Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Πρώτη φορά μανούλες...σας περιμένω!!


Recommended Posts

Τέλεια..όλα έτσι καλά να συνεχίσουν..Τον επόμενο μήνα θα εκπλαγείς με το πόσο θα έχει μεγαλώσει..θα φαίνονται χεράκια,ποδαράκια..Στην αρχή πήγαινα κάθε μήνα..Γιατί σου είπε στις 15 μέρες?Κάθε 15 είναι μετά τον 8ο μήνα..


5oA2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τέλεια..όλα έτσι καλά να συνεχίσουν..Τον επόμενο μήνα θα εκπλαγείς με το πόσο θα έχει μεγαλώσει..θα φαίνονται χεράκια,ποδαράκια..Στην αρχή πήγαινα κάθε μήνα..Γιατί σου είπε στις 15 μέρες?Κάθε 15 είναι μετά τον 8ο μήνα..

μου ειπε να ξανα παω σε 15 μερες για ακουσουμε καρδουλα, το υπερηχο που εκανα τωρα ηταν για επιβεβαιωση της κυησης, να δουμε σακο και γενικα εναν πρωτο ελεγχο , αν ειναι στην μητρα η εξωμητριο κλπ....

το περιμενα οτι δεν θα την ακουσω την καρδουλα, αφου τωρα διανυω την 6 εβδομαδα. κλεισαμε και ραντεβου 11/04 για αυχενικη διαφανεια.


bhXOp3.png

ofRSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιάννα μου ξέχασα να σε ρωτήσω..τις πρώτες εξετάσεις τις έκανες? (αιματολογικές εννοώ) Σου έδωσε συμπληρώματα?

μου εχει δωσει ενα κατεβατο με εξετασεις (αιματολογικες+ουρων) θα της κανω μεσα στην βδομαδα....εκτος απο μια που εκανα ηδη για κυστικη ινωση.

επειδη ξερω πως εχω χαμηλο αιματοκριτη ( ειχα κανει εξετασεις πριν ενα μηνα περιπου) μου εδωσε σιδηρο 1 χαπακι καθε μερα, μου ειπε να περνω 1 χαπακι φυλικο οξυ, το οποιο ειχα ηδη ξεκινησει εγω πριν μεινω εγκυος, μου εδωσε ασβεστιο αλλα μου ειπε αν πινω 2 ποτηρια γαλα ημερησιως να μην το παρω δεν χρειαζεται απο τωρα και επειδη εχω ψιλο πονακια μου εδωσε utrogestan και μπορω να πω οτι εχουν κανει καλη δουλεια, καθως ελλατωθηκαν παρα πολυ.


bhXOp3.png

ofRSp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!!!

νεα κοριτσια στη παρεα τα παλια τρεχουν απ οτι φαινεται!

κατια να χαιρεσαι το παιδακι σου...γιαννα καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη!

η γριπη μας θερισε κανονικοτατα..ο συζηξ το περασε πολυ ασχημα με τρελο πυρετο!εγω ειμαι καλυτερα ευτυχως...μεθαυριο στο γιατρο οπως καθε εβδομαδα πια και η αναμονη ολο και με αγχωνει...να ειναι καλα μονο αυτο.!!


[url=http://lilypie.com][img]http://lpmf.lilypie.com/oZ8Gp3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσακια μου!!!!!επιτέλους Σας βρήκα!!!!Γιάννα μου τι κανεις;πως παει η εγκυμοσυνη;εγω μια Χαρά!!!!τη Δευτέρα πήγα στο γιατρο μήπως και ακούσουμε καρδούλα αλλα είχα τόσα αέρια στο εντερο που μονο αυτα ακούγαμε!!!!!!αυτή η δισκοιλιοτητα με εχει τρελανει!!!ευτυχώς ειναι το μονο σύμπτωμα μαζί με την υπνηλια!!!!κατα τα αλλα οοοολα Καλά!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσάκια ίσως εσείς να μπορέσετε να μου πείτε κάτι.

