Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ναι ναι θα παω μέσα στο ΣΚ. Το ότι η κοιλιτσα μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει είναι νορμαλ; Τα πρωινά ξυπνάω ξεφούσκωτη και όσο προχωρά η μέρα (ίσως επειδή τρώω κιόλας) αρχίζει και φουσκώνει..

      Ναι συμβαίνει αυτό.. Δεν ξέρω γιατί, να πω την αλήθεια.. Αλλά το βράδυ κ εγώ φαινομουν "περισσοτερο έγκυος" σε σχέση με το πρωί..

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

@NONI31 

@vaso_mpempis@katerinaki 86 σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! 

Η αλήθεια είναι ότι πια την ένιωσα Παρασκευή βράδυ και έχει φτάσει Δευτέρα και είχα ένα πολύ ήρεμο σκ. Ειδικά χθες όλη μέρα στον καναπέ την έβγαλα και έφαγα και γλυκά επίτηδες μπας και την ακούσω. Τι να πω. Κρατιέται να μην πάω σε έναν τοπικό ακτινολόγο να μου πει ότι κουνιέται. Σε 10 μέρες έχω τη β επιπέδου οπότε θα δείξει ... 

@eva141722 καλή τύχη σε όλα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια! Σε οσες μετα τον 3ο μηνα σας εδωσε ο γιατρος τα κλασσικα σιδηρο,ασβεστιο,μαγνησιο ειχατε κανει πρωτα εξετασεις γι'αυτα;Εμενα μου δωσε μαλιστα σιδηρο πρωι-βραδυ κ το μονο που εχουμε δει ειναι ο αιματοκριτης μου ο οποιος μαλιστα ειναι μια χαρα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Equality είπε:

Γεια σας κοριτσια! Σε οσες μετα τον 3ο μηνα σας εδωσε ο γιατρος τα κλασσικα σιδηρο,ασβεστιο,μαγνησιο ειχατε κανει πρωτα εξετασεις γι'αυτα;Εμενα μου δωσε μαλιστα σιδηρο πρωι-βραδυ κ το μονο που εχουμε δει ειναι ο αιματοκριτης μου ο οποιος μαλιστα ειναι μια χαρα...

Καλησπερα!!! Απο τον αιματοκριτη νομιζω αποφασιζουν για τον σιδηρο. Κι εμενα μου ειχε δωσει 2 και τον επομενο μηνα μου ειπε με αυτον τον αιματοκριτη μπορεις να παιρνεις 1. 

Ασβεστιο εγω κανω, δεν εχω ελλειψη αλλα παιρνω 1 τη μερα

Μαγνησιο νομιζω δεν εχω κανει. Παιρνω 2 τη μερα. Στην 1η μου εγκυμοσυνη δεν επαιρνα, τωρα μου ειπε θα παιρνω μετα την αυχενικη μεχρι να γεννησω. Δεν ξερω αν παιζει ρολο που ειχα πολλες αιμοραγιες στο 1ο τριμηνο.

Ολα καλο κανουν, κακο δεν κανουν.. αυτο εχω καταλαβει.

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και η υπερβολική αύξηση δεν κάνει καλό. Εχω ακούσει από άλλες κοπέλες ότι τις παρακολουθούν αιματολογικές εξετάσεις και μόνο όταν έχουν έλλειψη τους δίνουν συμπληρώματα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Equality είπε:

Σκέφτομαι και η υπερβολική αύξηση δεν κάνει καλό. Εχω ακούσει από άλλες κοπέλες ότι τις παρακολουθούν αιματολογικές εξετάσεις και μόνο όταν έχουν έλλειψη τους δίνουν συμπληρώματα

Καλα αν εχεις παρα πολυ συμφωνοι. Αν και δε νομιζω να δεις αυξηση γιατι αλλαζουν οι αναγκες στο 2ο 3μηνο. Εγω ειμαι στα ορια προς τα κατω και στον αιματοκριτη και στο ασβεστιο.. 

Οπως οταν ξεκινησα  οποτε ισως αν δεν ειχα παρει να επεφτε κατω απο τα ορια. Αν εχεις πολυ δεν ξερω.

