Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Roula2021 είπε:

Κορίτσια νιώθει καμια πόνο στην ηβικη περιοχή? Εγω νιωθω Πολύ πόνο δεν μπορώ να περπατήσω και να μείνω ωρα όρθια  δεν νιώθω καθόλου άνετα!

Εχω εγω! Μου πε ο γιατρος οτι ανοιγει το κόκαλο..! Ειναι αβολο.. Κ στον υπνο οταν σηκωνω ποδι να αλλαξω πλευρο μου δινει κ καταλαβαινω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ κορίτσια πονάω παντού...πλάτη ,μέση, εχτές με έπιασε η λεκάνη...συσπάσεις.... Και έχω πάρει μόνο 3 κιλά δλδ αν είχα πάρει καμία 10 άρια θα ήμουν στο κρεβάτι όλη μέρα.... Ανυπομονώ να γεννήσω πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε εγκυουλες?εφτιαξα τη βαλίτσα και το νεσεσερ της μπεμπας να μην έχω το αγχος. Ολα έτοιμα.

Πάλι καλά που είστε και εσείς κορίτσια και συμπάσχουμε όλες μαζί γτ ο άντρας μου με λέει γκρινιάρα.:mellow:Μου φταίνε όλα πλέον,τα κλάματα θέλω να βάλω ώρες ωρες.Τι να πρωτοπω?για τη μέση,το μπούκωμα από κάτω,οι γοφοί πονάνε,οι κλωτσιές στα πλευρά με τραντάζουν,δε μπορώ να μείνω όρθια πολύ ώρα και αν κάνω δουλειές στο σπίτι μετά ξαπλώνω γτ νιώθω ότι έχω τρέξει μαραθώνιο.Το βράδυ κάνω τη κουκουβάγια και αν τύχει να αλλάξω πλευρό πάντα μα πάντα ξυπνάω γτ θέλει υπερπροσπάθεια η κίνηση του σώματος... Υπομονή τι να γίνει όμως κοντεύουμε..Πάντως όσο δε ταλαιπωρήθηκα μέχρι στιγμής ήρθαν όλα μαζεμένα..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Roula2021 είπε:

Κορίτσια νιώθει καμια πόνο στην ηβικη περιοχή? Εγω νιωθω Πολύ πόνο δεν μπορώ να περπατήσω και να μείνω ωρα όρθια  δεν νιώθω καθόλου άνετα!

Εγω είχα.. Βασικά μια με πιάνουν μια με αφήνουν.. Ο γιατρός μ είπε ότι αφού δεν είναι συσπάσεις και πόνοι στην κοιλιά να μην ανησυχώ... Παρατήρησα ότι τώρα τελευταία που κάνω κάθε μέρα γύρω στα 20-25 λεπτά περπάτημα δεν έχουν ξανά προκύψει αυτοί οι πόνοι... Δοκίμασε το... Στην αρχή κουραζομουν και πόνεσε και η μέση μ... Και τώρα που είναι η 4η μέρα σερί νιώθω απίστευτα καλά... 

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τον γιατρο μ τηλ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο ειναι οι προπαρασκευαστικες οδυνες braxton hicks.και απλα να βαζω 3 utrogestan την ημερα.επειδη μοιαζουν τρομερα με πονους περιοδου σε εμενα δεν μπορω να περπατησω για να ξερω αν θα βοηθηθω.ποναω κ θελω να ναι ξαπλα οπως στην περιοδο.με ενοχλει κ πολυ η μεση.ενταξει οτι θα ηταν φυσιολ το ηξερα γτ οσο περναει ο καιρος πιεζει το μωρο μεγαλωνουν ολα εκει μεσα πιο πολυ πηρα τηλ γτ μ ελεγαν οι αλλοι παρε τον γιατρο σου και με αγχωναν.ειδα κ ασχημο ονειρο........

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Μονο εγω νιωθω οτι οι 3 4 ημερες στο μαιευτηριο θα ναι απαλευτες;;;πως θα περασουν ρε γμτ 3 μερες κ νυχτες;

Εμένα περισσότερο οι νύχτες με προβληματίζουν που δεν θα είναι ο άντρας μου.... Θα ήθελα να τον έχω δίπλα μου για όλα με το μωρό γιατί φοβάμαι ότι θα αγχωθώ παρά πολύ μόνη!

