Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Ναι για το κλισμα το ξερω αλλα σας εχει τυχει ποτε να πονατε τοσο που απο τον πονο θελετε να πατε τουαλετα;;κ πριν το  σπρωξιμο φοβαμαι οτι απο τον πονο θα θελω τουαλετα στανταρτ γτ στον φυσιολ  πας νοσοκ ηδη με πονους φανταζομαι οποτε το κλισμα αν στο κανουν εκει προλαβαινει το κακο;;

Αστερακι θα σ κανουν κλισμα!! δεν θα προλαβει το κακο!! απο την ωρα που θα πονεσεις μεχρι να γεννησεις θα περασουν ωρες πολλες ιδιως για πρωτο...  θα σε έχουν  πιπιλα οι μαιες.... πχ εμενα μου εκαναν κλισμα (υγρο στο ποπο νερακι μου ειπαν δεν ξερω ουτε με απασχολει τι κανουν:grin: και μου ειπαν σφιξε κωλ..μερια και κρατησου για ενα λεπτο!! η οσο παραπανο μπορεις... εγω στα 10δευτερα ηθελα να κανω πριτσ:grin: με ειχαν και με το ρομπακι χωρις βρακακι απελευρωμενη αλλο που δεν ηθελε να γινει το κακο... και μου λεει η μαια αν κανεις τωρα θα βγει μονο το νερακι.. περιμενε λιγο σφιξου για να κανεις σε λιγο να αδειασει το εντερο... και δεν θυμαμαι 30-40δευτερα αντεξα και πηγα τουαλετα..

καλλιτεχνισα ελαφρως και ντρεπομουν να βγω εξω!!!  βγαινω με τα μουτρα μεχρι το πατωμα και τους λεω καθαρισα οσο μπορουσα αλλα δεν μπορω παραπανω τωρα τι κανουμε?? ντρεπομαι πολυ... και μου λενε αντε καλε εχουν δει τα ματακια μας για αυτο ειμαστε εμεις εδω... που να φανταστω 30χρονων γαιδουρι οτι αυτο ειναι φυσιολογικο... και ομως...

υγ: αυτο με την περιοδο και τον πονο εμενα μου συμβαινει καμια φορα στην περιοδο ποναω τοσο που δεν ξερω αν ειναι απο την περιοδο η κολικος εντέρου και λεω στην μαμα να με φερνει πορτοκαλαδα ειδικη απο φαρμακειο να πηγαινω τουαλετα.. γτ διπλωνομαι και βουρκωνω απλα δεν παλευεται αλλα με εχει πιασει μετρημενες φορες... και με χαπια δεν περναει.... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, enjoy είπε:

Αστερακι θα σ κανουν κλισμα!! δεν θα προλαβει το κακο!! απο την ωρα που θα πονεσεις μεχρι να γεννησεις θα περασουν ωρες πολλες ιδιως για πρωτο...  θα σε έχουν  πιπιλα οι μαιες.... πχ εμενα μου εκαναν κλισμα (υγρο στο ποπο νερακι μου ειπαν δεν ξερω ουτε με απασχολει τι κανουν:grin: και μου ειπαν σφιξε κωλ..μερια και κρατησου για ενα λεπτο!! η οσο παραπανο μπορεις... εγω στα 10δευτερα ηθελα να κανω πριτσ:grin: με ειχαν και με το ρομπακι χωρις βρακακι απελευρωμενη αλλο που δεν ηθελε να γινει το κακο... και μου λεει η μαια αν κανεις τωρα θα βγει μονο το νερακι.. περιμενε λιγο σφιξου για να κανεις σε λιγο να αδειασει το εντερο... και δεν θυμαμαι 30-40δευτερα αντεξα και πηγα τουαλετα..

καλλιτεχνισα ελαφρως και ντρεπομουν να βγω εξω!!!  βγαινω με τα μουτρα μεχρι το πατωμα και τους λεω καθαρισα οσο μπορουσα αλλα δεν μπορω παραπανω τωρα τι κανουμε?? ντρεπομαι πολυ... και μου λενε αντε καλε εχουν δει τα ματακια μας για αυτο ειμαστε εμεις εδω... που να φανταστω 30χρονων γαιδουρι οτι αυτο ειναι φυσιολογικο... και ομως...

