Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

       

       

      Καλημέρα κορίτσια!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση!

      Πήρε ο άντρας μου χθες κ τους δύο τηλ, με τον γιατρό δεν μίλησε πολύ,μου ξαναεστειλε μηνύματα,με την μαία μίλησα κ εγώ.Απλα προσπάθησαν να κατευνάσουν τα πράγματα.

      Αθήνα είμαι αν έχετε κάποιον γιατρό να προτείνετε...Ξαναλέω τον εμπιστεύομαι τυφλά αλλα δεν ξέρω πως θα τους αντικρυσω ξανά.Ειμαι 3 χρόνια μαζί του,εκείνος με βοήθησε να έχω τα δίδυμακια στην κοιλίτσα μου...πολλά περίεργα κ διαφορετικά συναισθήματα.Αχ τι σου κάνουν οι ορμόνες 😳

      @Lila ki συγχαρητήρια ♥️Όλα θα πάνε καλά αυτή την φορά!Θα κάνεις χοριακη?

      Καλή Ανάσταση να έχουμε!Του χρόνου όλες αγκαλιά με τα θαύματα μας♥️

      Στο είπα και πιο πάνω να κάνεις αυτό που σε στρεσαρει λιγότερο.🥰 Αν θες να συνεχίσεις μαζί του να το κάνεις! Μια χαρά θα τους αντικρίσεις, δεν έκανες και κάτι κακο! Άγχος είχες για τα μωρά... το ίδιο με σένα θα ένιωθα και θα έκανα! 

      3 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Μπράβο που δε θα κάνεις χοριακη!! Εγώ αν είχε ανοιχτά μικροβιολογικα θα έκανα και σήμερα. 😁 Εχω τοσο αγχος για την Τετάρτη. 

      Αρα πας σε γιατρο τώρα ξανά την 7η εβδομάδα? Τώρα είμαστε στη 4η και κάτι σωστά? Φάρμακα σου έδωσαν κάτι έξτρα? Έχεις ενοχλήσεις? Εμένα με έπιασαν πονακια χαμηλά σαν πόνοι περιόδου μου έδωσαν μαγνήσιο. Συνεχίζω τα φάρμακα που έπαιρνα.

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Αννια μου τι κανεις; Πως τα πας με τα ζουζουνια σου;

Αρετη μου ωραια ακουγονται τα κεκακια. Δεν εχω δοκιμασει κατι αναλογο αλλά ακουγεται κατι που μου αρεσει.

Σημερα φτιαχνω κοτοσουπα.

Φιλάκια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γειά σας!

ARNIKOL τα κεκάκια σου ακούγονται ενδιαφέροντα... για πες συνταγή!

ggeny σε περιμένουμε την επόμενη φορά, να σε γνωρίσουμε!:tongue: και όποια άλλη μπορεί.

Σήμερα έκανα σαρδέλες στο φούρνο και το απόγευμα θα τελειώσω τον γαύρο, που κάνω μαρινάτο....αυτή τη φορά έβαλα και καυτερή πιπεριά... να δω πώς θα το φάω!... πολύ ψαρίλα πάντως:P νομίζω ότι μυρίζω ολόκληρη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Έφτιαξα πατάτες με κρέμα γάλακτος και τυρί που λιώνει στο φούρνο.

Σήμερα έχω ετοιμασίες με βαλίτσες κλπ, και αύριο αναχώρηση. Χτες είχα πολλά πήγαινελα εκτός σπιτιού, για να τελειώσω ό,τι δουλειά μου είχε απομείνει. Την κυριότερη υποχρέωσή μου όμως την έκανα σήμερα. Πήγα για εξομολόγηση που, η αλήθεια είναι, είχα πολύ καιρό να πάω. Αυτό μου έδωσε μεγάλη χαρά και με έκανε να αισθανθώ ανάλαφρη.

Αυτή τη στιγμή απολαμβάνω ένα φραπεδάκι λίγο χαλαρά κι αργότερα θα συνεχίσω αυτά που άφησα στη μέση.

