Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Κ εμένα στα αναγκαία ηταν το περπάτημα! Δεν ειχα κ κάποιο πρόβλημα  με τράχηλο ή οτιδήποτε άλλο να χρειάζεται να είμαι ξάπλα οπότε περπατάω 45 λεπτά με 1 ώρα τη μέρα. Πήρα  κ τις  εξετάσεις που είχα κάνει. Όλα καλά τα βλέπω εκτός από φερριτινη που έχει πάρει την κάτω βόλτα...Πωπωπω! Ενώ αιματοκρίτη έχω 40 ,φερριτινη 8 :shock:

  • Ευχαριστώ 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, linaa είπε:

νομιζω πρεπει να ηταν απτις σπανιες περιπτωσεις ή την κοροιδεψε ο γιατρος της για να πληρωσει αλλα 200 ευρω σε γνωστη του. πραγματικα δεν χρειαζεσε βοηθεια ουτε με καισαρικη. την πρωτη μερα πονας αλλα οκ περα απτα παυσιπονα δεν θες κ δεν επιτρεπετε ουτε να φας. την δευτερη μερα εισαι πολυ καλητερα κ ακομα κ κανεις να μην ειναι μεσα μπορεις να εξιπηρετηθεις ... κ εγω εμενα πολλες ωρες μονη μου κ οτι χρειαζομουν χτυπουσα το κουδουνακι. την δευτερη μερα δε το απογευμα τα καταφερνεις μια χαρα σε ολα. περα απτον αντρα σου ή την μαμα σου που θες για παρεα πιο πολυ δεν χρειαζετε καποια αλλη βοηθεια . ..

Στο Γαία γέννησε σε 3κλινο δωμάτιο ο άντρας τς πήγαινε μόνο στα επισκεπτήριο και μετά έφευγε και 3 κοπέλες είχαν αποκλειστικές..τώρα με το θέμα πόνου νομίζω ότι καθαρά στο κάθε σώμα μου ειπε ότι πονούσε πολυ γενικά...Αυτά ξερω και εγω ήμουν ανάμεσα στο Γαία και στο Έλενα τελικά αποφάσισα το Έλενα μετά από κάτι που προέκυψε και εμενα ο δικός μου είχε αναφέρει για αποκλειστική γυναίκα(δεν έχουμε τν ιδιο γιατρό )

8 ώρες πρίν, myrina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Δοξα τω Θεώ τα δυο πρωτα μου παιδιά τα γέννησα φυσιολογικά και στην ωρα πάνω "χόρευα", οπότε ήμουν σε θέση να φροντίσω και εμένα και το μωρο μου μονη μου. Έβλεπα όμως αλλες κοπέλες από καισαρική που τις υποβασταζαν για να σηκωθούν... Αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να κάνω καισαρική κι εγώ θα πάρω αποκλειστική, δεδομένου ότι ο άντρας μου θα μείνει σπίτι με τα παιδιά όσο θα είμαι στο μαιευτήριο με το μωρό, και επίσης ότι γενναω σε δημόσιο νοσοκομείο όπου το μωρό εξ'ορισμού είναι μαζί σου, αν εγώ είμαι ζαβλακωμενη με καθετήρα και όρο, δεν πιστεύω ότι θα είμαι σε θέση να φροντίσω επαρκώς το μωρό μου ενω αναρρωνω από χειρουργείο.. Δεν είναι κακό να ζητάει κάποιος βοήθεια! Και 200 ευρώ για 4 ή 5 νύχτες (5 μέρες είναι η νοσηλεία για καισαρική) είναι πολύ νορμάλ ποσό θεωρώ για αποκλειστική.. Εδω στις ιδιωτικές κλινικές δίνεις πόσα, αν εγώ στο δημόσιο νοσοκομείο χρειαστώ βοήθεια (η οποία λόγω ξεκαθαρης υποστελεχωσης της δημόσιας υγείας δεν μπορεί να παρασχεθεί από το προσωπικό του) προσλάβω ενα ατομο και δώσω 200 ευρώ (έναντι των 3000 με 5000 ευρώ που πάει η γέννα σε μια ιδιωτική κλινική εδώ στο Ηράκλειο Κρήτη) ποιο το πρόβλημα?

