Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Εκλεισα ραντεβού να γεννήσω το μωράκι μου 7/1 πρώτα ο θεός.Δηλ στις 38 εβδομάδες ,όπως σας είχα πει είχα θέμα με τον τράχηλο...έχει μικρύνει αρκετά από 3,8 στην β επιπέδου έχει φτάσει 2,2 αλλά τ παρακολουθούμε κ εγώ εννοείται είμαι ξάπλα!Εχω ψωνίσει τα περισσότερα πράγματα για το μπεμπουλη βέβαια πολλά έχουν μπλοκάρει στα ΕΛΤΑ λόγω ογκου εργασίας λόγω της κατάστασης.

Αυτο που ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής:έχω σκοπό να θηλάσω αλλά σε περίπτωση που χρειαστεί να δώσω κ από μπιμπερό μου πρότεινε η γιατρός μπιμπερό dr brown εγώ είχα πάρει την nuk.Το πρώτο διάβασα είναι σαν το σχήμα της θηλης καθώς έχει και σύστημα για την αποφυγή κολικών.

Ποια άποψή σας;

 

εγω εξ αρχης πηρα Chicсo ουτε θυμαμαι λογο... και πιπιλα... η πιπιλα δεν του αρεσε δοκιμασαα αλλες μου δεχτηκε μονο mam.. μπιμπερο αρεστηκε.. οποτε δεν εχω δοκιμασει αλλες μαρκες... θα αγοραζα avent που ειχα δει τις ζηλεψα ουτε που θυμαμαι λογο κατι μου ειχε αρεσει... για τις μαρκες που λες οσες τις εχουν εχω ακουσει τα καλυτερα...!! και για τις δυο!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ για μπιμπερο τους πρώτους 3-4 μήνες χρησιμοποιούσα κυρίως τα medela τα μπουκαλάκια με την ειδική θήλη calma που προσομοιάζει το στήθος. Δηλαδή και αναποδα να το γυρίσεις δεν τρέχει το γάλα αλλά πρέπει να ρουφήξει το μωρό για να πιει.Απο κει και πέρα πιναν με με chicco και με nuk.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλα κοντευουμε σχεδον και τωρα να γεννησουμε θα ζησουν τα μπεμπακια απλα με λιγη υποστηριξη!!

αλλα αυτο με τον τραχηλο μαλιστα... αλλο θεμα και αυτο που δεν τον γνωριζω... οι υπολοιπες ποσο τον εχετε δλδ???:D:P 3κατι ειχα στον εμβρυολογο στην 32 εμδομαδα... δευτερα που εχω ραντεβου (36)η γιατρος μου ειπε θα μου το μετραει τωρα σε καθε επισκεψη.. και θα μου κανει και κολπικη σε καθε επισκεψη... αυτα τα κολπακια :grin: δεν μου τα εκαναν στο πρωτο που ειχα αλλη γιατρο... και πες οτι ειδε οτι μικρυνε... πρεπει να μπω με προκληση?? γτ?? αν μικρυνει και περιμενω να μηδενιστεί  και απλα γεννησω προωρα στις 38 πχ που περιμενει η κοριτσαρα @marialena να μπει με προκληση αν θυμαμαι καλα τι πειραζει οεο?? για ενημερωστε με... ενδιαφερον πληροφορια....

 

πρίν από 59 λεπτά , Suzukaki είπε:

Μετα την γεννα θα παρουμε αντιβιωση;

Εγω δημοσιο Κατερινης φτ... χαπακι μιτροταν και τπτ αλλο!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου πετάγομαι από τις μανουλες Φεβρουαρίου αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα γίνω Ιανουαρίου τελικά! Διαβάζω έχεις κι εσύ θέμα με τον τράχηλο.. εγώ είχα 3 στη β επιπέδου και τώρα πήγα ξανά και έφτασε 2.3 και έκανε και χοάνη, τελικά κάνω συσπάσεις και προσπαθούμε να τις αντιμετωπίσουμε γιατί μάλλον αυτές ευθύνονται.. κάνεις κατι αλλά εκτός από ξάπλα; Εμένα μου έχει αυξήσει το μαγνήσιο και θα τον ξαναδούμε, μου είπε να τον ενημερώσω πως πάω με τις συσπάσεις αυτές τις μέρες και αν δεν ηρεμούν θα πάρω ένα άλλο φάρμακο το glopir. Βλέποντας και πράττοντας..

