Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Καλά θηλασαμε, τωρα πως αποθηλαζουμε;;;


Recommended Posts

9 hours ago, vikib said:

μην νομιζεις,κ μενα δ μου το χαν με επιπεδες θηλες

κ αν δ μου την εφερνε η συγκεκριμενη μαια δ προκειται να θηλαζα.λογω ραχιαιας δ μπορουσα να κουνηθω καθολου,κ μου την εβαλε μπρουμυτα πανω μου

ευτυχως κ το μωρο ηθελε πολυ,κ μενα τρεχανε γαλατα,κ ετσι θηλασαμε αλλα οχι χωρις μικροπροβληματα

ντεπακι κ εγω θα φοβομουν ,κρατα την μεγαλη αλλο ενα χρονο σπιτι.παρολο που ο μικρος μου πηγε 3χρ κ δ αρρωστησε σχεδον καθολου,οι δικες σου συνθηκες ειναι διαφορετικες

συνηθως μολις χρονισει το μωρο κανουν καποιες προληπτικες εξετασεις.καποιοι πιο μετα.αλλα προτιμω στον χρονο.ετσι βρηκαμε που ειχε ελλειψη σιδηρου,κτ απλο,αλλα που ηθελε ρυθμισμα

Μπράβο σας κάθε τι που κάνει κάθε μαμά έχει αξία για τα παιδιά της είτε θηλάζει είτε όχι..  προσωπικά θεωρώ ότι δεν έχει τόση σημασία,σημασία έχει να είμαστε κ εμείς καλά!! Δεν υπάρχει κ σωστή ενημέρωση αυτό είναι αλήθεια... Δεν υποστηρίζεται πλέον ο θηλασμός.. 

 

Εμένα κορίτσια με τρομάζει η αιμοληψια σε τόσο μικρά ειδικά αν δεν ξέρουν. Είχα άσχημες εμπειρίες...στην δεύτερη μου κόρη της είχαν κάνει ολόμαυρο το χέρι και της αποφεύγω μην πω σαν τι... Χαχαχα

  • Μπερδεμένη/-ος 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Μπράβο σας κάθε τι που κάνει κάθε μαμά έχει αξία για τα παιδιά της είτε θηλάζει είτε όχι..  προσωπικά θεωρώ ότι δεν έχει τόση σημασία,σημασία έχει να είμαστε κ εμείς καλά!! Δεν υπάρχει κ σωστή ενημέρωση αυτό είναι αλήθεια... Δεν υποστηρίζεται πλέον ο θηλασμός.. 

 

Εμένα κορίτσια με τρομάζει η αιμοληψια σε τόσο μικρά ειδικά αν δεν ξέρουν. Είχα άσχημες εμπειρίες...στην δεύτερη μου κόρη της είχαν κάνει ολόμαυρο το χέρι και της αποφεύγω μην πω σαν τι... Χαχαχα

επειδη ετυχε κ θηλασα δυο παιδια μακροχρονια,δ σημαινει οτι θεωρω οτι ολες πρεπει να θηλασουν.η υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες.καθε περιπτωση ειμαι διαφορετικη.ειναι δικαιωμα της καθε μαμας.η μη υποστηριξη κ τα λαθη ομως των ειδικων που επρεπε να ξερουν με ενοχλουν πολυ(γυναικολογοι-παιδιατροι-μαιες)

ναι ειναι ενα θεμα να βρεις κ γιατρο που το εχει,ευτυχως εμας κανει κ η παιδιατρος που παμε τωρα κ πολυ καλος μικροβιολογος

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2022 at 10:45 ΜΜ, Ntepaki22 είπε:

Τον Σεπτέμβρη θα κλείσω τα 25... Τρία παιδιά σε τρία χρόνια.. λες ε; Είσαι η μόνη που μου λέει να την στείλω... Όλοι με έχουν τρομάξει με τις ιώσεις... Κορονοιου κ πάει λέγοντας!! Η μικρή μου αδερφή είναι πέντε... Το στέρνο πουλί μας , η μαμά μου την έκανε δέκα χρόνια μετά τον μικρό μου αδελφό στα 43 της... Οι δικοί μου χώρισαν όταν ήμουν 5...  

