Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Αυτόν τον απολογισμό τον κάνω κάθε φορά που έρχεται η σιχαμενη η κόκκινη. Και βλέπω τις λάθος επιλογές μου ξανά και ξανά και με πονάνε πολύ..έφτασα 39 και ακόμα προσπαθω..έχεις δικιά tataki ας οπλιστούμε με αισιοδοξία και υπομονή για ακόμα μια φορά και ας ελπίσουμε να φουσκώσουν όλες οι κοιλιτσες μέσα στο 2021.

Αγαπητή Χρύσα,

είσαι 39 οχι 49...  μια χαρα μένεις εγκυος..δε ξερω αν θα σε βοηθήσει αυτο αλλα εγω καθε φορα που έβλεπα περιοδο σκεπτόμουνα ωραία ο τελευταίος μηνας που δεν ειμαι  εγκυος.. απο τον επόμενο αυτα που κανω και ξερω θα τα ξεχάσω όποτε κάτσε να περαςω καλα για τελευταία φορα να κοιμηθώ πολυ να βγω εξω να φάω οτι θελω :)) 

απο τα 39 μεχρι τα 40,5 έμεινα δυο φορές εγκυος ( το ενα παιδι το έχασα 8,5 μηνων αλλα δεν εχει σημασία) σημασία εχει οτι μένεις εγκυος μια χαρα απλα θελει λιγο να το πιστέψεις...και εσυ και όλες οι υπόλοιπες :))) Και μαλλον και εγω που παρα 2 μήνες γίνομαι 42...αλλα στα 39 μου δεν αμφέβαλλα..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mommy39 είπε:

Αγαπητή Χρύσα,

είσαι 39 οχι 49...  μια χαρα μένεις εγκυος..δε ξερω αν θα σε βοηθήσει αυτο αλλα εγω καθε φορα που έβλεπα περιοδο σκεπτόμουνα ωραία ο τελευταίος μηνας που δεν ειμαι  εγκυος.. απο τον επόμενο αυτα που κανω και ξερω θα τα ξεχάσω όποτε κάτσε να περαςω καλα για τελευταία φορα να κοιμηθώ πολυ να βγω εξω να φάω οτι θελω :)) 

απο τα 39 μεχρι τα 40,5 έμεινα δυο φορές εγκυος ( το ενα παιδι το έχασα 8,5 μηνων αλλα δεν εχει σημασία) σημασία εχει οτι μένεις εγκυος μια χαρα απλα θελει λιγο να το πιστέψεις...και εσυ και όλες οι υπόλοιπες :))) Και μαλλον και εγω που παρα 2 μήνες γίνομαι 42...αλλα στα 39 μου δεν αμφέβαλλα..

@Mommy39 καλημέρα γλυκό μου κορίτσι βλέπω έχεις περάσει και εσύ δύσκολες στιγμές!!πάντα με πιάνει κάτι βλέποντας περίοδο αλλά μετά από 2 μέρες επανέρχομαι στα φυσιολογικά μου επίπεδα προσπαθώ να μη το σκέφτομαι συνέχεια και όπως σωστά λες κ εσύ είμαι πιπινι ακόμα και σίγουρα μπορώ να προσπαθήσω κάποια χρόνια ακόμα. είνσινκσι η καραντίνα πολλές φορές που μου στερεί πράγματα που θέλω να κάνω, ευτυχώς όμως δουλεύω (ανήκω στις τυχερές) γιατί σχεδόν όλοι στον περίγυρο μου είναι σε αναστολή. Οπότε λίγο η δουλειά λίγο το σπίτι και πολύ ο σκύλος με κάνουν και ξεχνιέμαι!!! Πίστη και υπομονή θέλει!!!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ellidr είπε:

