Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Vivi8 είπε:

Εμείς κοιμόμαστε γύρω στις 11 το βράδυ, ξυπνάμε 6-7 πίνουμε το γαλατάκι που φτιάχνει ο μπαμπάς και ξανά υπνο μέχρι 9.30 -10.00. Γάλα (150-180ml) κάθε τρεις ώρες και μέσα στην ημέρα κάνουμε 3-4 μικρούς ύπνους άναρχες ώρες. Από τις 10 παρα ξεκινάει η ρουτίνα υπνου! Μοιάζουν τα προγράμματα μας @marianna1986 !

Ιδια είναι!!!:lol:


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Γειά σας και από εμάς! Κλείσαμε και εμεις τους 3 μήνες!!! :) είχαμε παιδίατρο σήμερα, ψηλώσαμε, παχύναμε και κάναμε και το δευτερο εμβόλιο. Εμείς ξεκινάμε τη διαδικασία του βραδινού ύπνου από τις 7.30-8 με μπανάκι, μετά θηλάζουμε και την παίρνει ο ύπνος γυρω στις 8.30-9. Ξυπνάει στις 11  τρώει αλλά κοιμάται αμέσως, μετά ξυπνάει στις 2.30-3 και μετά γύρω στις 6. Μπανάκι δεν το καταφέρνουμε κάθε μέρα γιατί πολλές φορές είναι πολύ ανήσυχη και εκνευρίζεται ακόμα περισσότερο... μέσα στη μέρα θα κοιμηθεί για καμιά ώρα περίπου γύρω στις 9 και μετά λιγο περισσότερο το μεσημέρι κάποια στιγμή. Δεν έχουμε απόλυτα πρόγραμμα αλλά νομιζω τα πάμε καλά. Τί λετε? Πριν μερικες μέρες έκανε ένα καλό ύπνο το βράδυ 8-6.. αλλά δυστυχώς δεν το επανέλαβε. Εγώ βέβαια ξύπνησα κανονικά δυο φορές μεσα στη νύχτα και τη κοίταζα...

Επίσης πείτε μου καμιά ιδέα για κούνια. Σκεφτόμαστε ικεα. Αξίζουν το κόπο? Τι εχετε εσείς;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, ανησυχώ κυρίως με τη διατροφή της μικρής μου, βλέπω εδώ οι περισσότερες έχετε πρόγραμμα με το φαγητό και τον ύπνο, εμάς ακόμα οι ώρες δεν είναι σταθερές. Τις τελευταίες 2 μέρες μένει πολύ ώρα νηστικη χθες πχ έφαγε στις 7:30 το πρωί περίπου 100 ml, στις 12:00 120 ml, μετά στις 15:00 120 ml, στις 10 το βράδυ με το ζόρι 120 που σίγουρα χυθηκε και αρκετό γάλα στο πανάκι της, στις 5:30 120 ml και μετά στις 9 το πρωί 120 ml. Η γιατρός δεν ανησυχεί λέει πως είναι εντάξει αφού βάζει βάρος. Το βάρος στις 08/01 ήταν 5100 και 55cm το ύψος. Για το ύψος τώρα μπήκαμε στις καμπύλες. Μήπως φταίει που είναι πρωορη έχει κάποια από εσάς κάτι αντίστοιχο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Ιδια είναι!!!:lol:

Προγραμματάκι χμμμ!

Ξύπνημα 8.30 κ θηλασμός.

9.30 100μλ + υπνακι μισαωρο

12.00 180μλ + ύπνος 1.30-2 με 3.00

4.00 180μλ + υπνος 6.30-7.30

8.00 180μλ + υπνος ελαφρύς κ μετα βραδινος 10.30

12-1 100-120ml  νάνι 

Ώρες ύπνου στο περίπου!

Just now, Blossombaby είπε:

Γειά σας και από εμάς! Κλείσαμε και εμεις τους 3 μήνες!!! :) είχαμε παιδίατρο σήμερα, ψηλώσαμε, παχύναμε και κάναμε και το δευτερο εμβόλιο. Εμείς ξεκινάμε τη διαδικασία του βραδινού ύπνου από τις 7.30-8 με μπανάκι, μετά θηλάζουμε και την παίρνει ο ύπνος γυρω στις 8.30-9. Ξυπνάει στις 11  τρώει αλλά κοιμάται αμέσως, μετά ξυπνάει στις 2.30-3 και μετά γύρω στις 6. Μπανάκι δεν το καταφέρνουμε κάθε μέρα γιατί πολλές φορές είναι πολύ ανήσυχη και εκνευρίζεται ακόμα περισσότερο... μέσα στη μέρα θα κοιμηθεί για καμιά ώρα περίπου γύρω στις 9 και μετά λιγο περισσότερο το μεσημέρι κάποια στιγμή. Δεν έχουμε απόλυτα πρόγραμμα αλλά νομιζω τα πάμε καλά. Τί λετε? Πριν μερικες μέρες έκανε ένα καλό ύπνο το βράδυ 8-6.. αλλά δυστυχώς δεν το επανέλαβε. Εγώ βέβαια ξύπνησα κανονικά δυο φορές μεσα στη νύχτα και τη κοίταζα...

Επίσης πείτε μου καμιά ιδέα για κούνια. Σκεφτόμαστε ικεα. Αξίζουν το κόπο? Τι εχετε εσείς;

Μια χαρά είστε! Αφού θηλάζει λογικό να μην κοιμάται πολύ συνεχόμενα! Όσο για κούνια εγώ έχω ΙΚΕΑ κ μια χαρά έβγαλε κ τα 2 μ παιδιά! Πάρε άφοβα!

Just now, mariapap1986 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ανησυχώ κυρίως με τη διατροφή της μικρής μου, βλέπω εδώ οι περισσότερες έχετε πρόγραμμα με το φαγητό και τον ύπνο, εμάς ακόμα οι ώρες δεν είναι σταθερές. Τις τελευταίες 2 μέρες μένει πολύ ώρα νηστικη χθες πχ έφαγε στις 7:30 το πρωί περίπου 100 ml, στις 12:00 120 ml, μετά στις 15:00 120 ml, στις 10 το βράδυ με το ζόρι 120 που σίγουρα χυθηκε και αρκετό γάλα στο πανάκι της, στις 5:30 120 ml και μετά στις 9 το πρωί 120 ml. Η γιατρός δεν ανησυχεί λέει πως είναι εντάξει αφού βάζει βάρος. Το βάρος στις 08/01 ήταν 5100 και 55cm το ύψος. Για το ύψος τώρα μπήκαμε στις καμπύλες. Μήπως φταίει που είναι πρωορη έχει κάποια από εσάς κάτι αντίστοιχο; 

Να χαίρεσαι το μωράκι σου! Τα μωρά μας είναι γύρω στα 6.500 κιλά πλέον γι αυτό τρώνε τόσο. Αν κρίνω από το ύψος κ το βάρος του καλά τρώει 120 απλά μεσολαβούν πολλές ώρες! Έχεις δοκιμάσει να δώσεις χωρίς να κλάψει? Μήπως πεινάει αλλά δν γκρινιάζει? Αφού είναι πρόωρο κ ο γιατρός σου λέει ότι πάει καλά μν ανησυχείς κι αν αγχώνεσαι πάρε μια 2η γνώμη από παιδίατρο άλλο.

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω κοριτσια σας θαυμάζω. Εμεις δεν έχουμε καθόλου σταθερό πρόγραμμα. Δηλαδη κάποιες φορές μπορεί να φαει πάνω στην ώρα και άλλες να κάνει ένα 3ωρο 4ωρο αλλα ειμαστε πολυ καλα σε ανάπτυξη. Με τον ύπνο παλι δεν είναι 100% σε πρόγραμμα. Κοιμαται συνηθως 22-23 με 8-9 με 1 ή 2 ξυπνηματα για φαι. Προσπαθω να την βάζω συχνα μπρούμυτα και να την πηγαίνω βολτίτσα τουλάχιστον μια φορά την μέρα αλλα τωρα με το κρυο να πω την αληθεια δεν την έβγαλα. Να ρωτήσω, την πάνα την αλλάζετε το βράδυ όταν ταιζετε;

  • Μου αρέσει 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Elinita είπε:

Πω πω κοριτσια σας θαυμάζω. Εμεις δεν έχουμε καθόλου σταθερό πρόγραμμα. Δηλαδη κάποιες φορές μπορεί να φαει πάνω στην ώρα και άλλες να κάνει ένα 3ωρο 4ωρο αλλα ειμαστε πολυ καλα σε ανάπτυξη. Με τον ύπνο παλι δεν είναι 100% σε πρόγραμμα. Κοιμαται συνηθως 22-23 με 8-9 με 1 ή 2 ξυπνηματα για φαι. Προσπαθω να την βάζω συχνα μπρούμυτα και να την πηγαίνω βολτίτσα τουλάχιστον μια φορά την μέρα αλλα τωρα με το κρυο να πω την αληθεια δεν την έβγαλα. Να ρωτήσω, την πάνα την αλλάζετε το βράδυ όταν ταιζετε;

Εμενα που ξυπνάει μια φορά στις 6-7 αλλάζω πάνω αλλά με μωρομαντηλο για να μην την πλύνω και ξαγρυπνησει τελειως!


