Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Καλησπέρα κοριτσι μου!!Εμάς μας βοήθησαν πολύ οι profertil, είχαμε κατακερματισμο και ολιγοασθενοτερατοσπερμια και τελικά συλλάβαμε φυσιολογικα!Βέβαια είναι πανάκριβες αλλα θεωρώ ότι μας βοηθήσανε πολυ!!!Πως είναι η μπουμπου σου??Με το καλό εύχομαι το δευτερο όσο το δυνατόν συντομότερα και ανώδυνα!!!!!!

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια! Πώς ειστε; 

Εγω σχετικά με τα ψώνια έλεγα καποτε οταν θα μείνω εγκυος θα τα πάρω ολα καινουρια να το ευχαριστηθώ. Τώρα που εσκασαν τα διδυμα και βλέποντας τι εξοδα θα προκύψουν εχω πει σε φιλες οτι ρουχαλακια δεν χρειάζονται να μας τα δώσουν, ειδικα αυτα που στην αρχη τα αλλάζουν και γρήγορα. 

18+5 σήμερα και εχω μια απιστευτη ξινιλα, θελω να κανω εμετο, ζαλαδα.. Τι γίνεται ρε κοριτσια το έχετε πάθει κι άλλες; Πανω που ειπα οτι επιτέλους ηρεμησα απο το 1ο τριμηνο, τα ιδια. Ελπίζω να μην κρατήσει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Χθες το μικράκι μας είχε τα κέφια του, σήκωνε δαχτυλάκια, έξυνε το αυτάκι του, μια τρέλα ❤️ Μας είπε με κάθε επιφύλαξη το φύλο, αλλά λέει θα επιβεβαιωθεί στη β επιπέδου.

Να σας ρωτήσω, είχε κάποια ιδιωτική υπάλληλος από εσάς ή κάποια γνωστή σας πρόσφατη εμπειρία με τη διαδικασία χορήγησης της άδειας μητρότητας; Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω είναι η αλήθεια, και τα περισσότερα άρθρα με παραπέμπουν στη διαδικασία χορήγησης του επιδόματος, και όχι της άδειας.

Έχω πητ 12/7, οπότε 56 ημέρες πριν σταματάω τη δουλειά. Πόσο καιρό πριν την άδεια μου πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία και ποια ακριβώς είναι αυτή; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, khaleesi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χθες το μικράκι μας είχε τα κέφια του, σήκωνε δαχτυλάκια, έξυνε το αυτάκι του, μια τρέλα ❤️ Μας είπε με κάθε επιφύλαξη το φύλο, αλλά λέει θα επιβεβαιωθεί στη β επιπέδου.

Να σας ρωτήσω, είχε κάποια ιδιωτική υπάλληλος από εσάς ή κάποια γνωστή σας πρόσφατη εμπειρία με τη διαδικασία χορήγησης της άδειας μητρότητας; Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω είναι η αλήθεια, και τα περισσότερα άρθρα με παραπέμπουν στη διαδικασία χορήγησης του επιδόματος, και όχι της άδειας.

Έχω πητ 12/7, οπότε 56 ημέρες πριν σταματάω τη δουλειά. Πόσο καιρό πριν την άδεια μου πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία και ποια ακριβώς είναι αυτή; 

Θα καταθέσεις την άδεια 56 ημέρες πριν ...δεν μπορείς από τώρα φυσικα. 

Ηλεκτρονικά γίνεται η αίτηση, είναι πάρα πολύ εύκολο αλλά γίνεται 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ.

Δεν κάνεις καμιά απολύτως διαδικασία πέρα από την αίτηση που σου είπα...

 

1 ώρα πρίν, Didimaki13 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Πώς ειστε; 

Εγω σχετικά με τα ψώνια έλεγα καποτε οταν θα μείνω εγκυος θα τα πάρω ολα καινουρια να το ευχαριστηθώ. Τώρα που εσκασαν τα διδυμα και βλέποντας τι εξοδα θα προκύψουν εχω πει σε φιλες οτι ρουχαλακια δεν χρειάζονται να μας τα δώσουν, ειδικα αυτα που στην αρχη τα αλλάζουν και γρήγορα. 

