Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Lila ki είπε:

      Εμένα ήταν στα ύψη η χοριακη 3 μέρες καθυστέρηση 4000 μετά έφτασε 10000 ημπγν Ελλάδα εδώ στηβ Αγγλία όταν γύρισα δεν μετρήσαμε χοριακη προχωρησαμε σε απόξεση μάλιστα  2 εβδομάδες μετά …Όοτε σκέψου τώρα τι τράβηξα στην αναμονή μέχρι τιν απόξεση … με αιμορραγίες φοβερές άστο ...  πρώτη εγκυμοσύνη μετά από τόσο καιρό και μ βγήκε από τη μύτη … το μετά δεν στο περιγράφω που είχα συμπτώματα έως και τρεις μήνες μετά .. έπειτα επιτέλους μας δέχτηκαν για εξωσωματική λόγω μεγάλης αναμονής και εκεί που συζητήσουμε ακόμα και για δωρεα ωαρίων γιατί δεν βλέπαμε πολλά ωάρια με αρξετα χαμηλή αμη έφτασα σε ένα καλό σημείο να μετράω 5 βλαστοκυστες … 4 τις βάλαμε κατάψυξη … τώρα τι να πω δεν σφιζω και από τύχη στο θέμα μητρότητα αλλά δεν χάνω τη πίστη μου … αλλά αισιόδοξη δ είμαι .. κάτι τρέλα μου κάνει π οργανισμός μου . Μια ξυπνάω με πόνους στήθος την άλλη τίποτα, μια είναι πρησμενο μια όχι … σήμερα δ έχω τίποτα δηλαδή . Το τεστ αχνο χθες  σήμερα η γραμμή ανάθεμα κ εάν ήταν εκεί .. και από τα βίντεο που βλέπω στο εξωτερικό οι γραμμές είναι εκεί κ μετά από ένα μήνα .. κάτι δηλαδή δ μ κολλάει .. όποτε ότι είναι να γίνει ας γίνει πραγματικά κουράστηκα …

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , giotitsa είπε:

@Κελυ 32 μια χαρα ειναι αλλα μην ξεχνας οτι μερα με την μερα παιρνει πιο πολλα και εκτος αυτου μετρησεις ειναι 

@rafaelatarzan αεροστατο μου εσυ !!!! καλα ειμαι μην ανυσηχεις ετσι απλα τα ειπα και ξεθυμανα ρε κοριτσι ολα καλα αισιοδοξια μην ανυσηχεις απο γελιο αλλο τιποτα θελω να χαλασω λεφτα σε ρουχα χαχαχχχαχαχα

@giotitsa μ ειπα κ γω τι επαθες....ετσι 2δυμομανα μ εσυ .....καλα

 τοτε εκανες κ τα πες ..αχιος το ευχαριστηθηκες.κ γω θελω ρουχα αλλα γκαριζει ο αντρας μ....εχουμε αλλα μ λεει τωρα εσυ ρουχα ονειρευσαι??? αχασχσχχσ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

πρίν από 12 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Είχα σκοπό να μη σχολιάσω, αλλά περνώντας τις σελίδες και διαβάζοντας όσα ειπώθηκαν σήμερα, στεναχωρήθηκα πάρα πολύ... Θέλω να πιστεύω πως καμια δεν εννοεί αυτά που έγραψε επί λέξη και πως ήταν απλά λάθος διατύπωση...

Αδυνατώ να πιστέψω κορίτσια μου πως γυναίκες που έχουν περάσει τόσο δύσκολα (άλλη περισσότερο και άλλη λιγότερο), μπαίνει στη διαδικασία να ζυγίσει το κατά πόσο αξίζει ή είναι άξια μία γυναίκα να γίνει μάνα... Το ότι είχαμε μία απώλεια ή περισσότερες, δε δίνει σε καμία το δικαίωμα να πει "εγώ γιατί να το χάσω και αυτή να συνεχίσει να είναι έγκυος?"... Μην μπαίνουμε στη λογική να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα... Το ζητούμενο είναι να γινόταν να μη βιώσει καμία γυναίκα και κανένας άνθρωπος καμία απώλεια! Γιατί πίσω απο την κλειστή πόρτα του καθενός δεν γνωρίζει κανείς μας τί συμβαίνει...

Μπορεί η γυναίκα που κατηγορούμε ότι έπιασε εύκολα παιδί και αρνείται να κόψει το τσιγάρο, να έχει πρόσφατα βιώσει μια τραγωδία την οποία μόνο καπνίζοντας μπορεί να διαχειριστεί... Μπορεί χίλια δυο πράγματα....

Εγώ δηλαδή που δεν πιστεύω στην ύπαρξη Θεού που ακούει και απαντάει σε προσευχές, αξίζω λιγότερο να γεννήσω ένα υγιές παιδί απο μια γυναίκα που ξημεροβραδιάζεται στα μοναστήρια?Και αν ναι, μπορείτε να μου απαντήσετε γιατί?

