Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Elenpap είπε:

Κ για μας χθες κ σήμερα ζόρικες μέρες, κοιμάται πάρα πολύ λίγο μέσα στη μέρα κ μετά απο πολλή προσπάθεια. Εντάξει, δν μπορει να ναι όλες οι μέρες ίδιες, ούτε κ για τα μωράκια. Επίσης βλέπω οτι άλλες μέρες βάζεις σκούπα κ δεν ξυπνάει κ άλλες ξυπνάει κ κλαίει επειδη χτύπησε το θυροτηλέφωνο. Θέλει υπομονή...

Τι έγινε βρε κορίτσια;;; Όλες μας βλέπω έχουμε πολύ απαιτητικές ημέρες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Luckystars είπε:

Κορίτσι μου @Μαρίτσα10ειλικρινά respect! :)

Εδώ με ένα και τα έχω δει όλα, πόσο μάλλον δύο.....! 

Είχα μια γνωστή με δίδυμα, πεινούσαν ταυτόχρονα!!!! Αυτό και αν είναι..... Ποιο να πρωτοπρολαβει! Εσένα τουλάχιστον παίρνουν σειρά :D

Εχεις βοήθεια κοριτσάκι μου;;;; 

Καλή δύναμη, καλή μας δύναμη! 

Αχού τον γλυκουλη!!! 

Σε γενικές γραμμές μέχρι 3 το μεσημέρι τα αναλαμβάνω εγώ μόνη μου εργολαβία! Η χειρότερη φάση είναι όταν πεινούν ταυτόχρονα. Τότε κάνω το εξής φτιάχνω αρκετό γάλα σε ένα μπιμπερο...ταιζω πρώτα το ένα τη μισή ποσότητα μετά το αφήνω στο μαξιλάρι θηλασμού για να μην του έρθει το γάλα στο στόμα κ συνεχίζω με το άλλο πάλι τη μισή ποσότητα κ μετά ξαναπιανω το άλλο μέχρι να πιούν τη ποσότητα που πρέπει. Στο τέλος τα βάζω εναλλάξ να ρευτουν.

 

Και οπότε μπορώ κ αν προλάβω δίνω κ λίγο στήθος....το οποίο μάλλον πάει για φούντο γτ έβαλα το θηλαστρο κ έβγαλα μια κουταλιά της σούπας μόνο.

Στην αρχή να δείτε που έτρωγαν συχνά τι πρόβλημα είχα! Ύπνος ανύπαρκτος...μου μίλαγαν κ απαντούσα άλλα! Φοβόμουν μην γίνω επικίνδυνη από τη κούραση. Πήρα πλαστικά μπιμπερο γτ το βράδυ νιώθω ότι τα χέρια μου δεν μπορούν να αντέξουν ούτε το βάρος του γυάλινου μπιμπερου. 

Τώρα το βράδυ δεν τα έχουμε στο ίδιο δωμάτιο γτ έτσι κ κλάψει το ένα κλαίει κ το δεύτερο. Εγώ κοιμάμαι με τη μία στο ένα δωμάτιο κ ο άντρας μου κοιμάται στο παιδικό δωμάτιο μαζί με την άλλη κ έτσι ο καθένας αναλαμβάνει το μωρό του.

Ωραίο είναι να έχεις διδυμα...τα χαίρομαι αλλά είναι μεγάλο μανίκι. Έχει πέσει πάρα πολύ ντελιβερι...αλλιώς θα μέναμε νηστικοί.

  • Μου αρέσει 1

POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Μαρίτσα10 μου ποσο χαίρομαι που είστε καλά. Έχεις βρει τους ρυθμούς σου. Είναι βέβαια πολύ απαιτητικοί ρυθμοι. Ελπίζω να μην σεληνιαστουν σαν τα δικά μας.. και που τα καταφέρνεις και μόνη σου ένα τεράστιο μπράβο.. αλήθεια εγώ μόνη μου με.ενσ μωρό κάποιες ώρες με πιάνει απελπισία..

Κορίτσια τα σάλια και το πιπιλισμα στο χέρι είναι φυσιολογικό και δεν το σταματάμε. Τα αφήνουμε να πιπιλισουν τα χέρια τους όσο θέλουν είναι αναπτυξιακό. Όταν είχα πάει παιδίατρο το έκανε ο δικός μου και μου το είπε. Και τα σάλια είναι φυσιολογικά. Είναι λίγο δοντιών δεν βγαίνουν ακόμα βέβαια. Μπορεί να χρειαστεί να πάρουμε και ένα τζελ για τα ούλα. Εμένα δεν μου είπε ότι χρειάζεται ακόμα φαντάζομαι όταν πάμε στον 3ο μήνα.. 