υγ: αυτο με την περιοδο και τον πονο εμενα μου συμβαινει καμια φορα στην περιοδο ποναω τοσο που δεν ξερω αν ειναι απο την περιοδο η κολικος εντέρου και λεω στην μαμα να με φερνει πορτοκαλα ειδικη απο φαρμακειο να πηγαινω τουαλετα.. γτ διπλωνομαι και βουρκωνω απλα δεν παλευεται αλλα με εχει πιασει μετρημενες φορες... και με χαπια δεν περναει.... 

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.ναι εμενα 9 στις 10 περιοδους μ παντα το εντερο "ανοιγει"και δινει πονο!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, myrina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Δοξα τω Θεώ τα δυο πρωτα μου παιδιά τα γέννησα φυσιολογικά και στην ωρα πάνω "χόρευα", οπότε ήμουν σε θέση να φροντίσω και εμένα και το μωρο μου μονη μου. Έβλεπα όμως αλλες κοπέλες από καισαρική που τις υποβασταζαν για να σηκωθούν... Αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να κάνω καισαρική κι εγώ θα πάρω αποκλειστική, δεδομένου ότι ο άντρας μου θα μείνει σπίτι με τα παιδιά όσο θα είμαι στο μαιευτήριο με το μωρό, και επίσης ότι γενναω σε δημόσιο νοσοκομείο όπου το μωρό εξ'ορισμού είναι μαζί σου, αν εγώ είμαι ζαβλακωμενη με καθετήρα και όρο, δεν πιστεύω ότι θα είμαι σε θέση να φροντίσω επαρκώς το μωρό μου ενω αναρρωνω από χειρουργείο.. Δεν είναι κακό να ζητάει κάποιος βοήθεια! Και 200 ευρώ για 4 ή 5 νύχτες (5 μέρες είναι η νοσηλεία για καισαρική) είναι πολύ νορμάλ ποσό θεωρώ για αποκλειστική.. Εδω στις ιδιωτικές κλινικές δίνεις πόσα, αν εγώ στο δημόσιο νοσοκομείο χρειαστώ βοήθεια (η οποία λόγω ξεκαθαρης υποστελεχωσης της δημόσιας υγείας δεν μπορεί να παρασχεθεί από το προσωπικό του) προσλάβω ενα ατομο και δώσω 200 ευρώ (έναντι των 3000 με 5000 ευρώ που πάει η γέννα σε μια ιδιωτική κλινική εδώ στο Ηράκλειο Κρήτη) ποιο το πρόβλημα?

συμφωνω με την αποψη σου!!!

και εγω θα το εκανα...

επειδη ζοριζομαι ομως και με τα 200 θα το παρω το γλυκουλι και μόλις  βρω τα σκουρα οχι καμπανακι σειρινα ντουντουκα πορτες παραθυρα ολα τα χτυπησω...:mrgreen:

Just now, Suzukaki είπε:

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.ναι εμενα 9 στις 10 περιοδους μ παντα το εντερο "ανοιγει"και δινει 

να ξερεις μετα το πρωτο σου παιδι λενε οι πονοι της περιοδου μειωνονται η εξαφανιζονται επειδη ανοιγει η μητρα... σε μενα οντως το παρατηρησα!! τωρα αληθεια ειναι  ψεμματα?? δεν ξερω..

15 ώρες πρίν, dpilo είπε:

Σίγουρα κουράστηκα ψυχολογικά.. επαφή όχι δεν είχα... 

Μίλησα... Μου είπε ξάπλα. Αν είναι μόνο αυτό το ροζ με βλέπει αύριο πρωί όπως είχαμε πει. Αν δω κόκκινο πάω μαιευτήριο. Αυτά.. και να παρατηρώ το μωρό... Το μωρό μια χαρά είναι.. το νιώθω να κουνιέται

φουσκιτσα!!! οταν ευκαιρησεις πες μας νεακια... εγω ειμαι πολυ αισιοδοξη παντως!!! πιστευω τπτ δεν ειναι!!! ψυχολογικο θα ειναι!!! και με λιγες μερες ξεκουραση θα περασει!!!  η ξαδελφη μου εβγαλε ετσι στον 7ο.. και επανήλθε αμεσως.. την ειπε ο γιατρος αμα θες παρε ultrogestan για 3 μερες και ξεκουραση... αυτη απλα ξαπλωσε κανα 2 μερες και ολα καλα.... πρεπει να ειχε σηκωσει κατι βαρυ απο οτι μου ειχε πει... συμβαινει παντως σε οποιον μηνα και να εισαι για διαφορους λογους και κοκκινο να βγαλεις αλλα απλα πας για έλεγχό δεν σημαινει οτι γεννας... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, enjoy είπε:

συμφωνω με την αποψη σου!!!

