Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

On 3/3/2020 at 10:50 ΠΜ, Agapakiii είπε:

Παίρνουμε και εμείς βιταμίνη d από τότε που ήρθαμε σπίτι! 5μλ την ημέρα της δίνω.. 

εμείς 1 μηνών πίναμε 110-120μλ.. ανα 3 ώρες την ημέρα αλλά το βράδυ με οδηγία γιατρού  την άφηνα  όσο κοιμάται κ ξυπνούσε στο 4-5ωρο..αλλά εγώ κάνω αντλήσεις οποτε πίνει μητρικό. Το λέω γιατί έχει άλλη σύσταση από την σκόνη οποτε ίσως οι αναλογίες να είναι άλλες!

κοριτσια έχω ερώτηση για οποία μπορεί να με βοηθήσει.. τις 2 πρώτες εβδομάδες ζωής του μωρου μου τη θηλασα αποκλειστικά. Από κει κ πέρα ξεκίνησα αντλήσεις κ της έδινα το μητρικό γάλα με μπιμπερό . Επίσης της έδωσα και πιπίλα. Όλα καλά μέχρι εδώ. Εχθές επιχείρησα να τη βάλω στήθος και πήρε κανονικά δλδ έφαγε.. ( για λίγη ώρα γιατί είχε προηγηθεί τάισμα με μπιμπερό ). Μετα όλα τα γεύματα τα έφαγε με το μπιμπερό της κανονικά. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Τώρα πια μετά από όλα αυτά υπάρχει περίπτωση να πάθει σύγχυση θηλων; Η άμα ήταν να πάθει θα την είχε πάθει ήδη με όλα αυτά που προηγήθηκαν ; 

Αφου ηπιε και απο εσενα και το επιασε το στηθος νομιζω εισαι οκ. Ο δικος μου και τα δυο θελει χωρις προβλημα και το ιδιο εκανε και η μικρη. Τι θηλαστρο εχεις? Καθε ποση ωρα κανεις αντληση και ποσα ml βγαζεις? Σε επρηξα χαχα


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, katerina04 είπε:

Αφου ηπιε και απο εσενα και το επιασε το στηθος νομιζω εισαι οκ. Ο δικος μου και τα δυο θελει χωρις προβλημα και το ιδιο εκανε και η μικρη. Τι θηλαστρο εχεις? Καθε ποση ωρα κανεις αντληση και ποσα ml βγαζεις? Σε επρηξα χαχα

Νοίκιασα νοσοκομειακό της medela.. κάθε τρεις ώρες κάνω άντληση στην διάρκεια της ημέρας όπως δλδ θα ήταν και άμα ετρωγε απευθείας από το στήθος ! Άλλες φορές βγάζω 100 άλλες 120-130 άλλες 90.. είναι ανάλογα ποσο το αφήνω κ για να ειμαο ειλικρινής δεν το αφήνω πολύ ώρα η έστω όση θα έπρεπε ! Το βράδυ δεν ξυπνάω για να βγάλω , βγάζω όταν ξυπνάει η μικρή κ τρώει οποτε μπορεί να κάνω να βγάλω κ 5-6 ώρες .. σε εκείνη τη φορά αντλώ από 150 μλ κ πάνω αλλά λογικό γιατί γεμίζει το στήθος αρκετά !!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2020 at 2:49 ΜΜ, Ele@n είπε:

Κακάκια - φορμάκια 1-0. Το περίμενα βέβαια, γιατί έκανε πρίτσι πρίτσι από νωρίς, αλλά τον λυπάμαι να τον ξυπνάω και περιμένω να σηκωθεί για φαΐ. Νομίζω ότι αν τον ενοχλούν θα γκρίνιαζε και ο ίδιος. Εσείς τα ξυπνάτε και τα αλλάζετε; Άσε που βάφουν αυτά τα κακάκια, πάνε τα φορμάκια...