Και ναι, και εγω έπιασα εύκολα παιδί και τις δυο φορές, ενώ ο άντρας μου είχε στίγμα ξεκίνησα προσπάθειες για παιδί χωρίς να έχω ελεγχθεί και ναι, ενώ γνωρίζω πολλά λόγω επαγγέλματος για νοσήματα γονιδιακά κλπ αρνήθηκα να μπω σε ένα κυκεώνα εξετάσεων για να αποκλείσω τα πάντα και επέλεξα να είμαι θετική και όχι "εμμονική" στην προσπάθεια να έχω ένα όσο το δυνατόν πιο υγιές παιδί.... Τί σημαίνει αυτό? Πώς αξίζω λιγότερο απο μια γυναίκα που θα περάσει χρόνια κάνοντας εξετασεις για να αποκλείσει όσο το δυνατόν περισσότερες νόσους;

Ας μην μπούμε σε αυτή τη λογική, λοιπόν... Δυστυχώς ατυχίες έχουμε όλοι μας.... Αλλη στην προσπάθεια να κάνει παιδί, άλλη στον τομέα της υγείας, άλλη στα οικογενειακά, άλλη στα οικονομικά και πάει λέγοντας... Δε γίνεται να ζυγίσουμε τις δυστυχίες μας! Γιατί στην τελική, τί να το κάνει μια γυναίκα αν έμεινε εύκολα έγκυος και στην πορεία χάσει το παιδί της σε τροχαίο ή απο καρκίνο? Θα προτιμούσε να παιδευόταν χρόνια για να το αποκτήσει, αρκει να είχε την ευτυχία να το δει να μεγαλώνει υγιές και ευτυχισμένο, χτίζοντας τη ζωή του!

Αυτά.... με πολλή αγάπη!

@anemoni1989 γλυκια μου εδω δεν βγαζουμε κακιες η δεν λεμε αχ αυτη γιατι το κανει ετσι να μιλησω επι προσωπικου εγω οταν λεω οτι ειναι αδικια ειναι αδικια οχι γιατι μια γυναικα πιανει ευκολα παιδι και κατα ποσο κανει οτι αυτη θεωρει σωστο για το παιδι της οπως εξετασεις και τετοια αδικια ειναι να εχει μια γυναικα ενα παιδι και να το σκοτωνει να το εγκαταλειπει να το πεταει αυτο ειναι αδικια τωρα καμια απο εδω μεσα δεν κρινει εδω δεν ειμαστε Θεοι κανεις δεν ειναι Θεος η δικαστης ο καθενας κανει οτι κρινει πιο σωστο για τον ευατο του και νομιζω πως εχουμε δημοκρατια να εκφερουμε γνωμες το αν πιστευεις στον Θεο ειναι και αυτο δικαιωμα σου ολα ειναι δικαιωμα σου οπως ειναι δικαιωμα της καθε γυναικας να σκεφτεται καμια δεν λεει οτι δεν ειναι αξια να εχει ενα παιδι ολες ειμαστε αξιες να εχουμε παιδι κανενας δεν λεει οτι αξιζεις λιγοτερο να εχεις ενα υγιες παιδι σε παρακαλω δεν θα μπω καν στην διαδικασια να σχολιασω τετοια πικροχολα σχολια ουτε καν

πρίν από 10 λεπτά , rafaelatarzan είπε:

@giotitsa μ ειπα κ γω τι επαθες....ετσι 2δυμομανα μ εσυ .....καλα

 τοτε εκανες κ τα πες ..αχιος το ευχαριστηθηκες.κ γω θελω ρουχα αλλα γκαριζει ο αντρας μ....εχουμε αλλα μ λεει τωρα εσυ ρουχα ονειρευσαι??? αχασχσχχσ

@rafaelatarzan και εμενα γκαριζει αλλα εγω θα παρω χαχχαχααχ


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Τωρα ηταν 1.370 περιπου...

Μια χαρα ηταν η μπεμπουλα σου! Εξαλλου υπαρχει μια αποκληση 10% κ εκτος αυτου τον τελευταιο μηνα βαζουν 200γρ την εβδομαδα περιπου...!

πρίν από 8 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Είχα σκοπό να μη σχολιάσω, αλλά περνώντας τις σελίδες και διαβάζοντας όσα ειπώθηκαν σήμερα, στεναχωρήθηκα πάρα πολύ... Θέλω να πιστεύω πως καμια δεν εννοεί αυτά που έγραψε επί λέξη και πως ήταν απλά λάθος διατύπωση...

