Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

Ανεμώνη μας γλυκιά αν ειναι δυνατόν να μας ζαλίζεις. Ενδιαφερόμαστε περισσοτερο απο όσο νομίζεις. Όχι μονο για εσενα αλλα και για εμας! Για να βλέπουμε τα πράγματα να πηγαίνουν καλα και να παίρνουμε κουράγιο! Για την ώρα μονο να προσεύχεσαι και να περιποιείσαι τον εαυτό σου. 

Fairy mairy καλωσήρθες! Η πρώτη και σημαντικότερη  συμβουλή που δίνω εγω ειναι να ξέρεις ακριβώς τις ημέρες της ωορρηξιας (με τεστ ή υπέρηχο αν ειναι εφικτό) για να ξέρεις ποτε να στοχεύεις. Οι καλύτερες πιθανότητες που εχουμε ειναι επαφές απο δυο μέρες πριν την ωορρηξία ως και μια μερα μετα. 

Beboula σίγουρα θα εχω δει την Αδερφη σου αν ειναι σε κάποιον φορέα γιατι κατα την διάρκεια του χρόνου υπάρχουν πολλα events που γίνονται για να κοινωνικοποιούνται τα ΑΜΕΑ (πχ αγώνες, θέατρα Κα) Αν όχι ακομα καποια στιγμή θα την δω! Είχα πάντα αδυναμία στα άτομα με σύνδρομο νταουν. Μακάρι να ήταν και η χώρα πιο φιλική γι αυτα τα παιδια! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

Το ξέρω ότι το άγχος δε βοηθάει..κάποιες φορές είμαι χαλαρή & αισιόδοξη και κάποιες άλλες με πιάνει πανικός, βάζω τα κλάματα, στεναχωριέμαι, λέω δε θα μου συμβεί ποτέ..

Ειδικά τον προηγούμενο μήνα απογοητεύτηκα ακόμα περισσότερο γιατί είχα χρησιμοποιήσει και τέστ ωορρηξίας, οπότε καταλαβαίνετε...δε ξέρω βέβαια αν έκανα καλά που τα χρησιμοποίησα, ίσως να με άγχωσαν ακόμα πιο πολύ..

Τώρα για αυτό το μήνα περιμένω να αδιαθετήσω την Κυριακή αλλά κάτι μου λέει πάλι και πάλι τζίφος...

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , fairy-mary είπε:

Είμαστε και οι δύο μας 32 ετών,

Ο σύζυγός μου δεν έχει κάνει κάποια εξέταση, εγώ τα μόνα που έχω κάνει πρόσφατα είναι κολπικός υπέρηχος όπου δε φάνηκε κάτι ανησυχητικό και εξετάσεις θυροειδούς οπού επίσης ήταν καλές..ρώτησα τη γιατρό μου αν πρέπει να κάνω κάποιες ορμονικές εξετάσεις και μου είπε ότι εφόσον έχω σταθερή περίοδο (κύκλος 29-30 μέρες) και δεν έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος προσπαθειών χωρίς επιτυχία ότι δε χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον ...όμως εγώ ανησυχώ εσείς τι συμβουλή θα μου δίνατε; πρέπει να κάνω κάτι; η απλά να περιμένω;

Μια χαρά είσαι.Ειστε και οι δύο σε καλ η ηλικία.Ειναι Όπως σου λέει ο γιατρός.Περιμενετε ένα χρόνο και αν δεν γίνει κάτι τότε Κάνε κάποιες εξετάσεις.Εγω να φανταστείς Ει χα μείνει έγκυος με τη μέθοδο τραβηγματος.Δυστυχως το χάσαμε.Αλλα.μετα που προσπαθήσαμε τίποτα.Ξερω ότι είναι θέμα άγχους.Δεν γίνεται τη μια να μένω ε γκυος με τα προ..... Και τώρα με το να έχουμε ελεύθερες επαφές και τη μέρα ωορρηξίας τπτ.Ο γιατρός μου μου είπε ότι αγχώνομαι.Πιστευω και.εσυ το ίδιο.Ηρεμησε και απόλαυσε το να κάνεις έρωτα με τον άντρα σου και θα έρθει και το μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

@loyloy φαντάζομαι από τη στιγμή που έμεινες έγκυος δε θα έχεις κάποιο θέμα, πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά! αυτή η άτιμη η ψυχολογία τα κάνει όλα, τι να πώ! 

