Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

11 hours ago, Myrtw80 said:

  Σ' ευχαριστώ και σε σένα εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αυτή τη φορά να είναι η τυχερή σου! Έχεις δίκιο, αλλά δυστυχώς το άγχος με συνοδεύει σε όλα μου! Φταίει ότι είμαι και μεγαλοκοπέλα :-D Αν ήμουν μικρότερη ίσως ήταν πιο εύκολο να χαλαρώσω. Όχι ότι μετανιώνω για ό,τι έχω κάνει στη ζωή μου μέχρι τώρα. Για μένα μητέρα πρέπει να γίνεσαι όταν το λαχταράς πραγματικά κι είσαι έτοιμη ψυχολογικά και πνευματικά τουλάχιστον να προσφέρεις σε αυτή τη νέα ζωούλα.  Απλά η βιολογία είναι άδικη όσον αφορά στη γυναίκα πιστεύω! Είναι και αυτή η αίσθηση του αγνώστου που με τρελαίνει. Αν μπορούσαμε να ξέρουμε ότι όλα είναι καλά κι ότι πραγματικά είναι θέμα χρόνου όλες νομίζω ότι θα ήμασταν πιο ήρεμες... Εντάξει τις κάναμε τις εξετάσεις μας, χιλιοψαχτήκαμε, όλα τα βρήκαν καλά, ευγνώμων είμαι δεν λέω αλλά πόσες φορές ακούμε ότι υπήρχε κάτι που ήταν αποτρεπτικός παράγοντας και κανείς δεν το έβρισκε. Όλα είναι θέμα τύχης, timing και άγχους δηλαδή? Αναρωτιέμαι πόσες κοπέλες απο εδώ μέσα τα κατάφεραν μετά από ένα χρόνο στοχευμένων προσπαθειών χωρίς να διαπιστωθεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ώστε να καταφύγουν σε άλλες μεθόδους, εξωσωματική κτλ. Υπάρχουν αρκετές? Θα ήταν πολύ αισιόδοξο μήνυμα για όλες μας που προσπαθούμε αν είναι αρκετές! Εγώ δυστυχώς περιστοιχίζομαι από γυναίκες που πιο εύκολα κανονίζουν πότε θα μείνουν έγκυες παρά ραντεβού στο κομμωτήριο που λέει ο λόγος. Πες το κι έγινε φάση δηλαδή ή από την άλλη από γυναίκες που απλά καταφύγανε σε άλλους τρόπους...

Μυρτώ δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλα θεωρώ ότι η ηλικία δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο. Ξέρω κοπέλες μου έμειναν έγκυος στα 38 τους στο πρώτο τους παιδί μετά από λίγους μήνες προσπαθειών αλλα και κοπέλες στα 28 τους που έκανα 6 και 7 χρόνια να μείνουν έγκυος. Κάπου είχα διαβάσει ότι έχουμε 25% πιθανότητες να μείνουμε έγκυος σε κάθε κύκλο, οπότε μάλλον εξαρτάται περισότερο από την τύχη και το timing παρά την ηλικία. Αφού σας βρήκαν ότι όλα είναι οκ νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, αν και καταλαβαίνω απόλυτα ότι αυτό συμβαίνει ασυναίσθητα χωρίς να το θέλεις. Νομίζω θα ήταν ψέματα να πούμε οτι καμία μας δεν αγχωνόμαστε, προσωπικά όταν περιμένω να αδιαθετήσω δεν μπορώ να κρατηθώ από το άγχος και ηρεμώ όταν αδιαθέτω και λέω εντάξει πάμε ξανά... Όλα θα γίνουν κορίτσια, ίσως θέλει χρόνο ο οργανισμός να προσαρμοστεί, δεν ξέρω ίσως να λέω και χαζομάρες. Με καλή θέληση και πίστη θα έρθει η ώρα για όλες μας που θα γράφουμε για την εγκυμοσύνη και για τα μωρά μας, θα γίνει αρκεί να το πιστέψουμε <3 <3 <3

