Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

Καλά θηλασαμε, τωρα πως αποθηλαζουμε;;;


Recommended Posts

On 2/7/2022 at 7:24 PM, Milena said:

@Roulaa@ περαστικα και γρήγορα!!!

Κορίτσια μεγαλωνουν τοσο γρήγορα τα μπεμπακιααα, χαίρομαι πολύ για ολες σας!!! Εμενα χθες απο το πουθενά συνέβη το ανελπιστο, ξεκίνησε να θηλαζει κανονικά. Χωρις να εκνευριζεται χωρις τπτ (ειναι μετρημένες οι φορές που την εχω βάλει στήθος). Δλδ στις 8μιση θήλασε μετά 11:30 ήπιε αντλημενο απο το μπιμπερο και κοιμήθηκε.Σημερα το πρωί θηλασε στις 9 μετά στις 11:30 και στις 14:30 επειδή πήγα δουλειά και εμεινε με τον μπαμπά της ήπιε ξανα αντλημενο.Και όταν γυρισα ενω περιμενα πως δεν θα έχει την υπομονή αυτή τσουπ!βολευτηκε στο στήθος και εφαγε κανονικά. Δεν μπορω να περιγράψω τη χαρά μου!!Και ενω τις τελευταίες 2-3 μέρες δεν πολυκαθοταν μονη της, χθες και σήμερα  στο ρηλαξ η στο καρότσι την εχει καταβρει, κάθεται και κοιτάει και μιλάει οσο με βλέπει να μαγειρευω η να κάνω κάτι άλλο.Δεν ξερω αν θα κρατήσει ο θηλασμός, παντως θα το προσπαθήσω πολύ τωρα που πιάνει τοσο καλά και ειναι καλοδιαθετη.Απλα δεν ξερω τι να κάνω ακριβώς με τις αντλησεις τώρα, γιατί λογικα οταν θα ειναι ωρα να θηλάσει δεν θα πρέπει να έχω κάνει αντληση νωρίτερα. Αν εχετε οποιαδήποτε συμβουλή για το θηλασμό πειτε μου!!!

 

 

13 hours ago, Strawberry* said:

είναι πολύ δύσκολο. ένα βράδυ που με έκανε πιπιλα για δύο ώρες του είπα μόνο αγκαλιά και το πρωί θα σου ξανά δώσω και τέτοιο κλάμα δεν τον έχω ξανά δει να κάνει. με παραπονο και καημο. αλλά δεν άντεχα. έλεγα αν θηλάζει μια το πρωί και μια το βράδυ για να κοιμηθεί θα το κρατούσα και θα έκανα κ ετ χωρίς φάρμακα να δοκιμάσω αλλά είναι φορές που θηλάζει όλη μέρα και λένε για συσπάσεις οπότε δεν θα ήθελα να το ρισκάρω αν και ξέρω κοπέλες που θηλαζαν σε όλη την εγκυμοσύνη τους.

Ναι είναι δύσκολος ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη... Έχεις μεγάλη ενόχληση συνήθως. Εμένα πλέον δεν αντέχω να με κάνουν πιπίλα.. συσπάσεις μέχρι στιγμής δεν έχω παρότι θηλαζω δύο, ενώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα κάποιες όταν θήλαζα τώρα δεν καταλαβαίνω κάτι... Καλύτερα κιόλας!!  Στην μεγάλη πλέον προσπαθώ να βάζω κάποια όρια... Την ρωτάω ποτέ θέλει γάλα και πότε όχι... 

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/2/2022 at 10:29 ΠΜ, valentina23 είπε:

@Καντι αυτός είναι και ο δικός μου προβληματισμός εδώ και πολύ καιρό!!!Κατάφερα να τη θηλαζω ένα χρόνο αλλά δυσκολεύομαι να αποθηλασω.. ψυχολογικά δεν νιώθω έτοιμη αν και έχω κουραστεί γιατί όλο το βράδι ξυπνάει και έως τώρα δεν έχω κοιμηθεί ποτέ σερί,επίσης θέλω να πιω ένα καφεδάκι να κάνω ένα τσιγάρο σαν μανιώδης καπνίστρια που ήμουν,ούτε κόκα κόλα δεν έχω πιει που λέει ο λόγος γιατί φοβάμαι.δεν το συζητάω για τον περίγυρο που με κοιτάει σαν εξωγήινο όταν λέω ότι ακόμα θηλαζω..:unsure:σκέφτομαι τώρα που θα πάμε παιδίατρο για τις πρώτες εξετάσεις να ζητήσω να μου δώσει σκόνη να ξεκινήσω πχ να δίνω βράδι πριν κοιμηθεί για να την κρατάει και σιγά σιγά να αποκόψει αν και δεν τη βλέπω είναι κολλημένη με το στήθος αλλά και γω μαζί έχω δεθεί με το μωρό και θεωρώ ότι είναι η καλύτερη στιγμή όταν κουρνιάζει πάνω στο στήθος..

Συγνώμη που πεταχτηκα

Κι εγω δεν ήμουν έτοιμη. Η μια μαια μου ειπε οτι πρεπει να αποθηλαζουμε οταν τον ενα μέλος απο τα δυο δεν θελει αλλο να θηλάζει. Εμεις προφανώς δεν ηθελε κανένα απο τα δυο να αποθηλασει!

 Πλεον ο μικρός κοιμάται πολυ καλυτερα περιπου στις 9.30-5 του δίνω 120 μλ και ξανακοιμαται ως τις 8. Ειμαι πολυ ευχαριστημένη!

