Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, island1 είπε:

Μέχρι πριν λίγα χρόνια ίσχυε και μπορούσες να βάλεις δικό σου μαζί με ξένο.Αλλαξε το 2015 νομίζω.Το γνωρίζω από φίλη μου που έπιασαν και τα δύο..και το ξένο ωάριο και το δικό της.

Όμως και ο νόμος για το όριο ηλικίας ήταν πολύ πιο ελαστικός τα προηγούμενα χρόνια ..οπότε και τα δύο περιστατικά παίζει να μην παρανομησαν ανάλογα με το πότε έγινε η προσπάθεια..στα 52 και φυσική συλλυψη απλά νομίζει η γνωστή σου ότι κοροϊδεύει τον κόσμο...δεν παίζει να το πιστέψει άνθρωπος...

Ως αναφορά τη διεκδίκηση τέκνου έχεις καλυφθεί από το νόμο και στη δωρεά... Έχεις υπογράψει οπότε ο πατέρας ακόμα κι αν ήταν δικό της ωαριο η όχι δεν μπορούσε να διεκδικήσει παιδί για αυτό το λόγο.Ο νόμος κάνει δικό σου 100% το παιδί πριν την εμβριομεταφορα .

Στο εξωτερικό μπορεί..Ελληνίδα να δώσει ωάρια στην προσπάθεια της αποκλείεται..προσωπικά αμφιβάλλω αν δωρίζει καμία και εμβριο μετά...Είναι άλλο οι δοτριες και άλλο αυτός που έχει μπει στη διαδικασία..Έξω η εξωσωματική κοστίζει ο κούκος αηδόνι ίσως για αυτό.Επισης κάνεις ετ με συγκεκριμένο αριθμό εμβριων και συγκεκριμένες προσπάθειες.

Και εγώ το ξέρω ότι κάποια χρόνια πριν επιτρεπόταν να βάλεις δικό σου και ξένο εμβρυο. 

Just now, Καντι είπε:

Θεωρω μονο αν ειναι δικο του το κέντρο. Παντως σκεφτόμουν εσας που πήρατε τόσα πολλα ωάρια απο το μητέρα , ειναι ενδεικτικό οτι προκειται μια μια τεράστια κλινικη που δεν θα διακινδύνευε για οποιοδήποτε γιατρο να μοιράσει ωάρια ή να δώσει κάποιας γυναίκας σε αλλη. Σίγουρα τηρούνται τα πρωτόκολλα ασφαλείας 

Εγω μπορούσα να το κάνω και οταν ισχυε η απαγόρευση σε γιατρό με δικο του κέντρο. Απλά δεν προχώρησα γιατί ήθελα να φύγω από το συγκεκριμένο κέντρο. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, island1 είπε:

Νομίζω δεν είναι θέμα υλικών αλλά πίεσης να σε κάνουν να κάνεις ετ ώστε να μένει χωρίς στην κατάψυξη για επομενες

Πιστεύεις αφού πληρώνονται αδρά για την φύλαξη να τους πείραζε να αποκτήσουν περισσότερο "αποθηκευτικό" χώρο; Μπορεί δεν ξέρω. Αυτό που διάβαζα ξεκάθαρα ήταν για ποιότητα στα 5 7 και 10 χρόνια αν θυμάμαι σωστά. Μάλλον θα παίζουν όλα μαζί ρόλο. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Παίρνω τόσο κουράγιο απο τις εμπειρίες σας! Ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για παιδάκι όταν ημουν 36 με το που παντρευτήκαμε. Ο γυναικολόγος μου ήταν κάθετος ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και οτι θα έμενα έγκυος φυσιολογικά. Εθελοτυφλούσα προφανώς γιατί έτσι σιγά σιγά έφτασα στα 39. Στο ενδιάμεσο κάναμε 4 σπερματεγχύσεις με κλομιφαίνη. Στη μια πηρα θετική χοριακή αλλα δεν κράτησε,στις άλλες τίποτα. Και έτσι πηγα στον πρώτο εξωσωματικό. ΑΜΗ 0,2 - μην χάνουμε χρόνο μου είπε, 4 ωάρια - 3 γονιμοποιήθηκαν - άριστα έμβρυα είπε. Μου έβαλε και τα 3. Χωριακή 0. Eίχα άγνοια του πόσο πέφτει η γονιμότητα μας. Δεν θα συμβεί σε μένα έλεγα. Παρόλη την αποτυχία μ δηλώνει οτι δεν θα αλλαξει τπτ στην επόμενη προσπάθεια. Παθαίνω σοκ. Μα πως γίνετε; Με τέτοια ΑΜΗ και την ηλικία μου θα έπρεπε να με ψάξει λίγο ακόμα. Η ψυχολογία μου στα τάρταρα - μετά απο πολύ προσωπική δουλειά να μπορέσω να το αντιμετωπίσω αλλάζω εξωσωματικό. Επιλογή μου είναι να μην απευθυνθω σε μεγάλα κέντρα γιατί φήμες λένε ότι υπάρχει εκμετάλλευση. Ξεκινάμε με cyclacur μετά απο 3 μηνες  μια υστεροσκόπηση όπου μου καθαριζουν έναν πολύποδα και αρκετές συμφήσεις και άμεσα κανουμε την προσπαθεια μας. 4 ωάρια τα 2 κυστικά. Γονιμοποιείται το ένα. Χωριακή 0. Φυσικά προτείνονται τα δανεικά. Και φυσικά πλέον δεν θα χάσω άλλο χρόνο. Απλά χρειάζομαι ένα σωστό κέντρο. Ο ίδιος μ είπε 5800 για όσες προσπάθειες προκύψουν. Δεν ήξερα τι άλλο να ρωτήσω οπότε απλά το άφησα εκεί. Πλέον έχω διαβάσει πολύ. Είμαι ένα μηνα πριν γινω 41. Και δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο από τη μητρότητα. Συν ότι ψυχολογικά δεν υπάρχουν άλλα αποθέματα. Κάτι σαν τις ωοθήκες μου :) Έχω κλείσει ραντεβού στο Γέννημα μετά από μεγάλη παρότρυνση γνωστών που είχαν θετικές εμπειρίες με δικό τους υλικό. Δεν διαβάζω πουθενά όμως για εμπειρίες δανεικών στο συγκεκριμένο κέντρο. Τι έχετε ακούσει; Συγγνώμη για το κατεβατό – απλά επειδή μονιμως φαίνετε να έχω άγνοια και ντρέπομαι … χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Zwzoulia είπε:

Καλησπέρα και από μένα! Παίρνω τόσο κουράγιο απο τις εμπειρίες σας! Ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για παιδάκι όταν ημουν 36 με το που παντρευτήκαμε. Ο γυναικολόγος μου ήταν κάθετος ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και οτι θα έμενα έγκυος φυσιολογικά. Εθελοτυφλούσα προφανώς γιατί έτσι σιγά σιγά έφτασα στα 39. Στο ενδιάμεσο κάναμε 4 σπερματεγχύσεις με κλομιφαίνη. Στη μια πηρα θετική χοριακή αλλα δεν κράτησε,στις άλλες τίποτα. Και έτσι πηγα στον πρώτο εξωσωματικό. ΑΜΗ 0,2 - μην χάνουμε χρόνο μου είπε, 4 ωάρια - 3 γονιμοποιήθηκαν - άριστα έμβρυα είπε. Μου έβαλε και τα 3. Χωριακή 0. Eίχα άγνοια του πόσο πέφτει η γονιμότητα μας. Δεν θα συμβεί σε μένα έλεγα. Παρόλη την αποτυχία μ δηλώνει οτι δεν θα αλλαξει τπτ στην επόμενη προσπάθεια. Παθαίνω σοκ. Μα πως γίνετε; Με τέτοια ΑΜΗ και την ηλικία μου θα έπρεπε να με ψάξει λίγο ακόμα. Η ψυχολογία μου στα τάρταρα - μετά απο πολύ προσωπική δουλειά να μπορέσω να το αντιμετωπίσω αλλάζω εξωσωματικό. Επιλογή μου είναι να μην απευθυνθω σε μεγάλα κέντρα γιατί φήμες λένε ότι υπάρχει εκμετάλλευση. Ξεκινάμε με cyclacur μετά απο 3 μηνες  μια υστεροσκόπηση όπου μου καθαριζουν έναν πολύποδα και αρκετές συμφήσεις και άμεσα κανουμε την προσπαθεια μας. 4 ωάρια τα 2 κυστικά. Γονιμοποιείται το ένα. Χωριακή 0. Φυσικά προτείνονται τα δανεικά. Και φυσικά πλέον δεν θα χάσω άλλο χρόνο. Απλά χρειάζομαι ένα σωστό κέντρο. Ο ίδιος μ είπε 5800 για όσες προσπάθειες προκύψουν. Δεν ήξερα τι άλλο να ρωτήσω οπότε απλά το άφησα εκεί. Πλέον έχω διαβάσει πολύ. Είμαι ένα μηνα πριν γινω 41. Και δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο από τη μητρότητα. Συν ότι ψυχολογικά δεν υπάρχουν άλλα αποθέματα. Κάτι σαν τις ωοθήκες μου :) Έχω κλείσει ραντεβού στο Γέννημα μετά από μεγάλη παρότρυνση γνωστών που είχαν θετικές εμπειρίες με δικό τους υλικό. Δεν διαβάζω πουθενά όμως για εμπειρίες δανεικών στο συγκεκριμένο κέντρο. Τι έχετε ακούσει; Συγγνώμη για το κατεβατό – απλά επειδή μονιμως φαίνετε να έχω άγνοια και ντρέπομαι … χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ!

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Δεν έχω εμπειρία από το Γέννημα να σου πω. Τα 5800 για όσες προσπάθειες προκύψουν ...αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι δεν σου δίνει έστω εκτίμηση για το πόσα έμβρυα θα πάρεις. Αυτό που σου λέει είναι ότι εφόσον έχεις έμβρυα δεν θα σου χρεώσει επιπλέον μια πιθανή δεύτερη εμβρυομεταφορα. 