Ούτε εμένα δύο χρόνια ο προηγούμενος που είχα μου το είπε 

Μου το είπε ο νέος σήμερα που είναι και εξωσωματική εξεπλάγην η αλήθεια είναι 

Νόμιζα ότι την κάνουν μόνο γυναίκες που οι γιατροί βλέπουν κάτι σε υπέρηχο σε σαλπιγγογραφια αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Κ  εμείς για το πρώτο παλευουμε

Οπότε θα κάνουμε ότι χρειαστεί 

Δύναμη και κουράγιο χρειάζεται

 

 

Μπραβο κοριτσι που πηγες κ σε αλλο γιατρο κ θα το προχωρησεις πιο δυναμικα . Γενικα η συλληψη ειναι ενα πολυπαραγοντικο θεμα κ γιαυτο κανεις δεν μπορει να εγγυηθει με οποιαδηποτε μεθοδο επιτυχια.. Ψαχτε το οσο μπορειτε κ καντε κινησεις κοριτσια ειναι κριμα να το αφηνεις στην τυχη του κ να περνανε τα χρονια επειδη καποιος γιατρος δεν μπορει να βρει την λυση

Just now, Chrussa1982 είπε:

@Mommy39 καλημέρα γλυκό μου κορίτσι βλέπω έχεις περάσει και εσύ δύσκολες στιγμές!!πάντα με πιάνει κάτι βλέποντας περίοδο αλλά μετά από 2 μέρες επανέρχομαι στα φυσιολογικά μου επίπεδα προσπαθώ να μη το σκέφτομαι συνέχεια και όπως σωστά λες κ εσύ είμαι πιπινι ακόμα και σίγουρα μπορώ να προσπαθήσω κάποια χρόνια ακόμα. είνσινκσι η καραντίνα πολλές φορές που μου στερεί πράγματα που θέλω να κάνω, ευτυχώς όμως δουλεύω (ανήκω στις τυχερές) γιατί σχεδόν όλοι στον περίγυρο μου είναι σε αναστολή. Οπότε λίγο η δουλειά λίγο το σπίτι και πολύ ο σκύλος με κάνουν και ξεχνιέμαι!!! Πίστη και υπομονή θέλει!!!

Μεγαλη δεν εισαι σιγουρα κ το σιγουρο ειναι οτι οποιος κανει κινησεις εγκυος θα μεινει. 

Γενικα μια εγκυμοσυνη ειναι πολυπαραγοντικο θεμα.. Γιαυτο υπαρχει κ η εννοια ανεξηγητη υπογονημοτητα. Αυτο σημαινει οτι ολες οι εξετασεις ειναι καλες αλλα παιδι δεν πιανετε. Γιατι? Γιατι απλα η επιστημη δεν ξερει ακομα πολλα πραγματα κ δεν βρισκει την ακρη στο τι πριβλημα υπαρχει.. 

Γιαυτο μην αφηνετε τα χρονια να περνανε χωρις παρεμβατικες κινησεις .. Κοριτσια χωρις κανενα προβλημα προσπαθουν για χρονια με ολες τις μεθοδους κ τα καταφερνουν μετα απο πολλα χρονια κ με κανενα προβλημα πουθενα κ χωρις οι γιατροι να μπορουν να δωσουν εξηγησεις..

Το σιγουρο ειναι οτι οποιος το κινηθει γρηγορα κ δυναμικα θα πετυχει.. Γιαυτο κοριτσια ψαξτε το μην κολλατε σε ενα γιατρο κ σε καποιες καλες εξετασεις οταν δεν εχετε αποτελεσμα ψαξτε πιο βαθια δοκιμαστε τα οπλα που σας δινει η επιστημη μην φοβαστε εξωσωματικες κ εξετασεις οποιος ψαχνετε θα πετυχει αυτο που εχουμε δει εδω στο φορουμ ειναι αυτο οποιος επιμενει πετυχαινει..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@linna  φέτος είπα να το ψάξω και να κινηθώ ακόμα πιο δυναμικά. ευτυχώς μου έχετε πει πολλά πράγματα κορίτσια. Ίσως κ εγώ έπρεπε πιο νωρίς να ψάχνω κ με 2ο γιατρό. Τέλος πάντων έχασα χρόνο πολύτιμο ότι έγινε έγινε όμως στο χέρι μου είναι να κάνω την ανατροπή!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