Εγω βαζω μαγειρικη σοδα κ τα τριβω με ζεστο νερο. Στεγνωνουν κ μετα πλυντηριο κ ειναι μια χαρα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες, πώς είστε; 

Θέλω να ρωτήσω για τα εμβόλια. Στο βιβλιάριο του παιδιού γράφει ότι πρέπει να γίνει το πρώτο εμβόλιο από τον 2ο μήνα. Αλλά η θεία του άντρα μου, που είναι η παιδίατρος του μωρού, λέει να αρχίσουμε τα εμβόλια από τον 12ο μήνα, δηλαδή του χρόνου. 

Εσείς έχετε εμβολιάσει τα παιδιά από τώρα; Σκέφτομαι να πάρω 2η γνώμη από άλλο γιατρό αλλά θα παρεξηγηθεί και η θεία και θα θυμώσει και ο άντρας μου αν κάνω τέτοια κίνηση. 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα μανούλες, πώς είστε; 

Θέλω να ρωτήσω για τα εμβόλια. Στο βιβλιάριο του παιδιού γράφει ότι πρέπει να γίνει το πρώτο εμβόλιο από τον 2ο μήνα. Αλλά η θεία του άντρα μου, που είναι η παιδίατρος του μωρού, λέει να αρχίσουμε τα εμβόλια από τον 12ο μήνα, δηλαδή του χρόνου. 

Εσείς έχετε εμβολιάσει τα παιδιά από τώρα; Σκέφτομαι να πάρω 2η γνώμη από άλλο γιατρό αλλά θα παρεξηγηθεί και η θεία και θα θυμώσει και ο άντρας μου αν κάνω τέτοια κίνηση. 

Να κανεις αυτο που ειναι καλυτερο για το παιδι σου κ για το κοινωνικο συνολο! 

Και εμεις σε λιγες μερες θα γινουμε 2 μηνων κ θα κανει ενα 3πλο εμβολιο. Οσα μωρα ξερω εκαναν το 1ο εμβολιο στο 2μηνο. Δειξε στον ανδρα σου τι λεει το βιβλιαριο. Η θεια αιτιολογησε γιατι πρεπει να γινει αργοτερα απο οτι γραφει το βιβλιαριο;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, charma91 said:

Να κανεις αυτο που ειναι καλυτερο για το παιδι σου κ για το κοινωνικο συνολο! 

Και εμεις σε λιγες μερες θα γινουμε 2 μηνων κ θα κανει ενα 3πλο εμβολιο. Οσα μωρα ξερω εκαναν το 1ο εμβολιο στο 2μηνο. Δειξε στον ανδρα σου τι λεει το βιβλιαριο. Η θεια αιτιολογησε γιατι πρεπει να γινει αργοτερα απο οτι γραφει το βιβλιαριο;

Δεν αιτιολόγησε τίποτα, είπε απλά ότι υπάρχουν 2 σχήματα και εμείς θα πάμε με το 2ο σχήμα και όχι με αυτό που λέει το βιβλιάριο. 

Η αλήθεια είναι ότι το μωρό μου το αρρώστησαν και περνάει ίωση τώρα οπότε ίσως να είναι όντως καλύτερο να κάνουμε το εμβόλιο αργότερα, πχ στον 3ο μήνα αντί για 2ο, αλλά όχι και του χρόνου. Δεν έχω τις γνώσεις να ξέρω τι πρέπει να γίνει, αλλά μου φάνηκε πολύ περίεργη η σύστασή της και θέλω να δω αν υπάρχουν κι άλλα μωρά στη μοίρα μας. Αν όχι, θα πάω σε άλλη παιδίατρο και ας παρεξηγηθεί.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Δεν αιτιολόγησε τίποτα, είπε απλά ότι υπάρχουν 2 σχήματα και εμείς θα πάμε με το 2ο σχήμα και όχι με αυτό που λέει το βιβλιάριο. 