Γεια σου @myrina και εγω θα γεννήσω σε Δημόσιο στο Έλενα το πρωί θα είναι η μαμα μου και το βραδυ θα βάλω αποκλειστική πρωτγ μου γεννα και καισαρική και δεν ξερω τι να περιμένω.. ο άντρας μου λόγο δουλειάς δεν μπορεί να πάρει άδεια μόνο την ημέρα τς γεννάς 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dpilo είπε:

Για την περινεοτομή δεν κάνει πάντα.. μόνο όταν δει ότι πάει να σκιστεί άτσαλα και της είπα ότι ξεκίνησα να κάνω μασάζ στο περίνεο και μου είπε ότι θα μου δείξει στο επόμενο ραντεβού πως να το κάνω σωστά και ότι βοηθάει πάρα πολύ.

Εμένα στον πρώτο μου τοκετό δεν χρειάστηκε καν να με κόψουν, και οποτε δεν είχα και ράμματα. Στον δεύτερο που ήταν μεγάλο το μωρό (3870 γραμ.) με έκοψε ίσα ίσα που χρειάστηκαν 3 ραματα. Είμαι όμως και ψηλή και εύσωμη και έχω και ανάλογη ανατομία, που νομίζω παίζει ρόλο.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Εκλεισα ραντεβού να γεννήσω το μωράκι μου 7/1 πρώτα ο θεός.Δηλ στις 38 εβδομάδες ,όπως σας είχα πει είχα θέμα με τον τράχηλο...έχει μικρύνει αρκετά από 3,8 στην β επιπέδου έχει φτάσει 2,2 αλλά τ παρακολουθούμε κ εγώ εννοείται είμαι ξάπλα!Εχω ψωνίσει τα περισσότερα πράγματα για το μπεμπουλη βέβαια πολλά έχουν μπλοκάρει στα ΕΛΤΑ λόγω ογκου εργασίας λόγω της κατάστασης.

Αυτο που ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής:έχω σκοπό να θηλάσω αλλά σε περίπτωση που χρειαστεί να δώσω κ από μπιμπερό μου πρότεινε η γιατρός μπιμπερό dr brown εγώ είχα πάρει την nuk.Το πρώτο διάβασα είναι σαν το σχήμα της θηλης καθώς έχει και σύστημα για την αποφυγή κολικών.

Ποια άποψή σας;

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Α επίσης τώρα το θυμήθηκα... Ρώτησα και για τον κορσέ μετά τη γέννα. Μου είπε ότι δεν κάνει τίποτα..μόνο αν κάνει κάποια καισαρική απλά κρατάει μαζεμένη την κοιλιά. Δεν την επαναφέρει όμως σε καμία περίπτωση.. 

 

Ένα ένα μου έρχονται!! :D

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Εκλεισα ραντεβού να γεννήσω το μωράκι μου 7/1 πρώτα ο θεός.Δηλ στις 38 εβδομάδες ,όπως σας είχα πει είχα θέμα με τον τράχηλο...έχει μικρύνει αρκετά από 3,8 στην β επιπέδου έχει φτάσει 2,2 αλλά τ παρακολουθούμε κ εγώ εννοείται είμαι ξάπλα!Εχω ψωνίσει τα περισσότερα πράγματα για το μπεμπουλη βέβαια πολλά έχουν μπλοκάρει στα ΕΛΤΑ λόγω ογκου εργασίας λόγω της κατάστασης.

Αυτο που ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής:έχω σκοπό να θηλάσω αλλά σε περίπτωση που χρειαστεί να δώσω κ από μπιμπερό μου πρότεινε η γιατρός μπιμπερό dr brown εγώ είχα πάρει την nuk.Το πρώτο διάβασα είναι σαν το σχήμα της θηλης καθώς έχει και σύστημα για την αποφυγή κολικών.

Ποια άποψή σας;

 

Κ.εμενα φιλοι μ  nuk  μ ειπαν δεν παιρνει  αερα για να κανει προβλημα στο μωρο.για μενα για αυτα μην ρωτας γιατρους γτ θα σ πουν τις μαρκες που προωθουν αυτοι.παρε 2 3 μαρκες κ οποια θελει το μπεμπε σου θα το κτλβς πιστευω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα!!! Δεν πειράζει ότι σου έρχεται να μας το λες!

