Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 41 minutes ago, Blue Velvet said:

      Είδατε βελτίωση με τις βιταμίνες αυτές?Δεν περιμένω και θαύματα,αλλά τουλάχιστον για το σπέρμα,πιστεύω πως οι βιταμίνες βοηθούν αρκετά.Ειδα κάτι τιμές άσε..γύρω στα 250-300 για δύο άτομα για 3 μήνες,είναι τρέλα!

      Εμείς είχαμε θέμα με την μορφολογία  σπέρματος ήταν 2% … και στις τρεις εξετάσεις σπέρματος … αυτά πρόπερσι κ πέρυσι … πριν τιν εξωσωματική δεν έκαναν εξέταση σπέρματος στάθηκαν στις προηγούμενες … κ όταν κάναμε εξωσωματική άφησαν να γίνει φυσικά η γονιμοποίηση καθώς μας είπαν το σπερμα  κρίθηκε άριστο … τώρα τι να πω και εγώ σκεφτήκαμε μήπως λόγω κοβιντ κλπ το ανοσοποιητικό του άντρα μου ήταν πεσμένο καθώς ήταν κ πολύ συχνά κρυωμένος … από την άλλη γιατί όχι μπορεί αυτά τα χάπια όντως να βοήθησαν … τώρα όσον αγορά τιν ποιότητα ωαρίων δ ξέρω ακόμα σίγουρα πήγε σχετικά καλα γιατί πήραμε 5 βλαστοκυστες 5 ημερών με τις τρεις να χαρακτηρίζονται άριστες … 

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

Just now, Luckystars είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! 

Στην περιπτωση μας, έχοντας αρκετα εμβρυα, αφησαμε καποια για βλαστοκυστες τα οποία σταματουσαν σε διαιρεσεις σε προχωρημενες ημερες μεν αλλα σταματουσαν. Μας προβληματισε ως ενδεχομενο του να μην δωσουν τα υπολοιπα εγκυμοσύνη. Συζητωντας με εμβρυολογο μας ανεφερε πως η δυναμική του καθε εμβρύου ειναι μοναδικη και πως το φυσικό περιβαλλον της μητρας ειναι αναντικαταστατο. Εμεις ειχαμε ηδη δυο προηγουμενες εγκυμοσυνες με εμβρυα 2ης και 3ης ημέρας, οποτε αποφασισαμε να προχωρησουμε με το πρωτοκολλο που μας ειχε δωσει στο παρελθόν εγκυμοσύνη οπως και εγινε και καναμε ετ 3η ημερα κατεψυγμενων εμβρυων και τωρα εχουμε το θαυματακι μας! Προφανως στην περίπτωση μας, μας ταιριαξε καλυτερα το πρωτοκολλο ετ μεταξυ 2ης και 3ης ημερας και εχει να κανει και με το λεγομενο παραθυρο εμφυτευσης και με το φυσικο περιβαλλον της μητρας. Ευχομαι καθε επιτυχια!

Μπραβο τελεια! Ναι αυτό !! πολυ σωστά ! Ευχαριστώ :-) επισης !! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια..

Εγω ειμαι 39 ετων και προσπαθω περιπου 7 μηνες.

Τους τελευταιους 4 με προκληση ωορηξιας.

Σημερα θα ξεκινησω σερπαφαρ και αλτερμον.

Εχω αγχωθει λιγο με την ηλικια μου αν θα τα καταφερω.

Στις προηγουμενες εγκυμοσυνες εκανα παλι προκληση και ετσι εκανα τα διδυμακια μου...και το τριτο ηρθε μονο του..αλλα ολα αυτα πριν 7 χρονια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

 μολις ρωτησα το γιατρο μου για αυτο..μου απαντησε οκ οντως οτι αν δεν ειναι πολυ καλό μπορεί να μη φτασει σε βλαστοκυστη κ αν ειναι 1 δε παιρνουν ρισκο ,αν ειναι 4-6 οκ !!  αλλα μπορεί να γινει κ μετά οπως λες.ειναι το ιδιο.το μονο που κοιτανε ειναι η περιπτωση της καθε γυναικας κ εκτιμανε το ποτε πρεπει να τα μεταφερει κ οτι παίξει τολο κ το παραθυρο εμφυτευσης και επισης η ποιοτητα εμβρυου κ πρατουν αναλογα..μου ειπε επισης οτι οι βλαστοκυστες δεν ειναι καλυτερες παντα.δεν ειναι νομος.το λεω για κοπελες που εχουν ανησυχια οτι δε πιανουν διοτι δεν εχουν βλαστοκυστες να μη το σκεφτονται κ 3 ης μερας μια χαρα πιανουν..