και εγω θα το εκανα...

επειδη ζοριζομαι ομως και με τα 200 θα το παρω το γλυκουλι και μόλις  βρω τα σκουρα οχι καμπανακι σειρινα ντουντουκα πορτες παραθυρα ολα τα χτυπησω...:mrgreen:

να ξερεις μετα το πρωτο σου παιδι λενε οι πονοι της περιοδου μειωνονται η εξαφανιζονται επειδη ανοιγει η μητρα... σε μενα οντως το παρατηρησα!! τωρα αληθεια ειναι  ψεμματα?? δεν ξερω..

Μακαρι αλλα μετα πες παιρνω τα παυσιπονα μ οκ μαθημενα τα βουνα την ωρα του τοκετου δ μπορεις να παρεις παυσιπονο

Link to comment
Share on other sites

@enjoy μόλις γύρισα από το γιατρό!!!

Λοιπόν όλα καλά!! Μου είπε ότι από το κλάμα καμιά φορά τραντάζεται η μήτρα και βγάζει αιματάκι.. προφανώς μου συνέστησε ξεκούραση και ηρεμία... Είμαι γενικά πολύ καλύτερα ψυχολογικά!! Ευχαριστώ πολύ πολύ για τον ενδιαφέρον!!!!

 

Λοιπόν για το mitrotan η γυναικολόγος μου δεν το δίνει καθόλου. Μου είπε ότι μάλλον δεν το έχει συνταγογραφήσει ποτέ της. Είναι για βαριές αιμορραγίες και γενικά στις εγκυμοσύνες δεν χρειάζεται γιατί όλα επανέρχονται. 

Επίσης τη ρώτησα για το rooming in τη ρώτησα πότε το δηλώνουμε στο μαιευτήριο και μου είπε ότι το συγκεκριμένο (ΜΗΤΕΡΑ) θεωρείται δεδομένο το rooming in και πρέπει να ζητήσεις να μην έχεις ουσιαστικά.  Ωστόσο είτε κάνουμε είτε όχι το λέμε κατά την εισαγωγή. Για την περινεοτομή δεν κάνει πάντα.. μόνο όταν δει ότι πάει να σκιστεί άτσαλα και της είπα ότι ξεκίνησα να κάνω μασάζ στο περίνεο και μου είπε ότι θα μου δείξει στο επόμενο ραντεβού πως να το κάνω σωστά και ότι βοηθάει πάρα πολύ. Όπως και οι ασκήσεις kegel. 

Όσον αφορά τον μικρό είμαστε 33+5 και 2.226 γρ. Κεφάλι κάτω, δεν ήθελε να μας δείξει φάτσα και όλα είναι καλά!!! 

Επίσης μου είπε πως όταν είναι να γεννήσω θα το καταλάβω και ότι έχω χρόνο να προετοιμαστώ. Εκτός αν δω αίμα τύπου αιμορραγία, όχι απλά ένα ροζ. 

Και το δυσάρεστο είναι ότι από το Σάββατο άλλαξε η οδηγία στον ΕΟΔΔΥ και πλέον θέλουν 48ωρο τεστ και όχι 72 ωρών. Επίσης αποκλειστικά ένα άτομο, και ίσως να μπορεί να μείνει και πιο αργά. Βέβαια αυτα είναι ρευστά. Αλλάζουν από μέρα σε μέρα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Suzukaki είπε:

Μακαρι αλλα μετα πες παιρνω τα παυσιπονα μ οκ μαθημενα τα βουνα την ωρα του τοκετου δ μπορεις να παρεις παυσιπονο

ισα ισα αμα πονας στην περιοδο πολυ υποψιαζομαι οτι ο τοκετος ειναι παιχνιδι... εμενα οι πονοι περιοδου μου ηταν 6-7 διαστολη... στο 10 γεννας... και που λες μιλουσα με μαιες περπατουσα χαλαρη και μολις πονουσα εκανα ανασες... και αυτες με κοιτουσαν περιεργα...

γιατι διπλα μια κοπελα με διαστολη 1 βογκουσε.... και οι μαιες την ελεγαν να σκασει οτι υπερβαλει... ισως να μην πονουσε στην περιοδο καθολου...