Όλες άγνοια είχαμε και δυστυχώς έχουμε ακόμα για πολλά, αφού σε αρκετά θέματα πάμε καλή τη πίστη. 

Και εγώ σαν "πρόβατο" πήγα. Τώρα καταλαβαίνω ότι υπήρξα τυχερή που πήρα 5 έμβρυα και ακόμα πιο τυχερή που πέτυχα με την πρώτη. 

Αν ξεκινούσα τώρα θα απαιτουσα να μάθω πόσα ωάρια θα μου δώσουν, αν τα μοιράζουν ή και πόσα θα κόστιζε να μου δώσουν όλα τα ωάρια μιας δοτριας. Θα ρωτούσα επίσης με βάση την εμπειρία τους πόσα έμβρυα εκτιμούν ότι θα έχω. Και αναλυτικά τι περιλαμβάνει η τιμή που μου δίνουν (εξετάσεις, φάρμακα, όροι, υπέρηχοι...). 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από παρότρυνση της ξαδέρφης μου που έχει ακούσει για συγκεκριμένο γιατρό τον Γιαν στο ίδιο κέντρο που είναι και ο Τσι

Μίλησα σήμερα τηλεφωνικά μαζί του. 

Μου είπε κόστος 4500 ευρώ συνήθως παίρνουν γύρω στα 7 - 10 ωάρια και η τιμή είναι για 2-4 έμβρυα χωρίς όμως να μπορεί να το εγγυηθεί κανείς γιατί ουσιαστικά εξαρτάται από το σπέρμα. Μου είπε ότι έχει τύχει να δώσει κοπέλα και 12 και να προχωρήσουν όλα αλλά συνήθως είναι 2 - 4 .Ρώτησα αν είναι κοπέλες που κάνουν κι εκείνες την προσπάθειά τους και μου ξεκαθάρισε ότι όχι δεν το κάνουν αυτό καθόλου γιατί και δεν είναι σωστό να πιέζουν μια κοπέλα που έχει το άγχος της και γιατί συνήθως δεν έχουν καλή έκβαση.Οπότε λέει το έχουν σταματήσει εντελώς αυτό.

Ρώτησα και για τα φάρμακα της κοπέλας κ μου είπε ότι αν τα πάω θα μου αφαιρεθεί κάτι από την τιμή αλλά όχι όλο το ποσό των φαρμάκων.

Ρώτησα αν συνταγογραφούνται και τα δικά μου φάρμακα και μου είπε μόνο η ένεση που είναι ακριβή.

Πώς τα ακούτε; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zwzoulia είπε:

Καλησπέρα και από μένα! Παίρνω τόσο κουράγιο απο τις εμπειρίες σας! Ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για παιδάκι όταν ημουν 36 με το που παντρευτήκαμε. Ο γυναικολόγος μου ήταν κάθετος ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και οτι θα έμενα έγκυος φυσιολογικά. Εθελοτυφλούσα προφανώς γιατί έτσι σιγά σιγά έφτασα στα 39. Στο ενδιάμεσο κάναμε 4 σπερματεγχύσεις με κλομιφαίνη. Στη μια πηρα θετική χοριακή αλλα δεν κράτησε,στις άλλες τίποτα. Και έτσι πηγα στον πρώτο εξωσωματικό. ΑΜΗ 0,2 - μην χάνουμε χρόνο μου είπε, 4 ωάρια - 3 γονιμοποιήθηκαν - άριστα έμβρυα είπε. Μου έβαλε και τα 3. Χωριακή 0. Eίχα άγνοια του πόσο πέφτει η γονιμότητα μας. Δεν θα συμβεί σε μένα έλεγα. Παρόλη την αποτυχία μ δηλώνει οτι δεν θα αλλαξει τπτ στην επόμενη προσπάθεια. Παθαίνω σοκ. Μα πως γίνετε; Με τέτοια ΑΜΗ και την ηλικία μου θα έπρεπε να με ψάξει λίγο ακόμα. Η ψυχολογία μου στα τάρταρα - μετά απο πολύ προσωπική δουλειά να μπορέσω να το αντιμετωπίσω αλλάζω εξωσωματικό. Επιλογή μου είναι να μην απευθυνθω σε μεγάλα κέντρα γιατί φήμες λένε ότι υπάρχει εκμετάλλευση. Ξεκινάμε με cyclacur μετά απο 3 μηνες  μια υστεροσκόπηση όπου μου καθαριζουν έναν πολύποδα και αρκετές συμφήσεις και άμεσα κανουμε την προσπαθεια μας. 4 ωάρια τα 2 κυστικά. Γονιμοποιείται το ένα. Χωριακή 0. Φυσικά προτείνονται τα δανεικά. Και φυσικά πλέον δεν θα χάσω άλλο χρόνο. Απλά χρειάζομαι ένα σωστό κέντρο. Ο ίδιος μ είπε 5800 για όσες προσπάθειες προκύψουν. Δεν ήξερα τι άλλο να ρωτήσω οπότε απλά το άφησα εκεί. Πλέον έχω διαβάσει πολύ. Είμαι ένα μηνα πριν γινω 41. Και δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο από τη μητρότητα. Συν ότι ψυχολογικά δεν υπάρχουν άλλα αποθέματα. Κάτι σαν τις ωοθήκες μου :) Έχω κλείσει ραντεβού στο Γέννημα μετά από μεγάλη παρότρυνση γνωστών που είχαν θετικές εμπειρίες με δικό τους υλικό. Δεν διαβάζω πουθενά όμως για εμπειρίες δανεικών στο συγκεκριμένο κέντρο. Τι έχετε ακούσει; Συγγνώμη για το κατεβατό – απλά επειδή μονιμως φαίνετε να έχω άγνοια και ντρέπομαι … χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ!

