Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Στην αρχή απλά είδαμε την καρδιά και λέει η γιατρός κάτσε μπασ και ακούσουμε αλλά δεν και λέει κάτσε άλλη μια φορά και απλά έκανε 3 φορές νταβ νταβ νταβ τίποτε άλλο δεν ξέρω άγχος γενικά αν θα πάει καλά η αν έχει χρωμόσωμα μετά άγχος που γράφει 5 εβδομάδων και 1 ημέρας. Γενικά ένα άγχος στο Δαφνί με βλέπω αχααχαχαχα. Η γιατρός λέει δεν έχει ακούσει ξανά καρδιά σε 5+1 τόσο νωρίς. Ελπίζω να μην το πείραξε το μωράκι που προσπαθήσαμε να το ακούσουμε. Νομίζω ότι δεν είχα ποτέ στην ζωή μου τόσο άγχος σε καμία εμβρυομεταφορα σε τίποτα βασικά αχααχαχαχα 

      Πότε έκανες τον υπέρηχο και πότε θα κάνεις ξανά 

      Έχω την φωτογραφία από τον υπέρηχο στο ψυγείο και του μιλάω γενικά του τρελού είμαι αχααχαχαχα 

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Geia sas kai a PO mena.... distaktika tha pw oti mallon eimai kai egw egkyos. Einai mhtera Enos mwrou 7 mhnwn kai thhlazw. Meiwthhke to gala mou kai eixa kai kathysterhsh kai Lew.... les? Ekana test egkymosynhs, vghke thetiko, ekana kai the v xoriakh vghke 9072 . Vrhka mia efarmogh kai symfwna me thn teleytaia mou periodo exw pit 09/11/2014. Omws o mikroviologos sthn v xoriakh mou eipe oti eimai 6-7 evdomades pou den sympiptei me thn teleytaia mou periodo. Anhsyxw giati den exw symptmata :(

Exw polu agxos... pantws an ontws eimai egkyos logw prohgoumenhs kaisarikis tha gennhsw oktwvrh. Sas eyxomai oles mia kalh egkymosynh kai sygxwreste me gia to makroskeles mhnyma...


5MCDp3.png

fzpAp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλός ήρθατε Ρία και Αλέξια.

Αλέξια σε βλέπω για tandem nursing, κοντά κοντά τα μικρά!!!!!!!

Πως πάτε οι υπόλοιπες;; Δεν βλέπω δραστηριότητα στο cafe, αλλά νωρίς είναι ακόμα. Πήγατε οι κρητικές στην εσπερίδα;; ήταν καλή;;


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Alexia ευχομαι όλα να πάνε καλά! Τον γυναικολογο σου δε τον ενημερωσες? DimRous καλως σας βρηκαμε! Πως τα πας εσυ? Ολα καλα? Σκεφτεσαι να γεννήσεις σπίτι?

από συμπτώματα καλυτερεύουν. δεν ξέρω αν θα γεννήσω σπίτι, βασικά θέλω στο νοσοκομείο και η ομάδα που έχω δημιουργήσει για νοσοκομείο είναι, αλλά να εξασφαλίσω κάποια πράγματα που για μένα είναι σημαντικά. Έχω έτοιμο και μια ομάδα για γέννα στο σπίτι από τη κολλητή μου που γεννάει αρχές Σεπτέμβρη στο σπίτι της. Θα δείξει πως θα πάει, εξαρτάτε και από την έκβαση της εγκυμοσύνης.

Εσύ προγραμματισμένη καισαρική ή δεν το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου;;


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ηδη κανει καισαρικη στο πρωτο μου παιδάκι οπότε λογικα παλι καισαρικη θα κάνω ...δεν ειναι υπερ του vbac ο ντοκ.... κι εγω να σου πω το φοβαμαι....
λογικό να μην είναι υπέρ οι γιατροί για vbac τους αφήνει τελείως εκτεθειμένους ο νόμος, οπότε γιατί να το κάνουν. Η αλήθεια είναι πως αν δεν έχει ενημερωθεί μια γυναίκα (και αυτό απαιτεί πολλές ώρες διάβασμα και ψάξιμο) είναι λογικό να το φοβάται. αλλά αν έχει υπάρξει επέμβαση στη μήτρα μπορεί άνετα να μη γίνει προγραμματισμένη καισαρική, να ξεκινήσει ο τοκετός από το παιδί και να γίνει καισαρική, υπάρχει χρόνος. να φανταστείς ότι ο γυναικολόγος μου είπε πως σε περίπτωση που δούμε ότι κάτι δεν πάει καλά στο vbac μια χαρά προλαβαίνουμε να γίνει επισκληρίδιο

