Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Αχ δεν ξερω καθολου αν ειναι το εντερο...εχω απογοητευτει γενικα!

Βασικα εχω πολυ σκληρη κοιλια και δεν μπορω να ισιωσω! Νιωθω σαν να παει να εκραγει...Μονο οταν ειμαι ξαπλωμενη ηρεμω! Δεν εχω κανει καλλιεργεια κολπικου...Μονο εξετασεις ουρων και ηταν καθαρες!

Εξετασεις ειχα κανει πριν λιγο καιρο..ουτε μηνα και ηταν καλες! Δεν με εχει βαλει καθολου σε καρδιοτοκογραφο! Αυτος ειναι σιγουρος οτι δεν κανω συσπασεις γιατι ο τραχηλος ειναι μια χαρα! Αλλα δεν μ εξηγει και τι ειναι αυτο! Θεωρει οτι ειναι πιο πολυ σαν μυικο! Τι να πω δεν ξερω! Εχω και απιστευτη συχνοουρια!

Απ οτι καταλαβα τοτε δεν εχεις συσπασεις. Παντως να ξερεις πως κ γω μεσα στη μερα πχ το πρωι που ξυπναω ειμαι μια χαρα αλλα μεχρι το βραδυ εχω τουμπανιασει η κοιλια μου γινεται διπλασια σε σχεση με το πρωι και εννοειται πιο σκληρη. Ισως να ειναι το εντερακι σου που λογω του οτι οι περισταλτικες κινησεις που κανει εχουν μειωθει παρα πολυ και ο χρονος που κανει επισης, σημαινει πως οτι τρως και οτι πινεις καθεται περισσοτερη ωρα εκει μεσα σε σχεση με πριν. Ασχετως αν πας τουαλετα, το εντερακι μας την δουλεια που πρεπει να κανει την κανει πολυ πιο αργα. Ετσι δημιουργουνται και πολλα αερια μεσα στο εντερο και αυτο σου δημιουργει εναν τυμπανισμο, ενα φουσκωμα που σου προκαλει δυσφορια επειδη τσιτωνει ολη η κοιλια. 

Προσπαθησε να τρως μικρα και συχνα γευματα, οχι πολυ αλατι και αρκετη σαλατα στα γευματα. Νομιζω οτι προερχεται απο το εντερο χωρις να ειμαι ειδικος, αλλα επειδη κ η δικη μου κοιλια εχει διαφορα αν συγκρινεις πρωι- απογευμα οπως και στην αφη, το πρωι ειναι μαλακη, το βραδυ σκληρη, πιστευω ειναι το εντερο και τα υγρα που καταναλωνουμε.

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

πρίν από 3 λεπτά , nanoula90 είπε:

Απ οτι καταλαβα τοτε δεν εχεις συσπασεις. Παντως να ξερεις πως κ γω μεσα στη μερα πχ το πρωι που ξυπναω ειμαι μια χαρα αλλα μεχρι το βραδυ εχω τουμπανιασει η κοιλια μου γινεται διπλασια σε σχεση με το πρωι και εννοειται πιο σκληρη. Ισως να ειναι το εντερακι σου που λογω του οτι οι περισταλτικες κινησεις που κανει εχουν μειωθει παρα πολυ και ο χρονος που κανει επισης, σημαινει πως οτι τρως και οτι πινεις καθεται περισσοτερη ωρα εκει μεσα σε σχεση με πριν. Ασχετως αν πας τουαλετα, το εντερακι μας την δουλεια που πρεπει να κανει την κανει πολυ πιο αργα. Ετσι δημιουργουνται και πολλα αερια μεσα στο εντερο και αυτο σου δημιουργει εναν τυμπανισμο, ενα φουσκωμα που σου προκαλει δυσφορια επειδη τσιτωνει ολη η κοιλια. 

Προσπαθησε να τρως μικρα και συχνα γευματα, οχι πολυ αλατι και αρκετη σαλατα στα γευματα. Νομιζω οτι προερχεται απο το εντερο χωρις να ειμαι ειδικος, αλλα επειδη κ η δικη μου κοιλια εχει διαφορα αν συγκρινεις πρωι- απογευμα οπως και στην αφη, το πρωι ειναι μαλακη, το βραδυ σκληρη, πιστευω ειναι το εντερο και τα υγρα που καταναλωνουμε.

κ μένα η κοιλιά μου είναι διαφορετική το βράδυ απ ότι το πρωί.  και έχω παρατηρήσει ότι όταν θέλω να πάω τουαλέτα είναι σκληρή και μετά μαλακώνει. είναι και από το έντερο και από την κύστη και από αέρια... ακόμη κ όταν ξαπλώνω κ είμαι πχ ανάσκελα νιώθω  δυσφορία ενώ στο πλάι είναι όλα ήρεμα και μαλακά!