εν τω μεταξύ όλοι στο περιβάλλον μου γονείς, φίλοι, συνεργάτες με ρωτάνε, άντε πότε θα κάνεις ένα παιδάκι, να φανταστείτε πήγα να δώ τη γιαγιά μου που μένει επαρχία και με το που με είδε μου σήκωσε τη μπλούζα για να δεί αν έχω κοιλιά!!!

δε με βοηθάει καθόλου αυτό..

@P.L.L.Μακάρι να μη μου έρθουν και να σας πώ τα ευχάριστα! Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη!

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Ανεμώνη μας γλυκιά αν ειναι δυνατόν να μας ζαλίζεις. Ενδιαφερόμαστε περισσοτερο απο όσο νομίζεις. Όχι μονο για εσενα αλλα και για εμας! Για να βλέπουμε τα πράγματα να πηγαίνουν καλα και να παίρνουμε κουράγιο! Για την ώρα μονο να προσεύχεσαι και να περιποιείσαι τον εαυτό σου. 

Fairy mairy καλωσήρθες! Η πρώτη και σημαντικότερη  συμβουλή που δίνω εγω ειναι να ξέρεις ακριβώς τις ημέρες της ωορρηξιας (με τεστ ή υπέρηχο αν ειναι εφικτό) για να ξέρεις ποτε να στοχεύεις. Οι καλύτερες πιθανότητες που εχουμε ειναι επαφές απο δυο μέρες πριν την ωορρηξία ως και μια μερα μετα. 

Beboula σίγουρα θα εχω δει την Αδερφη σου αν ειναι σε κάποιον φορέα γιατι κατα την διάρκεια του χρόνου υπάρχουν πολλα events που γίνονται για να κοινωνικοποιούνται τα ΑΜΕΑ (πχ αγώνες, θέατρα Κα) Αν όχι ακομα καποια στιγμή θα την δω! Είχα πάντα αδυναμία στα άτομα με σύνδρομο νταουν. Μακάρι να ήταν και η χώρα πιο φιλική γι αυτα τα παιδια! 

Ναι καλη μου να ήταν η χώρα μας πιο φιλική ποσο δίκιο έχεις τα αντιμετωπίζουμε συχνά.. Στην μόνη εκδήλωση που έχουμε παρευρεθεί ήταν πέρυσι τον Δεκέμβριο σε μια πολύ αξιόλογη εκδήλωση της “Γέφυρα Ζωής” .. Έπειτα παλαιότερα λόγω άλλης κατάστασης που πέρασε η μικρή, σε διάφορες εκδηλώσεις του συλλόγου Ελπίδα καθως και ένα ταξίδι στην Disneyland μέσω του make a wish.. Τεραστια η βοηθεια η δικη σας και των εθελοντων για τα παιδιά και τους γονείς!

2 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Το ξέρω ότι το άγχος δε βοηθάει..κάποιες φορές είμαι χαλαρή & αισιόδοξη και κάποιες άλλες με πιάνει πανικός, βάζω τα κλάματα, στεναχωριέμαι, λέω δε θα μου συμβεί ποτέ..

Ειδικά τον προηγούμενο μήνα απογοητεύτηκα ακόμα περισσότερο γιατί είχα χρησιμοποιήσει και τέστ ωορρηξίας, οπότε καταλαβαίνετε...δε ξέρω βέβαια αν έκανα καλά που τα χρησιμοποίησα, ίσως να με άγχωσαν ακόμα πιο πολύ..

Τώρα για αυτό το μήνα περιμένω να αδιαθετήσω την Κυριακή αλλά κάτι μου λέει πάλι και πάλι τζίφος...

 

Καλησπερα κοπέλα μου καλώς όρισες! Επιτρεπεται να πέσεις επιβάλλεται να σηκωθείς! Έτσι δεν λένε; Άλλωστε δεν πρέπει να το κανεις στον εαυτό σου,είστε νέοι υγιής και φυσικά θα τα καταφέρετε!! Πολλές επαφές συστήνω και φουλ τις ημέρες της ωορρηξιας.. Και μην απογοητεύεσαι αν αδιαθετησεις δεν χάθηκε κάτι..μέχρι την Κυριακή βλέπεις και σου εύχομαι να δεις αυτό που επιθυμείτε!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , fairy-mary είπε:

@loyloy φαντάζομαι από τη στιγμή που έμεινες έγκυος δε θα έχεις κάποιο θέμα, πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά! αυτή η άτιμη η ψυχολογία τα κάνει όλα, τι να πώ! 

