Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 31 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια! Έπεσε 45 η χοριακη,οπότε σταματάω τα φάρμακα και θα μου έρθει περίοδος.Ευτυχως δεν ήταν κατι σοβαρό ☺️Μου είπε να προσπαθήσουμε τον επόμενο μήνα πάλι,για να ξεκουραστεί ο οργανισμός μου.Θα το πάρω πολύ χαλαρά αυτή τη φορά,όπως στη δεύτερη εμβρυομεταφορά,που τελικά έπιασε και γέννησα την κορούλα μου❤️

      Συγχαρητήρια για τις χοριακες σας κορίτσια,έτσι να γεμίζει μωράκια το φόρουμ ❤️Θα έρθουν κ άλλα πολλά,είμαι σίγουρη ❤️ 🥰 

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      πρίν από 2 λεπτά , Lila ki είπε:

      Ναι η πρώτη μου !!!!! Με κάποιες ατυχίες φυσικής σύλληψης παλαιότερα !!! 

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      πρίν από 23 λεπτά , Angot είπε:

      εχω κάνει 4 εξωσωματικές και ξεκινούσε τα τεστ από 3η μέρα της εμβρυομεταφορας μέχρι και μετά τη χοριακη 🤣 τρελή θα με ελεγα! ισχύει ότι σας επιτρέπουν μόνο 1 έμβρυο;

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Με το θεμα του υπνου ζοριστηκαμε πολυ εμεις!

2 1/2 μηνων κοψαμε το βραδυνο γαλα και λεγαμε οτι κοιμομασταν σερι απο τις 1 εως τις 6.30 που ξυπναγαν!

4 μηνων ομως ξεκινησαν να πονανε τα ουλα τους και να βγαλουν δοντια ο ενας στος 8 μηνες και ο αλλος στους 11 1/2 μηνες κ μεχρι 2 ετων που τελειωσαμε δεν κοιμηθηκαμε βραδυ με ελαχιστες εξαιρεσεις!

Ξυπναγαν για 2-3 ωρες καθε βραδυ και θελαν κουνημα στο καροτσι!

Μεγαλη ταλαιπωρια!

Καλε τι διαβαζω;;;; τουρτες! πανες! γλυκα!ααααααα πολλα κανετε εσεις!

Εγω μετα απο τον 5ο μηνα αρχισα να μεγειρευω,στο σπιτι παντα βοηθαει ο αντρας μου και ετσι τελειωνουμε γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλιω τα δικα μου αρχισαν να μπουσουλανε 11 μηνων(Αυγουστος τοτε),βαλαμε στο δωματιο τους τα αφρολεξενια παζλ αλλα γυρναγαν ολο το σπιτι!

13 μηνων περπατησαν,ειχαμε στρωσει και ησυχασαμε!

Με παπουτσια δεν εμπαινε κανεις στο σπιτι αλλα εαν δεν θελανε να τα βγαλουνε τους τα ψεκαζα με ενα ειδικο υγρο(απολυμαντικο) που μου ειχε φερει η αδερφη μου,τα σκουπιζαν σε μια πετσετα και εμπαιναν και με σπρευ ντετολ γινεται!

Link to comment
Share on other sites

μαζι με την ροξανα να κανω κ εγω την εισοδο μου στην παρεα σας. εχω μπει στον εβδομο. εχω διδυμα κοριτσακια κ ο γιος μου γινετε 3 τον Δεκεμβρη. εχω προβληματα με την εγκυμοσυνη μου. εκανα περιδεση στην 24 εβδομαδα λογο τραχυλου κ απο τοτε ειμαι σπιτι. σημερα ειμαι 29+1 εχω μπουχτησει μεσα στο σπιτι. σας διαβαζω κ περνανε οι ωρες μου. ειστε πολυ δραστηριες κοριτσια. μαρμελαδες διαβαζω, βολτες, δουλειες σπιτιου, χειμωνιατικα, σχολεια, μαγειρεματα. τα μισα να κανω οταν γεννηθουν τα διδυμα ευχαριστημενη θα ειμαι. εκ καιρο θα χρειαστω τις συμβολες σας.

Καλώς τηνα! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και καλό κουράγιο!

