Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 14 minutes ago, η ζωή είναι όμορφη said:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Η πιο ωραια ανακοινωση!!! 

Αντε να τελειωνουμε με τις β....ευχομαι η Παναγιτσα που γιορταζει αυριο να μας φωτισει ολες να γινουμε μανουλες με το καλο!

Θα φανεί πωσ θα την κανω την ανακοίνωση γτ αλλα σκεφτόμαστε κ αλλα κανουμε τελικά! Εσύ πως τα πας;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Cath3rine είπε:

Θα φανεί πωσ θα την κανω την ανακοίνωση γτ αλλα σκεφτόμαστε κ αλλα κανουμε τελικά! Εσύ πως τα πας;; 

Καλα κοριτσι μου δοξα τον Θεο! Εσυ;;;


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχει καμια σας καμια λιστα με το τι θα χρειαστει να ψωνισουμε για το μπεμπακι? Ειμαι 23+2 και λεω απο βδομαδα σιγα σιγα να αρχισω την ερευνα! Μονο κουνια εχω, ολα τα υπολοιπα πρεπει να τα αγορασω!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Diavolitsa είπε:

Κοριτσια εχει καμια σας καμια λιστα με το τι θα χρειαστει να ψωνισουμε για το μπεμπακι? Ειμαι 23+2 και λεω απο βδομαδα σιγα σιγα να αρχισω την ερευνα! Μονο κουνια εχω, ολα τα υπολοιπα πρεπει να τα αγορασω!

Από τα μικροπράγματα τουλάχιστον 20 λαβετες  (Είναι πανακια μικρά για τις γουλιτσες το ρεψιμο , μπορεί να λερώνεις και 5 τη μερα) ,4 σελτεδακια (Αυτά τα βάζεις πάνω στην αλλαξιερα ή στο κρεβάτι και αλλάζεις το μωρό)  , 2 μπουρνοζοπετσετες ,5 πάνες αγκαλιάς  (για το μωρό στη  αρχή που το χεις στην αποστείρωση μη το βάζει ο καθένας αγκαλιά και ακουμπάει από δω κι από κει ,πάρε 2 Πικέ γτ χειμώνα θα μας χρειαστούν και 3 βαμβακερες σαν σεντονακι) .σεντονακια κουβερτουλες θα δςις γτ σίγουρα θα σου φέρουν Δώρα και ρουχαλάκια.ζηπουνακια καινφορμακια προς το τέλος που θα ξέρεις περίπου το ύψος μωρού και το βάρος αλλά θα χρειαστείς καμια 20αρια γτ είναι μικρούλια ακόμα και η πανα δεν συγκρατεί τσισακια και κακακια κάποιες φορές και λερωνονται μες στη μέρα συνέχεια.

Τώρα από τα βαριά αν έχεις αποθηκευτικο χώρο μη πάρεις συρταριερα.καροτσι πιστεύω καλύτερα πολυκαροτσο γτ κάθισμα αυτοκινητου χρειαζεται και τηβκαλαθουνα τη χρησιμοποιείς και σπίτι.μπανακι μετά το 1ο μήνα του μωρού να πάρεις.πιο πριν δεν θα το χρησιμοποιήσεις είναι πολύ μωρό.ριλαξ πάλι μπορεί να σου φέρουν δώρο άρα μη πάρεις αμέσως,  περίμενε να δεις πρώτα. 

Τώρα αν δεν θηλάσεις θα χρειαστείς αποστειρωτη θερμαντηρα και μπιμπερο.αλλα.κι αυτά θα δεις στη πορεία και.παλι από τώρα μπορεί να στα φέρουν αυτά.

Βασιλική μου ελπίζω να σε βοηθησα έστω και λίγο. 

Ά και θήλαστρο μετά τη γέννα θα δεις τι θα κάνεις.μη πάρεις από πριν.μπορει να μη σου χρειαστεί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε λιστα δεν εχω αλλα αν θες μπορω να σου πω τι θα παρω εγω για αρχη

10φορμακια μακρυμανικα 

10κορμακια να κουμπωνουν αναμεσα στα ποδια 

4πανες δυο πικε δυο χασε 

2κουβερτες φλις 

4κουβερτες βελουτε

10σαλιαρες 

10πανακια ωμου

4πανες για αλλαγμα 

10ζευγαρια καλτσες 

3μπουρνουζακια

2-3σκουφακια και γαντακια

Και οτι αλλο θες απο ζακετουλες κλπ... αυτα για τα ρουχα και κουβερτουλες κ πανες!(παντα αποψη μ φυσικα)

Μετα 

3μπιμπερο

2πιπιλες(με θηκη και κλιψακι)

Αποστειρωτης για τα μπουκαλια με βουρτσακι

Ψαλιδακι για τα νυχακια 

Βουρτσα για τα μαλλιακια 

Μπανιερουλα

Πιστευω τα υπολλοιπα τα ξερετε:παμπερς μωρομαντηλα κρεμα συγκαματος αφρολουτρο σαμπουαν μαλακτικο απορρυπαντικο ολα για μωρα!