Αδυνατώ να πιστέψω κορίτσια μου πως γυναίκες που έχουν περάσει τόσο δύσκολα (άλλη περισσότερο και άλλη λιγότερο), μπαίνει στη διαδικασία να ζυγίσει το κατά πόσο αξίζει ή είναι άξια μία γυναίκα να γίνει μάνα... Το ότι είχαμε μία απώλεια ή περισσότερες, δε δίνει σε καμία το δικαίωμα να πει "εγώ γιατί να το χάσω και αυτή να συνεχίσει να είναι έγκυος?"... Μην μπαίνουμε στη λογική να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα... Το ζητούμενο είναι να γινόταν να μη βιώσει καμία γυναίκα και κανένας άνθρωπος καμία απώλεια! Γιατί πίσω απο την κλειστή πόρτα του καθενός δεν γνωρίζει κανείς μας τί συμβαίνει...

Μπορεί η γυναίκα που κατηγορούμε ότι έπιασε εύκολα παιδί και αρνείται να κόψει το τσιγάρο, να έχει πρόσφατα βιώσει μια τραγωδία την οποία μόνο καπνίζοντας μπορεί να διαχειριστεί... Μπορεί χίλια δυο πράγματα....

Εγώ δηλαδή που δεν πιστεύω στην ύπαρξη Θεού που ακούει και απαντάει σε προσευχές, αξίζω λιγότερο να γεννήσω ένα υγιές παιδί απο μια γυναίκα που ξημεροβραδιάζεται στα μοναστήρια?Και αν ναι, μπορείτε να μου απαντήσετε γιατί?

Και ναι, και εγω έπιασα εύκολα παιδί και τις δυο φορές, ενώ ο άντρας μου είχε στίγμα ξεκίνησα προσπάθειες για παιδί χωρίς να έχω ελεγχθεί και ναι, ενώ γνωρίζω πολλά λόγω επαγγέλματος για νοσήματα γονιδιακά κλπ αρνήθηκα να μπω σε ένα κυκεώνα εξετάσεων για να αποκλείσω τα πάντα και επέλεξα να είμαι θετική και όχι "εμμονική" στην προσπάθεια να έχω ένα όσο το δυνατόν πιο υγιές παιδί.... Τί σημαίνει αυτό? Πώς αξίζω λιγότερο απο μια γυναίκα που θα περάσει χρόνια κάνοντας εξετασεις για να αποκλείσει όσο το δυνατόν περισσότερες νόσους;

Ας μην μπούμε σε αυτή τη λογική, λοιπόν... Δυστυχώς ατυχίες έχουμε όλοι μας.... Αλλη στην προσπάθεια να κάνει παιδί, άλλη στον τομέα της υγείας, άλλη στα οικογενειακά, άλλη στα οικονομικά και πάει λέγοντας... Δε γίνεται να ζυγίσουμε τις δυστυχίες μας! Γιατί στην τελική, τί να το κάνει μια γυναίκα αν έμεινε εύκολα έγκυος και στην πορεία χάσει το παιδί της σε τροχαίο ή απο καρκίνο? Θα προτιμούσε να παιδευόταν χρόνια για να το αποκτήσει, αρκει να είχε την ευτυχία να το δει να μεγαλώνει υγιές και ευτυχισμένο, χτίζοντας τη ζωή του!

Αυτά.... με πολλή αγάπη!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου δεν ξερω αν λες για εμενα δεν ανεφερα πουθενα αν καποια γυναικα αξιζει ή οχι να γινει μητερα κ εγω εμεινα εγκυος πολλη ευκολα δεν σημαινει κατι αυτο....αντιθετως πιστευω πως μια γυναικα ειναι μανα ακομα και ας μην καταφερει να αποκτησει ποτε παιδι! Εγω τουλαχιστον προσωπικα αλλο συζητουσα κ αλλο εθεσα οτι μια γυναικα καλο θα ειναι να προσεχει στα βασικα στην εγκυμοσυνη της απο την στιγμη π θελει να φερει ενα μωρακι στον κοσμο γιατι ειναι κριμα για το εμβρυακι σου να εισπνεει τον καπνο σου π.χ φυσικα αυτο δεν καθοριζει αν ενα μωρο απο μια μητερα π καπνιζει δεν θα γεννηθει υγιες και ενα μωρακι απο μια μη καπνιστρια θα γεννηθει υγιες παραδειγμα φερνω το τσιγαρο! Παντα η καθε μητερα εχει τα πιστευω της! Δεν κρινουμε καμια και κανεναν!!!