Εννοειται οτι μια χαρα πιάνουν και τρίτης μέρας! Και εξαρτάται και το παράθυρο εμφύτευσης επισης. 

Αλλα σε μενα που ειχα 10 έμβρυα τρίτης μέρας στατιστικά τα 4 γινόταν βλαστοκυστες. Αυτο σημαίνει οτι έβαζα ή θα έβαζα αλλα έξι που δεν θα προχωρούσαν ούτως ή άλλως.

Just now, Anast06 είπε:

Καλησπερα κοριτσια..

Εγω ειμαι 39 ετων και προσπαθω περιπου 7 μηνες.

Τους τελευταιους 4 με προκληση ωορηξιας.

Σημερα θα ξεκινησω σερπαφαρ και αλτερμον.

Εχω αγχωθει λιγο με την ηλικια μου αν θα τα καταφερω.

Στις προηγουμενες εγκυμοσυνες εκανα παλι προκληση και ετσι εκανα τα διδυμακια μου...και το τριτο ηρθε μονο του..αλλα ολα αυτα πριν 7 χρονια.

 

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Κι εγω 39 είμαι. Έλα θα τα καταφέρουμε. Μικρές είμαστε χαχαχαχα

Κι εγω συμμαθήτρια του `81!

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Μπραβο τελεια! Ναι αυτό !! πολυ σωστά ! Ευχαριστώ :-) επισης !! 

Εμας μας απασχολησε πολυ αν θα μεταφεραμε βλαστοκυστες ή οχι. Για την ακριβεια επισκεφτηκαμε πολλους γιατρους και ολων η γνωμη εκλεινε προς τις βλαστοκυστες. Είχαμε 3 εγκυμοσυνες, μια φυσιολογική συλληψη, δυο απο εξωσωματικη, και καμμια τελειομηνη εγκυμοσύνη και θεωρούσαν οτι το μοναδικο που δεν ειχαμε δοκιμασει ηταν οι βλαστοκυστες. Επειδη όμως συλλεξαμε εμβρυα με φκ και οχι με ορμονες, που μεταφράζεται σε πολυ υπομονη και επιμονη, ειμασταν πολυ σκεφτικοι για το επομενο βημα μας. Αρχικα ακολουθησαμε την λογικη να κανουμε ενα πρωτόκολλο που δεν ειχαμε ακολουθησει εως τοτε, οταν ομως ειδαμε οτι δεν λειτουργούσε στην δικη μας περιπτωση, ξαναμιλησαμε με εμβρυολογους και κανεις δε μας καθησυχασε οτι η λογικη των βλαστοκυστεων σημαινει και τελειομηνη εγκυμοσύνη. Αν πχ μας ελεγαν οτι εχει την λογικη οτι η ετ με βλαστοκυστες αποκλείει συνδρομα και εγγυάται τελειομηνη εγκυμοσύνη , θα προχωρουσαμε ετσι ασυζητητί. Δεν ξερω τι θα αποφασιζαμε αν πχ δεν ειχαμε στο παρελθον καμμια εγκυμοσυνη ή αν πχ επεμενε ο γιατρος μας σε βλαστοκυστες ή οτιδηποτε αλλο. Την δεδομενη στιγμη το θεμα μας ηταν οτι δεν ειχαμε τελειομηνη εγκυμοσύνη και ακαρπες οι προσπάθειες μας με βλαστοκυστες εφοσον στο εργαστηριο σταματουσαν οι διαιρεσεις τους. Ηταν λοιπον μεγαλο το διλημμα ή να επιμεινουμε στις βλαστοκυστες και να δώσουμε ο, τι έμβρυα είχαμε συλλεξει σε αυτη την λογικη ή να δοκιμάσουμε με παρελθοντικο πρωτόκολλο.Το ενστικτο μας ελεγε να μην χαραμισουμε αλλα έμβρυα σε ενα πρωτόκολλο που δεν λειτουργησε σε εμας και σε συνεννοηση με γιατρο και εμβρυολογο πήραμε την αποφαση να μεταφερουμε κατεψυγμενα εμβρυα 3ης ημερας. Απο την τιμη της χοριακης που ηταν μεγαλη, εμφυτευθηκαν τα δυο. Προχώρησε το ενα και μας εδωσε το θαυματακι μας! Πιστευω πολυ πως εχει να κανει και με το παραθυρο εμφυτευσης και με το περιβάλλον της μητρας γιατι οταν απογοητευτηκαμε με τις πρωτες βλαστοκυστες που δωσαμε και δεν προχωρησαν στο εργαστηριο οι εμβρυολογοι μας ειπαν πως ισως στην δικη μας περίπτωση η δυναμικη των εμβρυων να ειναι διαφορετικη στο φυσικο περιβαλλον της μητρας, οτι δλδ αν αυτα τα εμβρυα που δεν προχωρησαν στο εργαστηριο τα ειχαμε μεταφερει στο φυσικο περιβαλλον της μητρας πιθανοτατα να προχωρουσαν.Παντως πιστεύω ειναι και θεμα timing, οταν ειναι να συμβει το θαυμα συμβαινει ανεξαρτήτως πρωτοκολλου κοκ

