Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Arriel_83 είπε:

Κι εμένα το ίδιο. Βλέπεις 29+6 και ο μπέμπης είναι 1300+. 
Το έχω σκεφτεί για ζώνη αλλά από την άλλη θα ήθελα μόνο του το σώμα να δυναμώσει. Όποτε κάνω περπάτημα πολύ (που ούτως η άλλως επιβάλλεται λόγω του διαβήτη που έχω τελικά) και ασκησούλες στο σπιτι. Σε 2 εβδομάδες που θα βγω σε άδεια εγκυμοσύνης θα πάω να γραφτώ πιλάτες. 

Πω πω ε φτάσεις εσυ σχεδόν 30 εβδομάδες ! Ουαου ! Για το διαβήτη τι κανείς ; Κανείς ενεσουλες ; Εγώ θα κάνω την εβδομάδα που μας έρχεται την εξέταση για διαβήτη και έχω ένα μικρό άγχος … σήμερα η μέση μου είναι καλύτερα , θα το παρατηρήσω λίγο ακόμη και αν δω ότι συνεχίζει ο πόνος θα παραγγείλω @Hope86

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 hours ago, ´Ισιδα said:

Πω πω ε φτάσεις εσυ σχεδόν 30 εβδομάδες ! Ουαου ! Για το διαβήτη τι κανείς ; Κανείς ενεσουλες ; Εγώ θα κάνω την εβδομάδα που μας έρχεται την εξέταση για διαβήτη και έχω ένα μικρό άγχος … σήμερα η μέση μου είναι καλύτερα , θα το παρατηρήσω λίγο ακόμη και αν δω ότι συνεχίζει ο πόνος θα παραγγείλω @Hope86

Έφτασα ναι! Περνάει ο καιρός!

Διατροφή κάνω μόνο, αυστηρή. Καθόλου ζάχαρη, μόνο φρούτα. Ζύγισμα τα πάντα. Ο γιατρός δεν είναι πολύ υπέρ των φαρμάκων όποτε με έστειλε σε διατροφολόγο να το δουλέψουμε έτσι. Αν δεν λειτουργήσει θα μου δώσει αγωγή. 
 

Έχει υπόψιν ότι ο πόνος είναι και γιατί οι μυς εκεί στην περιοχή χαλαρώνουν. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Έφτασα ναι! Περνάει ο καιρός!

Διατροφή κάνω μόνο, αυστηρή. Καθόλου ζάχαρη, μόνο φρούτα. Ζύγισμα τα πάντα. Ο γιατρός δεν είναι πολύ υπέρ των φαρμάκων όποτε με έστειλε σε διατροφολόγο να το δουλέψουμε έτσι. Αν δεν λειτουργήσει θα μου δώσει αγωγή. 
 

Έχει υπόψιν ότι ο πόνος είναι και γιατί οι μυς εκεί στην περιοχή χαλαρώνουν. 

Αχ και εγώ στην 30η έφτασα .. με έπιασε ένα άγχος και νομίζω πρέπει να αρχίσω να παίρνω και τα υπόλοιπα πραγματάκια για την μπεμπούλα ! 
 

κοριτσια εμένα με φαγουριζει η κοιλιά και το στήθος μου πάρα  πολύ τις τελευταίες μέρες.. το έχει καμία άλλη αυτό ; 

@Ίσιδα και εμένα κάποιες φορές η μέση μου σαν να μαγκώνει .. όταν ειμαι λίγο περισσότερο σε ακινησία βέβαια με πιάνει ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Ειμαι στο

μικροβιολογικο και Μολις ηπια την γλυκοζη μου! Δυο μερες το σκεφτομουν αλλα τελικα δεν ηταν ασχημο. Πολυ ευκολα κατεβηκε!τωρα υπομονη δυο ωρες!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 29κ 1 και εγώ σήμερα!!! Πως περνάει ο καιρός!!! Εγώ έχω κάνει και τα πλυσίματα και μου έχουν μείνει κάτι τελευταία γιατι το καρότσι το είχα δανείσει στην κουμπάρα μου. Στέλλα 33 καλή επιτυχία στην καμπύλη!!! Και εγώ ή αυτή ή την άλλη εβδομάδα θα την κάνω! Στα άλλα δύο παιδιά δεν είχα θέμα, ελπίζω ούτε τώρα αν και σε αυτή την εγκυμοσύνη με φοβίζει γιατί έχω που και που αναγουλες!

