Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , Flo flo είπε:

@kido πόσες φορές έχω τσακωθεί με τον δικό μ για τον ίδιο λόγο ουυυυυ.

Αλλά σιγά σιγά αυτός θέλει τώρα πιο συχνά έπαθε εθισμό βλέπεις χαχαχχαχα. :)

Καταλαβα. Εμένα ρε συ δεν μου είπε ότι πρέπει να είναι κάτω από 2 για να γίνει συλληψη αλλά να είναι κάτω από 2 για να μην κάνω αποβολή μάλλον.

Τι είναι το ethyrox;εμένα μου έδωσε t4των 25 Κ έχω γαμοαυπνιες 4 μέρες δεν μπορώ να κοιμηθώ. Σήμερα δεν το πήρα θα το πάρω αύριο κ την Δευτέρα θα τον πάρω τηλ 

Τα βρήκαμε ενταξει!

Κάτω από 2 να είναι η tsh... αυτό ξέρω κι εγώ από κουβεντα με ενδοκρινολόγο για να προκύψει εγκυμοσύνη! Παιρνω των 75 το Τ4 εδώ και 7 μήνες και έχει πάει από 4,8 στο 1,1! Είμαι πολύ ευχαριστημένη και δεν είχα αυτά που λες. Δώσε λίγο χρόνο να συνηθισεις τη δόση. Να το παίρνεις πρωί νηστική και να τρως μετά από 30-40 λεπτάκια. Νομίζω κάτω από 25 δεν υπάρχει στο T4..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

πρίν από 54 λεπτά , *ζουζουνα*!!! είπε:

αχ βρε κορίτσι μου τι να πω..από εσένα θέλει ηρεμία,αλλά μήπως δεν έπρεπε να τα μειώσετε  τα φάρμακα?εγώ φαντάσου στην 2η εγκυμοσύνη μου είχα λίγες συσπάσεις από 2 μηνων κ έβλεπα συχνά μια 2 κουκίδες ροζ αίμα κ πήρα προγεστερόνη μέχρι κ 36η βδομάδα ,2 υποθετα κολπικα πρωί ,βράδυ,κ μετά μόνο ένα 

Γι αυτό μου ξανακάνει τα cyclacur 3 και τα utrogestan 3 με extra αυτοκόλλητο dermestril και prolutex ένεση κάθε μέρα! Ακριβώς ο,τι έπαιρνα μετά την εμβρυομεταφορα. 

Απο βιταμίνες εμένα μόνο iofolen μου δίνει

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση...? Στην παλινδρομη κύηση και στην Βιοχημική... Όταν η χοριακη κατεβαίνει συνεχίζεις να έχεις συμπτώματα? Βασικά συνεχίζει να πονάει το στήθος? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , KaterinaNina25 είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση...? Στην παλινδρομη κύηση και στην Βιοχημική... Όταν η χοριακη κατεβαίνει συνεχίζεις να έχεις συμπτώματα? Βασικά συνεχίζει να πονάει το στήθος? 

Εμένα αφού παλλινδριμησε μετα την απόξεση το στήθος μου ήταν ακόμη πρισμενο, δεν πονουσε, ξεπριστηκεεντελως μετα την πρωτη περιοδο 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Smile89 είπε:

Εμένα αφού παλλινδριμησε μετα την απόξεση το στήθος μου ήταν ακόμη πρισμενο, δεν πονουσε, ξεπριστηκεεντελως μετα την πρωτη περιοδο 

Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν το νιώθω πρησμένο... Αλλά δεν είναι ν ακουμπήσει τίποτα στην θηλή... Ακόμη και η μπλούζα μ ενοχλεί... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , KaterinaNina25 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν το νιώθω πρησμένο... Αλλά δεν είναι ν ακουμπήσει τίποτα στην θηλή... Ακόμη και η μπλούζα μ ενοχλεί... 

Λογικα θα περασει. Ποσος καιρός εχει πέρασει? 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Flo flo είπε:

@kido πόσες φορές έχω τσακωθεί με τον δικό μ για τον ίδιο λόγο ουυυυυ.

Αλλά σιγά σιγά αυτός θέλει τώρα πιο συχνά έπαθε εθισμό βλέπεις χαχαχχαχα. :)

Καταλαβα. Εμένα ρε συ δεν μου είπε ότι πρέπει να είναι κάτω από 2 για να γίνει συλληψη αλλά να είναι κάτω από 2 για να μην κάνω αποβολή μάλλον.