 Καφε έπινα καθε μερα απο την εγκυμοσυνη και στον θηλασμό ενα ντεκαφεινε , τωρα που άρχισα τον κανονικό νιώθω πολυ καλυτερα.  Τσιγάρα επισης εκανα 3 την μερα απο οταν εγινε δυο μηνών. Με σύμβουλο θηλασμού επισης που το ειχα συζητησει μου ειχε πει οτι δεν πειραζει θελουμε η μαμά να ειναι χαλαρή και χαρούμενη και τα οφέλη του θηλασμού ειναι πολυ μεγαλύτερα απο το να τον διακόψω γι αυτόν τον λόγο.

τι εξετασεις θέλεις να κανει;

και για μενα ο τρόπος που θήλαζε ηταν μαγικός!

On 11/2/2022 at 10:51 ΠΜ, *Μυρτώ είπε:

Γεια σας κορίτσια! Να σας πω κι εγώ τι έκανα, γιατί όλες αγχωνόμαστε για να θηλάσουμε αλλά κι ο αποθηλασμος είναι εξίσου αγχωτικός. Για αρχή, ο δικός μου ήταν κοντά 2 ετών, όταν  ξεκινήσαμε να αποθηλάζουμε κι άρα καταλάβαινε περισσότερα, όταν του έλεγα "τώρα η μαμά δεν μπορεί να θηλάσει, γιατί... ", πράγμα που βοήθησε στη μείωση για αρχή. Περίπου ένα 5-6 μηνο μας πήρε αλλά χωρίς καμία πίεση. 

Για αρχή, είχα μειώσει τους θηλασμούς σε πρωί-μεσημέρι-βράδυ και νυχτερινούς. Τους νυχτερινούς έκοψα πρώτους. Όταν έψαχνε στήθος τον σηκώναμε, του δίναμε νεράκι και τον κουνούσαμε στην κουνιστή καρέκλα θηλασμού πότε εγώ, πότε ο μπαμπάς του. Εκεί κουραστήκαμε πολύ στην αρχή, γιατί ήταν άγνωστο αν θα κοιμηθεί κατευθείαν ή μετά από 2 ώρες... Μετά έκοψα τους πρωινούς. Με το που ξυπνούσε, σηκωνόμουν και του ετοίμαζα πρωινό και απέφευγα να τον θηλάσω. Οι μεσημεριανοί ήταν επίσης ζόρι, γιατί δεν κοιμόταν αλλιώς κι έτσι τον βάζαμε στο καρότσι και κάναμε βόλτες μέχρι να κοιμηθεί. Όλα αυτά έγιναν στην καραντίνα και δουλεύαμε και οι δυο από το σπίτι, πράγμα που βόλευε από πολλές μεριές. Οι βραδινοί ήταν οι τελευταίοι. Τους κόψαμε στις καλοκαιρινές διακοπές μας. Ξέραμε ότι όπως και να χει θα δυσκολευτούμε να κοιμηθεί λόγω αλλαγής ρουτίνας, αλλαγή σπιτιού κλπ και είπαμε αφού δεν θα κοιμηθούμε ούτε εμείς ας το δοκιμάσουμε. Ξαπλώσαμε με μουσική με αστεράκια στο ταβάνι και σιγά σιγά άρχιζε τα καταφέραμε. 

Τέλος, να πω ότι 2,5 ετών αποθήλασε εντελώς. Από τότε κοιμάται σερί (μέχρι τότε ξυπνούσε συχνά πυκνά το βράδυ). Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό. Επίσης, μου έκοψε σταδιακά και τους μεσημεριανούς ύπνους... 

Καλή τύχη κορίτσια! 

Α μου το πρότειναν κι εμενα να του δίνω νερό, εντάξει εγινε χαμός. Αν ηταν μιλούσε θα με έβριζε :twisted:

On 11/2/2022 at 12:03 ΜΜ, IrenP είπε:

Αχ.. μια απο τα ιδια κοριτσια.. πρεπει να αποθηλασω για να ξεκινησω επομενη προσπαθεια, παρολο που θα κανω φυσικους.. ειναι 2 ετων η μικρη.. δε θελω.. δε μπορω.. νιωθω οτι θα της στερησω κατι πολυτιμο και οτι ειναι εγωιστικο απ μερους μου να της το στερησω. Σκεφτομαι ολα τα θετικα του μητρικου γαλακτος.. αν και ολοι μου λενε τωρα και που τη θηλαζεις δε της προσφερεις τιποτα.. δε ξερω.. ο παπαβεντσης, νομιζω, ειχε ανεβασει τις προαλλες πως μετα τα 2 ετη, το μητρικο γαλα γινεται παλι golden liquid γιατι εχει μειωθει σε ποσοτητα αλλα ειναι φουλ σε αντισωματα κλπ κλπ.. εχω μπερδευτει.. μεγαλωνω και σιγα μην εχω τα ιδια ωαρια που ειχα πριν 3 χρονια... μεχρι που σκεφτηκα να πω ψεματα οτι αποθηλασα, να κανω φυσικους μηπως και μαζεψουμε τιποτα - εμεις εχουμε και προεμφυτευτικο - και να μην κανω ουτε οβιτρελ... εν τω μεταξυ, η μικρη κολλημενη στο βυζι!

Κάνε φυσικούς κι αν δεν πάει καλα ισως το πάρεις απόφαση να απο θηλασεις.

On 11/2/2022 at 12:48 ΜΜ, Ntepaki22 είπε:

Κορίτσια συγνώμη που πετάγομαι εμένα ο αποθηλασμος μου φαντάζει μακρινό σενάριο.. αν κ οι αντοχές μου είναι απίστευτα μειωμένες!! Θηλάζω δύο..ένα νήπιο 21 μηνών κ ένα μωρό 5μιση μηνών... Και είμαι έγκυος στο τρίτο!! Δεν θέλω να αδικήσω κανένα από τα τρία... Η μεγάλη δεν ξέρω πότε θα αποθήλασει ειδικά που το έχει συνδιάσει με τον ύπνο.