Κρίμα που δεν ήρθε η Μεταξία.

Κι εγώ ήθελα πολύ να τη γνωρίσω, επειδή το λέγαμε κι από πέρσι.

Καλημέρα γλυκές μου μαγείρισσες!

Γεια σου Παραμυθένια.

πήγαμε στο Μοναστηράκι, σε ένα ωραίο μαγαζάκι και δε βάλαμε γλώσσα μέσα μας:tongue:

Εγώ αισθάνομαι ότι δε μου έφτασαν οι ώρες που βρεθήκαμε.

Πρέπει να το βάλω τώρα, πριν πάω για μάθημα, γιατί θα επιστρέψω στη μία οπότε είναι αργά για μαγείρεμα...

Θύμισέ μας είσαι Δασκάλα/Καθηγήτρια σε κάποιο μάθημα, ή εσύ μαθαίνεις κάτι για σένα;

Καλημερούδια και από μένα!

Γεια σου Αγγελική.

Έβιρι, Νίνα και Φωτεινούλα σας ευχαριστώ για την όμορφη παρέα, η οποία πιστεύω ότι θα υπάρχει και εκτός μαγειροκαφέ!

Ήταν να μη γίνει η αρχή και βέβαια θα συνεχιστεί.

Καλημέρα κι απο μενα.

Γεια σου Φωτεινή.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα ότι υπήρχε κι άλλη σελίδα με μηνύματα.

Λοιπόν το τσιγάρισα, έριξα και πράσο σε ροδέλες που είχα στην κατάψυξη, το έσβησα με λευκό κρασάκι, έβαλα νεράκι και το έβαλα να βράσει. Όταν επιστρέψω θα ρίξω πατατούλες, πιπερίτσες, καρότα και κολοκυθάκια, θα κλείσω τη χύτρα για 5 λεπτά και ελπίζω να γίνει ωραίο...

Πολύ ωραία συνταγή. Μπράβο Παραμυθένια.

Για να πω την αλήθεια,ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩ:tongue::tongue:.Πολύ θα το 'ηθελα να γινόμουν περιστεράκι στ'αλήθεια και να ερχόμουν κι εγώ...

Θα μεριμνήσουμε και για σένα. Κάπως θα το κανονίσουμε, έστω και σε τεύχη να βρεθούμε.

Βρε μήπως ήθελε τόσο καιρό παρέα το παιδάκι μου και τώρα θα ηρεμήσει;

Μα να μην θελει την παρεα;Το αντίθετο θα ήταν το περίεργο.

Ρωτάω,απαντάω μόνη μου:D

Έτσι είναι, κάθε ηλικία θέλει την αντίστοιχη δική της.

Τωρα που θα πάει ο μικρός παιδικό έχω πολλά σχέδια για το τομαράκι μου...Αντε,για να ανεβει και η ψυχολογία.

χαχαχαχα καιρός ήταν (να ανέβει)

Καλημερα κοριτσια!

Γεια σου Έλεν.

Ελένη, το μόνο που μου έχει λείψει από την Αγγλία είναι το κινέζικο! χαχα

χαχαχαχαχα

καλημερα κοριτσακια, τι κανετε?

Αχ ποσο χαιρομαι που περασταε καλα χτες !μακαρι να ειχα μπορεσει να ερθω κ εγω ! την αλλη φορα ελπιζω να τα καταφερω.

Την επόμενη φορά θα είσαι πιο τυχερή για να έρθεις.

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι, εχω αρξκετες ντοματες απο την μαμα μου που εχουν ωριμασει κ ειναι κριμα να πανε χαμενες.Ελεγα μπας κ τις εκανα κατι να τις εχω για το χειμωνα.Πως γινεται η σαλτα σε βαζακια,οπως αυτη η κλασικη που κανουμε γι ατα ζυμαρικα?