Μαγνησιο νομιζω δεν εχω κανει αλλα εκανα συσπασεις της μητρας. Νομιζω γι αυτο το δινουν. 

Καλυτερα να ρωτησεις και τον γιατρο σου για οτι αμφιβολιες εχεις για να σου φυγει η ανησυχια.

Κατα τ αλλα πως παει η εγκυμοσυνη;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Καλα αν εχεις παρα πολυ συμφωνοι. Αν και δε νομιζω να δεις αυξηση γιατι αλλαζουν οι αναγκες στο 2ο 3μηνο. Εγω ειμαι στα ορια προς τα κατω και στον αιματοκριτη και στο ασβεστιο.. 

Οπως οταν ξεκινησα  οποτε ισως αν δεν ειχα παρει να επεφτε κατω απο τα ορια. Αν εχεις πολυ δεν ξερω.

Μαγνησιο νομιζω δεν εχω κανει αλλα εκανα συσπασεις της μητρας. Νομιζω γι αυτο το δινουν. 

Καλυτερα να ρωτησεις και τον γιατρο σου για οτι αμφιβολιες εχεις για να σου φυγει η ανησυχια.

Κατα τ αλλα πως παει η εγκυμοσυνη;

Μια χαρα,δεν εχω θεματα.
Χτες εκανα την αυχενικη και περιμενω τις αιματολογικες.Επειδη ειμαι 41 μου προτεινε αμνιο ή Nipt.
Εχει καποια απο εσας εμπειρια?Τι να κανω απο τα δυο?Και ποσο στοιχιζουν?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Equality είπε:

Γεια σας κοριτσια! Σε οσες μετα τον 3ο μηνα σας εδωσε ο γιατρος τα κλασσικα σιδηρο,ασβεστιο,μαγνησιο ειχατε κανει πρωτα εξετασεις γι'αυτα;Εμενα μου δωσε μαλιστα σιδηρο πρωι-βραδυ κ το μονο που εχουμε δει ειναι ο αιματοκριτης μου ο οποιος μαλιστα ειναι μια χαρα...

Ακριβώς έτσι και σε εμένα. Και ο αιματοκρίτης μου όταν μου το έδωσε ήταν στο 39. Νομίζω ότι απλώς είναι τακτική Ελλήνων γιατρών αυτή. Να γράφουν αυτά τα τρία προληπτικά. Δεν ξέρω αν είναι σωστό. Πάντως αυτό το μήνα μου έπεσε 0,5 με τη λήψη σιδήρου πρωί βράδυ. 

πρίν από 49 λεπτά , Equality είπε:

Μια χαρα,δεν εχω θεματα.
Χτες εκανα την αυχενικη και περιμενω τις αιματολογικες.Επειδη ειμαι 41 μου προτεινε αμνιο ή Nipt.
Εχει καποια απο εσας εμπειρια?Τι να κανω απο τα δυο?Και ποσο στοιχιζουν?

Καλά αποτελέσματα! Η ηλικία από μόνη της δεν σε οδηγεί υποχρεωτικά σε τίποτα από τα δύο. Ο εμβρυομητρικος θα σε κατευθύνει αφού πάρει και τις αιματολογικές. Αν το ποσοστό είναι πολύ χαμηλό για down δεν προτείνουν τίποτα από τα δύο. Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κάνεις νιπτ (550€ πάνω κάτω) το οποίο σου δείχνει με μεγαλύτερη ασφάλεια το down, για τα υπόλοιπα σύνδρομα δεν είναι πάντα αξιόπιστο. Η αμνιοπαρακέντηση είναι άλλο πράγμα και τη συστήνουν όταν δουν κάτι περίεργο στην αυχενική, γιατί έχει ποσοστό αποβολής.  Είναι εξέταση που δείχνει 100% αν πάσχει από κάτι το βρέφος. Γενικά πλέον δεν την προτείνουν εκτός και αν συντρέχει λόγος ανησυχίας, δηλαδή αν το υποδεικνύει η αυχενική. Κοστίζει από 400€ νομιζω και πάει όσο θες...ανάλογα με τι εξετάζεις. 