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα συμφωνήσω με τις κοπελες @Κελυ 32 μου γιατι κι εμενα η κοιλιά ειναι τούμπανο κατα τη διάρκεια της μέρας κάποιες ωρες. Ωστόσο, εσυ το περιγράφεις σαν κατι πολυ ανυπόφορο που σε αγχώνει. Αυτο απο μονο του λέει να πας να το δεις για να σου φύγουν οι αμφιβολίες. 

Επισης εμενα με πονάει και η πλάτη κάποιες φορές. Περισσοτερο οταν κάθομαι αρκετή ωρα. Μιλάμε ανοίγουν τα πλευρά μου. Περνάει αν ξαπλώσω ή αν περπατήσω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , P.L.L. είπε:

@Κελυ 32 μου συγγενής σου δεν ειναι οι γιατρος; Γιατι δεν του ζητάς επίμονα να σε βαλει σε έναν καρδιοτοκογραφο για να σου φύγει η αγωνία; Συμβαίνουν τα πετρώματα αλλα δεν υπάρχει λόγος να το περνάς ολο αυτο χωρις να το ελέγχεις. 

Ναι ειναι θειος μου! Θα του το πω..Αυριο θα παω να με δει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , bella32 είπε:

κ μένα η κοιλιά μου είναι διαφορετική το βράδυ απ ότι το πρωί.  και έχω παρατηρήσει ότι όταν θέλω να πάω τουαλέτα είναι σκληρή και μετά μαλακώνει. είναι και από το έντερο και από την κύστη και από αέρια... ακόμη κ όταν ξαπλώνω κ είμαι πχ ανάσκελα νιώθω  δυσφορία ενώ στο πλάι είναι όλα ήρεμα και μαλακά!

Ακριβως το ιδιο και γω. @Κελυ 32 μου πιθανοτατα ειναι το εντερακι και ειναι φυσιολογικο. Καποιες φορες κ μενα ειναι τοσο σκληρη που νιωθω οτι δεν μπορω να ισιωσω την πλατη μου και περπαταω καμπουριαζοντας!

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , nanoula90 είπε:

Απ οτι καταλαβα τοτε δεν εχεις συσπασεις. Παντως να ξερεις πως κ γω μεσα στη μερα πχ το πρωι που ξυπναω ειμαι μια χαρα αλλα μεχρι το βραδυ εχω τουμπανιασει η κοιλια μου γινεται διπλασια σε σχεση με το πρωι και εννοειται πιο σκληρη. Ισως να ειναι το εντερακι σου που λογω του οτι οι περισταλτικες κινησεις που κανει εχουν μειωθει παρα πολυ και ο χρονος που κανει επισης, σημαινει πως οτι τρως και οτι πινεις καθεται περισσοτερη ωρα εκει μεσα σε σχεση με πριν. Ασχετως αν πας τουαλετα, το εντερακι μας την δουλεια που πρεπει να κανει την κανει πολυ πιο αργα. Ετσι δημιουργουνται και πολλα αερια μεσα στο εντερο και αυτο σου δημιουργει εναν τυμπανισμο, ενα φουσκωμα που σου προκαλει δυσφορια επειδη τσιτωνει ολη η κοιλια. 

Προσπαθησε να τρως μικρα και συχνα γευματα, οχι πολυ αλατι και αρκετη σαλατα στα γευματα. Νομιζω οτι προερχεται απο το εντερο χωρις να ειμαι ειδικος, αλλα επειδη κ η δικη μου κοιλια εχει διαφορα αν συγκρινεις πρωι- απογευμα οπως και στην αφη, το πρωι ειναι μαλακη, το βραδυ σκληρη, πιστευω ειναι το εντερο και τα υγρα που καταναλωνουμε.

Νομιζω οτι το εξηγεις πολυ καλα...Και εγω πολλες φορες νιωθω οτι ειναι αυτο...Μωρε λες?? Θα το πω στον γιατρο μου αυτο!!! Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ!

πρίν από 5 λεπτά , P.L.L. είπε:

Κι εγω θα συμφωνήσω με τις κοπελες @Κελυ 32 μου γιατι κι εμενα η κοιλιά ειναι τούμπανο κατα τη διάρκεια της μέρας κάποιες ωρες. Ωστόσο, εσυ το περιγράφεις σαν κατι πολυ ανυπόφορο που σε αγχώνει. Αυτο απο μονο του λέει να πας να το δεις για να σου φύγουν οι αμφιβολίες. 