19 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Mακαρι γτ δ εχουμε κ επισκεψεις κ λεω χριστε μου τοσες ωρες τι θα κανω;!

Χαχαχχα πίστεψε με πολλά θα έχεις να κάνεις και θα είσαι και πτώμα την πρώτη ημέρα!!!

16 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Κοριτσια εχετε πονακια περιοδου ;νιωθω καθε μερα τα θεωρω φυσιολογικ εφοσον ολα αλλαζουν μεσα μας αλλα ειναι αραγε;;;εχω κ πονακια στην μεση δ ειναι πολυ εντονα αλλα τα νιωθω τακτικα

Έχω πάρα πολύ πέτρωμα τις τελευταίες 3 μέρες και έγινε πολύ ξαφνικά. Πόνο λίγο στη μέση... Γενικά βαραινουμε πλέον.. μήπως κουράστηκες? Ρώτησες το γιατρό σου?

2 ώρες πρίν, Roula2021 είπε:

Κορίτσια νιώθει καμια πόνο στην ηβικη περιοχή? Εγω νιωθω Πολύ πόνο δεν μπορώ να περπατήσω και να μείνω ωρα όρθια  δεν νιώθω καθόλου άνετα!

Νιώθω κάθε είδους πόνο σε αυτή την περιοχή, από μυϊκό μέχρι πόνο κλωτσιας και ενόχληση στα πιο περίεργα σημεία. Όταν το συζήτησα με τη γυναικολόγο μου είπε ότι είναι φυσιολογικό αλλά καλύτερα να τηλ κι εσύ στο δικό σου να του πεις μήπως και κρίνει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelvas είπε:

Τι κάνετε εγκυουλες?εφτιαξα τη βαλίτσα και το νεσεσερ της μπεμπας να μην έχω το αγχος. Ολα έτοιμα.

Πάλι καλά που είστε και εσείς κορίτσια και συμπάσχουμε όλες μαζί γτ ο άντρας μου με λέει γκρινιάρα.:mellow:Μου φταίνε όλα πλέον,τα κλάματα θέλω να βάλω ώρες ωρες.Τι να πρωτοπω?για τη μέση,το μπούκωμα από κάτω,οι γοφοί πονάνε,οι κλωτσιές στα πλευρά με τραντάζουν,δε μπορώ να μείνω όρθια πολύ ώρα και αν κάνω δουλειές στο σπίτι μετά ξαπλώνω γτ νιώθω ότι έχω τρέξει μαραθώνιο.Το βράδυ κάνω τη κουκουβάγια και αν τύχει να αλλάξω πλευρό πάντα μα πάντα ξυπνάω γτ θέλει υπερπροσπάθεια η κίνηση του σώματος... Υπομονή τι να γίνει όμως κοντεύουμε..Πάντως όσο δε ταλαιπωρήθηκα μέχρι στιγμής ήρθαν όλα μαζεμένα..

Νά τα βάζεις αφού σου έρχεται! Ξέσπας ...Εγώ το κάνω πάντως χαχαχα! Κ δεν είμαι γενικά κλαψιαρα αλλά είναι στιγμές που δεν την παλεύω μου φαίνονται όλα βουνό. Μετά που τα αναθεωρω ένα ένα τα κάνω βουναλακι κ συνερχομαι :roll:

Πάλι καλά που τα λέμε δε λέτε τπτ!!!! Σε ολα δηλ!!! Το πρωί  μετά τις εξετάσεις πήγα σούπερ να πάρω καποια πράγματα που τελικά όχι ότι ήταν τρελό βάρος αλλά δεν την παλεύω ιδιαίτερα κ ρε παιδιά, να μην αφήνουν να περάσεις στη σειρά. Αν είναι δυνατόν!!! Φρικαρω με τέτοια κ μου έρχεται να δείρω χαχαχαχααχαχα! Ρωτάω μια κοπέλα υπεύθυνη Κ της λέω...Ταμείο προτεραιότητας; μου απαντά, όλα είναι περνάτε κανονικά εσείς, κ με το που με είδαν κάποιες (Ναι γυναίκες) έτρεξαν να μη τους πάρω τη θέση. Ααααα....Τελικά με είδε η υπεύθυνη που απορούσα κ μόυ άνοιξαν ταμείο. Έβαζα τα πραγματάκια μου στήν τσαντουλα μου κ η επόμενη πελάτισσα ήρθε τσουπ δίπλα μου, της λεω : "να κρατάμε τις αποστάσεις παρακαλώ".  Με κοιτούσε λες κ ήρθα από τον Άρη. Χαχαχαχα! Της την είπε κ η ταμίας οπότε κάτι ξύπνησε ...α!! Λέω σήμερα.... 