Και παλι καλη επιτυχια! 

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Κι εγω 39 είμαι. Έλα θα τα καταφέρουμε. Μικρές είμαστε χαχαχαχα

Καλε εννοείται, μια χαρα ηλικια εχετε! Εγω γεννησα οντας μεγαλοκοπελα:)

Just now, Anast06 είπε:

Καλησπερα κοριτσια..

Εγω ειμαι 39 ετων και προσπαθω περιπου 7 μηνες.

Τους τελευταιους 4 με προκληση ωορηξιας.

Σημερα θα ξεκινησω σερπαφαρ και αλτερμον.

Εχω αγχωθει λιγο με την ηλικια μου αν θα τα καταφερω.

Στις προηγουμενες εγκυμοσυνες εκανα παλι προκληση και ετσι εκανα τα διδυμακια μου...και το τριτο ηρθε μονο του..αλλα ολα αυτα πριν 7 χρονια.

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι! 

Θα σου πω κατι που πιστευω πολυ, η μητρα εχει μνήμη, μια φορά μανα πάντα μάνα. Και σιγα τη μεγαλη ηλικια σου δλδ, μια χαρα παραγωγικη ηλικια εχεις! Καλη επιτυχια, με το καλο το αδελφακι σας! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/4/2020 at 3:36 ΜΜ, Nephelie είπε:

Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη! Εφοσον το θελετε και οι 2 ειναι μια καλή αρχη και αφου ηδη κανατε παιδακι λογικα δε θα εχετε θεμα απλα θεμα Χρονου ειναι ποτε θα γινει..παντως εισαι 38 και ειναι μια χαρα η ηλικια σου κ οι ορμονολογικες σου οποτε μηνναγχωνεσαι καθολου!!!  ολα θα γινουν !! :-) Και στο λεω εγω που ειμαι 42 και εχω αποτυχημενες εξωσω και οχι τοσο καλες ορμονολογικες κ χωρις αλλο παιδακι αλλα δε πτοουμαι και προσπαθω να μην αγχωνομαι οσο και να κανω ψυχοθφορες διαδικασιες να μαζευω ενα ενα τα ωαρια καθε μηνα να πληρωνω να παιρνω χαπια να αναμενω 2 βδομαδες κ να παιρνω αρνητικες χοριακες χωρις  να ξερω τι φταιει...

Απέναντι σε γυναίκες σαν εσένα, δεν έχω κανένα δικαίωμα να γκρινιάζω. Υποκλίνομαι στη δύναμη και τη στάση σου και εύχομαι από καρδιάς, σύντομα να αποκτήσεις αυτό για το οποίο παλεύεις και επιθυμείς τόσο πολύ! Να είσαι αισιόδοξη και να μην το βάλεις κάτω! Όταν θες κάτι πολύ και κάνεις ότι καλύτερο μπορείς, στο τέλος ανταμείβεσαι! 

On 20/4/2020 at 7:08 ΜΜ, ΡΑΛΙΚΟΥ ΝΤΙΝΑ είπε:

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑ..ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!Αγαπητη μου το κεφαλη ψηλα εισαι νεα ακομη ..απλα δεν ετυχε ακομη το δευτερο ..οπως δειχνουν τα πραγματα ειναι θεμα χρονου κ χαλαρωσης..Βεβαια μην αμελης γυναικολογικες εξετασεις πανε κ κανενα ταξιδακι της γονιμες μερες κ ολα θα πανε καλα..Κ να μας παρακολουθεις εδω περνεις δυναμη αν και εγω δεν γραφω συχνα αλλα διαβαζω τα κοριτσια και περνψ δυναμη για αυτο κ της χιλιοευχαριστω να ειναι ολες καλα και συντομα θετικες χοριακες.Κ κοριτσια οποια μαθει ποτε ανοιγουν τα κεντρα εξωσωματικης ας ενημερωση .Εγω ξεκινησα στο παπαγεωργιου διοτι τα οικονομικα χαλια αλλα σκεφτομαι να ζητησω και την γνωμη των αδερφων πραπα στο ιακεντρο  απλα φοβαμε να μην σοκαριστο απο την τιμη...Εχει καμια σας εμπειρια απο τους πραπα??Φιλια σε ολες κ το κεφαλη ψηλα agatte ολα θα πανε καλα..

