Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@enjoy Ενώ το θέλω πολύ, εγώ η ίδια γεμίζω τύψεις τον εαυτό μου και λέω όχι δεν θα προλάβω.. Κ μετά πάλι από την αρχή, πόσο θέλω να πάω! Ούτε εγώ δεν βγάζω άκρη!

 

Just now, butterfly1986 είπε:

Αχ κι εγώ αν όλα πάνε καλά θα ήθελα να ζητήσω rooming in αυτή τη φορά. Αλλά κι εγώ ψιλοφοβαμαι. Εντάξει στη χειρότερη περίπτωση σκέφτομαι ότι αν βράδυ είμαι χάλια η πονάω πολύ κτλ θα το δίνω στις μαίες το μωρό.

να σε ρωτησω... εγω επειδη με την ιδεα της καισαρικης ειμαι πολυ συμφιλιωμενη γτ δεν με νοιαζει ειτε φτ ειτε καισαρικη το μωρο να ειναι καλα!! (αν και εκανα φτ το πρωτο.. ποτε δεν ξερεις τι σ επιφυλασει η μοιρα..) οι αποριες μου ειναι:

1.πρωτη μερα καθεσαι με καθετηρα κ ορο ειπες... τεζα δλδ... την 2η-3η που ψιλοσηκωνεσαι μπανιο επιτρεπεται?? και αν επιτρεπεται εχεις δυναμη μετα απο καισαρικη?? 

2. απο καισαρικη εχω την εντυπωση δεν επιτρεπεται ο αμεσος θηλασμος...σ φερνουν θηλαστρο?? τι γινεται?? αφου τις πρωτες μερες το στηθος ισα κατι σταγονες βγαζει.. το θηλαστρο που χρησιμευει?? δεν θυμαμαι καθολου ποσο γαλα ερχεται τις πρωτες μερες... (εχω δικο μου θηλαστρο και σκεφτομαι να το παρω να μην το παρω.. μην το κουβαλαω τζαμπα...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε;;Εγω εχτές το ξημερώματα ξύπνησα από πόνους δεν μπορώ να το περιγράψω τι πόνους....ιδρωνα και πάλι από την αρχή το πρωί πήγα στο γιατρό κάναμε εξετάσεις και τελικά ήταν κολικος έντερου τέτοιο πονο σε κανέναν!!

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε;;Εγω εχτές το ξημερώματα ξύπνησα από πόνους δεν μπορώ να το περιγράψω τι πόνους....ιδρωνα και πάλι από την αρχή το πρωί πήγα στο γιατρό κάναμε εξετάσεις και τελικά ήταν κολικος έντερου τέτοιο πονο σε κανέναν!!

Τωρα καλυτερα εισαι??

Σου ειπαν σε τι οφειλοταν??

και πως το αντιμετωπισες?? χρειαστηκε αγωγη η απλα να πας τουαλετα??

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, enjoy είπε:

Τωρα καλυτερα εισαι??

Σου ειπαν σε τι οφειλοταν??

και πως το αντιμετωπισες?? χρειαστηκε αγωγη η απλα να πας τουαλετα??

 

Παιδια τι πραγμα ειναι αυτο με το εντερο ολες να κοιλοποναμε να νομιζουμε οτι ειναι κατι απο το μωρο κ να πηγαινεις κ να σ λεει απο το εντερο;!κ εγω πριν κανα μηνα ημουν τοσο δυσκοιλια που εκλαιγα κοριτσια στην τουαλετα.ευτυχως επανηλθα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, enjoy είπε:

εγω τηλ ιπποκρατειο θεσσαλονικης..

η κοπελα γεννησε στο παπαγεωργιου θεσσαλονικης..

δημοσια και τα 2

ναι ερχονται αμα τις φωναξεις... αλλα ποσες φορες να ερθουν και ποσο να καθισουν..???

απλα εγω ειχα το μωρο μαζι μου και ηταν το πρωτο δεν ηξερα που πανε τα 4... και αυτες δεν καθονταν πανω απο 5 λεπτα... δεν μπορουσα να το θηλασω και αυτες σκοτιστηκαν...δεν μπορουσα να το ξυπνησω ξανασκοτιστηκαν... (το ξυπνουσαν με το που εφευγαν ξαναναρκωνοταν ξαναερχονταν - ε ποσες φορες να το κανουν??) δεν μπορούσαν να  ειναι απο πανω μου με αποτελεσμα να κουραζομαι  απο τοκετο κ θηλασμο και να μην εχω δυναμη ουτε να το αλλαξω το μικρο ουτε να αυτοεξυπηρετηθω... τα αναλαμβανε μαμα...