@Equality συμπλήρωσα την απάντηση μου, αν έχεις απορία πες μου. Πηγες σε πιστοποιημένο γιατρό για αυχενική;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, KONNA28 είπε:

Κορίτσια καλησπερα

 

Ποσες από εσάς ακολουθούν αντιπηκτική αγωγή και τι σας έχουν πει για τον τοκετό ;

Εγω κανω αντιπηκτικες. Στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχε πει να μην κανω την προηγουμενη μερα απο την καισαρικη. Το θεμα με τις αντιπηκτικες ειναι οτι αν ξεκινησει ο τοκετος κι εχεις κανει μεσα στο προηγουμενο 24ωρο ενεση, δεν μπορουν να σου κανουν επισκληριδιο...αυτο ηταν και το αγχος μου γιατι στην περιπτωση μου που θα πηγαινα σιγουρα με καισαρικη, ετσι και αποφασιζε ο μικρος μου να ερθει πριν το προκαθορισμενο ραντεβου, θα επρεπε να μου κανουν ολικη ναρκωση και δεν το ηθελα καθολου αυτο!!Ευτυχως, ολα πηγαν βασει προγραμματος ομως...

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, katerinaki 86 said:

Εγω κανω αντιπηκτικες. Στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχε πει να μην κανω την προηγουμενη μερα απο την καισαρικη. Το θεμα με τις αντιπηκτικες ειναι οτι αν ξεκινησει ο τοκετος κι εχεις κανει μεσα στο προηγουμενο 24ωρο ενεση, δεν μπορουν να σου κανουν επισκληριδιο...αυτο ηταν και το αγχος μου γιατι στην περιπτωση μου που θα πηγαινα σιγουρα με καισαρικη, ετσι και αποφασιζε ο μικρος μου να ερθει πριν το προκαθορισμενο ραντεβου, θα επρεπε να μου κανουν ολικη ναρκωση και δεν το ηθελα καθολου αυτο!!Ευτυχως, ολα πηγαν βασει προγραμματος ομως...

Είχατε κανονίσει να κάνετε καισαρικη για τις αντιπηκτικές ή γι άλλο λόγο .Εμένα μου είπε ότι αν πάμε φυσιολογικά θα με παρακολουθεί κάθε μέρα για να κοψω τις αντιπηκτικές αλλά φοβάμαι και εγώ μην δεν προλάβω πρώτον ή μην μου πει για πρόκληση τοκετού που έχω ακούσει ότι έχει πολύ πόνο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, KONNA28 είπε:

Είχατε κανονίσει να κάνετε καισαρικη για τις αντιπηκτικές ή γι άλλο λόγο .Εμένα μου είπε ότι αν πάμε φυσιολογικά θα με παρακολουθεί κάθε μέρα για να κοψω τις αντιπηκτικές αλλά φοβάμαι και εγώ μην δεν προλάβω πρώτον ή μην μου πει για πρόκληση τοκετού που έχω ακούσει ότι έχει πολύ πόνο 

Οχι, εγω θα πηγαινα ετσι κι αλλιως με καισαρικη. Ειναι λιγο θεμα αυτο, το καταλαβαινω αλλα να σκεφτεσαι θετικα!! Ειναι και θεμα τυχης...εμενα μου εσπασαν τα νερα την ωρα που με ετοιμαζαν για την καισαρικη, οποτε ετσι κι αλλιως θα γεννουσα εκεινη την ημερα, οποτε ημουν και τυχερη. Εμπιστευσου τον γιατρο σου κι ολα θα πανε κατ' ευχην!!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Rafailiapan είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε; Εγώ μόλις έκανα τη καμπύλη γλυκόζης,για την ακρίβεια είμαι ακόμα στο διαγνωστικό και περιμένω σε λίγο να μου πάρουν τελευταία φορά αίμα! Ευτυχώς δεν με πείραξε μέχρι στιγμής και το καλό είναι ότι ήταν σαν λεμονάδα,εγώ περίμενα να είναι σκέτη η γλυκόζη... νιώθω λίγο περίεργα αλλά όχι κάτι τραγικό, ανυπομονώ να φάω!!!! Η μικρή έκανε πάρτυ χαχαχχα!

