Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Bluee19 said:

      Κορίτσια γνωρίζετε αν μετά την ετ μπορείς να ταξιδέψεις με αεροπλάνο ; (Μετά από δυο τρεις μέρες ) ή μπορεί να επιρεαΣει αρνητικά τα έμβρυα ; 

      Εμένα στο κέντρο δεν μου τόνισαν κάτι ούτε με ρώτησαν εάν έχω κάποιο προγραμματισμένο ταξίδι ! Μου είπαν συνέχισε την καθημερινότητα σκεπτόμενη πάντα  ότι είσαι έγκυος … δηλαδή όχι βαρύ όχι σκυψιματα όχι απότομες κινήσεις κλπ 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω ότι πρέπει να μεταφερθούμε σε κάποιο άλλο θέμα... :P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

thanks girls,

αυτά με τους γιατρούς με τάραξαν λίγο, έχω και υποθ/σμό, hassimoto, και κάνω συχνά έλεγχο και παίρνω φάρμακα...

για την δουλειά, πιο απρόσωπα από εκεί που είμαι τώρα που μιλάμε μόνο μέσω σκαιπ και αυτο για τα τυπικά, δεν μπορεί να είναι, αλλά μετά από αυτό που ζω τώρα, θα ήθελα να ζήσω το ανάποδο... στην προηγούμενη μου δουλειά, που είχα καλή συνάδελφο, απαγορευόταν τα λάθη, εντελώς. έκανα ένα σε έξι χρόνια (ενα που δεν το πρόλαβα και δεν μπορούσε να διορθωθει δλδ) άλλο άγχος και εκείνο... τότε είχα την ΒΑΤ και ζούσα με τον πέλεκυ της αξιολόγησης της...

και ο άντρας μου μαλλον δεν θα το πάρει το επίδομα, και τώρα όποτε βρει δουλεύει σαν το σκυλί, και ας πίνει τα παυσίπονα σαν καραμέλες...

Link to comment
Share on other sites

Κανε υπομονη κορίτσι.

Φαντάζομαι πόσο περήφανη είσαι για τον άντρα που επελεξες και παλεύει υπο αυτες τις συνθηκες για την οικογένεια του!

Κορίτσια εχθές εκανα κοιμηθουλη απο νωρίς!


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Tik tak δεν είναι παντού απρόσωπα. Εϊναι που θα τύχεις. Εμείς κάνουμε πλακίτσα και κουβεντούλα με τους συναδέλφους και ενίοτε θα πιούμε και έναν καφέ μαζί στο lunch break. Φυσικά, κανείς δεν έχει πει μια φορά "τι κάνετε το ΣΚ; Πάμε να πιούμε έναν καφέ ή να φάμε μαζί έξω;" (ούτε λόγος να σε καλέσουν σπίτι τους). Και είμαι και αρκετά αγαπητή να φανταστείς. Όταν έφυγα με άδεια μητρότητας οι συνάδελφοι μου κάναν δώρο ένα τεράστιο καλάθι με πράγματα για το μωρό, το οποίο πολλοί ανέφεραν ότι δεν έχουν ξαναδεί να δίνεται τέτοιο δώρο σε άλλον.

Σχετικά με τα λάθη, στη συγκεκριμένη εταιρεία που είμαι πάντα (η οποία είναι βραβευμένη ως Investors in People) δεν σου παίρνει κανείς το κεφάλι. Έχουμε αξιολόγηση μια φορά το χρόνο, κάθε Απρίλιο, αλλά γίνονται και calibration sessions κάθε τρίμηνο, όπου μαζεύεις γραπτό feedback από τους ανθρώπους με τους οποίους συνεργάζεσαι, τα δίνεις στον manager σου και από εκεί και ύστερα σου εξηγεί πως αξιολογείσαι μέχρι στιγμής. Η τελική αξιολόγηση του Απριλίου είναι και αυτή που θα καθορίσει τι αύξηση και τι μπόνους θα πάρεις (αν προβλέπεται από το σκορ σου).


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τικ τακ οι εμπειρίες με τους γιατρούς διαφέρουν κ αυτές

Επειδή κυρίως όλοι επιλέγουμε το δωρεάν σύστημα υγείας διαφέρει το πως θα δεις ειδικό γιατρο

Όλα ξεκινάνε απο τον γενικό παθολογο κ εκείνος σε παραπέμπει σε αυτούς που πρέπει κ μπορει να γινει κ αυθημερόν οπως έγινε με μενα, θυμάμαι με εστειλε νοσοκομείο κ μου λέει μέχρι να πας θα σε περιμένει γιατρός