επισης μου εδιναν κατι χαπια να κλεισει η μητρα.. και παιδια μονο εγω πονουσα.. μιλαμε στον τοκετό  μεσα χαζολογουσα με γιατρο.. εκεινη  επαιζε στο κινητο εγω την πειραζα (με ξεγεννουσε ο ειδικευομενος).. δεν πονουσα καθολου(τυχερη)... χωρις επισκληριδιο... και με αυτο το χαπι 3 φορές  την ημερα το επαιρνα και μια φορα λυποθυμισα απο τον πονο και τοτε φιλοτομηθηκαν να μου κανουν παυσιπονη... ρωτησα και τα αλλα κοριτσια αν τους ενοχλουσε το χαπι... αλλα οχι εμενα μ ετυχε λαχειο...

και τοτε ειχα την μανα μου μεσα οποτε καταλαβαινετε... οτι οσο δυσκολο και αν μου φαινοταν ειχα στηριξη...

τωρα θελω και τον σκυλο χορτατο και την πιτα ολοκληρη.. θελω παλι το μωρο μαζι μου.. εχω εμπειρια φροντιδας μωρου.. αλλα αμα μου ξαναδωσουν αυτα τα χαπια... κανω γυρω 2-3ωρες για να μην ποναω και να μην κλαιω...

και μου ελεγαν πρεπει να τα πιω αλλιως δεν επανερχεται η μητρα...

αλλα κοριτσια που ρωτησα παιρνανε ενδοφλεβιως σε αλλα νοσοκομεια αυτο το χαπι για να κλεισει η μητρα... δυσκολος και ο ορος εγω δεν ειχα και βολευτηκα μπορουσα να σηκωθω αλλα.και που να παω?? μεχρι και τουαλετα η μαμα με κουβαλουσε την πρωτη μερα φουλ αδυναμια..

γενικα ειχα ευχαριστη εμπειρια τοκετόυ.. ολο γελια και χαβαλε αλλα στο δωματιο μετα η εμπειρια μου ηταν :cry:

υγ: εχω γενικα κολλημένα  μυαλα με τον αποκλειστικό  θηλασμο και το rooming in... αμα δεν μπορω να το κρατήσω  δεν ειμαι τρελη θα το δωσω να μου κρατήσουν  να μου το προσεχουν και ξενο και ολα κανενα προβλημα δεκτικη ειμαι... αλλα πρωτα θελω να προσπαθησω... και λογω εμπειριας υποψιαζομαι οτι θα ειμαι ανικανη να τα καταφερω.. και λιγο με τσουζει...

Μιλάς από ότι κατάλαβα για το μιτροταν.... είναι μια πονεμένη ιστορία και από την μεριά μου που η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτομαι τον τοκετό όσο σκέφτομαι το μετά με το χάπι... εμένα μου το έδιναν μαζί με buscopan και πάλι δεν με έπιανε μέχρι που και εγώ ζήτησα παυσίπονη... το μιτροταν κάνει την ίδια δουλειά με τον θηλασμό....επαναφέρει την μήτρα... Δυστυχώς από ότι καταλαβαίνεις ότι δηποτε παρεμβαίνει στην φύση είναι πιο επίπονο...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Lottaki είπε:

Κ γω είχα διαβάσει αυτό για τα ανταλλακτικά κλπ κ δεν νομίζω να μπορώ παρακολουθώ ποτέ θα τελειώνουν κλπ. Σε κανονικό κάδο κ εμείς μας κόβω.

Ξέρω από άλλες περιπτώσεις που μου είπαν κοπέλες ότι μένουν οι άντρες μέσα αφού δε μπορούν να βγουν, είτε στις πολυθρόνες είτε έξω. Οπότε θα τον έχεις μαζί σου! Κ γω στο Μητέρα θα είμαι, σε αυτό αναφέρομαι . Επίσης έχω βάλει φίλη να ρωτήσει  τη νύφη της που γέννησε πρόσφατα κ ήταν καραντίνα, τι έγινε με το φαγητό των συνοδών .Τι θα τρώνε οι καημένοι;;; γιατί το εστιατόριο μέσα είναι κλειστό λόγω εστίασης που είναι κλειστή . 

