Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

ωχ βρε κορίτσια... τι γίνεται; μας έχουν μουτζώσει όλες;;

κι εμείς με πυρετό από εμβόλιο είμαστε... και γενικώς στη δουλειά πηγαίνουν όλα ψιλοχάλια...

ενηγουέη, ψηφίζω νταντά ασυζητιτί, αρκεί να είναι καλή και να την εμπιστεύεσαι ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Mariliw, μου θυμίζεις εμένα που έπαθα επιλόχειο κατάθλιψη.. πρόσεχε τον εαυτό σου πάνω απ΄όλα!!!! Και ναι, είναι πολύ δύσκολο να φροντίσεις μόνη σου 3 παιδιά, μου φαίνεται απολύτως λογικό να μην τα καταφέρνεις μερικές φορές! Ξανασκέψου το για βοήθεια, είναι θέμα επιβίωσης!!! Εννοείται οτι δεν είσαι αχάριστη, απλά αντικειμενικά αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι σχεδόν ακατόρθωτο!

κατά τ΄άλλα από δουλειές κι εγώ πολύ ψιλά, έχουμε γυναίκα που καθαρίζει ένα 4ωρο την εβδομάδα και καθημερινά κρατάω το νεροχύτη της κουζίνας και την τουαλέτα καθαρά. Κατα τ΄άλλα, τζάμια και τέτοιες λεπτομέρειες γίνονται πολύ σπάνια! Να ξεσκονίσω τα πάνω ράφια της βιβλιοθήκης; Να κάνω ηλεκτρική πίσω από τους καναπέδες; αυτά είναι black humor!

Αλλά έχω και ένα καλό νέο: ο μεγάλος μου σήμερα το πρωί περπάτησε! Έκανε μόνος του 5 βήματα. Κουκουβαααααου!!!:tongue:

περαστικά σας κ συγχαρητηρια για τα βηματακια!

Μακάρι να μπορούσα να στηρίξω οικονομικά μια νταντα πιστευω θα ήταν το καλυτερο για ολους μας αν κ θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να εμπιστευτώ κάποια αλλά ρωτόντας...

προτεινα στη μητερα μου οταν πηρε τα διδυμα για να ξεκουραστώ να παρουμε μια γυναικα για τη νυχτα ωστε να κοιμάται κ μου λεει " χαζή εισαι που θα εμπιστευτώ τα εγγόνια μου σε ξένη γυναίκα;" ! Η αληθεια στενοχωριέμαι κ για τη μάνα μου οτι δε θα αντεξει αλλά τι να κάνω; απλά αισιοδοξώ οτι θα ειμαι σύντομα σε θέση να τα παρω σπίτι κ τα τρία!

Αλήθεοα εσυ Φλορέτα τι συμπτώματα είχες όταν έπαθες κατάθλιψη κ πώς την αντιμετώπισες; κ ποσο καιρό σου κράτησε;; εννοείται πως αν θες απαντάς!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεοα εσυ Φλορέτα τι συμπτώματα είχες όταν έπαθες κατάθλιψη κ πώς την αντιμετώπισες; κ ποσο καιρό σου κράτησε;; εννοείται πως αν θες απαντάς!