Θα παραβλέψω το γεγονός που εκανες γιαγιά την μαμά σου τοσο μικρή, καθως ηλικιακά την πλησιάζω και θα σου πω τι ωραία που ειναι να εχετε παιδακια σχεδόν συνομιλικα!!! Πραγματικά υπέροχη διευρυμένη οικογένεια.

23 ώρες πρίν, Comet είπε:

Ντεμπακι μου πως εισαι;Με το καλο και το τριτο!Μια χαρα θα τα καταφερεις.Εγω θα σου πω οτι ο μεγαλος ξεκινησε στα 3,5 παιδικο φετος,περσι δεν πηγε γιατι ο μικρος ηταν 3 μηνων και φοβομασταν.Μεχρι τα Χριστουγεννα περασε 5 ιωσεις.Μονο την πρωτη που ηταν γαστρεντεριτιδα δεν κολλησε ο μικρος γιατι ηταν με τη μαμα μου στο χωριο(εγω και ο συζηγος κολλησαμε).Ευτυχως ο μεγαλος τις περασε ολες στο ποδι,λιγο πυρετο,λιγο βηχα 2-3 μερες και μετα καλα.Ο μικρος ομως εκτος της τελευταιας τις περασε ολες βαρια(και ηταν και 15-16 μηνων οχι νεογγενητο).Στις 2 εκανε επιπλοκες και πηρε εισπνοες και αντιβιωση.Πολυ ταλαιπωρια.

Το να αρρωστησει νεογεννητο ειναι σοβαρο.Αν το πας νοσοκομειο με πυρετο (οι παιδιατροι σε στελνουν γιατι ειναι μικρο)το πρωτοκολλο ειναι ακτινογραφια θωρακος, αιμοκαλλιεργειες,καλλιεργεια ουρων και οσφυονωτιαια παρακεντηση για αποκλεισμο μηνιγγιτιδας.Παιρνει προληπτικα 2πλη αντιβιωση και ορο μεχρι να βγουν τα πρωτα αποτελεσματα.Σιγουρα 4 μερες και συνολικα 8 μερες αν ολα βγουν καλα και ειναι απλα ιωση.Αυτο σε ενα κουνακι και εσυ σε μια καρεκλα διπλα του.Ακομη κι αν ολα πανε καλα μιλαμε για απιστευτη ταλαιπωρια.Για ολους.Το ζησαμε με το μεγαλο οταν ηταν 46 ημερων και ακομη το σκεφτομαι και κλαιω.Πολυ λιγες οι πιθανοτητες να μην πιασει κατι η μεγαλη και ακομη λιγοτερες να μην κολλησουν και τα αλλα 2.Στειλε τη του χρονου.Εχει την αδερφη της να παιζει και ειστε σε χωριο,ολη μερα εξω.

Πέρα απο την προσωπικη εμπειρια , νομιζω εργάζεσαι και στον ιατρικό χώρο οποτε πάω πάσο. Σίγουρα ξέρεις καλυτερα τα πρωτόκολλα. Απλα αυτο που περιγράφεις δεν το εχω ακουσει απο καμια γνωςτη μου κι εχω πολλές μωρομανες. 

14 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Καντι κάπνιζα δύο πακέτα τσιγάρα πριν την εγκυμοσύνη όπωτε ήταν που δύσκολο να το κόψω μαχαίρι μετά..τα δυο τσιγάρα που έκανα ήταν άθλος για μένα!! Η παιδίατρος μου πε στο θηλασμό απαγορεύεται αυστηρά τσιγάρο,αλκοόλ και εκτός αυτού ήδη είχα μπει στη διαδικασία κοψιματος ..όπωτε μαχαίρι..αλλά νόμιζα ότι θα το ξεχάσω αλλά όχι...μεγάλη στέρηση...άσε που έχω γίνει εκατό κιλά!!!η εικόνα μου είναι χάλια δεν μπορώ να με βλέπω στο καθρέφτη!!ουφ...