Φραουλίτσα, εγώ από την αρχή έχω φαγούρα στο στήθος κυριως κάτω από το στήθος εκεί που ξεκινάει η κοιλιά, με βοηθάει να αποφεύγω το σουτιέν και αμυγδαλελαιο μετά το μπάνιο στο στήθος και τη κοιλιά! Λένε η πολλή φαγούρα όμως ότι πρέπει να την αναφέρουμε στον γιατρό μήπως φταίει κάτι άλλο και θέλει εξετάσεις αίματος.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Αχ και εγώ στην 30η έφτασα .. με έπιασε ένα άγχος και νομίζω πρέπει να αρχίσω να παίρνω και τα υπόλοιπα πραγματάκια για την μπεμπούλα ! 
 

κοριτσια εμένα με φαγουριζει η κοιλιά και το στήθος μου πάρα  πολύ τις τελευταίες μέρες.. το έχει καμία άλλη αυτό ; 

@Ίσιδα και εμένα κάποιες φορές η μέση μου σαν να μαγκώνει .. όταν ειμαι λίγο περισσότερο σε ακινησία βέβαια με πιάνει ..

Είχα το προηγούμενο διάστημα πολύ φαγούρα , βέβαια μόνο στο σώμα όχι στις πατούσες και στις παλάμες που είναι το ανησυχητικό . Το είπα στο γιατρό και μου έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για να δούμε τα ηπατικά μου . Όλα καλά ήταν , γενικά βάζω πολύ κρέμα σώματος πλέον γιατί τραβάει το δέρμα και με φαγουριζει 

7 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ειμαι στο

μικροβιολογικο και Μολις ηπια την γλυκοζη μου! Δυο μερες το σκεφτομουν αλλα τελικα δεν ηταν ασχημο. Πολυ ευκολα κατεβηκε!τωρα υπομονη δυο ωρες!!

Άντε καλή επιτυχία ! Και εγώ Τετάρτη λέω να πάνω να την κάνω ! Ένα άγχος το έχω και εγώ … γιατί λες για τις αναγούλες ; Παίζουν ρόλο στο διαβήτη ; Και εγώ έχω ακόμη κάποιες αναγούλες κ ανακατωσούρες 

πρίν από 1 λεπτό , ´Ισιδα είπε:

Είχα το προηγούμενο διάστημα πολύ φαγούρα , βέβαια μόνο στο σώμα όχι στις πατούσες και στις παλάμες που είναι το ανησυχητικό . Το είπα στο γιατρό και μου έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για να δούμε τα ηπατικά μου . Όλα καλά ήταν , γενικά βάζω πολύ κρέμα σώματος πλέον γιατί τραβάει το δέρμα και με φαγουριζει 

Άντε καλή επιτυχία ! Και εγώ Τετάρτη λέω να πάνω να την κάνω ! Ένα άγχος το έχω και εγώ … γιατί λες για τις αναγούλες ; Παίζουν ρόλο στο διαβήτη ; Και εγώ έχω ακόμη κάποιες αναγούλες κ ανακατωσούρες 

@Μητσάκι91

7 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ειμαι στο

μικροβιολογικο και Μολις ηπια την γλυκοζη μου! Δυο μερες το σκεφτομουν αλλα τελικα δεν ηταν ασχημο. Πολυ ευκολα κατεβηκε!τωρα υπομονη δυο ωρες!!

Ενημέρωσε μας όταν πάρεις τα αποτελέσματα !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

Είχα το προηγούμενο διάστημα πολύ φαγούρα , βέβαια μόνο στο σώμα όχι στις πατούσες και στις παλάμες που είναι το ανησυχητικό . Το είπα στο γιατρό και μου έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για να δούμε τα ηπατικά μου . Όλα καλά ήταν , γενικά βάζω πολύ κρέμα σώματος πλέον γιατί τραβάει το δέρμα και με φαγουριζει 

Άντε καλή επιτυχία ! Και εγώ Τετάρτη λέω να πάνω να την κάνω ! Ένα άγχος το έχω και εγώ … γιατί λες για τις αναγούλες ; Παίζουν ρόλο στο διαβήτη ; Και εγώ έχω ακόμη κάποιες αναγούλες κ ανακατωσούρες 

@Μητσάκι91

Ενημέρωσε μας όταν πάρεις τα αποτελέσματα !

