Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Πράγματα που θα χρειαστούμε για το Μωρο μας ❤️


Blonde

Recommended Posts

Just now, Vila είπε:

Εμείς παραγγείλαμε το bexa ultra 2 in 1, μας άρεσε πολύ η κατασκευή του και οι μεγάλες ροδες με αναρτήσεις. Τώρα στην πράξη θα φανεί! Πάντως το joie ήταν μέσα σε αυτά που κοιτούσαμε γιατί έχει πολύ καλό αυγουλάκι αλλά τελικά επιλέξαμε να μην πάρουμε αυγό και να πάρουμε καθισματακι 0-18 ή 0-25. Αν έχετε κάτι να προτείνετε θα χαιρομουν γιατί το ψάχνουμε αυτές τις μέρες και λέμε μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά να πάμε να δοκιμάσουμε κάποια στο αμάξι μας!

Δες τα joie και τα foppapedretti στα λητώ. Εγώ πήρα το δεύτερο. Είναι 9-36. Το έχει και σε προσφορά γιατί προωθεί της joie τώρα. Είναι όμως δοκιμασμένο ήδη από 3 γνωστούς μου και όλοι είναι ευχαριστημένοι. Εγώ έχω ακόμα το αυγό και δεν το έχω τοποθετήσει.  Έχει και με isofix και χωρίς. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 787
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Vila είπε:

Εμείς παραγγείλαμε το bexa ultra 2 in 1, μας άρεσε πολύ η κατασκευή του και οι μεγάλες ροδες με αναρτήσεις. Τώρα στην πράξη θα φανεί! Πάντως το joie ήταν μέσα σε αυτά που κοιτούσαμε γιατί έχει πολύ καλό αυγουλάκι αλλά τελικά επιλέξαμε να μην πάρουμε αυγό και να πάρουμε καθισματακι 0-18 ή 0-25. Αν έχετε κάτι να προτείνετε θα χαιρομουν γιατί το ψάχνουμε αυτές τις μέρες και λέμε μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά να πάμε να δοκιμάσουμε κάποια στο αμάξι μας!

Εχουμε joei 0-25 το συστηνω ανεπιφυλακτα. Υπαρχουν κ αλλες μαρκες πολυ καλες. Recaro, bditax, maxi cosi, axkid, peg perego

Just now, vikib είπε:

Εχουμε joei 0-25 το συστηνω ανεπιφυλακτα. Υπαρχουν κ αλλες μαρκες πολυ καλες. Recaro, britax, maxi cosi, axkid, peg perego

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Εχουμε joei 0-25 το συστηνω ανεπιφυλακτα. Υπαρχουν κ αλλες μαρκες πολυ καλες. Recaro, bditax, maxi cosi, axkid, peg perego

 

To stages isofix έχετε? Μου έχει αρέσει αρκετά το συγκεκριμένο αλλά διάβασα κάπου πως είναι ογκώδες γι αυτό περιμένω να ανοίξουν τα καταστήματα να το δοκιμάσουμε στο αμάξι. Το έβαλες το μωράκι από νεογέννητο? Δεν είχες πρόβλημα έτσι?


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vila είπε:

To stages isofix έχετε? Μου έχει αρέσει αρκετά το συγκεκριμένο αλλά διάβασα κάπου πως είναι ογκώδες γι αυτό περιμένω να ανοίξουν τα καταστήματα να το δοκιμάσουμε στο αμάξι. Το έβαλες το μωράκι από νεογέννητο? Δεν είχες πρόβλημα έτσι?

Δ θυμαμαι αν ειναι το stages. Ειναι πιο παλιο. Εβαλα την κορη μου απο 9μ,γτ εοχαμε αυγο κ τον γιο απο 6,αλλα επδιδη το ειχα ηξερα οτι βολευει κ στον μικρο απο την γεννηση. Απλα περιμενα να αλλαξω στην μεγαλη

Αμαξι εχουμε μεγαλο, λιγο πιο μικρο απο το οκταβια

Just now, Vila είπε:

To stages isofix έχετε? Μου έχει αρέσει αρκετά το συγκεκριμένο αλλά διάβασα κάπου πως είναι ογκώδες γι αυτό περιμένω να ανοίξουν τα καταστήματα να το δοκιμάσουμε στο αμάξι. Το έβαλες το μωράκι από νεογέννητο? Δεν είχες πρόβλημα έτσι?

