Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Nels είπε:

      Ο ενδοκρινολογος έδωσε και στον άντρα μου Q10, ίδια δόση, 400mg/μέρα, της Smile πήραμε και εμείς που είναι σχετικά οικονομικές. Επίσης στην ποιότητα των ωαρίων, σίγουρα σε περίπτωση πολυκυστικων αλλά και χωρίς όπως εγώ, βοηθάει μικρή δόση τύπου glucophage, και ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολογος μου τα σύστησαν, τα έκοψα όταν έμεινα έγκυος γιατί δεν είχα θέμα με το σακχαρο αλλά ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι μπορούσα και να τα συνεχίσω.

      Από βιταμίνες μετά τις ακριβές για κάποιο διάστημα έψαξα για πιο οικονομική λύση και πήρα και εγώ τις wellwoman γιατί δεν έχουν ιώδιο που λόγω θυροειδη δεν κάνει και έχουν σχεδόν τα ίδια συστατικά με τις fertilimax κλπ

      Αχ ρε γμτ μόλις παρήγγειλα το q10 solgar(30mg 90καψουλες.) Σκέφτηκα να παίρνω μια ινοφερτ,ένα q10 και ένα μολερς τη μέρα και ο άντρας μου τα ίδια,απλά αντί για ινοφερτ,τις wellman. Για κάποιο λόγο αγχώθηκα τώρα,λες να έκανα βλακεία που παρήγγειλα αυτές τις βιταμίνες? Και σχετικά με το ιώδιο,οι ινοφερτ δεν έχουν μέσα απ' όσο είδα,βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα με θυροειδή,παίζει ρόλο?

      Μόλις μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως οι ινοφερτ είναι για γυναίκες με πολυκυστικες,όχι για μένα δλδ,αλλα.εφοσον τις παρήγγειλα να τις πάρω,δεν κάνουν κακό,απλά δεν θα δω και κάποια βελτίωση.Καλα τα κατάφερα πάλι,μπράβο μου 🤣 Το q10 όμως είπε ότι είναι καλό. Το φιλισιν θα το σταματήσω μόλις ξεκίνησω τις ινοφερτ,ακόμα και αν έχουν λίγο φυλλικό μέσα.Γενικα δεν έκανα και πολύ  καλες επιλογές δυστυχώς...

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, linaa said:

αμα εισαι αθηνα εχει κατι αυτοκολυτα με ευκαλυπτο που τα βαζεις στο κρεβατι κ ανοιγει η μυτη . Κ εχει κ μια κρεμουλα με ευκαλυπτο για εντριβες για παιδια . Αμα θες στειλε μου να σου πω πως τα λενε . 

Μην ανχωνεσε οσο μεγαλωνουν τα περνανε πιο ελαφρια . 

ναι ο ενδοκρινολογος τα γραφει ολα ζητα του να σου γραψει εξετασεις κ για βιταμινες μην τσιγκουνευτει τις εξετασεις. 

Και εγώ σε ενδοκρινολογο θα παω γιατί και τα γράφουν όλα και στην τελική δική τους ειδικότητα είναι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 minutes ago, Bellas said:

Και εγώ σε ενδοκρινολογο θα παω γιατί και τα γράφουν όλα και στην τελική δική τους ειδικότητα είναι!

Κλείστε άμεσα αν θέλετε ραντεβού με ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής γιατι τα ραντεβού τους λόγω covid ειναι απελπιστικά μακριά.. δινουν καμια φορά προτεραιότητα αν τους πουνε για εξωσωματική ή με παρέμβαση γυναικολόγου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Κλείστε άμεσα αν θέλετε ραντεβού με ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής γιατι τα ραντεβού τους λόγω covid ειναι απελπιστικά μακριά.. δινουν καμια φορά προτεραιότητα αν τους πουνε για εξωσωματική ή με παρέμβαση γυναικολόγου. 

