Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

Είναι αρκετά δύσκολη η καθημερινότητα με ένα απαιτητικό μωρό! Προσπαθώ όσο μπορώ να μένω ήρεμη και να αναγνωρίζω τα σημάδια που μου δείχνει και να ανταποκρίνομαι σ αυτά πριν ξεφύγει η κατάσταση. Τον έχω συνέχεια αγκαλιά, προσπαθώ να τον κρατάω ήρεμο με όποιον τρόπο μπορώ!

  • Μου αρέσει 2
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

πως την παλεύεις με την γκρίνια;; πωπω!!! είναι σε συγκεκριμένες εβδομαδες... άμα το γκουγκλαρεις θα στις βγάλει!

τουλάχιστον ηρέμησε αυτή την εβδομάδα;; 

Ναι ευτυχώς είμαστε καλύτερα αυτή την εβδομάδα! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Arden είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εμείς πρέπει να περάσαμε άλμα ανάπτυξης την προηγούμενη εβδομάδα.. κ εμένα το ίδιο κάνει..πολύ γκρίνια..

Και εμενα είχε πολύ γκρίνια την προηγούμενη βδομάδα δεν πήγε το μυαλό μ ότι μπορεί να είναι άλμα.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς περάσαμε αλματα με γκρίνια και παραπάνω φαγητό συνήθως τώρα περιμένω το επόμενο που ξεκινάει στη 15η και τελειώνει στη 17η κ είναι μεγάλο για να δούμε πως θα πάει! πολλές αγκαλίτσες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!Κάναμε και το δεύτερο εμβόλιο, όλα καλά! Ούτε πυρετό ούτε τίποτα! Πάει κ αυτό! Είναι 61 πόντους και 6.200!!! Μια χαρούλα πάμε! 😁😁😁 Να σας ρωτήσω, αποστείρωση πότε σταματάμε;;;;

  • Μου αρέσει 3
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!Κάναμε και το δεύτερο εμβόλιο, όλα καλά! Ούτε πυρετό ούτε τίποτα! Πάει κ αυτό! Είναι 61 πόντους και 6.200!!! Μια χαρούλα πάμε! 😁😁😁 Να σας ρωτήσω, αποστείρωση πότε σταματάμε;;;;

Εμείς ευτυχώς θηλάζουμε και δεν έχουμε τίποτα να αποστειρωσουμε! Μεγάλη ευκολία ο θηλασμος! Αλλά έχω διαβάσει πως γύρω στον 5ο μήνα σταμανε συνήθως.. 

Η μικρή μου από χθες κοιμάται με δυσκολία! Την παίρνουμε στα χέρια όπως κάναμε αλλά κλαίει. Μαλλον φταίει το αλμα. Ελπιζω να ηρεμήσει την ερχόμενη εβδομάδα!

  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!Κάναμε και το δεύτερο εμβόλιο, όλα καλά! Ούτε πυρετό ούτε τίποτα! Πάει κ αυτό! Είναι 61 πόντους και 6.200!!! Μια χαρούλα πάμε! 😁😁😁 Να σας ρωτήσω, αποστείρωση πότε σταματάμε;;;;

εμένα εδώ η παιδιατρος μου είπε στον 6ο μήνα αλλά το βρίσκω υπερβολικό μαι κ η μικρή βάζει πλέον τα πάντα στο στόμα...εγώ λέω σιγά σιγά μόλις κλείσει κ τον 4ο να τη σταματήσω...κ εμένα από χθες όλο κλάμα κ γκρίνια δεν κοιμηθηκε το βραδυ σχεδον καθολου..,μάλλον ξεκίνησε το μεγάλο αλμα της 15ης εβδομάδας κ κρατάει ως την 17η!!! καλό μας κουραγιο!!!

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Jiji είπε:

εμένα εδώ η παιδιατρος μου είπε στον 6ο μήνα αλλά το βρίσκω υπερβολικό μαι κ η μικρή βάζει πλέον τα πάντα στο στόμα...εγώ λέω σιγά σιγά μόλις κλείσει κ τον 4ο να τη σταματήσω...κ εμένα από χθες όλο κλάμα κ γκρίνια δεν κοιμηθηκε το βραδυ σχεδον καθολου..,μάλλον ξεκίνησε το μεγάλο αλμα της 15ης εβδομάδας κ κρατάει ως την 17η!!! καλό μας κουραγιο!!!

Jiji μου μήπως ετοιμάζεται σιγά σιγά για δοντακια; Ξέρω ότι τότε τα μωράκια βάζουν τα πάντα στο στόμα τους. Και η δικιά μου το κάνει αυτό και έχει ξεκινήσει να έχει σαλακια. Μας είπε ότι μπορούμε από τον επόμενο μήνα (4 μηνών) να ξεκινήσουμε στερεές τροφές. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Jiji μου μήπως ετοιμάζεται σιγά σιγά για δοντακια; Ξέρω ότι τότε τα μωράκια βάζουν τα πάντα στο στόμα τους. Και η δικιά μου το κάνει αυτό και έχει ξεκινήσει να έχει σαλακια. Μας είπε ότι μπορούμε από τον επόμενο μήνα (4 μηνών) να ξεκινήσουμε στερεές τροφές. 

από τον 4ο; νωρίς δεν είναι; με τι θα ξεκινησετε; κρεμες;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Jiji μου μήπως ετοιμάζεται σιγά σιγά για δοντακια; Ξέρω ότι τότε τα μωράκια βάζουν τα πάντα στο στόμα τους. Και η δικιά μου το κάνει αυτό και έχει ξεκινήσει να έχει σαλακια. Μας είπε ότι μπορούμε από τον επόμενο μήνα (4 μηνών) να ξεκινήσουμε στερεές τροφές. 