Κορίτσια και εμένα με έχει τεντώσει. Κοιμάται μέτα από 40 λεπτά κούνημα και κοιμάται κάνα 20 λεπτό. Καλά χθες στο αυτοκίνητο έκλαψε τόσο όταν παρκαρα που έβγαλε δάκρυα που έτρεχαν. Νόμιζα δεν είχαν ανοίξει οι δακρυκοι πόροι αλλά με τόσο κλάμα άνοιξαν τα πάντα. Θα περάσει όμως που θα πάει. Όταν είμαι ήρεμη σκέφτομαι ότι και αυτά για να κλαίνε ζοριζονται..

  • Μου αρέσει 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

@demmikot Καλα κλαινε και επειδή θέλουν η δεν θέλουν κάτι. Μην νομίζεις. Εμένα το πιο έντονο κλάμα το κάνει όταν πεινάει. Ο φαγανας μου.

Όντως είναι αναπτυξιακό το χέρι στο στόμα. Εγώ που το συζήτησα προχθές μου είπε να τον αφήνω αν βάζει όλο το χέρι. Αν τον δω να βάζει το μεγάλο δάχτυλο τότε να επέμβω και να δώσω πιπίλα. Γιατί δεν θέλουμε να μάθει το δάχτυλο. Δεν κόβετε μετά ευκολα.


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 ναι γενικα κλαίνε για να επικοινωνήσουν είναι ο μόνος τρόπος που έχουν για να μας πουν κάτι.. αναφέρουν στο ασταμάτητο κλάμα που δεν ηρεμούν με τίποτα πρίν..


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια δν ξερω ποση ωρα προσπαθω να τονκοιμησω νυσταζει αλλα δν κοιμαται δνεχω αλλους τροπους μονο να του βαλω υπνωτικο στο γαλα!!!ξυπνησε στις 9 κοιμηθηκε κανενα μιααωρο κατα τις 10/11 κ απο τοτε τι χασμουρητά τι τρυβει μάτια αλλα μ κοιμηθηκε σε καποια φαση μετααπο κουνημα αλλαμε το που τον αφησα ξυπνησε!

11 ώρες πρίν, Μαρίτσα10 είπε:

Χαχαχαχα βλέπω ότι με ψάχνετε! Ούτε τουαλέτα δεν προλαβαίνω να πάω. Τώρα βρήκα ευκαιρία που κοιμήθηκαν κ τα δυο! 

Ταιζω το ένα τελειώνω ταιζω το άλλο μετά πλένω μπιμπερο,  αποστειρωνω, πλένω κάνα ρούχο, σιδερωνω μετά ταιζω ξανά κτλ. Στη πορεία νανουριζω κ κανένα γτ κλαίμε κ δεν κοιμόμαστε χωρίς βοήθεια! Ούτε το φως του ηλίου δεν με βλέπει εμένα.

 

Μαριτσα μ μπραβο κ χαρας το κουραγιο κ την υπομονη σου να υποθεσω δίνεις αντιαναγωγικο γαλα που καθεται στο στομαχακι κ ετσι δν το βγαζουν!κ γω τετοιο δινω συν οτι ειναι ειδικο για την αλλεργια που εχουμε!ποσα μλ τους δινεις?

Link to comment
Share on other sites

Just now, happysmile είπε:

Κοριτσια δν ξερω ποση ωρα προσπαθω να τονκοιμησω νυσταζει αλλα δν κοιμαται δνεχω αλλους τροπους μονο να του βαλω υπνωτικο στο γαλα!!!ξυπνησε στις 9 κοιμηθηκε κανενα μιααωρο κατα τις 10/11 κ απο τοτε τι χασμουρητά τι τρυβει μάτια αλλα μ κοιμηθηκε σε καποια φαση μετααπο κουνημα αλλαμε το που τον αφησα ξυπνησε!

Μαριτσα μ μπραβο κ χαρας το κουραγιο κ την υπομονη σου να υποθεσω δίνεις αντιαναγωγικο γαλα που καθεται στο στομαχακι κ ετσι δν το βγαζουν!κ γω τετοιο δινω συν οτι ειναι ειδικο για την αλλεργια που εχουμε!ποσα μλ τους δινεις?