Εγώ πάω Παρασκευή!!!

  • Μου αρέσει 1

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klelia81 είπε:

Εγώ πάω Παρασκευή!!!

Να μας πεις νέα και εντυπώσεις και εύχομαι όλα καλά!!! Όπως είπα και παραπάνω θέλω να κάνω υπέρηχο θυροειδή από μόνη μου και σκεφτόμουν να πάω μετά σε ενδοκρινολόγο απλό γιατί ο αναπαραγωγής μπορεί να έχει αργααααα ραντεβού και δεν ξέρω αν με παίρνει χρονικά. Καλά δε θα κάνω??θα του πάω και της ορμονικές μου μαζι να τις δει να μου πει. Εν τω μεταξύ εκλεισα την Τετάρτη καρδιολόγο για να μου κάνει καρδιογράφημα και να μου δώσει τη βεβαίωση που ζητά ο εξωσω. Θα του πω να μου κάνει και τριπλεξ μαζί αφού θα τα σκάσω που θα τα σκάσω με τις εξετάσεις ας δώσω κάτι τις παραπάνω να έχω ολοκληρωμένη εικόνα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI said:

Κλείστε άμεσα αν θέλετε ραντεβού με ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής γιατι τα ραντεβού τους λόγω covid ειναι απελπιστικά μακριά.. δινουν καμια φορά προτεραιότητα αν τους πουνε για εξωσωματική ή με παρέμβαση γυναικολόγου. 

Έχουμε οικογενειακό φίλο ενδοκρινολογο θα μου τις γράψει δεν θα έχω πρόβλημα 

Ευχαριστώ πολύ!

Αυτό τον μήνα λέω να κάνω εντατικές προσπάθειες :wink:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrussa1982 said:

Θα πάρουν φωτιά στρώματα και πατώματα!!!

:-D:-Dτο έχω δηλώσει είδη στον αγαπημένο μου ετοιμάσου έρχετε τσουνάμι! Θα πάρω και το σιρόπι και ο Θεός βοηθός 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Να μας πεις νέα και εντυπώσεις και εύχομαι όλα καλά!!! Όπως είπα και παραπάνω θέλω να κάνω υπέρηχο θυροειδή από μόνη μου και σκεφτόμουν να πάω μετά σε ενδοκρινολόγο απλό γιατί ο αναπαραγωγής μπορεί να έχει αργααααα ραντεβού και δεν ξέρω αν με παίρνει χρονικά. Καλά δε θα κάνω??θα του πάω και της ορμονικές μου μαζι να τις δει να μου πει. Εν τω μεταξύ εκλεισα την Τετάρτη καρδιολόγο για να μου κάνει καρδιογράφημα και να μου δώσει τη βεβαίωση που ζητά ο εξωσω. Θα του πω να μου κάνει και τριπλεξ μαζί αφού θα τα σκάσω που θα τα σκάσω με τις εξετάσεις ας δώσω κάτι τις παραπάνω να έχω ολοκληρωμένη εικόνα 

Triplex γιατί να κάνεις παιδί μου; έκανα πρόσφατα καρδιολογικο έλεγχο επειδή έχω αδικαιολογητα τσιμπημένη την χοληστερίνη και ρώτησα το γιατρό για triplex και μου είπε πως είμαι πολύ μικρή. Ούτε τεστ κοπώσεως μου έκανε. Είμαι μικρή! Τρελοπιπινο! Μικρή για στενάχωρη καρδιά αλλά μεγάλη για μαμά; έλεος δηλαδή. 