as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω οτι η γνωση διωχνει το φόβο μερικες φορες, αλλα δεν ισχυει πάντα. Ειδικα σε θέματα σοβαρα υγειας.... οσα πιο πολλα ξερεις, τοσο πιο πολυ φοβασαι. Ε, εγω φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω οτι η γνωση διωχνει το φόβο μερικες φορες, αλλα δεν ισχυει πάντα. Ειδικα σε θέματα σοβαρα υγειας.... οσα πιο πολλα ξερεις, τοσο πιο πολυ φοβασαι. Ε, εγω φοβαμαι.

εξαρτάτε Ρία άλλους τους φοβίζει και άλλους τους κάνει να νιώθουν περισσότερη ασφάλεια, εσύ είσαι στη πρώτη κατηγορία εγώ στη δεύτερη. Ο καθένας με την ιδιοσυγκρασία του :P


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω οτι η γνωση διωχνει το φόβο μερικες φορες, αλλα δεν ισχυει πάντα. Ειδικα σε θέματα σοβαρα υγειας.... οσα πιο πολλα ξερεις, τοσο πιο πολυ φοβασαι. Ε, εγω φοβαμαι.

και εγώ πριν τη πρώτη μου γέννα δεν ήθελα να ξέρω, έκανα ότι μου έλεγαν οι γιατροί κ.τ.λ όμως στο μαιευτήριο τη μικρή μου τη κράτησαν 3 μέρες στη μονάδα εντατικής χωρίς να μου λένε ουσιαστικά το γιατί, αρχικά πήγε για προληπτικούς λόγους επειδή είχα διαβήτη κύησης και δεν έφερα το νοσοκομείο τούμπα που δεν μου εξηγούσαν γιατί έλεγα πως είναι γιατροί με μεταπτυχιακά και διδακτορικά στην εντατικολογία και ξέρουν. όταν βγήκα ζήτησα και πήρα το φάκελό της και εκεί είδα πράγματα ακατανόμαστα, έκαναν ακριβώς το αντίθετο από ότι ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν και πραγματικά έθεταν τη ζωή όχι απλά την υγεία του σε κίνδυνο. έτσι σταμάτησα να πιστεύω άκριτα στα λόγια των γιατρών κυρίως όταν έχουν προσωπικό όφελος πίσω από αυτά που μου λένε. διάβασα, ενημερώθηκα βρήκα πρωτόκολλα που είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν. και πάλι δεν θα κάνω το γιατρό αλλά μετά από 3 χρόνια μελέτης είμαι σε ένα επίπεδο να αξιολογήσω κάποια πράγματα. κοινώς έπαθα και έμαθα


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εξαρτάτε Ρία άλλους τους φοβίζει και άλλους τους κάνει να νιώθουν περισσότερη ασφάλεια, εσύ είσαι στη πρώτη κατηγορία εγώ στη δεύτερη. Ο καθένας με την ιδιοσυγκρασία του :P

Θα έλεγα ότι εξαρτάται από τη κριτική σκέψη του καθενός.

" Κριτική σκέψη είναι η νοητική και συναισθηματική λειτουργία κατά την οποία το άτομο αξιολογεί την αξιοπιστία των πληροφοριών και αποφασίζει τι να σκεφτεί ή τι να κάνει μέσω συλλογισμών που γίνονται με βάση όλα τα δυνατά στοιχεία που μπορεί να έχει στη διάθεσή του. Αρχικά το άτομο μαθαίνει να στέκεται κριτικά όταν γνωρίζει τι να ρωτά πώς και πότε και στη συνέχεια πώς να σκέφτεται λογικά πότε και ποιες μεθόδους και στρατηγικές να χρησιμοποιεί για να αντιμετωπίσει μια κατάσταση."

Η ιδιοσυγκρασία ή αλλιως το ταμπεραμέντο δε φτάνει για να κάνει κανείς σοβαρές επιλογές.Όσο για τους γιατρούς επειδή εργάζομαι χρόνια στο χώρο της υγείας τους ξέρω κ απο τη καλή και απο την ανάποδη.

