Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 19 λεπτά , Μανιταρι Μαγικο είπε:

@CMESτοτε δεν υπαρχει λυτρωση.ας ελπισουμε οτι θα αρχισει να στρωνει σιγα σιγα να κοιμηθεις κ εσυ λιγο

Μακαρι να το ξανακανει το χθεσινο!!! Σημερα δεν εχω ουτε πονοκεφαλο ουτε νευρα παροτι ειμαι παλι μονη μου! Ο αντρας μου εφημερευει, εφυγε στις 8 το πρωι και θα γυρισει αυριο το μεσημερι. Η μαμα μου λειπει παλι ταξιδακι. Η ανηψια μου εχει γενεθλια οποτε η αδερφη μου ειναι στο παρτυ. Την πεθερα μου δεν τολμαω να τγς ζητησω να ερθει για παρεα γιατι εχω σκοπο να την ξεπατωσω την εβδομαδα που ερχεται!!!

Αυριο εχω ραντεβου με τη φυσιοθεραπευτρια που σας ελεγα, να δουμε τι θα μου πει κι αυτη!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CMESμπορει να του αρεσε σημερα που κοιμηθηκε καλα κ να το ξαναπροσπαθησει κ σημερα κ μετα να το κανει συνηθεια.ο δικος μου που βαρεσε 8ωρο ειναι φυσιολογικο;;ακουω το στομαχακι του να γουργουριζει κ αυτος κοιμαται του καλου καιρου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Προσπαθώ μα σας διαβάζω όσο προλαβαίνω αλλά δεν βρίσκω χρόνο να σας γράψω...

Εμείς είμαστε καλά, είμαστε 5650kg και 59cm, και η γιατρός είναι πολύ ευχαριστημένη μαζί μας! Ο μπέμπης έχει αρχίσει να χαμογελάει όλο και περισσότερο και βγάζει και κάτι τέλειες φωνούλες! Από ύπνο βέβαια διαβάζω αυτά που γράφετε και δεν το πιστεύω. Ο μικρός κοιμάται ένα 4ωρό γύρω στις 7:30-8 και μετά δύο δίωρα...στα οποία εγώ δεν προλαβαίνω όπως καταλαβαίνετε όλο το χρόνο γιατί τον κρατάω και να ρευτεί μισή ώρα...Μακάρι να μου κοιμόταν 6-7 ώρες...τώρα τελευταία τον παίρνω στο κρεβάτι μαζί μου και κοιμόμαστε λίγο καλύτερα, ξεκουράζεται και η μέση μου γιατί θηλάζουμε ξαπλωμένοι...την ημέρα μου κοιμότανε 2 δίωρα και πολλά μισάωρα, αλλά τις τελευταίες μέρες πάνε και τα δίωρα...με το που τον αφήνω στο κρεβάτι του το μάτι γαρίδα και αρχίζειη γκρίνια, ενώ μέχρι πριν 2 μέρες κοιμόταν μια χαρά...  μάλλον είχε πονάκια γιατί ήταν γενικά ανήσυχος..περιμένω να τελειώσουν αυτοί οι κολικοί να ηρεμήσουμε...η γιατρός είπε σε περίπου 2 εβδομάδες θα αρχίσει να στρώνει...άντε να δούμε :) Βέβαια πιπίλα δεν του δίνω, ίσως αργότερα όταν δεν θα έχω άλλες αντοχές...

 

On 13/3/2018 at 8:52 ΠΜ, CMES είπε:

@Μανιταρι Μαγικο να δεις που θα θελει στο αυτοκινητο να κατσει πισω με το μωρο κι εσυ μπροστα και θα του μιλαει σε ολη τη διαδρομη... το εχω ζησει το σκηνικο...

Βρε κοριτσια εγω τι εχω παθει και δεν θελω το μωρο να το παιρνει αγκαλια κανενας!! (Απο τους πσππουδες εννοω). Το ειχα παθει και με την κοτη μου αλλα ελεγα πρωτο παιδι ειναι, λογικο. Δεν φοβαμαι απο θεμα ασφαλειας και τετοια, ομως ζηλευω!! Ξερω πως ακουγεται χαζο αλλα ετσι νιωθω!! Ειδικα επειδη ειναι το πρωτο αγορι στην οικογενεια λαι θα παρει το ονομα του πεθερου μου τρελαινονται ολοι!!

Εγώ το είχα πάθει αυτό, δεν ξέρω αν όμως αν ήταν λόγω ζήλειας, δεν το έχω καταλάβει ακόμα...τώρα το έχω ψιλοξεπεράσει, όχι ότι δεν με πειράζει να τον παίρνουν αγκαλιά, αλλά μπορώ να το ανεχτώ για λίγη ώρα...πάντως γενικά δεν θέλω να το αποχωριστώ ούτε για μισή ώρα, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό...επισης μου τη δινει που του φιλανε το χερακι...δεν σκεφτονται οτι μετα μπορει να το βαλει στο στόμα? φιλοσοφία θέλει? 