Επισης εμενα με πονάει και η πλάτη κάποιες φορές. Περισσοτερο οταν κάθομαι αρκετή ωρα. Μιλάμε ανοίγουν τα πλευρά μου. Περνάει αν ξαπλώσω ή αν περπατήσω. 

Ναι θα παω αυριο στον γιατρο...Παντως αρχιζω και πιστευω οτι ειναι θεμα εντερου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Νομιζω οτι το εξηγεις πολυ καλα...Και εγω πολλες φορες νιωθω οτι ειναι αυτο...Μωρε λες?? Θα το πω στον γιατρο μου αυτο!!! Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ!

Ναι θα παω αυριο στον γιατρο...Παντως αρχιζω και πιστευω οτι ειναι θεμα εντερου!!!

Το βασικό είναι ότι ακούς κανονικά το μωρό σου! Μην αγχώνεσαι και μιλα με τον γιατρό σου. Θα μας πεις αύριο νέα!καλό βράδυ!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! !!!μια ερώτηση προς τις εγκυουλες πριν από μένα.με το που μπήκα στο 3ο τρίμηνο Έχω μια εξάντληση και κούραση όπως το 1ο τριμηνο.το έχετε πάθει κι εσείς?Είναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , loyloy είπε:

Γεια σας κορίτσια!! !!!μια ερώτηση προς τις εγκυουλες πριν από μένα.με το που μπήκα στο 3ο τρίμηνο Έχω μια εξάντληση και κούραση όπως το 1ο τριμηνο.το έχετε πάθει κι εσείς?Είναι φυσιολογικο;

Καλώς την δέχτηκες την εξάντληση και την κούραση! ναι είναι φυσιολογικο! Επίσης,  αν επανέλθουν καουρες και έχεις και δύσπνοια και λαχάνιασμα μη τρομάξεις!!έχουν μετακινηθεί όλα τα όργανα για τα μπεμπέ μας! μου είπαν ότι τώρα που θα μπω στον 9ο και θα αρχίσει το μωρό να κατεβαίνει όλο κ πιο πολύ θα νιώσω καλύτερα!

  • Ευχαριστώ 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , loyloy είπε:

Γεια σας κορίτσια!! !!!μια ερώτηση προς τις εγκυουλες πριν από μένα.με το που μπήκα στο 3ο τρίμηνο Έχω μια εξάντληση και κούραση όπως το 1ο τριμηνο.το έχετε πάθει κι εσείς?Είναι φυσιολογικο;

Εγω στο πρωτο τριμηνο και μεχρι τον 6ο πετουσα! Δεν εβαλα ομως και πολλα κιλα! Τωρα και γω ολο κουρασμενη νιωθω...συνεχεια με ποναει η μεση....και απο κιλα ακομα στο +5 ειμαι αλλα η κουραση, κουραση...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Diavolitsa είπε:

Εγω στο πρωτο τριμηνο και μεχρι τον 6ο πετουσα! Δεν εβαλα ομως και πολλα κιλα! Τωρα και γω ολο κουρασμενη νιωθω...συνεχεια με ποναει η μεση....και απο κιλα ακομα στο +5 ειμαι αλλα η κουραση, κουραση...

Βασιλική καλημέρα! Τι έγινε με τη διατροφολόγο? Είναι λίγο καλύτερο το προγραμμα διατροφής σου τώρα? 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , palmoira είπε:

Βασιλική καλημέρα! Τι έγινε με τη διατροφολόγο? Είναι λίγο καλύτερο το προγραμμα διατροφής σου τώρα? 

Σημερα το απογευμα εχω ραντεβου μαζι της! Σημερα νιωθω καλυτερα γιατι εφαγα παραπανω απο μονη μου :) ευτυχως η μετρηση ηταν οκ! Σ'ευχαριστω που ρωτησες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Σημερα το απογευμα εχω ραντεβου μαζι της! Σημερα νιωθω καλυτερα γιατι εφαγα παραπανω απο μονη μου :) ευτυχως η μετρηση ηταν οκ! Σ'ευχαριστω που ρωτησες!

Μπράβο! Μια χαρά θα τα πας!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

@loyloy εγω δεν είχα μόνιμη εξάντληση ουτε στο πρώτο τρίμηνο ουτε τωρα στο τελευταίο. Περνάω κατι μέρες που κοιμαμαι συνέχεια αλλα μετα περνάω και φάσεις υπερέντασης. Γενικα πως περνάς τη μερα σου; Βγαίνεις για περπάτημα; Βοηθάει πολυ λενε, γενικα. Εγω βαζω μουσική στα αυτιά, παίρνω το σκυλί και περπατάμε αρκετά. 

@Κελυ 32 πηγες στον γιατρο; 

Μπραβο Βασιλική που νιώθεις καλυτερα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...