Ω εισαι αξιοθαύμαστη! Να που μια χαρα μένεις εγκυος θηλαζοντας.

 Δεν ειναι θεμα αδικίας , νομιζω οτι θα ζηλέψει πολυ η μεγαλη αν σε δει οτι συνεχίζεις με τα δυο μικρότερα και λογικό ειναι σαν  να ταΐζεις ή αγκαλιάζεις  τα δυο και στο ενα σου παιδί λες όχι.

On 11/2/2022 at 1:31 ΜΜ, mama16 είπε:

Κ εγώ δεν φσνταζομουν ποτέ ότι ο αποθηλασμος θα ήταν τόσο δύσκολος. Νόμιζα ότι όταν αποφασίσω να αποθηλασω θα το έκανα κιόλας. Είχα πει ότι μέχρι τα 2 θα θηλάσω.. Από τότε έχουν περάσει +9 μήνες κ ακόμα θηλάζουμε ακάθεκτοι! Δεν ξέρω πως να τον σταματήσω. Κ θηλάζει οπότε θέλει, αν του πω όχι κλαίει χωρίς σταματημό

Παρτον αγκαλιά και παίξτε με κατι. Απέσπασε του την προσοχή. Και το στήθος καλα κλεισμένο μεσα στο σουτιέν με ζιβάγκο. Χαχα

On 11/2/2022 at 2:51 ΜΜ, Minnie7 είπε:

Απ’π ό,τι βλέπω πολλές έχουμε το θέμα αυτό...Η αλήθεια είναι ότι παρακολουθώντας τα σεμινάρια της Φαιναρέτης πριν τη γέννα είχε αναφέρει η μαία ότι για πολλές γυναίκες ο αποθηλασμός είναι πιο δύσκολος από το θηλασμό αλλά δεν μπορούσα να το πιστέψω τότε.

Ψυχολογικά κι εγώ δεν είμαι έτοιμη (είναι 12 μηνών το μωρό μου) αλλά είμαι σχεδόν 41 με άσχημο ορμονικό προφίλ και παθολογικό σπέρμα, οπότε θα ήθελα να προσπαθήσω να μαζέψω έμβρυα κυρίως για να έχει αδερφάκι.

Εμένα δεν πήρε ποτέ πιπίλα, ποτέ μπιμπερό και κάνουμε και συγκοίμηση. Μέχρι τον 5ο τον είχα σε next to me αλλά μετά πήρε θέση στο κρεβάτι ανάμεσα μας...Μου ήταν πολύ κουραστικό να σηκώνομαι να τον θηλάζω τις πολλές φορές που ξυπνούσε... Στην κούνια δεν μπήκε ποτέ.... Οπότε κοιμόμαστε μαζί και τα «μυρίζει»....

Έχει συνδυάσει και τον υπνο με το ζιζι και  γίνεται ακόμα πιο δύσκολο. Ξεκίνησα εδώ και ένα μηνα να προσπαθώ να μειώσω θηλασμούς.Μέσα στη μέρα προσπαθώ να τον απασχολώ με διάφορα παιχνίδια, τον ένα ημερήσιο ύπνο του τον κανω πλέον στο καρότσι.

Τωρα προσπαθώ να του κόψω το δεύτερο με μάρσιπο και πέρα δώθε 40 λεπτά...μάλλον κι αυτά δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά τι να κάνω...

Τη νύχτα δεν τολμώ να την ακουμπήσω ακόμα... όταν ξυπνάει και δεν του δίνω σπαράζει, σπαράζω κι εγώ μαζί....Θέλω να γίνει όσο πιο ομαλά γίνεται για το μωρό.

Οι τρίτοι θεωρούν ότι είναι απλό αλλά εγώ το βλέπω βουνό...Τουλάχιστον διαπιστώνω ότι δεν είμαι μόνη

@Strawberry*

Μηπως είμασταν στο ίδιο γκρουπ στη φαιναρετη; Με την Μαρία τα εκανες;

23 ώρες πρίν, Strawberry* είπε:

και εμενα πιπιλα τιποτα, μπιμπερο ουτε καν, δοκιμασα φρεσκο γαλα το φτυνει..μια ομορφια. και εγώ δεν αντέχω να τον βλέπω να κλαίει για θηλασμο και να τον αφήνω να σπαραζει. δεν ξέρω πως θα το κάνουμε. είχαμε φτάσει στο καλο σημειο κ τώρα ξανά σαν νεογέννητο. αν φτάσουμε σεπτεμβρη με θηλασμο θα δοκιμάσω ετ έτσι.

Επισης πιπιλα δεν πηρε ποτε. Ουτε μασητικα.

  • Μου αρέσει 3

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Καντι είπε:

Παρτον αγκαλιά και παίξτε με κατι. Απέσπασε του την προσοχή. Και το στήθος καλα κλεισμένο μεσα στο σουτιέν με ζιβάγκο. Χαχα

Προσπαθώ να του αποσπαω την προσοχή αλλά όλη μέρα μου είναι δύσκολο.. 1-2 το δέχεται, μετά αρχίζει αντιδράει. Κ με το που με δει ότι κάθομαι στον καναπέ έρχεται μέσα σε δευτερόλεπτα, αφήνει τα παιχνίδια όλα για να χαλαρώσει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Το κάνω εικόνα να έρχεται το μωρό να θηλάσει και γω να λέω ότι δεν έχω τελείωσε ,αυτή να κλαίει σπαρακτικά και να με κοιτάζει με θλιμμένο μουτράκι και με πιάνει κατάθλιψη!!το σκέφτομαι και στεναχωριέμαι ...που να το ζήσω κιόλας...