Φιλικα παντα την γνωμη μας εκφραζουμε!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , giotitsa είπε:

@anemoni1989 γλυκια μου εδω δεν βγαζουμε κακιες η δεν λεμε αχ αυτη γιατι το κανει ετσι να μιλησω επι προσωπικου εγω οταν λεω οτι ειναι αδικια ειναι αδικια οχι γιατι μια γυναικα πιανει ευκολα παιδι και κατα ποσο κανει οτι αυτη θεωρει σωστο για το παιδι της οπως εξετασεις και τετοια αδικια ειναι να εχει μια γυναικα ενα παιδι και να το σκοτωνει να το εγκαταλειπει να το πεταει αυτο ειναι αδικια τωρα καμια απο εδω μεσα δεν κρινει εδω δεν ειμαστε Θεοι κανεις δεν ειναι Θεος η δικαστης ο καθενας κανει οτι κρινει πιο σωστο για τον ευατο του και νομιζω πως εχουμε δημοκρατια να εκφερουμε γνωμες το αν πιστευεις στον Θεο ειναι και αυτο δικαιωμα σου ολα ειναι δικαιωμα σου οπως ειναι δικαιωμα της καθε γυναικας να σκεφτεται καμια δεν λεει οτι δεν ειναι αξια να εχει ενα παιδι ολες ειμαστε αξιες να εχουμε παιδι κανενας δεν λεει οτι αξιζεις λιγοτερο να εχεις ενα υγιες παιδι σε παρακαλω δεν θα μπω καν στην διαδικασια να σχολιασω τετοια πικροχολα σχολια ουτε καν

@rafaelatarzan και εμενα γκαριζει αλλα εγω θα παρω χαχχαχααχ

αμ κ γω θα παρω ...τωρα που κατεβαινω αθηνα μεθαύριοθα τ πω εγω καλα....δεν καταλαβα δηλ.εμεις να μην κάνουμε κατι για μας???οοοοοοο αμαν κ αυτοι ...852 αυγα θα κανω να μην παρω κ t-shirt ρε αδερφε???δεν το αξιζω??? αχαχαχαχα....γλυκουλα μ εσυ ....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου για αυτό είπα πως ελπίζω και εύχομαι να ήταν απλά λάθος διατυπώσεις... Εμένα προσωπικά με ενοχλεί πολύ η νοοτροπία "γιατί σε εμένα?"... Είναι σαν να λέμε πως γιατί να μην τύχει σε καποιον άλλο και έπρεπε να το υποστώ εγώ... Αλλά αυτό είναι ξεκάθαρα δικό μου θέμα...

Δεν κρίνω καμία, δεν το έχω κάνει ποτέ άλλωστε.... Αλλά @giotitsa μου, ακόμα και στις περιπτώσεις που ανέφερες, αναλογίστηκε κανείς τί ώθησε τις γυναίκες αυτές σε αυτή την πράξη? Τί δράματα μπορεί να κρύβονται από πίσω? Εμείς είδαμε μόνο ένα αποτέλεσμα... Πίσω απο αυτό, όμως, υπάρχουν σίγουρα χιλιάδες αιτίες.... Προτού, λοιπόν, μπούμε στη διαδικασία να κρίνουμε μια πράξη, λέω πως ίσως θα πρέπει να κοιτάξουμε μήπως υπάρχουν άλλα πράγματα βαθύτερα....

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αληθεια ειναι οτι και γω αισθανθηκα λιγο ασχημα απο ολα αυτα γιατι ουτε και γω εχω καταφερει να κοψω το τσιγαρο...σιγουρα δεν καπνιζω οπως πριν....προσπαθω αλλα δε τα εχω καταφερει...και μη νομιζεται οτι εγω αισθανομαι καλα με τον εαυτο μου η δε νιωθω τυψεις....πολλες φορες παρακαλαω να μου συγχωρεσει ο θεος αυτη την αδυναμια και να ειναι καλα το παιδακι μου! Αλλα ποτε δεν ξερετε τι περναει η καθε μια απο μας! Αλλες συνεχιζουν να καπνιζουν...αλλες να μη τρωνε σωστα...αλλες να πινουν και κανα ποτηρακι....και αλλα χιλιαδυο...το συμβαινει πραγματικα ομως στην ψυχη και στο σωμα της καθε μιας δεν το ξερουμε! Ξερουμε μονο οσα θελει να μας πει απο δω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , rafaelatarzan είπε:

αμ κ γω θα παρω ...τωρα που κατεβαινω αθηνα μεθαύριοθα τ πω εγω καλα....δεν καταλαβα δηλ.εμεις να μην κάνουμε κατι για μας???οοοοοοο αμαν κ αυτοι ...852 αυγα θα κανω να μην παρω κ t-shirt ρε αδερφε???δεν το αξιζω??? αχαχαχαχα....γλυκουλα μ εσυ ....

@rafaelatarzan οχι παιδι μου να πας να ξετιναξεις τα μαγαζια παρε την καρτα του ανδρα σου χχαχαχαχααχαχχχααχ εγκεφαλικο θα παθει !!!