Απο τα δυο πακέτα στα δυο τσιγάρα ειναι όντως άθλος! Εγω τον παιδίατρο δεν τον ρώτησα γιατι στην αρχη δεν κάπνιζα και ρωτήσαμε για τον σύζυγο μονο που οταν ηταν νεογεννητο μας ειπε  να μην τον παιρνει αγκαλιά με την μπλούζα που καπνίζει, αλλα ως εκεί. Μετα με μαία το συζήτησα.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 2/12/2022 at 4:15 PM, Καντι said:

Μηπως είμασταν στο ίδιο γκρουπ στη φαιναρετη; Με την Μαρία τα εκανες;

Όχι, με την Ελένη. Μάλιστα την πήρα και πριν λίγο καιρό τηλέφωνο για καθοδήγηση στον αποθηλασμό, με βοήθησε με κάποιες συμβουλές αλλά μάλλον χρειάζομαι πιο εξατομικευμένη προσέγγιση με βάση τις συνήθειες που έχουμε ως δυάδα.

On 2/11/2022 at 12:48 PM, Ntepaki22 said:

Κορίτσια συγνώμη που πετάγομαι εμένα ο αποθηλασμος μου φαντάζει μακρινό σενάριο.. αν κ οι αντοχές μου είναι απίστευτα μειωμένες!! Θηλάζω δύο..ένα νήπιο 21 μηνών κ ένα μωρό 5μιση μηνών... Και είμαι έγκυος στο τρίτο!! Δεν θέλω να αδικήσω κανένα από τα τρία... Η μεγάλη δεν ξέρω πότε θα αποθήλασει ειδικά που το έχει συνδιάσει με τον ύπνο.

Είσαι ηρωίδα!

 

On 2/11/2022 at 2:59 PM, valentina23 said:

@Minnie7ακριβώς έτσι και μένα!!ούτε πιπίλα,ούτε μπιμπερο!!Είχα βάλει την κούνια τη κούνια στο δωμάτιο μας αλλά κάνουμε συγκοιμηση..ποιος σηκώνεται πέντε έξι φορές την νύχτα ;;άσε που κοιμάμαι με τη μπλούζα πάνω και γυρίζω στο πλάι...δεν γίνεται διαφορετικά!!και μένα έχει συνδιάσει ύπνο με στήθος..αλλιώς δεν κοιμάται...άσε βουνό και μένα φαντάζει..

Χαχαχα...Κι εμένα έχει πιαστεί η μέση μου, η πλάτη μου, όλο μου το κορμί...

 

On 2/11/2022 at 9:29 PM, Strawberry* said:

είναι πολύ δύσκολο. ένα βράδυ που με έκανε πιπιλα για δύο ώρες του είπα μόνο αγκαλιά και το πρωί θα σου ξανά δώσω και τέτοιο κλάμα δεν τον έχω ξανά δει να κάνει. με παραπονο και καημο. αλλά δεν άντεχα. έλεγα αν θηλάζει μια το πρωί και μια το βράδυ για να κοιμηθεί θα το κρατούσα και θα έκανα κ ετ χωρίς φάρμακα να δοκιμάσω αλλά είναι φορές που θηλάζει όλη μέρα και λένε για συσπάσεις οπότε δεν θα ήθελα να το ρισκάρω αν και ξέρω κοπέλες που θηλαζαν σε όλη την εγκυμοσύνη τους.