@dpilo έχεις κ αλλά παιδάκια κ δε θα είναι ο άντρας σου ε; έχω πάθει μια αμνησία αυτή τη στιγμή :oops:

  • Χαχα 2

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και εγώ μια από τα ίδια όλα βουνό με φαίνονται και κλεισμένη μέσα στο σπίτι με τα 2 θηρία μου τα χω παίξει πραγματικά δεν έχω διάθεση για τίποτα..... Και αυτά τα άτιμα όλη μέρα να ουρλιάζουν να μαλώνουν.. όλη μέρα μαμά πειναωωωωω ουφ ουφ και εμένα με έρχεται να βάλω τα κλάματα πολλές φορές.. Το βράδυ δεν κοιμάμαι και εγώ καλά σηκώνομαι για τουαλέτα και μετά δεν μπορώ να κοιμηθώ... Να δω πως θα τα βγάλω πέρα και με τα 3..  Καλά το χω ζήσει αυτό με το σούπερ μάρκετ να μη σου δίνουν σειρά και όχι μόνο εκεί παντού σε λεωφορεία σε τράπεζα σε πολλα απαράδεκτοι.. 

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις εμάς να μας τα λες! Δε γίνεται αλλιώς....

Θα τα λέμε ολες εδώ κ τα απλά κ τα προβληματικά αλλιώς δε βγαίνει! Επισης ακούτε κ εσείς ατάκες...Ε για όλο τον κόσμο είναι δυσκολό!!!! ;;;;;;;; ναι οκ ολόκληρος ο κόσμος είναι στα όρια του αλλά να είσαι κ έγκυος...εεεεεεεεε....

Εμένα κορίτσια τί με πιάνει...κάποιες φορές που σηκώνομαι από πολυθρόνα ή καρέκλα, νιώθω ότι πρέπει να πιάνω από κάτω την κοιλιά μου γιατί νιώθω μια κακουχια κ δε μπορώ να έχω τον κορμό μου ίσιο πάω σαν τον Κουασιμοδο. Μετά από 1 λεπτό πχ είμαι οκ

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Πήγα στο γιατρό μου το πρωί, ο μπέμπης είναι 2240!! Όλα καλά γενικά, στις τελευταίες εξετάσεις μου βρήκε ανεβασμένο το σάκχαρο μου, το οποίο τον εξέπληξε πολύ μιας και η καμπύλη μου είχε βγει καλή, μου είπε να περιορίσω υδατάνθρακες. Απο κιλα έχω βάλει 1μιση κιλό από την αρχή της εγκυμοσύνης, το οποίο αντικειμενικά είναι καλά, αλλά είναι περισσότερο από το κανένα που μου είχαν πει, αλλά γι αυτό δεν είπε τιπτοα, πάλι καλα!

Τη Δευτέρα κλείνω 35 εβδομάδες (34 κ 2 σήμερα) και κόβω και το σαλοσπιρ. Οπότε μετά πρέπει να παρακολουθώ την πίεση μήπως κάνω προεκλαμψια (μου είχαν δώσει μεγάλη πιθανότητα στην Αυχενική) αν και πλέον δεν μας ανησυχεί τόσο, σε μικρότερο μήνα είναι πρόβλημα λέει. Απλα αν ανεβάσω πάνω από 14 τον παίρνω τηλέφωνο και πάω από εκεί. 