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, giotitsa είπε:

@rafaelatarzan οχι παιδι μου να πας να ξετιναξεις τα μαγαζια παρε την καρτα του ανδρα σου χχαχαχαχααχαχχχααχ εγκεφαλικο θα παθει !!!

852 σαν τα αυγα μ θα παθει εγκεφαλικα...αχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Η αληθεια ειναι οτι και γω αισθανθηκα λιγο ασχημα απο ολα αυτα γιατι ουτε και γω εχω καταφερει να κοψω το τσιγαρο...σιγουρα δεν καπνιζω οπως πριν....προσπαθω αλλα δε τα εχω καταφερει...και μη νομιζεται οτι εγω αισθανομαι καλα με τον εαυτο μου η δε νιωθω τυψεις....πολλες φορες παρακαλαω να μου συγχωρεσει ο θεος αυτη την αδυναμια και να ειναι καλα το παιδακι μου! Αλλα ποτε δεν ξερετε τι περναει η καθε μια απο μας! Αλλες συνεχιζουν να καπνιζουν...αλλες να μη τρωνε σωστα...αλλες να πινουν και κανα ποτηρακι....και αλλα χιλιαδυο...το συμβαινει πραγματικα ομως στην ψυχη και στο σωμα της καθε μιας δεν το ξερουμε! Ξερουμε μονο οσα θελει να μας πει απο δω!

@Diavolitsa μα συγνωμη εδω οπως ειπα δεν ειμαστε Θεοι να κρινουμε ρε κοριτσια μια γνωμη ειπε η καθεμια και εγω ετρωγα γαριδακια στις εγκυμοσυνες μου δηλαδη τι επρεπε να χασω το μωρο ;;; αν ειναι δυνατον καμια δεν ειπε οτι επειδη κανει αυτο πρεπει να μην εχει και παιδι ω ρε κοριτσια με στεναχωρειτε μπαινω στην διαδικασια δηλαδη με εχετε αναστατωσει 

πρίν από 4 λεπτά , rafaelatarzan είπε:

852 σαν τα αυγα μ θα παθει εγκεφαλικα...αχαχαχαχα 

χαχαχαχαχαχα @rafaelatarzan


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

@giotitsa .μην αναστατωνεσε...καμια κ κανενας μας δεν ειπε κατι...ειμαστε εδω να μιλαμε ολες μαζι κ να λεμε τους προβληματισμους μας...αλλη λιγοτερο αλλη περισσοτερο...ο σκοπος μας ειναι ενας....Να γινουνε ολες μανες.ε μωλε γλυκουλα μ μην με στεναχωρεις κ μενα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, rafaelatarzan είπε:

@giotitsa .μην αναστατωνεσε...καμια κ κανενας μας δεν ειπε κατι...ειμαστε εδω να μιλαμε ολες μαζι κ να λεμε τους προβληματισμους μας...αλλη λιγοτερο αλλη περισσοτερο...ο σκοπος μας ειναι ενας....Να γινουνε ολες μανες.ε μωλε γλυκουλα μ μην με στεναχωρεις κ μενα . 

@rafaelatarzan τι να κανω ολα τα κοριτσια εδω μεσα ειναι αδερφες μου με εχουνε βοηθησει ολες τοσο πολυ ψυχολογικα συγνωμη αλλα βρισκομαι στην φαση που ακουω οχι για προβληματισμους αλλα οτι κατηγορουμε η ευχομαστε να μην εχει η αλλη παιδι αν ειναι δυνατον δεν μπορω αποχωρω για λιγο αναστατωθηκα αληθεια 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , giotitsa είπε:

@rafaelatarzan τι να κανω ολα τα κοριτσια εδω μεσα ειναι αδερφες μου με εχουνε βοηθησει ολες τοσο πολυ ψυχολογικα συγνωμη αλλα βρισκομαι στην φαση που ακουω οχι για προβληματισμους αλλα οτι κατηγορουμε η ευχομαστε να μην εχει η αλλη παιδι αν ειναι δυνατον δεν μπορω αποχωρω για λιγο αναστατωθηκα αληθεια 

@giotitsa αγαπη μ γγλυκια εσυ...να κανεις οπως νιωθεις ψυχη μ...αμα θες να μ μιλησεις μπορεις...εγω εδω θα ειμαι να σε ακουσω...φιλακια .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , rafaelatarzan είπε:

καλησπέρα κοριτσια μ....καλε λιγο ελειψα το πρωι να κανω κατι χαρτια που ζητανε για την εξωσωματικη κ βλεπω απανοτα τα μνμ...σας εχασα παλι.αντε να συγκεντρωθώ τωρα.αχαχχαχα εισται κ πολλες...πως εισται σημερα αγαπες μ??? κατι εχω διαβασει ομως ...πεθερες ....εξετασεις ...κοριτσακι η @palmoira μας...να ναι γερο αγαπη μ...μπραβο στα κοτσιδια μας @giotitsa μ τι επαθες καλε σημερα??? τι σε επιασε μ λες??? ειπαμε αισιοδοξια κ κοιταμε μπροστα...εισαι δυνατη εσυ κ δεν μασας πουθενα @P.L.L. αστα κ γω τσακωνομαι με την δικια μ...χαμος σ λεω...αχαχαχα αλλα οκ θα στρωσουν που θα παει..αχαχαχχα μην σκας αγαπη μ εσυ κοιτα το σπιτακι σ κ τον αντρρουλη σ.  @nadiaki165 .πωε εισαι γλυκουλα μ??? ολα καλα??? ποια εχω ξεχασει ηθελα να ξερα ....δεν μπορω να τα θυμηθω ολα ...να μγν με παρεξηγητε παρακαλω ..δεν τα παω καλα με ονοματα σας το ξανα πα..χανω λαδια σε αυτο το κομματι...αχαχχαχαχ ..Να προσεχετε ολες δας...ΑΙΣΙΟΔΟΞΊΑ  μονο κοριτσαρες μ κ γελιο που ειναι η χαρα της ζωης...Μην πτοείσται με τιποτα κ για κανεναν ...Αξιζευε ολου τ κοσμου τα καλα.     

Καλησπέρα @rafaelatarzan!! ΚΑλα είμαι μια χαρα!Εδω περιμένω... θα ερθει δεν θα ερθει κ εαν ερθει μηπως να μην το καθυστερει να τελειωνουμε;;;χαχαχαχα πολλα τα ερωτηματικα!

πρίν από 46 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Είχα σκοπό να μη σχολιάσω, αλλά περνώντας τις σελίδες και διαβάζοντας όσα ειπώθηκαν σήμερα, στεναχωρήθηκα πάρα πολύ... Θέλω να πιστεύω πως καμια δεν εννοεί αυτά που έγραψε επί λέξη και πως ήταν απλά λάθος διατύπωση...

Αδυνατώ να πιστέψω κορίτσια μου πως γυναίκες που έχουν περάσει τόσο δύσκολα (άλλη περισσότερο και άλλη λιγότερο), μπαίνει στη διαδικασία να ζυγίσει το κατά πόσο αξίζει ή είναι άξια μία γυναίκα να γίνει μάνα... Το ότι είχαμε μία απώλεια ή περισσότερες, δε δίνει σε καμία το δικαίωμα να πει "εγώ γιατί να το χάσω και αυτή να συνεχίσει να είναι έγκυος?"... Μην μπαίνουμε στη λογική να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα... Το ζητούμενο είναι να γινόταν να μη βιώσει καμία γυναίκα και κανένας άνθρωπος καμία απώλεια! Γιατί πίσω απο την κλειστή πόρτα του καθενός δεν γνωρίζει κανείς μας τί συμβαίνει...

Μπορεί η γυναίκα που κατηγορούμε ότι έπιασε εύκολα παιδί και αρνείται να κόψει το τσιγάρο, να έχει πρόσφατα βιώσει μια τραγωδία την οποία μόνο καπνίζοντας μπορεί να διαχειριστεί... Μπορεί χίλια δυο πράγματα....

Εγώ δηλαδή που δεν πιστεύω στην ύπαρξη Θεού που ακούει και απαντάει σε προσευχές, αξίζω λιγότερο να γεννήσω ένα υγιές παιδί απο μια γυναίκα που ξημεροβραδιάζεται στα μοναστήρια?Και αν ναι, μπορείτε να μου απαντήσετε γιατί?

Και ναι, και εγω έπιασα εύκολα παιδί και τις δυο φορές, ενώ ο άντρας μου είχε στίγμα ξεκίνησα προσπάθειες για παιδί χωρίς να έχω ελεγχθεί και ναι, ενώ γνωρίζω πολλά λόγω επαγγέλματος για νοσήματα γονιδιακά κλπ αρνήθηκα να μπω σε ένα κυκεώνα εξετάσεων για να αποκλείσω τα πάντα και επέλεξα να είμαι θετική και όχι "εμμονική" στην προσπάθεια να έχω ένα όσο το δυνατόν πιο υγιές παιδί.... Τί σημαίνει αυτό? Πώς αξίζω λιγότερο απο μια γυναίκα που θα περάσει χρόνια κάνοντας εξετασεις για να αποκλείσει όσο το δυνατόν περισσότερες νόσους;

Ας μην μπούμε σε αυτή τη λογική, λοιπόν... Δυστυχώς ατυχίες έχουμε όλοι μας.... Αλλη στην προσπάθεια να κάνει παιδί, άλλη στον τομέα της υγείας, άλλη στα οικογενειακά, άλλη στα οικονομικά και πάει λέγοντας... Δε γίνεται να ζυγίσουμε τις δυστυχίες μας! Γιατί στην τελική, τί να το κάνει μια γυναίκα αν έμεινε εύκολα έγκυος και στην πορεία χάσει το παιδί της σε τροχαίο ή απο καρκίνο? Θα προτιμούσε να παιδευόταν χρόνια για να το αποκτήσει, αρκει να είχε την ευτυχία να το δει να μεγαλώνει υγιές και ευτυχισμένο, χτίζοντας τη ζωή του!