Λοιπόν κορίτσια θελω τη γνώμη σας.. Εγώ στο σαλόνι έστρωσα μόλις γυρίσαμε απο τις διακοπές παζλ με ένα παπλωματακι απο πάνω για να παίζουμε κει λίγο πιο περιορισμένα. Το σπιτι Έχει πλακακι και βέβαια σφουγγαριζω καθημερινά αλλα κάπως δεν μου Πήγαινε να τα αφήσω χύμα κάτω. Φυσικά και τα αφήνω αλλα ελεγχόμενα με μένα ή κάποιον απο δίπλα και στη στρατα ελεύθερα σε ολο το σπιτι. Πολλοί όμως μου λένε πώς Ειμαι υπερβολική και τα παιδια τα Εχω στη "γυαλα" λέει... Η μπεμπούλα είναι πολύ ευαίσθητη με το δερματακι της και προσπαθω να προσέχω. Είδα τώρα που γράφετε για χάλια πλακάκια κτλ και ηθελα να σας ρωτήσω, τελικά μήπως όντως υπερβαλω;

Για να είμαι ειλικρινής νομίζω οτι είσαι υπερβολική (ελπίζω να μη σε προσβάλω). Αυτό που τώρα προσπαθείς να κάνεις θα είναι αδύνατο μόλις αρχίσουν να περπατάνε και να έχουν άποψη.. Εγώ ακολουθώ άλλη τακτική. Τους αφήνω να σέρνονται σε όλο το σπίτι και έχουν και 3 γωνιές δικές τους (φυσικά έχω ασφαλίσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ) και απλά το βράδυ στο μπανάκι τους σαπουνίζω πατόκορφα και φυσικα όλα τους τα ρούχα πηγαίνουν στα άπλυτα. Έτσι είναι κι αυτοί ευχαριστημένοι, κι εγώ δεν έχω τη γκρίνια τους :tongue: (ps βέβαια είναι και τα δύο αγόρια και είναι πολύ δραστήρια και ζωηρά, είναι πολύ δύσκολο να τα περιορίσω).

Κοριτσια μια συμβουλη προς ολες σας.....να εχετε προγραμμα στα μικρα σας και μην το χαλατε για κανεναν λογο!

Εμεις ετσι εχουμε επιβιωσει!:shock::tongue:

Συμφωνώ κι επαυξάνω! Κι εμείς αν δεν είχαμε πρόγραμμα τώρα θα τα χαμε παίξει εντελώς :tongue:

καληςπερα και ευχαριστω για την υποδοχή !

εγω κορίτσια στο θεμα του ύπνου με τη μεγάλη μου τράβηξα μεγαλο λούκι ! δεν κοιμόταν σερι μεχρι και πριν λιγο καιρο και ακομα μπορει να ξυπνησει το βραδυ αλλα δε νορμαλ κατάσταση ελπιζω με τα δυδιμα να μην εζω τέτοιο τεράστιο θεμα γιατι δεν θα την παλέψω

Ροξάνα ταπεινή μου άποψη είναι ότι με τα δίδυμα πρέπει να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου... γιατί αν περιμένεις να στρώσουν μόνα τους στον ύπνο, μπορεί να περιμένεις πολύ.... Αν προσέξεις από την αρχή να μάθουν να κοιμούνται μόνα τους στο κρεββάτι τους και να μην τα κοιμίζεις εσύ, θα έρθει φυσικά και ανώδυνα μετά τους 4-5 μήνες (τουλάχιστον έτσι έγινε με τα δικά μου) :-D

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσάκια μου δώστε λίγες παραπάνω πληροφορίες για το πρόγραμμα γιατί μεγαλώνουμε και εμείς!! Ειδικά αυτό με τον ύπνο τι ακριβώς εννοείται; πώς τα μάθατε να κοιμούνται μόνα τους και σερί; Σε ένα κρεβάτι εξ αρχης ή σε δύο;; στο ίδιο δωμάτιο;; Βασικά από τον τέταρτο μήνα τουλάχιστον για το βραδυνό φαί μου φαίνεται νωρίς για τα δικά μου, σκέφτομαι αν είναι να εφαρμόσω κάτι τέτοιο μετά το εξάμηνο δηλαδή με την νέα τη χρονιά! Ίσως φταίει που είναι πρόωρα και μου φαίνονται μικρά ακομα ή ίσως που είναι μόλις δυομιση μηνών! Τι να πω, ίσως σε ενάμιση μήνα το δω αλλιώς (που δεν το νομίζω)! Αλλά πραγματικά τι κάνατε για να μάθουν να κοιμούνται μόνα τους και πόσο καιρό σας πήρε; και αν ξυπνάν τη νύχτα μετά από καιρό που κοιμούνται σερί τι κάνετε; αν ξυπνήσει το ένα πχ δόντια ξυπνάει και το άλλο από το κλάμα;


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Μαρμιν δεν εννοω μονο προγραμμα υπνου αλλα ολης της ημερας!