18+5 σήμερα και εχω μια απιστευτη ξινιλα, θελω να κανω εμετο, ζαλαδα.. Τι γίνεται ρε κοριτσια το έχετε πάθει κι άλλες; Πανω που ειπα οτι επιτέλους ηρεμησα απο το 1ο τριμηνο, τα ιδια. Ελπίζω να μην κρατήσει. 

Υπάρχουν μέρες που και εγώ έχω ξινιλες...να τώρα δύο μέρες έχω καούρα...

Αλλά τρώω η Σουζη πολύ ...όποτε πόσο να αντέξει και αυτό;

Πειναωωωωω


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, iwanna24 said:

Θα καταθέσεις την άδεια 56 ημέρες πριν ...δεν μπορείς από τώρα φυσικα. 

Ηλεκτρονικά γίνεται η αίτηση, είναι πάρα πολύ εύκολο αλλά γίνεται 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ.

Δεν κάνεις καμιά απολύτως διαδικασία πέρα από την αίτηση που σου είπα..

Και εγώ αυτό κατάλαβα, ειδικά μετά από το νέο σύστημα που όλα γίνονται ηλεκτρονικά. Με μπέρδεψαν κάποια άρθρα που έλεγαν πως δεν αρκεί η γνωμάτευση του γιατρού σου, αλλά χρειάζεται και ραντεβού σε κέντρο προστασίας μητέρας και παιδιού για κάποιο χαρτί που μετά προσκομίζεις στο ΙΚΑ και έπειτα στον εργοδότη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , khaleesi είπε:

Και εγώ αυτό κατάλαβα, ειδικά μετά από το νέο σύστημα που όλα γίνονται ηλεκτρονικά. Με μπέρδεψαν κάποια άρθρα που έλεγαν πως δεν αρκεί η γνωμάτευση του γιατρού σου, αλλά χρειάζεται και ραντεβού σε κέντρο προστασίας μητέρας και παιδιού για κάποιο χαρτί που μετά προσκομίζεις στο ΙΚΑ και έπειτα στον εργοδότη. 

Όλα θα τα κανονίσει ο γιατρός σου...όταν έρθει η ωρα.

Αν δεν μπορεί να σου γράψει εκείνος ΠΗΤ, σε στέλνει σε γιατρό δικό του και όλα καλά. Πολύ γρήγορα κάνεις τη δουλειά σου, χωρίς πρόβλημα.

Απλά όλα γίνονται 56 μέρες πριν...μην αγχώνεσαι...τον Μάιο. 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, iwanna24 said:

Όλα θα τα κανονίσει ο γιατρός σου...όταν έρθει η ωρα.

Αν δεν μπορεί να σου γράψει εκείνος ΠΗΤ, σε στέλνει σε γιατρό δικό του και όλα καλά. Πολύ γρήγορα κάνεις τη δουλειά σου, χωρίς πρόβλημα.

Απλά όλα γίνονται 56 μέρες πριν...μην αγχώνεσαι...τον Μάιο. 

 

 

 

 

 Α για πειτε και σε μένα! Γιατι εγώ στο πρώτο μου είχα πάει όντως στο κέντρο προστασίας μητέρας και παιδιού και μου έδωσαν απο εκεί χαρτί που το πηγα στον εργοδότη μου. Ο γιατρός δεν είχε αναμειχθεί καθόλου. Τώρα που μιλήσα με την λογιστρια μου ειπε κι αυτή οτι παιρνω χαρτί απο το γιατρό αλλα δεν τα ηξερα καλα οποτε ειπα να το ψαξω και μονη μου!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maraki100 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σας παρακολουθώ απ την αρχη, αλλά μόλις έφτιαξα λογαριασμό. Αν και 2η εγκυμοσύνη, με βοηθάτε πολύ! Κι εγώ πητ 15/7 :)

Καλός ήρθες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Κι εγω νομίζω οτι τα καταλαβαίνω πλεον απλα δεν μπορώ να το πω με σιγουριά :roll:

19η εβδομάδα σήμερα, σε 2 εβδομάδες έχουμε τον υπερηχο καρδιων και θα με δει και ο γιατρος. Συνήθως με βλεπει καθε τρεις εβδομάδες, πρωτη φορα θα κανω ενα μηνα να τις δω και ανησυχω αν ολα ειναι καλα. 

