και αν έχεις πληρώνεις είτε είσαι στο δημόσιο είτε στι ιδιωτικό. Η διαφορά μόνο που υπήρχε από άλλα ταμεία όπως το δημόσιο ταμείο και όλα των στρατιωτικών ήταν ότι δεν σου επιστρέφουν τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον το βοήθημα που έδινε πχ το ικα.

Αυτό γίνεται όπως έγραψα παραπάνω γιατί το βοήθημα πάει κατευθείαν στην κλινική κι εσύ πληρώνεις λιγότερα.

Αν πάρεις στο ταμείο του συζύγου σου θα σου πουν σίγουρα που μπορείς να κάνεις τους υπερήχους σου με το ταμείο, καθώς επίσης τις αιματολογικές εξετάσεις σου κτλ

Για τους υπερήχους(τους μεγάλους) προφανώς επέλεξα το συγκεκριμένο γιατί εκεί μ'έστειλε ο γιατρός μου όσο για τις απλές αιματολ. είπα πως που τις γράφουν κανονικά κ πάω σε συμβεβλημένο μικροβ. κ πληρώνω μόνο την συμμετοχη.

(δεν ξέρω ακριβώς για Θεσσαλονίκη για αυτό δεν σου γράφω σε ποιο κέντρο να πας). ¨Ολα αυτά στο βιβλιάριο σου, σου τα γράφει ο ιατρός σου ο οποίος είναι υποχρεωμένος να στα γράψει θέλει δεν θέλει, και είναι ο θεράποντας ιατρός που σου τα συστήνει. (κάποιοι αρνούνται αλλά όλοι μπορούν να γράψουν). Δεν τα γράφει κανείς ιατρός αν πας απλά να κάνεις σε αυτόν εξέταση στο νοσοκομείο πχ χωρίς να σε έχει εξετάσει. Δεν σου λέω ότι όλα είναι ομάλά, εύκολα και δίκαια, αλλά αν το ψάξεις θα βρεις την άκρη.

Με το καλό να γεννήσεις και με ένα πόνο.

Σ'ευχαριστώ πολύ :D


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει δίκιο η my heart, η αεροπορία δεν ανήκει στο ίδιο καθεστώς με τα υπόλοιπα(έτσι νομίζω και έχω ακούσει τουλάχιστον)! Δηλαδή κοπέλα μου πόσα υπολογίζεις περίπου να πληρώσεις, για την γέννα?


wOR1p3.pngRs8Zp3.png

XNEVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι ότι δεν ανήκει στο ίδιο καθεστώς, απλά δεν έχει κάνει συμβάσεις με τα ίδια κέντρα όπως και ο στρατός ξηράς και το ναυτικό (το οποίο και αυτό δεν έχει τα ίδια με το στρατό ξηρά). Εγώ το ανέφερα περισσότερο γιατί ειπώθηκε παρακάτω ότι δεν σας καλύπτει ενω καλύπτει το στρατό και ότι του στρατού ανήκει στον ΕΟΠΥΥ.Εντάξει μπορεί να λέμε ουσιαστικά το ίδιο με διαφορετικά λόγια. Εγώ το ανέφερα περισσότερο από την πλευρά της εργαζόμενης σε νοσοκομείο που ασχολείται με τα ταμεία και όχι ως εμμεσα ασφαλισμένη, αφού εγώ έχω ικα και τα παιδιά μου Εθνικής Αμύνης. Πάντως ελπίζω όλα να πάνε καλά και στο τέλος να σου επιστρέψουν κάποιο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι δεν ανήκει στο ίδιο καθεστώς, απλά δεν έχει κάνει συμβάσεις με τα ίδια κέντρα όπως και ο στρατός ξηράς και το ναυτικό (το οποίο και αυτό δεν έχει τα ίδια με το στρατό ξηρά). Εγώ το ανέφερα περισσότερο γιατί ειπώθηκε παρακάτω ότι δεν σας καλύπτει ενω καλύπτει το στρατό και ότι του στρατού ανήκει στον ΕΟΠΥΥ.Εντάξει μπορεί να λέμε ουσιαστικά το ίδιο με διαφορετικά λόγια. Εγώ το ανέφερα περισσότερο από την πλευρά της εργαζόμενης σε νοσοκομείο που ασχολείται με τα ταμεία και όχι ως εμμεσα ασφαλισμένη, αφού εγώ έχω ικα και τα παιδιά μου Εθνικής Αμύνης. Πάντως ελπίζω όλα να πάνε καλά και στο τέλος να σου επιστρέψουν κάποιο ποσό.

οπότε μάλλον λέμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια :D γι'αυτό κ μίλησα συγκεκριμένα για το γένεσις οπού κ θα γεννήσω! Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!

Νομίζω ότι έχει δίκιο η my heart, η αεροπορία δεν ανήκει στο ίδιο καθεστώς με τα υπόλοιπα(έτσι νομίζω και έχω ακούσει τουλάχιστον)! Δηλαδή κοπέλα μου πόσα υπολογίζεις περίπου να πληρώσεις, για την γέννα?

