Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Just now, palmoira είπε:

Και εμάς ο παιδίατρος ακριβώς τα ίδια μας είπε για το γιαούρτι. Το κρι κρι τρώει και η δικιά μου 

Ελπίζω να πάτε καλύτερα με τη δυσκοιλιότητα. Είναι δύσκολο αλλά πολλά μωράκια εμφανίζουν. Το ξέρω από τη βαφτιστηρα μου 

Γνωρίζεις πως το αντιμετώπισε η μαμά της βαφτιστήρας σου το θέμα της δυσκοιλιοτητας? Και πόσο καιρό ταλαιοωρηθηκε με αυτό? Με το γάλα δν είχε θέμα αλλά τώρα με την τροφή άστα να πάνε. Ενεργειται κάθε μέρα αλλά με δυσκολια και πολύ σκληρά τα κόπρανα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Το πρώτο μου γιαούρτι  της κρι  κρι που λεει από 6+ μηνών.  Αλλά γενικά ο γιατρός μας ειπε ότι μπορούμε να της δίνουμε οποιοδήποτε  γιαούρτι τρώμε κ εμεις,  αρκεί να ει αίτηση κανονικό γιαούρτι,  όχι επιδόρπιο,  και να ει αίτηση με πλήρη λιπαρά. 

Αγαπη αυτο το κρι κρι δεν ειναι με πληρη λιπαρα. Ειναι light, απλα παραπλανουν τον κοσμο και καλα βρεφικο γιαουρτι. Αν δεις ετικετα, λεει δύο κόμμα κατι λιπαρα, που κανονικα θα επρεπε να ειναι 5 ή 6 στα 100 γραμμαρια για να ειναι πληρες. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Αγαπη αυτο το κρι κρι δεν ειναι με πληρη λιπαρα. Ειναι light, απλα παραπλανουν τον κοσμο και καλα βρεφικο γιαουρτι. Αν δεις ετικετα, λεει δύο κόμμα κατι λιπαρα, που κανονικα θα επρεπε να ειναι 5 ή 6 στα 100 γραμμαρια για να ειναι πληρες. 

Ναι το πρόσεξα κ γω αυτό αλλά είδα κ άλλο της φαρμας  κουκακη αν δεν κάνω λάθος  που πήρα στην αρχή,  κ έγραφε πλήρες με 3.85 λιπαρά.  Δεν ξέρω τι ισχύει  τελικά  θα ρωτήσω κ τον γιατρό. 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Ναι το πρόσεξα κ γω αυτό αλλά είδα κ άλλο της φαρμας  κουκακη αν δεν κάνω λάθος  που πήρα στην αρχή,  κ έγραφε πλήρες με 3.85 λιπαρά.  Δεν ξέρω τι ισχύει  τελικά  θα ρωτήσω κ τον γιατρό. 

Ναι νομιζω πως εξαρταται απο τον τυπο του γιαουρτιου, και την επεξεργασια του. Τα στραγγιστα πχ συνηθως εχουν περισσοτερα λιπαρα απο τα κανονικα γιαουρτια. Ισως αυτο που λες να ηταν κανονικο γιαουρτι. Τα light ειναι αυτα που εχουν συνηθως 1-2% λιπαρα οπως το κρι κρι. Ρωτα τον γιατρο σου, μην σε μπερδευω περισσοτερο. Φαντασου ο δικος μου, μου ειπε να του δωσω προβειο με πετσα, παραδοσιακο γιαουρτι δλδ, φουλ λιπαρων. Ασχετο αν δεν το τιμαει ουτε αυτο ο κανακαρης μου. <_<


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Xrysasid είπε:

Γνωρίζεις πως το αντιμετώπισε η μαμά της βαφτιστήρας σου το θέμα της δυσκοιλιοτητας? Και πόσο καιρό ταλαιοωρηθηκε με αυτό? Με το γάλα δν είχε θέμα αλλά τώρα με την τροφή άστα να πάνε. Ενεργειται κάθε μέρα αλλά με δυσκολια και πολύ σκληρά τα κόπρανα. 

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν μπόρεσε να κάνει πολλά πράγματα. Όταν λίγο μεγάλωσε τους έδωσε η παιδίατρος κάτι σταγόνες φυτικές για τη δυσκοιλιότητα και προσπαθούσε συνέχεια να κάνει έστω και λίγα κάθε μέρα. 