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elinita είπε:

Πω πω κοριτσια σας θαυμάζω. Εμεις δεν έχουμε καθόλου σταθερό πρόγραμμα. Δηλαδη κάποιες φορές μπορεί να φαει πάνω στην ώρα και άλλες να κάνει ένα 3ωρο 4ωρο αλλα ειμαστε πολυ καλα σε ανάπτυξη. Με τον ύπνο παλι δεν είναι 100% σε πρόγραμμα. Κοιμαται συνηθως 22-23 με 8-9 με 1 ή 2 ξυπνηματα για φαι. Προσπαθω να την βάζω συχνα μπρούμυτα και να την πηγαίνω βολτίτσα τουλάχιστον μια φορά την μέρα αλλα τωρα με το κρυο να πω την αληθεια δεν την έβγαλα. Να ρωτήσω, την πάνα την αλλάζετε το βράδυ όταν ταιζετε;

Την αλλάζω για να ξυπνήσει λίγο να φαει κατά τις 12 γτ μετά μένει πολλές ώρες ως τις 8.30 το πρωί.


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nina13 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι ΙΙΙ

Θα το ξεπεράσουμε ότι και να ναι... Χαχα

Καλα αποτελέσματα να έχετε! Εγω ξεκίνησα 2 διαφορετικό μπιμπερό και δεν ειδα διαφορά.. Ωστόσο εμενα τρώει 120ml αλλα 6 φορές την ημέρα.. Αύριο θα ρθει ο παιδίατρος και θα ρωτήσω και γω! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Blossombaby έχω κούνια από ικεα, τη Γκιούλιβερ. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει πολύ αλλά θεωρώ ότι θα με βολέψει πολύ. 

Εμείς αρχίζουμε προετοιμασία ύπνου λίγο μετά τις 7:30 με μπανάκι, μετά θηλάζει κ πίνει κ συμπλήρωμα κ κατά τις 9 έχει αποκοιμηθεί. Συνήθως ξυπνάει κατά 3 αλλά έχει κάνει κ σερί μέχρι τις 5+. 

Μες στη μέρα δεν έχει σταθερό πρόγραμμα αλλά κάνει 6 γεύματα συνήθως από 30-120 μλ ανάλογα με το πόσο έχει θηλάσει πριν. Μερικές φορές δεν θέλει συμπλήρωμα. Κοιμάται πολύ μες στη μέρα, 3-4 φορές από μισάωρο κ έναν πιο μεγάλο ύπνο περίπου δίωρο. Μόνος του φτιάχνει πρόγραμμα! Όποτε δω ενδείξεις νυστας τον βάζω να κοιμηθεί. Από δραστηριότητες πάμε βόλτα αν έχει καλό καιρό, τον βάζω στο ριλαξ, πολλή αγκαλιά κ βόλτες μες στο σπίτι, του τραγουδάω, του μιλάω κλπ. Ως τώρα ακολουθεί την καμπύλη του στο βάρος οπότε θεωρώ όλα καλά  :)

Πάνα αλλάζω τη νύχτα. Συνήθως πριν τον ταισω αλλά αν είναι ανησυχος το αφήνω για μετά το τάισμα.

@mariapap1986 πόσο είναι η μικρή σου; Θηλάζει κιόλας ή μόνο φόρμουλα τρώει;

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Christinα @marianna1986 Ευχαριστωω! Βάλαμε και την κορδέλα μας (που είναι πιο μεγάλη κ από το κεφάλι :mrgreen:)  και γιναμε κουκλίτσες για να στείλουμε φωτογραφίες στους παππούδες μας που λόγο απόστασης μόνο έτσι μας βλέπουν. 