Η αλήθεια είναι ότι το μωρό μου το αρρώστησαν και περνάει ίωση τώρα οπότε ίσως να είναι όντως καλύτερο να κάνουμε το εμβόλιο αργότερα, πχ στον 3ο μήνα αντί για 2ο, αλλά όχι και του χρόνου. Δεν έχω τις γνώσεις να ξέρω τι πρέπει να γίνει, αλλά μου φάνηκε πολύ περίεργη η σύστασή της και θέλω να δω αν υπάρχουν κι άλλα μωρά στη μοίρα μας. Αν όχι, θα πάω σε άλλη παιδίατρο και ας παρεξηγηθεί.  

Οντως αν εισαι αρρωστος τα εμβολια γινονται λιγο αργοτερα αλλα τοσο μεγαλη καθυστερηση;

Μπορειτε να την ρωτησετε κ αν δεν σας καλυπτει αυτο που λεει παρτε κ 2η γνωμη. Πανω απο ολα το μωρακι σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Δεν αιτιολόγησε τίποτα, είπε απλά ότι υπάρχουν 2 σχήματα και εμείς θα πάμε με το 2ο σχήμα και όχι με αυτό που λέει το βιβλιάριο. 

Η αλήθεια είναι ότι το μωρό μου το αρρώστησαν και περνάει ίωση τώρα οπότε ίσως να είναι όντως καλύτερο να κάνουμε το εμβόλιο αργότερα, πχ στον 3ο μήνα αντί για 2ο, αλλά όχι και του χρόνου. Δεν έχω τις γνώσεις να ξέρω τι πρέπει να γίνει, αλλά μου φάνηκε πολύ περίεργη η σύστασή της και θέλω να δω αν υπάρχουν κι άλλα μωρά στη μοίρα μας. Αν όχι, θα πάω σε άλλη παιδίατρο και ας παρεξηγηθεί.  

Εμβόλιο γίνεται και μύξα να έχει το παιδί εκτός αν έχει επιβεβαιωμένη γρίπη ή πυρετό ή ακροαστικά τότε γίνεται μετά από 15 μέρες 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

@Anna-Vangelis αν κάνεις το πρώτο εμβόλιο στο μωρό όταν γίνει ενός έτους, το αφήνεις εντελώς εκτεθειμένο σε ασθένειες που δεν θα περνούσε αν έκανε τα εμβόλια, εκ των οποίων κάποιες είναι πολύ σοβαρές. Επίσης, όσο περισσότερα παιδιά μένουν ανεμβολίαστα, τόσο αυξάνεται ο κίνδυνος να κολλήσουν και τα εμβολιασμένα παιδιά κάποια σοβαρή ασθένεια. Εσύ ως μανούλα θα κάνεις το καλύτερο για την υγεία του μωρού σου. Το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών είναι αυτό που υπάρχει στα βιβλιάρια και πρέπει να ακολουθείται. Ο σύζυγος θα καταλάβει αν του εξηγήσεις με επιχειρήματα. Προτείνω να πάρεις οπωσδήποτε δεύτερη γνώμη. Όσο για την ιωσούλα, μπορείς να περιμένεις 1-2 εβδομάδες μέχρι να συνέλθει. Σε κάθε περίπτωση θα το εξετάσει το μωρό ο παιδίατρος και θα σε συμβουλεύσει αναλόγως. Να περιμένεις ένα χρόνο δεν το έχω ξανακούσει και είναι ακραίο κατά την άποψή μου. 

  • Μου αρέσει 4

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα μανούλες, πώς είστε; 

Θέλω να ρωτήσω για τα εμβόλια. Στο βιβλιάριο του παιδιού γράφει ότι πρέπει να γίνει το πρώτο εμβόλιο από τον 2ο μήνα. Αλλά η θεία του άντρα μου, που είναι η παιδίατρος του μωρού, λέει να αρχίσουμε τα εμβόλια από τον 12ο μήνα, δηλαδή του χρόνου. 

Εσείς έχετε εμβολιάσει τα παιδιά από τώρα; Σκέφτομαι να πάρω 2η γνώμη από άλλο γιατρό αλλά θα παρεξηγηθεί και η θεία και θα θυμώσει και ο άντρας μου αν κάνω τέτοια κίνηση. 