και τελος παντων φωναζουν την γιατρο με ξαπλωνει επιβεβαιωνει 6-7 μου σπαει τα νερα με ξαναβλέπει λεει 8... κ φευγει.. σε κανα 5λεπτα εγω να ουρλιαζω στον πονο και να λεω σπισκληριδιο τωρα... η απαντηση που πηρα ειναι δεν χρειαζεται σε λιγη ωριτσα γεννας εισαι στο 8... δεν αντεχω τους λεω... ανασες μου λενε... σε 15λεπτα ειχε αρχισει να αχνοφαίνεται  κεφαλι... διαστολη 10... και μια μαια φωναξε ενα φορειο παρτην θα γεννησει εδω.. ερχεται τελικα ενα καροτσακι με βαζουν πανω και με πανε χειρουργειο....με πανε εκει ο πονος εξαφανιστηκε... τι εγινε?? 

η γιατρος παιζει με το κινητο ο ειδικευομενος περιμενει να κανω συσπαση να σπρωξω και εγω μιλαω με γιατρο με μαιες στον κοσμο μου... μονο καφε που δεν παραγγειλα... ρωτουσα τι μου βαζουν τι ειναι ολα αυτα τα μηχανηματα... ελεγα αστειακια με γιατρο που επαιζε με το κινητο αντι να κοιταει εμενα... γυρναω πισω κεφαλι πηρε πρεφα το ματι μου και την παιδιατρο ανοιγω συζητηση  και με αυτην.. οτι θελω αποκλειστικο και να μην τολμησει να ταισει το παιδι με ευγενικο τροπο ομως... 

μου λεει ο ειδικευομενος που εβλεπε  μηχανημα τωρα εχεις συσπαση δεν πονας?? ε μια ενοχληση την εχω οχι και συσπαση... κοιτιουνται ολοι 2 3η συσπαση πηγαινε καπως ετσι μεχρι που αγανακτησε ο ανθρωπος μου λεει θα σπρωχνεις οταν σ πω... μου ελεγε εσπρωχνα.. πονο 0!! το παιδι 4200... στην 8η προσπαθεια μου κάνουν  περινεοτομη δεν ενοιωσα τπτ.. μετα πατησε η μαια την κοιλιά  και βγηκε...

εκει ενα μπλακαουτ το επαθα απο την εξωθηση μαλλον... το εβαλαν πανω μου... το εδωσαν παιδιατρο μετα το κοιτουσα..  και στα επόμενα  λεπτα εβλεπα πως μου βγαζουν πλακουντα που το βαζουν τι κανουν πως με ραβουν ερωτησεις του καλου καιρου εγω και πειραγματα... την γιατρο...

νομιζω οτι λογω πονων περιοδου και υπερεντασης δεν ενοιωθα πονο... 

και που λετε ολα κυλησαν σε ωραιο κλιμα χαβαλε.. και μολις  με πηγαν μεσα κ μου εδωσαν το μιτροταν που λετε οχι πονο διαστολης 8 διαστολη 1008 ενοιωσα ακριβως σαν κολικος  εντερου απαλευτος... 

καταληγουμε οτι και εσυ μπορει να μην χρειαστεις  επισκληριδιο και να αντεξεις τον πονο...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, enjoy είπε:

ισα ισα αμα πονας στην περιοδο πολυ υποψιαζομαι οτι ο τοκετος ειναι παιχνιδι... εμενα οι πονοι περιοδου μου ηταν 6-7 διαστολη... στο 10 γεννας... και που λες μιλουσα με μαιες περπατουσα χαλαρη και μολις πονουσα εκανα ανασες... και αυτες με κοιτουσαν περιεργα...

γιατι διπλα μια κοπελα με διαστολη 1 βογκουσε.... και οι μαιες την ελεγαν να σκασει οτι υπερβαλει... ισως να μην πονουσε στην περιοδο καθολου...

και τελος παντων φωναζουν την γιατρο με ξαπλωνει επιβεβαιωνει 6-7 μου σπαει τα νερα με ξαναβλέπει λεει 8... κ φευγει.. σε κανα 5λεπτα εγω να ουρλιαζω στον πονο και να λεω σπισκληριδιο τωρα... η απαντηση που πηρα ειναι δεν χρειαζεται σε λιγη ωριτσα γεννας εισαι στο 8... δεν αντεχω τους λεω... ανασες μου λενε... σε 15λεπτα ειχε αρχισει να αχνοφαίνεται  κεφαλι... διαστολη 10... και μια μαια φωναξε ενα φορειο παρτην θα γεννησει εδω.. ερχεται τελικα ενα καροτσακι με βαζουν πανω και με πανε χειρουργειο....με πανε εκει ο πονος εξαφανιστηκε... τι εγινε?? 