Πάντως ότι κι αν επιλέξει κανείς, σημασία έχει το αποτέλεσμα! Εύχομαι όλες μας να έχουμε το θεμιτό αποτέλεσμα, χωρίς ταλαιπωρίες και παρατράγουδα!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι εξαρτάται από τη κριτική σκέψη του καθενός.

" Κριτική σκέψη είναι η νοητική και συναισθηματική λειτουργία κατά την οποία το άτομο αξιολογεί την αξιοπιστία των πληροφοριών και αποφασίζει τι να σκεφτεί ή τι να κάνει μέσω συλλογισμών που γίνονται με βάση όλα τα δυνατά στοιχεία που μπορεί να έχει στη διάθεσή του. Αρχικά το άτομο μαθαίνει να στέκεται κριτικά όταν γνωρίζει τι να ρωτά πώς και πότε και στη συνέχεια πώς να σκέφτεται λογικά πότε και ποιες μεθόδους και στρατηγικές να χρησιμοποιεί για να αντιμετωπίσει μια κατάσταση."

Η ιδιοσυγκρασία ή αλλιως το ταμπεραμέντο δε φτάνει για να κάνει κανείς σοβαρές επιλογές.Όσο για τους γιατρούς επειδή εργάζομαι χρόνια στο χώρο της υγείας τους ξέρω κ απο τη καλή και απο την ανάποδη.

Πάντως ότι κι αν επιλέξει κανείς, σημασία έχει το αποτέλεσμα! Εύχομαι όλες μας να έχουμε το θεμιτό αποτέλεσμα, χωρίς ταλαιπωρίες και παρατράγουδα!

ακριβώς η ιδιοσυγκρασία δε φτάνει για να κάνει κανείς σοβαρές επιλογές, είναι όμως το πρίσμα κάτω από το οποίο βλέπουμε και προσεγγίζουμε τα πράγματα, για αυτό και δεν υπάρχει αντικειμενικά σωστό (όχι σε όλα τουλάχιστον). Any way...

στον μεγάλο σου το είπες;; Πάει σχολείο;


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνει Νηπιαγωγείο, δεν του είπαμε ακομη. Φυσικά σιγά σιγά τον προετοιμάζω, αλλα περιμένω να φτάσω στην 10 εβδομάδα που θα έχουν σχεδόν μηδενιστεί πιθανότητες αποβολής. Θέλει αδελφάκι, ώρες ώρες μου το ζητάει... απλα έχει άγχος για το πως θα είναι , εαν αυτο (σαν μωρό) κλαίει, γκρινιάζει κτλ... αλλωστε έχει μάθει πια να ζει μόνος κ αυτο είναι κάτι που τον απασχολεί (λογικό το βρίσκω!!).

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνει Νηπιαγωγείο, δεν του είπαμε ακομη. Φυσικά σιγά σιγά τον προετοιμάζω, αλλα περιμένω να φτάσω στην 10 εβδομάδα που θα έχουν σχεδόν μηδενιστεί πιθανότητες αποβολής. Θέλει αδελφάκι, ώρες ώρες μου το ζητάει... απλα έχει άγχος για το πως θα είναι , εαν αυτο (σαν μωρό) κλαίει, γκρινιάζει κτλ... αλλωστε έχει μάθει πια να ζει μόνος κ αυτο είναι κάτι που τον απασχολεί (λογικό το βρίσκω!!).
εγώ το είπα λίγο νωρίτερα από ότι θα ήθελα, αλλά το έμαθαν κάτι ξαδελφάκια της, οπότε καλύτερα από εμάς παρά από ξένους. Καλά η δικιά μου είναι μικρή για να προβληματίζεται για το πως θα είναι, προς το παρών περνάει όλα τα συμπτώματα μαζί με εμένα, "μαμά έχω ναυτία θέλω λίγη σοκολατίτσα να μου περάσει". Πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο μπας και βρω κανένα παραμύθι για προετοιμασία και έφριξα. έχεις κοιτάξει για κανένα;;

as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Ρίξε μια ματιά κι εδω.... http://www.eimaimama.gr/2012/03/vivlia-gia-to-paidi-pou-perimenei-adelfaki.html κάποια φαίνονται ενδιαφέροντα! Εγώ πήγα στο βιβλιοπωλείο, αλλα δε βρηκα κάτι... μονο με παραγγελία, οπότε κάποια στιγμη που θα ανέβω Αθηνα στο γιατρο θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...