Μη χάνεις χρόνο συμφωνώ. Εμας τσιριγ είπε 4500 μείον 500 ευρώ αν πάμε εμείς  φάρμακα. Για 10 ωαρια. Αυτό σημαίνει 4-6 βλαστοκυστες. Πάει μονο με βλαστοκυστες. Ενώ ο προηγούμενος με πήγε με 3 εμβρυομεταφορες (2 φορες έμβρυα 3 ημερών και 1 φορά με 2 βλαστοκυστες). Χωρίς αποτέλεσμα. 

Just now, Mayax είπε:

Μετά από παρότρυνση της ξαδέρφης μου που έχει ακούσει για συγκεκριμένο γιατρό τον Γιαν στο ίδιο κέντρο που είναι και ο Τσι

Μίλησα σήμερα τηλεφωνικά μαζί του. 

Μου είπε κόστος 4500 ευρώ συνήθως παίρνουν γύρω στα 7 - 10 ωάρια και η τιμή είναι για 2-4 έμβρυα χωρίς όμως να μπορεί να το εγγυηθεί κανείς γιατί ουσιαστικά εξαρτάται από το σπέρμα. Μου είπε ότι έχει τύχει να δώσει κοπέλα και 12 και να προχωρήσουν όλα αλλά συνήθως είναι 2 - 4 .Ρώτησα αν είναι κοπέλες που κάνουν κι εκείνες την προσπάθειά τους και μου ξεκαθάρισε ότι όχι δεν το κάνουν αυτό καθόλου γιατί και δεν είναι σωστό να πιέζουν μια κοπέλα που έχει το άγχος της και γιατί συνήθως δεν έχουν καλή έκβαση.Οπότε λέει το έχουν σταματήσει εντελώς αυτό.

Ρώτησα και για τα φάρμακα της κοπέλας κ μου είπε ότι αν τα πάω θα μου αφαιρεθεί κάτι από την τιμή αλλά όχι όλο το ποσό των φαρμάκων.

Ρώτησα αν συνταγογραφούνται και τα δικά μου φάρμακα και μου είπε μόνο η ένεση που είναι ακριβή.

Πώς τα ακούτε; 

 

Γνώμη μου:Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα ότι στη δωρεά το συγκεκριμένο κέντρο έχει τρομερή εξειδίκευση. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Moana είπε:

Κ εγω για έρευνα διάλεξα αλλα νομιζω οτι ρωτάνε για έμβρυα κ οχι για ωαρια. Πως γίνεται να επιλέξεις την τύχη των ωαριων αφου στις περιπτώσεις τις δικές μας πανε κατευθείαν για γονιμοποίηση ολα. Δεν θυμάμαι πουθενά να λεει πχ αν ειναι πάνω απο 10 τα ωαρια σας τι θέλετε να γίνουν τα πλεονάζοντα.... Εγω ως «καχύποπτη» που με λεει κ ο γιατρός, ειμαι σιγουρη οτι παίρνουν ωαρια απο μικρές κοπέλες οι οποίες εχουν πολλα κ τα χρησιμοποίουν εν άγνοια τους στις δωρεες

ναι για εμβρυα θα ρωτούσαν, δίκιο έχεις. Αχ εγώ το αντίθετο, αντι-καχύποπτη, ψιλοπρόβατο με λες ευκολα. Τουλαχιστον ελπιζω και πιστευω, οτι και να συμβαίνει αυτο που λες ειναι εξαίρεση και οχι κανονας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , island1 είπε:

Μέχρι πριν λίγα χρόνια ίσχυε και μπορούσες να βάλεις δικό σου μαζί με ξένο.Αλλαξε το 2015 νομίζω.Το γνωρίζω από φίλη μου που έπιασαν και τα δύο..και το ξένο ωάριο και το δικό της.

Όμως και ο νόμος για το όριο ηλικίας ήταν πολύ πιο ελαστικός τα προηγούμενα χρόνια ..οπότε και τα δύο περιστατικά παίζει να μην παρανομησαν ανάλογα με το πότε έγινε η προσπάθεια..στα 52 και φυσική συλλυψη απλά νομίζει η γνωστή σου ότι κοροϊδεύει τον κόσμο...δεν παίζει να το πιστέψει άνθρωπος...