Επίσης μου είπε η μαία χθες ότι στο Μητέρα (τώρα το θυμήθηκα ) αν βγεις νωρίτερα ,που συζητούσαμε προχθές, σου κόβουν λέει χρηματικό ποσό ύψους 300-500 δε θυμόταν ακριβώς 

Είχα ρωτήσει το Μητέρα κ μου είχαν πει πριν την καραντίνα βέβαια ότι αν ο γιατρός γράψει χαρτί ότι για κάποιο λόγο η λεχώνα χρήζει βοήθειας αφήνουν το συνοδό μέσα αλλα αυτό στο δίκλινο ...Για 3κλινο δε ξέρω αλλα λόγω κατάστασης κάτι θα υπάρχει για μέριμνα 

Δεν ξέρω αν θέλω να βγω νωρίτερα.. πιστεύω ότι θα με βοηθήσει να έχω το χρόνο μου στο μαιευτήριο με το rooming in μέχρι να εξοικειωθώ με το μωρό και τις διαδικασίες...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

Μιλάς από ότι κατάλαβα για το μιτροταν.... είναι μια πονεμένη ιστορία και από την μεριά μου που η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτομαι τον τοκετό όσο σκέφτομαι το μετά με το χάπι... εμένα μου το έδιναν μαζί με buscopan και πάλι δεν με έπιανε μέχρι που και εγώ ζήτησα παυσίπονη... το μιτροταν κάνει την ίδια δουλειά με τον θηλασμό....επαναφέρει την μήτρα... Δυστυχώς από ότι καταλαβαίνεις ότι δηποτε παρεμβαίνει στην φύση είναι πιο επίπονο...

αχ ξαφνιαζομαι... η πρωτη κοπελα που ακουω παθουσα... αυτο πρεπει να ηταν... λυπαμαι που σε ενοχλησε και εσενα.. γτ πραγματικα οι αλλες ηταν λες και ετρωγαν καραμελα βουτυρου... τυχερες.. και λεω η θα ειμαι καμια τρελη η που δεν αντεχω τον πονο που δεν ισχυει.. η οτι ειχε παρενεργειες σε μενα.. αλλα τελικα το χαπακι μας τιναξε.. μιλαμε σαν κολικος ηταν ασταμάτητος  40λεπτα και μετα το 2-3ωρο επανερχομουν δεν προλαβαινα να το χαρω ερχοταν η επομηνη δοση και ηθελα να την πεταξω... οι μαιες ελεγαν τα παραλεω και δεν μου εδιναν παυσιπονο μεχρι που εχασα τις αισθησεις μου και ηρθε μια παυσιπονη.. δηλαδη δεν τα γλυτωνω παλι... τι χαρα τι ευτυχια:-P:shock:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

Μιλάς από ότι κατάλαβα για το μιτροταν.... είναι μια πονεμένη ιστορία και από την μεριά μου που η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτομαι τον τοκετό όσο σκέφτομαι το μετά με το χάπι... εμένα μου το έδιναν μαζί με buscopan και πάλι δεν με έπιανε μέχρι που και εγώ ζήτησα παυσίπονη... το μιτροταν κάνει την ίδια δουλειά με τον θηλασμό....επαναφέρει την μήτρα... Δυστυχώς από ότι καταλαβαίνεις ότι δηποτε παρεμβαίνει στην φύση είναι πιο επίπονο...

Πάντως παρακολούθησα προχτές σεμινάριο θηλασμού και η σύμβουλος θηλασμού ήταν κάθετη στο Mitrotan. Είπε για την ακρίβεια ότι είναι εξαιρετικά επιβλαβές και να αρνηθούμε να το πάρουμε. Εγώ θα ρωτήσω τη γυναικολόγο μου αύριο και θα σας πω τι μου είπε γιατί πραγματικά στο σεμινάριο ήταν κάθετη η σύμβουλος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Mikri Ollandeza να πας!!! Χαχα ! Είμαι διαλλακτικη ε;;;; συμφωνώ κ με την προλαλησασα, ένα σκ δε σε σώζει. Οπότε πήγαινε να το ευχαριστηθείς γιατι όσο να είναι μετά λίγο θα καθυστερήσει ένα τέτοιο ταξιδάκι. Όλα θα τα κάνεις κ όλα θα γίνουν! Μην αγχώνεσαι! Σε έχουν δει μαιες κ δε σου έχουν πει κάτι για προωροτητα οπότε έχεις παραπάνω από μήνα στη διάθεσή να κάνεις ότι θες. Σταματάς κ τη δουλειά οπότε θα είσαι κ περισσότερες ώρες σπίτι. Τέλεια κ το πρωτοχρονιάτικο ρεβεγιόν. 