6 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Ναι νομιζω πως εξαρταται απο τον τυπο του γιαουρτιου, και την επεξεργασια του. Τα στραγγιστα πχ συνηθως εχουν περισσοτερα λιπαρα απο τα κανονικα γιαουρτια. Ισως αυτο που λες να ηταν κανονικο γιαουρτι. Τα light ειναι αυτα που εχουν συνηθως 1-2% λιπαρα οπως το κρι κρι. Ρωτα τον γιατρο σου, μην σε μπερδευω περισσοτερο. Φαντασου ο δικος μου, μου ειπε να του δωσω προβειο με πετσα, παραδοσιακο γιαουρτι δλδ, φουλ λιπαρων. Ασχετο αν δεν το τιμαει ουτε αυτο ο κανακαρης μου. <_<

Το πρόβειο γιαούρτι πλήρες έχει διαφορετικά λιπαρά από το αγελαδινό πλήρες. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το κρι κρι είναι αγελαδινό 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, palmoira είπε:

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν μπόρεσε να κάνει πολλά πράγματα. Όταν λίγο μεγάλωσε τους έδωσε η παιδίατρος κάτι σταγόνες φυτικές για τη δυσκοιλιότητα και προσπαθούσε συνέχεια να κάνει έστω και λίγα κάθε μέρα. 

Το πρόβειο γιαούρτι πλήρες έχει διαφορετικά λιπαρά από το αγελαδινό πλήρες. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το κρι κρι είναι αγελαδινό 

Καλημερα! Ναι καλε, δεν συνεκρινα τα δυο τους, το ξερω οτι εχουν διαφορετικα λιπαρα. Ασχετο ηταν το σχολιο για το προβειο μιας κ ειναι πιο ξινο και μας ξεκινησε με αυτο. Απλα αμα δεις τα κανονικα γιαουρτια πχ θα σου πω το τοταλ, την αγελαδιτσα, φουλ λιπαρων, ειναι συνηθως απο 4 και πανω. Και τα στραγγιστα συνηθως εχουν ακομα περισσοτερα. Το κρι κρι εχει μονο 2 και κατι. Αυτο διευκρινισα. Οτι ειναι στην ουσια light και οχι πληρες.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν μπόρεσε να κάνει πολλά πράγματα. Όταν λίγο μεγάλωσε τους έδωσε η παιδίατρος κάτι σταγόνες φυτικές για τη δυσκοιλιότητα και προσπαθούσε συνέχεια να κάνει έστω και λίγα κάθε μέρα. 

Το πρόβειο γιαούρτι πλήρες έχει διαφορετικά λιπαρά από το αγελαδινό πλήρες. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το κρι κρι είναι αγελαδινό 

Εμένα τουλάχιστον κάνει κάθε μέρα.. Σήμερα σκέψου μου έκανε 4 φορές. Αύριο μπορεί να κάνει 1 φορά. Απλά όταν είναι μαλακά οκ όταν είναι σκληρά πεθαίνει που συνήθως σκληρά είναι. Αντε να δούμε. Η παιδίατρος μου είπε να δούμε πως θα δράσουν τα Προβιοτικά αλλιώς θα κάνουμε εξετάσει για αλλεργία στο γάλα λόγω ότι είχε και έντονους κολικούς μικρή. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Καλημερα! Ναι καλε, δεν συνεκρινα τα δυο τους, το ξερω οτι εχουν διαφορετικα λιπαρα. Ασχετο ηταν το σχολιο για το προβειο μιας κ ειναι πιο ξινο και μας ξεκινησε με αυτο. Απλα αμα δεις τα κανονικα γιαουρτια πχ θα σου πω το τοταλ, την αγελαδιτσα, φουλ λιπαρων, ειναι συνηθως απο 4 και πανω. Και τα στραγγιστα συνηθως εχουν ακομα περισσοτερα. Το κρι κρι εχει μονο 2 και κατι. Αυτο διευκρινισα. Οτι ειναι στην ουσια light και οχι πληρες.

Αυτά που αναφέρεις είναι στραγγιστά γιαούρτια. Δηλ έχει γίνει μια επεξεργασία που φεύγει ο όρος γάλακτος γι αυτό γίνονται πιο πηχτά και τα λιπαρά τους μπορεί να φτάσουν 10%. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Αυτά που αναφέρεις είναι στραγγιστά γιαούρτια. Δηλ έχει γίνει μια επεξεργασία που φεύγει ο όρος γάλακτος γι αυτό γίνονται πιο πηχτά και τα λιπαρά τους μπορεί να φτάσουν 10%. 

