Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Klelia81 είπε:

Αυτό με τις δασκάλες ειλικρινά δεν το καταλαβαινω. Και θράσσος να σου λενε πως εχω και αλλα παιδια αρρωστα στη ταξη. Τι να πεις..

Δεν έχει φατσούλα με πολλά νεύρα να σου βάλω..εκεί νομίζω της την λες...εγώ μαθαίνω ότι την μια μέρα ένα παιδί είχε 40 πυρετό κ την επόμενη η κυρία ενώ το ήξερε( χωριό ειμαστε) το δέχτηκε στην τάξη ..κ φυσικά την μεθεπόμενη πάλι έλειπε το παιδί γιατί δεν είχε αναρρώσει .κ να της έστειλα περιποιημένο μύνημα που της την έλεγα..της είπα κυρία θα μας κάνετε στο τέλος να μαλώνουμε οι μαμάδες..πυρετό την μια μέρα σχολείο την επόμενη πυρετό την μεθεπόμενη;;;κ μέσα σε πανδημία με συγκεκριμένες οδηγίες στην εγκύκλιο.οτι να ναι..εγώ για μια μυξα το κρατάω τρεις μέρες.

11 ώρες πρίν, despina. είπε:

Ποσο καιρο προσπαθουσες?Οι εξετασεις σου ηταν ολες καλες?Συγνωμη που μπορει να ρωταω πραγματα που εχουν ειπωθει,προσπαθησα να διαβασω ολο σας το διαλογο οταν μπηκα,αλλα εχετε πει ποοοολλλα!Χαχα

Οι εξετάσεις μου βγήκαν καλές πρώτη φορά έκανα ορμονολογικες δύο μήνες πριν πιάσω..αλλά έχω πιάσει εγκυμοσύνες τρεις σε δύο ή τρεις μήνες κ δύο σε οχτώ μήνες...κοντά στον χρόνο δηλαδή...το ίδιο γόνιμη δεν ήμουν;;;κ μπορεί να έκανα κ άλλο ένα εξάμηνο πάλι δεν θα έλεγε κάτι..απλά θέμα χρόνου κ συγκυριών είναι..αυτό τώρα το έπιασα σε οχτώ μήνες.ειχεμα τον περσινό Ιανουάριο την τελευταία παλινδρόμη μετά έκανα δυομιση μήνες ν μου έρθει περίοδος πήρα χάπια μου ήρθε αιμορραγία άστα κ μετά ξεκίνησα δειλά δειλά κ πάλι..θέλει υπομονή το πράμα..λέω οχτώ μήνες έκανα άλλα τρία χρόνια στην ουσία παλεύω για δεύτερο παιδάκι..κ εγώ κουράστηκα πολύ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, despina. είπε:

Καλημερα κοριτσια,τις ορμονολογικες εκτος απο τον γυναικολογο,μπορει να τις γραψει και παθολογος?

Οχι παθολογος δεν τον αφηνει το συστημα να στις γραψει. Μονο ενδοκρινολογος γυναικολογος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Δεν γράφουμε μια λίστα με τι εξετάσεις πρέπει να κάνουμε η έχουμε κάνει μέχρι τώρα. 

Εγώ πχ έχω κάνει ορμονολογικες αλλά για την ΑΜΗ δεν μου την είπε ο γιατρός τώρα θα τις ξανά κάνω και θα τους πω να μου βάλουν και την ΑΜΗ 

Έχω τσεκάρει και θηριώδη απο μόνη μου δεν μου το είπε γιατρός και οι τιμές ήταν οκ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Bellas καλημερα!!!

Ωραία ιδέα έδωσες και ακολουθώ με τη σειρά μου. Έχω κάνει ορμονικές και ΑΜΗ σαλπιγγογραφια και υπέρηχο. Μέσα στην εβδομάδα θα γίνουν και οι αιματολογικές του προγεννητικού. Με παρότρυνση της @linaa θα κάνω και έναν υπέρηχο θυροειδή από μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 said:

@Bellas καλημερα!!!