η γιατρος παιζει με το κινητο ο ειδικευομενος περιμενει να κανω συσπαση να σπρωξω και εγω μιλαω με γιατρο με μαιες στον κοσμο μου... μονο καφε που δεν παραγγειλα... ρωτουσα τι μου βαζουν τι ειναι ολα αυτα τα μηχανηματα... ελεγα αστειακια με γιατρο που επαιζε με το κινητο αντι να κοιταει εμενα... γυρναω πισω κεφαλι πηρε πρεφα το ματι μου και την παιδιατρο ανοιγω συζητηση  και με αυτην.. οτι θελω αποκλειστικο και να μην τολμησει να ταισει το παιδι με ευγενικο τροπο ομως... 

μου λεει ο ειδικευομενος που εβλεπε  μηχανημα τωρα εχεις συσπαση δεν πονας?? ε μια ενοχληση την εχω οχι και συσπαση... κοιτιουνται ολοι 2 3η συσπαση πηγαινε καπως ετσι μεχρι που αγανακτησε ο ανθρωπος μου λεει θα σπρωχνεις οταν σ πω... μου ελεγε εσπρωχνα.. πονο 0!! το παιδι 4200... στην 8η προσπαθεια μου κάνουν  περινεοτομη δεν ενοιωσα τπτ.. μετα πατησε η μαια την κοιλιά  και βγηκε...

εκει ενα μπλακαουτ το επαθα απο την εξωθηση μαλλον... το εβαλαν πανω μου... το εδωσαν παιδιατρο μετα το κοιτουσα..  και στα επόμενα  λεπτα εβλεπα πως μου βγαζουν πλακουντα που το βαζουν τι κανουν πως με ραβουν ερωτησεις του καλου καιρου εγω και πειραγματα... την γιατρο...

νομιζω οτι λογω πονων περιοδου και υπερεντασης δεν ενοιωθα πονο... 

και που λετε ολα κυλησαν σε ωραιο κλιμα χαβαλε.. και μολις  με πηγαν μεσα κ μου εδωσαν το μιτροταν που λετε οχι πονο διαστολης 8 διαστολη 1008 ενοιωσα ακριβως σαν κολικος  εντερου απαλευτος... 

καταληγουμε οτι και εσυ μπορει να μην χρειαστεις  επισκληριδιο και να αντεξεις τον πονο...

 

Στο σεμιναριο μας ειπαν ο πονος ο απιστευτος ειναι διαστολη 6 με 8 για αυτο συνηθως κανουν επισκληριδιο εκει αν φτασεις 8 κ δ εχεις κανει εκτος οτι λιγο μονο υπομονη θελει γτ γεννας δεν θα σε πιασει κιολας.μετα το 8 δ σε πιανει κ δ κανουν.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

@enjoy μόλις γύρισα από το γιατρό!!!

Λοιπόν όλα καλά!! Μου είπε ότι από το κλάμα καμιά φορά τραντάζεται η μήτρα και βγάζει αιματάκι.. προφανώς μου συνέστησε ξεκούραση και ηρεμία... Είμαι γενικά πολύ καλύτερα ψυχολογικά!! Ευχαριστώ πολύ πολύ για τον ενδιαφέρον!!!!

 

Λοιπόν για το mitrotan η γυναικολόγος μου δεν το δίνει καθόλου. Μου είπε ότι μάλλον δεν το έχει συνταγογραφήσει ποτέ της. Είναι για βαριές αιμορραγίες και γενικά στις εγκυμοσύνες δεν χρειάζεται γιατί όλα επανέρχονται. 

Επίσης τη ρώτησα για το rooming in τη ρώτησα πότε το δηλώνουμε στο μαιευτήριο και μου είπε ότι το συγκεκριμένο (ΜΗΤΕΡΑ) θεωρείται δεδομένο το rooming in και πρέπει να ζητήσεις να μην έχεις ουσιαστικά.  Ωστόσο είτε κάνουμε είτε όχι το λέμε κατά την εισαγωγή. Για την περινεοτομή δεν κάνει πάντα.. μόνο όταν δει ότι πάει να σκιστεί άτσαλα και της είπα ότι ξεκίνησα να κάνω μασάζ στο περίνεο και μου είπε ότι θα μου δείξει στο επόμενο ραντεβού πως να το κάνω σωστά και ότι βοηθάει πάρα πολύ. Όπως και οι ασκήσεις kegel. 