Μαριαλένα δε γνωρίζω καθόλου από μπιμπερό να σε βοηθήσω...Κ γω σήμερα κοιτούσα για να πάω να πάρω από φαρμακείο γιατί ετσι πως είναι κλειστά τα μαγαζία κ με τον πανικό στα κούριερ ,καλύτερα να πάω επιτόπου. Θα ρωτησω τη μαία αν ειναι κ θα σου πω...είσαι μάλλον η δεύτερη αν γεννήσει κ η @Dhmh4 στις αρχες Γενάρη.  Με το καλό όλα κοριτσάκι!!! Εύχομαι να πάνε όλα πολύ πολύ καλά κ να μας πεις μια όμορφη εμπειρία. Πώς είσαι που πλέον μπήκε κ επίσημα το ραντεβού ; θα έρθουν μέχρι τότε τα πράγματα μην ανησυχείς...θα έρθουν... 

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Κ.εμενα φιλοι μ  nuk  μ ειπαν δεν παιρνει  αερα για να κανει προβλημα στο μωρο.για μενα για αυτα μην ρωτας γιατρους γτ θα σ πουν τις μαρκες που προωθουν αυτοι.παρε 2 3 μαρκες κ οποια θελει το μπεμπε σου θα το κτλβς πιστευω

 

Just now, Marialena123 είπε:

 

Σε ευχαριστώ πολύ.Ξερεις τι με προβληματίζει που την nuk το σχήμα της πιπίλες είναι πιο πλατύ ,όχι στρογγυλό όπως πχ της chicco που είναι και η θηλή 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Χαχα!!! Δεν πειράζει ότι σου έρχεται να μας το λες!

Μαριαλένα δε γνωρίζω καθόλου από μπιμπερό να σε βοηθήσω...Κ γω σήμερα κοιτούσα για να πάω να πάρω από φαρμακείο γιατί ετσι πως είναι κλειστά τα μαγαζία κ με τον πανικό στα κούριερ ,καλύτερα να πάω επιτόπου. Θα ρωτησω τη μαία αν ειναι κ θα σου πω...είσαι μάλλον η δεύτερη αν γεννήσει κ η @Dhmh4 στις αρχες Γενάρη.  Με το καλό όλα κοριτσάκι!!! Εύχομαι να πάνε όλα πολύ πολύ καλά κ να μας πεις μια όμορφη εμπειρία. Πώς είσαι που πλέον μπήκε κ επίσημα το ραντεβού ; θα έρθουν μέχρι τότε τα πράγματα μην ανησυχείς...θα έρθουν... 

Βασικά χάρηκα που θα φτάσω στις 38 γιατί είχα αγχωθεί με το θέμα του τραχήλου και φοβόμουν μην γεννήσω πρόωρα όποτε είμαι χαρούμενη.Τωρα είμαι 35 εβδομάδες κ έχω που κ που πονάκια ιδίως όταν περπατάω 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Εκλεισα ραντεβού να γεννήσω το μωράκι μου 7/1 πρώτα ο θεός.Δηλ στις 38 εβδομάδες ,όπως σας είχα πει είχα θέμα με τον τράχηλο...έχει μικρύνει αρκετά από 3,8 στην β επιπέδου έχει φτάσει 2,2 αλλά τ παρακολουθούμε κ εγώ εννοείται είμαι ξάπλα!Εχω ψωνίσει τα περισσότερα πράγματα για το μπεμπουλη βέβαια πολλά έχουν μπλοκάρει στα ΕΛΤΑ λόγω ογκου εργασίας λόγω της κατάστασης.

Αυτο που ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής:έχω σκοπό να θηλάσω αλλά σε περίπτωση που χρειαστεί να δώσω κ από μπιμπερό μου πρότεινε η γιατρός μπιμπερό dr brown εγώ είχα πάρει την nuk.Το πρώτο διάβασα είναι σαν το σχήμα της θηλης καθώς έχει και σύστημα για την αποφυγή κολικών.