Κ εμείς λέμε Χριστούγεννα μήπως είμαστε με γονείς μου κ αδερφή μου που μένουν 15 λεπτά με το αμάξι γιατί πεθερικά είναι σε επαρχία... Για πρωτοχρονιά κοιτούσα κ τι θα βάλω! Τι σας λέει αυτό; χαχαχα! Λέμε να φωνάξουμε 2 φίλους που ξέρουμε ότι είναι καραντίνα μήνες τώρα κ να κάνουμε σπίτι μας. Τώρα δε ξέρω αν θα είναι 31 ή 1.1. Θα το δούμε...θα εχω κάνει ένα φαγητό κ θα έχω βασιλόπιτα τσουρέκι πολιτικό που τρελαίνομαι χιχι

Κορίτσια ακούω για αυτό το χάπι κ έχω μείνει! Το έπαιρνε η μαμά μου στα 70ς..Ακόμα υπάρχει;; να δηλώσετε ότι σας πειράζει κ να σας δώσουν κάτι άλλο ή με πολλά παυσίπονα κλπ δε γίνεται να περνάμε τέτοια λες κ είμαστε στο 1950. Αααα! Ξέρω πχ ότι κάποιες άλλες δεν πονάνε τόσο γιατί οι γιατροί τους κάθε μέρα στον ορό βάζουν παυσίπονο ενώ άλλοι θέλουν φυσιολογικά να επανέλθει η μητρα με όχι πολλά πολλά. (Μιλάω για κτ ). Πωπω τι τραβηξατε!!! Μου σηκώθηκε η τρίχα:shock:

Περαστικά με το θέμα του εντέρου κορίτσια ! Όντως είναι μεγάλο θέμα αυτό το διάστημα..

 

...

Just now, dpilo είπε:

Δεν ξέρω αν θέλω να βγω νωρίτερα.. πιστεύω ότι θα με βοηθήσει να έχω το χρόνο μου στο μαιευτήριο με το rooming in μέχρι να εξοικειωθώ με το μωρό και τις διαδικασίες...

Ούτε Εγώ θέλω να βγω νωρίτερα κ έχω αποφασίσει όχι rooming in αλλά να σταθώ λίγο στα πόδια μου απ όλες τις μεριές !!!

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

Μιλάς από ότι κατάλαβα για το μιτροταν.... είναι μια πονεμένη ιστορία και από την μεριά μου που η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτομαι τον τοκετό όσο σκέφτομαι το μετά με το χάπι... εμένα μου το έδιναν μαζί με buscopan και πάλι δεν με έπιανε μέχρι που και εγώ ζήτησα παυσίπονη... το μιτροταν κάνει την ίδια δουλειά με τον θηλασμό....επαναφέρει την μήτρα... Δυστυχώς από ότι καταλαβαίνεις ότι δηποτε παρεμβαίνει στην φύση είναι πιο επίπονο...

 Δεν κτλβ αυτο το χαπι που λετε στο δινουν να μην πονας κ καλα;;;κ ειναι για φυσιολ η για καισαρικη συνηθως;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 36 λεπτά , dpilo είπε:

Πάντως παρακολούθησα προχτές σεμινάριο θηλασμού και η σύμβουλος θηλασμού ήταν κάθετη στο Mitrotan. Είπε για την ακρίβεια ότι είναι εξαιρετικά επιβλαβές και να αρνηθούμε να το πάρουμε. Εγώ θα ρωτήσω τη γυναικολόγο μου αύριο και θα σας πω τι μου είπε γιατί πραγματικά στο σεμινάριο ήταν κάθετη η σύμβουλος.

σωπα καλε?? μην με βαζεις σε ιδεες... αχα ....ενδιαφερον.... θα ρωτησω και εγω την γυανικολογο μου τι αποψη εχει... ρωτηστε και πειτε μου... και η ξαδελφη μου ορο επαιρνε δεν επινε χαπακι...