Όσον αφορά τον μικρό είμαστε 33+5 και 2.226 γρ. Κεφάλι κάτω, δεν ήθελε να μας δείξει φάτσα και όλα είναι καλά!!! 

Επίσης μου είπε πως όταν είναι να γεννήσω θα το καταλάβω και ότι έχω χρόνο να προετοιμαστώ. Εκτός αν δω αίμα τύπου αιμορραγία, όχι απλά ένα ροζ. 

Και το δυσάρεστο είναι ότι από το Σάββατο άλλαξε η οδηγία στον ΕΟΔΔΥ και πλέον θέλουν 48ωρο τεστ και όχι 72 ωρών. Επίσης αποκλειστικά ένα άτομο, και ίσως να μπορεί να μείνει και πιο αργά. Βέβαια αυτα είναι ρευστά. Αλλάζουν από μέρα σε μέρα

οοοο τι ευχαριστα νεα αστερακι πολυ χαιρομαι.... ημουν σιγουρη οτι δεν θα ειναι τπτ ανησυχητικο... ξεκουρασου ομως να ηρεμησεις και σωματικα και ψυχολογικα οσο μπορεις... για την απώλεια  σου ειναι παρα πολυ δυσκολο σε νοιωθω... γτ και η κολλητη μου εκλαιγε για βδομαδες.... αλλα πρεπει καπως να το χειριστεις...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απο κοιλιτσες πως πατε?? Εγω τωρα στο τελος 8ου εχει αρχισει κ φαινεται.. :-Dεπισης τα μπεμπακια σας κανουν κ σας βολτες στη κοιλιτσα σας? Και βουναλακια απο χερακια κ ποδαρακια? 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω: 

τελευταια λογω βαλιτσας και καθαριοτητας κουρασης και πονακια... λιγο που ειδα και την κοιλια να κατεβηκε... λιγο το μωρο που αν κουραστω κανει παρτι στην κοιλια μου και με εκδικείται.... λιγο που βαρυνα και βαριεμαι...

ενω περπατουσα καθε μερα να βολταρω το μικρο... ξαφνικα πιαστηκα με σπιτι και βγαινω μονο με αυτοκίνητο καμια αιμοληψια καμια εκλλησια και σπιτι... 

ουτε ασχοληθηκα με το θεμα ουτε ρωτησα γιατρο... μηπως πρεπει να περπαταω?? σαν να κοιμαμαι ορθια... τι οδηγιες εχετε??? πρεπει να περπαταμε?? δεν πρεπει?? κοντευω να κλεισω 36 εβδομαδες... klegeo εσυ που γενναμε μαζι τι οδηγιες εχεις... τα εχω ξεχασει και επαναπαυτηκα με φαινεται... 

Just now, Klegeo είπε:

Κοριτσια απο κοιλιτσες πως πατε?? Εγω τωρα στο τελος 8ου εχει αρχισει κ φαινεται.. :-Dεπισης τα μπεμπακια σας κανουν κ σας βολτες στη κοιλιτσα σας? Και βουναλακια απο χερακια κ ποδαρακια? 

εμενα ναι ορισμενες φορες ειναι ησυχο για κανα 3ωρο η 6ωρο ανησυχητικο... χαιδευομαι και μετα απο λιγο ανταποκρινεται με κυματακια βουναλακια.. απο ολα... αλλες φορες μονος του  παει τον κώλο αριστερα παει το κωλο δεξια...εξεχει μια μπαλιτσα σε μεγεθος μεγαλου μήλου.. κουνιεται ασταματητα.. χερια ποδια σπανια να δω κυριως τα νοιωθω κατι μικρα χτυπηματα τεντωματα τραβηγματα μολις τα κανει νοιωθω τα κλωτσιδια και τις μπουνιες αριστερα δεξια πλαι.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Kοριτσια να ρωτησω κατι αλλο επειδη νιωθω παλι τωρα πονο περιοδου πολυυυ εντονο συμφωνα με τον γιατρο ειναι νορμαλ δ με αγχωνει αυτο αλλα με χτυπαει οπως στην περιοδο στο εντερο θελω δηλ τουαλετα ειναι σαν σφαχτης ο πονος.....και σκεφτομαι τωρα εγω στον φυσιολ τοκετο οσες το εχουν ζησει θα βοηθαγε να μ πουν αν σε χτυπαει στο εντερο κ θες τουαλετα μεχρι να βγει το μωρο τι κανεις;;;;;;;;;;εγω δηλ στην περιοδο  που ποναγα πολυ περα απο τουαλετα πολλες φορες εκανα κ εμετο σκεφτειτε  κ αναρωτιεμαι αν οι πονοι ειναι ετσι κ χειροτεροι θα σπρωχνω;θα ξερναω;θα τρεχω τουαλετα;τι θα πρωτοκανω;

