Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , rainbow είπε:

elenakith: Το δαχτυλο δε το βαζει στο στομα; για μενα ολα αυτα που λενε για την πιπιλα τα θεωρω υπερβολες.αν πειναει το παιδι δεν υπαρχει περιπτωση να ξεγελαστει με την πιπιλα κ να χασει γευμα κ καλα μπορει να ξεγελαστει να τεταρτο οχι παραπανω.να παθει συγχυση θηλων ειμαι ζωντανο παραδειγμα απο την αρχη επιασε στηθος μπουκαλι κ δυο διαφορετικες πιπιλες κ συνεχιζει να πιανει το στηθος με ευκολια.εγω τουλαχιστον σωθηκα γιατι το μωρο ηρεμει κ κοιμαται ετσι κ αλλιως κ εγω τη δινω πιο πολυ οταν ξυπναει στο μισαωρο.δεν ηθελα να μαθει το βυζι για πιπιλα κ ας λενε οτι κ ετσι κατεβαζεις γαλα.το στηθος για μενα ειναι φαγητο οχι πιπιλα ξερεις ποτε πειναει κ ποτε οχι

Συμφωνω απολυτα, ειδικα σε αυτη την ηλικια. Αυτα ισχυουν πριν σαρατησει το μωρο που δεν εχει εδραιωθει ο θηλασμος. Τωρα στο 2μηνο δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρεισαι, δεν προκειται το παιδι να μη φαει αν πειναει ουτε να μειωθει το γαλα αν παιρνει πιπιλα. 

Λοιπον παλι ενα 5ωρακι κοιμηθηκε το βραδυ ο μικρος! Βεβαια τον ξυπνησα στις 10.30, τον εκανα μπανιο, τον ταισα και κοιμηθηκε 12 οπου κοιμηθηκα κι εγω σχεδον κατευθειαν. Αυτη την τακτικη θα ακολουθησω! Σε συνδυασμο με ενα φραπεδακι το πρωι θα ειμαι μια χαρα!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

cmes: Το φραπεδακι δεν του φερνει ταραχη; θελω κ εγω πολυ να πιω αλλα φοβαμαι μη της φερει υπερεβταση κ μενω στον ντεκαφεινε που δεν κανει τιποτα...

σημερα θα παω στο γυναικολογο αντε να μας δωσει το πρασινο φως γιατι δεν τον βλεπω καλα τον αντρα μου....βεβαια αυριο θα παω μια βδομαδα στη μαμα μου ...καιρος για ξεκουραση...θελουν να ερθουν και τα σογια για να δουν το μωρο...δυστυχως μονο δεν θα εχει καλο καιρο να βγουμε καμια βολτα...

Link to comment
Share on other sites

@rainbowμπορεις να πινεις ενα καφεδακι την ημερα κ να παρατηρησεις αν τον ταραζει η αν τον ενοχλει γενικοτερα.οσο για τον ντεκαφεινε ο γυναικολογος μου τον ειχε απαγορευσει στην εγκυμοσυνη γτ δεν εχει καφεινη αλλα εχει χημικες ουσιες λογο της γευσης κ του αρωματος.μου προτεινε η να μην πινω καθολου καφε η εναν ελληνικο αντε δυο τσακιρ κεφι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, rainbow είπε:

cmes: Το φραπεδακι δεν του φερνει ταραχη; θελω κ εγω πολυ να πιω αλλα φοβαμαι μη της φερει υπερεβταση κ μενω στον ντεκαφεινε που δεν κανει τιποτα...

σημερα θα παω στο γυναικολογο αντε να μας δωσει το πρασινο φως γιατι δεν τον βλεπω καλα τον αντρα μου....βεβαια αυριο θα παω μια βδομαδα στη μαμα μου ...καιρος για ξεκουραση...θελουν να ερθουν και τα σογια για να δουν το μωρο...δυστυχως μονο δεν θα εχει καλο καιρο να βγουμε καμια βολτα...

Η παιδιατρος μου ειπε 1-2 καφεδες την ημερα μακρια απο τους θηλασμους. Ομως αυτο με δυσκολευει πιο πολυ απο ολα! Συνηθως εσπρεσο πινω, φραπε σπανια, ομως δεν μπορω με τιποτα να το κοψω! Να σημειωσω πως πριν μεινω εγκυος επινα 4-5 καφεδες τη μερα!

Να ρωτησω οσες εχετε θηλασει εστω και λιγο: λενε οτι ο θηλασμος ειναι απολαυση και πολυ ωραια αισθηση κλπ. Εσας πως σας φαινεται; προσωπικα το βρισκω εξαιρετικα δυσαρεστο! Δεν εχει σχεση με τον ελεγχο τπυ σωματος και κατι τετοια που λενε μερικες, απλα αυτη η αισθηση δεν μου αρεσει καθολου!!! Αν τρωει εινσι υποφερτο, αν πιπιλαει ομως μου ερχεται να ουρλιαξω! Ευχαριστο σε καμια περιπτωση! Να πω πως δεν ποναω καθολου ουτε με εχει τραυματισει ποτε..


