Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ναι με λευκή σάλτσα εννοούσα, μόνο λεμονάκι προσθέτεις αν θέλεις. Πάντως τρώγεται και κρύα πολύ ευχάριστα.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερούδια και από μένα!

Θα ξεκινήσω με την χθεσινή συνάντηση η οποία ήταν τόσο ωραία! Όπως είπαν και η Έβιρι αλλά και η Νίνα ήταν σαν να γνωριζόμαστε χρόνια! Δέσαμε πολύ όμορφα, μιλήσαμε για ένα σωρό θέματα, αστειευτήκαμε!

Το χάρηκα πάρα πολύ και εύχομαι να το επαναλάβουμε σύντομα με μεγαλύτερη συμμετοχή!

Έβιρι, Νίνα και Φωτεινούλα σας ευχαριστώ για την όμορφη παρέα, η οποία πιστεύω ότι θα υπάρχει και εκτός μαγειροκαφέ!

Για σήμερα δεν μαγείρεψα αφού το μεσημέρι φεύγουμε για το χωριό για να φέρουμε πίσω τα παιδιά.

Αρετούλα, Παραμυθένια, Μεταξάκι, Περιστεράκι και σε όλα τα υπόλοιπα κορίτσια πολλές καλημέρες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μενα.

Χθες περασαμε υπεροχα. Δεσαμε πολύ ωραια σαν παρεα και περασε η ωρα χωρις να το καταλάβουμε. Ελπιζουμε την επομενη φορα να μπορεσουν και η Τζενη με τη Μεταξια καθως και να μας δοθει η ευκαιρια να γνωρισουμε και τα κοριτσια απο την επαρχια.

Παραμυθενια κι εγω σουπιτσα θα σου προτεινα αλλά ειδα οτι δε θα τη φαει ο αντρας σου. Κι αυτο που σκεφτηκες ωραιο ειναι.

Αρετη στις πενες δε βαζεις μπεσαμελ ή κρεμα γαλακτος;

Σημερα θα φτιαξω χταποδακι με ζυμαρικο αχιβαδα να φαει λιγο και η μικρη μου που εχει να φαει κανονικο φαγητο απο την Κυριακη. Θα φτιαξω και τη σουπιτσα του μικρου.

Φιλακια σε όλες.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Χμ δεν τη σκέφτηκα την κρέμα γάλακτος, αν και είχα. Δεν τρελαίνονται για μπεσαμέλ τα αγόρια μου.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν τρωει ουτε κρεμα γαλακτος ουτε και τη μπεσαμελ ιδιαιτερα και ψαχνω να βρω διαφορες αλλες συνταγες για να δελεασω και τη μικρη. Στα κανελονια βαζω γαλα εβαπορε πχ. Γιαυτο σε ρωτησα.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν το τσιγάρισα, έριξα και πράσο σε ροδέλες που είχα στην κατάψυξη, το έσβησα με λευκό κρασάκι, έβαλα νεράκι και το έβαλα να βράσει. Όταν επιστρέψω θα ρίξω πατατούλες, πιπερίτσες, καρότα και κολοκυθάκια, θα κλείσω τη χύτρα για 5 λεπτά και ελπίζω να γίνει ωραίο...

Ωραία τα περάσατε χτες στη συνάντηση ε; Άντε, με το καλό και στην επόμενη!


jbssp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου αγαπημένα!

Τι βλέπω,έγινε η συνάντηση και ήταν και πετυχημένη;

Θα ξεκινήσω με την χθεσινή συνάντηση η οποία ήταν τόσο ωραία! Όπως είπαν και η Έβιρι αλλά και η Νίνα ήταν σαν να γνωριζόμαστε χρόνια! Δέσαμε πολύ όμορφα, μιλήσαμε για ένα σωρό θέματα, αστειευτήκαμε!

Το χάρηκα πάρα πολύ και εύχομαι να το επαναλάβουμε σύντομα με μεγαλύτερη συμμετοχή!

Έβιρι, Νίνα και Φωτεινούλα σας ευχαριστώ για την όμορφη παρέα, η οποία πιστεύω ότι θα υπάρχει και εκτός μαγειροκαφέ!