Ο ίδιος ο παιδίατρος μου είπε ότι μετά τον χρόνο δεν έχει νόημα ο θηλασμός..δεν θ αναφέρω γνωστούς και συγγενείς τι λένε...ενώ στην αρχή το έλεγα με καμάρι τώρα το κρύβω..όχι ότι με νοιάζει αλλά δεν μπορώ τα βλακωδη σχόλια...

Ουφ τελικά όντως δύσκολο πράγμα ο αποθηλασμος...εγώ το βρίσκω πιο δύσκολο κι απ' το θηλασμό...

Εντάξει μπορει να σε εκπλήξει η μικρή. Να μην κανει τέτοιο μουτράκι... κι εμενα ο παιδίατρος μου ειπε ως τους 10 μηνες παιρνει, απο εκεί και πέρα ειναι μονο το δέσιμο.

πρίν από 8 λεπτά , mama16 είπε:

Προσπαθώ να του αποσπαω την προσοχή αλλά όλη μέρα μου είναι δύσκολο.. 1-2 το δέχεται, μετά αρχίζει αντιδράει. Κ με το που με δει ότι κάθομαι στον καναπέ έρχεται μέσα σε δευτερόλεπτα, αφήνει τα παιχνίδια όλα για να χαλαρώσει!!!!!

Αχ το φαντάζομαι , σαν να λέει πήρες θεση; Έφτασα κι εγω!

  • Χαχα 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Καντι said:

Κι εγω δεν ήμουν έτοιμη. Η μια μαια μου ειπε οτι πρεπει να αποθηλαζουμε οταν τον ενα μέλος απο τα δυο δεν θελει αλλο να θηλάζει. Εμεις προφανώς δεν ηθελε κανένα απο τα δυο να αποθηλασει!

 Πλεον ο μικρός κοιμάται πολυ καλυτερα περιπου στις 9.30-5 του δίνω 120 μλ και ξανακοιμαται ως τις 8. Ειμαι πολυ ευχαριστημένη!

 Καφε έπινα καθε μερα απο την εγκυμοσυνη και στον θηλασμό ενα ντεκαφεινε , τωρα που άρχισα τον κανονικό νιώθω πολυ καλυτερα.  Τσιγάρα επισης εκανα 3 την μερα απο οταν εγινε δυο μηνών. Με σύμβουλο θηλασμού επισης που το ειχα συζητησει μου ειχε πει οτι δεν πειραζει θελουμε η μαμά να ειναι χαλαρή και χαρούμενη και τα οφέλη του θηλασμού ειναι πολυ μεγαλύτερα απο το να τον διακόψω γι αυτόν τον λόγο.

τι εξετασεις θέλεις να κανει;

και για μενα ο τρόπος που θήλαζε ηταν μαγικός!

Α μου το πρότειναν κι εμενα να του δίνω νερό, εντάξει εγινε χαμός. Αν ηταν μιλούσε θα με έβριζε :twisted:

Κάνε φυσικούς κι αν δεν πάει καλα ισως το πάρεις απόφαση να απο θηλασεις.

Ω εισαι αξιοθαύμαστη! Να που μια χαρα μένεις εγκυος θηλαζοντας.

 Δεν ειναι θεμα αδικίας , νομιζω οτι θα ζηλέψει πολυ η μεγαλη αν σε δει οτι συνεχίζεις με τα δυο μικρότερα και λογικό ειναι σαν  να ταΐζεις ή αγκαλιάζεις  τα δυο και στο ενα σου παιδί λες όχι.

Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι μένεις έγκυος , αν έχεις αδιαθετησει... Μερικές γυναίκες αργούν και άλλες πάλι έχουν αμέσως .. είναι θέμα ορμονών λογικά. Αν και είναι καλύτερα να μην έχεις περίοδο τόσο νωρίς γιατί ουσιαστικά η φύση προστατεύει το μωρό μέχρι να μεγαλώσει... Έτσι νομίζω!! Αδικίας ως προς τις μικρουλες γιατί και αυτές θέλω να τις θηλάζω... Και ελπίζω να έχω αντοχές για να το κάνω... Βέβαια δεν θέλω να τραβήξει μέχρι τα 5 με 6... Μέχρι τα δυόμιση τρία εκεί πιστεύω θέλω να τις φτάσω... Αν κ πλέον ακολουθώ τις ανάγκες των παιδιών... Η μεγάλη ξυπνάει για γάλα , ενώ η μικρή κοιμάται σχεδόν όλη την νύχτα σερί... Είναι στο παιδί τελικά... Οι αφύπνισεις με έχουν κουράσει!!


 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Καντι άσε έχω τόση στέρηση που βλέπω στον ύπνο μου ότι καπνίζω και πίνω καφέ!!!Έκοψα το τσιγάρο τελείως στα τέλη της εγκυμοσύνης,πριν έκανα και γω 2,3 μέχρι να το κόψω τελείως..όσο περνάει κ καιρός αντί η επιθυμία μου για τσιγάρο να κοπάσει τόσο φουντώνει...με πιάνει κατάθλιψη ώρες ώρες αλλά δεν διανοουμαι να το βάλω στο στόμα μου έστω και μια τζούρα...η πίεση που νιώθω πάντως είναι φοβερή....την αλλά εβδομάδα χρονίζει η μπέμπα και κάνουμε τις πρώτες εξετάσεις..λογικά γενική αίματος,σίδηρος,φεριττινη, θυροειδή,βιταμίνη ντε ,και άλλες δεν ξέρω ποιες άλλες γραφουν..εσείς δεν κάνατε στον χρόνο;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Προσπαθώ να του αποσπαω την προσοχή αλλά όλη μέρα μου είναι δύσκολο.. 1-2 το δέχεται, μετά αρχίζει αντιδράει. Κ με το που με δει ότι κάθομαι στον καναπέ έρχεται μέσα σε δευτερόλεπτα, αφήνει τα παιχνίδια όλα για να χαλαρώσει!!!!!