εκλαιγα πολύ και όταν έκλαιγα τσιριζα και έλεγα οτι θα φύγω και οτι θέλω να τα παρατήσω όλα... ήμουν συνέχεια σε υπερένταση και ακόμη και όταν έπαιρναν τα παιδιά άλλοι για να κοιμηθώ, εγώ δεν μπορούσα λόγω της υπερέντασης. Επίσης τα πάντα μου φαινόταν ένα βουνό! το σιδέρωμα, το πλυντήριο, τα μπιμπερό των μωρών, μου φαινόταν όοολα απελπιστικά κουραστικά και με άγχωναν πάρα πολύ! επίσης ένιωθα σα φυλακισμένη, οτι ο μόνος μου ρόλος είναι πλεόν να υπηρετώ τα μωρά και ότι ποτέ ξανά δε θα ένιωθα φυσιολογικά! τέλος, μάλωνα συνέχεια με όλους και κυρίως με τη μαμά μου, γιατί δεν έκανε αυτά που της έλεγα και εγώ γινόμουν έξαλλη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολη φάση δε λέω αλλα κορίτσια υπομονή! Εχω καταλάβει πως όταν κλαιγομαι κάνω τα πράγματα χειρότερα και νιώθω ολο και πιο άσχημα. Ενω αν περιποιηθω λίγο τον εαυτό μου έρθει απο το Σπιτι κανένας φίλος ή βγω μια βολτα με τα μωρα αμεσως ανεβαίνω. Εγώ βέβαια δεν Εχω 3 παιδάκια που σίγουρα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα και Εχω και βοήθεια που σίγουρα παίζει ρόλο. Είναι Κρίμα πάντως που πελαγωνουμε κάποιες φορές γιατί τα μωρα μας δε θα είναι ποτε ξανα σ αυτη τη φάση και θα τη νοσταλγουμε. Ο άντρας μου μου έκανε πρόσφατα δώρο ένα βιβλίο σχετικό και σας το προτείνω ανεπιφυλαχτα. Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση.. Λέγεται "Ριζες και φτερά" της Δοξιαδη και πραγματικά νιώθω πολύ όμορφα όταν το διαβάζω! Τελικά είναι πολύ σημαντική η οπτική που βλέπουμε τα πράγματα...


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φλορεττα ανατριχιασα με τα συμπτώματα τα ιδια εχω ωρες ωρες.Σαφως το να γνωριζω πως συμβαίνει κ σε άλλες μητέρες είναι μια παρηγοριά αλλά καμία φορα τίποτα δε με παρηγορει κ το μονο που θα ήθελα είναι ξεκουραση ξεκούραση κ αδράνεια μεχρι να βαρεθω!!!!

Γελασα που γράφεις για υπηρέτρια των μωρων κ το μπλακ χιουμορ για καποιες δουλειές, ε δε θα σκάσουμε κιολας οτι μπορούμε. Περαστικά στα μικρα σου

Συμφωνω παντως οτι η οπτικη μας χρειάζεται να αλλαξει κι οχι τα πράγματα γιατί χάνουμε την ωραιοτερη ηλικία των μωρων ενω ηδη νοσταλγουμε την μωρουδιακη φάση σα να μην την ζήσαμε.

Αργυρω κ με σένα ανατριχιασα κ τα τρία πυρετο θρίλερ! Κουραγιο

Κι εμείς αναμένουμε μια εβδομάδα μετά το εμβόλιο πυρετο κ θέλω ρεπο εκεινες τις μερες!!!

Μαρμιν μπραβο της μαμάς σου που σε βοηθάει, με το να φροντίζουν τα μωρα κουραζονται λιγότερο απο οτι να μας κάνανε δουλειές.

Εγω πηγα στη φαιναρετη σήμερα, για να δούμε.....


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολη φάση δε λέω αλλα κορίτσια υπομονή! Εχω καταλάβει πως όταν κλαιγομαι κάνω τα πράγματα χειρότερα και νιώθω ολο και πιο άσχημα. Ενω αν περιποιηθω λίγο τον εαυτό μου έρθει απο το Σπιτι κανένας φίλος ή βγω μια βολτα με τα μωρα αμεσως ανεβαίνω. Εγώ βέβαια δεν Εχω 3 παιδάκια που σίγουρα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα και Εχω και βοήθεια που σίγουρα παίζει ρόλο. Είναι Κρίμα πάντως που πελαγωνουμε κάποιες φορές γιατί τα μωρα μας δε θα είναι ποτε ξανα σ αυτη τη φάση και θα τη νοσταλγουμε. Ο άντρας μου μου έκανε πρόσφατα δώρο ένα βιβλίο σχετικό και σας το προτείνω ανεπιφυλαχτα. Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση.. Λέγεται "Ριζες και φτερά" της Δοξιαδη και πραγματικά νιώθω πολύ όμορφα όταν το διαβάζω! Τελικά είναι πολύ σημαντική η οπτική που βλέπουμε τα πράγματα...