Τις ξεφλουδίζεις (πιο εύκολα γίνεται αν τις βάλεις για λίγα δευτερόλεπτα σε νερό που βράζει), τις περνάς από το μούλτι ή τις τρίβεις και τις βράζεις μέχρι να εξατμιστεί το νερό τους και να μείνει πηχτή η σάλτσα. Θα βάλεις προς το τέλος και λίγο αλάτι στην κατσαρόλα. Μετά θα το βάλεις σε βαζάκια και θα τα φυλάξεις κατά προτίμηση στο ψυγείο, αν και έχω ακούσει ότι και στο ντουλάπια κρατάνε αρκετό καιρό.

Αλλιως πως να τις κανω?Να τις τρεψω κ να τις βαλω σε σακουλακια καταψυξη?

Αν είναι μικρός ο χώρος τότε ή θα κάνεις μόνο ένα-δυο σακουλάκια ή κανένα και θα προτιμήσεις τον προηγούμενο τρόπο.

Αα κ κατι αλλο,μελιτζανες για να μπουν στην καταψυξη θελουν μονο περασμα απο τηγανι η γινεται κ αν τις ψησω λιγο στο φουρνο?

Νομίζω ότι καλύτερα θα είναι να τις περάσεις από το φούρνο παρά από το τηγάνι.

Το μόνο που έφτιαξα ήταν κάτι κεκάκια εύκολα με ανθότυρο και μέλι.

Αααααα τι ωραίο που ακούγεται αυτό!!!!!!!!

Καλημερα και απο μενα :)

Γεια σου Άννια.

Σήμερα έκανα σαρδέλες στο φούρνο και το απόγευμα θα τελειώσω τον γαύρο, που κάνω μαρινάτο....αυτή τη φορά έβαλα και καυτερή πιπεριά... να δω πώς θα το φάω!... πολύ ψαρίλα πάντως:P νομίζω ότι μυρίζω ολόκληρη!

Το ίδιο θα λένε και τα ψάρια για μας, ότι μυρίζουμε ανθρωπίλα.

Link to comment
Share on other sites

Eviri ελπίζω να είχες καλό ταξίδι:tongue: πώς είναι ο καιρός εκεί? εδώ πάντως, όπως είδες δε σου έκανε τη χάρη να έχει ζέστη... μάλλον για να μην σου κακοφανεί η επιστροφή;)

Σήμερα έκανα μοσχαράκι με μελιτζάνες... είπα να το δοκιμάσω, αφού γίνεται με φασολάκια, γιατί όχι και έτσι? και έγινε νοστιμότατο!:D για το βράδυ, αν δε πάμε πουθενά, θα βγάλω πεινιρλί που έκανα προχτές και έβαλα στην κατάψυξη και θα τα γεμίσω με τα σχετικά τους!

Καλό υπόλοιπο Σαββατοκύριακο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια γεια σας.

Εχω χαθει εντελως.....αλλα οσες ξερω,σας σκεφτομαι παντα.<3

Θελω πολυ να συμμετέχω και παλι στην ομορφη παρεα σας και θα το προσπαθησα,γιατι δεν κρυβω οτι μου λειψατε...;)

Διαβαζω οτι συναντηθήκατε...τι ωραιααααα πολυ θα ηθελα κι εγω να ημουν μαζι σας....

Κατα τα αλλα καλα.

Ο θησαυρουλης μου μεγαλωσε και εγω ξετρελαθηκα ακομα περισσοτερο μαζι του....εννοειτε!!!:lol:

Εβιρουλα μου.....φιλακιαααα!!!!!!!!

Καλο βραδυ σε ολες σας....καλο ξημερωμα και ευχομαι σε ολες μια πανεμορφη κυριακη!!!!!

(πηρε το ματι μου την ARNIKOL;;;

που εισαι βρε ψυχακι;;;;))


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 φλ. βούτυρο ή μαργαρίνη
  • 2 φλ. ζάχαρη
  • 3 αβγά
  • 1/2 φλ. νερό
  • 2 1/2 φλ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις
  • 2 κουταλιές κακάο
  • 1 κουταλάκι γλυκού σόδα
  • 1 κουταλάκι γλυκού κανέλα
  • 1/2 κουταλάκι γλυκού μοσχοκάρυδο
  • 2 φλ. μήλα καθαρισμένα και κομμένα σε κυβάκια
  • 1 φλ. κουβερτούρα κομμένη σε κομματάκια

Κοριτσια η συνταγη για κεικ μηλο-σοκολατα!