προσπαθα την ανοιξη

πιστευω λιγο που θα μεγαλωσει,λιγο που θα βγαινετε θα ναι πιο ευκολο

κοριτσια εγω πριν γινω 6μ εγκυος στο πρωτο παιδι δ ηξερα αν θα θηλασω καν

τελικα η κορη ειχε μεγαλο κολημμα κ θηλασε 2χρ μεχρι που ημουν 6μ στον γιο.εκεινος θηλασε 2,5χρ

δ πιστευα οτι θα θηλαζω παιδι πανω απο ενος ετους αλλα δ ηταν διατεθειμενα να κοψουν.ακολουθησα εγω τους ρυθμους τους κ οταν ηρθε η ωρα εγινε αργα κ ευκολα σε βαθος 6μηνου.αλλα ηταν πλεον ετοιμα τα παιδια

εμενα μου ηταν ευκολο να τα ακολουθησω.δ ενιωθα να στερουμαι κτ,ειχα συνηθισει τις αφυπνισεις,που δ ειχαν κ σχεση με τον θηλασμο,κ δ με πιεζε κτ χρονικα οπως δουλεια η προσπαθεια εξωσωματικης.μπορει να μην το φανταζομουν αλλα δ με πειραζε να συνεχισω

το μονο σιγουρο ειναι οτι δ ισχυει οτι το γαλα δ προσφερει μετα τον χρονο

ντεπακι ηρωας!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι μένεις έγκυος , αν έχεις αδιαθετησει... Μερικές γυναίκες αργούν και άλλες πάλι έχουν αμέσως .. είναι θέμα ορμονών λογικά. Αν και είναι καλύτερα να μην έχεις περίοδο τόσο νωρίς γιατί ουσιαστικά η φύση προστατεύει το μωρό μέχρι να μεγαλώσει... Έτσι νομίζω!! Αδικίας ως προς τις μικρουλες γιατί και αυτές θέλω να τις θηλάζω... Και ελπίζω να έχω αντοχές για να το κάνω... Βέβαια δεν θέλω να τραβήξει μέχρι τα 5 με 6... Μέχρι τα δυόμιση τρία εκεί πιστεύω θέλω να τις φτάσω... Αν κ πλέον ακολουθώ τις ανάγκες των παιδιών... Η μεγάλη ξυπνάει για γάλα , ενώ η μικρή κοιμάται σχεδόν όλη την νύχτα σερί... Είναι στο παιδί τελικά... Οι αφύπνισεις με έχουν κουράσει!!

Φυσικα και σε έχουν κουράσει οι αφυπνησεις ειναι τόσος καιρός χωρις διάλειμμα , σου βγάζω το καπέλο. Η μεγαλη πάει σχολειο; Νομιζω αυτο θα βοηθησει να αποστασιοποιηθεί απο τα μωρά. Καλα τα 5-6 τα θεωρω τεράστια υπερβολή.

5 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Καντι άσε έχω τόση στέρηση που βλέπω στον ύπνο μου ότι καπνίζω και πίνω καφέ!!!Έκοψα το τσιγάρο τελείως στα τέλη της εγκυμοσύνης,πριν έκανα και γω 2,3 μέχρι να το κόψω τελείως..όσο περνάει κ καιρός αντί η επιθυμία μου για τσιγάρο να κοπάσει τόσο φουντώνει...με πιάνει κατάθλιψη ώρες ώρες αλλά δεν διανοουμαι να το βάλω στο στόμα μου έστω και μια τζούρα...η πίεση που νιώθω πάντως είναι φοβερή....την αλλά εβδομάδα χρονίζει η μπέμπα και κάνουμε τις πρώτες εξετάσεις..λογικά γενική αίματος,σίδηρος,φεριττινη, θυροειδή,βιταμίνη ντε ,και άλλες δεν ξέρω ποιες άλλες γραφουν..εσείς δεν κάνατε στον χρόνο;;

Όχι δεν καναμε καμια. Θα ρωτήσω κι άλλες φίλες μου αν έκαναν.

ρε συ πως το εχεις δει ετσι με το τσιγάρο; Στην εγκυμοσυνη ειναι αντικειμενικά επικίνδυνο για το μωρο, αν γεννηθεί ομως ειναι αυτόνομος οργανισμος, καλα εννοειται οτι μιλάμε ως 5 τσιγάρα την μερα. Εχεις ρωτήσει και στο απαγόρεψαν ή νιώθεις εσυ οτι θα της  κανεις κακό;

4 ώρες πρίν, vikib είπε:

προσπαθα την ανοιξη

πιστευω λιγο που θα μεγαλωσει,λιγο που θα βγαινετε θα ναι πιο ευκολο

κοριτσια εγω πριν γινω 6μ εγκυος στο πρωτο παιδι δ ηξερα αν θα θηλασω καν

τελικα η κορη ειχε μεγαλο κολημμα κ θηλασε 2χρ μεχρι που ημουν 6μ στον γιο.εκεινος θηλασε 2,5χρ

δ πιστευα οτι θα θηλαζω παιδι πανω απο ενος ετους αλλα δ ηταν διατεθειμενα να κοψουν.ακολουθησα εγω τους ρυθμους τους κ οταν ηρθε η ωρα εγινε αργα κ ευκολα σε βαθος 6μηνου.αλλα ηταν πλεον ετοιμα τα παιδια

εμενα μου ηταν ευκολο να τα ακολουθησω.δ ενιωθα να στερουμαι κτ,ειχα συνηθισει τις αφυπνισεις,που δ ειχαν κ σχεση με τον θηλασμο,κ δ με πιεζε κτ χρονικα οπως δουλεια η προσπαθεια εξωσωματικης.μπορει να μην το φανταζομουν αλλα δ με πειραζε να συνεχισω

το μονο σιγουρο ειναι οτι δ ισχυει οτι το γαλα δ προσφερει μετα τον χρονο

ντεπακι ηρωας!