Σ' ευχαριστώ πολύ για το γεμάτο αισιοδοξία μήνυμα σου! Να συνεχίσεις κι εσύ έτσι! Έχεις μεγάλη δύναμη κι εύχομαι σύντομα να έχεις μια τεράστια χοριακη! 

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες! 

πρίν από 34 λεπτά , Anast06 είπε:

Καλησπερα κοριτσια..

Εγω ειμαι 39 ετων και προσπαθω περιπου 7 μηνες.

Τους τελευταιους 4 με προκληση ωορηξιας.

Σημερα θα ξεκινησω σερπαφαρ και αλτερμον.

Εχω αγχωθει λιγο με την ηλικια μου αν θα τα καταφερω.

Στις προηγουμενες εγκυμοσυνες εκανα παλι προκληση και ετσι εκανα τα διδυμακια μου...και το τριτο ηρθε μονο του..αλλα ολα αυτα πριν 7 χρονια.

Κι εγώ 38! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό να έρθει και το επόμενο! 

Εγώ παλευω για το δεύτερο μετά από σχεδόν 9 χρόνια που απέκτησα το πρώτο μου και με μια παλινδρομη πριν 2,5 χρόνια. Μέχρι στιγμής τζίφος. Σκέφτηκα κι εγώ την πρόκληση αλλά δεν τόλμησα να το προτείνω στον άντρα μου.

Στο μεταξύ έχω 8 παραπανίσια κιλά. Είχα αρχίσει να χάνω αλλά με την καραντίνα, τα πήρα πίσω αυτά που έχασα. Και φαντάζομαι πως και το περιττό βάρος, δεν βοηθάει και πολύ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Εννοειται οτι μια χαρα πιάνουν και τρίτης μέρας! Και εξαρτάται και το παράθυρο εμφύτευσης επισης. 

Αλλα σε μενα που ειχα 10 έμβρυα τρίτης μέρας στατιστικά τα 4 γινόταν βλαστοκυστες. Αυτο σημαίνει οτι έβαζα ή θα έβαζα αλλα έξι που δεν θα προχωρούσαν ούτως ή άλλως.

 

Κι εγω συμμαθήτρια του `81!

@Καντιγιατί το αποκλειεις οτι δε θα προχωρουσανε ουτως ή αλλως τα 6; Επειδή  δε φτασανε βλαστοκυστες; Και τι τα κανουμε τα πεταμε; Με ξανα μπερδεψες τωρα.Μου ειπε ο γιατρος στο φυσικο περιβαλλον της μητρας μπορουν να προχωρησουν μια χαρα και ας ειναι τριτης μερας.δεν ειναι αναγκη ολα να πανε βλαστοκυστες.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

@Καντιγιατί το αποκλειεις οτι δε θα προχωρουσανε ουτως ή αλλως τα 6; Επειδή  δε φτασανε βλαστοκυστες; Και τι τα κανουμε τα πεταμε; Με ξανα μπερδεψες τωρα.Μου ειπε ο γιατρος στο φυσικο περιβαλλον της μητρας μπορουν να προχωρησουν μια χαρα και ας ειναι τριτης μερας.δεν ειναι αναγκη ολα να πανε βλαστοκυστες.

Γιατι εχω κανει 4 διεγέρσεις και αυτο ειναι το δικο μου το σκορ. Για μενα λέω , αλλη γυναίκα μπορει εχει εντελώς διαφορετικό σκορ και όσα φτάνουν τριτη μερα να προχωράνε κανονικά ως την πεμπτη.

 Προφανώς δεν τα κρατάνε αν την 5 μερα έπρεπε να εχει 100 διαιρεσεις το έμβρυο και εχει μείνει στις 10 σημαίνει οτι σταμάτησε η ανάπτυξη. 