Ναι εχεις δικιο κοριτσι μου. Λαθος παραδειγματα εδωσα η ασχετη. Αυτο που ηθελα να πω ηταν πως αν δεις ετικετες απο οποιοδηποτε κανονικο γιαουρτι αγελαδος, οχι στραγγιστο, σχεδον ολα εχουν τα διπλασια σχεδον λιπαρα με το συγκεκριμενο που διαφημιζεται ως παιδικο. Δηλαδη τα 2% λιπαρα θεωρουνται light, εκει σταθηκα. Οχι οτι ειναι και κανα τρομερο θεμα, απλα επειδη η κοπελα ειπε φουλ λιπαρων, για αυτο το διευκρινισα. Αν δηλαδη εχουμε 2 ομοια γιαουρτια, το ενα εχει 2% και το αλλο 4% λιπαρα, το πρωτο συγκαταλεγεται στα χαμηλων λιπαρων προιοντα. Εννοειται πως ο γιατρος σας θα ξερει καλυτερα βεβαια. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι πως είστε? 

Να σας ρωτήσω τα ζουζούνια σας πω ςπανε από νυχτερινό ύπνο? Εμένα έχει 2 εβδομάδες που σας είχα γράψει ότι ξυπναγε και έκλαιγε, τώρα ενώ τρίβει ματάκια το βράδυ είναι κομμάτια για ύπνο μόλις την πάρω αγκαλιά για νανούρισμα αρχίζει και πλανταζει σοτ κλάμα. Αν την αφήσω κουνια χωρίς αγκαλιά πάλι το ίδιο. Μπορεί να κοιμηθεί αγκαλιά και μόλις την αφήσω κούνια αρχίζει και τσιριζει. Επίσης, και στην αγκαλιά θα ξυονησει και θα κλάψει ρε κορίτσια, δν ξέρω τι φταίει τόσες μέρες.. Είπα δοντάκια, είπα από δυσκοιλιοτητα μην έχει πονακια αλλά πραγματικά δν ξερω τι να κάνω. Την χαϊδεύω της μιλάω ήρεμα και η μπέμπα μου συνεχίζει να κλαίει σπαρακτικα ;μέχρι που μετά αρχίζει και γίνεται χαλια από το κλάμα. 

Ειμαι τόσο χάλια αυτές τις μέρες και από χθες το βράδυ κλαίω γιατί δν ξέρω τι είναι αυτό πάλι τωρα. Μέχρι 6 μηνών κοιμόταν το βράδυ τώρα όταν. Φτάνει η ώρα του βραδινό γίνεται χαμός. Και το. Μεσημέρι κάποιες φορές κάνει έτσι, πάω να. Την αφήσω κούνια και πλανταζει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Xrysasid είπε:

Καλημέρα κορίτσι πως είστε? 

Να σας ρωτήσω τα ζουζούνια σας πω ςπανε από νυχτερινό ύπνο? Εμένα έχει 2 εβδομάδες που σας είχα γράψει ότι ξυπναγε και έκλαιγε, τώρα ενώ τρίβει ματάκια το βράδυ είναι κομμάτια για ύπνο μόλις την πάρω αγκαλιά για νανούρισμα αρχίζει και πλανταζει σοτ κλάμα. Αν την αφήσω κουνια χωρίς αγκαλιά πάλι το ίδιο. Μπορεί να κοιμηθεί αγκαλιά και μόλις την αφήσω κούνια αρχίζει και τσιριζει. Επίσης, και στην αγκαλιά θα ξυονησει και θα κλάψει ρε κορίτσια, δν ξέρω τι φταίει τόσες μέρες.. Είπα δοντάκια, είπα από δυσκοιλιοτητα μην έχει πονακια αλλά πραγματικά δν ξερω τι να κάνω. Την χαϊδεύω της μιλάω ήρεμα και η μπέμπα μου συνεχίζει να κλαίει σπαρακτικα ;μέχρι που μετά αρχίζει και γίνεται χαλια από το κλάμα. 

Ειμαι τόσο χάλια αυτές τις μέρες και από χθες το βράδυ κλαίω γιατί δν ξέρω τι είναι αυτό πάλι τωρα. Μέχρι 6 μηνών κοιμόταν το βράδυ τώρα όταν. Φτάνει η ώρα του βραδινό γίνεται χαμός. Και το. Μεσημέρι κάποιες φορές κάνει έτσι, πάω να. Την αφήσω κούνια και πλανταζει. 