Εσυ δεν ηξερες αν θα θηλασεις οταν ήσουν έξι μηνωνν, φαντάσου εμενα 3 μαίες είδαν το στήθος μου και μου ειπαν οτι με τις θηλες που εχω εισεχουσες θα ειναι αδύνατον να πιασει το μωρο. Ενας απο τους λόγους που ξεκινήσαμε και ξένο με το που γέννησα. Τελικα ο μικρός ηταν καταπάνω στο στήθος και το πρόβλημα μου ηταν τελικα που άργησε να κατέβει το γάλα μου, στις 45 μερες. Παντως μου λείπει ήδη ο θηλασμός.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Καντι said:

Φυσικα και σε έχουν κουράσει οι αφυπνησεις ειναι τόσος καιρός χωρις διάλειμμα , σου βγάζω το καπέλο. Η μεγαλη πάει σχολειο; Νομιζω αυτο θα βοηθησει να αποστασιοποιηθεί απο τα μωρά. Καλα τα 5-6 τα θεωρω τεράστια υπερβολή.

Όχι δεν καναμε καμια. Θα ρωτήσω κι άλλες φίλες μου αν έκαναν.

ρε συ πως το εχεις δει ετσι με το τσιγάρο; Στην εγκυμοσυνη ειναι αντικειμενικά επικίνδυνο για το μωρο, αν γεννηθεί ομως ειναι αυτόνομος οργανισμος, καλα εννοειται οτι μιλάμε ως 5 τσιγάρα την μερα. Εχεις ρωτήσει και στο απαγόρεψαν ή νιώθεις εσυ οτι θα της  κανεις κακό;

Η μεγάλη δεν πάει σχολείο και είμαι σε σκέψεις για το αν θελω να την στείλω φέτος. Και αυτό γιατί θα γεννήσω Αυγούστο με Σεπτεμβρη το τρίτο οπότε για τουλάχιστον τρεις μήνες το μωρό δεν πρέπει να ανεβάσει πυρετό... Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μπλέξω με εισαγωγές σε νοσοκομεία και τέτοια γιατί έχω και τις άλλες δύο... Οπότε καταλαβαίνεις!! Όλες οι φίλες που έχουν παιδάκια και τα έστειλαν σχολείο μου λένε ότι τον πρώτο χρόνο αρρωσταίνουν συνέχεια μέχρι να συνηθίσουν... Οπότε λέω να το αφήσω για του χρόνου... Να στείλω τις δύο μαζι όταν θα είναι 3μιση και δύο!! Γενικά ναι στο τρίτο ήθελα να σκοτώσω τον άντρα μου... Χαχαχα!! Προσέχαμε παρά πολύ και σκέψου κάναμε προσπάθειες για τις άλλες δύο γύρω στους 8 με 6 μήνες αντίστοιχα... Το τρίτο μας ήρθε με μια φορά.... Θα τα καταφέρω πιστεύω..  τα παιδιά μας μας δίνουν δύναμη να συνεχίσουμε...για αυτό και τόσες μανούλες που θηλάζουν συνεχίζουν... Είναι δύσκολος ο αποθηλασμος. Εμένα η μαμά μου δεν θήλασε κανένα άλλο από τα αδέλφια μου μετα τις σαράντα μέρες για αυτόν τον λόγο. Βέβαια στην μικρή μου αδερφή που πλέον είναι 5 χρόνων της δίνει ακόμα μπουκάλι για τον ύπνο επειδή το ζητάει... Και επειδή ξέρει ότι θηλαζω τις μικρές μου λέει κοίτα μην φτάσει η 1η πέντε έξι χρόνων και της απαντάω πλέον μαμά για αυτό δεν θέλω να της μάθω μπιμπερο... Χαχαχα η κάθε μία μαμά με τις ευκολίες της .. 

  • Μου αρέσει 2

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Η μεγάλη δεν πάει σχολείο και είμαι σε σκέψεις για το αν θελω να την στείλω φέτος. Και αυτό γιατί θα γεννήσω Αυγούστο με Σεπτεμβρη το τρίτο οπότε για τουλάχιστον τρεις μήνες το μωρό δεν πρέπει να ανεβάσει πυρετό... Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μπλέξω με εισαγωγές σε νοσοκομεία και τέτοια γιατί έχω και τις άλλες δύο... Οπότε καταλαβαίνεις!! Όλες οι φίλες που έχουν παιδάκια και τα έστειλαν σχολείο μου λένε ότι τον πρώτο χρόνο αρρωσταίνουν συνέχεια μέχρι να συνηθίσουν... Οπότε λέω να το αφήσω για του χρόνου... Να στείλω τις δύο μαζι όταν θα είναι 3μιση και δύο!! Γενικά ναι στο τρίτο ήθελα να σκοτώσω τον άντρα μου... Χαχαχα!! Προσέχαμε παρά πολύ και σκέψου κάναμε προσπάθειες για τις άλλες δύο γύρω στους 8 με 6 μήνες αντίστοιχα... Το τρίτο μας ήρθε με μια φορά.... Θα τα καταφέρω πιστεύω..  τα παιδιά μας μας δίνουν δύναμη να συνεχίσουμε...για αυτό και τόσες μανούλες που θηλάζουν συνεχίζουν... Είναι δύσκολος ο αποθηλασμος. Εμένα η μαμά μου δεν θήλασε κανένα άλλο από τα αδέλφια μου μετα τις σαράντα μέρες για αυτόν τον λόγο. Βέβαια στην μικρή μου αδερφή που πλέον είναι 5 χρόνων της δίνει ακόμα μπουκάλι για τον ύπνο επειδή το ζητάει... Και επειδή ξέρει ότι θηλαζω τις μικρές μου λέει κοίτα μην φτάσει η 1η πέντε έξι χρόνων και της απαντάω πλέον μαμά για αυτό δεν θέλω να της μάθω μπιμπερο... Χαχαχα η κάθε μία μαμά με τις ευκολίες της .. 