Ως αναφορά τη διεκδίκηση τέκνου έχεις καλυφθεί από το νόμο και στη δωρεά... Έχεις υπογράψει οπότε ο πατέρας ακόμα κι αν ήταν δικό της ωαριο η όχι δεν μπορούσε να διεκδικήσει παιδί για αυτό το λόγο.Ο νόμος κάνει δικό σου 100% το παιδί πριν την εμβριομεταφορα .

Στο εξωτερικό μπορεί..Ελληνίδα να δώσει ωάρια στην προσπάθεια της αποκλείεται..προσωπικά αμφιβάλλω αν δωρίζει καμία και εμβριο μετά...Είναι άλλο οι δοτριες και άλλο αυτός που έχει μπει στη διαδικασία..Έξω η εξωσωματική κοστίζει ο κούκος αηδόνι ίσως για αυτό.Επισης κάνεις ετ με συγκεκριμένο αριθμό εμβριων και συγκεκριμένες προσπάθειες.

Προσωπικά δε θα ήθελα να έχει πιάσει ταυτόχρονα και δικό μου ωάριο Κ δότριας. Ταυτόχρονα το τονίζω. Αν κ το είχα σκεφτεί για εμένα Κ το ρώτησα, αν επιτρεπόταν, δε θα το έψαχνα μετά, ποιο έπιασε.... Εννοώ με DNA. Φαντάζομαι η φίλη σου το έψαξε ή πχ έβαλε ένα κι ένα. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες τις όμορφες του φόρουμ. Επειδή όντως δεν επιτρέπεται θα μεταφέρω πρώτα το δικό μας έμβρυο μέχρι τέλος της χρονιάς . Επειδή δύσκολα θα πετύχει αυτό , μόνο με ένα θαύμα , θα προχωρησουμε σε δωρεά μετά. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mayax είπε:

Μετά από παρότρυνση της ξαδέρφης μου που έχει ακούσει για συγκεκριμένο γιατρό τον Γιαν στο ίδιο κέντρο που είναι και ο Τσι

Μίλησα σήμερα τηλεφωνικά μαζί του. 

Μου είπε κόστος 4500 ευρώ συνήθως παίρνουν γύρω στα 7 - 10 ωάρια και η τιμή είναι για 2-4 έμβρυα χωρίς όμως να μπορεί να το εγγυηθεί κανείς γιατί ουσιαστικά εξαρτάται από το σπέρμα. Μου είπε ότι έχει τύχει να δώσει κοπέλα και 12 και να προχωρήσουν όλα αλλά συνήθως είναι 2 - 4 .Ρώτησα αν είναι κοπέλες που κάνουν κι εκείνες την προσπάθειά τους και μου ξεκαθάρισε ότι όχι δεν το κάνουν αυτό καθόλου γιατί και δεν είναι σωστό να πιέζουν μια κοπέλα που έχει το άγχος της και γιατί συνήθως δεν έχουν καλή έκβαση.Οπότε λέει το έχουν σταματήσει εντελώς αυτό.

Ρώτησα και για τα φάρμακα της κοπέλας κ μου είπε ότι αν τα πάω θα μου αφαιρεθεί κάτι από την τιμή αλλά όχι όλο το ποσό των φαρμάκων.

Ρώτησα αν συνταγογραφούνται και τα δικά μου φάρμακα και μου είπε μόνο η ένεση που είναι ακριβή.

Πώς τα ακούτε; 

 

Τα επτά Ωαρια είναι λιγα

Να απαιτησεις δέκα τουλάχιστον ακριβώς γιατί παίζει ρόλο και το σπέρμα. 

Εγώ όταν ρώτησα τι θα γίνει αν πάρω λίγες βλαστοκυστες πχ δυο μου έλεγαν μα η δοτρια δίνει κι έλεγα να είναι Κ το σπέρμα Κ μου επέμεναν, οι δοτριες δίνουν Κ να έχω Κ τον άντρα μου δίπλα να λέει μωρέ μια χαρά είναι το σπερμα και να θέλω να του πετάξω ότι έβρισκα μπροστά μου και να μη μπορώ. Τελικά, έφαγε μια στο πόδι κάτω από το γραφείο, το καταευχαριστηθηκα εκείνη την ώρα, εγώ προσπαθουσα να λύσω το θέμα μας Κ πέταγε κοτσάνες. 

Τελικά, όταν πήγε να δώσει δείγμα λέω στην κοπέλα θέλω να μου πεις τιμή αν πάρω κάτω από  4 βλαστοκυστες, μου επέμενε στη δότρια, Ε είδα κι απόειδα Κ της λέω άκου να σου πω συμφωνούμε στα δέκα ωαρια(γιατι κάτι μου πέταξε για οχτώ) και όχι  σε λιγότερες από 4 βλαστοκυστες??? Αλλιώς γεια σας. 