Αυτο που χρειαζεται σίγουρα ειναι δοκιμές για να βρει καθε μια κοπελα τι της ταιριάζει. Οταν την τελευταια μου φορα ειχα την τριτη μερα 5 οκταρια και εννιαρια και μονο το ενα εγινε βλαστοκύστη εγω θεωρω οτι αν εκανα ετ τα υπόλοιπα 4 δεν θα έπιανε κανένα..

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Γιατι εχω κανει 4 διεγέρσεις και αυτο ειναι το δικο μου το σκορ. Για μενα λέω , αλλη γυναίκα μπορει εχει εντελώς διαφορετικό σκορ και όσα φτάνουν τριτη μερα να προχωράνε κανονικά ως την πεμπτη.

 Προφανώς δεν τα κρατάνε αν την 5 μερα έπρεπε να εχει 100 διαιρεσεις το έμβρυο και εχει μείνει στις 10 σημαίνει οτι σταμάτησε η ανάπτυξη. 

Αυτο που χρειαζεται σίγουρα ειναι δοκιμές για να βρει καθε μια κοπελα τι της ταιριάζει. Οταν την τελευταια μου φορα ειχα την τριτη μερα 5 οκταρια και εννιαρια και μονο το ενα εγινε βλαστοκύστη εγω θεωρω οτι αν εκανα ετ τα υπόλοιπα 4 δεν θα έπιανε κανένα..

@Nephelie θα συμφωνησω απολυτα με την @Καντι. Καθε γυναικα ειναι ενας ξεχωριστος οργανισμος και για αυτο χρειαζεται εξατομικευση απο τον θεραπων ιατρο. Χαρακτηριστικά μας ειχε πει γιατρός ακόμα και στην αδελφη σου αν χρειαζόταν μπορει να δινοταν διαφορετικο πρωτόκολλο.

Οσον αφορα τις βλαστοκυστες και τις συνθηκες διαιρεσης τους, θα στο πω οπως εγω το εχω καταλάβει καθαρα εμπειρικα χωρις ιατρικη γνωση. Όταν αφηνετε ενα εμβρυο να κάνει τις διαιρεσεις του σε ένα τεχνητό περιβάλλον - εργαστήριο - οι συνθηκες προσομοιωνονται με το φυσικο περιβαλλον της μητρας-θερμοκρασια κοκ-αλλα δεν παυει να ειναι ενα τεχνητο περιβαλλον. Σε καποιες γυναίκες εφοσον οι συνθηκες της μητρας ειναι ιδανικές/καταλληλες - υποδεκτικοτητα ενδομητριου κοκ-λειτουργει ισως καλυτερα η διαίρεση του εμβρυου σε σταδιο βλαστοκυστεων στο φυσικο περιβαλλον απο οτι στο τεχνητο περιβαλλον. Το αν θα επιτευχθει εμφυτευση και εγκυμοσυνη ειναι σαφως πολυπαραγοντικο. Ειχαμε κανει πολυ κουβεντα επ'αυτου γιατί οπως προαναφερα σε προηγούμενο ποστ ειμασταν σε διλημμα τι πρωτοκολλο θα ακολουθουσαμε. Λαβε υπόψιν σου επίσης πως καθε εμβρυο εχει την δικη του δυναμική.Σε καποιες γυναικες αποδιδει η ετ με βλαστοκυστες σε άλλες η ετ 3η ημερα και να γινει η διαδικασια διαιρεσης στο φυσικο περιβάλλον της μητρας. Μην αγχώνεσαι, ο θεραπων ιατρος σου θα κρινει τι και πως, εδω παραθετουμε η καθε μια την εμπειρία της. Πολυ καλη επιτυχια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Luckystars είπε:

@Nephelie θα συμφωνησω απολυτα με την @Καντι. Καθε γυναικα ειναι ενας ξεχωριστος οργανισμος και για αυτο χρειαζεται εξατομικευση απο τον θεραπων ιατρο. Χαρακτηριστικά μας ειχε πει γιατρός ακόμα και στην αδελφη σου αν χρειαζόταν μπορει να δινοταν διαφορετικο πρωτόκολλο.