Εχεις αδερφή πέντε χρόνων;;; Εισαι 22 χρόνων που λέει το προφίλ; Προσεχώς τρίτεκνη;

 Εχεις δίκιο για τις ασθένειες, αλλα το παιδί θα πάρει πολλα απο το σχολειο, άποψη μου πάντα. Γραψτης σε δημοτικο παιδικό σταθμό και στειλτη απο Μαρτη που θα φτιάξει κι ο καιρός.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 minutes ago, Καντι said:

Εχεις αδερφή πέντε χρόνων;;; Εισαι 22 χρόνων που λέει το προφίλ; Προσεχώς τρίτεκνη;

 Εχεις δίκιο για τις ασθένειες, αλλα το παιδί θα πάρει πολλα απο το σχολειο, άποψη μου πάντα. Γραψτης σε δημοτικο παιδικό σταθμό και στειλτη απο Μαρτη που θα φτιάξει κι ο καιρός.

Τον Σεπτέμβρη θα κλείσω τα 25... Τρία παιδιά σε τρία χρόνια.. λες ε; Είσαι η μόνη που μου λέει να την στείλω... Όλοι με έχουν τρομάξει με τις ιώσεις... Κορονοιου κ πάει λέγοντας!! Η μικρή μου αδερφή είναι πέντε... Το στέρνο πουλί μας , η μαμά μου την έκανε δέκα χρόνια μετά τον μικρό μου αδελφό στα 43 της... Οι δικοί μου χώρισαν όταν ήμουν 5...  


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ntepaki22 είπε:

Τον Σεπτέμβρη θα κλείσω τα 25... Τρία παιδιά σε τρία χρόνια.. λες ε; Είσαι η μόνη που μου λέει να την στείλω... Όλοι με έχουν τρομάξει με τις ιώσεις... Κορονοιου κ πάει λέγοντας!! Η μικρή μου αδερφή είναι πέντε... Το στέρνο πουλί μας , η μαμά μου την έκανε δέκα χρόνια μετά τον μικρό μου αδελφό στα 43 της... Οι δικοί μου χώρισαν όταν ήμουν 5...  

Ντεμπακι μου πως εισαι;Με το καλο και το τριτο!Μια χαρα θα τα καταφερεις.Εγω θα σου πω οτι ο μεγαλος ξεκινησε στα 3,5 παιδικο φετος,περσι δεν πηγε γιατι ο μικρος ηταν 3 μηνων και φοβομασταν.Μεχρι τα Χριστουγεννα περασε 5 ιωσεις.Μονο την πρωτη που ηταν γαστρεντεριτιδα δεν κολλησε ο μικρος γιατι ηταν με τη μαμα μου στο χωριο(εγω και ο συζηγος κολλησαμε).Ευτυχως ο μεγαλος τις περασε ολες στο ποδι,λιγο πυρετο,λιγο βηχα 2-3 μερες και μετα καλα.Ο μικρος ομως εκτος της τελευταιας τις περασε ολες βαρια(και ηταν και 15-16 μηνων οχι νεογγενητο).Στις 2 εκανε επιπλοκες και πηρε εισπνοες και αντιβιωση.Πολυ ταλαιπωρια.

Το να αρρωστησει νεογεννητο ειναι σοβαρο.Αν το πας νοσοκομειο με πυρετο (οι παιδιατροι σε στελνουν γιατι ειναι μικρο)το πρωτοκολλο ειναι ακτινογραφια θωρακος, αιμοκαλλιεργειες,καλλιεργεια ουρων και οσφυονωτιαια παρακεντηση για αποκλεισμο μηνιγγιτιδας.Παιρνει προληπτικα 2πλη αντιβιωση και ορο μεχρι να βγουν τα πρωτα αποτελεσματα.Σιγουρα 4 μερες και συνολικα 8 μερες αν ολα βγουν καλα και ειναι απλα ιωση.Αυτο σε ενα κουνακι και εσυ σε μια καρεκλα διπλα του.Ακομη κι αν ολα πανε καλα μιλαμε για απιστευτη ταλαιπωρια.Για ολους.Το ζησαμε με το μεγαλο οταν ηταν 46 ημερων και ακομη το σκεφτομαι και κλαιω.Πολυ λιγες οι πιθανοτητες να μην πιασει κατι η μεγαλη και ακομη λιγοτερες να μην κολλησουν και τα αλλα 2.Στειλε τη του χρονου.Εχει την αδερφη της να παιζει και ειστε σε χωριο,ολη μερα εξω.

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Φυσικα και σε έχουν κουράσει οι αφυπνησεις ειναι τόσος καιρός χωρις διάλειμμα , σου βγάζω το καπέλο. Η μεγαλη πάει σχολειο; Νομιζω αυτο θα βοηθησει να αποστασιοποιηθεί απο τα μωρά. Καλα τα 5-6 τα θεωρω τεράστια υπερβολή.

Όχι δεν καναμε καμια. Θα ρωτήσω κι άλλες φίλες μου αν έκαναν.