@linna  φέτος είπα να το ψάξω και να κινηθώ ακόμα πιο δυναμικά. ευτυχώς μου έχετε πει πολλά πράγματα κορίτσια. Ίσως κ εγώ έπρεπε πιο νωρίς να ψάχνω κ με 2ο γιατρό. Τέλος πάντων έχασα χρόνο πολύτιμο ότι έγινε έγινε όμως στο χέρι μου είναι να κάνω την ανατροπή!!!

Ετσι ακριβως στο χερι σου ειναι η ανατροπη πολλα ειναι στο χερι μας κ πρεπει να τα διεκδικουμε για να εχουμε κ την συνηδειση μας ησυχη οτι παλεψαμε .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Μπραβο κοριτσι που πηγες κ σε αλλο γιατρο κ θα το προχωρησεις πιο δυναμικα . Γενικα η συλληψη ειναι ενα πολυπαραγοντικο θεμα κ γιαυτο κανεις δεν μπορει να εγγυηθει με οποιαδηποτε μεθοδο επιτυχια.. Ψαχτε το οσο μπορειτε κ καντε κινησεις κοριτσια ειναι κριμα να το αφηνεις στην τυχη του κ να περνανε τα χρονια επειδη καποιος γιατρος δεν μπορει να βρει την λυση

Μεγαλη δεν εισαι σιγουρα κ το σιγουρο ειναι οτι οποιος κανει κινησεις εγκυος θα μεινει. 

Γενικα μια εγκυμοσυνη ειναι πολυπαραγοντικο θεμα.. Γιαυτο υπαρχει κ η εννοια ανεξηγητη υπογονημοτητα. Αυτο σημαινει οτι ολες οι εξετασεις ειναι καλες αλλα παιδι δεν πιανετε. Γιατι? Γιατι απλα η επιστημη δεν ξερει ακομα πολλα πραγματα κ δεν βρισκει την ακρη στο τι πριβλημα υπαρχει.. 

Γιαυτο μην αφηνετε τα χρονια να περνανε χωρις παρεμβατικες κινησεις .. Κοριτσια χωρις κανενα προβλημα προσπαθουν για χρονια με ολες τις μεθοδους κ τα καταφερνουν μετα απο πολλα χρονια κ με κανενα προβλημα πουθενα κ χωρις οι γιατροι να μπορουν να δωσουν εξηγησεις..

Το σιγουρο ειναι οτι οποιος το κινηθει γρηγορα κ δυναμικα θα πετυχει.. Γιαυτο κοριτσια ψαξτε το μην κολλατε σε ενα γιατρο κ σε καποιες καλες εξετασεις οταν δεν εχετε αποτελεσμα ψαξτε πιο βαθια δοκιμαστε τα οπλα που σας δινει η επιστημη μην φοβαστε εξωσωματικες κ εξετασεις οποιος ψαχνετε θα πετυχει αυτο που εχουμε δει εδω στο φορουμ ειναι αυτο οποιος επιμενει πετυχαινει..