Οσον αφορα τις βλαστοκυστες και τις συνθηκες διαιρεσης τους, θα στο πω οπως εγω το εχω καταλάβει καθαρα εμπειρικα χωρις ιατρικη γνωση. Όταν αφηνετε ενα εμβρυο να κάνει τις διαιρεσεις του σε ένα τεχνητό περιβάλλον - εργαστήριο - οι συνθηκες προσομοιωνονται το φυσικο περιβαλλον της μητρας-θερμοκρασια κοκ-αλλα δεν παυει να ειναι ενα τεχνητο περιβαλλον. Σε καποιες γυναίκες εφοσον οι συνθηκες της μητρας ειναι ιδανικές - υποδεκτικοτητα ενδομητριου κοκ-λειτουργει ισως καλυτερα η διαίρεση του εμβρυου σε σταδιο βλαστοκυστεων απο οτι στο τεχνητο περιβαλλον. Το ποτε θα επιτευχθει εμφυτευση και εγκυμοσυνη ειναι σαφως πολυπαραγοντικο. Ειχαμε κανει πολυ κουβεντα επ'αυτου γιατί οπως προαναφερα σε προηγούμενο ποστ ειμασταν σε διλημμα τι πρωτοκολλο θα ακολουθουσαμε. Λαβε υπόψιν σου επίσης πως καθε εμβρυο εχει την δικη του δυναμική.Σε καποιες γυναικες αποδιδει η ετ με βλαστοκυστες σε άλλες να η ετ 3η ημερα και να γινει η διαδικασια διαιρεσης στο φυσικο περιβάλλον της μητρας. Ο θεραπων ιατρος σου θα κρινει τι και πως, εδω παραθετουμε η καθε μια την εμπειρία της. Πολυ καλη επιτυχια! 

Μπραβο βρε @Luckystars τελεια τα εξηγεις ! Εισαι φοβερή ! Να σαι καλα κοπελα μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Μπραβο βρε @Luckystars τελεια τα εξηγεις ! Εισαι φοβερή ! Να σαι καλα κοπελα μου.

Να εισαι καλα κοριτσι μου, ευχομαι να σε βοηθησε η παραθεση μου. Οτι αλλο σε αγχωνει να ρωτάς, να θυμασαι ομως πως εισαι ενας ξεχωριστός οργανισμος, καμμια περιπτωση δε μοιαζει με καποια αλλη,  ο θεραπων ιατρος σου θα εξατομικευσει τι πρωτοκολλο σου ταιριάζει και αυτο που θα σε φερει κοντα στο ευτυχες γεγονός! 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2020 at 3:31 ΠΜ, Moana είπε:

Θα το κανεις ε; μπραβο καλα θα κανεις, το αποφάσισες μονη σου η σε προέτρεψε ο παντ...; για πες πληροφορίες γιατί με ενδιαφέρει, διαδικασία, κόστος κ ποτε θα εχεις αποτελεσματα?

Κορίτσια τι είναι το era; 

Συγνώμη αλλά προσπαθώ να καταλάβω...

On 23/4/2020 at 2:08 ΠΜ, geozak είπε:

Εννοεις συνολο 1650;;; στο μητερα ....ειχα ξανακανει παλι με 450 στον ιδιο γιατρό κ ειχα 8 ωαρια κ τελικά 7 έμβρυα...εκανα 2 ετ....η δεύτερη ειχα χοριακη 10

Ειχα στα 41 κ μετα 3 παλινδρόμες με φυσικη συλληψη 

Κ πόσα έμβρυα ειχες Τελικά 

Σε ποιο κέντρο η γιατρό είσαι 

Δηλ θελεις βλαστοκυστες!! Πόσο εφικτό είναι στην ηλικία μας ομως

Εμενα σε φυσικο μου είπαν τουλάχιστον 2 αν οχι 3.για ετ....εκανα δυο μηνες με άριστα 2 εμβρυα αλλά με την προχειρότητα του κέντρου χοριακη 0

Τις παλίνδρομες τις έχεις ψάξει γιατί γίνονται; 

Γιατί λες για προχειρότητα του κέντρου; Τι πιστεύεις ότι έφταιξε;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clouds said:

Κορίτσια τι είναι το era; 

Συγνώμη αλλά προσπαθώ να καταλάβω...

 

Ειναι μια εξεταση που παίρνουν βιοψία απο το ενδομήτριο κ το στέλνουν στην Ισπανία για να σου βρουν το παραθυρο εμφύτευσης, ποια μερα πρέπει να μεταφέρεις τα εμβρυα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

Ειναι μια εξεταση που παίρνουν βιοψία απο το ενδομήτριο κ το στέλνουν στην Ισπανία για να σου βρουν το παραθυρο εμφύτευσης, ποια μερα πρέπει να μεταφέρεις τα εμβρυα

Γνωρίζουμε μήπως το κόστος; 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.Μου ακούγεται σημαντικό.Γιατι δεν το προτείνουν τότε και ρισκάρουμε ψάχνοντας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...