Δεν ξεχωρισα τι θα παρεις για μαιευτηριο κ τι θα χρειαστει σπιτι πιστευω φαινεται η διαφορα!:lol:

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Ωχ...πολυ οργανομενες σας βρησκω ρε κοριτσια! Εγω ακομα δε ξερω που παν τα τεσσερα :)

Χαχαχαχα η ερευνα αγορας πεφτει συννεφο!!!:lol:

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Ωχ...πολυ οργανομενες σας βρησκω ρε κοριτσια! Εγω ακομα δε ξερω που παν τα τεσσερα :)

Μέχρι το Δεκέμβρη θα οργανωθείς.μην αγχώνεσαι.δες στα επιπλακια και καρότσι τώρα τι θα πάρεις μήπως βρεις κάτι σε καλύτερη τιμή λόγω εκπτώσεων.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου...καλη Παναγια ευχομαι σε ολους...Να μας φωτιζει και εμας και τις οικογενειες μας...ευχομαι να μας αξιωσει η Παναγιτσα μας να κρατησουμε γερα,δυνατα μωρακια στην αγγαλιτσα μας τον Δεκεμβριο!:wub: 

Να περασετε ομορφα!!

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλημερα κοριτσια μου...καλη Παναγια ευχομαι σε ολους...Να μας φωτιζει και εμας και τις οικογενειες μας...ευχομαι να μας αξιωσει η Παναγιτσα μας να κρατησουμε γερα,δυνατα μωρακια στην αγγαλιτσα μας τον Δεκεμβριο!:wub: 

Να περασετε ομορφα!!

Καλημέρα!!!!!Χρόνια πολλά Βαλεντίνα μου.γερα μωράκια να Έχουμε.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 13/8/2018 at 3:59 ΜΜ, zamia είπε:

Σίγουρα θα ζοριστούν τα μικράκια μας..την στέλνεις παιδικό;

Του έχουμε πει οτι ερχεται ο αδερφός σου..έρχεται χαιδεύει τη κοιλιά, δίνει φιλάκια..κ γενικά αν δεί μωράκι κλαίει για να το πάρω αγκαλία..κ λεει οτι είναι δικό μας..χαχαχα

Ακόμη δεν έχουμε πει πως θα λείψω....αλλα το σκέφτομαι ήδη έντονα γιατί το βράδυ (που πάντα ξυπνάει 1 φορα για αγκαλιά κ να έρθει στο κρεβατι μας..)ηρεμει μόνο με τη μαμά..Αυτό είναι το μεγαλύτερο μο άγχος......

Φιλιά!

χαχα γελάω!!κ εγώ ακριβός αυτό έκανα μετά την β επιπέδου!!

Τωρα δε χρειάζεται να αγοράσω κάτι γιατι τα έχουμε όλα από τον πρώτο!

Αχ, τί γλυκούλης!!! 

Κι εγώ το βράδυ σκέφτομαι, δεν θέλει να την κοιμίζει άλλος και αγχώνομαι. 

Βέβαια, 3-4 μήνες σε αυτήν την ηλικία είναι μεγάλο διάστημα και μπορεί να έχουν αλλάξει αυτά. Η δική μου, λίγο πριν τα δύο κοιμήθηκε σερί το βράδυ. 

Κορίτσια, διαβάζω τις λίστες σας. 

Μια μικρή παρατήρηση, πριν πάρετε πιπίλες, ρωτήστε τον παιδίατρο, οι περισσότεροι δεν τις θέλουν πριν το τρίμηνο, γιατί μπορεί να χάσει το μωρό γεύμα. 

Επίσης, πρέπει να ρωτήσετε γιατρό, το γυναικολόγο ή τον παιδίατρο,  αν έχετε λόγο να χρησιμοποιήσετε νωρίς θηλαστρο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου!! 

Πως ειμαστε?? Παντως κ γω δεν θα τα παρω ολα αυτα που γραφουν κ καλα οτι πρεπει για το μωρο. Μου φαινονται πεταμενα λεφτα. 

Πχ λαβετες. Γιατι να παρω? Καλυτερα να παρω παιδικες πετσετουλες που θα μου μεινουν κ μετα κ θα βαζω πετσετα για τις γουλιες που θα απορροφουν περισσοτερο κ θα μεινει και για μετα. Ενω οι λαβετες, μετα απο ελαχιστο διαστημα ειναι αχρηστες. Ή φορμακια κ ρουχα. Μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που θα παρω λιγα. Κ ας τα χω πλυνε βαλε ολη τη μερα. Αφου σε 2 βδομαδες δεν θα του κανουν. Πιπιλες πχ δεν ξερω αν θα παρω. Ισως μετα τη γεννα κ αφου εδραιωσω εαν τα καταφερω τον θηλασμο, θα δω τι θα κανω. Γτ να τα παρω απο πριν? 