Χωριζουμε τα στερεα απο τα υγρα υλικα πρωτα χτυπαμε τα υγρα κ μετα τα στερεα..εγω προσθεσα και λισο ποτηρακι κονιακ..γινεται πολυ ωραιο!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο δικό σας τραπεζάκι(γράφω σε αλλά).

Με λένε Γωγώ(γεωργία),είμαι 21 χρόνων και από τα 16 μου μαγειρεύω.

Εγώ σήμερα θα φάω λαζάνια με κιμα από χτες,και θα πάω στο πατρικό να φάω τυρόπιτούλα.

Θα βγάλω σε λίγο από την κατάψυξη κοΡτεΖινες για να φτιάξω αύριο στο φούρνο με πατάτουλές.

Αυτά.

(ελπίζω να μην σας χαλάω την παρέα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Καλή Κυριακή να εχουμε!

Εβιρακι μου ελπίζω να εφτασες καλά και να ειχες καλό ταξιδι. Ευχομαι καλή επιτυχια στη μικρη Εβιρινα στη νεα της σχολικη χρονια και να περασετε καλα στα ξενα και αυτη τη χρονια! Η μικρη μου αποφασισε σημερα το πρωι να μου θυμισει τους Γερμανους γιατι εβαλε τα πεδιλάκια της με καλτσες (γκρρρ δε μου αρεσει καθολου αλλα τι να κανω;)

Δωρακι μου τι ωραια που ξαναεγραψες! Χαιρομαι που ο θησαυρουλης ειναι καλά. Φανταζομαι θα εχει γινει χαρμα σε συτην την ηλικια! Θα χαρω πολυ να σε ξαναδω στην παρεα μας γιατι κι εσυ μας ελειψες (οπως και τα άλλα κοριτσια βεβαιως βεβαιως)

Γωγω καλώς μας ηρθες! Φυσικα και δε χαλάς την παρεα μας. Αλήθεια τι ειναι οι κορτεζινες;

Νινα να σε ρωτησω κατι; Ο μαρινατος γαυρος διατηρειται καιρο; Θελω να φτιαξω καπως το γαυρο ωστε να διατηρειται για μεζε για τσιπουρακι οταν μου προκυπτει ξαφνικα παρεα. Καθε ιδεα δεκτη...

Χθες δε μαγειρεψα γιατι το πρωι πηγα και κοιταζα για τα της βαφτισης που πρεπει να κανονισω παραυτα. Συναντηθηκα με τον αντρα μου το μεσημερι (ραντεβουδακι) και τσιμπησαμε κατι εξω. Σημερα εφτιαξα μπιφτεκια στο φουρνο και θα παμε στους κουμπαρους μας να φαμε παρεουλα.

Φιλακια σε όλες.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φωτεινή να οι κοΡτεΖινες http://www.google.gr/search?q=%CE%BA%CE%BF%CE%A1%CF%84%CE%B5%CE%96%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82+%CF%87%CE%BF%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82&safe=active&client=ms-android-sonyericsson&hl=el&source=android-browser-type&v=133247963&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=XTAsUtTIMofRsgbOmoDYAQ&ved=0CAgQ_AUoAA&biw=320&bih=455#biv=i%7C0%3Bd%7CIVQbn2BeFuJNdM%3A

Είναι σαν παιδάκια,αλλά αυτά είναι χοιρινό η μοσχάρι,είναι πολύ νόστιμα,εάν δεν έχεις φαί να φας,εμάς εδώ στο κρεοπωλείο τα δίνουν 1,18 το κιλό. Γενικά είναι πολύ φθηνές.

Χαχαχα η μικρή κρύωσε,και είπε να το παίξει γερμανίδα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από τη χώρα του σκότους.