Κοριτσι μου ειστε στο 2ο αλμα υπομονη κ θα περασει!!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτσι κοιμάται κάθε μέρα. Περνάει αλμα από τη μέρα που γεννήθηκε. Η θηλαζουμε και περπατάμε η τον έχω στον ώμο και περμαπαμε. Τριχες έχω να πω. Λίγα είναι τα ήσυχα μωράκια.τα πιο πολλά ζορίζονται. Θα περάσουν όλα. Και κάποια στιγμή θα είμαστε οι καλοχτενισμενες, περιποιημενες και καλό κοιμησμενες γυναικες που ήμασταν. Απλά όχι το 2019 :-D

Ο μικρός τσιριζει και εκτός του ότι τσιριζει στηρίζετε στα 2 χέρια και σηκώνει τον κορμό του μέχρι την κοιλιά σχεδόν. Επίσης όταν είναι ανάσκελα και τον έχω λίγο ανασηκωμενο βάζει δύναμη και σηκωνετε πιο πολύ. Σαν να κάνει κοιλιακούς. Όλα τα βελτιώνει εκτός από την μουρμούρα. Τώρα που το σκέφτομαι και αυτή την βελτίωνει. Εκλεγε τη μισή μέρα και τώρα κλαίει ολοκληρη;-)

Υγ. Προσπάθησα να του δώσω το almiron pepti για να έχει όταν λείπω στη δουλειά. Καλά ρε κορίτσια πως αντέχετε αυτή τη βρώμα στην πανα; 30μλ ήπιε και χρειάστηκα μάσκα οξυγόνου μέχρι να την αλλάξω. Με το μητρικό μοσχοβαλανε. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, happysmile είπε:

Ναι ε???ποτε περνα γτ με βλεπω να κανω αλμα εγω απτο παραθυρο!!!

Λογικα σε καμια εβδομαδα θα εχει περασει απο το αλμα αλλα δεν ορκιζομαι κιολλας εμας κρατανε παντα παραπανω απο οτι λεει!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, happysmile είπε:

Κοριτσια δν ξερω ποση ωρα προσπαθω να τονκοιμησω νυσταζει αλλα δν κοιμαται δνεχω αλλους τροπους μονο να του βαλω υπνωτικο στο γαλα!!!ξυπνησε στις 9 κοιμηθηκε κανενα μιααωρο κατα τις 10/11 κ απο τοτε τι χασμουρητά τι τρυβει μάτια αλλα μ κοιμηθηκε σε καποια φαση μετααπο κουνημα αλλαμε το που τον αφησα ξυπνησε!

Μαριτσα μ μπραβο κ χαρας το κουραγιο κ την υπομονη σου να υποθεσω δίνεις αντιαναγωγικο γαλα που καθεται στο στομαχακι κ ετσι δν το βγαζουν!κ γω τετοιο δινω συν οτι ειναι ειδικο για την αλλεργια που εχουμε!ποσα μλ τους δινεις?

Δίνω το nan A.R ! Η μικρή πίνει 130 ml ενώ η μεγάλη γύρω στα 150 ml


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Εμένα έτσι κοιμάται κάθε μέρα. Περνάει αλμα από τη μέρα που γεννήθηκε. Η θηλαζουμε και περπατάμε η τον έχω στον ώμο και περμαπαμε. Τριχες έχω να πω. Λίγα είναι τα ήσυχα μωράκια.τα πιο πολλά ζορίζονται. Θα περάσουν όλα. Και κάποια στιγμή θα είμαστε οι καλοχτενισμενες, περιποιημενες και καλό κοιμησμενες γυναικες που ήμασταν. Απλά όχι το 2019 :-D

Ο μικρός τσιριζει και εκτός του ότι τσιριζει στηρίζετε στα 2 χέρια και σηκώνει τον κορμό του μέχρι την κοιλιά σχεδόν. Επίσης όταν είναι ανάσκελα και τον έχω λίγο ανασηκωμενο βάζει δύναμη και σηκωνετε πιο πολύ. Σαν να κάνει κοιλιακούς. Όλα τα βελτιώνει εκτός από την μουρμούρα. Τώρα που το σκέφτομαι και αυτή την βελτίωνει. Εκλεγε τη μισή μέρα και τώρα κλαίει ολοκληρη;-)

Υγ. Προσπάθησα να του δώσω το almiron pepti για να έχει όταν λείπω στη δουλειά. Καλά ρε κορίτσια πως αντέχετε αυτή τη βρώμα στην πανα; 30μλ ήπιε και χρειάστηκα μάσκα οξυγόνου μέχρι να την αλλάξω. Με το μητρικό μοσχοβαλανε. 