Ποια άποψή σας;

 

Με το καλό να σου πάνε όλα!!Και  εγω έχω θέμα με τράχηλο 20 του μήνα θα παω στο γιατρό για να κλείσουμε ημερομηνία τοκετού...Έχω μια φιλη παιδίατρο εκει θα παω και τν μπέμπη και μου πρότεινε dr brown και εγω αυτά πήρα μου ειπε τα σωληνάκια που έχουν μέσα κάνουν θαύματα από αλλά μπιμπερό που λένε ότι είναι για κολικούς..Πήρα 2 μικρα γυάλινα και 4 μεγάλα και πήρα ανταλλακτικά σωληνάκια επίσης και βουρτσακια για τα σωληνάκια .Και πήρα και δυο πιπίλες dr brown σε περίπτωση μόνο που βάζει το δάκτυλο μου ειπε να τς χρησιμοποιήσω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Marialena123 είπε:

 

Σε ευχαριστώ πολύ.Ξερεις τι με προβληματίζει που την nuk το σχήμα της πιπίλες είναι πιο πλατύ ,όχι στρογγυλό όπως πχ της chicco που είναι και η θηλή 

Για αυτο λενε δ παρνει αερα λογω θηλης συν οτι μοιαζει με την θηλη της μαμας για το μωρο.τωρα εννοειται οτι σας βολεψει εγω εχω παρει nuk μπορει να παρω κ κανα αλλο θα δω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Μετα την γεννα θα παρουμε αντιβιωση;

Εγώ θυμάμαι όσο ήμουνα στο μαιευτήριο μου έδιναν κάθε 3 ώρες περίπου 3-4 χαπακια. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες τι ήταν αλλά σίγουρα κάποια ήταν παυσίπονα και κάποια αντιβίωση. Μετά την έξοδο από το μαιευτήριο μόνο ντεπον μου είχε πει ο γιατρός να παίρνω για 10 μέρες για να μην πονάω.Τιποτα άλλο.

  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Εκλεισα ραντεβού να γεννήσω το μωράκι μου 7/1 πρώτα ο θεός.Δηλ στις 38 εβδομάδες ,όπως σας είχα πει είχα θέμα με τον τράχηλο...έχει μικρύνει αρκετά από 3,8 στην β επιπέδου έχει φτάσει 2,2 αλλά τ παρακολουθούμε κ εγώ εννοείται είμαι ξάπλα!Εχω ψωνίσει τα περισσότερα πράγματα για το μπεμπουλη βέβαια πολλά έχουν μπλοκάρει στα ΕΛΤΑ λόγω ογκου εργασίας λόγω της κατάστασης.

Αυτο που ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής:έχω σκοπό να θηλάσω αλλά σε περίπτωση που χρειαστεί να δώσω κ από μπιμπερό μου πρότεινε η γιατρός μπιμπερό dr brown εγώ είχα πάρει την nuk.Το πρώτο διάβασα είναι σαν το σχήμα της θηλης καθώς έχει και σύστημα για την αποφυγή κολικών.

Ποια άποψή σας;

 

Καλησπέρα κοριτσι μου πετάγομαι από τις μανουλες Φεβρουαρίου αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα γίνω Ιανουαρίου τελικά! Διαβάζω έχεις κι εσύ θέμα με τον τράχηλο.. εγώ είχα 3 στη β επιπέδου και τώρα πήγα ξανά και έφτασε 2.3 και έκανε και χοάνη, τελικά κάνω συσπάσεις και προσπαθούμε να τις αντιμετωπίσουμε γιατί μάλλον αυτές ευθύνονται.. κάνεις κατι αλλά εκτός από ξάπλα; Εμένα μου έχει αυξήσει το μαγνήσιο και θα τον ξαναδούμε, μου είπε να τον ενημερώσω πως πάω με τις συσπάσεις αυτές τις μέρες και αν δεν ηρεμούν θα πάρω ένα άλλο φάρμακο το glopir. Βλέποντας και πράττοντας..

Για τα μπιμπερό κι εγώ το έχω διαβάσει αλλά θα ρωτήσω κι εγώ παιδίατρο! Να μας πούνε τα κορίτσια μήπως το ξέρει κάποια !

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...