Ελπίζω να τα καταφέρεις μέχρι το Σεπτέμβρη. Το καλό είναι ότι έχεις βλαστοκύστες στην άκρη. Τώρα για την εμβρυομεταφορά κι εγώ θα προβληματιζόμουν αν και όντως πολλές γυναίκες μένουν κανονικότατα έγκυες ενώ θηλάζουν, απλώς εμείς το φοβόμαστε γιατί κάνουμε ολόκληρη προσπάθεια,

On 2/12/2022 at 5:04 PM, valentina23 said:

@Καντι άσε έχω τόση στέρηση που βλέπω στον ύπνο μου ότι καπνίζω και πίνω καφέ!!!Έκοψα το τσιγάρο τελείως στα τέλη της εγκυμοσύνης,πριν έκανα και γω 2,3 μέχρι να το κόψω τελείως..όσο περνάει κ καιρός αντί η επιθυμία μου για τσιγάρο να κοπάσει τόσο φουντώνει...με πιάνει κατάθλιψη ώρες ώρες αλλά δεν διανοουμαι να το βάλω στο στόμα μου έστω και μια τζούρα...η πίεση που νιώθω πάντως είναι φοβερή....την αλλά εβδομάδα χρονίζει η μπέμπα και κάνουμε τις πρώτες εξετάσεις..λογικά γενική αίματος,σίδηρος,φεριττινη, θυροειδή,βιταμίνη ντε ,και άλλες δεν ξέρω ποιες άλλες γραφουν..εσείς δεν κάνατε στον χρόνο;;

Πάντως εγώ καφέ ελληνικό έπινα και μπύρα χωρίς αλκοόλ. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/2/2022 at 8:52 ΠΜ, mama16 είπε:

Αν επιτρέπεται τι συμβουλές σου έδωσε? Αν κ έχω ακούσει πολλές, εγώ τπτ δεν μπορώ να εφαρμόσω!

Καλημέρα κορίτσι μου, εμείς τα είχαμε πει και στο parents. Εμένα αυτό που με βοήθησε είναι που την κοιμιζε η γιαγιά για λίγες μέρες! Δεν υπήρχε καμία άλλη περίπτωση να αποθηλασω αλλιώς. Επίσης, είχα κόψει τους ημερήσιους πριν, αρνιομουν και έλεγα ότι πλέον είσαι μεγάλο παιδάκι μόνο όταν πάμε για ύπνο. Με το πολύ μπλα μπλα το δέχτηκε. Αλλά τον θηλασμό πριν τον ύπνο με τίποτα δε το έκοβε. Αν δεν ήταν η μαμά μου θα δυσκολευομουν πολύ. Τέσσερις μέρες τη κοιμιζε αυτή και εγώ έφευγα από το σπίτι ή έλεγα ότι θα κάνω δουλειές. Τα πάει εξαιρετικά με τη μαμά μου για αυτό ενώ αρχικά έφερνε αντιρρήσεις δεν είχαμε για πολλή ώρα πρόβλημα. Στην τέταρτη μέρα τη κοιμησα εγώ με παραμύθι και ήταν σαν να τη κοιμιζα έτσι από πάντα. Τώρα τελευταία μου κάνει πάλι νούμερα με τον ύπνο αλλά δε πιστεύω ότι έχει τόσο με τον αποθηλασμο όσο με το ότι είναι αρρωστουλα και περνάει φάση

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, εμείς τα είχαμε πει και στο parents. Εμένα αυτό που με βοήθησε είναι που την κοιμιζε η γιαγιά για λίγες μέρες! Δεν υπήρχε καμία άλλη περίπτωση να αποθηλασω αλλιώς. Επίσης, είχα κόψει τους ημερήσιους πριν, αρνιομουν και έλεγα ότι πλέον είσαι μεγάλο παιδάκι μόνο όταν πάμε για ύπνο. Με το πολύ μπλα μπλα το δέχτηκε. Αλλά τον θηλασμό πριν τον ύπνο με τίποτα δε το έκοβε. Αν δεν ήταν η μαμά μου θα δυσκολευομουν πολύ. Τέσσερις μέρες τη κοιμιζε αυτή και εγώ έφευγα από το σπίτι ή έλεγα ότι θα κάνω δουλειές. Τα πάει εξαιρετικά με τη μαμά μου για αυτό ενώ αρχικά έφερνε αντιρρήσεις δεν είχαμε για πολλή ώρα πρόβλημα. Στην τέταρτη μέρα τη κοιμησα εγώ με παραμύθι και ήταν σαν να τη κοιμιζα έτσι από πάντα. Τώρα τελευταία μου κάνει πάλι νούμερα με τον ύπνο αλλά δε πιστεύω ότι έχει τόσο με τον αποθηλασμο όσο με το ότι είναι αρρωστουλα και περνάει φάση