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kido είπε:

Καλημέρα εγώ ξέρω περιπτώσεις που μεινανε μετα από ένα η και ενάμιση χρόνο με φυσιολογικό τρόπο. Είχαν κάνει παρακολούθηση με υπερηχο της οωρρηξιας συστηματικα λόγω PCOS και η άλλη έμεινε λίγο μετά τη σαλπιγγογραφια. Αν σε βοηθά να προσθέσω ότι ήταν 35 και πάνω με φυσιολογικές όλες τις εξετάσεις τους. Βεβαια έχω και περιπτώσεις που έμειναν σε 1-3 κύκλους μόλις το αποφάσισαν. Απλα κάποιες είμαστε λιγότερο τυχερες και θα πρέπει να επιμενουμε περισσότερο! Κάνε αυτο με τον υπερυχο αν θες είναι μη παρεμβατικο και προγραμματιζεις επαφή στο πιο γονιμο διάστημα αντί να ψαχνεις. Αρκεί να έχεις γιατρό που έχει χρόνο να σε βλέπει κάθε μέρα για καμιά βδομάδα για να τη βρείτε μαζί την οωρρηξια. 

 

Τα έχω κάνει αυτά @kido μου και σαλπιγγογραφία και παρακολούθηση ωορρηξίας κάνω σχεδόν σε κάθε κύκλο τους τελευταίους μήνες. Ταυτόχρονα την επιβεβαιώνω και με τεστάκια. Την κυνηγάω παντού μην την χάσω χαχαχα!!! Ίσως είναι θέμα τύχης, η αλήθεια είναι ότι δεν φημίζομαι γι' αυτό :-D  Με βοηθά πολύ ψυχολογικά ότι υπάρχουν κι άλλες κοπέλες μικρότερες ή μεγαλύτερες που προσπαθούν και με καταλαβαίνουν!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορισια.εγω σε 2-3 μερες περιμενω να αδιαθετησω και ηδη με εχει παρει απο κατω λογο του οτι στις γονιμες ειμασταν διακοπες ειχα πολλες ελπιδες.αλλα ηδη σημερα ξεκινησαν τα πονακια οι λιγουρες κ τα διαφορα.πφφφφ θα με πάρει απο κατω αυτη τη φορα :sad:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , smaro30 είπε:

Μυρτώ δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλα θεωρώ ότι η ηλικία δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο. Ξέρω κοπέλες μου έμειναν έγκυος στα 38 τους στο πρώτο τους παιδί μετά από λίγους μήνες προσπαθειών αλλα και κοπέλες στα 28 τους που έκανα 6 και 7 χρόνια να μείνουν έγκυος. Κάπου είχα διαβάσει ότι έχουμε 25% πιθανότητες να μείνουμε έγκυος σε κάθε κύκλο, οπότε μάλλον εξαρτάται περισότερο από την τύχη και το timing παρά την ηλικία. Αφού σας βρήκαν ότι όλα είναι οκ νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, αν και καταλαβαίνω απόλυτα ότι αυτό συμβαίνει ασυναίσθητα χωρίς να το θέλεις. Νομίζω θα ήταν ψέματα να πούμε οτι καμία μας δεν αγχωνόμαστε, προσωπικά όταν περιμένω να αδιαθετήσω δεν μπορώ να κρατηθώ από το άγχος και ηρεμώ όταν αδιαθέτω και λέω εντάξει πάμε ξανά... Όλα θα γίνουν κορίτσια, ίσως θέλει χρόνο ο οργανισμός να προσαρμοστεί, δεν ξέρω ίσως να λέω και χαζομάρες. Με καλή θέληση και πίστη θα έρθει η ώρα για όλες μας που θα γράφουμε για την εγκυμοσύνη και για τα μωρά μας, θα γίνει αρκεί να το πιστέψουμε <3 <3 <3

38 είμαι κι εγώ και προσπαθώ για το πρώτο! Εχεις δίκο και για το timing και για τις πιθανότητες απλά μερικές φορές σε παίρνει από κάτω! Ξαναανεβαίνουμε λοιπόν!!! Λες και έχουμε επιλογή?!!!χαχαχα