Τα εχω παρει

νηστικη:83

Σε 60’: 105

Σε 120’: 111.1 

τα εστειλα στο γιατρο μου για να μου τα εξηγησει και περιμενω…και ενω το ηπια τοσο ευκολα μετα απο μιση ωρα με επιασε μια εξαψη, μια υπνηλια, ηθελα να ξαπλωσω! Αλλα μου εξηγησαν οτι ειναι φυσιολογικο , απ τη γλυκοζη! Περιμενα πως κ πως να τελειωσω να παω σπιτι για υπνο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Τα εχω παρει

νηστικη:83

Σε 60’: 105

Σε 120’: 111.1 

τα εστειλα στο γιατρο μου για να μου τα εξηγησει και περιμενω…και ενω το ηπια τοσο ευκολα μετα απο μιση ωρα με επιασε μια εξαψη, μια υπνηλια, ηθελα να ξαπλωσω! Αλλα μου εξηγησαν οτι ειναι φυσιολογικο , απ τη γλυκοζη! Περιμενα πως κ πως να τελειωσω να παω σπιτι για υπνο!

Ναι ναι ακριβώς και εμένα αυτό μου είπαν ότι σε πιάνει υπνηλία από την υπερβολική γλυκόζη ! Και εγώ να φανταστείς πίστευα ότι θα συμβαίνει το αντίθετο δηλαδή νευρικότητα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Τα εχω παρει

νηστικη:83

Σε 60’: 105

Σε 120’: 111.1 

τα εστειλα στο γιατρο μου για να μου τα εξηγησει και περιμενω…και ενω το ηπια τοσο ευκολα μετα απο μιση ωρα με επιασε μια εξαψη, μια υπνηλια, ηθελα να ξαπλωσω! Αλλα μου εξηγησαν οτι ειναι φυσιολογικο , απ τη γλυκοζη! Περιμενα πως κ πως να τελειωσω να παω σπιτι για υπνο!

Ναι ναι ακριβώς και εμένα αυτό μου είπαν ότι σε πιάνει υπνηλία από την υπερβολική γλυκόζη ! Και εγώ να φανταστείς πίστευα ότι θα συμβαίνει το αντίθετο δηλαδή νευρικότητα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Τα εχω παρει

νηστικη:83

Σε 60’: 105

Σε 120’: 111.1 

τα εστειλα στο γιατρο μου για να μου τα εξηγησει και περιμενω…και ενω το ηπια τοσο ευκολα μετα απο μιση ωρα με επιασε μια εξαψη, μια υπνηλια, ηθελα να ξαπλωσω! Αλλα μου εξηγησαν οτι ειναι φυσιολογικο , απ τη γλυκοζη! Περιμενα πως κ πως να τελειωσω να παω σπιτι για υπνο!

Ναι ναι ακριβώς και εμένα αυτό μου είπαν ότι σε πιάνει υπνηλία από την υπερβολική γλυκόζη ! Και εγώ να φανταστείς πίστευα ότι θα συμβαίνει το αντίθετο δηλαδή νευρικότητα . Μια χαρά τα αποτελέσματα σου σύμφωνα με τις μετρήσεις που διάβασα στο Ίντερνετ !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , ´Ισιδα είπε:

Ναι ναι ακριβώς και εμένα αυτό μου είπαν ότι σε πιάνει υπνηλία από την υπερβολική γλυκόζη ! Και εγώ να φανταστείς πίστευα ότι θα συμβαίνει το αντίθετο δηλαδή νευρικότητα 

Και εγω αυτο πιστευα, λογω γλυκοζης  θα εχω νευρικοτητα αλλα μου τα εσκασε αλλιως! Μακαρι να ειναι καλα τα αποτελεσματα αν κ λιγο που το εψαξα στο ιντερνετ νορμαλ τα βρηκα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. 

Αν και δεν ανήκω στις μέλλουσες μανουλες του μήνα αυτού αλλά του Σεπτεμβρίου ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση μιας και είστε αρκετές εβδομάδες μπροστά από εμένα. 