On 15/3/2018 at 7:52 ΠΜ, CMES είπε:

Καλημερα!! @Μανιταρι Μαγικο τι τυχεροι που ειστε!! Εμενα εξακολουθει να ξυπναει στις 3-4 ωρες απο την εναρξη του φαγητου τη νυχτα. Το καθε ταισμα διαρκει και 1,5 ωρα οποτε δεν μενουν και πολλα για υπνο!! Και τωρα πχ ξυπνησε 7.20 και τρωει, μεχρι να τελειωσει θα παει 8.30 και θα ξυπνησει η μικρη! Καθε βραδυ κοιμαμαι συννηθως ενα 2ωρο και ενα 3ωρο. Το βραδυ προσπαθω να του δωσω λιγο παραπανω γαλα μηπως και κοιμηθει περισσοτερο αλλα δεν το πινει!!

Κορίτσι τον ίδιο ύπνο κάνουμε νομίζω...είναι δύσκολο ειδικά που έχεις κι άλλο παιδάκι, αλλά όλοι λένε ότι στον 3ο τα πράγματα βελτιώνονται...που θα πάει θα κοιμηθούμε κι εμείς... :) 

On 15/3/2018 at 5:15 ΜΜ, CMES είπε:

Κοριτσια σας εχει ερθει περιοδος; εχω τρομερο πρηξιμο και πιστευω πως θα μου ερθει οπου να'ναι

Όχι εγώ δεν αισθάνομαι τίποτα εκεί κάτω...λες να είναι επικίνδυνο το σεξ χωρίς προφύλαξη?

On 15/3/2018 at 12:45 ΜΜ, CMES είπε:

Λοιπον ενω ο μικρος εφαγε στις 7.20 θελησε να ξαναφαει στις 10.30, αναμενομενο γιατι τρωει στο 3ωρο. Τον θηλασα ενα 20λεπτο και μετα χαζευε και δεν ετρωγε οποτε δεν του εδωσα μπουκαλι. Μετα απο λιγο κοιμηθηκε και δεν εχει ξυπνησει ακομα! Λετε να γινει κανενα θαυμα και να κοψουμε το μπουκαλι; η αληθεια ειναι πως νιωθω να εχω αρκετο γαλα και το μπουκαλι δεν το πινει παντα. Το βραδυ τπυ φτιαχνω παραπανω και τον πιεζω λιγο να το πιει μηπως και κοιμηθουμε λιγο αλλα δεν το θελει!

Να ρωτησω κοριτσια, θα κανετε υπερηχο ισχιων στα μωρα;

Μάλλον το γάλα σου έχει αυξηθεί και ίσως κάποιες φορές να του φτάνει! Σου εύχομαι σύντομα να μην χρειάζεσαι ξένο, να ξενοιάσεις κι εσύ από αποστειρώσεις...αλήθεια η αποστείρωση μέχρι ποιο μήνα χρειάζεται?

Για υπέρηχο ισχίων από το νοσοκομείο μου είχανε πει να κάνουμε, αλλά η παιδίατρος που τον εξέτασε είπε ότι δεν χρειάζεται, εκτός κι αν θέλουμε να κάνουμε προληπτικά για ψυχολογικούς λόγους.

Κορίτσια εσάς η κοιλιά σας έχει επανέλθει? Εμένα όχι, είναι σαν είμαι 6 μηνών έγκυος...είναι φυσιολογικό λέτε? η φταίει που δεν προσέχω τη διατροφή μου? Απελπίστηκα χθες που βγήκαμε έξω και είδα τον εαυτό μου στον καθρέφτη...αφού λέω θα νομίζουν οι άνθρωποι ότι έχω αγκαλιά το μωρό και είμαι πάλι έγκυος...


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

elenakith:ο υπνος εχει να κανει και με τ ο οτι εμεις δινουμε κ μπουκαλι οποτε ειναι διαφορετικα χορτενουν πιο πολυ.καλο ειναι να προσεχεις με τις επαφες αν δεν θες αλλο μωρο τοσο συντομα γιατι λενε οτι δεν πιανεις οσο θηλαζεις αλλα ποτε δεν ξερεις ..εμενα η κοιλια μου εχει φυγει σχεδον ολη λιγο χαλαρωση εχει μονο αλλα πρεπει να χασω 8 κιλα..κ απογοητευομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@elenakithκ εγω την εχω αυτη τη ζηλεια με το μωρο αλλα προσπαθω οσο μπορω να την αφησω πισω μου γτ σπαω τα νευρα μου χωρις λογο.οσο για την κοιλια εχει φυγει σχεδον ολη μονο λιγο χαλαρη ειναι ακομα.τα κιλα που εχω ακομα τα ιελω γτ πριν ημουν πολυ αδυνατη.δοκιμασα δυο τζιν που πριν δεν ηταν τσιτα τωρα δεν ανεβαινουν πανω απο τα μπουτια

Απο την μια η υγρασια κ η μουχλα απο την αλλη παχυνα ξεβρακωτη εχω μεινει.μονο πιζαμες εχω.