Ωραία ιδέα έδωσες και ακολουθώ με τη σειρά μου. Έχω κάνει ορμονικές και ΑΜΗ σαλπιγγογραφια και υπέρηχο. Μέσα στην εβδομάδα θα γίνουν και οι αιματολογικές του προγεννητικού. Με παρότρυνση της @linaa θα κάνω και έναν υπέρηχο θυροειδή από μόνη μου.

@Chrussa1982κορίτσι μου τι είναι η αιματολογικές προγεννητικου?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bellas είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Δεν γράφουμε μια λίστα με τι εξετάσεις πρέπει να κάνουμε η έχουμε κάνει μέχρι τώρα. 

Εγώ πχ έχω κάνει ορμονολογικες αλλά για την ΑΜΗ δεν μου την είπε ο γιατρός τώρα θα τις ξανά κάνω και θα τους πω να μου βάλουν και την ΑΜΗ 

Έχω τσεκάρει και θηριώδη απο μόνη μου δεν μου το είπε γιατρός και οι τιμές ήταν οκ 

Πόσο ηταν ο θυρωειδής σου? Η ΑΜΗ αν θυμαμαι καλα δεν γραφεται απο τον γιατρο. Πρεπει να πληρωσεις.

Just now, Chrussa1982 είπε:

@Bellas καλημερα!!!

Ωραία ιδέα έδωσες και ακολουθώ με τη σειρά μου. Έχω κάνει ορμονικές και ΑΜΗ σαλπιγγογραφια και υπέρηχο. Μέσα στην εβδομάδα θα γίνουν και οι αιματολογικές του προγεννητικού. Με παρότρυνση της @linaa θα κάνω και έναν υπέρηχο θυροειδή από μόνη μου.

Και εγώ την Παρασκευή έχω ραντεβου με ενδοκρινολογο να δω αν μπορώ να κάνω κατι και με αυτο. 

Καλημέρα σε όλες!!!


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα κορίτσια! 

Εγώ έχω κάνει πέρα από τον κλασσικό γυναικολογικό έλεγχο, ορμονικές εκτός προγεστερονης, θυρεοειδή και αντιθυρεοειδικα αντισώματα. Η ΑΜH οντως δε γράφεται, νομίζω έχει ή 30 ή 50 ευρώ, δεν είμαι σίγουρη. 

Οι αιματολογικες του προγεννητικου που ρωτάτε, είναι οι πλήρεις εξετάσεις που γίνονται για ομάδα αίματος και ρεζους, πιθανότητα στίγματος μεσογειακής αναιμίας,  λοιμωδη νοσήματα όπως aids, ηπατίτιδα, σύφιλη κτλ. Ως έλεγχος, πραγματοποιείται σε κάθε εγκυμοσύνη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Bellas όπως ακριβώς σου τα είπε η @Agatte είναι ο προγεννητικός έλεγχος. Η ΑΜΗ δεν γράφεται από γιατρό εμένα το μικροβιολογικό μου πήρε 33 ευρώ την έκανα αρχές Φλεβάρη οπότε τα έχω φρέσκα στο μυαλό μου. @Klelia81 πως είναι ο μικρός σου σήμερα?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Chrussa1982 είπε:

@Bellas όπως ακριβώς σου τα είπε η @Agatte είναι ο προγεννητικός έλεγχος. Η ΑΜΗ δεν γράφεται από γιατρό εμένα το μικροβιολογικό μου πήρε 33 ευρώ την έκανα αρχές Φλεβάρη οπότε τα έχω φρέσκα στο μυαλό μου. @Klelia81 πως είναι ο μικρός σου σήμερα?? 

Τα ιδια δυστυχώς. Θα περιμενω να δω πως θα πάει και σμρ και θα παρω τη παιδίατρο τηλ. Δεν πήγαμε σχολειο φυσικά.