Θα κάνω τα πάντα εννοείται

 Ελπίζω η λύση σε μας να είναι η υστεροσκοπηση και να έρθει το θαύμα 

Θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα και καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε!!!πήρα τα αποτελέσματα και έχω πάθει σοκ.ΑΜΗ 2 και Fsh ανεβασμένη. Έστειλα στον γιατρό mail γιατί θα φάω τα λυσακα μου από το άγχος να μου τις εκτιμήσει. Κορίτσια μου θαρρώ τσάμπα προσπαθούσα και επέμενα μόνη μου. Τελικά πόσα πράγματα αλλάζουν όταν φας τη σφαλιάρα σου!!! Ευτυχώς έχουμε την επιστήμη να ακουμπήσουμε γιατί η προσευχή τελικά από μόνη της δεν βοηθά. Συγνώμη για τη γκρίνια μου απλά αυτή τη στιγμή όλα μοιάζουν μαύρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα και καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε!!!πήρα τα αποτελέσματα και έχω πάθει σοκ.ΑΜΗ 2 και Fsh ανεβασμένη. Έστειλα στον γιατρό mail γιατί θα φάω τα λυσακα μου από το άγχος να μου τις εκτιμήσει. Κορίτσια μου θαρρώ τσάμπα προσπαθούσα και επέμενα μόνη μου. Τελικά πόσα πράγματα αλλάζουν όταν φας τη σφαλιάρα σου!!! Ευτυχώς έχουμε την επιστήμη να ακουμπήσουμε γιατί η προσευχή τελικά από μόνη της δεν βοηθά. Συγνώμη για τη γκρίνια μου απλά αυτή τη στιγμή όλα μοιάζουν μαύρα.

Ηρέμησε παιδί μου και περίμενε να μιλήσεις πρώτα με το γιατρό σου. Κι εμένα η ΑΜΗ μου 2,3 περίπου ήταν το καλοκαίρι. Μια χαρά είναι! Η FSH πόσο ανεβασμένη είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

14.96 είναι.δεν ξέρω γιατί με έπιασε η μαυρίλα πριν καν μιλήσω με τον γιατρό μου.ευχαριστω για την κατανόηση να είσαι καλά κορίτσι μου!!!

τι μοναδα μετρησης ειναι η ΑΜΗ? Pmol ή ng?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Chrussa1982 είπε:

14.96 είναι.δεν ξέρω γιατί με έπιασε η μαυρίλα πριν καν μιλήσω με τον γιατρό μου.ευχαριστω για την κατανόηση να είσαι καλά κορίτσι μου!!!

Μην κοιτάς την αμη 

Η fsh δεν είναι απαγορευτικη 

Επίσης είναι ανάλογα το κύκλο

Φαντάσου εγώ πριν ένα χρόνο είχα fsh 9 

Και πριν πέντε μήνες 7 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Pmol έχει η ΑΜΗ. Πωπω σας επρηξα το ξέρω αλλά μέχρι να με πάρει ο δόκτωρ μου τηλέφωνο να μου πει τι βλέπει θα τρώγομαι.

@Ellidr πως αλλάζουν όμως από μηνα σε μήνα οι τιμές μου κάνει εντύπωση!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Pmol έχει η ΑΜΗ. Πωπω σας επρηξα το ξέρω αλλά μέχρι να με πάρει ο δόκτωρ μου τηλέφωνο να μου πει τι βλέπει θα τρώγομαι.

@Ellidr πως αλλάζουν όμως από μηνα σε μήνα οι τιμές μου κάνει εντύπωση!!

Ολα τα ωαρια δεν ειναι ιδια. Η fsh δειχνει τα ωαρια του συγκεκριμενου κυκλου. Ομως οταν αρχισει κ ειναι ψηλη σου δειχνει οτι πρεπει να βιαστεις γιατι οταν τα ωαρια ειναι λιγα οποτε ο οργανισμος αναγκαζετε κ επιλεγει ωορηξιες με μη ποιοτικα ωαρια. 

Απαγορευτικες δεν ειναι οι εξετασεις αλλα σου δειχνουν οτι μεσα στο επομενο εξαμηνο πρεπει να εχεις ολοκληρωσει εξετασεις κ να εχεις δρομολογησει κινησεις επεμβατικες 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mommy39 είπε:

Αγαπητή Χρύσα,

είσαι 39 οχι 49...  μια χαρα μένεις εγκυος..δε ξερω αν θα σε βοηθήσει αυτο αλλα εγω καθε φορα που έβλεπα περιοδο σκεπτόμουνα ωραία ο τελευταίος μηνας που δεν ειμαι  εγκυος.. απο τον επόμενο αυτα που κανω και ξερω θα τα ξεχάσω όποτε κάτσε να περαςω καλα για τελευταία φορα να κοιμηθώ πολυ να βγω εξω να φάω οτι θελω :)) 