Μου είπε ότι ο αντρας μου μπορεί να είναι μαζί στον τοκετό, όπως και στις μικρές μέχρι στην εξωθηση, μετά βγαίνει έξω. Για διανυκτέρευση δεν ρώτησα η αλήθεια γιατι έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να είναι σπίτι με τα κορίτσια. Αλλα όντως κι εγώ τις θέλω αυτές τις πρώτες μέρες για να γνωριστούμε με το μωρό μου :-) Στην δεύτερη γεννα μου έτσι ήμασταν με την μικρη και το προτίμησα πάρα την "παρέλαση" του επισκεπτηριου που ειχα στην πρώτη!

Κατά τα άλλα @Angelvas ταυτίζομαι απόλυτα με όσα είπες!! Νευρα, κούραση, πόνοι, όλα τα ίδια!!! Πραγματικά βοηθάει να ξέρεις ότι συμπάσχουν κι άλλοι μαζί σου, ξέρεις ότι δεν είσαι μόνο εσύ!

@Mikri Ollandeza τέλειο ακούγεται το συστημα! Μη νομίζεις κι εγώ που γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο οι γιατροί μόνο για την εξώθηση μπαίνουν, όλη την ώρα του τοκετού οι μαιες είναι πάνω σου! Όσον αφορά στον τοκετό δλδ αν όλα πάνε καλά είναι 5 λεπτά η συμμετοχή του γιατρού! Αλλα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οι μαιες μόνο με ζυγίζουν και μου παίρνουν πίεση, με το γιατρό είναι όλη η επικοινωνία!

Δεν έχω ακόμα ξεκινήσει τη βαλίτσα και έχω αρχίσει να αγχώνομαι, περιμένω ακόμα και κάποιες από τις παραγγελίες online από το orchestra και το h&m αλλα εχω αρχίσει να φοβάμαι ότι θα γεννήσω και μετά θα έρθουν!! 

@Lottaki ότι ζητάει βοήθεια κάποιος θέλει δύναμη, κάθε άλλο παρά αδυναμία δείχνει! Επίσης ειδικά στην κοινωνία που δούμε οι περισσότεροι έχουν ήδη ένα δίκτυο υποστήριξης από παπουδογιαγιαδες, αν δεν έχεις γιατί να είναι κατακριτέο να απευθυνθείς σε επαγγελματίες δηλαδή? Δεν το βρίσκω κακο καθόλου! 

  • Μου αρέσει 4

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ ώραία τα νέα σου!! Μπράβο σου για το 1.5 κιλό!!! Πεινάς κιόλας κ κάνεις αγώνα. Μην αγχώνεσαι για τη βαλίτσα, σε 1 ώρα την έχεις κάνει εφόσον μαζέψεις ότι θες να έχεις μαζί σου.Αλλωστε είστε κ μεγάλη οικογένεια κ έχεις συνηθίσει να κάνεις βαλίτσες χιχι! Συμφωνώ απόλυτα για αυτό που λες για αυτό το ανέφερα κ παραπάνω. 

Κ εμένα παραγγελίες ακόμα γιοκ αλλά κάποια στιγμή θα έρθουν πιστεύω...δε ξέρω αν θα είναι τα Χριστούγεννα ή με το νέο χρόνο :tongue:

Να ρωτήσω κάτι; καλαθι για τις λερωμένες πάνες έχετε πάρει; έχουν Κ κάποια που τις γυρίζουν κάπως  λέει κ δε μυρίζει τπτ.

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Να ρωτήσω κάτι; καλαθι για τις λερωμένες πάνες έχετε πάρει; έχουν Κ κάποια που τις γυρίζουν κάπως  λέει κ δε μυρίζει τπτ.