Και εμας αλλάζει συχνά το πρόγραμμα μας. Αρχικά θηλάζουμε την μέρα κάθε μιάμιση ώρα (οι 2-3 ώρες είναι όνειρο) Ξυπνάει το πρωί στις 6 που φεύγει ο μπαμπάς της και μετά 8:30 τρωει και ξανά κοιμάται ως τις 10 παρα. Από εκείνη την ώρα δεν ξανά κοιμάται μόνο κάτι μισάωρα. Καμία φορά μπορεί να τύχη εκεί κατά τις 5 να την πάρει καμία ωρα. Για μπανάκι μπαίνουνε στις 8. Οπότε 9 πάρα καθόμαστε να φάμε. Ο βραδινος μας θηλασμός κρατάει ως τις 11! Μετα εγώ προσωπικά δεν την ξανά ξυπνάω για φαγητό. Αν θέλει το ζητάει μόνη της. Κάποιες φορές μπορεί να θέλει κ κατά τις 3 αλλά όχι συχνά, συνήθως κοιμάται σερί ως τις 6 

Πανα εμείς συνήθως δεν έχουμε καθόλου λερωμένη πλέον το βράδυ. Αλλά μόλις φάει το πρωί κατουράει φουλ σίγουρα.

Πηγαμε και εμείς παιδίατρο σήμερα το απόγευμα. Κάναμε το εμβόλιο όλα καλά για την ώρα. Μας είπε πως είναι αυτό με τις περισσότερες πιθανότητες για να ανεβάσει πυρετό. Θα δούμε κ αύριο πως θα κυλήσει. Πήραμε 1 κιλό μέσα σε ένα μήνα. Πήγαμε 5.200 και ύψος 63εκ. Έκλαψε αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια. Όλα καλά γενικά! 

@mariapap1986 Εμένα καλά μου φαίνεστε! Αν παίρνει σωστά κιλά το μωράκι σου μην αγχώνεσαι! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 18/1/2021 at 2:04 ΠΜ, Eva137 είπε:

Ναι, εγώ συμφωνώ, είναι ένας πολύ συχνός καυγάς με τον άντρα μου αυτός. Εγώ δε θέλω με τίποτα να βγουν δίδυμα τα επόμενα (που είναι πάντα μια πιθανότητα αν βάλεις δυο), εκείνος δεν έχει πρόβλημα και πιστεύει ότι μόνο ένα θα πιάσει έτσι κι αλλιώς, εγώ του λέω ότι το ότι έπιασε ένα την πρώτη φορά δε σημαίνει ότι θα είναι και την επόμενη έτσι, κι εκείνος μου λέει ότι έτσι θα είναι και θα κάνουμε άλλα δυο παιδιά με αυτόν τον τρόπο (ένα με την μία εμβρυομεταφορά και ένα με την επόμενη) για να έχουμε συνολικά τρία. Άσε, λέω να την αναβάλω τη συζήτηση και να την ξανακάνουμε αργότερα όταν θα έχει καταλάβει καλύτερα πόσο χρόνο και έξοδα χρειάζεται ένα παιδί, πόσο μάλλον 3, ή ακόμα περισσότερο 5! Θα προσπαθήσω να τον πάρω και στην κλινική εξωσωματικής μαζί μου μήπως του μιλήσει και ο γιατρός για τις πιθανότητες και τον ακούσει, γιατί εγώ του λέω ότι μια άριστης ποιότητας βλαστοκύστη (όπως είναι όλα τα εμβρυάκια μας) έχει περίπου 75% πιθανότητες να εμφυτευτεί σε υγιή μήτρα (όπως είναι η δική μου), αλλά εκείνος δε με ακούει. Και εσένα ο άντρας σου είναι ακόμα ανένδοτος? Παρόλο που έχει δει πόση δουλειά είναι ήδη τα 3 παιδιά? Τί να πω... μακάρι να έχουμε την υγεία μας πρώτα από όλα, και όλα τα συζητάμε και τα βρίσκουμε αργότερα.

Πες στον άντρα σου για τη φίλη σου από Ελλάδα μπας κ θορυβηθεί λιγάκι!! Χαχαχα... Όλα είναι πιθανά, κακά τα ψέματα! Ειδικά με άριστες βλαστοκυστες κ ανεξήγητη υπογονιμοτητα αν θυμάμαι καλά.. Κ εγώ από τη μία λέω μπορεί να μην πιάσει το άλλο εμβρυακι, αλλά αν πιάσει;;; Αλλά όπως λες κ εσύ, αφήνω τη συζήτηση για όταν είναι η ώρα της να γίνει γτ τώρα δεν έχει νόημα! Έχουμε τα παιδάκια μας να μεγαλώνουμε προς το παρόν!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Prevenar 13 για το πνευμονιόκοκκο αν δεν κάνω λάθος! 