πρίν από 3 λεπτά , vikaki82 είπε:

Γεια σας κορισια.εγω σε 2-3 μερες περιμενω να αδιαθετησω και ηδη με εχει παρει απο κατω λογο του οτι στις γονιμες ειμασταν διακοπες ειχα πολλες ελπιδες.αλλα ηδη σημερα ξεκινησαν τα πονακια οι λιγουρες κ τα διαφορα.πφφφφ θα με πάρει απο κατω αυτη τη φορα :sad:

Ουφ αυτό το καλοκαίρι μας έχει καταστρέψει :-D Ολες τότε το υπολογίζαμε. Μην πέφτεις ακόμα αν δεν την δεις με τα μάτια σου τίποτα δεν έχει τελειώσει!!! Κι ο Σεπτέμβρης στην Ελλάδα καλοκαίρι θεωρείται χαχαχα τα λέω για να τακούω κι εγώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Myrtw80 είπε:

38 είμαι κι εγώ και προσπαθώ για το πρώτο! Εχεις δίκο και για το timing και για τις πιθανότητες απλά μερικές φορές σε παίρνει από κάτω! Ξαναανεβαίνουμε λοιπόν!!! Λες και έχουμε επιλογή?!!!χαχαχα

Ουφ αυτό το καλοκαίρι μας έχει καταστρέψει :-D Ολες τότε το υπολογίζαμε. Μην πέφτεις ακόμα αν δεν την δεις με τα μάτια σου τίποτα δεν έχει τελειώσει!!! Κι ο Σεπτέμβρης στην Ελλάδα καλοκαίρι θεωρείται χαχαχα τα λέω για να τακούω κι εγώ!!!

Δεν ειναι ευκολο προσπαθω αλλα σκεψου οτι ηδη ψυχολογικα ειμαι χαλια.δεν το κανω επίτηδες 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , vikaki82 είπε:

Δεν ειναι ευκολο προσπαθω αλλα σκεψου οτι ηδη ψυχολογικα ειμαι χαλια.δεν το κανω επίτηδες 

Καλε περίμενε μπας και είσαι έγκυος...κι εγώ έπεσα τον Ιούλιο και τον Αύγουστο,,,μόλις ξαναμπείς σε γόνιμες θα το ξεχάσεις! Εμένα έτσι έγινε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , kido είπε:

Καλε περίμενε μπας και είσαι έγκυος...κι εγώ έπεσα τον Ιούλιο και τον Αύγουστο,,,μόλις ξαναμπείς σε γόνιμες θα το ξεχάσεις! Εμένα έτσι έγινε!

Για να με εχουν πιασει τα ψυχολογικα μου απο τωρα θα ερθει.σιγουρα οταν ξανα μπω σε γονιμες θα το ξεχασω.μεχρι τοτε πως την βγαζω ειναι το θεμα χαχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikaki82 είπε:

Για να με εχουν πιασει τα ψυχολογικα μου απο τωρα θα ερθει.σιγουρα οταν ξανα μπω σε γονιμες θα το ξεχασω.μεχρι τοτε πως την βγαζω ειναι το θεμα χαχα

Ταινίες, βιβλία, δουλειά γενικά εργασιοθεραπεια. Χεχε ομοιοπαθουσα! Εγώ που το έπαθα στις διακοπές;; Δεν είχα τι να κάνω τόσο χρόνο παρά να σκέφτομαι!! Ασε!!! Μην σκέφτεσαι!!! Μην το παρασκευτομαστε όλες μας κάνει κακό!