Καλέ τι λέει η θεία σας;;; Να πάρεις δεύτερη γνώμη κάνοντας το καλύτερο για το μικρό σου. Η συγγένεια έρχεται σε δεύτερη μοίρα εν προκειμένω. Εξήγησε στον άντρα σου με επιχειρήματα τι είναι σωστό να γίνει για το μικρό σας.

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα μανούλες, πώς είστε; 

Θέλω να ρωτήσω για τα εμβόλια. Στο βιβλιάριο του παιδιού γράφει ότι πρέπει να γίνει το πρώτο εμβόλιο από τον 2ο μήνα. Αλλά η θεία του άντρα μου, που είναι η παιδίατρος του μωρού, λέει να αρχίσουμε τα εμβόλια από τον 12ο μήνα, δηλαδή του χρόνου. 

Εσείς έχετε εμβολιάσει τα παιδιά από τώρα; Σκέφτομαι να πάρω 2η γνώμη από άλλο γιατρό αλλά θα παρεξηγηθεί και η θεία και θα θυμώσει και ο άντρας μου αν κάνω τέτοια κίνηση. 

Συγνωμη που πεταγομαι στο θεμα σας και να σας ζησουν τα μωρακια σας.Μηπως η θεια σας αν και παιδιατρος ειναι κατα των εμβολιασμων;Ολοι προσεχουμε εξτρα  τα μωρα μας μεχρι να κανουν τα πρωτα εμβολια.Εχεις σκοπο να μην το βγαλεις απο το σπιτι ενα χρονο;Θα περασει και ενας ακομη χειμωνας.Φυσικα θα κανεις οτι θεωρεις εσυ καλυτερο αλλα σαν μανουλα που το μωρακι της αρρωστησε στις 47 μερες και νοσηλευτηκε μια βδομαδα σου λεω οτι ειναι πολυ δυσκολο και για το μωρο και για τη μαμα.Τον κολλησε ο αντρας μου που δουλευει σε κλινικες κι οταν ειδε ποσο το τρυπησανε και ποσο ταλαιπωρηθηκε κοντεψε να πεθανει απο τις τυψεις.Προστατεψε το μωρακι σου.

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα μανούλες, πώς είστε; 

Θέλω να ρωτήσω για τα εμβόλια. Στο βιβλιάριο του παιδιού γράφει ότι πρέπει να γίνει το πρώτο εμβόλιο από τον 2ο μήνα. Αλλά η θεία του άντρα μου, που είναι η παιδίατρος του μωρού, λέει να αρχίσουμε τα εμβόλια από τον 12ο μήνα, δηλαδή του χρόνου. 

Εσείς έχετε εμβολιάσει τα παιδιά από τώρα; Σκέφτομαι να πάρω 2η γνώμη από άλλο γιατρό αλλά θα παρεξηγηθεί και η θεία και θα θυμώσει και ο άντρας μου αν κάνω τέτοια κίνηση. 

 Αν σου αρρωστήσει βρε αγάπη τι θα κάνεις χωρίς εμβόλια? Πρώτη φορά το έχω ακούσει μετα το χρόνο. Πάρε δεύτερη γνώμη και μάλλον μην πας σε αυτη τη γιατρό γιατί φανταζομαι θα έχει τέτοιες περίεργες απόψεις σε όλα. Θυμάμαι ότι είναι θεία του άντρα σου αλλά προεχει το καλό του παιδιού σου. Η μικρή μου είναι πλήρως εμβολιασμενη και το ίδιο θα κάνω και στον μικρό. Σε δύο εβδομάδες που γινόμαστε 2 μηνών θα κάνουμε το πρώτο εμβόλιο. 

  • Μου αρέσει 3

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σασ !! τι κανετε?? ειμαι στην 17η εβδομαδα και μου βρηκαν μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα .. ειχε κατι τετοιο καμια?? εμενα μου εδωσε αντιβιωση ....εχω αγχωθει λιγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...