Πολύ χαίρομαι που τα περάσατε όμορφα.Για να πω την αλήθεια,ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩ:tongue::tongue:.Πολύ θα το 'ηθελα να γινόμουν περιστεράκι στ'αλήθεια και να ερχόμουν κι εγώ...

Να το επαναλάβετε γρήγορα λοιπόν...

Χθες πήγαμε και γραφτήκαμε στον παιδικό βεβαίως βεβαίως.Ο μικρός μου με εξέπληξε ευχάριστα,αφού αμέσως απομακρύνθηκε από κοντά μου,περιπλανήθηκε μέσα στο χώρο και τελικά ανακάλυψε μια άιθουσα με παιδάκια,μπήκε μέσα και θρονιάστηκε...Είδα κι έπαθα να τον πάρω να φύγουμε!Βρε μήπως ήθελε τόσο καιρό παρέα το παιδάκι μου και τώρα θα ηρεμήσει;

Μα να μην θελει την παρεα;Το αντίθετο θα ήταν το περίεργο.

Ρωτάω,απαντάω μόνη μου:D

Τωρα που θα πάει ο μικρός παιδικό έχω πολλά σχέδια για το τομαράκι μου...Αντε,για να ανεβει και η ψυχολογία.

Και για να είμαι εντός θέματος να σας πω ότι σήμερα φτιάχνω μοσχαράκι στο φούρνο με μακαρόνια,κοκκινιστό.

Πολλά φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Φωτεινη μπορεις να ανακατεψεις γαλα εβαπορε με λιγο κορν φλαουρ και 2-3 τυρια τριμμενα οτι σου αρεσει, πιπερι και ελαχιστο αλατι και να το ριξεις πανω στο ζυμαρικα! Επισης μπορεις να προσθεσεις αυγο για να δεσει καλυτερα, εγω το φτιαχνω χωρις αυγο αλλα παντα βαζω πληρες γαλα γτ το αποβουτυρωμενο ειναι σα νερο κ δε γινεται καλη η σαλτσα!

Το αλλο που κανω ειναι οτι ανακατευω σαλτσα ντοματας με κρεμα γαλακτος και γινεται ροζ και βελουτε εμας μας αρεσει βεβαια αλλοι προτιμανε η' το ενα η' το αλλο!

Παραμυθενια ωραιο το φαγακι σου...χτες εκανα ενα κεικ σοκολατα-μηλο βγηκε πολυ ωραιο!!

Σημερα θα φτιαξω χοιρινο στην κατσαρολα με γλυκοξινο με μηλο με συνοδεια ρυζακι..το ειχα φαει σε ενα γκουρμε εστιατοριο ξενοδοχειου και μετα το αντεγραψα στο σπιτι:-D


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου αγαπημένα!

Τι βλέπω,έγινε η συνάντηση και ήταν και πετυχημένη;

Έγινε και ελπίζω στην επόμενη να καταφέρεις να έρθεις κι εσύ!

Χθες πήγαμε και γραφτήκαμε στον παιδικό βεβαίως βεβαίως.Ο μικρός μου με εξέπληξε ευχάριστα,αφού αμέσως απομακρύνθηκε από κοντά μου,περιπλανήθηκε μέσα στο χώρο και τελικά ανακάλυψε μια άιθουσα με παιδάκια,μπήκε μέσα και θρονιάστηκε...Είδα κι έπαθα να τον πάρω να φύγουμε!Βρε μήπως ήθελε τόσο καιρό παρέα το παιδάκι μου και τώρα θα ηρεμήσει;

Μα να μην θελει την παρεα;Το αντίθετο θα ήταν το περίεργο.

Ρωτάω,απαντάω μόνη μου:D

Εμ βέβαια θέλει παρεούλα το παιδί! Μια χαρά θα τα πάει στον σταθμό!

Τωρα που θα πάει ο μικρός παιδικό έχω πολλά σχέδια για το τομαράκι μου...Αντε,για να ανεβει και η ψυχολογία.

Και πάρα πολύ καλά θα κάνεις!

Και για να είμαι εντός θέματος να σας πω ότι σήμερα φτιάχνω μοσχαράκι στο φούρνο με μακαρόνια,κοκκινιστό.

Πολλά φιλιά σε όλες!

Νόστιμο φαγάκι!

Καλημερα κοριτσια!

Γειά σου Ελενίτσα!