Αυτά.... με πολλή αγάπη!

@anemoni1989 γλυκια μου!ΚΑμια εδω μεσα δεν κρινει η κατακρινει καμια αλλη γυναικα!Ουτε σκεφτεται ασχημα για καποια αλλη! Το τι εχει περασει καθε γυναικα το ξερει μονο η ιδια!Κ η αληθεια ειναι οτι οταν καποιος εχει προσπαθησει παρα πολυ για ενα παιδι η εχει ζησει μια απωλεια δεν μπορει κανεις να ερθει στη θεση του για το ποιοσ νοιωθει. Κ αυτο ισχυει για ολες τις περιπτωσεις του ανθρωπου ειτε ειναι για ενα οικογενειακο θεμα ειτε ειναι για υγειας ειτε οικονομικο. Αν δεν το ζησεις δεν ξερεις ουτε μπορεις να καταλαβεις. Γιαυτο κ ο καθενας μπορει να εχει ενα ξεσπασμα η ενα παραπονο απο την ζωη!Αυτο δεν σημαινει ομως σε καμια περιπτωση οτι μπορει να ευχεται το κακο του αλλου. Ο καθενας μπορει να πιστευει οπου θελει κ να σκεφτεται οτι θελει. Ο καθενας στρωνει οπως κοιμαται ξερω να λεω εγω για τις πραξεις του καθενος. Εδω ειμαστε για μοιραζομαστε τις σκεψεις μας, τις χαρες μας τις λυπες μας κ τους προβληματισμους μας οποιοι κ να ειναι αυτοι. Κ να προσπαθουμε να εμψυχωνουμε την καθε γυναικα οποιος κ εαν ειναι ο γολγθοας της ειτε μικρος ειτε μεγαλος ειτε σημαντικος ειτε ασημαντος. Γιατι κανεις δεν μπορει να κρινει τι θεωρει ο καθενας σημαντικος. Φιλικα....

@P.L.L. εγώ πιστεύω παρα πολύ στο μάτι κ στην γλωσσοφαγιά αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αυτό καθορίζει την ζωή μου. Απλά απομακρύνεις τους ανθρώπους που δεν θελουν το καλο σου η που δεν του νοιαζει ειτε αυτο λεγεται αδιαφορια, μιζερια, γλωσσοφαγια, ζηλεια κ οπως αλλιως μπορει να λεγεται.


xuBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Είχα σκοπό να μη σχολιάσω, αλλά περνώντας τις σελίδες και διαβάζοντας όσα ειπώθηκαν σήμερα, στεναχωρήθηκα πάρα πολύ... Θέλω να πιστεύω πως καμια δεν εννοεί αυτά που έγραψε επί λέξη και πως ήταν απλά λάθος διατύπωση...

Αδυνατώ να πιστέψω κορίτσια μου πως γυναίκες που έχουν περάσει τόσο δύσκολα (άλλη περισσότερο και άλλη λιγότερο), μπαίνει στη διαδικασία να ζυγίσει το κατά πόσο αξίζει ή είναι άξια μία γυναίκα να γίνει μάνα... Το ότι είχαμε μία απώλεια ή περισσότερες, δε δίνει σε καμία το δικαίωμα να πει "εγώ γιατί να το χάσω και αυτή να συνεχίσει να είναι έγκυος?"... Μην μπαίνουμε στη λογική να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα... Το ζητούμενο είναι να γινόταν να μη βιώσει καμία γυναίκα και κανένας άνθρωπος καμία απώλεια! Γιατί πίσω απο την κλειστή πόρτα του καθενός δεν γνωρίζει κανείς μας τί συμβαίνει...

Μπορεί η γυναίκα που κατηγορούμε ότι έπιασε εύκολα παιδί και αρνείται να κόψει το τσιγάρο, να έχει πρόσφατα βιώσει μια τραγωδία την οποία μόνο καπνίζοντας μπορεί να διαχειριστεί... Μπορεί χίλια δυο πράγματα....

Εγώ δηλαδή που δεν πιστεύω στην ύπαρξη Θεού που ακούει και απαντάει σε προσευχές, αξίζω λιγότερο να γεννήσω ένα υγιές παιδί απο μια γυναίκα που ξημεροβραδιάζεται στα μοναστήρια?Και αν ναι, μπορείτε να μου απαντήσετε γιατί?