Για τα μπιμπερό κι εγώ το έχω διαβάσει αλλά θα ρωτήσω κι εγώ παιδίατρο! Να μας πούνε τα κορίτσια μήπως το ξέρει κάποια !

Γεια σου @Hope.2019 με το καλό το μωράκι σου!!Εμενα μου δίνει 3 αμπούλες μαγνήσιο,4 utrogesta κολπικά χάπια και εννοείται ξάπλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

Γεια σου @Hope.2019 με το καλό το μωράκι σου!!Εμενα μου δίνει 3 αμπούλες μαγνήσιο,4 utrogesta κολπικά χάπια και εννοείται ξάπλα.

ζουζουνιτσα εσυ τι θεμα ειχες με τραχηλο δεν θυμαμαι αν θες λες!!

και εσενα κοντυνε???

και ποιο ειναι το προβλημα?? αυτο δεν θελουμε να κοντυνει... φυσικά  και οχι προωρα αλλα αν γινει προωρα ποιος ειναι ο κινδυνος στον 8ο και 9ο μηνα... για ποιο λογο να παει καποια με προκληση και να μην παει απλα προωρα να γεννησει οταν ξεκινησει ο τοκετος?? πληρη μεσανυχτα εγω... δηλαδη θελω να πω δεν ειμαστε 6μηνων για να εχουν καποιο κινδυνο τα μπεμπακια... με λιγη υποστηριξη θα εχουν ζωη χαρισάμενη... δηλαδη αν γεννησω τωρα που ειμαι 35και κατι που φοβαται η μαριαλενα  η αν γενουσα στις 30 δεν θα ηταν και 6μηνητικο για να παρουσιάσει  προβλημα υγειας εννοω οποτε που το προβλημα οεο??? μα ποσο μπορει να κοιμαμαι για διαφωτιστε με

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, enjoy είπε:

ζουζουνιτσα εσυ τι θεμα ειχες με τραχηλο δεν θυμαμαι αν θες λες!!

και εσενα κοντυνε???

και ποιο ειναι το προβλημα?? αυτο δεν θελουμε να κοντυνει... φυσικά  και οχι προωρα αλλα αν γινει προωρα ποιος ειναι ο κινδυνος στον 8ο και 9ο μηνα... για ποιο λογο να παει καποια με προκληση και να μην παει απλα προωρα να γεννησει οταν ξεκινησει ο τοκετος?? πληρη μεσανυχτα εγω... δηλαδη θελω να πω δεν ειμαστε 6μηνων για να εχουν καποιο κινδυνο τα μπεμπακια... με λιγη υποστηριξη θα εχουν ζωη χαρισάμενη... δηλαδη αν γεννησω τωρα που ειμαι 35και κατι που φοβαται η μαριαλενα  η αν γενουσα στις 30 δεν θα ηταν και 6μηνητικο για να παρουσιάσει  προβλημα υγειας εννοω οποτε που το προβλημα οεο??? μα ποσο μπορει να κοιμαμαι για διαφωτιστε με