Αχαχχαχχαχα δν μ λες το γαλα η σκονη δν σου μυριζει ψαριλα το αλλερνοβα ετσι μυρίζει?εγω στην αρχη οταν το φτιαχνα μ ερχοταν αναγουλα το ψιλοσυνηθισα πλεον οσο για τα κακα φιλη σκέψου οτι ειναι κ δυσκιλιος εμενα οταν τα κανει π μυριζει απο χιλιομετρα οταν τον αλλαξω πρεπει να χω ανοιχτο.το.δωματιι για κανένα εικοσαλεπτο να φυγει η μυρωδια!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Εμένα έτσι κοιμάται κάθε μέρα. Περνάει αλμα από τη μέρα που γεννήθηκε. Η θηλαζουμε και περπατάμε η τον έχω στον ώμο και περμαπαμε. Τριχες έχω να πω. Λίγα είναι τα ήσυχα μωράκια.τα πιο πολλά ζορίζονται. Θα περάσουν όλα. Και κάποια στιγμή θα είμαστε οι καλοχτενισμενες, περιποιημενες και καλό κοιμησμενες γυναικες που ήμασταν. Απλά όχι το 2019 :-D

Ο μικρός τσιριζει και εκτός του ότι τσιριζει στηρίζετε στα 2 χέρια και σηκώνει τον κορμό του μέχρι την κοιλιά σχεδόν. Επίσης όταν είναι ανάσκελα και τον έχω λίγο ανασηκωμενο βάζει δύναμη και σηκωνετε πιο πολύ. Σαν να κάνει κοιλιακούς. Όλα τα βελτιώνει εκτός από την μουρμούρα. Τώρα που το σκέφτομαι και αυτή την βελτίωνει. Εκλεγε τη μισή μέρα και τώρα κλαίει ολοκληρη;-)

Υγ. Προσπάθησα να του δώσω το almiron pepti για να έχει όταν λείπω στη δουλειά. Καλά ρε κορίτσια πως αντέχετε αυτή τη βρώμα στην πανα; 30μλ ήπιε και χρειάστηκα μάσκα οξυγόνου μέχρι να την αλλάξω. Με το μητρικό μοσχοβαλανε. 

Χαχαχαχα το χω δώσει κ γω... βρωμάει αυτό το γάλα αλλά μη νομίζεις ότι κ με αυτό που δίνω τώρα ότι είναι καλύτερα τα πράγματα...τα κάνουν εντελώς μαύρα κ βρωμάνε

Κ εγώ έχω όλα αυτά που λέτε ...κ σάλια πολλά κ σεληνιαζονται ορισμένες φορές ! Μόνο κολικούς νομίζω δεν περάσαμε... τουλάχιστον έτσι είχε πει ο παιδίατρος. 

Σήμερα έχω ένα πρόβλημα ...η μεγάλη έχει ήδη κάνει 4 φορές κακά με βλέννα. Ενώ κανονικά κάνει κακά μία φορά την ημέρα ή μέρα πάρα μέρα. Έχω στείλει μήνυμα στη παιδογαστρεντερολογο κ περιμένω απάντηση.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Άντε να φύγει αυτό το άλμα γιατι πράγματικα το άλμα από το παράθυρο θα έρθει.. θα πηδηχτω από παράθυρο που λέμε.. λένε ότι τα άλματα στο πρώτο τρίμηνο είναι πιο έντονα . Τι λένε ηοι παλιές μαμάδες;;

Καλά πήρα το εβλογημενο και καλά φυτικό τυρί.. ρε μυρίζει σαν τα κακά του μωρού όταν δεν είναι και πολύ μυρωδάτα... Βέβαια ψητό στο τοστ παλεύεται.. σκέτο κρύο το έφαγα χθες και μετά τον έπιασε μια υστερία τον μικρό και δεν μπορούσε να βάλω κάτι άλλο στο στόμα μου να φύγει η χαζομάρα από την γλώσσα μου..

Η βλέννη στα κακά δεν πειράζει τους παιδιάτρους. Βέβαια για μωρά που θηλάζουν για αυτά που πίνουν γάλα.σε σκόνη δεν ξέρω. Οταν σου στείλει ο ειδικός πες και σε εμάς.να μαθαίνουμε.. σε λίγο όλες θα έχουμε πτυχία μαιευτήρα, παιδιάτρου και παιδογαστρεντερολογου.. 

  • Χαχα 5

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...