Μπηκα επιτηδες να το ξαναδω, γτ τετοια ωρα, με δυσκολια θυμαμαι κ την μαρκα:tongue:. Σαν το stages ειναι, αλλα χωρις isofix. Δ νομιζω να ειναι κ απο τα πιο ογκωδη

Δλδ εγω στο μεγαλο αμαξι καθομαι αναμεσα στα καρεκλακια, οχι ανετα, κ εχω ογκο

Τωρα που τα εβαλα στο δικο μου το ατος, με το ζορι χωρανε οι τσαντες των παιδιων αναμεσα στα δυο καρεκλακια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Ίσως λόγο isofix να είναι λίγο πιο ογκώδες αλλά μπορεί απλά να είναι και θέμα αυτοκινήτου. Έχω ένα αυγό που μπορώ να δανειστώ αλλά ή αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα από την πρώτη μέρα να μπει στο δικό μας καθισματακι γι αυτό κοιτάζω τα 0-18 η 0-25. Λες να μην βολευτει το νεογέννητο? Λένε πως ίσως δεν στέκεται τόσο σωστά.. 


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vila είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Ίσως λόγο isofix να είναι λίγο πιο ογκώδες αλλά μπορεί απλά να είναι και θέμα αυτοκινήτου. Έχω ένα αυγό που μπορώ να δανειστώ αλλά ή αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα από την πρώτη μέρα να μπει στο δικό μας καθισματακι γι αυτό κοιτάζω τα 0-18 η 0-25. Λες να μην βολευτει το νεογέννητο? Λένε πως ίσως δεν στέκεται τόσο σωστά.. 

Δ εχω καποιον να μου ειπε οτι δ τον βολεψε σε 0-25.γενικα με αυτα που λενε σε 0-18σιγουρα θα βολευει. Σε αυτην την περιπτωση πλεον θα κοιτουσα ενα ολο αναποδα ως κ τα 18κιλα δλδ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vila είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Ίσως λόγο isofix να είναι λίγο πιο ογκώδες αλλά μπορεί απλά να είναι και θέμα αυτοκινήτου. Έχω ένα αυγό που μπορώ να δανειστώ αλλά ή αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα από την πρώτη μέρα να μπει στο δικό μας καθισματακι γι αυτό κοιτάζω τα 0-18 η 0-25. Λες να μην βολευτει το νεογέννητο? Λένε πως ίσως δεν στέκεται τόσο σωστά.. 

Εμεις ειχαμε το αυγο της ινγκλεσινα. Μα τωρα πηραμε το joie pavement

Και ειναι τελειο. Το πηραμε με isofix.

Το stages θα σου φανει πολυ ογκωδες (χωρις isofix). Και με λιγοτερα χαρακτηριστικα απ το αλλο.

Το pavement εχει περασει μεγαλα κρασ τεστ. Οποτε ψαξε λιγο καλυτερα.. ειναι απο νεογεννητο, εχει εξτρα μαξιλαρακια που αφαιρουνται οσο μεγαλωνει το παιδι. Εγω το προτεινω καθως 5 οικογενειες εχουμε το ιδιο. Κ οι 5 ευχαριστημενοι.

Ειναι ογκωδες μα εχει πολυ καλα ratings σε ασφαλεια! Εμεις τα δοκιμασαμε σε μικρο αυτοκινητο και καταληξαμε στο pavement.

 

  • Ευχαριστώ 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Vila αν έχεις fb μπες στη σελίδα η' ομάδα "παιδί και οδική ασφάλεια".  Ίσως σε βοηθήσει, ίσως να σε μπερδέψει και περισσότερο. Ωστόσο, είναι πολύ προσεκτικοί για το τι ταιριάζει στο παιδί. Εγώ απ'οτι συμπέρανα το παιδί πρέπει να μπαίνει σε αυγό για τους πρώτους μήνες και μετά να επιλέγεται ένα καθισματακι 0-18 η' 0-25 που να κοιτάει προς τα πίσω. Είναι πιο ασφαλές το κάθισμα να είναι ανάποδα μέχρι τα 3 ετη. Ναι και εγώ σοκαριστικά όταν το διαβασα. Εγώ επειδή κλινω να πάρω το joie καρότσι ήθελα να πάρω και το αυγο για να μπαίνει πάνω. Και προς τα εκεί κλινω και για το πιο μεγάλο κάθισμα αλλά θα το πάρω ίσως αργότερα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , V_baby είπε:

@Vila αν έχεις fb μπες στη σελίδα η' ομάδα "παιδί και οδική ασφάλεια".  Ίσως σε βοηθήσει, ίσως να σε μπερδέψει και περισσότερο. Ωστόσο, είναι πολύ προσεκτικοί για το τι ταιριάζει στο παιδί. Εγώ απ'οτι συμπέρανα το παιδί πρέπει να μπαίνει σε αυγό για τους πρώτους μήνες και μετά να επιλέγεται ένα καθισματακι 0-18 η' 0-25 που να κοιτάει προς τα πίσω. Είναι πιο ασφαλές το κάθισμα να είναι ανάποδα μέχρι τα 3 ετη. Ναι και εγώ σοκαριστικά όταν το διαβασα. Εγώ επειδή κλινω να πάρω το joie καρότσι ήθελα να πάρω και το αυγο για να μπαίνει πάνω. Και προς τα εκεί κλινω και για το πιο μεγάλο κάθισμα αλλά θα το πάρω ίσως αργότερα.

Τα αυγα 0-13 ειδικά οικονομικων εταιριων ειναι σχεδόν ακατάλληλα. Καλες αξιολογήσεις 0-13 εχει το be safe το οποιο ειναι και το μονο που μπαινει και σε αεροπλανο αλλα εχει και 360 ευρω. Εγω της inglesina είχα 0-13 και τα παιδιά μου είχαν γοπ και δεν βολεψε.  Τωρα πάρα 0-25. Οσο για την ασφάλεια ισχυει οτι εως το υψος του 1 μετρου πρέπει το παιδι να καθεται αναποδα αλλα εκ πείρας δεν γινεται. Κανενα παιδι ειδικά μετα το ετος δεν δεχεται να κατσει ετσι εγω με το ζορι τους ειχα αναποδα εως 15 μηνων και αυτο καθόμουν πισω και παλι γκρίνιαζαν. 

  • Μου αρέσει 1

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, alexia92 είπε:

Τα αυγα 0-13 ειδικά οικονομικων εταιριων ειναι σχεδόν ακατάλληλα. Καλες αξιολογήσεις 0-13 εχει το be safe το οποιο ειναι και το μονο που μπαινει και σε αεροπλανο αλλα εχει και 360 ευρω. Εγω της inglesina είχα 0-13 και τα παιδιά μου είχαν γοπ και δεν βολεψε.  Τωρα πάρα 0-25. Οσο για την ασφάλεια ισχυει οτι εως το υψος του 1 μετρου πρέπει το παιδι να καθεται αναποδα αλλα εκ πείρας δεν γινεται. Κανενα παιδι ειδικά μετα το ετος δεν δεχεται να κατσει ετσι εγω με το ζορι τους ειχα αναποδα εως 15 μηνων και αυτο καθόμουν πισω και παλι γκρίνιαζαν. 

Και εγώ ήθελα και είχα στο μυαλό μου να πάρω 0-18 η' 0-25 γιατί το αυγό το χρησιμοποιείς για πολυ λιγο καιρο, αλλά μετά είδα αυτό και το ξανασκέφτηκα. Έπειτα λένε πως και να το βάλεις στο καρότσι δεν είναι καλό να μείνει το μωρό πάνω από 2 ώρες συνεχομενα. Και εγώ είμαι πολύ μπερδεμένη με το θέμα. Όσο για την φορά το ξέρω ότι είναι πρακτικά αδύνατο γιατί ακουμπάνε και τα ποδαράκια του όσο μεγαλώνει και κάπως είναι άβολο. Αλλά όσο το δυνατόν περισσότερο τόσο το καλύτερο. Γι'αυτό και λένε καλό είναι να βρεις ένα κάθισμα που να μπαίνει ανάποδα, ασχέτως αν εσύ το γυρίσεις κάποια στιγμη νωρίτερα. Είδα ένα βίντεο πρόσκρουσης με φορά ανάποδα και με φορά μπροστά και σοκαρίστηκα. Στο εξωτερικό ως επί το πλείστον το τηρούν. 