Κορίτσια μου φτάσαμε καλά χτες, αν εξαιρέσει κανείς λίγα κουνήματα του αεροπλάνου. Μετά μας πήγε ο Έβιρος για φαγητό έξω. Σήμερα μας μαγείρεψε ένα νοστιμότατο κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο, που όταν το έσβησε έβαλε από πάνω τυρί του τοστ και λωρίδες μπέικον.

Eviri ελπίζω να είχες καλό ταξίδι:tongue: πώς είναι ο καιρός εκεί?

Χτες είχε λίγα σύννεφα και το βραδάκι ψιχάλισε δυο φορές. Σήμερα ξεκίνησε με λίγο ήλιο και περισσότερη συννεφιά που πριν το μεσημέρι πύκνωσε και αργότερα άρχισε να βρέχει. Ακόμη δεν έχει σταματήσει. Πάντως δεν κάνει κρύο. Είχαμε δυο μέρες τώρα θερμοκρασίες 26 χτες και 24 σήμερα, αλλά αύριο θα κάνει 18 βαθμούς. Μάλλον θα αρχίσουν νωρίς τα κρύα φέτος.

εδώ πάντως, όπως είδες δε σου έκανε τη χάρη να έχει ζέστη... μάλλον για να μην σου κακοφανεί η επιστροφή;)

Νομίζω, ότι ήταν παραγγελιά δική μου εν αγνοία μου.

Σήμερα έκανα μοσχαράκι με μελιτζάνες... είπα να το δοκιμάσω, αφού γίνεται με φασολάκια, γιατί όχι και έτσι? και έγινε νοστιμότατο!:D

Αχ ναι γίνεται τέλειο το μοσχαράκι με τις μελιτζάνες, πολύ καλά έκανες.

Κοριτσακια γεια σας.

Πού είσαι βρε ψυχή εσύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επιτέλους ξαναμπήκες. Μαύρα μάτια κάναμε να σε δούμε. Μη μας το ξανακάνεις αυτό.

Θελω πολυ να συμμετέχω και παλι στην ομορφη παρεα σας και θα το προσπαθησα,γιατι δεν κρυβω οτι μου λειψατε...;)

Και βέβαια να συμμετέχεις, να μαθαίνουμε τα νέα σου και τα νέα του θησαυρούλη. Τι κάνει ο μικρός, τι ηλικία έχει τώρα; Θα τον γράψεις σε προνήπιο;

Εβιρουλα μου.....φιλακιαααα!!!!!!!!

Κι από μένα πολλά-πολλά.

(πηρε το ματι μου την ARNIKOL;;;

που εισαι βρε ψυχακι;;;;))

Ναι, ναι επέστρεψε και η Αρνικολ και μάλιστα 4πλή. Φροντίζει να μεγαλώσει η Ελλάδα μας. Άξια, άξια.

Καλησπέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο δικό σας τραπεζάκι(γράφω σε αλλά).

Γεια σου Γωγώ καλώς ήρθες και στο μαγειροκαφέ.

(ελπίζω να μην σας χαλάω την παρέα)

Αυτό να μην το ξανασκεφτείς. Εμείς εδώ μέσα έχουμε μια μεγάλη αγκαλιά για όλες όσες θέλουν να συμμετέχουν. Γι' αυτό είσαι κι εσύ ευπρόσδεκτη, να ενσωματωθείς στην παρέα μας.

Εβιρακι μου ελπίζω να εφτασες καλά και να ειχες καλό ταξιδι. Ευχομαι καλή επιτυχια στη μικρη Εβιρινα στη νεα της σχολικη χρονια και να περασετε καλα στα ξενα και αυτη τη χρονια!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου Φωτεινή μου. Αμήν.

Η μικρη μου αποφασισε σημερα το πρωι να μου θυμισει τους Γερμανους γιατι εβαλε τα πεδιλάκια της με καλτσες (γκρρρ δε μου αρεσει καθολου αλλα τι να κανω;)

χαχαχαχαχα

Νινα να σε ρωτησω κατι; Ο μαρινατος γαυρος διατηρειται καιρο;

Μέσα στο ψυγείο ξεπερνάει τον ένα χρόνο.