εν τω μεταξύ όλοι στο περιβάλλον μου γονείς, φίλοι, συνεργάτες με ρωτάνε, άντε πότε θα κάνεις ένα παιδάκι, να φανταστείτε πήγα να δώ τη γιαγιά μου που μένει επαρχία και με το που με είδε μου σήκωσε τη μπλούζα για να δεί αν έχω κοιλιά!!!

δε με βοηθάει καθόλου αυτό..

@P.L.L.Μακάρι να μη μου έρθουν και να σας πώ τα ευχάριστα! Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη!

 

Οι γιαγιάδες είναι λίγο υπερβολικές.Το καταλαβαίνω.Ειναι δύσκολο.Εγω λόγω άγχους ειπ αμε να κάνουμε διακοπή προσπαθειών για κανα 2μηνο.Οχι ελεύθερες επαφές Μήπως ηρεμήσω γτ δεν μπορώ να το ελέγξω. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, loyloy είπε:

Γιατί?νιώθεις συμπτώματα περιόδου?Και αν Αύριο αδιαθετισεις Δεν το βάζεις κάτω.ε?όρεξη με τον αντρουλη σου να έχετε ;) και θα ξαναπροσπαθησετε.

Κοίτα αισθάνομαι την κοιλιά μου αυτή την ανακατωσούρα που λες θα μου ρθει τώρα όπου να ναι... Μετά μου σταματάει κοκ. Τι να πω!!!! Θερμοκρασία έχω 37 για πχ αλλά δεν της δίνω σημασία και τον προηγούμενο μήνα είχα υψηλή και τίποτα τζουφια χαχαχα. Όσο για την ψυχολογία αν είναι να ρθει θε να ρθει αλλιώς θα προσπεράσει.. Δεν είναι στο χέρι μου - μας δυστυχώς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Bela είπε:

Κοίτα αισθάνομαι την κοιλιά μου αυτή την ανακατωσούρα που λες θα μου ρθει τώρα όπου να ναι... Μετά μου σταματάει κοκ. Τι να πω!!!! Θερμοκρασία έχω 37 για πχ αλλά δεν της δίνω σημασία και τον προηγούμενο μήνα είχα υψηλή και τίποτα τζουφια χαχαχα. Όσο για την ψυχολογία αν είναι να ρθει θε να ρθει αλλιώς θα προσπεράσει.. Δεν είναι στο χέρι μου - μας δυστυχώς!!!!!

Γεια σου @Bela !! Την θερμοκρασία δεν την πολύ εμπιστεύομαι εμπειρικά το λέω.. Άσε που μέχρι να αδιαθετησεις εκεί κυμαίνεται.. Όπως τα λες με την ψυχολογία καλα σκέφτεσαι,εσυ κανεις αυτό που πρέπει άλλωστε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , fairy-mary είπε:

@loyloy κάνε ότι πιστεύεις πως θα βοηθήσει το μυαλό σου να ξεκολλήσει...

σε καταλαβαίνω απόλυτα..εύχομαι να πάνε όλα καλά

Σε Ευχαριστώ κορίτσι μου.Εχεις σκεφτεί να κάνεις κάποια δραστηριότητα κάτι που σε ευχαριστεί Μήπως και ηρεμήσει λίγο το μυαλό Σου?

πρίν από 52 λεπτά , Bela είπε:

Κοίτα αισθάνομαι την κοιλιά μου αυτή την ανακατωσούρα που λες θα μου ρθει τώρα όπου να ναι... Μετά μου σταματάει κοκ. Τι να πω!!!! Θερμοκρασία έχω 37 για πχ αλλά δεν της δίνω σημασία και τον προηγούμενο μήνα είχα υψηλή και τίποτα τζουφια χαχαχα. Όσο για την ψυχολογία αν είναι να ρθει θε να ρθει αλλιώς θα προσπεράσει.. Δεν είναι στο χέρι μου - μας δυστυχώς!!!!!