Αντίθετα απο την μπιγκι σε ίδια αρρωστεια ο γιος μου πήρε κανονικά αντιβιωση

Προσωπική εμπειρία όταν πρέπει να σου δώσουν θα σου δώσουν

Εκτός απο ντεπον στο σπίτι δεν έχω φάρμακα κ γενικά δεν παίρνουμε ειδικά αντιβιωσεις χωρίς γιατρο, δεν είμαστε εμείς γιατροί

Η χώρα ειναι πολυ μεγάλη κ οπως στην ελλαδα πεφτεις σε καλο κ κακό γιατρο έτσι κ εδω

Θα έλεγα να μην σε πτοεί αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Η χώρα ειναι πολυ μεγάλη κ οπως στην ελλαδα πεφτεις σε καλο κ κακό γιατρο έτσι κ εδω

Θα έλεγα να μην σε πτοεί αυτο :)

Ακριβώς το ίδιο θεωρώ και εγώ. Έχω καλές και κακές εμπειρίες από γιατρούς και εδώ και στην Ελλάδα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα απο την μπιγκι σε ίδια αρρωστεια ο γιος μου πήρε κανονικά αντιβιωση

Σε βρογχιολίτιδα πήρε αντιβίωση; Είσαι ΣΙΓΟΥΡΗ γι' αυτό; Μήπως είχε κάτι άλλο ο μικρός σου και τα έχεις μπερδέψει; Γιατί η βρογχιολίτιδα δεν δικαιολογεί αντιβίωση, εκτός αν την άφησαν να εξελιχθεί και κατέληξε αλλιώς.

αυτά με τους γιατρούς με τάραξαν λίγο, έχω και υποθ/σμό, hassimoto, και κάνω συχνά έλεγχο και παίρνω φάρμακα...

Για υποθυρεοειδισμό συνήθως δεν βλέπεις ενδοκρινολόγο. Δεν θεωρείται ότι η ασθένεια αυτή χρήζει παρακολούθησης από ειδικό. Το άλλο το σπαστικό είναι ότι αν παίρνεις Τ4, δεν σου δίνουν ένα χαπάκι αλλά πολλά. Για παράδειγμα αν παίρνεις 175mg, σου δίνουν ένα χαπάκι των 100mg, ένα των 50mg και ένα των 25mg.

Η δική μου συμβουλή αν ποτέ χρειαστεί να δεις εδώ γιατρό για το θυρεοειδή, φέρε μαζί όλες τις εξετάσεις σου και κυρίως τη διάγνωση γραμμένη σε χαρτί από το γιατρό σου μαζί με την προτεινόμενη αγωγή.

Εγώ στην Ελλάδα δεν έχω κακές εμπειρίες από γιατρούς, κυρίως γιατί μπορώ να επιλέξω σε ποιο γιατρό θα πάω. Εδώ έχω πολλές ατυχείς εμπειρίες γιατί δεν μπορώ να επιλέξω ούτε το γιατρό που μου ταιριάζει ούτε αυτόν που είναι πιο ειδικός για το πρόβλημά μου. Αναγκαστικά πάω όπου με στέλνουν. Αν μπορώ πιέζω, πιέζω μέχρι να φτάσω σε κάποιον που ξέρει τι κάνει και αν δεν τα καταφέρω απλά πάω σε γιατρό στην Ελλάδα. Ενδοκρινολόγο, δερματολόγο, γυναικολόγο και παιδίατρο βλέπουμε στάνταρ στην Ελλάδα. Και εξετάσεις αίματος στην Ελλάδα κάνουμε αφού εδώ το NHS δεν δικαιολογεί γενική αίματος προληπτικά.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Τα steroids είναι τα κορτικοστεροειδή (φάρμακα με αντιφλεγμονώδη δράση). Τι σχέση έχουν με την αντιβίωση;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχαριστώ κορίτσια, αυτό με τις αξιολογήσεις δεν λειτουργεί ακόμη στην ελλάδα.... και κακώς. στην δουλειά που δεν επιτρεπόταν τα λάθη και μας αξιολογούσε η ΒΑΤ κάθε χρόνο, σαν πελάτης μας, και όπου τελικά είχαμε πολύ καλό σκορ, το μάθαμε το σκορ μας χρόνια αργότερα... έτσι για να μήν υπάρχουν πιθανόν και αξιώσεις....