Χαίρομαι που αποθηλασατε εν τέλει. Εγώ σκέφτομαι αν δεν πετύχω με τα λόγια να μην πίνει κατά το καλοκαίρι να αρχίσω να βάζω στο στήθος λανολινη που δεν του άρεσε κάποτε κ να λέω ότι χάλασε πλέον για αυτό είναι έτσι!!! Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.. 

Ο ύπνος πάντως με φοβίζει γιατί ξυπνάει πολλές φορές προς το παρόν όταν κοιμάται κ δεν ξέρω πως θα τον κάνω να μην πίνει..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Χαίρομαι που αποθηλασατε εν τέλει. Εγώ σκέφτομαι αν δεν πετύχω με τα λόγια να μην πίνει κατά το καλοκαίρι να αρχίσω να βάζω στο στήθος λανολινη που δεν του άρεσε κάποτε κ να λέω ότι χάλασε πλέον για αυτό είναι έτσι!!! Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.. 

Ο ύπνος πάντως με φοβίζει γιατί ξυπνάει πολλές φορές προς το παρόν όταν κοιμάται κ δεν ξέρω πως θα τον κάνω να μην πίνει..

Θα τα καταφέρετε και σεις! Θα βρείτε το δικό σας κουμπί , αυτό που θα σας βοηθήσει. Έγραψα πιο πάνω τι έκανα ,ότι χρησιμοποίησα βοήθεια από τη μαμά μου για να πω την εμπειρία και ίσως βοηθήσω κάποια μαμά γιατί και για μένα ήταν πολύ δύσκολο να αποθηλασω μόνη μου και εννοείται με ό,τι θηλασμό είχε να κάνει με ύπνο τα βρήκα πολύ σκούρα. Ίσως στη δική σας περίπτωση είναι ο μπαμπάς του. Γενικά ένα πρόσωπο που τα πάει πολύ καλά το παιδί και μπορεί να το απασχολήσει. Δοκίμασε τη λσνονινη γενικώς κάνε πειράματα. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 2/22/2022 at 8:52 AM, mama16 said:

Αν επιτρέπεται τι συμβουλές σου έδωσε? Αν κ έχω ακούσει πολλές, εγώ τπτ δεν μπορώ να εφαρμόσω!

Μου είπε:

Να προσπαθήσω  να βάζω κάποιον άλλον να τον κοιμίζει,
να έχουμε ένα αντικείμενο (πχ πανάκι αγκαλιάς) αρχικά ενώ θηλάζουμε και μετά για να το κρατάει και να μπορεί να κοιμάται,
να τον κοιμίζω με ένα παραμύθι όπου στην αρχή μπορεί να του είναι αδιάφορο αλλά αν επιμείνω μπορεί να το περιμένει με ανυπομονησία.
Να κάνουμε πολλές αγκαλιές, ώστε να μη νιώθει απόρριψη.
Επίσης να μειώνω σταδιακά τη διάρκεια του κάθε θηλασμού.
Αυτά σε γενικές γραμμές...