Να τρωνε σε συγκεκκριμενη ωρα καθε μερα,να κοιμουντε παλι τις ιδιες ωρες,μπανακι το βραδυ,την ημερα να κοιμουντε με φως και το βραδυ μονο σκοτεινα!

Οπως εγραψα πριν με τον βραδυνο υπνο ειχαμε προβλημα,το μεσημερι εαν ξυπναγε το ενα νωριτερα του εβαζα την μουσικη απο το περιστρεφομενο της κουνιας και κοιμοταν ξανα!

Τωρα πια που κοιμουντε μονα τους εχουν στην κουνια τα λουτρινα που θελουν για νανι,τους βαζω εαν προτζεκτορα που γυρναει στο ταβανι γυρω γυρω εικονες και μουσικη χαλαρωτικη και ετσι κοιμουντε!

Εαν τυχει να ξυπνησει καποιο απο ονειρο συνηθως,παλι βαζω μουσικη απο το προτζεκτορα και φευγω,συνηθως κοιμουντε αμεσως!

Με αυτο κοιμουντε...

http://www.amazon.com/Hasbro-Playskool-Gloworld-Projector/dp/B00ATEI4YQ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρμιν δεν εννοω μονο προγραμμα υπνου αλλα ολης της ημερας!

Να τρωνε σε συγκεκκριμενη ωρα καθε μερα,να κοιμουντε παλι τις ιδιες ωρες,μπανακι το βραδυ,την ημερα να κοιμουντε με φως και το βραδυ μονο σκοτεινα!

Οπως εγραψα πριν με τον βραδυνο υπνο ειχαμε προβλημα,το μεσημερι εαν ξυπναγε το ενα νωριτερα του εβαζα την μουσικη απο το περιστρεφομενο της κουνιας και κοιμοταν ξανα!

Τωρα πια που κοιμουντε μονα τους εχουν στην κουνια τα λουτρινα που θελουν για νανι,τους βαζω εαν προτζεκτορα που γυρναει στο ταβανι γυρω γυρω εικονες και μουσικη χαλαρωτικη και ετσι κοιμουντε!

Εαν τυχει να ξυπνησει καποιο απο ονειρο συνηθως,παλι βαζω μουσικη απο το προτζεκτορα και φευγω,συνηθως κοιμουντε αμεσως!

Με αυτο κοιμουντε...

http://www.amazon.com/Hasbro-Playskool-Gloworld-Projector/dp/B00ATEI4YQ

τώρα όμως είναι μεγαλούτσικα! Δυσκολεύτηκες εσύ αλλά εγώ τώρα πού είμαι στην αρχή δεν ξέρω πως να το χειριστώ! Εσένα τώρα πια είναι και σχετικά μεγάλα δηλαδή με την έννοια να μπορείς να τους επιβληθείς τρόπο τινά! Ειδικά αφού τα είχες σε πρόγραμμα! Αλήθεια ακόμα και τώρα τηρείς πρόγραμμα και στο φαί;;


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τολμώ να πω ότι είμαι καλύτερα απλά δεν παίρνω πολύ θάρρος γιατί κάθε φορά διαψεύδομαι! Ο σύζυγος από αύριο κάθεται και θα δοκιμάσω για άλλη μια φορά τα όρια μου! Σήμερα τα έχει η μαμά τα δίδυμα και ο μπαμπάς φυσικά αλλά από αύριο το πρωί θα τα πάρουμε εμείς και ο Θεός βοηθός! Γενικά τις τελευταίες μέρες έχουν αρκετή γκρίνια τα καημενούλια μου που προφανώς οφείλεται σε πονάκια!! Ίδωμεν!

Κατάλαβα πάντως πως η ρίζα του κακού είναι ο πρόωρος τοκετός η εντατική και όλα όσα πέρασα εκείνο το διάστημα! Δεν χάρηκα για τη γέννηση των μωρών μου ούτε πήραμε χαρά για αυτό από το κοντινό μας περιβάλλον και αυτό πιστεύω μας κόστισε περισσότερο από όλα! Με δυο μωράκια στην εντατική χωρίς να ξέρεις 100% την εξέλιξη τους δεν βρέθηκε ένας αισιόδοξος χαρούμενος άνθρωπος να μας δωσει κουράγιο και θάρρος! Είχα μια κοιλιά που λάτρευα, δυο μωράκια που χαιρόμουν πολύ που θα γεννηθούν και δεν ήμουν έτοιμη να τα αποχωριστώ! Είχα προετοιμαστεί για πρόωρο τοκετό και αυτό με βοήθησε να κρατήσω την ψυχριαμία μου όταν χρειάστηκε αλλά δεν είχα προετοιμαστεί για το μετά! Φυσικά ότι έγινε έγινε και τα αφήνουμε πίσω μας κ προχωράμε αλλά για να γίνει αυτό αντιληπτό από όλη την ψυχοσύνθεση μας και όχι μόνο το μυαλό μας πιστεύω χρειάζεται χρόνος και αυτόν προσπαθώ να δώσω στον εαυτό μου χωρίς να χάνω όμως κ όσο το δυνατόν τις πρώτες μέρες , βδομάδες, μήνες των μωρών μου!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μαρμιν ναι και το φαι τους παντα στην ωρα του,ουτε 5λεπτο δεν χανω!