η τελευταία περίοδος ήταν 22/01/2012 και στις 29/2/2012 μετά από θετική ένδειξη σε τέστ έκανα χοριακή και έδειξε 2462. ξαναέκανα χοριακή στις 05/03/2012 και έδειξε μόνο 4282. ο γιατρός δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος... και φυσικά μας έχει φάει η αγωνία και η στεναχώρια. ποιά είναι η γνώμη σας? θα τα καταφέρουμε? την παρασκευή θα πάω να μου κάνει εξέταση στο μαιευτήριο.. την αλήθεια πείτε μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσακια μου!!!!!επιτέλους Σας βρήκα!!!!Γιάννα μου τι κανεις;πως παει η εγκυμοσυνη;εγω μια Χαρά!!!!τη Δευτέρα πήγα στο γιατρο μήπως και ακούσουμε καρδούλα αλλα είχα τόσα αέρια στο εντερο που μονο αυτα ακούγαμε!!!!!!αυτή η δισκοιλιοτητα με εχει τρελανει!!!ευτυχώς ειναι το μονο σύμπτωμα μαζί με την υπνηλια!!!!κατα τα αλλα οοοολα Καλά!!!!!!!!

Ευαγγελία να έχεισ μια υπέροχη εγκυμοσύνη..Σε ποιά εβδομάδα είσαι?

Εγώ τέτοια συμπτώματα δεν είχα αλλά είχα όολα τα άλλα..:( εμετούς,ναυτίες κτλ..οπότε μην σε αγχώνουν καθόλου...είναι κάτι που διορθώνεται με την διατροφή

nasaki καλημέρα..Ειδική στην χοριακή είναι η Γιάννα απ'ότι θυμάμαι..όλα καλά θα πάνε


5oA2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ κοριτσάκια ίσως εσείς να μπορέσετε να μου πείτε κάτι.

η τελευταία περίοδος ήταν 22/01/2012 και στις 29/2/2012 μετά από θετική ένδειξη σε τέστ έκανα χοριακή και έδειξε 2462. ξαναέκανα χοριακή στις 05/03/2012 και έδειξε μόνο 4282. ο γιατρός δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος... και φυσικά μας έχει φάει η αγωνία και η στεναχώρια. ποιά είναι η γνώμη σας? θα τα καταφέρουμε? την παρασκευή θα πάω να μου κάνει εξέταση στο μαιευτήριο.. την αλήθεια πείτε μου

καλησπερα νασακι. καταρχην να σου ευχηθω να ξεπερασεις τυχον προβλημα και να εχεις μια πολυ καλη εγκυμοσυνη.

η αληθεια ειναι οτι το νουμερο της 2ης χοριακης ειναι χαμηλο. το νουμερο αυτο θα επρεπε να το ειχες αν εκανες την εξεταση 02/03 και οχι 05/03. κανονικα οι μοναδες που θα επρεπε να εχεις θα επρεπε να φτανουν τις 8500 περιπου. ΟΜΩΣ, υπαρχουν γυναικολογοι+μικροβιολογοι που ισχυριζονται οτι μια κυηση μπορει να θεωρηθει φυσιολογικη ακομα κι αν οι μοναδες αυξανονται κατα 60% στο 48ωρο. με αυτη τη θεωρια εισαι καπως καλλυμενη.....οπως και να εχει ακουσε τη συμβουλη μου.....μεινε ηρεμη, ειναι οτι πιο σημαντικο η ψυχικη σου κατασταση. κανε οτι σου πει ο γιατρος σου κι αν αυτος δεν σε καλυπτει παρε και δευτερη γνωμη. αν δουλευεις παρε αδεια και μεινε σπιτι ξαπλωμενη, μην σηκωνεις βαρη και μην κουραζεσαι.