Τουλάχιστον 2 μέρες ακόμα και θα ξερεις.Αντε να δούμε. :):)

Link to comment
Share on other sites

@loyloyΠριν ξεκινήσουμε τις προσπάθειες έκανα πάρα πολλά πράγματα , έβγαινα έξω, πήγαινα χορό, γυμναστήριο..όταν ξεκινήσαμε τους 2 πρώτους μήνες σκεφτόμουν, μη πάω γυμναστήριο γιατί μπορέι να είμαι έγκυος και να μη κάνει καλό, η μη πιώ ένα ποτό...μετά απλά απογοητεύτηκα και δεν είχα όρεξη για τίποτα..κοινώς έχω μουχλιάσει..

σκέφτομαι να πιέσω λίγο τον εαυτό μου να κάνω κάτι μήπως ξεχαστώ, αλλά για να σου είμαι ειλικρινής αυτή τη στιγμή όλα μου φαίνονται βουνό!

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Είμαστε και οι δύο μας 32 ετών,

Ο σύζυγός μου δεν έχει κάνει κάποια εξέταση, εγώ τα μόνα που έχω κάνει πρόσφατα είναι κολπικός υπέρηχος όπου δε φάνηκε κάτι ανησυχητικό και εξετάσεις θυροειδούς οπού επίσης ήταν καλές..ρώτησα τη γιατρό μου αν πρέπει να κάνω κάποιες ορμονικές εξετάσεις και μου είπε ότι εφόσον έχω σταθερή περίοδο (κύκλος 29-30 μέρες) και δεν έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος προσπαθειών χωρίς επιτυχία ότι δε χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον ...όμως εγώ ανησυχώ εσείς τι συμβουλή θα μου δίνατε; πρέπει να κάνω κάτι; η απλά να περιμένω;

Αυτά που σου είπε ο γιατρός σού τα λένε όλοι οι γιατροί. Αλλά αν ανησυχείς πολύ ζήτησε να κάνεις τις βασικές ορμονικες και ο άντρας σου σπερμοδιαγραμμα για να σου φύγει η ιδέα και να χαλαρωσεις. Επίσης μπορείτε και οι δύο να κάνετε καλλιέργεια για μικροβια. 


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπερα!!! 

@fairy-mary καλώς ηρθες! Ποτε ποτε αρνητικές σκεψεις και κακή διαθεση! 5 μήνες γλυκιά μου ειναι πραγματικα λιγο διάστημα. Σου ευχομαι να ηρεμήσεις, να ευχαριστηθεις τη διαδικασία και να σου ερθει συντομα το πολυπόθητο! Οσο για την πίεση απο το περιβάλλον, ξερω ειναι οτι χειροτερο... το εχω νιωσει στο πετσί μου... 3 χρονια προσπαθούμε με τον αντρα μου και τα τελευταια 2 χρονια με υποβοηθούμενη μέθοδο, χωρις να το γνωρίζουν οι δικοι μας (δεν θέλαμε να αγχωθουμε απο αποριες τους) και καθε φορα η ιδια ερωτηση... που να ήξεραν τι τρεξιμο, αγχος, εξετασεις, φαρμακα, χρηματα και κλάμα εχω ρίξει για να καταφέρω αυτο που ρωτούσαν... αστούς... εγω μια φορα νευριασα με μια μακρινή συγγενή του αντρα μου και της ειπα «Με ρωτάς αν μπορω να κανω;» Και δεν το συνέχισα... 

@Bela κοριτσι μου ευχομαι τα καλυτερα! Και να μην εμφανιστεί η ακατανόμαστη! 

@anemoni1989 γλυκιά μου μη τρομάζεις!!!! Εμενα και της κολλητής μου και της κουμπαράς μου τα νινακια ηταν απο καθυστερημένη σύλληψη !!! Μη το σκεφτεσαι αρνητικά! Είδατε καρδούλα που πάλλονταν. Να ακούσετε δεν γινοταν λογω «ηλικιας» και το ξερεις. Στο επόμενο ραντεβου να κλάψεις απο συγκίνηση!!!!