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

cmes: Και εγω δεν τρελενομαι με τον θηλασμο δεν με ενοχλει κατι συγκεκριμενο αλλα δεν νιωθω και ιδιαιτερο δεσιμο που λενε

σημερα επειδη αργησε να ξυπν ισει εβγαλα με το θηλαστρο δεν εβγαλε σχεδον τιποτα.αλλα η μικρη εξακολουθει να μην τρωει την ιδια ποσοτητα με οταν της δινω σκετο μπουκαλι.δεν βλεπω να φτανουμε μεχρι το πασχα...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καταστροφη!! Η πεθερα μου εσπασε το χερι της!! Η μοναδικη μικρη βοηθεια που ειχα και ο μοναδικος ανθρωπος που μπορει να μου κρατησει τα 2 παιδια μαζι παει!!! Γυψος για 6 εβδομαδες στο δεξι χερι!! Ειμαι απελπισμενη!!!:-(


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

cmes: Αμα βρε κοριτσι τι γκανεμια ειναι αυτη;πως τα καταφερε;υπομονη κ κουραγιο...

εγω γυρισα απο τον γυναικολογο ολα καλα τα βρηκε..μιλισαμε λιγο για το θηλασμο και εκει που ελεγα θα του ζητησω χαπι να το κοψω μου αλλαξε γνωμη.γενικα μου ειπε κ 10 κ 20 μλ να της δινεις ειναι σημαντικο κ τα αντισωματα τα περνει ακομα κ με αυτο οποτε θα συνεχισω κ οσο παει.εν τω μεταξυ την αφησα με τον μπαμπα της και του αλλξε τα φωτα ..πολυ κλαμα. Το καημενο μπουκωσε πιγε ο αντρας μου να την ριξει ορο νομισε οτι την επνιξε κ δεν εριξε αλλο με αποτελεσμα η μικρη να κλαιει ασταματητα..εχει κ γκρινια αυτες τις μερες κ ξυπναει συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Μπήκα να σας διαβάσω λίγο πριν κοιμηθώ, μάλλον κανά διωράκι το κόβω,γιατί είχα δουλίτσες.. 

@rainbow ισχύει ότι το μωρό προκαλεί να κατέβει το  γάλα. Η γιατρός μου είπε ότι περίπου κάθε 15 μέρες αυξάνει την παραγωγή γάλατος το παιδί, όμως από προσωπική εμπειρία δεν το κάνει πιπιλώντας ακριβώς. Απλά ο θηλασμός κρατάει περισσότερη ώρα, έτσι το καταλαβαίνω τώρα πια. αυτό κρατάει 2-3 μέρες (όχι σε όλα τα γεύματα) και μετά κατεβαίνει το περισσότερο γάλα και το  κάθε γεύμα διαρκεί λιγότερο...όταν πιπιλάει κάνει και ήχο και όντως δεν είναι πολύ ευχάριστη αίσθηση. εγώ όταν το κάνει αυτό τον βγάζω από το στήθος, μου το είχανε πει και από το νοσοκομείο. Επίσης για το θήλαστρο από ότι έχω καταλάβει δεν τραβάει το ίδιο γάλα που θα τραβούσε το μωρό.

Απλά για την πιπίλα εμένα δεν μου πάει η καρδιά να του βάλω ένα κομμάτι πλαστικό στο στόμα. Κι ας κοιμηθεί μια ώρα λιγότερο, αν φτάσω στο σημείο να μην αντέχω τότε θα του δώσω πιπίλα ή αν δω να βάζει το δάχτυλο στο στόμα...

On 19/3/2018 at 3:34 ΜΜ, CMES είπε:

Η παιδιατρος μου ειπε 1-2 καφεδες την ημερα μακρια απο τους θηλασμους. Ομως αυτο με δυσκολευει πιο πολυ απο ολα! Συνηθως εσπρεσο πινω, φραπε σπανια, ομως δεν μπορω με τιποτα να το κοψω! Να σημειωσω πως πριν μεινω εγκυος επινα 4-5 καφεδες τη μερα!

Να ρωτησω οσες εχετε θηλασει εστω και λιγο: λενε οτι ο θηλασμος ειναι απολαυση και πολυ ωραια αισθηση κλπ. Εσας πως σας φαινεται; προσωπικα το βρισκω εξαιρετικα δυσαρεστο! Δεν εχει σχεση με τον ελεγχο τπυ σωματος και κατι τετοια που λενε μερικες, απλα αυτη η αισθηση δεν μου αρεσει καθολου!!! Αν τρωει εινσι υποφερτο, αν πιπιλαει ομως μου ερχεται να ουρλιαξω! Ευχαριστο σε καμια περιπτωση! Να πω πως δεν ποναω καθολου ουτε με εχει τραυματισει ποτε..