Ξεχασα να πω οτι τα δικα μου ειχαν κολικους μεχρι 6 μηνων...οποτε καταλαβαινεις τι γινοταν στο σπιτι!

Πολλες ωρες αγκαλιας μαζι με κλαμα σπαρακτικο!

Ποσο προωρα γεννησες;

Εγω στις 35+5,ο μεγαλος εμεινε 9 μερες στη μενν και ο μικρος 13 μερες!

Να σου πω οτι δεν θυμαμαι το πρωτο βραδυ του μικρου στο σπιτι γιατι ολο εκλαιγα!

Φυσικα μου εχει κοστισει αυτο,μου κοστισε που δεν τα πηρα αγκαλια,που δεν τα ειχα στο δωματιο και μετα ειχα μεγαλες εκρηξεις θυμου!

Αλλα οσο ανοιγε ο καιρος γιατι γεννησα Σεπτεμβρη τοσο αλλαζαν ολα,μεγαλωναν και τα μικρα και ξεπεραστηκε ολο αυτο!

Και οσο κουρασμενη και να εισαι να τα φωτογραφιζεις και να τραβας βιντεο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μαρμιν ναι και το φαι τους παντα στην ωρα του,ουτε 5λεπτο δεν χανω!

Ξεχασα να πω οτι τα δικα μου ειχαν κολικους μεχρι 6 μηνων...οποτε καταλαβαινεις τι γινοταν στο σπιτι!

Πολλες ωρες αγκαλιας μαζι με κλαμα σπαρακτικο!

Ποσο προωρα γεννησες;

Εγω στις 35+5,ο μεγαλος εμεινε 9 μερες στη μενν και ο μικρος 13 μερες!

Να σου πω οτι δεν θυμαμαι το πρωτο βραδυ του μικρου στο σπιτι γιατι ολο εκλαιγα!

Φυσικα μου εχει κοστισει αυτο,μου κοστισε που δεν τα πηρα αγκαλια,που δεν τα ειχα στο δωματιο και μετα ειχα μεγαλες εκρηξεις θυμου!

Αλλα οσο ανοιγε ο καιρος γιατι γεννησα Σεπτεμβρη τοσο αλλαζαν ολα,μεγαλωναν και τα μικρα και ξεπεραστηκε ολο αυτο!

Και οσο κουρασμενη και να εισαι να τα φωτογραφιζεις και να τραβας βιντεο!

Καλημερα! Γέννησα 31 & 2 και έμειναν κ τα δυο 37 μέρες στη μονάδα! Πέντε μέρες ήταν διασωληνωμενα κ τα δύο! Φωτο τραβάω βίντεο όχι ακόμα! Πάλι ψυχοπλακωμενη ξύπνησα :( Σε λίγο θα παω να τα πάρω από τους γονείς μου κ μόνο χαρά δε νιώθω αυτή τη στιγμή μου έρχεται να βάλω τα κλάμματα, χώρια τις τύψεις που δεν θέλω τα ίδια μου τα μωρά! Ξέρω πως θα στρώσω σε λίγο αλλά αυτό το ξύπνημα με κάνει να μην θέλω να κοιμηθώ πλην της νύχτας που με τα δίδυμα θα κοπεί κ αυτό!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Γέννησα 31 & 2 και έμειναν κ τα δυο 37 μέρες στη μονάδα! Πέντε μέρες ήταν διασωληνωμενα κ τα δύο! Φωτο τραβάω βίντεο όχι ακόμα! Πάλι ψυχοπλακωμενη ξύπνησα :( Σε λίγο θα παω να τα πάρω από τους γονείς μου κ μόνο χαρά δε νιώθω αυτή τη στιγμή μου έρχεται να βάλω τα κλάμματα, χώρια τις τύψεις που δεν θέλω τα ίδια μου τα μωρά! Ξέρω πως θα στρώσω σε λίγο αλλά αυτό το ξύπνημα με κάνει να μην θέλω να κοιμηθώ πλην της νύχτας που με τα δίδυμα θα κοπεί κ αυτό!

