Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

      • Ευχαριστώ 1

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια,

ενα εμβρυακι μεταφέραμε τελικά. Ο γιατρός μου είναι πολύ διστακτικός και δεν ήθελε με τίποτε παραπάνω. Προτιμά να κάνω περισσότερες εμβρυομεταφορες με 1 κάθε φορά παρα να προκύψουν δίδυμα λόγω μονοκερου μήτρας. Πάμε για χοριακη την άλλη Δευτέρα. Μέχρι τότε φάρμακα, ξεκούραση και υπομονή. Άδεια πήρα μέχρι και την Τετάρτη από τη δουλειά μου. Ούτως ή άλλως ότι είναι να γίνει θα γίνει τις 3 πρώτες ημέρες. Σήμερα όλη μερα σχεδόν κοιμάμαι. Είχα ξυπνήσει αξημέρωτα για να τα έχω όλα έτοιμα μόλις γυρίσουμε και να μην χρειαστεί να κάνω κάτι στο σπίτι. 

Με συγκινεί το ενδιαφέρον σας και η ενέργεια που μου στέλνετε. 

Ξεκουράσου κορίτσι μου.. Με το καλό να μας ανακοινώσεις την θετική χοριακη σου:)

πρίν από 13 λεπτά , Elma86 είπε:

με το καλό! Εγώ έχω χοριακη το σαββατο αλλά δεν ξέρω τι να σκεφτω μιας και δε νιώθω τίποτα..χθες επαθα και ουρολοίμωξη και ξεκίνησα αντιβίωση η γκαντέμω!!

Με το καλό και για εσένα Ελμα να σκέφτεσαι θετικά!! Και γρήγορα περαστικά!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

1 ώρα πρίν, Elma86 είπε:

με το καλό! Εγώ έχω χοριακη το σαββατο αλλά δεν ξέρω τι να σκεφτω μιας και δε νιώθω τίποτα..χθες επαθα και ουρολοίμωξη και ξεκίνησα αντιβίωση η γκαντέμω!!

Με το καλό να μας ανακοινώσεις και τα ευχάριστα Έλμα μου!!!! Σίγουρα φταίει το στρες για την ουρολοίμωξη, αλλά δεν είναι κάτι, μη μου αγχώνεσαι!!!! Θετικές σκέψεις και χάδια στην κοιλίτσα!!!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

@palmoira μου σου εύχομαι από καρδιάς να είναι το τυχερό σας μωράκι,ένα και τυχερό!!!Πολυ σοφο το σκεπτικό του γιατρού σου.

Ολη την θετική μου σκέψη,μια τεράστια χοριακή για την Δευτέρα!!!!

Ολα να πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, BettySt είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Καλά είμαι, εσύ τι κάνεις;

Όλες σε σκεφτόμαστε και σου ευχόμαστε από καρδιάς ΚΑΛΉ ΕΠΙΤΥΧΊΑ! 

@BettySt μου ,όμορφα και εγώ,ευχαριστώ,χαλαρωνουμε!

 

 

 

Κορίτσια μου να ρωτήσω κάτι αν ξερετε.Επειδή από εβδομάδα εχω ραντεβού με ενδοκρινολογο,υπάρχει κάτι ,πέραν της εξέτασης,που πρέπει να τον ρωτήσω σχετικά με την γονιμότητα?Ο ενδοκρινολογος δίνει διατροφή?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Luckystars είπε:

@BettySt μου ,όμορφα και εγώ,ευχαριστώ,χαλαρωνουμε!

 

 

 

Κορίτσια μου να ρωτήσω κάτι αν ξερετε.Επειδή από εβδομάδα εχω ραντεβού με ενδοκρινολογο,υπάρχει κάτι ,πέραν της εξέτασης,που πρέπει να τον ρωτήσω σχετικά με την γονιμότητα?Ο ενδοκρινολογος δίνει διατροφή?Ευχαριστώ.

Καλησπέρα. Πέραν από τις ορμόνες πες του να σου γράψει και τις βιταμίνες d και b12. Υποτίθεται σχετίζονται με τη γονιμότητα. Για διατροφή δεν ξέρω αλλά εμένα πάντα με ζυγίζει και μου λέει να μη βάλω βάρος γιατί αλλάζει η δόση της θυροξινης με περισσότερα κιλά...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , kido είπε:

Καλησπέρα. Πέραν από τις ορμόνες πες του να σου γράψει και τις βιταμίνες d και b12. Υποτίθεται σχετίζονται με τη γονιμότητα. Για διατροφή δεν ξέρω αλλά εμένα πάντα με ζυγίζει και μου λέει να μη βάλω βάρος γιατί αλλάζει η δόση της θυροξινης με περισσότερα κιλά...

@kido μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Σε ποιες ορμόνες αναφέρεσαι γιατί ορμόνες ελέγχω κάθε μήνα στον γυναικολόγο.Βιταμίνες d και b12 εχω κάνει μόνη μου.Η δόση της θυροξινης πως ελέγχεται?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Luckystars είπε:

@kido μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Σε ποιες ορμόνες αναφέρεσαι γιατί ορμόνες ελέγχω κάθε μήνα στον γυναικολόγο.Βιταμίνες d και b12 εχω κάνει μόνη μου.Η δόση της θυροξινης πως ελέγχεται?