Το Σάββατο θα κανω καμπυλη ζαχάρου, εσεις κοριτσια που εχετε εμπειρία απο τα πρώτα σας είναι τόσο χαλια οσο λενε? Μετα θα αποφασίσουμε αν θα ξεκινησω και ινσουλίνη ή οχι. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Didimaki13 είπε:

Καλημέρα! Κι εγω νομίζω οτι τα καταλαβαίνω πλεον απλα δεν μπορώ να το πω με σιγουριά :roll:

19η εβδομάδα σήμερα, σε 2 εβδομάδες έχουμε τον υπερηχο καρδιων και θα με δει και ο γιατρος. Συνήθως με βλεπει καθε τρεις εβδομάδες, πρωτη φορα θα κανω ενα μηνα να τις δω και ανησυχω αν ολα ειναι καλα. 

Το Σάββατο θα κανω καμπυλη ζαχάρου, εσεις κοριτσια που εχετε εμπειρία απο τα πρώτα σας είναι τόσο χαλια οσο λενε? Μετα θα αποφασίσουμε αν θα ξεκινησω και ινσουλίνη ή οχι. 

 

Με το καλό όλα!είναι αρκετά γλυκό το σιρόπι σαν γεύση αλλά εγώ αντέχω τις γλυκές γεύσεις κ δν μπορώ να πω ζοριστηκα!για λίγο ένιωσα μια μικρή ζάλη κ αυτό!το σιρόπι ήταν με γεύση λεμόνι κ δροσερό απ' το ψυγείο οπότε ίσως βοήθησε κ αυτό!είχε βγει η δεύτερη τιμή τσιμπημενη στο νηστείας δν είχα θέμα κ το πήγαμε με διατροφή κ μέτρηση με.το μηχανάκι 4 φορές την ημέρα μέχρι την γέννα!τώρα στη δεύτερη κύηση θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, khaleesi είπε:

Τι ωραία που μεγαλώνει η παρέα :)

Σήμερα το νιώθω να κάνει βόλτες, σαν μικρές κλωτσιές, αφού τινάζομαι επειδή τρομάζω! 19 και 2!

Εχθές έδωσε κανονική κλωτσιά φάνηκε στη κοιλιά ημουν ξαπλωμένη. Πόσο όμορφο είχα ξεχάσει ποσο όμορφο είναι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Dimi84 είπε:

Εχθές έδωσε κανονική κλωτσιά φάνηκε στη κοιλιά ημουν ξαπλωμένη. Πόσο όμορφο είχα ξεχάσει ποσο όμορφο είναι 

Μπράβο τελειααα!μου φαίνεται μόνο εγώ έχω μείνει χαχαχαχα!εγώ μια φορά την μέρα μπορεί να νιώσω ένα γαργαλητο!είμαι 18 κ 3 μέρες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

@marilia35 αργεί αλλά θα σε ξεκανει!!!

Εμένα την έχει νιώσει και ο σύζυγός δύο φορές...μου λέει ότι την πρώτη κόρη δεν την είχε νιώσει έτσι τόσο νωρίς και νομίζω ότι έχει απόλυτο δίκιο...

Τώρα δίνει γερές και συχνά...ειδικά μόλις φάω.

Είναι ανάλογα στο παιδί τελικά...

Άντε να κάνουμε και τις Β σιγά σιγά όλες, να μπούμε σε μια τελική ευθεία...

Σκέφτομαι τη Β και ένα άγχος το έχω..

Εσείς το σκέφτεστε;

 

 

  • Μου αρέσει 2

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...