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Minnie7 είπε:

Μου είπε:

Να προσπαθήσω  να βάζω κάποιον άλλον να τον κοιμίζει,
να έχουμε ένα αντικείμενο (πχ πανάκι αγκαλιάς) αρχικά ενώ θηλάζουμε και μετά για να το κρατάει και να μπορεί να κοιμάται,
να τον κοιμίζω με ένα παραμύθι όπου στην αρχή μπορεί να του είναι αδιάφορο αλλά αν επιμείνω μπορεί να το περιμένει με ανυπομονησία.
Να κάνουμε πολλές αγκαλιές, ώστε να μη νιώθει απόρριψη.
Επίσης να μειώνω σταδιακά τη διάρκεια του κάθε θηλασμού.
Αυτά σε γενικές γραμμές...

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, κατάφερες τπτ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πάντως κορίτσια πήρα και ξενο γαλα,μπιμπερο,θηλές για να ξέρω ποιες θα της κάνουν καλύτερα,τα έπλυνα και τα έχω στο ράφι και τα κοιταω:Pτης έδωσα 30 ml μια φορά δεν το ήπιε βέβαια, άντε ,5,6 ml και μετά μου κρύωσε και θελεί συνέχεια στήθος κι αγκαλιές όπωτε το ανέβαλα μέχρι να γίνει καλά..είχα κόψει και το στήθος μετά το φρούτο και αν νυσταζε την έπαιρνα αγκαλιά με τραγουδάκια και κούνημα την κοιμισα αλλά τώρα πάλι απ' την αρχή...:unsure:όχι τίποτα άλλο έχω ανοίξει και το γάλα και φοβάμαι μην μου χαλάσει..δεν είναι και φτηνό...

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mama16 said:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, κατάφερες τπτ?

Μου έχει μείνει μόνο ο βραδινός θηλασμός. 

Αρχικά, έκοψα τους ημερησιους πολύ σταδιακά όμως... Προσπαθούσα να αποσπάσω την προσοχή με παιχνίδι και όταν ήταν να κοιμηθεί τον κουνουσα στο μάρσιπο, στο καρότσι ή βγαίναμε βόλτα όπου κοιμόταν στο καρότσι. 

Με βοήθησε πολύ η εισαγωγή του φρέσκου γάλακτος. Του έδωσα κατσικίσιο και τρελάθηκε! Οπότε άρχισα το βράδυ να του δίνω  κατσικισιο και μετά να θηλάζει. Αυτό το συνεχίζω ακόμα. Το πρωί πίνει μόνο φρέσκο. 

Στις αφυπνισεις πλέον αρχίζουμε τις αγκαλίτσες ή εγώ ή ο μπαμπάς (κάνουμε και αυγκοιμηση) και πλέον το δέχεται ενώ πριν ένα μήνα αν δεν πιπιλαγε δεν ξανακοιμοταν και χτυπιοταν. 

Επίσης με βοήθησε η σταδιακή μείωση τη; διάρκειας του θηλασμου. Το ατελείωτο πιπιλισμα  μου προκαλούσε κι εμένα εκνευρισμό οπότε τώρα τον θηλάζω κι αν δεν έχει αποκοιμηθεί μετά από κάποια λεπτά αρχίζω το κούνημα στο μάρσιπο ή τις αγκαλιές ακόμα κι αν αυτό καθυστερήσει τον ύπνο. 

Τι να πω, έχουμε ακόμα το βραδινό θηλασμό αλλά ευελπιστώ να τον κόψουμε κι αυτόν σύντομα. 

 

7 hours ago, valentina23 said:

Εγώ πάντως κορίτσια πήρα και ξενο γαλα,μπιμπερο,θηλές για να ξέρω ποιες θα της κάνουν καλύτερα,τα έπλυνα και τα έχω στο ράφι και τα κοιταω:Pτης έδωσα 30 ml μια φορά δεν το ήπιε βέβαια, άντε ,5,6 ml και μετά μου κρύωσε και θελεί συνέχεια στήθος κι αγκαλιές όπωτε το ανέβαλα μέχρι να γίνει καλά..είχα κόψει και το στήθος μετά το φρούτο και αν νυσταζε την έπαιρνα αγκαλιά με τραγουδάκια και κούνημα την κοιμισα αλλά τώρα πάλι απ' την αρχή...:unsure:όχι τίποτα άλλο έχω ανοίξει και το γάλα και φοβάμαι μην μου χαλάσει..δεν είναι και φτηνό...