μου κανει εντυπωση που θα σε δει Παρασκευη....γιατι τοσο αργα????? κανονικα αυριο πρωι επρεπε να σε εβλεπε....υπερηχο θεωρω οτι θα σου κανει. ειμαστε ακριβως στις ιδιες εβδομαδες κυησης, κι εγω 22/01 ειχα τελευταια περιοδο. εσυ γενικα πως νιωθεις???? εχεις εντονους πονους σε κοιλια+μεση???? εντονους ομως....οχι πονακια...????? εχεις δει αιμα?????

μακαρι να πανε ολα καλα, στο ευχομαι πραγματικα.....κρατα μας ενημερες κι οτι θελησεις εδω ειμαστε!!!


bhXOp3.png

ofRSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσακια μου!!!!!επιτέλους Σας βρήκα!!!!Γιάννα μου τι κανεις;πως παει η εγκυμοσυνη;εγω μια Χαρά!!!!τη Δευτέρα πήγα στο γιατρο μήπως και ακούσουμε καρδούλα αλλα είχα τόσα αέρια στο εντερο που μονο αυτα ακούγαμε!!!!!!αυτή η δισκοιλιοτητα με εχει τρελανει!!!ευτυχώς ειναι το μονο σύμπτωμα μαζί με την υπνηλια!!!!κατα τα αλλα οοοολα Καλά!!!!!!!!

καλως την κουκλα μας....:D

μια χαρα παμε δοξα το Θεο, εκανα και το πρωτο μου υπερηχο 01/03. μια χαρα ειναι το φασολακι μου, μονο που δεν ακουσαμε καρδουλα ηταν νωρις ακομα...την ειδα ομως που χτυπουσε ( δεν φαινεται ακριβως καρδουλα αλλα ενα σημειο χρωματιστο που σου δειχνει ο γιατρος). τωρα εχω δευτερο ραντεβου για υπερηχο 15/03...εεε κι εκει θα την ακουσουμε δεν μας την γλιτωνει...!!!!

εγω ευτυχως απο συμπτωματα οτι ειχα στην αρχη για 5-6 μερες και μετα τελος. το μονο που με ταλαιπωρει ειναι το στηθος μου....εχει μεγαλωσει παρα πολυ κι ακομα ειμαι στην αρχη...που θα φτασει????:confused::confused::confused::confused: κοντεβω να περασω την Παμελα....το βραδυ οταν αλλαζω πλευρο ξυπναω απο τον πονο, νομιζω οτι μου το τραβανε να το βγαλουν....ασεεεε!!!

η δυσκοιλιοτητα εχω ακουσει οτι ταλαιπωρει σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, οποτε προσεχε την διατροφη σου και προσπαθησε να καταναλωνεις τροφιμα που......βοηθανε;);) καταλαβες τι εννοω.....δαμασκηνα-αχτινιδια κλπ...!!! οπως και να εχει υπομονη...!

Και πολύ καλά έκανες με το φολικό...Ασβέστιο έπαιρνα κι εγώ επειδή είχα αναγούλες και γάλα δεν μπορούσα να πιώ καθόλου :(

Να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη

αχχχχχ....αληθεια???? προτιμησες το χαπι απο το γαλα???? εγω δεν το αντεχω αυτο το χαπι...ειναι απαισιο, ανατριχιαζω μονο στην ιδεα του.....γαλατακι και παλι γαλατακι....!!! ηθελα να ξερα τι θα κανω μετα το 1ο τριμηνο που λογικα θα μου το δινει υποχρεωτικα πινω δεν πινω γαλα.....ωωωχχχχχ Παναγια μου !!!!

σημερα εκανα και τις εξετασουλες μου, πανακριβες βρε παιδι μου....ελεος!!! εκανα οσες μπορουσα στο κεντρο υγειας και τις υπολοιπες σε ιδιωτικο μικροβιολογικο. απο οτι μου ειπε θα κοστισουν 180 με 200 ευρω. και 125 εδωσα για την κυστικη ινωση στην αθηνα. ευτυχως με αυτες που εκανα στοδημοσιο γλιτωσα κανενα 100αρικο.


bhXOp3.png

ofRSp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...