Θυμάστε πότε νιώσατε τις συσπάσεις Braxton Hicks? 

Γύρω στην 16 εβδομάδα ένιωσα για πρώτη φορά αυτό το πέτρωμα στην μήτρα για μερικά δευτερόλεπτα. Τις πρώτες φορές που το είχα νιώσει μετά επακολούθησε τουαλέτα. 

Γενικά έχω πολύ δραστήριο εντερο. 

Η γυναικολόγος μου είπε ότι είναι το έντερο καθώς η μήτρα και το έντερο πλέον είναι δίπλα δίπλα και το δεύτερο πλέον πιέζεται από την μήτρα. 

Μετρήσαμε και τράχηλο τότε και ήταν 4cm. 

Τωρα είμαι 17 και 1   

Περίπου την εβδομάδα θα το νιώσω 3-4 φορές. Αγχώνομαι πολύ όταν μου συμβαίνει αλλά η γυναικολόγος μου είπε ότι φυσιολογικό μιας και η μήτρα μεγαλώνει. Διαβάζω όμως πολλές που γράφουν ότι ο γιατρός τους χορήγησε το τάδε φάρμακο για τις συσπάσεις και αναρωτιέμαι τι τελικά ισχύει? 

Μαγνήσιο παίρνω ένα την ημέρα των 300 mg.  Δεν κουράζομαι, δεν περπατάω πολυ, δεν σηκωνω βαρυ. Προσέχω πολύ. 

Ωστόσο με αγχώνει όλο αυτό το διφορούμενο θέμα. Αύριο έχω πάλι ραντεβού και θα το συζητήσουμε αναλυτικά. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Μητσάκι91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 29κ 1 και εγώ σήμερα!!! Πως περνάει ο καιρός!!! Εγώ έχω κάνει και τα πλυσίματα και μου έχουν μείνει κάτι τελευταία γιατι το καρότσι το είχα δανείσει στην κουμπάρα μου. Στέλλα 33 καλή επιτυχία στην καμπύλη!!! Και εγώ ή αυτή ή την άλλη εβδομάδα θα την κάνω! Στα άλλα δύο παιδιά δεν είχα θέμα, ελπίζω ούτε τώρα αν και σε αυτή την εγκυμοσύνη με φοβίζει γιατί έχω που και που αναγουλες!

Φραουλίτσα, εγώ από την αρχή έχω φαγούρα στο στήθος κυριως κάτω από το στήθος εκεί που ξεκινάει η κοιλιά, με βοηθάει να αποφεύγω το σουτιέν και αμυγδαλελαιο μετά το μπάνιο στο στήθος και τη κοιλιά! Λένε η πολλή φαγούρα όμως ότι πρέπει να την αναφέρουμε στον γιατρό μήπως φταίει κάτι άλλο και θέλει εξετάσεις αίματος.

Α δεν το ήξερα καθόλου ! Μου έγραψε τις αιματολογικές του μήνα και θα πάω Τετάρτη μάλλον να τις κάνω θα τον ρωτήσω τότε ! Σε ευχαριστώ 😌

11 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ειμαι στο

μικροβιολογικο και Μολις ηπια την γλυκοζη μου! Δυο μερες το σκεφτομουν αλλα τελικα δεν ηταν ασχημο. Πολυ ευκολα κατεβηκε!τωρα υπομονη δυο ωρες!!

Και  εγώ έτσι ειχα πάει αγχωμένη .. ειχα ακούσει και διαβάσει τόσα αλλά δεν ήταν τόσο χάλια τελικά η όλη διαδικασία .. μια χαρά νου φαίνονται τα αποτελέσματα σου btw! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Α δεν το ήξερα καθόλου ! Μου έγραψε τις αιματολογικές του μήνα και θα πάω Τετάρτη μάλλον να τις κάνω θα τον ρωτήσω τότε ! Σε ευχαριστώ 😌

Και  εγώ έτσι ειχα πάει αγχωμένη .. ειχα ακούσει και διαβάσει τόσα αλλά δεν ήταν τόσο χάλια τελικά η όλη διαδικασία .. μια χαρά νου φαίνονται τα αποτελέσματα σου btw! 

Μου εστειλε ο γιατρος μηνυμα και μου ειπε οτι ειναι πολυ καλες! Ας φαω μια παστα τωρα😂😂😂

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...