Την προηγούμενη μέρα λογικά για βράδυ θα σου πει ή να μην φας ή να φας ελαφριά...την επόμενη έχει κλισμα...σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ υπέφερε στην περίοδο... στον πρώτο τοκετό με βοήθησε το να είμαι  αριστερά ξαπλωμένη... εχθές και εγώ πονούσα σαν περίοδο όλη μέρα...πήρα τον γιατρό μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και μου έδωσε παυσίπονο και να είμαι ξαπλωμένη στα αριστερά για να αιματωνεται καλύτερα η μήτρα.... Σήμερα προς το παρόν δεν πονάω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, enjoy είπε:

κοριτσια να ρωτησω: 

τελευταια λογω βαλιτσας και καθαριοτητας κουρασης και πονακια... λιγο που ειδα και την κοιλια να κατεβηκε... λιγο το μωρο που αν κουραστω κανει παρτι στην κοιλια μου και με εκδικείται.... λιγο που βαρυνα και βαριεμαι...

ενω περπατουσα καθε μερα να βολταρω το μικρο... ξαφνικα πιαστηκα με σπιτι και βγαινω μονο με αυτοκίνητο καμια αιμοληψια καμια εκλλησια και σπιτι... 

ουτε ασχοληθηκα με το θεμα ουτε ρωτησα γιατρο... μηπως πρεπει να περπαταω?? σαν να κοιμαμαι ορθια... τι οδηγιες εχετε??? πρεπει να περπαταμε?? δεν πρεπει?? κοντευω να κλεισω 36 εβδομαδες... klegeo εσυ που γενναμε μαζι τι οδηγιες εχεις... τα εχω ξεχασει και επαναπαυτηκα με φαινεται... 

εμενα ναι ορισμενες φορες ειναι ησυχο για κανα 3ωρο η 6ωρο ανησυχητικο... χαιδευομαι και μετα απο λιγο ανταποκρινεται με κυματακια βουναλακια.. απο ολα... αλλες φορες μονος του  παει τον κώλο αριστερα παει το κωλο δεξια...εξεχει μια μπαλιτσα σε μεγεθος μεγαλου μήλου.. κουνιεται ασταματητα.. χερια ποδια σπανια να δω κυριως τα νοιωθω κατι μικρα χτυπηματα τεντωματα τραβηγματα μολις τα κανει νοιωθω τα κλωτσιδια και τις μπουνιες αριστερα δεξια πλαι.....

Εμενα με μαλωσε ο γιατρος π δεν περπαταω.. Αλλα προσπαθησα προχτες με τον αντρα μ να κανω ενα χλμ που μου πε ο γιατρος.. Κ ξαφνικα τα ποδια μ αρχισαν παραλυουν κ με επιασε δυσπνοια.. Γυρισαμε σπιτι.. Κ απλα περπαταω στο σπιτι πια.. Με δουλειες περα δωθε.. Το σκυλι.. Σθδερο πλυσιμο μαγειρεμα.. Σκαλες(με προσοχη) κ οτι αλλο μπορω να καταπιαστω.. Τουλαχιστον ξερω στο σπιτι αν νιωσω καπως θα χω να κατσω αμεσως.. 

Ειναι λογικο να βαρυνουμε.. Κ γω ετσι νιωθω.. Κ πονακια απολα!Δεν σκυβω ομως ουτε ζοριζομαι με βαρη.. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, enjoy είπε:

κοριτσια να ρωτησω: 

τελευταια λογω βαλιτσας και καθαριοτητας κουρασης και πονακια... λιγο που ειδα και την κοιλια να κατεβηκε... λιγο το μωρο που αν κουραστω κανει παρτι στην κοιλια μου και με εκδικείται.... λιγο που βαρυνα και βαριεμαι...

ενω περπατουσα καθε μερα να βολταρω το μικρο... ξαφνικα πιαστηκα με σπιτι και βγαινω μονο με αυτοκίνητο καμια αιμοληψια καμια εκλλησια και σπιτι... 