Εγω έχω θρομβοφιλια και από τν 6 μήνα είχα συσπάσεις γεννάς και είχε κοντύνει και ο τράχηλος..να κοντύνει αλλά όχι από τν 6 μήνα.Πριν 2 εβδομάδες γύρισε το μωρό και είχα αιμορραγία τότε μου ειπαν καπου με χτύπησε μάλλον στην μήτρα..Εν το μεταξύ είχα κάποιους πόνους έντονους πήγα στο νοσοκομείο και μου ειπαν κολικό εντέρου μου έκαναν και εξετάσεις που βγήκαν εχτές και μου βρήκαν φλεγμονή C αντιδρωσα πρωτεΐνη   (CRP) & Ταχύτητα καθίζησης ερυθρών.Ξεκινησα την Amoxil για 5 ημέρες και μετά θα τς ξανακάνω εάν δεν πέσουν οι δείκτες θα μπω στο νοσοκομείο γιατί είναι μπροστά το μωρό και δν μπορούν να δουν από πίσω (πονάω κάθε φορά που με κλωτσάει χαμηλά αριστερά πονο όμως)Ο γιατρός ειπε ότι όσο μείνει στην μήτρας είναι το καλυτερο εγκυμοσύνη που δεν φτάνει 38 εβδομάδα δν είναι τελειομηνη 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι το καλύτερο να κλείσουν 37 βδομάδες, δλδ να μπουν στην 38. Η μεγάλη γεννήθηκε 36 κ 3 και είχαμε μικτοθεματακια που οδήγησαν σαν ντόμινο σε 15 μέρες νοσηλείας στα νεογνά.. Προφανώς και επέζησε και ήταν μια χαρά, αλλά καλύτερα να λείπει! 

Από φάρμακα στο μαιευτήριο κι εμένα αντιβίωση, μετά από ΦΤ σε δημόσιο νοσοκομείο Ηράκλειο Κρήτης, εξαιτίας της δακτυλικης που κάνουν για να μετρήσουν διαστολή τραχήλου, εκτίθεται το συστημα σε μικρόβια, προληπτικά δλδ τη δίνουν, και σίδηρο! Δεν θυμάμαι κάτι άλλο..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

Εγω έχω θρομβοφιλια και από τν 6 μήνα είχα συσπάσεις γεννάς και είχε κοντύνει και ο τράχηλος..να κοντύνει αλλά όχι από τν 6 μήνα.Πριν 2 εβδομάδες γύρισε το μωρό και είχα αιμορραγία τότε μου ειπαν καπου με χτύπησε μάλλον στην μήτρα..Εν το μεταξύ είχα κάποιους πόνους έντονους πήγα στο νοσοκομείο και μου ειπαν κολικό εντέρου μου έκαναν και εξετάσεις που βγήκαν εχτές και μου βρήκαν φλεγμονή C αντιδρωσα πρωτεΐνη   (CRP) & Ταχύτητα καθίζησης ερυθρών.Ξεκινησα την Amoxil για 5 ημέρες και μετά θα τς ξανακάνω εάν δεν πέσουν οι δείκτες θα μπω στο νοσοκομείο γιατί είναι μπροστά το μωρό και δν μπορούν να δουν από πίσω (πονάω κάθε φορά που με κλωτσάει χαμηλά αριστερά πονο όμως)Ο γιατρός ειπε ότι όσο μείνει στην μήτρας είναι το καλυτερο εγκυμοσύνη που δεν φτάνει 38 εβδομάδα δν είναι τελειομηνη 

μαλιστα.... οποτε εσενα δεν κοντυνε απλα ο τραχηλος υπαρχει συνδυαστικά  το θεμα πονου που πρεπει να βρεθει η αιτια!! 

οποτε αν δεν ανεβουν οι δείκτες δεν εχεις περιθωρια να περιμενεις να σκασει μυτη μονο του.. 

ευχομαι οτι καλυτερο  απο καρδιας να εξαφανιστει ο πονος και ολα να κυλήσουν  οπως τα ονειρευεσαι!!!

ολα θα ξεχαστούν μολις  γεννησεις!!