Κορίτσια κάτι άσχετο, έκανα ένα και μοναδικό τεστ ωορρηξιας που είχα και φυσικά βγήκε αρνητικό. Όταν το έβγαλα όμως από τη συσκευή, γιατί πάντα το βγάζω και κοιτάω το στικακι, είχε άχνη δεύτερη γραμμή. Ενώ άλλες φορές είναι μόνο μία ή γραμμή. Λέτε ρε κορίτσια να έχει δίκιο ο γιατρός και ο υπέρηχος του; να κάνω όντως νωρίτερα ωορρηξία; έχω μπερδευτεί τόσο πολύ... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Κορίτσια κάτι άσχετο, έκανα ένα και μοναδικό τεστ ωορρηξιας που είχα και φυσικά βγήκε αρνητικό. Όταν το έβγαλα όμως από τη συσκευή, γιατί πάντα το βγάζω και κοιτάω το στικακι, είχε άχνη δεύτερη γραμμή

Ποιο τεστ παιρνεις?Εγω το clearblue.Εχει γραμμες οταν το βγαλεις?Απλα κοιταω την ενδειξη.

 

πρίν από 50 λεπτά , TATAKI είπε:

Κλείστε άμεσα αν θέλετε ραντεβού με ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής γιατι τα ραντεβού τους λόγω covid ειναι απελπιστικά μακριά.. δινουν καμια φορά προτεραιότητα αν τους πουνε για εξωσωματική ή με παρέμβαση γυναικολόγου. 

Υπαρχει ειδικος ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής?Εγω εχω κλεισει ραντεβου με απλο ενδοκρινολογο.Ποια η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Agatte είπε:

Triplex γιατί να κάνεις παιδί μου; έκανα πρόσφατα καρδιολογικο έλεγχο επειδή έχω αδικαιολογητα τσιμπημένη την χοληστερίνη και ρώτησα το γιατρό για triplex και μου είπε πως είμαι πολύ μικρή. Ούτε τεστ κοπώσεως μου έκανε. Είμαι μικρή! Τρελοπιπινο! Μικρή για στενάχωρη καρδιά αλλά μεγάλη για μαμά; έλεος δηλαδή. 

Κορίτσια κάτι άσχετο, έκανα ένα και μοναδικό τεστ ωορρηξιας που είχα και φυσικά βγήκε αρνητικό. Όταν το έβγαλα όμως από τη συσκευή, γιατί πάντα το βγάζω και κοιτάω το στικακι, είχε άχνη δεύτερη γραμμή. Ενώ άλλες φορές είναι μόνο μία ή γραμμή. Λέτε ρε κορίτσια να έχει δίκιο ο γιατρός και ο υπέρηχος του; να κάνω όντως νωρίτερα ωορρηξία; έχω μπερδευτεί τόσο πολύ... 

Καλε τριπλεξ υπερυχος ειναι εγω κανω απο τα 36. Κ στο μωρο η παιδιατρος με εβαλε να κανω προλυπτικα δεν εχει ηλικια το τριπλεξ καρδιας τυπικος ελενχος ειναι. 

Just now, despina. είπε:

Ποιο τεστ παιρνεις?Εγω το clearblue.Εχει γραμμες οταν το βγαλεις?Απλα κοιταω την ενδειξη.

 

Υπαρχει ειδικος ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής?Εγω εχω κλεισει ραντεβου με απλο ενδοκρινολογο.Ποια η διαφορα?

Δεν ειναι ακριβως ειδικοτητα αλλα καποιοι ενδοκρινολογοι ασχολουνται περισσοτερο με γυναικες που εχουν τετοια θεματα γονιμοτας πολλοι δουλευουν κ σε μαιευτηρια ειναι πιο εμπειροι σε αυτο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, despina. said:

Ποιο τεστ παιρνεις?Εγω το clearblue.Εχει γραμμες οταν το βγαλεις?Απλα κοιταω την ενδειξη.

 

Υπαρχει ειδικος ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής?Εγω εχω κλεισει ραντεβου με απλο ενδοκρινολογο.Ποια η διαφορα?

Οπως ειπε και η @linaa ειναι ενδοκρινολογοι που παρακολουθουν γυναικες, εγκυες και ειναι και σε μαιευτηρια. Εγω επειδη ειχα κανει διαβητη κυησεως ειχα τον Σουβατζ....ηταν και στο Μητερα. 