ουτε ασχοληθηκα με το θεμα ουτε ρωτησα γιατρο... μηπως πρεπει να περπαταω?? σαν να κοιμαμαι ορθια... τι οδηγιες εχετε??? πρεπει να περπαταμε?? δεν πρεπει?? κοντευω να κλεισω 36 εβδομαδες... klegeo εσυ που γενναμε μαζι τι οδηγιες εχεις... τα εχω ξεχασει και επαναπαυτηκα με φαινεται... 

εμενα ναι ορισμενες φορες ειναι ησυχο για κανα 3ωρο η 6ωρο ανησυχητικο... χαιδευομαι και μετα απο λιγο ανταποκρινεται με κυματακια βουναλακια.. απο ολα... αλλες φορες μονος του  παει τον κώλο αριστερα παει το κωλο δεξια...εξεχει μια μπαλιτσα σε μεγεθος μεγαλου μήλου.. κουνιεται ασταματητα.. χερια ποδια σπανια να δω κυριως τα νοιωθω κατι μικρα χτυπηματα τεντωματα τραβηγματα μολις τα κανει νοιωθω τα κλωτσιδια και τις μπουνιες αριστερα δεξια πλαι.....

Εμένα πάντως μου είπε να περπατάω χαλαρά τώρα έτσι κάνα μισάωρο... Βόλτα στην ουσία κια μόλις μπω στον 9ο να αρχίσω γερό περπάτημα τύπου και 2 ώρες μια χαρά ειναι ή ακόμα και ζουμπα αν θέλω που έκανα πριν μείνω εγκυος... Γενικά επειδή εγώ για ένα διάστημα είχα σταματήσει το περπάτημα ένιωθα πιο δυσκίνητη από ποτέ και δεν έχω πάρει κιλά... Τώρα που πάω το μισαωρακι καθημερινά νιώθω άλλος άνθρωπος... Και λέω βλακεια μ που το είχα κόψει.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@dpilo υπέροχα τα νέα!!! Ήμουν κ γω σίγουρη ότι δε θα ήταν τπτ!! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, ειδικά για το Μητέρα που με ενδιαφέρει. Ξεκουράσου τώρα ,κάνε πράγματα που σου αρέσουν κ σε χαλαρώνουν. 

Κορίτσια όπως τα λέτε κ παραπάνω όλες για το θέμα αποκλειστικής κλπ Ο,τι νιώθει η κάθε μία κ ό,τι θέλει θα κάνει. Είναι που είναι τα πράγματα περίεργα με covid ,γιατί διανύουμε δύσκολη περίοδο εδώ κ καιρό κ εμείς μέσα σε όλα χρειάζεται να είμαστε ήρεμες. Οπότε ότι μας ηρεμεί κ μας βοηθάει!!! Ότι μας κάνει νόημα λοιπόν κ εδώ να τα λέμε να ξεσκαμε. Προσωπικά έχω επιλέξει να έχω προσωπική μαία, να είμαστε αγκαζέ χεχε!

Τα νέα μου, πήγαμε σε μαγαζί να πάρουμε χρώματα. Ζούμε μεγάλες στιγμές....λες Κ παίρναμε ναρκωτικά ήταν, μες τη συνωμοσία χαχαχαχα!!! Οπότε χάρηκα γιατί θα βαψουμε λ θα στήσουμε το μωρουδιακο μωρέ μωρέ :D

Πήγα μετά οφθαλμίατρο (με τον άντρα μου) να κάνω βυθοσκοπηση, οκ δεν έχω τρελή μυωπία,έχω 5 αλλά ήθελε να δει την πίεση του ματιού να δώσει το ok για φτ. Όλα καλά!!! Μου λέει σπρώξε άφοβα!!! Αλλά μην το παρακάνεις όπως λέμε σε όλους τους μυωπες. Μη σου βγει η πίστη! Κ της λέω εννοείται όχι να μου βγει η πίστη, όχι μόνο για το μάτι αλλά κ για εμένα χαχα!

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για το περπάτημα μου είπε όσο αντέχω... δεν έχω καμία αυστηρή οδηγία για περπάτημα. Ξέρω όμως πολλές κοπέλες που οι γιατροί τους, τους ζήτησαν περπάτημα. Νομίζω πως είναι στην κάθε εγκυμοσύνη σχετικό. Σε άλλες τα μωρά κατεβαίνουν εύκολα σε άλλες πιο δύσκολα.

 

Α πάλι καλά που το θυμήθηκα! Θήλαστρο δίνουν στο μαιευτήριο για τις μέρες που θα είμαστε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...