Just now, Suzukaki είπε:

 Δεν κτλβ αυτο το χαπι που λετε στο δινουν να μην πονας κ καλα;;;κ ειναι για φυσιολ η για καισαρικη συνηθως;

ειναι ενα χαπι που δημιουργεί συσπασεις στην μητρα για επανελθει η μητρα στο μεγεθος της... δηλαδη η μητρα ανοιγει οσο το μωρο μεγαλωνει φτανει στο στομαχι σου και μολις γεννηθει πρεπει να επανελθει κατω στα μητρικα στην θεση της...  αυτην την εξηγηση πηρα απο γιατρό... παραπανω δεν το εψαξα... το καταπινα και τουμπεκι... φανταζομαι ειτε κτ ειτε φτ ολες το παιρνουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εγώ δεν το πήρα αυτό το χάπι σε κανένα από τα 2 παιδιά μου τώρα δεν ξέρω εδώ στο νοσοκομειο τι ισχύει γιατί το καθένα κάνει τα δικά του.. Εμένα ο σύζυγος επιτρέπεται να είναι μέσα θα λεγα επιβάλετε κιόλας για να με προσέχει γιατί από ότι κατάλαβα δεν έχει και πολύ προσωπικό.. Οπότε αν έρθουν οι δικοί μου να κρατήσουν τα παιδιά θα είναι όλες τις μέρες μαζί μου ευτυχώς...  Για καισαρική επιτρέπεται ο θηλασμός κατευθείαν.. Δεν υπάρχει κανένα θεμα.. Πρώτη μέρα είσαι ξάπλα και αν θυμάμαι καλά τρως μετά από ώρες.. Πέρασαν και τόσα χρόνια τα ξέχασα.. Αλλά μετά από τόσα χρόνια και από αυτά που συζητάω  με άλλες κοπέλες σηκώθηκαν κατευθείαν άλλες πονεσαν πολύ μετά άλλες λιγότερο οκαθένας αντιλαμβάνεται τον πόνο διαφορετικά....  Γάλα δεν έχεις την πρώτη μέρα βγαίνει το πρώτο γάλα που είναι πολύ θρεπτικο για τα μωράκια μας και έχεις ίσα για να χορτάσει το μωράκι από ότι έχω διαβάσει πρέπει να βάλεις το μωράκι στο στήθος  όσο πιο άμεσα γίνεται...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, enjoy είπε:

 

να σε ρωτησω... εγω επειδη με την ιδεα της καισαρικης ειμαι πολυ συμφιλιωμενη γτ δεν με νοιαζει ειτε φτ ειτε καισαρικη το μωρο να ειναι καλα!! (αν και εκανα φτ το πρωτο.. ποτε δεν ξερεις τι σ επιφυλασει η μοιρα..) οι αποριες μου ειναι:

1.πρωτη μερα καθεσαι με καθετηρα κ ορο ειπες... τεζα δλδ... την 2η-3η που ψιλοσηκωνεσαι μπανιο επιτρεπεται?? και αν επιτρεπεται εχεις δυναμη μετα απο καισαρικη?? 

2. απο καισαρικη εχω την εντυπωση δεν επιτρεπεται ο αμεσος θηλασμος...σ φερνουν θηλαστρο?? τι γινεται?? αφου τις πρωτες μερες το στηθος ισα κατι σταγονες βγαζει.. το θηλαστρο που χρησιμευει?? δεν θυμαμαι καθολου ποσο γαλα ερχεται τις πρωτες μερες... (εχω δικο μου θηλαστρο και σκεφτομαι να το παρω να μην το παρω.. μην το κουβαλαω τζαμπα...)

Είναι και ανάλογα πώς θα σου κάτσει η καισαρική. Πρώτη μέρα είχα σηκωθεί μόνο για να περπατήσω λίγο μέσα στο δωμάτιο. Γενικά είσαι τεζα και τρως πολύ ελαφρά. Και έρχονται οι μαίες και σε αλλάζουν κτλ.Τις επόμενες μέρες περπατούσα κανονικά ,έτρωγα ότι ήθελα και εννοείται έκανα και μπανιο. Το μωρό στο βάζουν κανονικά αμέσως για θηλασμό μόλις πας στο δωμάτιο. Εγώ μόνο  επειδή τα είχα στη θερμοκοιτίδα έκανα θηλαστρο κάθε 3 ώρες για να προσομοίωσω το μωρό και να μου κατέβει γάλα έστω κι αν τις πρώτες 2-3 μέρες έβγαζα μόνο σταγόνες. Το θηλαστρο μου το έδωσαν από το μαιευτήριο . 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , enjoy είπε:

σωπα καλε?? μην με βαζεις σε ιδεες... αχα ....ενδιαφερον.... θα ρωτησω και εγω την γυανικολογο μου τι αποψη εχει... ρωτηστε και πειτε μου... και η ξαδελφη μου ορο επαιρνε δεν επινε χαπακι...