Θελω να φτιαξω καπως το γαυρο ωστε να διατηρειται για μεζε για τσιπουρακι οταν μου προκυπτει ξαφνικα παρεα. Καθε ιδεα δεκτη...

Δεν έχω φτιάξει ποτέ, μόνο έχω ακούσει ότι διατειρείται καιρό κι ότι είναι πολύ νόστιμος.

Χθες δε μαγειρεψα γιατι το πρωι πηγα και κοιταζα για τα της βαφτισης που πρεπει να κανονισω παραυτα.

Με το καλό σου εύχομαι.

Είναι σαν παιδάκια,αλλά αυτά είναι χοιρινό η μοσχάρι,είναι πολύ νόστιμα,εάν δεν έχεις φαί να φας,εμάς εδώ στο κρεοπωλείο τα δίνουν 1,18 το κιλό. Γενικά είναι πολύ φθηνές.

Το κρέας που έχουν πάνω τους είναι λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Τι κάνετε; Διάβαζα τα νέα σας αλλά με το ζόρι, όλο με διέκοπταν... νίωθω πολύ κουρασμένη και τώρα αρχίζει η εβδομάδα.

Για σήμερα δε μαγείρεψα αλλά έχουμε φαγητό από χθες, μπριζόλες με πατάτες. Έφτιαξα όμως τη σούπα της μπέμπας (κλασσικά) και μαρμελάδα από βανίλιες. Παιδιά, έγινε τέλεια, βγήκαν 3 βαζάκια, έδωσα και στη συνυφάδα μου και έφαγαν και τα παιδιά και ο Βασ. και ξετρελάθηκαν:-D. Τι ωραίο χρώμα, ρουμπινί...:) Το επόμενο βήμα θα είναι γλυκό του κουταλιού. Αν αδυνατίσω εγώ ποτέ με τέτοια μυαλά...:rolleyes:

Δωράκι μου γλυκό, ναι εγώ είμαι!Τι κάνει ο μικρός; ο Βασ. έφυγε από Λαγκαδά, πήρε μετάθεση για Καρδίτσα ευτυχώς και μειώσαμε τα έξοδα. Βέβαια μειώθηκε και ο μισθός, αλλά κάτι είναι κι αυτό. Είναι κοντά μας και με βοηθάει.

Νίνα, τα κεκάκια δε μου βγήκαν πολύ καλά, βγήκαν σαν σιροπιαστά, λίγο βαριά για τα γούστα μου. Σαν γεύση, ομως, το ανθότυρο με το μέλι ταιριάζουν πολύ. Κάτσε να παραθέσω το λινκ: http://www.diktamo.gr/index.php/products/itemlist/category/104-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82.

Γωγώ καλωσήρθες! Και βεβαια να μπείς στην παρέα ειδικά αφού μαγειρεύεις από τα 16..:D

Φωτεινή κι εσείς έχετε βάπτιση; Πότε; Εμείς 27/10 και με απασχολεί το τι θα φορέσω...

Εβιρί μου, έτσι όπως περιγράφεις το σκηνικό, μου θυμίζεις Αγγλία που πήγαινα Σεπτέμβριο, καλοκαίρι εδώ και χειμώνας εκεί....:( Ούτε ως τουρίστρια δεν ξαναπατάω... Μπράβο στον άντρα σου για το κοτόπουλο!

Ελένη, ωραία η συνταγή και εύκολη. Θέλω να φτιάξω κορμό-ρολό με τη μαρμελάδα και ψάχνω συνταγή. Πείτε αν έχετε καμία υπ'όψιν σας.