Δεν είχα ποτέ κάτι τέτοιο, οι πάνες με τα τσισα στον κάδο της τουαλέτας, αυτές με τα κακα δεν έμεναν και πολύ στο σπίτι, άμεσα στον κάδο του δήμου :p  

  • Χαχα 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, myrina είπε:

Δεν είχα ποτέ κάτι τέτοιο, οι πάνες με τα τσισα στον κάδο της τουαλέτας, αυτές με τα κακα δεν έμεναν και πολύ στο σπίτι, άμεσα στον κάδο του δήμου :p  

Εχω ακουσει οτι αυτος ο ειδικος καδος εχει το κακο οτι θελει ανταλλακτικα κατι ταινιες αρκετα συχνα κ δ ειναι φθηνες.σε σακουλα θα τις βαζω στο μπαλκονι κ καθε βραδυ θα τις πεταω στον καδο εξω

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Πολύ ώραία τα νέα σου!! Μπράβο σου για το 1.5 κιλό!!! Πεινάς κιόλας κ κάνεις αγώνα. Μην αγχώνεσαι για τη βαλίτσα, σε 1 ώρα την έχεις κάνει εφόσον μαζέψεις ότι θες να έχεις μαζί σου.Αλλωστε είστε κ μεγάλη οικογένεια κ έχεις συνηθίσει να κάνεις βαλίτσες χιχι! Συμφωνώ απόλυτα για αυτό που λες για αυτό το ανέφερα κ παραπάνω. 

Κ εμένα παραγγελίες ακόμα γιοκ αλλά κάποια στιγμή θα έρθουν πιστεύω...δε ξέρω αν θα είναι τα Χριστούγεννα ή με το νέο χρόνο :tongue:

Να ρωτήσω κάτι; καλαθι για τις λερωμένες πάνες έχετε πάρει; έχουν Κ κάποια που τις γυρίζουν κάπως  λέει κ δε μυρίζει τπτ.

Εμείς δεν είχαμε πάρει ειδικό καλάθι. Απλά έναν ωραίο μεγάλο πλαστικό  κάδο σκουπιδιών και τον είχαμε στο μπάνιο. Λόγω διδύμων χαλαγαμε πολλές πάνες και ήταν δύσκολο χειμωνιατικα μέσα στο βράδυ να βγαίνουμε μπαλκόνι να της πετάμε. Οπότε και τώρα αυτόν θα χρησιμοποιήσουμε.

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lottaki είπε:

Νά τα βάζεις αφού σου έρχεται! Ξέσπας ...Εγώ το κάνω πάντως χαχαχα! Κ δεν είμαι γενικά κλαψιαρα αλλά είναι στιγμές που δεν την παλεύω μου φαίνονται όλα βουνό. Μετά που τα αναθεωρω ένα ένα τα κάνω βουναλακι κ συνερχομαι :roll:

Πάλι καλά που τα λέμε δε λέτε τπτ!!!! Σε ολα δηλ!!! Το πρωί  μετά τις εξετάσεις πήγα σούπερ να πάρω καποια πράγματα που τελικά όχι ότι ήταν τρελό βάρος αλλά δεν την παλεύω ιδιαίτερα κ ρε παιδιά, να μην αφήνουν να περάσεις στη σειρά. Αν είναι δυνατόν!!! Φρικαρω με τέτοια κ μου έρχεται να δείρω χαχαχαχααχαχα! Ρωτάω μια κοπέλα υπεύθυνη Κ της λέω...Ταμείο προτεραιότητας; μου απαντά, όλα είναι περνάτε κανονικά εσείς, κ με το που με είδαν κάποιες (Ναι γυναίκες) έτρεξαν να μη τους πάρω τη θέση. Ααααα....Τελικά με είδε η υπεύθυνη που απορούσα κ μόυ άνοιξαν ταμείο. Έβαζα τα πραγματάκια μου στήν τσαντουλα μου κ η επόμενη πελάτισσα ήρθε τσουπ δίπλα μου, της λεω : "να κρατάμε τις αποστάσεις παρακαλώ".  Με κοιτούσε λες κ ήρθα από τον Άρη. Χαχαχαχα! Της την είπε κ η ταμίας οπότε κάτι ξύπνησε ...α!! Λέω σήμερα.... 

@dpilo έχεις κ αλλά παιδάκια κ δε θα είναι ο άντρας σου ε; έχω πάθει μια αμνησία αυτή τη στιγμή :oops:

Όχι μωρέ αλλά τα βράδια γνωρίζω ότι δεν γίνεται να κοιμηθεί μέσα... Γεννάω στο μητέρα... Υπάρχει λες το ενδεχόμενο να τον χώσω εκεί σ κανένα καναπέ/καρέκλα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...