Του θυρεοειδή είναι η Tsh, Τ3 κλπ. Αν έχεις την tsh πάνω από 2 σου δίνει χάπι που περιέχει θυροξινη για να τη ρίξει κάτω από 2. Ανάλογα με την τιμή της και τα κιλά ρυθμίζει τη δόση, πχ εμένα μου δίνει χάπι των 75 mg και την διατηρώ γύρω στο 1, γιατί πριν χωρίς χάπι ήταν 4,8 και προσπαθούσαμε 1 εξάμηνο πριν το ψάξω. Άλλες ορμόνες είναι η lh, FSH, προλακτινη και οιστραδιολη που σχετίζονται με οωθηκες άρα μαλλον αυτές είναι που ελέγχεις εσυ κάθε μήνα;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , kido είπε:

Του θυρεοειδή είναι η Tsh, Τ3 κλπ. Αν έχεις την tsh πάνω από 2 σου δίνει χάπι που περιέχει θυροξινη για να τη ρίξει κάτω από 2. Ανάλογα με την τιμή της και τα κιλά ρυθμίζει τη δόση, πχ εμένα μου δίνει χάπι των 75 mg και την διατηρώ γύρω στο 1, γιατί πριν χωρίς χάπι ήταν 4,8 και προσπαθούσαμε 1 εξάμηνο πριν το ψάξω. Άλλες ορμόνες είναι η lh, FSH, προλακτινη και οιστραδιολη που σχετίζονται με οωθηκες άρα μαλλον αυτές είναι που ελέγχεις εσυ κάθε μήνα;

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Επειδή κάνω φ.κ ελέγχω τις ορμονικές που αφορούν τον μηνιαίο κύκλο.Για να δούμε τι εξετάσεις θα μου δώσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Luckystars είπε:

@BettySt μου ,όμορφα και εγώ,ευχαριστώ,χαλαρωνουμε!

 

 

 

Κορίτσια μου να ρωτήσω κάτι αν ξερετε.Επειδή από εβδομάδα εχω ραντεβού με ενδοκρινολογο,υπάρχει κάτι ,πέραν της εξέτασης,που πρέπει να τον ρωτήσω σχετικά με την γονιμότητα?Ο ενδοκρινολογος δίνει διατροφή?Ευχαριστώ.

Το ζάχαρο σου κορίτσι να του πεις να κοιτάξεις, καμπύλη ζαχαρου κ ινσουλίνης. Κ ότι σου είπαν κ τα υπόλοιπα κορίτσια.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Dimitroulaa είπε:

Το ζάχαρο σου κορίτσι να του πεις να κοιτάξεις, καμπύλη ζαχαρου κ ινσουλίνης. Κ ότι σου είπαν κ τα υπόλοιπα κορίτσια.

 Η γλυκόζη δεν είναι αυτή; Την έχω κάνει κι εγώ. 94 είχα. Ινσουλίνη όμως όχι. Θα τον ρωτήσω...

Α όχι την έκανα είναι η γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρίνης HbA1C. 4,7 είχα καλά δεν είναι; @Dimitroulaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , Dimitroulaa είπε:

Το ζάχαρο σου κορίτσι να του πεις να κοιτάξεις, καμπύλη ζαχαρου κ ινσουλίνης. Κ ότι σου είπαν κ τα υπόλοιπα κορίτσια.

@Dimitroulaa μου,ευχαριστώ.Καμπύλη σακχάρου έχω κάνει προ και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης,την μεγάλη καμπύλη.Για την καμπύλη ινσουλίνης θα ρωτήσω.Ίσως μου ξαναβάλει και τις δύο. 

πρίν από 4 λεπτά , kido είπε:

 Η γλυκόζη δεν είναι αυτή; Την έχω κάνει κι εγώ. 94 είχα. Ινσουλίνη όμως όχι. Θα τον ρωτήσω...

Και εγώ για ινσουλίνης δεν ξέρω @kido.Ίσως μου την είχε δώσει παλιά και δεν την θυμάμαι ή την θεωρούσα ταυτόσημη με της γλυκόζης/σακχάρου.

 

 

@Dimitroulaa γράφουν ξεχωριστά οι εξετάσεις "καμπύλη σακχάρου" και "καμπύλη ινσουλίνης" ή εμπεριέχεται η μια στην άλλη?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Luckystars είπε:

@Dimitroulaa μου,ευχαριστώ.Καμπύλη σακχάρου έχω κάνει προ και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης,την μεγάλη καμπύλη.Για την καμπύλη ινσουλίνης θα ρωτήσω.Ίσως μου ξαναβάλει και τις δύο. 

Έχει δίκιο η @Dimitroulaa κι εμένα μου τα είχε γράψει και τα έκανα, έγραψα και τιμές παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kido είπε:

Έχει δίκιο η @Dimitroulaa κι εμένα μου τα είχε γράψει και τα έκανα, έγραψα και τιμές παραπάνω!

@kido ,είναι ξεχωριστές εξετάσεις?καμπύλη σακχάρου και καμπύλη ινσουλίνης?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Luckystars είπε:

@kido ,είναι ξεχωριστές εξετάσεις?καμπύλη σακχάρου και καμπύλη ινσουλίνης?

Ναι κορίτσι μου, είναι ξεχωριστές, όπως κ ξεχωριστή είναι η γλυκοζυλιωμενη. Η τελευταία σε μένα είχε βγει 5.2 κ μου είπε ότι πρέπει να το ρίξω, να ειναι 4 κόμμα κάτι. @kido μια χαρά είναι η δική σου τιμή.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Dimitroulaa είπε:

Ναι κορίτσι μου, είναι ξεχωριστές, όπως κ ξεχωριστή είναι η γλυκοζυλιωμενη. Η τελευταία σε μένα είχε βγει 5.2 κ μου είπε ότι πρέπει να το ρίξω, να ειναι 4 κόμμα κάτι. @kido μια χαρά είναι η δική σου τιμή.

Ευχαριστώ πολύ @Dimitroulaa.Οπότε είναι 3 εξετάσεις?Καμπύλη σακχάρου,ινσουλίνης και γλυκοζυλιωμενης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...