Γενικοτερα επειδη ειναι το πρωτο μας μπορει να πεσουμε σε υπερβολες. Κ επειδη δε δουλευω αυτη την περιοδο κοριτσια τα λυπαμαι να τα σπαταλαω χωρις λογο. Ετσι βεβαια τα σκεφτομαι εγω. Μετα τη γεννα σιγουρα η καθεμια μας θα δει τι θα χρειαστει κ τι οχι. Η καθε μανουλα εχει κ διαφορετικες αναγκες, εγω θελω να παρω μονο τα τελειως απαραιτητα κ μετα βλεποντας κ κανοντας. 

Οι μανουλιτσες που εχουν ηδη παιδακια, θα βοηθησουν να μας πουν τη γνωμη τους βεβαια. Τι τους χρησιμευσε κ τι ηταν αχρηστο τελικα, για να μην προβουμε σε ακυρες αγορες. Κ δεν μιλαω για φορμακια κλπ που δεν ειναι κ κατι αυτα. Αλλα διαβαζω πχ για υγραντηρες κ αφυγραντηρες και θερμομετρα δωματιου και χιλια δυο και μου φαινονται λιγο υπερβολικα. Οχι τπτ αλλο αλλα δεν θα τα θυμαμαι κ ολα αυτα χαχα

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου!! 

Πως ειμαστε?? Παντως κ γω δεν θα τα παρω ολα αυτα που γραφουν κ καλα οτι πρεπει για το μωρο. Μου φαινονται πεταμενα λεφτα. 

Πχ λαβετες. Γιατι να παρω? Καλυτερα να παρω παιδικες πετσετουλες που θα μου μεινουν κ μετα κ θα βαζω πετσετα για τις γουλιες που θα απορροφουν περισσοτερο κ θα μεινει και για μετα. Ενω οι λαβετες, μετα απο ελαχιστο διαστημα ειναι αχρηστες. Ή φορμακια κ ρουχα. Μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που θα παρω λιγα. Κ ας τα χω πλυνε βαλε ολη τη μερα. Αφου σε 2 βδομαδες δεν θα του κανουν. Πιπιλες πχ δεν ξερω αν θα παρω. Ισως μετα τη γεννα κ αφου εδραιωσω εαν τα καταφερω τον θηλασμο, θα δω τι θα κανω. Γτ να τα παρω απο πριν? 

Γενικοτερα επειδη ειναι το πρωτο μας μπορει να πεσουμε σε υπερβολες. Κ επειδη δε δουλευω αυτη την περιοδο κοριτσια τα λυπαμαι να τα σπαταλαω χωρις λογο. Ετσι βεβαια τα σκεφτομαι εγω. Μετα τη γεννα σιγουρα η καθεμια μας θα δει τι θα χρειαστει κ τι οχι. Η καθε μανουλα εχει κ διαφορετικες αναγκες, εγω θελω να παρω μονο τα τελειως απαραιτητα κ μετα βλεποντας κ κανοντας. 

Οι μανουλιτσες που εχουν ηδη παιδακια, θα βοηθησουν να μας πουν τη γνωμη τους βεβαια. Τι τους χρησιμευσε κ τι ηταν αχρηστο τελικα, για να μην προβουμε σε ακυρες αγορες. Κ δεν μιλαω για φορμακια κλπ που δεν ειναι κ κατι αυτα. Αλλα διαβαζω πχ για υγραντηρες κ αφυγραντηρες και θερμομετρα δωματιου και χιλια δυο και μου φαινονται λιγο υπερβολικα. Οχι τπτ αλλο αλλα δεν θα τα θυμαμαι κ ολα αυτα χαχα

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! 

  @nanoula90θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!! Όχι απλά δεν είναι οοολλα αυτά απαραιτητα αλλά μπορεί και κάποια να μην τα χρησιμοποιήσεις και πότε σου!!!! Για παράδειγμα, εγώ τον μικρό μου τον θήλασα αποκλειστικά 8 μήνες, όπως ίσως γνωρίζεται η αποστείρωση είναι απαραίτητη τους πρώτους 6 μήνες όχι ότι μετά δεν τα αποστειρώνεις, απλά όχι μετά από κάθε χρήση! Οπότε αποστειρωτής δεν χρησιμοποίησα ποτέ μου, οπότε χρειάστηκα μπιμπερό, μετά τα αποστειρωνα παραδοσιακά με κατσαρόλα βραστό νερό και ξύδι!!!! 

πρίν από 4 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! 

  @nanoula90θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!! Όχι απλά δεν είναι οοολλα αυτά απαραιτητα αλλά μπορεί και κάποια να μην τα χρησιμοποιήσεις και πότε σου!!!! Για παράδειγμα, εγώ τον μικρό μου τον θήλασα αποκλειστικά 8 μήνες, όπως ίσως γνωρίζεται η αποστείρωση είναι απαραίτητη τους πρώτους 6 μήνες όχι ότι μετά δεν τα αποστειρώνεις, απλά όχι μετά από κάθε χρήση! Οπότε αποστειρωτής δεν χρησιμοποίησα ποτέ μου, οπότε χρειάστηκα μπιμπερό, μετά τα αποστειρωνα παραδοσιακά με κατσαρόλα βραστό νερό και ξύδι!!!! 

Όσο για αφυγραντηρες και θερμόμετρα, όχι δεν πήρα τίποτα απ όλα αυτά!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...