Δε μπορείς να φανταστείς τι χαρα μου εδωσες! Πλησιαζουν τα γενέθλια του καλου μου κ βασανιζομουν τι δωρο να παρω (ολα τα εχω εξαντλήσει) το εψαξα αυτό που προτείνεις κι είναι τελειο.

Δεν είναι πρωτη φορά που θα του παρω βιβλιο αλλα αυτο με ενθουσίασε γιατι εχει πολυ ενδιαφέρον θεμα κι είναι το πρώτο αφού γίναμε γονείς, βέβαια θα το διαβασω κι εγω.:-P


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φλορεττα ανατριχιασα με τα συμπτώματα τα ιδια εχω ωρες ωρες.Σαφως το να γνωριζω πως συμβαίνει κ σε άλλες μητέρες είναι μια παρηγοριά αλλά καμία φορα τίποτα δε με παρηγορει κ το μονο που θα ήθελα είναι ξεκουραση ξεκούραση κ αδράνεια μεχρι να βαρεθω!!!!

Γελασα που γράφεις για υπηρέτρια των μωρων κ το μπλακ χιουμορ για καποιες δουλειές, ε δε θα σκάσουμε κιολας οτι μπορούμε. Περαστικά στα μικρα σου

Συμφωνω παντως οτι η οπτικη μας χρειάζεται να αλλαξει κι οχι τα πράγματα γιατί χάνουμε την ωραιοτερη ηλικία των μωρων ενω ηδη νοσταλγουμε την μωρουδιακη φάση σα να μην την ζήσαμε.

Αργυρω κ με σένα ανατριχιασα κ τα τρία πυρετο θρίλερ! Κουραγιο

Κι εμείς αναμένουμε μια εβδομάδα μετά το εμβόλιο πυρετο κ θέλω ρεπο εκεινες τις μερες!!!

Μαρμιν μπραβο της μαμάς σου που σε βοηθάει, με το να φροντίζουν τα μωρα κουραζονται λιγότερο απο οτι να μας κάνανε δουλειές.

Εγω πηγα στη φαιναρετη σήμερα, για να δούμε.....

ωχ, μάλλον το ίδιο εμβόλιο εχουμε κάνει.. αυτό της ιλαράς; Τα δικά μου τώρα έχουν και τα δυο πυρετό και γέμισαν σπυράκια :?

Πάντως τώρα πια είμαι μια χαρά! Βέβαια παίρνω αντικαταθλιπτικά (την ελάχιστη δόση) και πηγαίνω και σε ψυχολόγο κάθε 2 εβδομάδες. Η ψυχολόγος με βοήθησε πάρα πολύ γενικότερα, όχι μόνο στην επιλόχειο κατάθλιψη, αλλά στο πως να αντιμετωπίζω τις καταστάσεις και την καθημερινότητα. Γενικά η όλη αυτή εμπειρία με άλλαξε πολύ προς το καλύτερο, νομίζω :D

Αλλά επίσης βοήθησε πάρα πολύ και η νταντά, γι΄αυτό επιμένω! Γιατί μπορώ και φεύγω από το σπίτι τις ώρες που είναι εδώ η νταντά και ξελαμπικάρω! Πηγαίνω στο γραφείο μου (είμαι ελεύθερη επαγγελματίας κι εγώ) και νιώθω φυσιολογικός άνθρωπος!

Τώρα πια δε νιώθω "υπηρέτρια των μωρών" και τη χαίρομαι πολύ την οικογένειά μου!

Link to comment
Share on other sites

Floreta μπραβο σου που το παλεψες έτσι! Νομίζω πως το πρώτο μεγάλο βήμα είναι η συνειδητοποίηση του "προβλήματος" και μετα η επιθυμία για αλλαγη! Και πάντα νομίζουμε πως όλα συμβαίνουν στους άλλους και σε μας δε θα χτυπήσει ποτε η πορτουλα.. Και Φυσικά η βοήθεια του ειδικού είναι αναντικατάστατη! Συνήθως φροντίζουμε τη σωματική μας κατάσταση (το φαγητο τον ύπνο κτλ) και την ψυχική μας σα να ντρεπόμαστε να την αγγιξουμε. Σαμπως και με τα μωρα μας το ίδιο δεν κάνουμε συνήθως..;!!