Καλημερα ποσο μηνων ειστε ειπαμε; μηπως περνατε νωριτερα το 8-10month-sleep-regression  κ εμεις το περασαμε κ το περναμε κ ειναι δυσκολο θελει υπομονη κ σε συνδυασμο με τα δοντια ειναι πιο δυσκολο ακομα!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Xrysasid είπε:

Καλημέρα κορίτσι πως είστε? 

Να σας ρωτήσω τα ζουζούνια σας πω ςπανε από νυχτερινό ύπνο? Εμένα έχει 2 εβδομάδες που σας είχα γράψει ότι ξυπναγε και έκλαιγε, τώρα ενώ τρίβει ματάκια το βράδυ είναι κομμάτια για ύπνο μόλις την πάρω αγκαλιά για νανούρισμα αρχίζει και πλανταζει σοτ κλάμα. Αν την αφήσω κουνια χωρίς αγκαλιά πάλι το ίδιο. Μπορεί να κοιμηθεί αγκαλιά και μόλις την αφήσω κούνια αρχίζει και τσιριζει. Επίσης, και στην αγκαλιά θα ξυονησει και θα κλάψει ρε κορίτσια, δν ξέρω τι φταίει τόσες μέρες.. Είπα δοντάκια, είπα από δυσκοιλιοτητα μην έχει πονακια αλλά πραγματικά δν ξερω τι να κάνω. Την χαϊδεύω της μιλάω ήρεμα και η μπέμπα μου συνεχίζει να κλαίει σπαρακτικα ;μέχρι που μετά αρχίζει και γίνεται χαλια από το κλάμα. 

Ειμαι τόσο χάλια αυτές τις μέρες και από χθες το βράδυ κλαίω γιατί δν ξέρω τι είναι αυτό πάλι τωρα. Μέχρι 6 μηνών κοιμόταν το βράδυ τώρα όταν. Φτάνει η ώρα του βραδινό γίνεται χαμός. Και το. Μεσημέρι κάποιες φορές κάνει έτσι, πάω να. Την αφήσω κούνια και πλανταζει. 

Πόσο είναι το μικρούλη?


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Xrysasid είπε:

Καλημέρα κορίτσι πως είστε? 

Να σας ρωτήσω τα ζουζούνια σας πω ςπανε από νυχτερινό ύπνο? Εμένα έχει 2 εβδομάδες που σας είχα γράψει ότι ξυπναγε και έκλαιγε, τώρα ενώ τρίβει ματάκια το βράδυ είναι κομμάτια για ύπνο μόλις την πάρω αγκαλιά για νανούρισμα αρχίζει και πλανταζει σοτ κλάμα. Αν την αφήσω κουνια χωρίς αγκαλιά πάλι το ίδιο. Μπορεί να κοιμηθεί αγκαλιά και μόλις την αφήσω κούνια αρχίζει και τσιριζει. Επίσης, και στην αγκαλιά θα ξυονησει και θα κλάψει ρε κορίτσια, δν ξέρω τι φταίει τόσες μέρες.. Είπα δοντάκια, είπα από δυσκοιλιοτητα μην έχει πονακια αλλά πραγματικά δν ξερω τι να κάνω. Την χαϊδεύω της μιλάω ήρεμα και η μπέμπα μου συνεχίζει να κλαίει σπαρακτικα ;μέχρι που μετά αρχίζει και γίνεται χαλια από το κλάμα. 

Ειμαι τόσο χάλια αυτές τις μέρες και από χθες το βράδυ κλαίω γιατί δν ξέρω τι είναι αυτό πάλι τωρα. Μέχρι 6 μηνών κοιμόταν το βράδυ τώρα όταν. Φτάνει η ώρα του βραδινό γίνεται χαμός. Και το. Μεσημέρι κάποιες φορές κάνει έτσι, πάω να. Την αφήσω κούνια και πλανταζει. 

Εγραψα κ πιο πανω αλλα επειδη ειχε λινκ βρισκεται σε αποκρυψη! Μηπως περνατε νωριτερα το 8-10month-sleep-regression κ εμεις το περασαμε κ ακομα το περναμε ειναι δυσκολο κ θελει υπομονη κ σε συνδυασμο με τα δοντια ειναι ακομα χειροτερο!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Xrysasid είπε:

7,5 μηνών αλλά το έχουμε από 7 μηνών που είναι έτσι ο ύπνος της. 

Μήπως είστε σε άλμα αγάπη? Η στο άγχος αποχωρισμού? Κατι τέτοιο μου θυμίζει αυτή η συμπεριφορά. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...