Just now, Agatte said:

Triplex γιατί να κάνεις παιδί μου; έκανα πρόσφατα καρδιολογικο έλεγχο επειδή έχω αδικαιολογητα τσιμπημένη την χοληστερίνη και ρώτησα το γιατρό για triplex και μου είπε πως είμαι πολύ μικρή. Ούτε τεστ κοπώσεως μου έκανε. Είμαι μικρή! Τρελοπιπινο! Μικρή για στενάχωρη καρδιά αλλά μεγάλη για μαμά; έλεος δηλαδή. 

Κορίτσια κάτι άσχετο, έκανα ένα και μοναδικό τεστ ωορρηξιας που είχα και φυσικά βγήκε αρνητικό. Όταν το έβγαλα όμως από τη συσκευή, γιατί πάντα το βγάζω και κοιτάω το στικακι, είχε άχνη δεύτερη γραμμή. Ενώ άλλες φορές είναι μόνο μία ή γραμμή. Λέτε ρε κορίτσια να έχει δίκιο ο γιατρός και ο υπέρηχος του; να κάνω όντως νωρίτερα ωορρηξία; έχω μπερδευτεί τόσο πολύ... 

Αν κανεις τα clearblue και εμενα βγαζουν αχνες γραμμες. Αυτο το μηνα που εκανα ωορρηξια νωρις , εκτος απο την ημερα του θετικου εκανα και τις επομενες ημερες για να δω τι γινεται και ειχα αχνες γραμμες. Και σημερα ηθελα να κανω γιατι ειχα υγρα σαν ωορρηξιας αλλα δεν εκανα. Ενας Θεος ξερει τι γινεται με τα τεστ...παντως για τον κυκλο σου ειναι πιο λογικο να κανεις νωρις παρα 15η μερα.

Link to comment
Share on other sites

@Agatte μου η ωορρηξία σου παραμένει άλυτο μυστήριο. Εμένα τα τεστ με μπεεδευαν όταν χρησιμοποιούσα ωστόσο μάλλον από ότι καταλαβαίνω ο γιατρός σου έχει δίκιο. Όσο για το triplex κάνω κάθε 2 χρόνια διότι έχω μια ελαφρά πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας που δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά ο γιατρός θέλει να το παρακολουθώ όσο μπορώ οπότε θα το κάνω κ αυτό αφού θα πάω που θα πάω. Και εμένα κοριτσάκι λέει ότι είμαι αλλά ο γυναικολόγος με κατατάσσει στα ΚΑΠΗ χαχαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, despina. είπε:

Ποιο τεστ παιρνεις?Εγω το clearblue.Εχει γραμμες οταν το βγαλεις?Απλα κοιταω την ενδειξη.

 

Υπαρχει ειδικος ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής?Εγω εχω κλεισει ραντεβου με απλο ενδοκρινολογο.Ποια η διαφορα?

Clear blue ναι και πάντα το βγάζω μετά από τη συσκευή και τσεκάρω τις γραμμές. Μετά την ωορρηξία πχ είχε μόνο μία γραμμή. Τώρα είχα δεύτερη άχνη αλλά ευδιάκριτη. Δε με γελούσαν δηλαδη τα μάτια μου. Δεν ξέρω... Ότι να 'ναι! 

Just now, linaa είπε:

Καλε τριπλεξ υπερυχος ειναι εγω κανω απο τα 36. Κ στο μωρο η παιδιατρος με εβαλε να κανω προλυπτικα δεν εχει ηλικια το τριπλεξ καρδιας τυπικος ελενχος ειναι. 

Δεν ειναι ακριβως ειδικοτητα αλλα καποιοι ενδοκρινολογοι ασχολουνται περισσοτερο με γυναικες που εχουν τετοια θεματα γονιμοτας πολλοι δουλευουν κ σε μαιευτηρια ειναι πιο εμπειροι σε αυτο. 