Ouranio nectar Ωραίο δώρο για τον άντρα σου! Για να θες να του το κανεις δωράκι μάλλον θα ενδιαφέρεται για αυτά τα θέματα. Μπράβο του!

Anchelita μου μια χαρά τα καταφέρνεις βλέπω. Εγώ δεν μπορω να Ειμαι μόνη στις ώρες ύπνου γιατί χρειάζονται νανουρισμα για να κοιμηθούν γκρινιάζουν και ενοχλεί το ένα το άλλο. Μετα είναι και οι δουλειές παράλληλα που Αυτα αλωνίζουν στο σπιτι οποτε σχεδον πάντα έχω κάποιον στο σπίτι. Και τις μέρες που πάω στη δουλειά έρχονται και οι δυο γιαγιάδες συνήθως και ο πατέρας μου. Αυτό μέχρι να το διευθετησω με τη γυναίκα που ψάχνω.


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουν τα άρρωστα μωράκια;;; Ελπίζω να είναι καλύτερα και οι μανούλες να αντέχουν ακόμα!!

Εμείς σήμερα μαζευτήκαμε στο σπιτάκι μας μέχρι αύριο που θα ξαναπάω το απόγευμα τα δίδυμα στη μαμά (μην παίρνουμε και θάρρος)!! Ελπίζω σύντομα να είμαι σε θέση να τα παίρνω για περισσότερες μέρες!!!

Σας φιλώ!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Αργυρω μου περαστικα στα μικρΑ!και εμενα το πρωτο χρονο στο παιδικο ολο αρρωστα αλλα το δευτερο που ξεκινησα τα αντιγριπικα και ειχαν κανει και αντισωματα απο τον πρωτο χρονο αρρωστησαν μονο 2-3φορες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα,απο προχθες αρρωστη κι εγω!!Αν ποναει ο λαιμος των παιδιων οπως ο δικος μου,τοτε τα κακομοιρα ειναι απολυτα δικαιολογημενη η γκρινια τους!!Πραγματικα ειναι σαν να εχω καρφια στο λαιμο μου!!Ευτυχως δεν εκανα πυρετο και την παλευω με τα παυσιπονα!Ακομη κι εχθες ο μπεμπης μου εκανε πυρετο ενω οι αλλες ειναι απυρετες αλλα με μπουκωμα ακομη,για να δουμε σημερα!Αυριο τι να κανω βρε κοριτσια?αν ο μπεμπης ειναι ολη μερα απυρετος να τα παω αυριο παιδικο?βεβαια δεν δουλευω οποτε δεν με νοιαζει να τα κρατησω στο σπιτι αλλα τι λετε κι εσεις?

Marmin μπραβο στην μαμα σου!!Τελικα στα δυσκολα σε στηριξε και παλι μπραβο της!!

Mpougos τι κανει η οικογενεια?

Βρε nunu,που εισαι??μωρουδιλα μου μυριζει!!

Geminaki πως τα πας με τον βενιαμιν??Ερωτας μεγαλος,καλα τα λες!!Τυχεροι ειστε που εχετε μια αυλη και ξεσκανε τα παιδια,εμεις μονο το μπαλκονι:cry:και μονοι μας ειναι πολυ δυσκολο να παμε καπου και οι τρεις εκτος κι αν ειναι παιδοτοπος αλλα κοστιζει,δεν μπορουμε να πηγαινουμε τακτικα!

Οσοι ηρθαν στο σπιτι να δουμε τις μικρες ειναι αρρωστοι,η μαμα μου ειναι χαλια,με πυρετο και ολα τα καλα μιας ιωσης και η αδερφη μου τα ιδια!!!Αλοιμονο αν κολλησουν τα ανηψακια μου!!