Αγαπητή μου κοπέλα

Τυχαία διάβασα δύο μηνύματά σου και πραγματικά στεναχωρήθηκα....

Κοριτσάκι μου, μέσα από την προσωπική μου εμπειρία στο πρώτο μου παιδί, περνάς επιλόχειο κατάθλιψη βαρβάτη......Μην τρομάζεις απο τα συναισθήματά σου.....θες να κλάψεις, κλάψε, θες να φωνάξεις, φώναξε...Οι ορμόνες σου δουλεύουν τρελά και σε συνδυασμό με τις δυσκολίες της γέννας σου, εχεις λίγο πελαγώσει.... Κάθε μέρα θα είναι διαφορετική....άλλοτε θα ξυπνάς καλά, αλλοτε ψυχοπλακωμένη, όπως σήμερα....θυμάμαι που με παίρνανε τηλεφωνο για να μου ευχυθούνε και εγώ μόνο έκλαιγα. Ζητα βοηθεια απο το περιβαλλον σου. Ασε τα μωράκια σου στη μαμά σου, αφού νιώθεις ότι πιεζεσαι.....δε θα γίνεις λιγότερο μάνα......μη σκέφτεσαι ότι περνα ο καιρός κα εσυ χανεις στιγμες απο τη ζωη των μωρων σου.....εισαι ανθρωπος....και φωτογραφιες θα τραβηξεις και βιντεο θα παρεις όταν θα αισθανθεις καλυτερα.........

Μιλησε στο συζυγο για ολα οσα νιωθεις, στηριξου πανω του συναισθηματικα. Ενα θα σου εγγυηθω : μπορει τωρα να σου φαινονται όλα βουνο, να αναπολείς την παλιά σου ζωη, να σκεφτεσαι ότι τελειωσε η ζωη σου, αλλα σκέψου ότι όλα είναι προσωρινα και περαστικα......Όμως: Κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν και κυρίως ΒΓΕΣ ΕΞΩ. Πάρε μια φίλη σου και πήγαινε για καφέ, μια βόλτα, θα πεις μια κουβέντα, θα αλλαξεις παραστάσεις.....βήμα βήμα κάθε μέρα.......και όλα θα γινουν καλύτερα....

Και κάτι ακόμα: Αν δεις ότι δεν αντεχεις, ζητα βοηθεια απο ειδικό.....εγώ το έκανα...και το ξεπέρασα.......

Και να λες όσα νιώθεις ότι σε πιέζουν....είσαι άνθρωπος.....

Φιλικά και με πολλή αγαπη..........


nZP1p3.png

585Ep3.png

255rp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε κοριτσάκια μου δώστε λίγες παραπάνω πληροφορίες για το πρόγραμμα γιατί μεγαλώνουμε και εμείς!! Ειδικά αυτό με τον ύπνο τι ακριβώς εννοείται; πώς τα μάθατε να κοιμούνται μόνα τους και σερί; Σε ένα κρεβάτι εξ αρχης ή σε δύο;; στο ίδιο δωμάτιο;; Βασικά από τον τέταρτο μήνα τουλάχιστον για το βραδυνό φαί μου φαίνεται νωρίς για τα δικά μου, σκέφτομαι αν είναι να εφαρμόσω κάτι τέτοιο μετά το εξάμηνο δηλαδή με την νέα τη χρονιά! Ίσως φταίει που είναι πρόωρα και μου φαίνονται μικρά ακομα ή ίσως που είναι μόλις δυομιση μηνών! Τι να πω, ίσως σε ενάμιση μήνα το δω αλλιώς (που δεν το νομίζω)! Αλλά πραγματικά τι κάνατε για να μάθουν να κοιμούνται μόνα τους και πόσο καιρό σας πήρε; και αν ξυπνάν τη νύχτα μετά από καιρό που κοιμούνται σερί τι κάνετε; αν ξυπνήσει το ένα πχ δόντια ξυπνάει και το άλλο από το κλάμα;