αλλα εσυ εχεις παραπλευρα μετωπα..!! και η @hope 2019 Kai η @ marialena123 εχουν παραλληλα θεματα?? εγω νομιζα οτι απλα λογω φυσης ηταν κοντος η κοντυνε τελος παντων χωρις αιτια παθολογικη!!!

πχ εγω ειχα χαμηλο πλακουντα που ανεβηκε... και ρωταω τη γιατρό  στο πρωτο ο πλακουντας μου ηταν πανω στο στομαχι... στον δευτερο ηταν κατω στον κολπο... και λεω γτ?? μου ειπε οτι δεν υπάρχει  λογος παει και εμφυτευεται σε οποιο σημειο της μητρας γουσταρει... λαχειο!! μου ειπε αν δεν ανεβει καισαρικη την λεω οκ.. λογω κινδυνου αιμορραγίας... τελικα ανεβηκε.. για αυτο εχω απορια για τραχηλο εφοσον δεν συντρεχουν αλλοι λογοι δεν κατανοω τον λογο να μπει καποια με προκληση λογω κοντου τραχηλου... το εψαξα και ιντερνετ δεν βρηκα καποια πληροφορια...

γενικα ακουω τους γιατρους... αλλα δεν παω σαν προβατο στην σφαγη... πχ ειμαι κατα της προκλησης και των φαρμακων πριν την 41 βδομαδα αν δεν συντρεχει λογος ιατρικος.. τυπου παμε με.προκληση γτ το μωρο ειναι μεγαλο... για αυτο θελω να μαθω γ τραχηλο πχ αν μου πει κοντυνε ο τραχηλος  παμε για προκληση θελω να ξερω αν πρεπει να παω η οχι... εδω θα μου εσπαγε τα νερα η γιατρος στην διαστολη 6-7 και εγω μαλωνα μαζι της για ποιο λογο να μου τα σπασει χωρις να με ρωτησει... και αφου καναμε συζητηση και συμφωνησα προχωρησαμε... η φυση εχει προνοήσει  για καποια πραγματα.. δεν χρειαζεται να παρεμβαινουν παντου αυτοι...  ξανατονιζω αν δεν συντρεχει ιατρικος(παθολογικος) λογος...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Εγώ θυμάμαι όσο ήμουνα στο μαιευτήριο μου έδιναν κάθε 3 ώρες περίπου 3-4 χαπακια. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες τι ήταν αλλά σίγουρα κάποια ήταν παυσίπονα και κάποια αντιβίωση. Μετά την έξοδο από το μαιευτήριο μόνο ντεπον μου είχε πει ο γιατρός να παίρνω για 10 μέρες για να μην πονάω.Τιποτα άλλο.

Γεια σας κοριτσια.εγω εχω αρχισει να μην πειναω κ εχω παλι κατι ανακατοσουρες δ ξερω τι παιζει.εφτιαξα αρακα κ δ θελω ουτε να πλησιασω στην κατσαρολα μετανιωσα που τον μαγειρεψα.κ το θεμα το εντερικο  εχει επανελθει πληρως.εφυγε η δυσκοιλιοτητα αλλα με την ορεξη δ ξερω γτ ετσι εχω κανα 5νθημερο που δ θελω να πολυτρωω κ αν φαω κατι θα ναι πολυ ελαφρυ πιο αργα αν παω ετσι μεχρι τελους δηλ τα μισα κιλα θα τα χασω πριν γεννησω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Γεια σας κοριτσια.εγω εχω αρχισει να μην πειναω κ εχω παλι κατι ανακατοσουρες δ ξερω τι παιζει.εφτιαξα αρακα κ δ θελω ουτε να πλησιασω στην κατσαρολα μετανιωσα που τον μαγειρεψα.κ το θεμα το εντερικο  εχει επανελθει πληρως.εφυγε η δυσκοιλιοτητα αλλα με την ορεξη δ ξερω γτ ετσι εχω κανα 5νθημερο που δ θελω να πολυτρωω κ αν φαω κατι θα ναι πολυ ελαφρυ πιο αργα αν παω ετσι μεχρι τελους δηλ τα μισα κιλα θα τα χασω πριν γεννησω

ε θα πιεζει το στομαχι το μωρο γιαυτο. τρωγε συχνα μικρα γευματα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, enjoy είπε:

μαλιστα.... οποτε εσενα δεν κοντυνε απλα ο τραχηλος υπαρχει συνδυαστικά  το θεμα πονου που πρεπει να βρεθει η αιτια!! 

