Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , fairy-mary είπε:

καλημέρα κορίτσια!

πως είσαστε;

ελπίζω όλα καλά;

διάβαζα κάποια προηγούμενα post και έχω κάποιες απορίες, είναι όντως τόσο μεγάλο πρόβλημα η έλλειψη βιταμίνης d;

εγώ έχω έλλειψη (16 είχα) και παίρνω συμπλήρωμα εδώ και 1,5 μήνα, αλλά ούτε ο ενδοκρινολόγος μου ούτε ο γυναικολόγος μου στάθηκαν σε αυτό , δε μου είπαν ότι μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα στη σύλληψη η κάτι τέτοιο..

όλες οι άλλες εξετάσεις μου ήταν καλές.

απλά διαβάζω αυτά που γράφετε και έχω αγχωθεί.

 

κοριτσι μου καμια σχεση ο μισος πληθυσμος εχει ελλειψη απο βιταμινη d κ δεν το γνωριζει. το συμπληρωμα θα σε βοηθησει αν θες να συλλαβεις εννοειτε αλλα περιπτωσεις αποβολων συμβαινουν οταν υπαρχουν κ αλλα θεματα σε μια γυναικα κ ειναι αρκετα σπανια.  μην ανχωνεσε το συμπληρωμα που περνεις θα σε βοηθησει κ δεν χρειαζετε τιποτα αλλο. καλο ειναι γενικα στους γιατρους μας να δινουμε ενα καλο ιστορικο της οικογενειας για να υπαρχει μια προληψη αλλα δεν χρειαζετε να ανχωνεσε με οτι διαβαζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

Καλημέρα κορίτσια και Χρόνια Πολλά! Να χαίρεστε όσους έχετε! 

@loyloy @P.L.L.να έχετε ένα υπέροχο ραντεβού με τα σπορακια σας! Θα περιμένω το βράδυ τα νέα σας! 

  • Μου αρέσει 2

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πως ειστε??? 

Εγω τα ίδια!!! Βαρεθηκα, θελω να ερθει καλοκαιρι!!!!! :shock:

Θα ερθει.κοντευει.αντε θα βάζεις το μαγιό σου και θα πετάγεται και η κοιλίτσα μπροστά.αχ ωραία!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , linaa είπε:

κοριτσι μου καμια σχεση ο μισος πληθυσμος εχει ελλειψη απο βιταμινη d κ δεν το γνωριζει. το συμπληρωμα θα σε βοηθησει αν θες να συλλαβεις εννοειτε αλλα περιπτωσεις αποβολων συμβαινουν οταν υπαρχουν κ αλλα θεματα σε μια γυναικα κ ειναι αρκετα σπανια.  μην ανχωνεσε το συμπληρωμα που περνεις θα σε βοηθησει κ δεν χρειαζετε τιποτα αλλο. καλο ειναι γενικα στους γιατρους μας να δινουμε ενα καλο ιστορικο της οικογενειας για να υπαρχει μια προληψη αλλα δεν χρειαζετε να ανχωνεσε με οτι διαβαζεις.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Και εγώ φαντάζομαι πως αν ήταν πρόβλημα κάτι θα μου είχαν αναφέρει οι γιατροί!

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , fairy-mary είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Και εγώ φαντάζομαι πως αν ήταν πρόβλημα κάτι θα μου είχαν αναφέρει οι γιατροί!

 

Αφού παίρνεις ενάμιση μήνα θα το έχεις ήδη ανεβάσει. Κάνε μια επανεξέταση να δεις! Εμένα μου είπαν ότι πρέπει να την έχουμε πάνω από 30 όσες προσπαθούμε να μείνουμε έγκυες, οπότε μαζί με το θυροειδή μου φτιάχνω κι αυτό! Δεν είναι κάτι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , kido είπε:

Αφού παίρνεις ενάμιση μήνα θα το έχεις ήδη ανεβάσει. Κάνε μια επανεξέταση να δεις! Εμένα μου είπαν ότι πρέπει να την έχουμε πάνω από 30 όσες προσπαθούμε να μείνουμε έγκυες, οπότε μαζί με το θυροειδή μου φτιάχνω κι αυτό! Δεν είναι κάτι!