Δεν απάντησε, τι να πει, βγήκε Κ το δείγμα του σπέρματος Κ την πήρα την επόμενη Κ της λέω συμφωνώ αλλά θα ενημερώσω Κ τον γιατρό μου.Δε τον ενημέρωσα άλλα αυτή νόμιζε το έκανα. 

Τώρα που τα σκέφτομαι γελάω, ούτε που ξέρω πως τα ειπα αλλά πραγματικά νομίζω πως αν πας τι ωραία τι καλά, σας εμπιστευόμαστε σε όλα, σε τρώνε. 

Just now, alina80 είπε:

Καλησπέρα. Διαβάζω όλη τη συζήτηση και αναμφίβολα τα λεφτά είναι πολλά και σίγουρα υπάρχει εκμετάλλευση. 

Συγκεκριμένα εμείς δώσαμε 5500 -μεσα όλα, αποζημίωση δοτριας, εμβρυομεταφορα μέχρι και την πρώτη χοριακη. Τότε το μονο που σκέφτηκα να ρωτήσω ήταν πόσα ωάρια θα παρουμε. Μας είπαν περίπου 8. Πήραμε 13, έδωσαν 6 γονιμοποιησεις, 5 προχώρησαν (σε τριών ημερών έμβρυα). Με αυτά που ξέρω τώρα σίγουρα στον αριθμό αυτό έπαιξε ρόλο το σπέρμα (ήταν απλώς καλό) αλλά θεωρώ και η ηλικία της δοτριας (35) με ότι αυτό σημαίνει για την ποιότητα τους. Ο γιατρός βέβαια μου εξήγησε ότι την επέλεξε γιατί ήμουν εξαιρετικά δύσκολη περίπτωση και η συγκεκριμένη είχε δώσει εγκυμοσύνες -δυο εγκυμοσύνες στις τρεις φορές που είχε δώσει ωάρια. 

Ούτε ήξερα ούτε είχα σκεφτεί να ζητήσω/ρωτήσω οτιδήποτε παραπάνω. Και για να επανέλθω σε αυτό που ήθελα να πω, έχουμε ως πελάτες μια δύναμη. Και αυτό είναι η γνώση και η εμπειρία της κάθε μίας όταν αυτή μοιράζεται και τελικά γίνεται συνολική γνώση! Τότε γίνεται δύναμη που περιορίζει πολύ το κάθε γιατρό/κέντρο στο να μας εκμεταλλευτεί ή κοροϊδέψει ή έστω μας υπερχρεώσει. 

Για αυτό νομίζω ότι όσο πιο πολύ μιλάμε για αυτά τα θέματα εκτός του ότι απενοχοποιουνται τελικά είναι και προς το συμφερον μας. Τα φορά είναι μια καλή αρχή, ελπίζω κάποια στιγμή να φτάσουμε να μπορούμε να τα συζητάμε και εκτός. Ανοιχτά. Γιατί ακόμα και η εξωσωματική (δεν μιλάω για την δωρεά μόνο) για αρκετό κόσμο είναι ακόμα ταμπού. 

Πολύ σωστά τα λες, γι αυτό κι εγώ έγραψα ανοιχτά τι είπα για να μην πηγαίνουν οι κοπελες όπως εγώ στην αρχή σα πρόβατα στη σφαγή. 

 

  • Μου αρέσει 4

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας χαιρετώ εύχομαι να είστε όλες καλά.. πραγματικά σήμερα διαβάζω τα μηνύματα σας και έχω πάθει σοκ..... είναι πολλά τα λεφτά Άρη.... τουλάχιστον κάποιοι είναι ξεκάθαροι....θα σας δώσουμε δύο βλαστοκυστες. Να ξέρεις τι περιμένεις....εγώ πηγα και καλά διαβασμενη.....και πάλι αν προχωρούσα θα έτρωγα τα μούτρα μου με αυτά που διαβάζω...οκ δεν καταδικάζουμε την προσπάθεια μας . μπορεί να έδιναν εγκυμοσύνη αυτά τα δύο έμβρυα...όμως νιώθεις μια ασφάλεια αν υπάρχει υλικό.... Εύχομαι όλες να επιλέξουμε το σωστό... Θα ήθελα να ευχαριστήσω τα κορίτσια του φόρουμ για τις πολύτιμες πληροφορίες και την διάθεση τους για βοήθεια ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια και από εμένα.

Για το Μαστρ. χωρίς να τον έχω επισκεφθεί, έχω διαβάσει μαρτυρίες μέσα στο φόρουμ και θα τις χωρίσω σε 2 κατηγορίες:

Δικό τους υλικό: 2 κοπέλες πέτυχαν και ήταν πολύ ευχαριστημένες. Η μία έκανε διδυμάκια αλλά δεν γράφει πια στο φόρουμ. Η άλλη είναι έγκυος και γράφει συχνά.

Άλλες δύο κοπέλες δεν έμειναν ευχαριστημένες και έφυγαν.

Δανεικό: Μία κοπέλα που έχει χαθεί επίσης και είχε και πολύ πλάκα (η Σταματία) 5000 => 2 Βλαστοκύστες

Μία άλλη κοπέλα που έγραψε σε αυτή τη συζήτηση, είχε πάει για ενημέρωση και της είπαν το ίδιο πράγμα: Οτι θα πάρει 2 βλαστοκύστες με κόστος 5000.