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafailiapan είπε:

 

Καλά αποτελέσματαααα

Κορίτσια μου, έχει 2 μέρες που ξεκίνησα κι εγώ να νιώθω τη μπαμπούλα μου! Έχω μπει 21 εβδομάδα. Είναι μικρές κινησούλες περίπου 3-4 φορές μέσα στη μέρα. Νομίζω αν δεν είχα άλλο παιδί δεν θα το καταλάβαινα.. είναι τόσο αδύναμες αλλά ξεκάθαρα είναι αυτή και όχι εντρερο κλπ!!! Η χαρά είναι τεράστια κορίτσια! Χαζογελάω μόνη μου όλη την ώρα και της μιλάω (τη λέω ¨μικρή σταλίτσα¨) ! Πόσο πιο ήρεμες είμαστε όταν "ακούμε¨ τα μωράκια μας... την επόμενη εβδομάδα θα πάω να τη δω και 8/7 έχω β επιπέδου!

Σας φιλώ όλες στην κοιλίτσααααααα :wub:

  • Μου αρέσει 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Καλά αποτελέσματαααα

Κορίτσια μου, έχει 2 μέρες που ξεκίνησα κι εγώ να νιώθω τη μπαμπούλα μου! Έχω μπει 21 εβδομάδα. Είναι μικρές κινησούλες περίπου 3-4 φορές μέσα στη μέρα. Νομίζω αν δεν είχα άλλο παιδί δεν θα το καταλάβαινα.. είναι τόσο αδύναμες αλλά ξεκάθαρα είναι αυτή και όχι εντρερο κλπ!!! Η χαρά είναι τεράστια κορίτσια! Χαζογελάω μόνη μου όλη την ώρα και της μιλάω (τη λέω ¨μικρή σταλίτσα¨) ! Πόσο πιο ήρεμες είμαστε όταν "ακούμε¨ τα μωράκια μας... την επόμενη εβδομάδα θα πάω να τη δω και 8/7 έχω β επιπέδου!

Σας φιλώ όλες στην κοιλίτσααααααα :wub:

Αααχ τι ωραία!! Μπράβο! Είναι τέλειο να νιώθουμε τα μικρακια...εγώ πλέον τη νιώθω κάθε μέρα τη δικιά μου και χαίρομαι! Είμαι 23 + 3 μέρες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Margr είπε:

Καλά αποτελέσματα! Η ηλικία από μόνη της δεν σε οδηγεί υποχρεωτικά σε τίποτα από τα δύο. Ο εμβρυομητρικος θα σε κατευθύνει αφού πάρει και τις αιματολογικές. Αν το ποσοστό είναι πολύ χαμηλό για down δεν προτείνουν τίποτα από τα δύο. Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κάνεις νιπτ (550€ πάνω κάτω) το οποίο σου δείχνει με μεγαλύτερη ασφάλεια το down, για τα υπόλοιπα σύνδρομα δεν είναι πάντα αξιόπιστο. Η αμνιοπαρακέντηση είναι άλλο πράγμα και τη συστήνουν όταν δουν κάτι περίεργο στην αυχενική, γιατί έχει ποσοστό αποβολής.  Είναι εξέταση που δείχνει 100% αν πάσχει από κάτι το βρέφος. Γενικά πλέον δεν την προτείνουν εκτός και αν συντρέχει λόγος ανησυχίας, δηλαδή αν το υποδεικνύει η αυχενική. Κοστίζει από 400€ νομιζω και πάει όσο θες...ανάλογα με τι εξετάζεις. 

@Equality συμπλήρωσα την απάντηση μου, αν έχεις απορία πες μου. Πηγες σε πιστοποιημένο γιατρό για αυχενική;

Σε ευχαριστω πολυ!
Ναι,πηγα σε πιστοποιημενο γιατρο.Πηρα τα συνδυαστικα αποτελεσματα και ειναι η Τρισωμια 21 1/1481,η Τρισωμια 18 1/3720 και η Τρισωμια 13 1/11232.Νομιζω ειναι καλα,το ιδιο μου ειπε κι ο γιατρος,ομως θελει να κανουμε Nipt.Αμνιο θα κανουμε μονο αν δειξει κατι η Nipt που δεν το πιστευω.
Μονο για την τρισωμια 21 ειναι αξιοπιστη η Nipt?
Ο γιατρος μου συνεργαζεται με το Μητερα και εχει 560€

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...