Προφανώς είναι κάτι που φτιάχνεται αλλά εμένα για παράδειγμα δε μου είπε κανείς ότι πρέπει να είναι πάνω απο 30 αν προσπαθείς για παιδί, εγώ βέβαια δεν έχω θυροειδή..δε ξέρω αν αυτό παίζει το ρόλο του, αλλά αν είναι έτσι όπως μου τα λες και δε μου το έχουν αναφέρει θα εκνευριστώ!

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , fairy-mary είπε:

Προφανώς είναι κάτι που φτιάχνεται αλλά εμένα για παράδειγμα δε μου είπε κανείς ότι πρέπει να είναι πάνω απο 30 αν προσπαθείς για παιδί, εγώ βέβαια δεν έχω θυροειδή..δε ξέρω αν αυτό παίζει το ρόλο του, αλλά αν είναι έτσι όπως μου τα λες και δε μου το έχουν αναφέρει θα εκνευριστώ!

 

Έχω καταλάβει ότι οι απόψεις διαφέρουν από γιατρό σε γιατρο. Δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό οπότε ίσως δεν στο λένε όλοι γιατί στη χώρα μας με τόσο ηλιοφάνεια θα ανέβει η d φυσικά το καλοκαίρι. Να κάθεσαι λίγο στον ήλιο από τώρα! Εμένα με λες σπασικλάκι σε αυτά και όταν πάω γιατρούς τα ρωτάω όλα - όλα, ίσως γι αυτό μου το ανέφεραν. Μπορεί δηλαδή μετά από ερώτησή μου και όχι από μόνοι τους.

Γιατί κι εγώ δεν είχα θυροειδή, απλά όταν προσπαθούμε πρέπει λεει να είναι κάτω από 2 καλύτερα, οπότε έτσι πήγα σε ενδοκρινολόγο το επιβεβαίωσα μαζί του και τελικά το έριξα με χάπι, γιατί προσπαθούσα 6 μήνες και τίποτα ενώ τον είχα 4,7 και δεν το ήξερα ότι επηρεάζει. Έξαλλη! 

Ελπίζω να σε βοηθώ και να κάνεις μια διευκρίνιση με το γιατρό σου την επόμενη φορά. Κι εγώ εκνευρίζομαι με κάτι τέτοια και τα ψάχνω μόνη μου όλα πάρα πολύ... άστα, έχουμε γίνει γιατροί όσες προσπαθούμε!!! Τρέλα!!!

Επεξεργάστηκαν by kido
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πως ειστε??? 

Εγω τα ίδια!!! Βαρεθηκα, θελω να ερθει καλοκαιρι!!!!! :shock:

Καλημερα!!! Και εγω τα ιδια!!! Αντε ομως ερχεται οπου να ναι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , kido είπε:

Έχω καταλάβει ότι οι απόψεις διαφέρουν από γιατρό σε γιατρο. Δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό οπότε ίσως δεν στο λένε όλοι γιατί στη χώρα μας με τόσο ηλιοφάνεια θα ανέβει η d φυσικά το καλοκαίρι. Να κάθεσαι λίγο στον ήλιο από τώρα! Εμένα με λες σπασικλάκι σε αυτά και όταν πάω γιατρούς τα ρωτάω όλα - όλα, ίσως γι αυτό μου το ανέφεραν. Μπορεί δηλαδή μετά από ερώτησή μου και όχι από μόνοι τους.

Γιατί κι εγώ δεν είχα θυροειδή, απλά όταν προσπαθούμε πρέπει λεει να είναι κάτω από 2 καλύτερα, οπότε έτσι πήγα σε ενδοκρινολόγο το επιβεβαίωσα μαζί του και τελικά το έριξα με χάπι, γιατί προσπαθούσα 6 μήνες και τίποτα ενώ τον είχα 4,7 και δεν το ήξερα ότι επηρεάζει. Έξαλλη! 

Ελπίζω να σε βοηθώ και να κάνεις μια διευκρίνιση με το γιατρό σου την επόμενη φορά. Κι εγώ εκνευρίζομαι με κάτι τέτοια και τα ψάχνω μόνη μου όλα πάρα πολύ... άστα, έχουμε γίνει γιατροί όσες προσπαθούμε!!! Τρέλα!!!