@loyloy @Beboula25 εχω ακομη καφε! Εκανα ομως χοριακη και ηρεμησα καπως! 900 βγηκε! Ξέρω πως ακομη ειναι νωρις για πανηγύρια αλλα παμε καλα!!!!! 

Καλησπερα σε ολα τα κορίτσια!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , fairy-mary είπε:

@loyloyΠριν ξεκινήσουμε τις προσπάθειες έκανα πάρα πολλά πράγματα , έβγαινα έξω, πήγαινα χορό, γυμναστήριο..όταν ξεκινήσαμε τους 2 πρώτους μήνες σκεφτόμουν, μη πάω γυμναστήριο γιατί μπορέι να είμαι έγκυος και να μη κάνει καλό, η μη πιώ ένα ποτό...μετά απλά απογοητεύτηκα και δεν είχα όρεξη για τίποτα..κοινώς έχω μουχλιάσει..

σκέφτομαι να πιέσω λίγο τον εαυτό μου να κάνω κάτι μήπως ξεχαστώ, αλλά για να σου είμαι ειλικρινής αυτή τη στιγμή όλα μου φαίνονται βουνό!

 

@fairy-mary κάνε ακριβώς ότι εκανες και πριν! Ήταν αυτή ακριβώς η πρώτη κουβέντα του γιατρού μου όταν ξεκίνησα! Όσο για τον χορό τον λατρεύω το βρίσκω υπέροχη ασχολία πολύ ευχάριστη μπορείς να το συνεχίσεις ακόμη κ το γυμναστήριο και εντάξει δεν λεω να χτυπιέσαι πάνω κάτω αλλα μια ήπια γυμναστική μόνο καλό θα κάνει και θα χαλαρώνεις..Και εγω σκέφτομαι να ξεκινήσω κάτι.. Ξεπέρασε αυτό το βουνό μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω..να δεις που θα γίνει αυτό που θέλεις!!!! 

πρίν από 3 λεπτά , Cat! είπε:

Κορίτσια Καλησπερα!!! 

@fairy-mary καλώς ηρθες! Ποτε ποτε αρνητικές σκεψεις και κακή διαθεση! 5 μήνες γλυκιά μου ειναι πραγματικα λιγο διάστημα. Σου ευχομαι να ηρεμήσεις, να ευχαριστηθεις τη διαδικασία και να σου ερθει συντομα το πολυπόθητο! Οσο για την πίεση απο το περιβάλλον, ξερω ειναι οτι χειροτερο... το εχω νιωσει στο πετσί μου... 3 χρονια προσπαθούμε με τον αντρα μου και τα τελευταια 2 χρονια με υποβοηθούμενη μέθοδο, χωρις να το γνωρίζουν οι δικοι μας (δεν θέλαμε να αγχωθουμε απο αποριες τους) και καθε φορα η ιδια ερωτηση... που να ήξεραν τι τρεξιμο, αγχος, εξετασεις, φαρμακα, χρηματα και κλάμα εχω ρίξει για να καταφέρω αυτο που ρωτούσαν... αστούς... εγω μια φορα νευριασα με μια μακρινή συγγενή του αντρα μου και της ειπα «Με ρωτάς αν μπορω να κανω;» Και δεν το συνέχισα... 

@Bela κοριτσι μου ευχομαι τα καλυτερα! Και να μην εμφανιστεί η ακατανόμαστη! 

@anemoni1989 γλυκιά μου μη τρομάζεις!!!! Εμενα και της κολλητής μου και της κουμπαράς μου τα νινακια ηταν απο καθυστερημένη σύλληψη !!! Μη το σκεφτεσαι αρνητικά! Είδατε καρδούλα που πάλλονταν. Να ακούσετε δεν γινοταν λογω «ηλικιας» και το ξερεις. Στο επόμενο ραντεβου να κλάψεις απο συγκίνηση!!!!

@loyloy @Beboula25 εχω ακομη καφε! Εκανα ομως χοριακη και ηρεμησα καπως! 900 βγηκε! Ξέρω πως ακομη ειναι νωρις για πανηγύρια αλλα παμε καλα!!!!! 

Καλησπερα σε ολα τα κορίτσια!

Τι ευχάριστα νέα κορίτσι μου εύχομαι πολύ σύντομα να ησυχάσεις και να αρχίσεις τα πανηγύρια!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...