Τι είναι το ethyrox;εμένα μου έδωσε t4των 25 Κ έχω γαμοαυπνιες 4 μέρες δεν μπορώ να κοιμηθώ. Σήμερα δεν το πήρα θα το πάρω αύριο κ την Δευτέρα θα τον πάρω τηλ 

πρέπει να είναι κάτω από 2 Για να μην αποβαλεις γι αυτό θέλουμε να είναι κοντά στο 1 γιατί όταν μείνεις έγκυος πάντα σ αυξάνει την δόση για να φτάνει κ για σένα κ για μωρό....βοηθάει λίγο η τιμή για την σύλληψη να είναι κοντά στο 1...όχι ότι αν ήταν στο 2.5 δεν θα μείνεις σε έναν κανονικό θυρεοειδή απλά εμείς που έχω χασιμοτο είναι κ πιο δύσκολο όσο είναι υψηλή κ η πιθανότητα αποβολής αυξάνεται .το ethyrox Είναι αντίστοιχο του t4 Για την πάθηση που έχω μου είχε πει ότι είναι πιο καλό από το t4 Για μένα...τώρα τι να σ πω..πάντως θυροξινη είναι κ αυτό.

1 hour ago, KaterinaNina25 είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση...? Στην παλινδρομη κύηση και στην Βιοχημική... Όταν η χοριακη κατεβαίνει συνεχίζεις να έχεις συμπτώματα? Βασικά συνεχίζει να πονάει το στήθος? 

Δεν ξέρω να σ πω σε αυτό στην βιοχημική είχα σύνολο 5 μέρες καθυστέρησης,Στην 3η μέρα είδα το τεστ αχνό θετικό κ μετά από 2 μέρες ήρθε αίμα πολύ..για χοριακη δεν πρόλαβα να πάω..συμπτώματα είχα τα ίδια με την πρώτη εγκυμοσύνη μου,στήθος που πονάει,φλέβες να φαίνονται,πονακια χαμηλά.Στην ουσία όταν ήρθε το αίμα κ ήταν κ πολύ κράτησε 8 μέρες έφυγαν όλα εννοείται μετά.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kido είπε:

Τα βρήκαμε ενταξει!

Κάτω από 2 να είναι η tsh... αυτό ξέρω κι εγώ από κουβεντα με ενδοκρινολόγο για να προκύψει εγκυμοσύνη! Παιρνω των 75 το Τ4 εδώ και 7 μήνες και έχει πάει από 4,8 στο 1,1! Είμαι πολύ ευχαριστημένη και δεν είχα αυτά που λες. Δώσε λίγο χρόνο να συνηθισεις τη δόση. Να το παίρνεις πρωί νηστική και να τρως μετά από 30-40 λεπτάκια. Νομίζω κάτω από 25 δεν υπάρχει στο T4..

Εμένα ήταν 3,45 κ παίρνω των 50 κ είχε πέσει στο 1,1 κ τώρα που είχα κάνει πάλι είπε πέσει στο 0,45 αλλά δεν πήγα στην ενδοκρινολόγο με όλα αυτά που έγιναν.θα πάω μετά το καλοκαίρι.κ έπαιρνα κ εγώ βιταμίνη d

  • Μου αρέσει 1

xuBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Smile89 είπε:

Λογικα θα περασει. Ποσος καιρός εχει πέρασει? 

Δεν ξέρω ακόμη αν είναι βιώσιμη η εγκυμοσύνη.... Την Δευτέρα θα μάθω... Αλλά αγχώνομαι εξαιτίας της χοριακης... 

Link to comment
Share on other sites

@palmoira κορίτσι μου άντε πάλι ταλαιπωρία..δεν είναι όμως κάτι..Είναι συνηθισμένο..λίγη υπομονή και θα πάνε όλα καλα.

@KaterinaNina25 εύχομαι να πάνε όλα καλά.ποσο ήταν η χοριακη σου;;

Εγώ κορίτσια μου αδιαθετησα κανονικά  και μάλιστα 3 μέρες νωρίτερα από το αγχος(λογικο)..Αλλά μετά τις διακοπές με το καλό θέλουμε να ξεκινήσουμε ξανά προσπάθειες(αφου πάρουμε και άλλη γνώμη γιατρού για καθοδήγηση )και ο,τι γίνει..είναι και μεγαλύτερο το σπίτι τώρα και σαν να λείπει κάτι :x 

@Κελυ 32 @anemoni1989 @P.L.L. και οι υπόλοιπες πως είστε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , Nansy29 είπε:

@palmoira κορίτσι μου άντε πάλι ταλαιπωρία..δεν είναι όμως κάτι..Είναι συνηθισμένο..λίγη υπομονή και θα πάνε όλα καλα.