Αν θυμάμαι καλά, στη δική σας ηλικία ξυπνούσαμε 7:30, και στις 8 έπιναν γάλα. Μετά ξανά ύπνος 9:00-10:00, στις 11:30 ξανά γάλα, και μεσημεριανός ύπνος 13:00-15:00. Ξανά γάλα στις 15:30, ύπνος 17:00-17:30 (την ώρα αυτή γυρνούσε ο άντρας μου και τρώγαμε μεσημεριανό), 18:00 γάλα, 19:30 μπάνιο, 20:00 γάλα, 20:30 νάνι. Τώρα στα λέω χοντρικά γιατί δεν τα θυμάμαι ακριβώς γιατί αλλάξανε αρκετές φορές καθώς μεγαλώνουν. Τη νύχτα, όταν ήταν ακόμη 2 μηνών, δεν τους είχα κόψει ακόμη το νυχτερινό και τους αφηνα να ξυπνήσουν από μόνοι τους όποτε πεινάσουν. Συνήθως δεν ήταν πάνω από 1-2 φορές. Ξεκίνησα την προσπάθεια να τους κόψω το νυχτερινό όταν ήταν 2 μηνών, και μου πήρε περίπου ένα μήνα. Όσο για το κλάμα που λες, θεωρώ ότι πρέπει να συνηθίσουν ο ένας τον άλλον!

Κοιμόντουσαν από την πρώτη μέρα στα κρεββάτια τους στο δωμάτιό τους. Απλά είχαμε ένα κρεββάτι για εμάς στο δωμάτιό τους και κοιμόμουν εγώ ή ο άντρας μου μαζί τους. Ποτέ δεν τα νανούρισα, ποτέ δεν τα έκανα βόλτες πάνω-κάτω, έτσι ώστε να τα βοηθήσω να μάθουν να κοιμούνται μόνα τους. Όταν έβλεπα οτι γλαρώνουν τα έβαζα στο κρεββάτι, τους έλεγα όνειρα γλυκά και έφευγα χωρίς να τα κοιμήσω. Αν τύχαινε να τα πάρει ο ύπνος στην αγκαλιά μου ok, τα έβαζα χωρίς να τα ξυπνήσω στο κρεββάτι τους, αλλά δεν το επιδίωκα κιόλας...προτιμούσα να είναι ξύπνια! Πήρε 1-2 μήνες αλλά γενικώς ούτε κλάψανε ούτε ζορίστηκαν ιδιαίτερα.. γιατί έμαθαν έτσι από την αρχή :tongue:

Είχα διαβάσει και τα διάφορα βιβλία τύπου "Κοιμήσου παιδί μου" πριν γεννηθούν, και ήμουν υποψιασμένη από την αρχή. Ευτυχώς δε χρειάστηκε να τα εφαρμόσω :tongue:

Νομίζω οτι τώρα οι κόποι μας (γιατί βοήθησε πολύ και ο σύζυξ) έχουν αποδώσει! Κοιμόμαστε όλοι μας υπέροχα!

Συμφωνώ πάντως πολύ και με την stav77!

Link to comment
Share on other sites

πω πω κοριτσια πολλά γραψατε και θα ξυπνησει ο μπεμπης και δε θα προλαβω!

να καλωσορισω τα καινουρια κοριτσια, με το καλο τα μωρακια σας!

μου γεννηθηκε και η απορια για τις παλιοτερες: μα που τα θυμαστε ολα????? ε ?

σεβη μου για σενα χτυπαει η καμπανα!! τι κανεις?? μας ελειψες?? καλα που τα θυμασαι ολα? εμενα μου φαινεται σαν ονειρο οταν ηταν τοσο μικρα. αφου βλεπω τον μπεμπη και λεω ποτε ηταν τα διδυμα ετσι? μαλλον ημουν σα ζομπι και δεν εχει συγκρατησει ο εγκεφαλος τιποτα!!

τι κανετε εσεις??

ενταξει την απιστευτη αυπνια τη θυμαμαι γιατι ηταν και μεχρι πολυ προσφατα. εμενα κοοιμηθηκαν σερι περιπου 20 μηνων:shock: μπρρρρ νομιζω ηταν αυτο που μου κοστισε περισσοτερο απο αποψη διαθεσης κ ενεργειας. και απορω οταν λετε κοψατε το βραδινο τι εννοειτε? φλορετα νομιζω εσυ το ανεφερες... πως το κοβεις δηλαδη οταν ξυπναει και θελει να φαει κ τιποτε αλλο?? εμεις ειχαμε δοκιμασει τα παντα αλλά δεν εγινε τιποτα. βεβαια θηλαζα κιολας 9 μηνες αλλά και μετα που εδωσα ξενο μπας και κοιμηθουμε περισσοτερο, τα ιδια χαλια ηταν. ισως ειχαν συνηθισει να ξυπνανε....