πρίν από 23 λεπτά , Myrtw80 είπε:

38 είμαι κι εγώ και προσπαθώ για το πρώτο! Εχεις δίκο και για το timing και για τις πιθανότητες απλά μερικές φορές σε παίρνει από κάτω! Ξαναανεβαίνουμε λοιπόν!!! Λες και έχουμε επιλογή?!!!χαχαχα

Ουφ αυτό το καλοκαίρι μας έχει καταστρέψει :-D Ολες τότε το υπολογίζαμε. Μην πέφτεις ακόμα αν δεν την δεις με τα μάτια σου τίποτα δεν έχει τελειώσει!!! Κι ο Σεπτέμβρης στην Ελλάδα καλοκαίρι θεωρείται χαχαχα τα λέω για να τακούω κι εγώ!!!

Καλά εννοείται και Σεπτεμβρίου σύλληψη καλοκαιρινή θεωρείται στην Ελλάδα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , kido είπε:

Ταινίες, βιβλία, δουλειά γενικά εργασιοθεραπεια. Χεχε ομοιοπαθουσα! Εγώ που το έπαθα στις διακοπές;; Δεν είχα τι να κάνω τόσο χρόνο παρά να σκέφτομαι!! Ασε!!! Μην σκέφτεσαι!!! Μην το παρασκευτομαστε όλες μας κάνει κακό!

Καλά εννοείται και Σεπτεμβρίου σύλληψη καλοκαιρινή θεωρείται στην Ελλάδα!

Βρε μαζι σου ειμαι αλλα αυτο το μυαλο δεν βοηθαει χαχαχα.οοο κανει σκεψεις.ευτυχως που μιλαμε εδω και ηρεμω λιγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vikaki82 είπε:

Βρε μαζι σου ειμαι αλλα αυτο το μυαλο δεν βοηθαει χαχαχα.οοο κανει σκεψεις.ευτυχως που μιλαμε εδω και ηρεμω λιγο

Δες βιντεάκια στο YouTube ... πάτa ttc stories είναι πολλές σαν κι εμάς εκεί έξω! Προσπαθεί κόσμος να συλλάβει δεν είναι σε όλους εύκολο! Εμένα με παρηγορεί αυτή η σκέψη όταν πέφτω...

Link to comment
Share on other sites

@Elferκορίτσι μην στεναχωριέσαι δεν πέφτω εύκολα εγώ .Ναι ένας μήνας είναι λιιιιγος θα σας πω τα νέα μ αύριο που θα πάω στον γιατρό. 

Και από αύριο μπαίνω στις γόνιμες κιόλας. Αν μου δώσει το οκ ο γιατρός αρχίζει ο πόλεμος χαχαχχ

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , kido είπε:

Δες βιντεάκια στο YouTube ... πάτa ttc stories είναι πολλές σαν κι εμάς εκεί έξω! Προσπαθεί κόσμος να συλλάβει δεν είναι σε όλους εύκολο! Εμένα με παρηγορεί αυτή η σκέψη όταν πέφτω...

Εμενα με στενοχωρει δεν με παρηγορεί:-(. Ξερω κ γω ρε κοριτσι θα μου περασει που θα παει απλα αισθανομαι εξαντλημενη κουρασμενη απογοητευμενη απο ολο αυτο.ειναι γιατι το θελω πολλή. Οπως ολες μας

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , vikaki82 είπε:

Εμενα με στενοχωρει δεν με παρηγορεί:-(. Ξερω κ γω ρε κοριτσι θα μου περασει που θα παει απλα αισθανομαι εξαντλημενη κουρασμενη απογοητευμενη απο ολο αυτο.ειναι γιατι το θελω πολλή. Οπως ολες μας

Μα όλες αυτές τα κατάφεραν τελικά! Κάποτε ένιωθαν όπως εμείς! Τελικά είμαι αθεράπευτα αισιόδοξη που το βλέπω αλλιώς;;;; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kido είπε:

Μα όλες αυτές τα κατάφεραν τελικά! Κάποτε ένιωθαν όπως εμείς! Τελικά είμαι αθεράπευτα αισιόδοξη που το βλέπω αλλιώς;;;; 

Οχι καλα κανεις και εισαι αισιοδοξη καο εγω συνηθως ετσι είμαι απλα καποιες φορες πεφτω.ξερω οτι καποια στιγμη ολες θα τα καταφερουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...