Παραμυθενια ωραιο το φαγακι σου...χτες εκανα ενα κεικ σοκολατα-μηλο βγηκε πολυ ωραιο!!

Ενδιαφέρον συνδιασμός! Για δώσε συνταγή!

Σημερα θα φτιαξω χοιρινο στην κατσαρολα με γλυκοξινο με μηλο με συνοδεια ρυζακι..το ειχα φαει σε ενα γκουρμε εστιατοριο ξενοδοχειου και μετα το αντεγραψα στο σπιτι:-D

Η αλήθεια είναι ότι στο χοιρινό ταιριάζει η γλυκόξινη γεύση και το μηλαράκι θα βοηθήσει σε αυτή την αίσθηση. καλή επιτυχία!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσακια, τι κανετε?

Αχ ποσο χαιρομαι που περασταε καλα χτες !μακαρι να ειχα μπορεσει να ερθω κ εγω ! την αλλη φορα ελπιζω να τα καταφερω.

Απο φαγητο τρωμε φακες σημερα.Εφτριαξα κ εγω κει χτες κ εριξα απο πανω κ μιση δοση κρεμα ζαχαροπλαστικης εδω κ εκει με κουταλιες κ το ιδιο εκανα με μαρμελαδα φραουλα κ βγηκε πολυ ωραιο.δεν εγινε στεγνο μιας κ η κρεμα μπηκε στο κεικ. Τουλαχιστον να το τρωει ο γιος μου.

περιστερακι κ εγω το σκεφτομουν σοβατα για παιδικο φετος αλλα μετα ειπαμε να μεινει ακομα μια χρονια με την γυναικα αφου γραψαμε κ τον μεγαλο στο δημοσιο νηπιαγωγειο αρα θα πρπ αναγκαστικα να εχω γυναικα να τον παιρνει .

Αγγελικουλα καλο ταξιδι! Αντε απο Δευτερα εδω κ τα παιδακια σου! Εξαντλησαν ολες τις μερες των διακοπως το καταευχαριστηθηκαν!

Παραμυθενια εγω το μοσχρ το κανω συχνα κ λεμονατο, ειναι πολυ νοστιμο.Ωραιο θα γινει κ ετσι οπως το εφτιαξες.Αν δεν εβαζες τα κολοκυθακια μπορουσες στο τελος να βαλεις κ λιγο λεμονι με μουσταρδα κ θα γινοταν τρελα.

Φωτεινη πολυ ωραιο το φαγακι σου!!!

Εβιρακι μου ανοιξες την ορεξη με τις μελιτζανες!!

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι, εχω αρξκετες ντοματες απο την μαμα μου που εχουν ωριμασει κ ειναι κριμα να πανε χαμενες.Ελεγα μπας κ τις εκανα κατι να τις εχω για το χειμωνα.Πως γινεται η σαλτα σε βαζακια,οπως αυτη η κλασικη που κανουμε γι ατα ζυμαρικα? Αλλιως πως να τις κανω?Να τις τρεψω κ να τις βαλω σε σακουλακια καταψυξη? δεν εχω κ πολυ χωριο, 3 συρταρια εχει το ψυγειο...Να δω ποτε θα καταφερω να παρω καταψυχτη.Ενα σωρο πραγματα θα αποθηκευα απο το καλοκαιρι για χειμωνα.

Αα κ κατι αλλο,μελιτζανες για να μπουν στην καταψυξη θελουν μονο περασμα απο τηγανι η γινεται κ αν τις ψησω λιγο στο φουρνο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Δεν έχω πολλά να γράψω, γιατί δε μαγείρεψα χθές, θα φάμε το ίδιο (πένες με κιμά και τυράκι). Το μόνο που έφτιαξα ήταν κάτι κεκάκια εύκολα με ανθότυρο και μέλι.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημερια κοριτσακια!

Αρνικολ πολυ ωραια ακουγονται τα κεκακια σου κ με ωραια υλικα!!

Ειχα φαει πιο παλια καποια με ανθοτυρο κ λεμονι κ ηταν πεντανοστιμα!

Εγω γι ασημερα εφτιαξα φασολακια λαδερα κ για χτες το βραδυ μια απλη πατατοσαλατα για μας κ τονοσαλατα με καλαμποκι που ηθελε ο γιος μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...