Ψάχνοντας κέντρο για προσπάθεια με δωρεά, επισκέφθηκα ορισμένους:

Τσιριγώτης: 8-10 ωάρια - κάνουν ήπια διέγερση, επιλέγει ο ίδιος ο γιατρός την δότρια, κάνουν μικρογονιμοποίηση, και συνήθως μας είχαν πει ότι έχεις τουλάχιστον 4 βλαστοκύστες. Κόστος γύρω στα 5000, ίσως και λίγο λιγότερο. Μου φάνηκε πολύ καταρτισμένος και ξέρω τουλάχιστον 8 κοπέλες που πέτυχαν εκεί με δωρεά και άλλες 3 που πέτυχαν με δικά τους ωάρια

Γένεσις: 5-10 ωάρια (αρχίζει και πέφτει ο αριθμός) - 5000. Δεν με κάλυψαν και δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

Ιασώ στον Ζ. : Εκεί κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια με δανεικά - που να μην σώναμε!! Ήμασταν γνωστοί του και πιστέψαμε οτι θα μας προσέξει. Ο ίδιος αναλαμβάνει τη δότρια. Να μην τα πολυλογώ, πήραμε 2 μέτριες προς κακές βλαστοκύστες, ενημέρωση την ημέρα της εμβρυομεταφοράς, χοριακή μηδέν και κόστος που υπερέβη τις 5000 γιατί έπαιρνε και αμοιβή (100 ευρώ) σε κάθε υπέρηχο. Εμείς θεωρούμε ότι μας κορόιδεψε.

Απο τα παραπάνω, εγώ απέρριψα για τα δανεικά: Γέννεσις και Εμβρυογένεσις και Ιασώ (αν και πιστεύω οτι υπάρχουν πολύ καλύτεροι άνθρωποι εκεί μέσα αλλά είναι ακριβό κέντρο).

Ο Τσιριγ. είναι κατά την άποψή μου πολύ καλή περίπτωση (εχει πολλές επιτυχίες - από κορίτσια που γράφουν εδώ) καθώς και ο Παπαθ. της Rafaelatarzan.

 

  • Μου αρέσει 9
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

Εγώ κορίτσια αν και πετάγομαι και σορρυ... με την αφέλεια, ασχετοσύνη της 1ης φοράς αλλά και γιατί σκέφτηκα (την στιγμή που υπογράφουμε αυτά τα χαρτιά τι να γίνουν τα ωάρια η τα έμβρυα, δεν το θυμάμαι τώρα) ας πάρει και καποιος άλλος που είναι στην «ανάγκη» οπως και εγώ, για καλό είναι, κλπ τέτοια συναισθηματικά και διάλεξα να τα δώσουν αλλά έρχεται ο άντρας μου και με γειώνει και το άλλαξα. Το καταστροφή δεν μου καθότανε καλα, πως να καταστρέψεις κάτι τέτοιο, έστω και υποθετικά. Μάλλον έρευνα διαλέξαμε και τώρα που το συζητάτε θα ρωτησω στο κέντρο να το τσεκάρω

Αυτό είναι για εμβρια..σε ρωτήσω μου στο πρώτο κέντρο στη γραμματεία πόσες τελικά τα δίνουν η απάντηση ήταν καμιά....

πρίν από 25 λεπτά , λουκουμαδακι είπε:

Πιστεύεις αφού πληρώνονται αδρά για την φύλαξη να τους πείραζε να αποκτήσουν περισσότερο "αποθηκευτικό" χώρο; Μπορεί δεν ξέρω. Αυτό που διάβαζα ξεκάθαρα ήταν για ποιότητα στα 5 7 και 10 χρόνια αν θυμάμαι σωστά. Μάλλον θα παίζουν όλα μαζί ρόλο. 

Έχουν ένα περιθώριο κύκλων που μπορούν να κάνουν.Δεν μπορούν να το παραλάβουν..αλλιώς εννοείται θα το εκαναν

πρίν από 4 λεπτά , Zwzoulia είπε:

Καλησπέρα και από μένα! Παίρνω τόσο κουράγιο απο τις εμπειρίες σας! Ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για παιδάκι όταν ημουν 36 με το που παντρευτήκαμε. Ο γυναικολόγος μου ήταν κάθετος ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και οτι θα έμενα έγκυος φυσιολογικά. Εθελοτυφλούσα προφανώς γιατί έτσι σιγά σιγά έφτασα στα 39. Στο ενδιάμεσο κάναμε 4 σπερματεγχύσεις με κλομιφαίνη. Στη μια πηρα θετική χοριακή αλλα δεν κράτησε,στις άλλες τίποτα. Και έτσι πηγα στον πρώτο εξωσωματικό. ΑΜΗ 0,2 - μην χάνουμε χρόνο μου είπε, 4 ωάρια - 3 γονιμοποιήθηκαν - άριστα έμβρυα είπε. Μου έβαλε και τα 3. Χωριακή 0. Eίχα άγνοια του πόσο πέφτει η γονιμότητα μας. Δεν θα συμβεί σε μένα έλεγα. Παρόλη την αποτυχία μ δηλώνει οτι δεν θα αλλαξει τπτ στην επόμενη προσπάθεια. Παθαίνω σοκ. Μα πως γίνετε; Με τέτοια ΑΜΗ και την ηλικία μου θα έπρεπε να με ψάξει λίγο ακόμα. Η ψυχολογία μου στα τάρταρα - μετά απο πολύ προσωπική δουλειά να μπορέσω να το αντιμετωπίσω αλλάζω εξωσωματικό. Επιλογή μου είναι να μην απευθυνθω σε μεγάλα κέντρα γιατί φήμες λένε ότι υπάρχει εκμετάλλευση. Ξεκινάμε με cyclacur μετά απο 3 μηνες  μια υστεροσκόπηση όπου μου καθαριζουν έναν πολύποδα και αρκετές συμφήσεις και άμεσα κανουμε την προσπαθεια μας. 4 ωάρια τα 2 κυστικά. Γονιμοποιείται το ένα. Χωριακή 0. Φυσικά προτείνονται τα δανεικά. Και φυσικά πλέον δεν θα χάσω άλλο χρόνο. Απλά χρειάζομαι ένα σωστό κέντρο. Ο ίδιος μ είπε 5800 για όσες προσπάθειες προκύψουν. Δεν ήξερα τι άλλο να ρωτήσω οπότε απλά το άφησα εκεί. Πλέον έχω διαβάσει πολύ. Είμαι ένα μηνα πριν γινω 41. Και δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο από τη μητρότητα. Συν ότι ψυχολογικά δεν υπάρχουν άλλα αποθέματα. Κάτι σαν τις ωοθήκες μου :) Έχω κλείσει ραντεβού στο Γέννημα μετά από μεγάλη παρότρυνση γνωστών που είχαν θετικές εμπειρίες με δικό τους υλικό. Δεν διαβάζω πουθενά όμως για εμπειρίες δανεικών στο συγκεκριμένο κέντρο. Τι έχετε ακούσει; Συγγνώμη για το κατεβατό – απλά επειδή μονιμως φαίνετε να έχω άγνοια και ντρέπομαι … χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ!

Ήμουν στο κέντρο αυτό ( δικές μου προσπάθειες. Υπάρχει κοπέλα με δανεικά από εκεί που έχει δώσει και συνέντευξη ανοιχτά με τον Μάνο για αυτό.Ο γιατρός δεν προτείνει εύκολα εκεί δανεικά.Το διάβασα εδώ μέσα από άτομα που τους τονειπαν το άκουσαν το διάβασαν..εγώ παρόλο που έφυγα από εκεί με πολύ θυμό και οργή για αλλά θέματα αυτό δεν το έζησα ούτε σε μένα ούτε σε 3 που πήγαμε εκεί( το διάλεξα λόγω φίλης και λόγω ενός συγγενικού προσώπου μου τότε ως πρώτο κέντρο) . Έχει καλονεμβριολογικο αλλα γενικά πανάκριβο.

Just now, Zwzoulia είπε:

@alina80 @pocm Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Οπότε μου ζήτησε πολλά. Φανταστείτε οτι ήμουν έτοιμη να προχωρήσω. κάθε φορά το ίδιο λάθος κάνω.... 

Αυτό το κέντρο είναι φαρμακείο.Οταν πήγα να πάρω το φάκελο μου από εκεί με καβγά...ο Μ ήταν πίσω από το τζάμι και είπε στη μαία του να με φωνάξεις να μου μιλήσει...του έκανα νόημα και βγήκε και μέσα στον κόσμο τον ρώτησα: πόσο θα μου κοστίσει να σας δω να μου πείτε τις ίδιες π@π@@ ...πφ το θυμάμαι και θυμώνω ακόμα...

Just now, Thia1985 είπε:

Προσωπικά δε θα ήθελα να έχει πιάσει ταυτόχρονα και δικό μου ωάριο Κ δότριας. Ταυτόχρονα το τονίζω. Αν κ το είχα σκεφτεί για εμένα Κ το ρώτησα, αν επιτρεπόταν, δε θα το έψαχνα μετά, ποιο έπιασε.... Εννοώ με DNA. Φαντάζομαι η φίλη σου το έψαξε ή πχ έβαλε ένα κι ένα. 

Καλέ δεν το έψαξε..καμία σχέση.Ειχε ενα που μάζεψε με πολύ κόπο.θα πήγαινε με δανεικά γιατί της βγήκε η ψυχή στα 34( το τονίζω ) με πολλές προσπάθειες και το έβαλε μαζί με ένα δοτριας.Ακομα δεν ξέρει ποιο είναι ποιο και δεν τη νοιάζει εννοείται..δεν έχει διαφορά στο συναίσθημα .Ήταν η πρώτη φορά που είχα ακούσει για δανεικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...