Για τριπλεξ καρωτιδας πήγε το μυαλό μου. Υπέρηχο έκανα κι εγώ και το παιδί. 

Just now, TATAKI είπε:

Οπως ειπε και η @linaa ειναι ενδοκρινολογοι που παρακολουθουν γυναικες, εγκυες και ειναι και σε μαιευτηρια. Εγω επειδη ειχα κανει διαβητη κυησεως ειχα τον Σουβατζ....ηταν και στο Μητερα. 

Αν κανεις τα clearblue και εμενα βγαζουν αχνες γραμμες. Αυτο το μηνα που εκανα ωορρηξια νωρις , εκτος απο την ημερα του θετικου εκανα και τις επομενες ημερες για να δω τι γινεται και ειχα αχνες γραμμες. Και σημερα ηθελα να κανω γιατι ειχα υγρα σαν ωορρηξιας αλλα δεν εκανα. Ενας Θεος ξερει τι γινεται με τα τεστ...παντως για τον κυκλο σου ειναι πιο λογικο να κανεις νωρις παρα 15η μερα.

Σκέψου πως όταν μου βγάζει χαμογελάκι, δεν έχω πια κανένα σύμπτωμα ωορρηξιας πέρα από πόνο χαμηλά που τον έχω με το που μπαίνω στις γονιμες. Για μένα νομίζω οι γονιμες ξεκινάνε κανα δυο μέρες αφού καθαρίσω. Αρχίζουν τραβηγματα χαμηλά στην κοιλια και πολλά διαφανα υγρά. 

Just now, Chrussa1982 είπε:

@Agatte μου η ωορρηξία σου παραμένει άλυτο μυστήριο. Εμένα τα τεστ με μπεεδευαν όταν χρησιμοποιούσα ωστόσο μάλλον από ότι καταλαβαίνω ο γιατρός σου έχει δίκιο. Όσο για το triplex κάνω κάθε 2 χρόνια διότι έχω μια ελαφρά πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας που δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά ο γιατρός θέλει να το παρακολουθώ όσο μπορώ οπότε θα το κάνω κ αυτό αφού θα πάω που θα πάω. Και εμένα κοριτσάκι λέει ότι είμαι αλλά ο γυναικολόγος με κατατάσσει στα ΚΑΠΗ χαχαχαχα!!!!

Τίποτα, δεν ξανακάνω τεστ. Τέλος. Αφού κι ο υπέρηχος έδειξε πως κανω, κάτι θα κάνω έστω και κλουβιο. 

Κι εγώ έχω μια λάιτ ανεπάρκεια μητροειδους και τριγλωχινας. Έχω λίγες αρρυθμίες αλλά οκ, τίποτα το σοβαρό, ευτυχώς. 

Άστα πιπίνια για τη μία ειδικότητα και χουφταλαγια την άλλη, χάχαχα! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε καλέ όλες πιάσατε τα καρδιολογικά χαχαχαχα.να ξεκινήσουμε κ το χάπι..λοιπόν πρόπτωση μητροειδους κ εγώ έχω κ μου είχαν εξηγήσει δύο γιατροί είναι η καρδιά στο 90 τα εκατό των γυναικών έτσι κ δεν πρόκειται για πάθηση..μου είπαν εμείς οι καρδιολόγοι λέμε πρόπτωση μητροειδους πας με αυτήν αλλά δεν πας από αυτήν..δεν το ξανατσεκαρα τέσσερα χρόνια γιατί άλλα τέσσερα πριν το είχα τσεκαρει κ όλα καλά..ο τελευταίος μου είπε έχεις καρδιά έφηβης χαχαχαχα.κ στο παιδί έχω τσεκαρει κ λόγω καράτε κάθε χρόνο..τώρα δύο χρονια έχω λόγω κοβιντ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...