κατα τα αλλα για το προγραμμα συμφωνω απολυτα. δεν ξερω αν γινεται σε τοσο μικρα βεβαια (παλι ο θηλασμος ευθυνεται γι αυτο νομιζω) αλλά και τωρα ακομα στα μεγαλα προσπαθω να ακολουθουμε το προγραμμα μας γιατι οταν ξεφυγουν και τα ιδια αλαλιαζουν!

τι αλλο να πω, γραφω και λιγο βιαστικα...

α! μαρμιν συμφωνω με την κοπελα. για μενα η επισκεψη σε ειδικο θα ηταν ακομα πιο βοηθητικη-μην το παρεξηγησεις αυτο που λεω εγω ειμαι γενικα υπερ, εχω παει παλιοτερα και μου αρεσε πολυ, και γενικοτερα μου αρεσει πολυ η ψυχολογια- αλλά και να μην πας φροντισε να μιλας κ να συναναστρεφεσαι ατομα που νιωθεις οτι σε καταλαβαινουν. και μην αισθανεσαι ασχημα για αυτο.. εγω το σ/κ ημουν τοσο φορτισμενη που εκλαιγα κ απορουσα 'μα γιατι κλαιω αφου ειμαι χαρουμενη με τον μπεμπη, εχω βοηθεια και γενικα πανε ολα καλα? ειμαι αχαριστη" ειναι οι ορμονες που κανουν παρτυ, εχεις κ ενα αλλο παιδιακι κ αυτο παιζει ρολο γιατι φανταζομαι νιωθεις οτι χανεις ενα κομματι του... ομως ολα αυτα ειναι παροδικα! σε λιγο θα χαιρεσαι τα μπεμπακια σου και θα ειστε ολοι σπιτι και χαρουμενη!!

ουρανιο κανεις ενα σωρο δουλειες ε? μπραβο! εγω πλεον τα βασικα προλαβαινω το πρωι που κοιμαται ο μπεμπεης, σκουπισμα σφουγγαρισμα δηλαδη γιατι γινεται χαλια καθε μερα πλεον. ε και τα μπανια κ ενα μαγειρεμα συνηθως. νομιζω χρονο θα εχω σε 5 χρονια πάλι:tongue:

μου θυμισατε και τα χειμωνιατικα. πρεπει να κατεβασω των παιδιων να δω τι τους κανει απο περυσι και τι εχω καινουριο... αν και ακομα εχει ζεστη νομιζω. το βραδυ τους βαζω κουβερτουλα πικε αλλά δεν την κρατανε.

δε θυμαμαι πια κοπελα ειπε για το μπουσουλημα στο πατωμα, αλλά θα συμβουλευα να μη φρικαρει τοσο πολυ με το πατωμα. σε λιγο καιρο θα γεμιζουν το στομα τους με χωμα και θα σου φαινεται αστειο αυτο που σκεφτεσαι τωρα!! ειναι αγορια βεβαια κ εμενα τα δικα μου, και ζωηρα οποτε κρινω απο αυτη την εμπειρια. βασικοι κανονες υγιεινης να τηρουνται και μη φοβασαι, υπαρχουν αντισωματα!

δε θυμαμαι τι αλλο να σχολιασω... ο μπεμπης καλα αν εξαιρεσουμε καποιες μερες οπως χτες και παραπροχτες που θηλαζε ΟΛΗ ΜΕΡΑ αααααααααααα!!!!!!! φρικη αλλά τι να κανουμε θα περασει κι αυτο! κανω υπομονη. τα μεγαλα καλα και με τον παιδικο, αλλά εγω νιωθω ωρες ωρες οτι τους εχω παραμελησει και ασχολουμαι με τον μπεμπη αναγκαστικα. μου λειπουν δε σας κρυβω. οπως και η βολτα μου λειπει με παιδια ή ανευ. εχω κλειστει πολυ. χτες πηγα μονο μεχρι το σουπερμαρκετ, κ μαλλον θ αγορασω θηλαστρο για να ειμαι λιιιιιγο πιο ευελικτη 1 -2 φορες την εβδομαδα.

αργυρω που ειστε? πως παει ο παιδικος?

νουνουκα εσεις καλα με την μπεμπουλα?

νακι μου τα φιλια μου!!