αυτό πραγματικά είναι ένα μυστήριο...όταν θα πάω για β' επιπ.(που μάλλον θαπάω εκεί πάλι) θα ρωτήσω τιμές...χωρίς να ξέρω σίγουρα υπολογίζω γύρω στα 2000 λόγω καισαρικής και διδύμων (μιας κ για δίδυμα ακόμη κ τις εξετάσεις τις πληρώνεις παραπάνω),κι ελπίζω να μην υπολογίζω λίγα + την αμοιβή γιατρού 1400ε. όταν μάθω πάντως λεπτομέρειες θα σου πω. Επίσης μου είπαν ότι αν κάνω αυχενική + β'ε πιπ. στο γενεσις πληρώνω για τρίκλινο κ με βάζουν σε δίκλινο. Κάποτε είχα ακούσει κ πως κάνουν έκπτωση αν έχεις κάρτα ανεργίας. Θα το ψάξω κ αυτό αν είναι να βγάλω μία κάρτα. Είναι πολλά λεφτα κι ότι μπορώ θα το γλιτώσω, δεν τους τα χαρίζω!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία όντως τελικά όλες το ίδιο πράγμα λέγαμε αλλά με διαφορετικά λόγια και έτσι όπως μας τα είχαν πει, εσύ τα είπες καλά απ την αρχή, ο στρατός δεν ανήκει στο ΕΟΠΥΥ, ρώτησα και έμαθα ότι όντως στρατός και αεροπορία ανήκουν στο Εθνικής αμύνης απλά έχουν διαφορετικές συμβάσεις!

Πάντως εγώ που γέννησα στο Ιασώ το 2011, είχα Ικα και πλήρωσα για φυσιολογικό τοκετό, 1000 την γιατρό μου και 1600 ευρώ το Ιασώ, μετα από το Ικα πήρα 1000 ευρώ περίπου. Τώρα νομίζω για να πάω στο Ιασώ, παίρνουν από το βιβλιάριο 800 ευρώ και πρέπει να πληρώσω εγώ τα υπόλοιπα 800 και 1000 ευρώ τον γιατρό, αλλά θέλω να το σιγουρέψω, γιατί το συζητάμε πολύ για το καλοκαίρι να βάλουμε μπροστά για 3 παιδάκι!!


wOR1p3.pngRs8Zp3.png

XNEVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καλή εβδομάδα να έχουμε με μια μικρή καθυστέριση!!!

Ανδρομάχη, έτσι είναι αλλά όχι 800 το νοσοκομείο, αν δεν κάνω λάθος το ποσό που πληρώνεις για τρίκλινο έχει ανέβει στα 1200. (καταλαβαίνεις τώρα που παίρνουν το επίδομα κατευθείαν από το ικα έκαναν και ανατιμολογήσεις.) Με το καλό πάντως όποια στιγμή κια αν το αποφασίσετε και μπράβο που έχετε τόσο κουράγιο και μεράκι να μεγαλώσετε την οικογένεια σας! Και εγώ παιδί τρίτεκνης οικογένειας είμαι, έλεγα ότι θα κάνω οπωσδήποτε τρία να υπάρχει ισορροπία στο σπίτι αλλά έμεινα στα δύο και πάλι δύσκολο το βλέπω.

Οι υπόλοιπες που είστε και χαθήκατε;

Φιλάκια σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Μαρία μου και επίσης καλή εβδομάδα!! Όταν με το καλό βάλουμε μπροστά για τρίτο θα πάρουμε ένα τηλεφωνάκι στο Ιασώ και θα ρωτήσουμε πως γίνεται η διαδικασία πληρωμής και αν παίρνουν λεφτά και από το βιβλιάριο και αν έχουμε κάποια έκπτωση επειδή θα είναι το δεύτερο παιδί που λέμε να γεννήσουμε εκεί, ας μην αγχόνομαι από τώρα! Θέλουμε ένα τρίτο παιδάκι, νομίζω μέχρι 3 παιδάκια είναι πολύ καλά, δεν δουλεύω κιόλας οπότε είμαι όλη μέρα σπίτι με τα παιδάκια μου, δεν λέω ότι είναι εύκολες οι δουλειές του σπιτιού, φυσικά και είναι πολύ κουραστηκές αλλά τουλάχιστον κάνεις εσύ κουμάντο στο σπίτι σου, οπότε πιστεύω ότι θα τα βγάλω πέρα και με ένα τρίτο παιδάκι, είναι πολύ μεγάλη ευτυχία-αγάπη τα παιδιά καθώς και τεράστια ευθύνη!


wOR1p3.pngRs8Zp3.png

XNEVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Που χαθήκατε όλες; Πως τα περνάτε; Είναι όλα καλά;

Εμείς έχουμε μπει πλέον στην καθημερινή μας ρουτίνα αλλά πλέον με πολύ καλύτερο τρόπο και επιτέλους όλοι μαζί!