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, alexia92 είπε:

Τα αυγα 0-13 ειδικά οικονομικων εταιριων ειναι σχεδόν ακατάλληλα. Καλες αξιολογήσεις 0-13 εχει το be safe το οποιο ειναι και το μονο που μπαινει και σε αεροπλανο αλλα εχει και 360 ευρω. Εγω της inglesina είχα 0-13 και τα παιδιά μου είχαν γοπ και δεν βολεψε.  Τωρα πάρα 0-25. Οσο για την ασφάλεια ισχυει οτι εως το υψος του 1 μετρου πρέπει το παιδι να καθεται αναποδα αλλα εκ πείρας δεν γινεται. Κανενα παιδι ειδικά μετα το ετος δεν δεχεται να κατσει ετσι εγω με το ζορι τους ειχα αναποδα εως 15 μηνων και αυτο καθόμουν πισω και παλι γκρίνιαζαν. 

Το δικο μου δεχεται και παμε 7ωρα ταξιδια. Ειναι στο παιδι 1ον, κ 2ον στο ποσο ανετο ειναι το καθισμα. 

Just now, V_baby είπε:

Και εγώ ήθελα και είχα στο μυαλό μου να πάρω 0-18 η' 0-25 γιατί το αυγό το χρησιμοποιείς για πολυ λιγο καιρο, αλλά μετά είδα αυτό και το ξανασκέφτηκα. Έπειτα λένε πως και να το βάλεις στο καρότσι δεν είναι καλό να μείνει το μωρό πάνω από 2 ώρες συνεχομενα. Και εγώ είμαι πολύ μπερδεμένη με το θέμα. Όσο για την φορά το ξέρω ότι είναι πρακτικά αδύνατο γιατί ακουμπάνε και τα ποδαράκια του όσο μεγαλώνει και κάπως είναι άβολο. Αλλά όσο το δυνατόν περισσότερο τόσο το καλύτερο. Γι'αυτό και λένε καλό είναι να βρεις ένα κάθισμα που να μπαίνει ανάποδα, ασχέτως αν εσύ το γυρίσεις κάποια στιγμη νωρίτερα. Είδα ένα βίντεο πρόσκρουσης με φορά ανάποδα και με φορά μπροστά και σοκαρίστηκα. Στο εξωτερικό ως επί το πλείστον το τηρούν. 

Εγω παντως το τηρω το αναποδα. Και θα το τηρω για καιρο ακομα!

Και σε συμβουλευω να βρεις καποιο ανετο καθισμα. Εμεις με το καθισμα που πηραμε ..γιναμε happy travellers

 Με συχνες στασεις και το καταλληλο καθισμα ολα γινονται.

  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ninamc είπε:

Το δικο μου δεχεται και παμε 7ωρα ταξιδια. Ειναι στο παιδι 1ον, κ 2ον στο ποσο ανετο ειναι το καθισμα. 

Εγω παντως το τηρω το αναποδα. Και θα το τηρω για καιρο ακομα!

Και σε συμβουλευω να βρεις καποιο ανετο καθισμα. Εμεις με το καθισμα που πηραμε ..γιναμε happy travellers

 Με συχνες στασεις και το καταλληλο καθισμα ολα γινονται.

Αυτό σκέφτομαι και εγώ. Είναι το μοναδικό πράγμα που αξίζει να το πληρώσεις παραπάνω. Απλά το ψάχνω πολύ γιατί όσο να'ναι έχει να κάνει με την ασφάλεια του μωρού/παιδιού πιο πολύ από οτιδήποτε άλλο. Απλά αρχικά είπα να πάρω το αυγό και μετά όταν έρθει η ώρα να το αλλάξω με κάτι καλό με πιο μακροχρόνια χρήση. Παίζει ρόλο και το αυτοκίνητο όσον αφορά την άνεση. Αλλιώς στέκεται σε ένα μεγάλο αυτοκίνητο, αλλιώς σε ένα μικρό. Σκεφτόμαστε να πάρουμε και τη βαση και για ασφάλεια και για ευκολία. Το joie πάντως μπαινει μέχρι 24 ανάποδα αν δεν κάνω λάθος. Επίσης, για της inglesina δεν είχα διαβάσει καλά λόγια για το αυγό. Νομίζω δεν είναι στα κατάλληλα από τον adac. Έχουν ανεβάσει ένα αρχείο σε αυτήν την ομάδα στην οποία γράφουν ποια είναι τα διπλά τσεκαρισμενα αυγά.  