Πάντως κι εγώ φοβόμουν ότι θα φτύνει το κατσικίσιο αλλά με εξέπληξε θετικά. Την πρώτη μέρα ήπιε 60 ml μετά 90 και τώρα πίνει 210 και κλαίει κιόλας όταν τελειώνει! Δεν μπορώ να το πιστέψω! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Καντι Χρόνια Πολλά! Χριστός Ανέστη! Και του χρόνου με υγεία! Πώς πήγε η ωοληψία μετά τον αποθηλασμό;  Μέτρησες καθόλου προλακτίνη; Πόσα έμβρυα λες να μαζέψεις και πότε λες να πας για εμβρυομεταφορά με το καλό;

Εμείς ευτυχώς αποθηλάσαμε πριν λίγες μέρες και λέω σιγά σιγά να οργανωθώ κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Minnie7 είπε:

@Καντι Χρόνια Πολλά! Χριστός Ανέστη! Και του χρόνου με υγεία! Πώς πήγε η ωοληψία μετά τον αποθηλασμό;  Μέτρησες καθόλου προλακτίνη; Πόσα έμβρυα λες να μαζέψεις και πότε λες να πας για εμβρυομεταφορά με το καλό;

Εμείς ευτυχώς αποθηλάσαμε πριν λίγες μέρες και λέω σιγά σιγά να οργανωθώ κι εγώ...

Αληθώς ο κύριος! Η ωοληψια εγινε στους δυο μηνες και 10 μερες απο τον αποθηλασμο. Ο γιατρος μου ηθελε. Παρω 5 μερες serpafar για καλύτερη Συγκομιδήκαι πήρα αν και δεν ηθελα. Πηρε δυο ωοθυλακια και αναρροφησε αρκετά μπουκαλάκια με υγρό, κυστικα. Γονιμοποιήθηκαν και τα δυο έφτασαν τριτη μερα με 8 κ 10 διαιρεσεις, αλλα βλαστοκύστη εγινε μονο το ενα.

προλακτινη δεν μέτρησα, δεν φαντάζομαι να  εχει ουσία αν δεν κανεις ετ σύντομα. Μετρήσαμε e2 Kai  fsh που ηταν και χαμηλότερη πριν απο 2-3 χρόνια. Σκεφτόμουν να κανω 3 ή 4 ωοληψιες που ειναι στο πακέτο του γενεσις.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Καντι said:

Αληθώς ο κύριος! Η ωοληψια εγινε στους δυο μηνες και 10 μερες απο τον αποθηλασμο. Ο γιατρος μου ηθελε. Παρω 5 μερες serpafar για καλύτερη Συγκομιδήκαι πήρα αν και δεν ηθελα. Πηρε δυο ωοθυλακια και αναρροφησε αρκετά μπουκαλάκια με υγρό, κυστικα. Γονιμοποιήθηκαν και τα δυο έφτασαν τριτη μερα με 8 κ 10 διαιρεσεις, αλλα βλαστοκύστη εγινε μονο το ενα.

προλακτινη δεν μέτρησα, δεν φαντάζομαι να  εχει ουσία αν δεν κανεις ετ σύντομα. Μετρήσαμε e2 Kai  fsh που ηταν και χαμηλότερη πριν απο 2-3 χρόνια. Σκεφτόμουν να κανω 3 ή 4 ωοληψιες που ειναι στο πακέτο του γενεσις.

Μπράβο για τη βλαστοκυστη (και για την fsh!) Ελπίζω να γίνει το αδερφάκι του γιου σου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...