Εγώ νιώθω μια αίσθηση χαλάρωσης και ευχαρίστησης να με πλημμυρίζει, γίνομαι πολύ ζεν όταν θηλάζω..αυτή η αίσθηση μου κρατάει και κανένα μισάωρο μετά το θηλασμό..σαν να είμαι έτοιμη να με πάρει ένας γλυκός ελαφρύς ύπνος, σαν βαθιά χαλάρωση για όποια έχει κάνει...αν πιπιλάει καλύτερα να βάζεις το μικρό σου δαχτυλάκι στην άκρη του στόματός του και να τον απομακρύνεις από το στήθος, μάλλον έχει χορτάσει.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο κορίτσια αλλά εγώ αυτή την ευχάριστη αίσθηση την έχω μετά από κάποια ώρα θηλασμού,όχι από την αρχή...μπορεί να είναι λίγο περίεργη η αίσθηση ρουφήγματος (προσωπικά είχα και ματωμένη θηλή να φανταστείς σε κάποια φάση) αλλά αν αφεθείς θα νιώσεις αυτήν την ευχάριστη αίσθηση που λέμε... :) 

On 19/3/2018 at 9:14 ΜΜ, CMES είπε:

Κοριτσια καταστροφη!! Η πεθερα μου εσπασε το χερι της!! Η μοναδικη μικρη βοηθεια που ειχα και ο μοναδικος ανθρωπος που μπορει να μου κρατησει τα 2 παιδια μαζι παει!!! Γυψος για 6 εβδομαδες στο δεξι χερι!! Ειμαι απελπισμενη!!!:-(

Πωπω βρε κορίτσι μου περαστικά σας! Μην απελπίζεσαι, θα τα καταφέρεις, υπομονή! Έχεις καταφέρει τόσα μέχρι τώρα, όλα θα πάνε καλά μη φοβάσαι...


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μανιταρι μαγικο: Ξεκινησατε τα ηχαλακια; εχετε πολυ σκονη; εμεις εδω .μονο. Βρεχει αλλα σκονη δεν εχουμε.χθε; καναμε τουρ στους παπουδες κ σημερα ηρθε κοσμος στο σπιτι..χορτασε αγκαλιες κ ομιλιες η μικρη.αυριο παλι περιμενουμε σοι...το μονο κακο ειναι οτι τη μερα η μικρη κοιμαται μιση ωρα ξυπναει ξανακοιμαται κ παλι το ιδιο...εγω πηγα κ για ενα καφεδακι επιτελους...ωραια περναω..αν εξεραισουμε τον πατερα μου που μολις την ακουει να κλαεικανει σαν χαζος κ φταιμε εμεις που δεν την ταιζουμε γρηγορα κ την αφηνουμε να κλαψει κ αλλα τετοια..αφου ωρες ωρες λεω θα την παρω να φυγω αλλα ας οψεται η αναγκη κ που ειμαι καλη....

Link to comment
Share on other sites

@rainbowναι εχει βηξει 4-5 φορες κ ναι εχουμε πολυυυυυ σκονη.φαντασου οτι φαινεται σαν συννεφια αλλα ο ηλιος κρυβεται απο τη σκονη.ειχα βαλει ενα πλυντηριο του μωρου κ τα εχω απλωσει μεσα στο σπιτι.μια χαρα σε βρισκω με τις βολτουλες σου.κ εγω ελεγα να παω σημερα για ψωνια με τον αντρα μου αλλα δεν θελω να ερθει η πεθερα μου να κρατησει το παιδι οποτε παλι μεσα.κ αυτο που με τρελαινει ειναι οι πρωτοβουλιες.χτες πεταχτηκα μεχρι το αστυνομικο τμημα για το γνησιο υπογραφης κ την αφησα με το παιδι κ απλα αποφασισε να το βγαλει εξω.τι κ αν εχει σκονη;;τι κ αν βηχει;ευτυχως ο μπεμπακος μου κοιμηθηκε.κ εχω κ τον αντρα μου εχει την ατακα ετοιμη"2 παιδια εχει μεγαλωσει.δεν ξερει;;" 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CMES είπε:

Τι κανετε; εμεις πηγαμε για εμβολια και τα 2 χθες. Μπορειτε να φανταστειτε το παρτυ που εγινε. Με εχει παρει πολυ απο κατω αυτες τις μερες.... 

Μη σε παιρνει απο κατω παρε τα πανω σου γτ θα φρικαρεις στο τελος.με το εμβολιο ολα καλα; σου εκανε καθολου πυρετο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...