απο τα 39 μεχρι τα 40,5 έμεινα δυο φορές εγκυος ( το ενα παιδι το έχασα 8,5 μηνων αλλα δεν εχει σημασία) σημασία εχει οτι μένεις εγκυος μια χαρα απλα θελει λιγο να το πιστέψεις...και εσυ και όλες οι υπόλοιπες :))) Και μαλλον και εγω που παρα 2 μήνες γίνομαι 42...αλλα στα 39 μου δεν αμφέβαλλα..

Υποκλίνομαι στη δύναμη σου και σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις κι άλλο παιδάκι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

14.96 είναι.δεν ξέρω γιατί με έπιασε η μαυρίλα πριν καν μιλήσω με τον γιατρό μου.ευχαριστω για την κατανόηση να είσαι καλά κορίτσι μου!!!

Ναι κοριτσι θα συμφωνησω με την @Agatte. Περιμενε να μιλήσεις και με τον γιατρό. Και εμένα οι εξετάσεις μου δεν ειναι καλές.Ευτυχώς με ηρέμησαν τα κοριτσια. Κανω υπομονή μεχρι δευτέρα να δω τι συμβαινει. Οχι οτι περιμένω και πολλά αλλα τουλάχιστον θα δω αν έχω οωθηλάκια και αν μπορώ να κάνω κάτι για να κάνω επιτέλους οωρρηξία. 

Πάντως κοριτσια εγώ το αποφάσισα. Αν είναι μετρημένα τα κουκιά μου τελικά, θα φτιαξω κορμί!!!! Χαχαχα καλοκαίρι ερχεται!!! Χαχαχα!!

19 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

@linna  φέτος είπα να το ψάξω και να κινηθώ ακόμα πιο δυναμικά. ευτυχώς μου έχετε πει πολλά πράγματα κορίτσια. Ίσως κ εγώ έπρεπε πιο νωρίς να ψάχνω κ με 2ο γιατρό. Τέλος πάντων έχασα χρόνο πολύτιμο ότι έγινε έγινε όμως στο χέρι μου είναι να κάνω την ανατροπή!!!

Να βρεις και δευτερο γιατρό κοριτσι. Εγω ήμουν στοκος και κολλημένη στον πρώην γιατρό και την πάτησα. Γενικά χρειάζεται να παίρνουμε δευτερες γνωμες. Οχι μονο στα γυναικολογικα μας.. 

21 ώρες πρίν, Mommy39 είπε:

Αγαπητή Χρύσα,

είσαι 39 οχι 49...  μια χαρα μένεις εγκυος..δε ξερω αν θα σε βοηθήσει αυτο αλλα εγω καθε φορα που έβλεπα περιοδο σκεπτόμουνα ωραία ο τελευταίος μηνας που δεν ειμαι  εγκυος.. απο τον επόμενο αυτα που κανω και ξερω θα τα ξεχάσω όποτε κάτσε να περαςω καλα για τελευταία φορα να κοιμηθώ πολυ να βγω εξω να φάω οτι θελω :)) 

απο τα 39 μεχρι τα 40,5 έμεινα δυο φορές εγκυος ( το ενα παιδι το έχασα 8,5 μηνων αλλα δεν εχει σημασία) σημασία εχει οτι μένεις εγκυος μια χαρα απλα θελει λιγο να το πιστέψεις...και εσυ και όλες οι υπόλοιπες :))) Και μαλλον και εγω που παρα 2 μήνες γίνομαι 42...αλλα στα 39 μου δεν αμφέβαλλα..

Μπράβο σου που δεν το βάζεις κάτω!! Respect!!

  • Μου αρέσει 1

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...