Α κ προσεχε με τις επαφες κατα τη διαρκεια του θηλασμου.δυο φιλες μου την εχουν πατησει η μια 4 μηνες μετα κ η αλλη 3.κ η μαμα μου μετα απο 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

@elenakith θηριο ο μπεμπης!! Θα σας βαλω κι εσας στην ομαδα μπασκετ μωρων που θα φτιαξω!!!

Δεν το πιστευω ωα το γυρισω σε αποκλειστικο θηλασμο, θελει υπομονη και χρονο που δεν εχω. Μπορω ομως να συνεχισω να τον θηλαζω εστω κι ετσι, σημαινει οτι δεν εχει μειωθει το γαλα μου!!

Εγω κοριτσια ενω τα εχασα ολα τα κιλα τις εγκυμοσυνης ξαναπηρα 3 χωρις να τρωω ιδιαιτερα. Μπου ειχαν μεινει και αλλα 13 απο την προηγουμενη κι ενω τωρα ειμαι περιπου οπως ημουν πριν μεινω εγκυος 2η φορα (δηλαδη +13 απο το φυσιολογικο μου) δεν ξερω γιατι αλλα νιωθω πολυ χοντρη!! Εχω μια φιλη διαιτολογο και μου ειπε να μην κανω καμια προσπαθεια διαιτας οσο θηλαζω γιατι μπορει να μπλοκαρω το μεταβολισμο μου χειροτερα. Να φροντιζω να τρωω υγειινα χωρις ζαχαρη, τηγανιτα κλπ αλλα να μην περιορισω ποσοτητες.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια παιζει να εχω πρηστει κιολας...εχω δυσκοιλιότητα και αρκετά αέρια..ελπίζω να συμβάλλουν αυτά στην εικόνα της κοιλιάς μου, αλλιώς κλάψε με μάνα... εγώ έχω πάρει ενα κιλό αντί ναχασω, μάλλον λόγω των γλυκών που τρώω...αν τα κόψω ισως χασω...αχχχ και αυτό το κλείσιμο στο σπίτι δεν βοηθάει, το μυαλό μου στο ψυγείο είναι δυστυχώς...

μια φιλη μου που θηλάζει και μείωσε υδατάνθρακες αυξάνοντας γαλακτοκομικά και λαχανικά το μωράκι τηςαρχισε να κλαίει πολύ, ενώ ήταν πολύ ήσυχο, και να έχει κολικούς, ενώ είναι δυο μηνών κ μιας εβδομάδας και μέχρι τώρα δεν είχε..οπότε δίαιτα κανονική μάλλον δεν μπορείς να κάνεις αν θηλάζεις...


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ζηλευετε με τα μωρα δεν μπορω να το καταλαβω.εγω παλι πληρη αναισθησια..αε το παρει οποιος θελει δεν με πειραζει..ισα ισα που λεω να το παρει κανενας παππους να ηρεμισει η πλατη μου..

για το φαγητο και εγω θα περιμενω να σταματσω το θηλασμο και μετα θα κανω διαιτα αλλα μαλλον πρεπει να ξεκινισω γυμαστηκη γιατι εχω απογοητευτει πολυ..αλλα τα γλυκα δεν λεω να τα κοψω..ολο σοκολατες τρωω..

να σας πω την αμαρτια μου τωρα που ειπε και η elenakith ποσο κοιμαται ο μπεμπης μου φαινεται και στο δευτερο(αν κανουμε)μικτο θα κανω παλι..αποωεπιλογη αυτη τη φορα..

θα σας φερω και τη δικια μου για τσιρλιντερ στην ομαδα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

@rainbow δεν ξερω αν ειναι ζηλεια ακριβως...νομιζω οτι δεν τους εμπιστευομαι κιολας...επίσης παρατηρώ οτι δεν θελω να αγγιζουν το μωρο ατομα που μεεκνευριζουν η που δεν συμπαθω...δεν ξερω αν συμφωνουν κ οι υπολοιπες...ειναι δηλαδη πιο περιπλοκο σαν συναισθημα απο απλη ζηλεια..ισως να εχει να κανει και με προστατευτικη ταση..

οσο για τη μικτη διατροφη, ειναι εφικτο νατη συνεχισει καποια κοπελα ως τον 6ο ας πουμε η το μητρικο γαλα μπορει να σταματησει νωριτερα?