Τζένη μπορείς να κάνεις αυτό που είπες, που είναι και το πιο εύκολο ή μπορείς να τις ξεφλουδίσεις, να τις ξεσποριάσεις, να τις αλέσεις και να τις βράσεις. στη συνέχεια τις βάζεις σε βάζα ή μπουκάλια και τις αποθηκεύεις. Αν τις ανοίξεις, τις βάζεις στο ψυγείο. Έτσι έκανε η πεθερά μου παλιότερα και είχαμε χυμό ντομάτας 3 σπίτια για όλο το χρόνο. Πολύ βολικό και το κυριότερο ξέραμε τι τρώγαμε γιατί ήταν δικές μας οι ντομάτες, χωρίς φάρμακα ή συντηρητικά.΄

Αγγελική πού είσαι; Γύρισες απ' το χωριό;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Τι κάνετε; Διάβαζα τα νέα σας αλλά με το ζόρι, όλο με διέκοπταν... νίωθω πολύ κουρασμένη και τώρα αρχίζει η εβδομάδα.

Για σήμερα δε μαγείρεψα αλλά έχουμε φαγητό από χθες, μπριζόλες με πατάτες. Έφτιαξα όμως τη σούπα της μπέμπας (κλασσικά) και μαρμελάδα από βανίλιες. Παιδιά, έγινε τέλεια, βγήκαν 3 βαζάκια, έδωσα και στη συνυφάδα μου και έφαγαν και τα παιδιά και ο Βασ. και ξετρελάθηκαν:-D. Τι ωραίο χρώμα, ρουμπινί...:) Το επόμενο βήμα θα είναι γλυκό του κουταλιού. Αν αδυνατίσω εγώ ποτέ με τέτοια μυαλά...:rolleyes:

Δωράκι μου γλυκό, ναι εγώ είμαι!Τι κάνει ο μικρός; ο Βασ. έφυγε από Λαγκαδά, πήρε μετάθεση για Καρδίτσα ευτυχώς και μειώσαμε τα έξοδα. Βέβαια μειώθηκε και ο μισθός, αλλά κάτι είναι κι αυτό. Είναι κοντά μας και με βοηθάει.

Τωρα θα τρελαθωωωω,καλε τι διαβαζω;Ποια μπεμπα;;;Ποτε προλαβες;;;Εγω ειχα μεινει στον 3ο γιο και συ μιλας και για μπεμπα;;;Μπραβο σου Φιλεναδα!!!!!Να σου ζησουν!!!Τι ηλικια εχουν τωρα τα μικρα;;

Καλησπέρα από τη χώρα του σκότους.

Κορίτσια μου φτάσαμε καλά χτες, αν εξαιρέσει κανείς λίγα κουνήματα του αεροπλάνου. Μετά μας πήγε ο Έβιρος για φαγητό έξω. Σήμερα μας μαγείρεψε ένα νοστιμότατο κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο, που όταν το έσβησε έβαλε από πάνω τυρί του τοστ και λωρίδες μπέικον.

Χθες επεστρεψες Εβιρουλα;

Μπραβο στον αντρουλη σου για το φαγακι!!!!

και υποσχομαι να μπαινω συχνα πια!!!!

Σε ευχαριστω για την αγαπη σου!!!!!

Ο θησαυρουλης μου πια εκλεισε τα 4.Σωστο αντρακι πια.

Δεν τον εχω στειλει καθολου παιδικο ακομα...(οι περισσοτερες και οι πιο παλιες ξερετε...) του χρονου απευθειας νηπια,Πρωτα Ο Θεος!!!!

Βεβαια παρολο που δεν παει παιδικο,ξερει απιστευτα πολλα πραγματα.

Ξερει ολη την ελληωγνικη και αγγλικη αλφαβητο,μετραει εως το 50 και αναγνωριζει ολα τα γραματα -αριθμους.(κουκουβαααααααααααααααααα!!!!)Γραφει επισεις τον ονομα του....

Καλυτερα να σταματισω γιατι οταν μιλαω-γραφω για τον μικρο...ΔΕΝ σταματραω μετα!!!!!!:mrgreen:

και για να μαι εντός θέματος...

..σημερα φτιαχνω φασολακια πρασινα για τους μεγαλους..και για τον μικρο που δεν τα τρωει με τπτ,εκανα μοσχαρι με κριθαρακι γιουβετσι!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...