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klelia81 είπε:

Τα ιδια δυστυχώς. Θα περιμενω να δω πως θα πάει και σμρ και θα παρω τη παιδίατρο τηλ. Δεν πήγαμε σχολειο φυσικά.

Περαστικα σας!! Εχει κ πυρετο? Εμας μας ειχε πει με πυρετο να παμε για τεστ covid

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Περαστικα σας!! Εχει κ πυρετο? Εμας μας ειχε πει με πυρετο να παμε για τεστ covid

Οχι ευτυχώς δεν καναμε πυρετο αλλα ολο αυτο το μπουκωμα τον εξαντλει. Πριν την καραντινα που ειχε πάλι το ιδιο αλλα με πυρετό πηγαμε στο νοσοκομειο αλλα μου ειπαν οτι δεν εχει τρανταχτα συμπτωματα για να κανει τεστ covid. Γενικά οταν αρρωσταινει τρεμω λιγακι γιατι στα 6 περασαμε μια βαριας μορφη πνευμονία και νοσειλευτηκαμε 15 μερες.


91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Bellas είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Δεν γράφουμε μια λίστα με τι εξετάσεις πρέπει να κάνουμε η έχουμε κάνει μέχρι τώρα. 

Εγώ πχ έχω κάνει ορμονολογικες αλλά για την ΑΜΗ δεν μου την είπε ο γιατρός τώρα θα τις ξανά κάνω και θα τους πω να μου βάλουν και την ΑΜΗ 

Έχω τσεκάρει και θηριώδη απο μόνη μου δεν μου το είπε γιατρός και οι τιμές ήταν οκ 

Πολυ καλή ιδεα!Εγω εχω κανει μονο prg,prl και amh που οντως δε γραφεται κι ειχε νομιζω στο  μικροβιολογικο της γειτονιας 35€.
Κι απο εξετασεις σαλπιγγογραφια.Επειδη νομιζω ειναι ελλείπείς και δε θελω να"προσβαλλω"το γυναικολογο που ισως εχει σκοπο να τις κανουμε αργοτερα,θα απευθυνθω σε καποιον ενδοκρινολογο.Γραφουν αυτοι λογικα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klelia81 είπε:

Οχι ευτυχώς δεν καναμε πυρετο αλλα ολο αυτο το μπουκωμα τον εξαντλει. Πριν την καραντινα που ειχε πάλι το ιδιο αλλα με πυρετό πηγαμε στο νοσοκομειο αλλα μου ειπαν οτι δεν εχει τρανταχτα συμπτωματα για να κανει τεστ covid. Γενικά οταν αρρωσταινει τρεμω λιγακι γιατι στα 6 περασαμε μια βαριας μορφη πνευμονία και νοσειλευτηκαμε 15 μερες.

αμα εισαι αθηνα εχει κατι αυτοκολυτα με ευκαλυπτο που τα βαζεις στο κρεβατι κ ανοιγει η μυτη . Κ εχει κ μια κρεμουλα με ευκαλυπτο για εντριβες για παιδια . Αμα θες στειλε μου να σου πω πως τα λενε . 

Μην ανχωνεσε οσο μεγαλωνουν τα περνανε πιο ελαφρια . 

Just now, despina. είπε:

Πολυ καλή ιδεα!Εγω εχω κανει μονο prg,prl και amh που οντως δε γραφεται κι ειχε νομιζω στο  μικροβιολογικο της γειτονιας 35€.
Κι απο εξετασεις σαλπιγγογραφια.Επειδη νομιζω ειναι ελλείπείς και δε θελω να"προσβαλλω"το γυναικολογο που ισως εχει σκοπο να τις κανουμε αργοτερα,θα απευθυνθω σε καποιον ενδοκρινολογο.Γραφουν αυτοι λογικα?

ναι ο ενδοκρινολογος τα γραφει ολα ζητα του να σου γραψει εξετασεις κ για βιταμινες μην τσιγκουνευτει τις εξετασεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...