οποτε αν δεν ανεβουν οι δείκτες δεν εχεις περιθωρια να περιμενεις να σκασει μυτη μονο του.. 

ευχομαι οτι καλυτερο  απο καρδιας να εξαφανιστει ο πονος και ολα να κυλήσουν  οπως τα ονειρευεσαι!!!

ολα θα ξεχαστούν μολις  γεννησεις!!

αλλα εσυ εχεις παραπλευρα μετωπα..!! και η @hope 2019 Kai η @ marialena123 εχουν παραλληλα θεματα?? εγω νομιζα οτι απλα λογω φυσης ηταν κοντος η κοντυνε τελος παντων χωρις αιτια παθολογικη!!!

πχ εγω ειχα χαμηλο πλακουντα που ανεβηκε... και ρωταω τη γιατρό  στο πρωτο ο πλακουντας μου ηταν πανω στο στομαχι... στον δευτερο ηταν κατω στον κολπο... και λεω γτ?? μου ειπε οτι δεν υπάρχει  λογος παει και εμφυτευεται σε οποιο σημειο της μητρας γουσταρει... λαχειο!! μου ειπε αν δεν ανεβει καισαρικη την λεω οκ.. λογω κινδυνου αιμορραγίας... τελικα ανεβηκε.. για αυτο εχω απορια για τραχηλο εφοσον δεν συντρεχουν αλλοι λογοι δεν κατανοω τον λογο να μπει καποια με προκληση λογω κοντου τραχηλου... το εψαξα και ιντερνετ δεν βρηκα καποια πληροφορια...

γενικα ακουω τους γιατρους... αλλα δεν παω σαν προβατο στην σφαγη... πχ ειμαι κατα της προκλησης και των φαρμακων πριν την 41 βδομαδα αν δεν συντρεχει λογος ιατρικος.. τυπου παμε με.προκληση γτ το μωρο ειναι μεγαλο... για αυτο θελω να μαθω γ τραχηλο πχ αν μου πει κοντυνε ο τραχηλος  παμε για προκληση θελω να ξερω αν πρεπει να παω η οχι... εδω θα μου εσπαγε τα νερα η γιατρος στην διαστολη 6-7 και εγω μαλωνα μαζι της για ποιο λογο να μου τα σπασει χωρις να με ρωτησει... και αφου καναμε συζητηση και συμφωνησα προχωρησαμε... η φυση εχει προνοήσει  για καποια πραγματα.. δεν χρειαζεται να παρεμβαινουν παντου αυτοι...  ξανατονιζω αν δεν συντρεχει ιατρικος(παθολογικος) λογος...