Καλεεεε τι κούκλα είναι αυτή? Δεν μπορώ! Φτου φτου! Εμείς το κάναμε το προηγούμενη μήνα μαζί με το 6 πλο. Δεν μας έκανε πυρετό η αλήθεια είναι. Λίγο γκρίνια την επόμενη και δώσαμε λίγο Ντεπον! κορίτσια και εμείς δνε έχουμε σταθερό πρόγραμμα! Τρώει οπότε θέλει μέρα νύχτα. Απλά ξεκινάμε ρουτίνα ύπνου με παραμύθι και φαγητό κατά τις 8! Συνήθως μέχρι 9 έχουμε κοιμηθεί! Και μετά από 2-3 ώρες φαγητό και ύπνος κατευθείαν! Ξυπνάει 8-9 το πρωί και μετά κάθεται παίζει μιλάει και να ξανακοιμαται λίγο ακόμα κατά τις 12! Πλέον μας ενοχλούν αρκετά τα δόντια και τώρα που γύρισε ο μπαμπάς στη δουλειά δουλεύουμε καί τόν μάρσιπο μέσα στο σπίτι! Χτες με βοήθησε να μαγειρέψουμε! Δείχνει τρελό ενδιαφέρον για τα πάντα και εγώ της έδειχναν και της περιέγραφα τι κανω! Πόσο ωραία είναι και πλάκα έχει? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, elenioz είπε:

@Christinα @marianna1986 Ευχαριστωω! Βάλαμε και την κορδέλα μας (που είναι πιο μεγάλη κ από το κεφάλι :mrgreen:)  και γιναμε κουκλίτσες για να στείλουμε φωτογραφίες στους παππούδες μας που λόγο απόστασης μόνο έτσι μας βλέπουν. 

Και εμας αλλάζει συχνά το πρόγραμμα μας. Αρχικά θηλάζουμε την μέρα κάθε μιάμιση ώρα (οι 2-3 ώρες είναι όνειρο) Ξυπνάει το πρωί στις 6 που φεύγει ο μπαμπάς της και μετά 8:30 τρωει και ξανά κοιμάται ως τις 10 παρα. Από εκείνη την ώρα δεν ξανά κοιμάται μόνο κάτι μισάωρα. Καμία φορά μπορεί να τύχη εκεί κατά τις 5 να την πάρει καμία ωρα. Για μπανάκι μπαίνουνε στις 8. Οπότε 9 πάρα καθόμαστε να φάμε. Ο βραδινος μας θηλασμός κρατάει ως τις 11! Μετα εγώ προσωπικά δεν την ξανά ξυπνάω για φαγητό. Αν θέλει το ζητάει μόνη της. Κάποιες φορές μπορεί να θέλει κ κατά τις 3 αλλά όχι συχνά, συνήθως κοιμάται σερί ως τις 6 

Πανα εμείς συνήθως δεν έχουμε καθόλου λερωμένη πλέον το βράδυ. Αλλά μόλις φάει το πρωί κατουράει φουλ σίγουρα.

Πηγαμε και εμείς παιδίατρο σήμερα το απόγευμα. Κάναμε το εμβόλιο όλα καλά για την ώρα. Μας είπε πως είναι αυτό με τις περισσότερες πιθανότητες για να ανεβάσει πυρετό. Θα δούμε κ αύριο πως θα κυλήσει. Πήραμε 1 κιλό μέσα σε ένα μήνα. Πήγαμε 5.200 και ύψος 63εκ. Έκλαψε αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια. Όλα καλά γενικά! 

@mariapap1986 Εμένα καλά μου φαίνεστε! Αν παίρνει σωστά κιλά το μωράκι σου μην αγχώνεσαι! 

Ti κορίτσακι όμορφο είναι αυτο! 

Και μεις σήμερα ειχαμε παιδίατρο, εμείς βαλαμε με φορμουλα παρακαλω πια τις τελευταίες 2,εβδ.700gr αρα φτασαμε στα 5550 θα μας είναι τζιτζικι σαν και τη μαμα του επομενως @mariapap1986 να μην στενοχωριεσαι και μενα ολιγοφαγο ειναι δεν  γκρίνιαζει πολύ με το φαγητό και δεμ ηταν και πρόωρο γεννήθηκε 3300.

Κατά τα αλλα ολα καλα!! 

Φιλιά στα ζουζουνιαμας!!, 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...