Και ναι, και εγω έπιασα εύκολα παιδί και τις δυο φορές, ενώ ο άντρας μου είχε στίγμα ξεκίνησα προσπάθειες για παιδί χωρίς να έχω ελεγχθεί και ναι, ενώ γνωρίζω πολλά λόγω επαγγέλματος για νοσήματα γονιδιακά κλπ αρνήθηκα να μπω σε ένα κυκεώνα εξετάσεων για να αποκλείσω τα πάντα και επέλεξα να είμαι θετική και όχι "εμμονική" στην προσπάθεια να έχω ένα όσο το δυνατόν πιο υγιές παιδί.... Τί σημαίνει αυτό? Πώς αξίζω λιγότερο απο μια γυναίκα που θα περάσει χρόνια κάνοντας εξετασεις για να αποκλείσει όσο το δυνατόν περισσότερες νόσους;

Ας μην μπούμε σε αυτή τη λογική, λοιπόν... Δυστυχώς ατυχίες έχουμε όλοι μας.... Αλλη στην προσπάθεια να κάνει παιδί, άλλη στον τομέα της υγείας, άλλη στα οικογενειακά, άλλη στα οικονομικά και πάει λέγοντας... Δε γίνεται να ζυγίσουμε τις δυστυχίες μας! Γιατί στην τελική, τί να το κάνει μια γυναίκα αν έμεινε εύκολα έγκυος και στην πορεία χάσει το παιδί της σε τροχαίο ή απο καρκίνο? Θα προτιμούσε να παιδευόταν χρόνια για να το αποκτήσει, αρκει να είχε την ευτυχία να το δει να μεγαλώνει υγιές και ευτυχισμένο, χτίζοντας τη ζωή του!

Αυτά.... με πολλή αγάπη!

Νομίζω ότι παρεξήγησες λιγάκι αυτό που έγραψα...δεν θα ευχόμουν ποτέ σε καμία να δυσκολευτεί να κάνει παιδί ή να περάσει τις μισές από τις δυσκολίες που πέρασα εγώ. Δεν ξέρω γιατί κατάλαβες το να ψοφήσει η γυναίκα του γείτονα. Δεν ζήλεψα ποτέ τις γυναίκες που έμειναν εύκολα έγκυες ή έκαναν πανεύκολα τα παιδιά τους. Ο κάθε άνθρωπος αντιμετωπίζει τα δικά του προβλήματα μικρα η μεγάλα. Κακώς στεναχωρηθηκες και κακώς το πήρες τόσο προσωπικά. Γενίκευσες κάτι συγκεκριμένο που έγραψα που αφορά μια συγκεκριμένη κοπέλα για την οποία συνοπτικά ανέφερα κάποια πράγματα. Εάν θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο μπορώ να γίνω και πιο συγκεκριμένη για να καταλάβεις γιατί έκανα τη συγκεκριμένη κριτική. Θεωρώ ότι άδικα έβαλες στη σκέψη μου τα δίλληματα για το ποια πρέπει να γίνει μάνα ή όχι, ποια αξίζει περισσότερο κτλ. Όσον αφορά τις εξετάσεις, επανειλημμένα έχω γράψει ότι δεν πρέπει να μπαίνουμε στη διαδικασία να κάνουμε από μόνες μας εξετάσεις χωρίς λόγο και ότι ακόμη και εάν κάποια στιγμή είχαμε μια ατυχία πρέπει και πάλι οι έλεγχοι που θα κάνουμε να είναι στοχευμένοι και μετά από συζήτηση και τεκμηρίωση. Διαφωνείς ότι πολλές ατυχίες θα είχαν αποφευχθεί εάν οι γιατροί ήταν πιο προσεκτικοί και ζητούσαν σε κάποιες περιπτώσεις και κάποιους επιπλέον ελέγχους? Είναι δικαίωμα του καθενός το τι θα κάνει τελικά και τι όχι. Είναι επιλογή του στο κάτω κάτω. Δεν μπορώ όμως την αποποίηση ευθυνών για κάποια πράγματα.Το να γνωρίζει εκ των προτέρων τι συνισταται να κάνει από ιατρικής άποψης είναι υποχρέωση του γιατρού του.Εμένα φίλη μου στην αυχενική της είπαν ότι το παιδί της πιθανόν να έχει σύνδρομο down , της βγάζω το καπέλο γιατί αποφάσισαν ότι θα κρατήσουν το παιδί από επιλογή γιατί ότι ασθένεια και να έχει είναι το παιδί τους. Λυπαμαι παρα πολύ που παρεξηγήθηκα αλλά κυρίως λυπαμαι γιατί στεναχωρηθηκες

Αυτά...με αγάπη και από εμένα 

 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...