Εγώ έχω ένα όζο και αναγκαστικά κάνω εξετάσεις θυροειδούς κάθε χρόνο , όμως οι τιμές μου είναι καλές, τώρα δηλαδή είχα 1,24.Βιταμίνη d δεν είχα ξανακάνει, πρώτη φορά έκανα τώρα.

Εγώ τον ρώτησα συγκεκριμένα για την εγκυμοσύνη μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα και αν θες μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες από αύριο κιόλας και για τη βιταμίνη D το μόνο που μου είπε είναι πως όλος ο κόσμος έχει έλλειψη, δηλαδή τι παραπάνω έπρεπε να ρωτήσω;

Τέλοςπάντων αφού μου έδωσε συμπλήρωμα πιστεύω να μην υπάρχει θέμα απλά επειδή και εγώ προσπαθώ και απογοητεύομαι όταν δε συμβαίνει κάτι καταλαβαίνεις ότι θα ήθελα να ξέρω την κάθε λεπτομέρεια..

Και στο γυναικολόγο που πήγα το τόνισα όταν του έδειξα τις εξετάσεις για τη βιταμίνη αλλά και αυτός τα ίδια μου είπε...ότι όλος ο κόσμος έχει έλλειψη.

 

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , fairy-mary είπε:

Εγώ έχω ένα όζο και αναγκαστικά κάνω εξετάσεις θυροειδούς κάθε χρόνο , όμως οι τιμές μου είναι καλές, τώρα δηλαδή είχα 1,24.Βιταμίνη d δεν είχα ξανακάνει, πρώτη φορά έκανα τώρα.

Εγώ τον ρώτησα συγκεκριμένα για την εγκυμοσύνη μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα και αν θες μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες από αύριο κιόλας και για τη βιταμίνη D το μόνο που μου είπε είναι πως όλος ο κόσμος έχει έλλειψη, δηλαδή τι παραπάνω έπρεπε να ρωτήσω;

Τέλοςπάντων αφού μου έδωσε συμπλήρωμα πιστεύω να μην υπάρχει θέμα απλά επειδή και εγώ προσπαθώ και απογοητεύομαι όταν δε συμβαίνει κάτι καταλαβαίνεις ότι θα ήθελα να ξέρω την κάθε λεπτομέρεια..

Και στο γυναικολόγο που πήγα το τόνισα όταν του έδειξα τις εξετάσεις για τη βιταμίνη αλλά και αυτός τα ίδια μου είπε...ότι όλος ο κόσμος έχει έλλειψη.

 

 

Ναι μωρέ δεν θα επηρεάζει και τόσο γι αυτό δεν μας τα λένε όλα οι γιατροι για να μην μας αγχώνουν! Αυτό μετράει πιο πολύ ως ανασταλτικός παράγοντας παρά η d! Παίρνουμε τις βιταμίνες μας και πάμε! Θα μας κάτσει που θα πάει! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, sandraki είπε:

κοιτα εμενα το στηθος μου πρηζεται κ ποναει πολυ στα πλαγια 4 με 5 μερες πριν αδιαθετησω. Τωρα πρηστηκε καπως αλλα δεν ποναει. Κραμπουλες εχω ακομα σαν περιοδου. Πονακια σαν τσιμπηματακια. Και αρκετες φορες εχω νευρα (προχθες ηθελα να πεταξω το πιατο στην τηλεοραση αλλα κρατηθηκα) και αλλες φορες θελω να κλαψω χωρις λογο, αλλα αυτα κρατανε 3 λεπτα το πολυ.  Θα περιμενω καμια δεκαρια μερες ακομα γτ δεν εχω σταθερο κυκλο! Σ ευχαριστω πολυ που μου απαντησες!!

Ένα άλλο θετικό είναι να έχεις υγρά ξαφνικά ,εκεί που περιμένεις να αδιαθετησεις...εγώ είχα ειδικά Στον 2ο ξαφνικά υγρά Να κρεμωνται σαν ωορρηξίας έκανα τότε τεστ θετικό αλλά λίγο άργησε,κ χοριακη την ίδια μέρα 75.60!!!