Όχι απαραίτητα δοντάκια...είναι αναπτυξιακό στάδιο το να βάζουν τα πάντα στο στόμα,τα επεξεργαζονται! απ τον 4ο θεωρώ είναι πολύ νωρίς για στερεές...ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας συστήνει να έχουν κλείσει τον 6ο μήνα γιατί τότε είναι έτοιμο το γαστρεντερικο σύστημα...επίσης για να ξεκινήσουμε στερεές πρέπει το μωρακι να κάθεται θεωρώ κ να στηρίζει καλά κεφάλι κ σώμα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! 

Αυτό με τα χέρια το κάνει κ εμένα. Μάλιστα προσπαθεί να βάλει και τα δύο χέρια στο στόμα! Μου πέρασε κ εμένα απ' το μυαλό για δόντια αλλά είναι πολύ μικρή.. λογικά αναπτυξιακό είναι όπως λέει η Jiji. 

Αποστείρωση από ότι θυμάμαι στα δίδυμα σταμάτησα περίπου 5 μισή μηνών, όταν δηλαδή θα ξεκινούσαν σιγά σιγά στερεές.

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια κ μένα βάζει άμα μπορεί κ τα δυο χέρια στο στόμα τα πιπιλαει τα δαγκώνει…μ είπε ο παιδιατρος ότι εκτός ότι μπορεί ν είναι δείγμα πείνας μπορεί επίσης να έχουν ξεκινήσει να την ενοχλούν τα δόντια όχι ότι θ τα βγάλει τώρα απλά μπορεί ν χει μια μικρή ενόχληση γιατί μου βγάζει κ πολλά σάλια.Συν το αναπτυξιακό στάδιο που αναφέρει η Jiji.Από αποστείρωση κ εγω δεν κάνω κάτι λόγω θηλασμού αλλά έχω ακούσει ότι από τον 6ο συνήθως σταματάνε.

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

από τον 4ο; νωρίς δεν είναι; με τι θα ξεκινησετε; κρεμες;

Είναι όντως νωρίς... Με φρούτα. Μια κουταλιά τη πρώτη μέρα,δύο κουταλιές τη δεύτερη και θα αυξάνεται σιγά σιγά η ποσότητα... 

11 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Όχι απαραίτητα δοντάκια...είναι αναπτυξιακό στάδιο το να βάζουν τα πάντα στο στόμα,τα επεξεργαζονται! απ τον 4ο θεωρώ είναι πολύ νωρίς για στερεές...ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας συστήνει να έχουν κλείσει τον 6ο μήνα γιατί τότε είναι έτοιμο το γαστρεντερικο σύστημα...επίσης για να ξεκινήσουμε στερεές πρέπει το μωρακι να κάθεται θεωρώ κ να στηρίζει καλά κεφάλι κ σώμα...

Εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σας κορίτσια... Της είπα ότι μου φαίνεται πολύ νωρίς... Θα το δούμε... Μου είπε αν θέλω κιόλας επειδή είναι μωράκι αποκλειστικού θηλασμού δεν είναι απαραίτητο 

21 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!Κάναμε και το δεύτερο εμβόλιο, όλα καλά! Ούτε πυρετό ούτε τίποτα! Πάει κ αυτό! Είναι 61 πόντους και 6.200!!! Μια χαρούλα πάμε! 😁😁😁 Να σας ρωτήσω, αποστείρωση πότε σταματάμε;;;;

Μιας κι εγώ θηλάζω δεν μου έχει χρειαστεί αποστείρωση κάπου αλλά όπως είπαν και τα κορίτσια στον 6ο μήνα πλέον θεωρείται ότι δεν είναι πια απαραίτητη. Όπως λένε και με τα ρούχα του μωρού. 

Κορίτσια έχει έρθει περίοδος σε κάποια που θηλάζει αποκλειστικά;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Είναι όντως νωρίς... Με φρούτα. Μια κουταλιά τη πρώτη μέρα,δύο κουταλιές τη δεύτερη και θα αυξάνεται σιγά σιγά η ποσότητα... 

Εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σας κορίτσια... Της είπα ότι μου φαίνεται πολύ νωρίς... Θα το δούμε... Μου είπε αν θέλω κιόλας επειδή είναι μωράκι αποκλειστικού θηλασμού δεν είναι απαραίτητο 

Μιας κι εγώ θηλάζω δεν μου έχει χρειαστεί αποστείρωση κάπου αλλά όπως είπαν και τα κορίτσια στον 6ο μήνα πλέον θεωρείται ότι δεν είναι πια απαραίτητη. Όπως λένε και με τα ρούχα του μωρού. 

Κορίτσια έχει έρθει περίοδος σε κάποια που θηλάζει αποκλειστικά;;

Μέχρι τώρα  δεν μου έχει έρθει περιοδος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Είναι όντως νωρίς... Με φρούτα. Μια κουταλιά τη πρώτη μέρα,δύο κουταλιές τη δεύτερη και θα αυξάνεται σιγά σιγά η ποσότητα... 

Εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σας κορίτσια... Της είπα ότι μου φαίνεται πολύ νωρίς... Θα το δούμε... Μου είπε αν θέλω κιόλας επειδή είναι μωράκι αποκλειστικού θηλασμού δεν είναι απαραίτητο 

Μιας κι εγώ θηλάζω δεν μου έχει χρειαστεί αποστείρωση κάπου αλλά όπως είπαν και τα κορίτσια στον 6ο μήνα πλέον θεωρείται ότι δεν είναι πια απαραίτητη. Όπως λένε και με τα ρούχα του μωρού. 

Κορίτσια έχει έρθει περίοδος σε κάποια που θηλάζει αποκλειστικά;;

ούτε εμένα κι εύχομαι να αργήσει.. εσένα σου ήρθε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...