Καλη δυναμη και σημερα!!!Μολις ξυπνησε καποιο..μαλλον ο μπεμπης μου!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αργυρω μου περαστικα στα μικρΑ!και εμενα το πρωτο χρονο στο παιδικο ολο αρρωστα αλλα το δευτερο που ξεκινησα τα αντιγριπικα και ειχαν κανει και αντισωματα απο τον πρωτο χρονο αρρωστησαν μονο 2-3φορες..

Στην ηλικια που ειναι οι μικρες μου,25 μηνων μπορουμε να κανουμε αραγε το αντιγριπικο?ενος συναδελφου του αντρα μου το εκαναν στον γιο τους αλλα ειναι κανα χρονο μεγαλυτερος απο τα δικα μου γιατι το παιδακι αρρωσταινε συνεχεια,τα ειχαν δει ολα οι γονεις του!!Βεβαια θα ρωτησω και την παιδιατρο για αυτο,αλλα οποτε παω για εμβολια ολο κατι ξεχναω να ρωτησω!!Ο μικρος σου ακομη κεκιζει?κι εγω πιστευω πως ειναι φαση και θα περασει μονο του,προσπαθησε οσο μπορεις οταν το κανει(για να τραβηξει την προσοχη)να μην του δινεις σημασια και να μην τον μαλωνεις....τι εχουν να δουνε τα ματακια μου...μα τι σκαρφιζονται αυτα τα δαιμονια μυαλουδακια!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Γέννησα!! Φαντάζομαι ότι θα το καταλάβατε από την απουσία μου!! χιχι

Όλα πήγαν σουπερ, έσπασαν τα νερά την Τετάρτη το απόγευμα, εγώ δεν είχα κανένα δείγμα όλη μέρα, κουκουρούκου περπάταγα, έκανα δουλειές και τέτοια και ξαφνικά στις 17:15 ενώ έτρωγα με το γιο μου τσουρεκάκια με μαρμελάδα φλουπ σπάσαν. Βασικά τα χρειάστηκα λιγάκι γιατί τα νερά ήταν κεχρωσμένα, δηλαδή πρασινοκαφέ που σημαίνει ότι είχε κάνει κακά στον σάκο. τσακιστήκαμε να φτάσουμε στο αττικό που ευτυχώς είναι δίπλα, 17:30 κάναμε εισαγωγή και 18:16 γέννησα την μπουμπούμπου!!! Χωρίς τομή, χωρίς επισκληρίδιο όλα εξελίχτηκαν υπέροχα. Φυσικά πρέπει να παινέψω και το νοσοκομείο, και τη γιατρό που πέτυχα και τις μαίες που με ηρέμησαν, με καθοδήγησαν σωστά και γενικότερα ήταν μια εμπειρία πολύ καλή. Από χτες είμαστε σπίτι και απολαμβάνουμε την τρίτεκνη πια οικογένεια με όλα τα συναφή!! Θα πήξουμε χαχα!!

Geminako να σου ζήσει ο νέος, πάντα γερός και ευτυχισμένος!! Σταθμό τους στέλνετε κανονικά ε? εγώ έλεγα μήπως να τους κράταγα καμιά εβδομάδα, γενικότερα όλη την ώρα είναι από πάνω της και θέλουν να την πιάσουν φιλήσουν, παίξουν κλπ.

Φιλιά σε όλες θα ξαναμπώ σύντομα, ελπίζω, κουράγιο και υπομονή ηρωϊδες μανούλες!!


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νουνουκα να σας ζησει η κορακλα σας!!!Γερο και ευτυχισμενο στην ζωουλα του παντα να'ναι!!!Χαρηκα που ολα πηγαν κατ'ευχην και δεν ταλαιπωρηθηκες με την γεννηση του μωρου...στο σπιτι θα ειναι το ζορι,αλλα τα δικα σου ειναι πιο μεγαλα και δεν θα σε κουραζουν κι εκεινα!

Εμεις και σημερα στο σπιτι μας τελικα,εγω ακομη πολυ μπουκωμενη,το ιδιο και τα μικρα.....ας μην χαλασω την διαθεση και τα χαρμοσυνα νεα της Nunu Δευτεριατικα!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...