το συθετικό κορτικο απ' ότι μου έχουν πει δηλώνει πάντως την ύπρξη κορτιζόνης... και από προσωπική πείρα βρογχιολίτιδας, δεν δίνουν ούτε εδώ εύκολα αντιβίωση... η κόρη μου έχει περάσει 500 αλλά ποτέ δεν πήρε αντιβίωση γι' αυτό, μόνο τα εισπενόμενα, πήρε μόνο δύο φορές για το "σχολικό εξάνθημα"

για τα φάρμακα πάντως θυμάμαι το εξής φοβερό, κοπέλα που ήταν νοσοκομείο το μικρό της για καιρό Λονδίνο, γύρω στα 3 αν δεν κάνω λάθος, για δημιουργία λάρυγγα (είχε γεννηθεί χωρίς λάρυγγα και ζούσε ως τότε με τραχειοτομή) κόλλησε ίωση και ανέβασε πυρετό. Η μανα πανικόβλητη, οι γιατροί αρνταν, δεν της δώσαν τίποτε, μόνη της του έδωσε depon για τον πυρετό... της έλεγαν δεν είναι τίποτε, μονο του θα το ξεπεράσει...

Link to comment
Share on other sites

το συθετικό κορτικο απ' ότι μου έχουν πει δηλώνει πάντως την ύπρξη κορτιζόνης... και από προσωπική πείρα βρογχιολίτιδας, δεν δίνουν ούτε εδώ εύκολα αντιβίωση... η κόρη μου έχει περάσει 500 αλλά ποτέ δεν πήρε αντιβίωση γι' αυτό, μόνο τα εισπενόμενα, πήρε μόνο δύο φορές για το "σχολικό εξάνθημα"

Τικ τακ την αντιβίωση δεν τη συζητήσαμε σε σχέση με τη βρογχιολίτιδα, τη συζητήσαμε γενικώς ότι δεν τη δίνουν εύκολα και ότι δεν μπορείς να την πάρεις χωρίς συνταγή γιατρού. Δηλαδή δεν μπορείς να πας σε ένα φαρμακείο και να πάρεις μια αντιβίωση τάδε. Το ίδιο ισχύει για πολλά άλλα φάρμακα που στην Ελλάδα αγοράζουμε ελεύθερα, όπως αντισυλληπτικά και Τ4.

Για τη βρογχιολίτιδα εδώ δεν δίνουν τίποτα, ούτε εισπνεόμενα. Συγκεκριμένα οι οδηγίες είναι οι εξής:

There is no medication to kill the viruses that cause bronchiolitis, but the infection usually clears up within two weeks without any need for treatment. Most children can be cared for at home in the same way that you’d treat a cold. Make sure that your child gets enough fluid to avoid dehydration and give infants paracetamol or ibuprofen to bring down any temperature.

http://www.nhs.uk/conditions/Bronchiolitis/Pages/Introduction.aspx


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

emena pantws se loimwksh tou anw anapneystikou 2 fores de mu edwsan tipota mexri pou xeiroterepsa kai eixa dyskolia sthn anapnoh. Mou edwsan malista ena fylladio pou elege na perimenw 2 evdomades kai an ekselixthei se pneymonia na ksanapaw!

Genika farmaka dyskola dinoun , opws kai prolhptikes eksetaseis den kanoun. O antras mou einai 38 kai den exei kanei pote eksetash aimatos.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

emena pantws se loimwksh tou anw anapneystikou 2 fores de mu edwsan tipota mexri pou xeiroterepsa kai eixa dyskolia sthn anapnoh. Mou edwsan malista ena fylladio pou elege na perimenw 2 evdomades kai an ekselixthei se pneymonia na ksanapaw!

Και για τη βρογχιολίτιδα δύο βδομάδες λένε, το πρόσεξες; Μάλλον είναι στάνταρ η οδηγία :P

Γενικές αίματος κάνουν μετά τα 40. Πες στον άντρα σου να περιμένει δυο χρονάκια ακόμα και θα έρθει η ώρα του ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

tik tak kai ego exo hasimoto:p:p:p

otan to eipa sto GP mou edose amesa na kano exetaseis kai mou eipe na sunehiso tin idia agogi afou eimoun ruthmismeni. me rotise an exo farmaka k ego eixa polla mias kai eimoun fovismeni kai eixa parei arketa mazi mou. kapoia stigm teleiosan k ego eixa metakomisei kai den eixa gp konta mou. anyway na min sta polulogo piga sto farmakeio tous exigisa kai mou edosan merika mexri na pao na mou grapsei o giatros. vevaia a plirosa panakriva giati itan san ekane kapoia iatriki praxi i kati tetoio. meta ematha pos stin periptosi mas dikaioumaste medical exemption kai den tha plironoume kanena farmako (oxi mono tou thireoeidi)

alla isxuei auto pou leei i biggi giA ta xapakia (ego pairno ton 75 kai pairno ena ton 50 k ena tn 25)

emeis aimatos kaname oloi mas (kanenas ano ton 40!) alla apantiseis den pairneis. sou lene mono an einai ola ok. den kanoun etsi proliptika alla an exeis kati kai tous peis tha sou kanoun.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...