Εγώ δεν είχα κανένα άλλο θέμα ως τώρα. Απλά ξεκινησαν συσπάσεις για αυτό αυξήσαμε για αρχή το μαγνήσιο και αν δεν περιοριστούν θα μου δώσει και το glopir. Όμως εμένα μου έδωσε και τέσσερις μέρες αντιβίωση συμβατή και μια κολπική αλοιφή καθώς μου είπε ο λόγος μπορεί να είναι και κάποια μικρόβιο που κοντυνε. Πάντως μου είπε για την πιθανότητα πρόωρου αλλά θα κάνουμε το αδύνατο δυνατό για να μην συμβεί και να γεννήσω στην ώρα μου. Τώρα θέλει να με ξαναδεί σε δύο εβδομάδες αφού φυσικά μιλάμε στο ενδιάμεσο και αν έχει κοντύνει και άλλο ο τράχηλος θα δούμε τι θα μου πει να κάνουμε. Εμένα με ανησυχεί ότι έχει κάνει και χοάνη, έχει ανοίξει δηλαδή.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Εγώ δεν είχα κανένα άλλο θέμα ως τώρα. Απλά ξεκινησαν συσπάσεις για αυτό αυξήσαμε για αρχή το μαγνήσιο και αν δεν περιοριστούν θα μου δώσει και το glopir. Όμως εμένα μου έδωσε και τέσσερις μέρες αντιβίωση συμβατή και μια κολπική αλοιφή καθώς μου είπε ο λόγος μπορεί να είναι και κάποια μικρόβιο που κοντυνε. Πάντως μου είπε για την πιθανότητα πρόωρου αλλά θα κάνουμε το αδύνατο δυνατό για να μην συμβεί και να γεννήσω στην ώρα μου. Τώρα θέλει να με ξαναδεί σε δύο εβδομάδες αφού φυσικά μιλάμε στο ενδιάμεσο και αν έχει κοντύνει και άλλο ο τράχηλος θα δούμε τι θα μου πει να κάνουμε. Εμένα με ανησυχεί ότι έχει κάνει και χοάνη, έχει ανοίξει δηλαδή.

δουλευες μηπως και κουραζοσουν?? ορθοστασια??? εκμεταλευσου την καραντινα και ισως μπολικη ξαπλα να επιβραδυνει την κατασταση...

με πολυ κατσιο πιστευω με ολη μου την καρδια οτι ολα θα παν καλα!!! εγω ξεκινησα την 2η εγκυμοσυνη με αιμορραγια και μου ειπε ο γιατρος 50%-50% να το χασω.. και να μην τεζαρω κρεβατι γτ θα συνηθίσει ο οργανισμος και μετα με την παραμικρη κινηση δεν θα βγαλω το 9μηνο... εγω με το που σηκωνομουν εβλεπα αιμα.. οποτε καλεσα την μανα μου (δοξα το θεω ειχα βοηθεια) πηγαινα μονο τουαλετα νερο φαγητο ολα κρεβάτι δισκος.. καπου 2μηνες μεχρι 4ο.. καταθλιψη κρεβατι... αλλα απο απο καποιον μηνα και μετα (6νομιζω) βαζω και ηλεκτρικη  και το μικρο βολτες ποδοσφαιρο και οδηγηση και εφτασα 36 δοξα τω Θεω... νομιζω το εντελως ξαπλα ειναι σωτηρια λυση... αλλα αντεδεικνυται απο γιατρους... εγω ακουσα το ενστικτο μου... το κατσιο δεν ειναι δα και μεγαλη παρακοη στις οδηγιες... και μολις περασε η μπορα δειλα δειλα σηκωνομουν...

ευχομαι οτι καλυτερο και εσυ και ολες να ειστε ευλογημενες και ο Θεος να προσεχει τις κυησεις μας!!

πρίν από 53 λεπτά , Suzukaki είπε:

Γεια σας κοριτσια.εγω εχω αρχισει να μην πειναω κ εχω παλι κατι ανακατοσουρες δ ξερω τι παιζει.εφτιαξα αρακα κ δ θελω ουτε να πλησιασω στην κατσαρολα μετανιωσα που τον μαγειρεψα.κ το θεμα το εντερικο  εχει επανελθει πληρως.εφυγε η δυσκοιλιοτητα αλλα με την ορεξη δ ξερω γτ ετσι εχω κανα 5νθημερο που δ θελω να πολυτρωω κ αν φαω κατι θα ναι πολυ ελαφρυ πιο αργα αν παω ετσι μεχρι τελους δηλ τα μισα κιλα θα τα χασω πριν γεννησω

και εγω το επαθα στον 8ο σαν να ημουν πρωτο τριμηνο ουτε μπουκια δεν κατεβαινε εκανα και 2 εμετούς  τωρα προς το τελος του 8ου καπου πηγε το μωρο βολτα:tongue: δεν με ενοχλει στο στομαχι θα κατεβηκε η θα πηγε κεφαλικη.. αισθητως καλυτερα τα πραγματα.. δεν εχω ταση για εμετο... λιγο ευαισθησια στις μυρωδιες και αποφευγω τα βαρια δεν πεπτονται με τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομορφακια!!