ρε συ πως το εχεις δει ετσι με το τσιγάρο; Στην εγκυμοσυνη ειναι αντικειμενικά επικίνδυνο για το μωρο, αν γεννηθεί ομως ειναι αυτόνομος οργανισμος, καλα εννοειται οτι μιλάμε ως 5 τσιγάρα την μερα. Εχεις ρωτήσει και στο απαγόρεψαν ή νιώθεις εσυ οτι θα της  κανεις κακό;

Εσυ δεν ηξερες αν θα θηλασεις οταν ήσουν έξι μηνωνν, φαντάσου εμενα 3 μαίες είδαν το στήθος μου και μου ειπαν οτι με τις θηλες που εχω εισεχουσες θα ειναι αδύνατον να πιασει το μωρο. Ενας απο τους λόγους που ξεκινήσαμε και ξένο με το που γέννησα. Τελικα ο μικρός ηταν καταπάνω στο στήθος και το πρόβλημα μου ηταν τελικα που άργησε να κατέβει το γάλα μου, στις 45 μερες. Παντως μου λείπει ήδη ο θηλασμός.

μην νομιζεις,κ μενα δ μου το χαν με επιπεδες θηλες

κ αν δ μου την εφερνε η συγκεκριμενη μαια δ προκειται να θηλαζα.λογω ραχιαιας δ μπορουσα να κουνηθω καθολου,κ μου την εβαλε μπρουμυτα πανω μου

ευτυχως κ το μωρο ηθελε πολυ,κ μενα τρεχανε γαλατα,κ ετσι θηλασαμε αλλα οχι χωρις μικροπροβληματα

ντεπακι κ εγω θα φοβομουν ,κρατα την μεγαλη αλλο ενα χρονο σπιτι.παρολο που ο μικρος μου πηγε 3χρ κ δ αρρωστησε σχεδον καθολου,οι δικες σου συνθηκες ειναι διαφορετικες

συνηθως μολις χρονισει το μωρο κανουν καποιες προληπτικες εξετασεις.καποιοι πιο μετα.αλλα προτιμω στον χρονο.ετσι βρηκαμε που ειχε ελλειψη σιδηρου,κτ απλο,αλλα που ηθελε ρυθμισμα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Comet said:

Ντεμπακι μου πως εισαι;Με το καλο και το τριτο!Μια χαρα θα τα καταφερεις.Εγω θα σου πω οτι ο μεγαλος ξεκινησε στα 3,5 παιδικο φετος,περσι δεν πηγε γιατι ο μικρος ηταν 3 μηνων και φοβομασταν.Μεχρι τα Χριστουγεννα περασε 5 ιωσεις.Μονο την πρωτη που ηταν γαστρεντεριτιδα δεν κολλησε ο μικρος γιατι ηταν με τη μαμα μου στο χωριο(εγω και ο συζηγος κολλησαμε).Ευτυχως ο μεγαλος τις περασε ολες στο ποδι,λιγο πυρετο,λιγο βηχα 2-3 μερες και μετα καλα.Ο μικρος ομως εκτος της τελευταιας τις περασε ολες βαρια(και ηταν και 15-16 μηνων οχι νεογγενητο).Στις 2 εκανε επιπλοκες και πηρε εισπνοες και αντιβιωση.Πολυ ταλαιπωρια.

Το να αρρωστησει νεογεννητο ειναι σοβαρο.Αν το πας νοσοκομειο με πυρετο (οι παιδιατροι σε στελνουν γιατι ειναι μικρο)το πρωτοκολλο ειναι ακτινογραφια θωρακος, αιμοκαλλιεργειες,καλλιεργεια ουρων και οσφυονωτιαια παρακεντηση για αποκλεισμο μηνιγγιτιδας.Παιρνει προληπτικα 2πλη αντιβιωση και ορο μεχρι να βγουν τα πρωτα αποτελεσματα.Σιγουρα 4 μερες και συνολικα 8 μερες αν ολα βγουν καλα και ειναι απλα ιωση.Αυτο σε ενα κουνακι και εσυ σε μια καρεκλα διπλα του.Ακομη κι αν ολα πανε καλα μιλαμε για απιστευτη ταλαιπωρια.Για ολους.Το ζησαμε με το μεγαλο οταν ηταν 46 ημερων και ακομη το σκεφτομαι και κλαιω.Πολυ λιγες οι πιθανοτητες να μην πιασει κατι η μεγαλη και ακομη λιγοτερες να μην κολλησουν και τα αλλα 2.Στειλε τη του χρονου.Εχει την αδερφη της να παιζει και ειστε σε χωριο,ολη μερα εξω.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Καλά είμαι Comet μου εσύ;; Τα μικρά σου;; Κατάλαβα και εμείς είχαμε κολλήσει μια απλή ίωση τον Νοέμβριο και ήταν δύο βδομάδες άρρωστα μια το ένα κ μια το άλλο..  είναι θέμα αυτό!! Και εννοείται και τα δύο θέλουν την μαμά κ μόνο όταν είναι άρρωστα... Ναι ισχύει κ αυτό συν ότι για να πηγαίνει πρέπει να τα έχω ετοιμα κ τα τρία οπότε είναι λίγο θέμα και αυτό..  για το πρωί!!


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

@Καντι κάπνιζα δύο πακέτα τσιγάρα πριν την εγκυμοσύνη όπωτε ήταν που δύσκολο να το κόψω μαχαίρι μετά..τα δυο τσιγάρα που έκανα ήταν άθλος για μένα!! Η παιδίατρος μου πε στο θηλασμό απαγορεύεται αυστηρά τσιγάρο,αλκοόλ και εκτός αυτού ήδη είχα μπει στη διαδικασία κοψιματος ..όπωτε μαχαίρι..αλλά νόμιζα ότι θα το ξεχάσω αλλά όχι...μεγάλη στέρηση...άσε που έχω γίνει εκατό κιλά!!!η εικόνα μου είναι χάλια δεν μπορώ να με βλέπω στο καθρέφτη!!ουφ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...