Περάσαμε πυρετούς κτλ από μια εβδομάδα ο καθένας και τωρα είμαστε στην ανάρρωση!

Φιλάκαι πολλά σε όλες! Ανδρομάχη έυχομαι με το καλό να έρθει και άλλο παιδάκι στην οικογένεια σας και σύντομα και με τις καλύτερες συνθήκες!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, τι κάνετε;

Είχαμε γενέθλια τέλος Ιανουαρίου (η μικρή μου έκλεισε τα 5), οπότε είχα πάρει λίγες μέρες άδεια, κι μόλις επέστρεψα στη δουλειά μπουκώσαμε οικογενειακώς. Με πρόπολη κι φυσιολογικό ορό τη βγάζουμε.

Τη προηγούμενη εβδομάδα έλειπε κι ο μπαμπάς μας, επέστρεψε Παρασκευή.

Αυτά εν συντομία τα νέα μας.


Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλα μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!πρωτη φορα γραφω στο θέμα..λοιπον εγω μπορω να σας πω για δημοσιο νοσοκομειο(Αλεξανδρα) οπου γεννησα τον Οκτωμβρη με καισαρικη, με ταμειο στρατου(ξηρας), έμμεσα ασφαλισμενη.

Για το νοσοκομειο πληρωσαμε μονο 60 ευρω και αυτα για την αλλαγη δωματιου απο 3κλινο σε 2κλινο,καθως το ταμειο διακαιολογουσε 3κλινο(στο οποιο δεν θα πληρωναμε τιποτα).Έγω ήθελα μονοκλινο αλλα δεν το προλαβα(γιατι το Αλεξανδρα έχει πολυ λιγα και πρεπει να εισαι πολυυυ τυχερη για να τα προλαβεις!)για το οποιο αν το βρισκαμε θα πληρωναμε νομιζω συνολικα 120 ευρω.

Με αλλα λογια το νοσοκομειο μας κοστισε μονο 60 ευρω.

Οσων αφορα σιδηρο,filicine,ασβεστιο και γενικα οτι χρειαστηκε κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης απο φαρμακα, είχαμε 0% συμμετοχη και για υπερηχους οι οποιοι (ήμαρτον!!) δεν δικαιολογουνται,πληρωναμε κανονικα το γιατρο γιατι τους έκανα εκτος νοσοκομειου και μετα ο αντρας μου εκανε δαπανη και μας επιστραφηκε ενα μικρο ποσό στο τελος.

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι υπερηχοι εγκυμοσυνης δεν δικαιολογουνται ενω για οποιοδηποτε αλλο υπερηχο(π.χ. νεφρου,κοιλιακης χωρας κ.λ.π.) πηγαινεις κανονικα με το βιβλιαριο σου και απλα πληρωνεις μια μικρη συμμετοχη...

Το ξερω γιατι ειχε χρειαστει λογω κολικου που επαθα, να κανω εναν "γενικο" υπερηχο σε νεφρα,κυστη,συκωτι κ.λ.π. και πληρωσαμε μονο το 25% της αξιας των εξετασεων...Μαλιστα ο γιατρος που τον ρωτησα γιατι αυτα δικαιολογουνται ενω ο υπερηχος εγκυμοσυνης οχι, μου ειχε πει οτι το συστημα ειναι ετσι απο παλια και δεν έχει φιλοτιμηθει κανεις να ασχοληθει για να το αλλαξει και να προσθεσει και τους υπερηχους εγκυμοσυνης σε αυτους που δικαιολογουνται...


6L9mp2.png

IPZnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Μαράκι μου σ ευχαριστώ!! Νιόβη να τα εκατοστήσει το καμάρι σου!! Εμείς είμαστε όλοι χάλια σπίτι, τι πράμα είναι αυτο... όλος ο κόσμος άρρωστος!! Εγώ έχω από την πρωτοχρονιά, ξεκινάνε και πονάνε οι αμυγδαλές μου, μετά κατεβαίνει σε φαρυγγιτιδα και μετά κατεβαίνει και γίνεται βήχας με φλέματα, εμετούς, ένα κακός χαμός!!Μόλις πάω να γίνω καλά ξανά άρρωστη!! Και σήμερα ξύπνησαν και τα 2 παιδιά με πυρετό, λίγες μυξούλες και λίγο βήχα. Ο άντρας μου κ αυτός ανακατεμένος όλη μέρα και ζαλισμένος!! Έχουμε φρικάρει τελείως, ευτυχώς ήρθε η μάνα μου για λίγες μέρες και με βοηθάει!! Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βγάλω τις αμυγδαλές μου(γιατί έχω πρόβλημα καρδιάς και αρρωσταίνω από αμυγδιλίτιδα πάνω από 5 φορές το χρόνο), θέλω να πάω στο νοσοκομείο να δω αν πληρώνω κάτι, να ρωτήσω και στο Ιασώ!!...


wOR1p3.pngRs8Zp3.png

XNEVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...