SV6vp3.png

LWoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

φλορετα νομιζω εσυ το ανεφερες... πως το κοβεις δηλαδη οταν ξυπναει και θελει να φαει κ τιποτε αλλο?? εμεις ειχαμε δοκιμασει τα παντα αλλά δεν εγινε τιποτα. βεβαια θηλαζα κιολας 9 μηνες αλλά και μετα που εδωσα ξενο μπας και κοιμηθουμε περισσοτερο, τα ιδια χαλια ηταν. ισως ειχαν συνηθισει να ξυπνανε....

υπάρχουν δύο μέθοδοι για να κόψεις το βραδινο:

- ή δίνεις κάθε φορά λιγότερη ποσότητα γάλακτος

- η αραιώνεις το γάλα με νερό όλο και περισσότερο, έτσι ώστε φτάσεις να του δίνεις σκέτο νερό

Εγώ εφάρμοσα το πρώτο. Δηλαδή ενω ξεκινώντας ξυπνούσαν στις 2 το πρωί και έπιναν 240 ml, κάθε μέρα προσπαθούσα να δίνω όλο και λιγότερο. Πες πες, μέσα σε ένα μήνα είχαμε κατεβεί στα 80ml και κάπου εκεί το έκοψα τελείως. Αν θηλάζεις μπορείς να κάνεις το ίδιο μετρώντας τα λεπτά που το αφήνεις στο στήθος.

Το μυστικό ομως είναι να τα πιάσεις στον ύπνο, δηλαδή προτού ξυπνήσουν εντελώς και κλαίνε. Μόλις αρχίσουν να γκρινιάζουν μέσα στον ύπνο τους, κι ενω είναι ακόμη μισκοκοιμισμένα, τα σηκώνεις μέσα στο σκοτάδι, δίνεις το μπιμπερό, και μόλις δεις οτι το μωρό αρχίζει να σταματάει από μόνο του, τραβάς το μπιμπερό, κρατάς το μωρό λιγάκι να ρευτεί (τα χοντρά) και το ξαναβάζεις για ύπνο. Δεν ανάβεις φώτα, δεν αλλάζεις πάνα. Το όλο θέμα είναι να περάσει το νυχτερινό τάισμα "στα ψιλά", δηλαδή το μωρό να μην ξυπνήσει και να μην καταλάβει τι έγινε! Έτσι σιγά σιγα μαθαίνει να μην ξυπνάει τη νύχτα :rolleyes:

Φυσικά πρέπει να σου έχει δώσει και ο γιατρός το Ok οτι δεν χρειάζεται να το ξυπνάς πια για να το ταίσεις τη νύχτα!

Το πιο δύσκολο κομμάτι για μένα ήταν ότι έπρεπε να τους προλάβω με το μπουκάλι στο χέρι προτού ξυπνήσουν εντελώς :rolleyes:

Ό,τι άλλο θέλεις ρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Stav συμφωνω απολυτα με οσα εγραψες!

Μαρμιν δες και αυτη την αποψη γιατι το περνας πολυ δυσκολα!

Τζεμινακο αυτα τα θυμαμαι ολα! ηταν τοσο εντονα που μου εμειναν!:tongue:

Περνας λιγο ζορικα με τον μπεμπη αλλα θα ξεπεταχτει και αυτο και δεν θα το πιστευεις!

Βραδυνο γαλα το εκοψαν μονα τους 2 1/2 μηνων και μου ειχε πει τοτε η παιδιατρος οτι και να ξυπνησουν μετα απο λιγες μερες δεν δινουμε γαλα και ετσι καναμε,φυσικα απο τους 4 μηνες που ξεκινησαν τα ξενυχτια απο τα δοντια γαλα δεν εδωσα και δεν μου εδειξαν να πεινανε!

Οσο για τις βολτες που λετε,ειναι ελαχιστες οι φορες που μας κρατησαν τα παιδια να βγουμε!

Τωρα περιμενουμε με τον αντρα μου να περασει μια 10ετια να μας διωχνουν τα μικρα απο το σπιτι!!!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

floreta ok θα το εφαρμοσω στον μπεμπη οταν ερθει η ωρα! μεχρι στιγμης τα παει καλα με τον υπνο το βραδυ...τρωει γρηγορα και κοιμαται κατ ευθειαν. τη μερα ομως με ξετιναζει...θηλαζει πολυ ωρα, ωρες για την ακριβεια και τον παιρνει ο υπνος αγκαλια ή στο στηθος. μολις τον αφηνω ξυπναει. (οπως τωρα by the way) πιπιλα ουτε λογος να παρει. τη φτυνει!! αντε να δουμε πως θα μας παει κι αυτος!

σεβη χαχαχα καλο αυτο για τη δεκαετια! το κλεβω:tongue:


SV6vp3.png

LWoFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...