οπότε άσε 2 μέρες κ κανε τες μετά 

1 hour ago, fairy-mary είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Και εγώ φαντάζομαι πως αν ήταν πρόβλημα κάτι θα μου είχαν αναφέρει οι γιατροί!

 

Δυστυχώς κ μένα η ενδοκρινολογος μου τότε μου δεν μου είχε πει κάτι,εγώ διάβασα μετά Κ ενημερώθηκα ότι παίζει ρόλο στην σύλληψη ή ντε κ μετά μου το επιβεβαίωσε..είχα 11,κ έναν θυρεοειδή που δε μπορούσα να τον  ρυθμισω με τπτ..επι1 χρόνο.τελικά αφού πήγε στο 1-1.5 Η τιμή (γιατί εκεί την θέλουμε,για μένα γιατί έχω χασιμοτο κ πάνω από 2 σε τυχόν εγκυμοσύνη φέρνει αποβολές),πήγε κ ντε  34 κ έμεινα στον 1.5 χρόνο τελικά (αυτά για το 2ο παιδι).όποτε δεν το σκέφτονται δυστυχώς όλοι ή γιατροί κ παίζει ρόλο κ το ιστορικό της κάθε κοπέλας.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , *ζουζουνα*!!! είπε:

Ένα άλλο θετικό είναι να έχεις υγρά ξαφνικά ,εκεί που περιμένεις να αδιαθετησεις...εγώ είχα ειδικά Στον 2ο ξαφνικά υγρά Να κρεμωνται σαν ωορρηξίας έκανα τότε τεστ θετικό αλλά λίγο άργησε,κ χοριακη την ίδια μέρα 75.60!!!

οπότε άσε 2 μέρες κ κανε τες μετά 

Δυστυχώς κ μένα η ενδοκρινολογος μου τότε μου δεν μου είχε πει κάτι,εγώ διάβασα μετά Κ ενημερώθηκα ότι παίζει ρόλο στην σύλληψη ή ντε κ μετά μου το επιβεβαίωσε..είχα 11,κ έναν θυρεοειδή που δε μπορούσα να τον  ρυθμισω με τπτ..επι1 χρόνο.τελικά αφού πήγε στο 1-1.5 Η τιμή (γιατί εκεί την θέλουμε,για μένα γιατί έχω χασιμοτο κ πάνω από 2 σε τυχόν εγκυμοσύνη φέρνει αποβολές),πήγε κ ντε  34 κ έμεινα στον 1.5 χρόνο τελικά (αυτά για το 2ο παιδι).όποτε δεν το σκέφτονται δυστυχώς όλοι ή γιατροί κ παίζει ρόλο κ το ιστορικό της κάθε κοπέλας.

Αρα ξεκάθαρα έπαιζε ρόλο σε σένα! Μόλις τα ρυθμισες και τα δύο εμεινες. Σύμπτωση? Δεν μπορεί να ήταν τυχαίο. Εγώ TSH 1,10 με χάπι γιατί ήταν πολύ πανω από 2 και D 26 κατι, κάπου εκεί είμαι ελπίζω να το ανεβάσω κι άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , kido είπε:

Αρα ξεκάθαρα έπαιζε ρόλο σε σένα! Μόλις τα ρυθμισες και τα δύο εμεινες. Σύμπτωση? Δεν μπορεί να ήταν τυχαίο. Εγώ TSH 1,10 με χάπι γιατί ήταν πολύ πανω από 2 και D 26 κατι, κάπου εκεί είμαι ελπίζω να το ανεβάσω κι άλλο!!

τι να πώ βρε κορίτσια, μπορεί εμένα να μη μου το ανέφερε επειδή είχα καλό θυροειδή, κάπου διάβασα ότι σχετίζεται με το χασιμότο η βιταμίνη d και ότι σε αυτή την περίπτωση μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα ..'οπως και να έχει παίρνω το συμπλήρωμα και ελπίζω να ανέβει και μακάρι να έρθει και το μωρό!

μόλις κλείσω τους 2 μήνες με το συμπλήρωμα θα κάνω μια επανεξέταση να δώ τι παίζει.

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...