@KaterinaNina25 εύχομαι να πάνε όλα καλά.ποσο ήταν η χοριακη σου;;

Εγώ κορίτσια μου αδιαθετησα κανονικά  και μάλιστα 3 μέρες νωρίτερα από το αγχος(λογικο)..Αλλά μετά τις διακοπές με το καλό θέλουμε να ξεκινήσουμε ξανά προσπάθειες(αφου πάρουμε και άλλη γνώμη γιατρού για καθοδήγηση )και ο,τι γίνει..είναι και μεγαλύτερο το σπίτι τώρα και σαν να λείπει κάτι :x 

@Κελυ 32 @anemoni1989 @P.L.L. και οι υπόλοιπες πως είστε;;

78.34 αλλά επειδή έχω ασταθή κύκλο δεν ξέρω πόσες μέρες είναι η καθυστέρηση... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , KaterinaNina25 είπε:

78.34 αλλά επειδή έχω ασταθή κύκλο δεν ξέρω πόσες μέρες είναι η καθυστέρηση... 

Σου εύχομαι έναν ωραίο διπλασιασμό τη Δευτέρα! Πάντως σαν νούμερο πρώτης χοριακης είναι μια χαρά! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , palmoira είπε:

Σου εύχομαι έναν ωραίο διπλασιασμό τη Δευτέρα! Πάντως σαν νούμερο πρώτης χοριακης είναι μια χαρά! 

Από το στόμα σας και στου Θεού τ αυτί... Ευχαριστώ πολύ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , KaterinaNina25 είπε:

78.34 αλλά επειδή έχω ασταθή κύκλο δεν ξέρω πόσες μέρες είναι η καθυστέρηση... 

θα σ πω ακριβώς το ίδιο κ εμένα είναι ασταθής κ στην 2η εγκυμοσύνη είχα την Παρασκευή 76.50 Κ την Δευτέρα είχε πάει 340.60 οπότε μην αγχώνεσαι κ εγώ από ότι τότε υπολόγιζα ίσως να ήταν την ίδια μέρα που περίμενα ή μια νωρίτερα.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα κοριτσια! 

Πέρασα ένα πολύ δύσκολο βράδυ χθες. Όλα ήταν καλά μέχρι που κάποια στιγμή ένιωσα ότι κάτι δεν πάει καλά. Πάω στην τουαλέτα βλέπω λίγο αίμα. Μιλάω με τη μαία μου δίνει οδηγίες και ξαπλώνω. Μετά από μισή ώρα σηκώνομαι για τουαλέτα και βλέπω αίμα να τρέχει. Ξανά στο χαρτί και ξανά και ξανά! Καθαρό κατακόκκινο αίμα! Στο χαρτί, στο εσώρουχο στη λεκάνη! Έπαθα αμόκ! Στέλνω μήνυμα στη μαία και της ζήτησα να πάω σε κάποιο νοσοκομείο ή να με δουν εκείνοι εάν μπορούν. Οντως ξεκινήσαμε για ΙΑΣΩ και στο δρόμο να κλαίω ασταμάτητα. Φτάνουμε, μου έκανε υπέρηχο ο γιατρός και τελικά αποκόλληση...Μου έλεγαν συνέχεια ότι πρέπει να ηρεμήσω και να είμαι ψύχραιμη γιατί δεν κάνω καλό στο έμβρυο. Το αποτέλεσμα, κρεβάτι για 3 ημέρες ακινησία μόνο για τουαλέτα θα σηκώνομαι και μετά μέσα στο σπίτι. Αποκόλληση ενώ προσέχω παρα πολύ, δεν κάνω τίποτε,έχω πάρει άδεια από τη δουλειά...,μα πως έγινε? 

Κορίτσι μου το ιδιο επαθα και εγω στην 8η ή 9η εβδομαδα.. Δε θυμαναι... Φουλ αιμα... Πιο πολυ και απο περιοδο και εν τελει 3πλη αποκολληση ενω ημιυν εξαιρετικά προσεκτικη και δεν εκανα τίποτα.. Ευτυχως ολα καλα! Συμβαίνει.. Προσοχή πολύ και ξαπλα για όσο περισσότερο μπορείς.. Εγω παρα τα οσα ελεγε ο γιατρος εμεινα ξαπλα 3 βδομαδες 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...