επίσης κορίτσια η παισδίατρος μου είπε να κανω το εμβολιο της ιλαρας, εσας? 

και εδωσε και βιταμινη d στο μωρό, δίνουν λέει σε όλα τα μωρά που γεννιούνται χειμώνα..εσας σας εχουν δώσει?


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω κοριτσια η μεικτη εμενα ειναι το χειροτερο μου. Το καθε γευμα διαρκει παρα πολυ ωρα και εχεις ολα τα αρνητικα του θηλασμου και ολα τα αρνητικα του μπουκαλιου μαζι! Θα ηθελα πολυ να παω προς τη μια ή την αλλη κατευθυνση ομως το να κοψω το θηλασμο (που ειναι και η ευκολη λυση) δεν μου παει η καρδια! Θυμαμαι στην κορη μου σταματησε το γαλα στις 7 εβδομαδες και ενιωσα απιστευτη ανακουφηση!! 4 μερες πριν κλεισει τους 2 μηνες κοιμηθηκε πρωτη φορα στις 10 και ξυπνησε 9 το πρωι.... και το εχει κρατησει μεχρι τωρα! Αυτα σκεφτομαι αλλα νιωθω τυψεις να σταματησω το θηλασμο!

Παντως κοριτσια δεν ειναι και απολυτο οτι θα κοιμαται αν πινει ξενο. Η αδερφη μου που δεν θηλασε καθολου απο επιλογη μου ελεγε πως η κορη της ξυπνουσε μια στις 2 και μια στις 6 το πρωι μεχρι 6 μηνων που ξεκινησε τις στερεες!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια συμφωνω οτι το ξενο εχει αρκετα πλεονεκτηματα γιατη μαμα, αλλα για το μωρο? εγω παντως παρολη την κουραση δεν το μετανιωνω...ελπιζω κιολας οτι συντομα θα γινουν ολα λιγο ευκολοτερα,,


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

elenakith: Καλα και εγω δεν θελω να το περνουν ασχετοι κ αυτοιωπου δεν χωνευω αγκαλια .βιταμινη d μας εδωσε και εμας σε ολα τα μωρα δινουν πλεον.ειδικα σε αυτα που θηλαζουν αποκλειστικα.

το ποσες ωρες κοιμουνται νομιζω ειναι και θεμα παιδιου κ θεμα περιβαλλοντος

cmes: Και εγω αισθανομαι τυψεις να το κοψω .λεω οσο κρατισει.κατι παιρνει εστω και απο αυτο το λιγο.απλα εγω πλεον δεν καθομαι με τις ωρες να θηλασω το ενα στηθος δεν εχει σχεδον καθολου οποτε το πινει κατ'ευθειαν και στο αλλο την αφηνω κανενα δεκαλεπτο .πινει κ το ξενο που οταν ειναι ο αντρας μου σπιτι το ετοιμαζει μεχρι να την αλλαξω οποτε τελειωνουμε γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , elenakith είπε:

βρε κοριτσια συμφωνω οτι το ξενο εχει αρκετα πλεονεκτηματα γιατη μαμα, αλλα για το μωρο? εγω παντως παρολη την κουραση δεν το μετανιωνω...ελπιζω κιολας οτι συντομα θα γινουν ολα λιγο ευκολοτερα,,

Οταν μπει σε μια σειρα θα ειστε σε πολυ καλυτερη κατασταση απο αν πινατε μονο ξενο. Οταν πειναει το βαζεις 10 λεπτα στο στηθος και καθαρισες! Δεν χρειαζεται καν να σηκωθεις απο το κρεβατι! Και οταν ειναι να βγειτε βολτα δεν χρειαζεται να κουβαλησετε ολη την οικοσυσκευη!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

elenakith: Το δαχτυλο δε το βαζει στο στομα; για μενα ολα αυτα που λενε για την πιπιλα τα θεωρω υπερβολες.αν πειναει το παιδι δεν υπαρχει περιπτωση να ξεγελαστει με την πιπιλα κ να χασει γευμα κ καλα μπορει να ξεγελαστει να τεταρτο οχι παραπανω.να παθει συγχυση θηλων ειμαι ζωντανο παραδειγμα απο την αρχη επιασε στηθος μπουκαλι κ δυο διαφορετικες πιπιλες κ συνεχιζει να πιανει το στηθος με ευκολια.εγω τουλαχιστον σωθηκα γιατι το μωρο ηρεμει κ κοιμαται ετσι κ αλλιως κ εγω τη δινω πιο πολυ οταν ξυπναει στο μισαωρο.δεν ηθελα να μαθει το βυζι για πιπιλα κ ας λενε οτι κ ετσι κατεβαζεις γαλα.το στηθος για μενα ειναι φαγητο οχι πιπιλα ξερεις ποτε πειναει κ ποτε οχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...