ειναι ενα χαπι που δημιουργεί συσπασεις στην μητρα για επανελθει η μητρα στο μεγεθος της... δηλαδη η μητρα ανοιγει οσο το μωρο μεγαλωνει φτανει στο στομαχι σου και μολις γεννηθει πρεπει να επανελθει κατω στα μητρικα στην θεση της...  αυτην την εξηγηση πηρα απο γιατρό... παραπανω δεν το εψαξα... το καταπινα και τουμπεκι... φανταζομαι ειτε κτ ειτε φτ ολες το παιρνουν..

@enjoy ειλικρινά δεν θέλω να βάλω καμία.υποψια και ούτε γνώριζα την ύπαρξη του χαπιού. Απλά το σημείωσα γιατί ήθελα να ρωτήσω και να τσουπ που έγινε αναφορά εδώ! 

Just now, Dhmh4 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εγώ δεν το πήρα αυτό το χάπι σε κανένα από τα 2 παιδιά μου τώρα δεν ξέρω εδώ στο νοσοκομειο τι ισχύει γιατί το καθένα κάνει τα δικά του.. Εμένα ο σύζυγος επιτρέπεται να είναι μέσα θα λεγα επιβάλετε κιόλας για να με προσέχει γιατί από ότι κατάλαβα δεν έχει και πολύ προσωπικό.. Οπότε αν έρθουν οι δικοί μου να κρατήσουν τα παιδιά θα είναι όλες τις μέρες μαζί μου ευτυχώς...  Για καισαρική επιτρέπεται ο θηλασμός κατευθείαν.. Δεν υπάρχει κανένα θεμα.. Πρώτη μέρα είσαι ξάπλα και αν θυμάμαι καλά τρως μετά από ώρες.. Πέρασαν και τόσα χρόνια τα ξέχασα.. Αλλά μετά από τόσα χρόνια και από αυτά που συζητάω  με άλλες κοπέλες σηκώθηκαν κατευθείαν άλλες πονεσαν πολύ μετά άλλες λιγότερο οκαθένας αντιλαμβάνεται τον πόνο διαφορετικά....  Γάλα δεν έχεις την πρώτη μέρα βγαίνει το πρώτο γάλα που είναι πολύ θρεπτικο για τα μωράκια μας και έχεις ίσα για να χορτάσει το μωράκι από ότι έχω διαβάσει πρέπει να βάλεις το μωράκι στο στήθος  όσο πιο άμεσα γίνεται...

Ναι ναι έτσι είναι! Και σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν μπορούν να σου δώσουν το μωράκι αμέσως καλό είναι να βγάλεις το πρώτο γαλατάκι και να του το δώσουν γιατί είναι πάρα πολύ σημαντικό. Και η ποσότητα μη σε προβληματίζει. Στην αρχή είναι λογικό να βγάζεις λίγο. Το μωράκι ούτως ή άλλως έχει μικρό στομαχακι...

Ρε κορίτσια... Χτες είχαμε μια απώλεια..το σκυλάκι των γονιών μου με το οποίο μεγάλωσα 9 χρόνια.. μετά έφυγα από το σπίτι.. πολύ κλάμα... Δυστυχώς...

Και σήμερα είδα λίγο ροζ πριν λίγο... Περιμένω να επικοινωνήσει η γυναικολόγος μαζί μου... Τον μπέμπη τον νιώθω κανονικά... δεν ξέρω αν νιώθω τίποτα περίεργο... αγχώθηκα λίγο...

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

Έμεναν η κολλητή μου γεννήσε στο Γαια το καλοκαίρι σε 3κλινο είχαν όλες αποκλειστική στο δωμάτιο οι άντρες τους πήγαιναν στο επισκεπτήριο μου ειπε 200€ για 4 ημέρες τς την είχε κανονίσει ο γιατρός 

μηπως εννοεις την μαια? αυτο ειναι διαφορετικο απλα σου δινει καποιες οδηγιες για το μωρο. εγω παντως δεν ξερω καμια να εχει χρησιμοποιησει αποκλειστικη για γεννα δεν χρειαζετε κιολας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...