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Just now, V_baby είπε:

Αυτό σκέφτομαι και εγώ. Είναι το μοναδικό πράγμα που αξίζει να το πληρώσεις παραπάνω. Απλά το ψάχνω πολύ γιατί όσο να'ναι έχει να κάνει με την ασφάλεια του μωρού/παιδιού πιο πολύ από οτιδήποτε άλλο. Απλά αρχικά είπα να πάρω το αυγό και μετά όταν έρθει η ώρα να το αλλάξω με κάτι καλό με πιο μακροχρόνια χρήση. Παίζει ρόλο και το αυτοκίνητο όσον αφορά την άνεση. Αλλιώς στέκεται σε ένα μεγάλο αυτοκίνητο, αλλιώς σε ένα μικρό. Σκεφτόμαστε να πάρουμε και τη βαση και για ασφάλεια και για ευκολία. Το joie πάντως μπαινει μέχρι 24 ανάποδα αν δεν κάνω λάθος. 

Εμεις τα ψαξαμε πολυ αναλυτικα καθως εχουμε δυο καλα αυτοκινητα. Και στιβαρα κ ανετα. Το joie pavement πηραμε εμεις και ειναι απο 0 εως 25 κιλα ναι.

Μα μετα το παιδι γυριζει μπροστα, λενε μετα τα 18 κιλα μπορεις να το γυρισεις. Επειδη το ψαξαμε πολυ ηταν το καλυτερο σε αξιολογησεις adac.

Και σου λεω , απ την ημερα που το πηραμε το παιδι αλλαξε σταση ως προς τα ταξιδια. Τυχαιο? Δν νμζω!

Επισης το ιδιο εχουμε παρει 4 ατομα απ την οικογενεια μ. Ολοι υπερ ευχαριστημενοι. Και ολοι παμε πολυωρα ταξιδια. Στο προτεινω με isofix.

Η ασφαλεια του παιδιου  στο αυτοκινητο ειναι το παν.κ ας παρει καποιος που λεει ο λογος καροτσι των 100 ευρω η τσαντα αλλαξιερα των 5.

Με καταλαβαινεισ ετσι?

  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ninamc είπε:

Εμεις τα ψαξαμε πολυ αναλυτικα καθως εχουμε δυο καλα αυτοκινητα. Και στιβαρα κ ανετα. Το joie pavement πηραμε εμεις και ειναι απο 0 εως 25 κιλα ναι.

Μα μετα το παιδι γυριζει μπροστα, λενε μετα τα 18 κιλα μπορεις να το γυρισεις. Επειδη το ψαξαμε πολυ ηταν το καλυτερο σε αξιολογησεις adac.

Και σου λεω , απ την ημερα που το πηραμε το παιδι αλλαξε σταση ως προς τα ταξιδια. Τυχαιο? Δν νμζω!

Επισης το ιδιο εχουμε παρει 4 ατομα απ την οικογενεια μ. Ολοι υπερ ευχαριστημενοι. Και ολοι παμε πολυωρα ταξιδια. Στο προτεινω με isofix.

Η ασφαλεια του παιδιου  στο αυτοκινητο ειναι το παν.κ ας παρει καποιος που λεει ο λογος καροτσι των 100 ευρω η τσαντα αλλαξιερα των 5.

Με καταλαβαινεισ ετσι?

Ναι βέβαια!!! Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο!!!! Αυτό είχα δει και εγώ. Ωραία, αφού μου λες και εσύ ότι το έχεις και έχεις προσωπική εμπειρία θα το κοιτάξω πιο θερμά για το συγκεκριμένο!!! Σ'ευχαριστω!!!


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Just now, V_baby είπε:

Ναι βέβαια!!! Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο!!!! Αυτό είχα δει και εγώ. Ωραία, αφού μου λες και εσύ ότι το έχεις και έχεις προσωπική εμπειρία θα το κοιτάξω πιο θερμά για το συγκεκριμένο!!! Σ'ευχαριστω!!!

4 εμπειριες οχι μια χαχαχα

Αρκει να δεις τα σχολια στο σκρουτζ.

Στο προτεινω 100 τα 100. Μιλαμε για την ζωη των παιδιων μας και μιλαω πολυ σοβαρα.

Καλες αγορες κοριτσι!

Με το καλο!

  • Ευχαριστώ 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...