Όντως η ξάπλα βοηθάει πολύ, η ξεκούραση γενικά δηλ. Κακα τα ψέματα το σώμα παθαίνει μεγάλη αναταραχή...

Προσωπικά το στομάχι δεν περάσει ποτέ! Οτι κ να φαω ειμαι χαλια να θέλω να κανω εμετό.Οπότε  μικρά κ συχνά γεύματα... τώρα έχω κ καουρες συν όλα τα άλλα, μάλλον θα βγει ραπουνζελ χαχαχαχα

  • Χαχα 4

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , enjoy είπε:

δουλευες μηπως και κουραζοσουν?? ορθοστασια??? εκμεταλευσου την καραντινα και ισως μπολικη ξαπλα να επιβραδυνει την κατασταση...

με πολυ κατσιο πιστευω με ολη μου την καρδια οτι ολα θα παν καλα!!! εγω ξεκινησα την 2η εγκυμοσυνη με αιμορραγια και μου ειπε ο γιατρος 50%-50% να το χασω.. και να μην τεζαρω κρεβατι γτ θα συνηθίσει ο οργανισμος και μετα με την παραμικρη κινηση δεν θα βγαλω το 9μηνο... εγω με το που σηκωνομουν εβλεπα αιμα.. οποτε καλεσα την μανα μου (δοξα το θεω ειχα βοηθεια) πηγαινα μονο τουαλετα νερο φαγητο ολα κρεβάτι δισκος.. καπου 2μηνες μεχρι 4ο.. καταθλιψη κρεβατι... αλλα απο απο καποιον μηνα και μετα (6νομιζω) βαζω και ηλεκτρικη  και το μικρο βολτες ποδοσφαιρο και οδηγηση και εφτασα 36 δοξα τω Θεω... νομιζω το εντελως ξαπλα ειναι σωτηρια λυση... αλλα αντεδεικνυται απο γιατρους... εγω ακουσα το ενστικτο μου... το κατσιο δεν ειναι δα και μεγαλη παρακοη στις οδηγιες... και μολις περασε η μπορα δειλα δειλα σηκωνομουν...

ευχομαι οτι καλυτερο και εσυ και ολες να ειστε ευλογημενες και ο Θεος να προσεχει τις κυησεις μας!!

και εγω το επαθα στον 8ο σαν να ημουν πρωτο τριμηνο ουτε μπουκια δεν κατεβαινε εκανα και 2 εμετούς  τωρα προς το τελος του 8ου καπου πηγε το μωρο βολτα:tongue: δεν με ενοχλει στο στομαχι θα κατεβηκε η θα πηγε κεφαλικη.. αισθητως καλυτερα τα πραγματα.. δεν εχω ταση για εμετο... λιγο ευαισθησια στις μυρωδιες και αποφευγω τα βαρια δεν πεπτονται με τπτ..

Και και εγω τα ιδια.σημερα χαλια ολη μερα.εμενα πιεζεται στο στομαχι μ εχω ενα βαρος εντονο στον βολβο δηλ

Link to comment
Share on other sites

πάντως και εμένα κεφαλικη είναι η θέση αλλά την δυσφορία την νιώθω ακόμα.... Και όταν πιέζει νομίζω ότι κάνω και έκτακτες πως θα είναι τα όργανα εκεί μέσα ένας Θεός ξέρει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...