Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

1 hour ago, gogouli_ είπε:

Τι έπαθαν τα μωρά μας; Σεληνιαστηκαν; χαχαχαχα  Νικολέτα μου δε μπορώ να καταλάβω αν είναι συσπάσεις, αλλά πιο πολύ μου μοιάζουν με κράμπες περιόδου. Δε νιώθω δηλαδή πετρωμα της κοιλιάς. Εκτός αν είναι τόσο ανεπαίσθητες που δε μπορώ να τις ξεχωρίσω!

Από χθες όλο κουνιέται.

Μακάρι να μην είναι συσπάσεις. Αλλά όταν δεις τον γιατρό σου να του το πεις καλού κακού, αν και αφού δε νιώθεις πέτρωμα δε νομίζω να είναι συσπάσεις.

Just now, Evangeliaa είπε:

Αυτο με το ρουθούνι, ναι ρε συ...

Τωρα τελευταια ειναι καποιο βουλωμενο κ γενικα νιωθω οτι δεν αναπνεω καλα...

Ολα καλα...η μπεμπα μεγαλωσε 60 ολοκληρα κιλα μεσα σε μια εβδομαδα η χοντρελα....χιχι αλλα μου την εβγαλε μια εβδομαδα μικροτερη απο την ΠΗΤ. Τον ρωτησα για το μαγνησιο κ μου ειπε αν με ξαναπιασουν κραμπες να κοψω το ασβεστιο και να αρχισω μαγνησιο...

Κι εγώ το παθαίνω κάθε βράδυ αυτό με το ρουθούνι.

60gr πήρε η γλυκούλα; Εμένα χθες ήταν 418gr.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Κοριτσακια μου βλέπω και λέτε για συσπασεις... Σιγά σιγά θα αρχίσουν μερικές προπαρασκευαστικές ή και οι Braxton Hicks.... Σε άλλες απ' τον 6ο σε άλλες αργότερα... Εγώ είχα στην πρώτη απ' τον 6ο αλλά θεωρούνταν φυσιολογικες... Σε μερικές μάλιστα πετρωνε και η κοιλιά κανονικά.... Αν δεν είναι έντονες να διπλώνετε στον πόνο και πολλές μέσα στη μέρα μη σας αγχωνουν. Ετοιμάζεται το σώμα μας για το θαύμα που θα ζήσει.... Βέβαια ο γιατρός σας ξέρει παραπάνω σίγουρα οπότε εννοείται για όλα πάντα ρωτάμε τον γιατρό.

  • Μου αρέσει 3

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Κορίτσια όλα καλά και σήμερα στον γυναικολόγο μου!!! Η μπέμπα πήρε 130γρ σε μια βδομάδα. Είμαστε 530γρ σήμερα!!! Όσα δλδ έχω πάρει εγώ σε κιλά γιατί ένα κιλό συν με βρήκε , από τότε που έμεινα έγκυος αλλά δεν έχω πάει ούτε τουαλέτα σήμερα.

Όλα καλά με την μπέμπα μου αυτό έχει σημασία!! Είχα ένα άγχος όταν πήγα... δε σας λέω τίποτα!! 

Μπράβο!!!! Έτσι όλα καλά να πάνε! Να σου φύγει και το άγχος γιατί ταλαιπωρήθηκες με όλ' αυτά. Αλλά όλα καλά! Αυτό έχει σημασία!

1 hour ago, linaa είπε:

οι πονοι περιοδου κ οι κραμπες ειναι συσπασεις.δεν χρειαζετε,να πετρωνει η κοιλια.

Δεν το ήξερα αυτό. Νόμιζα μόνο το πέτρωμα είναι συσπάσεις.

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κοριτσακια μου βλέπω και λέτε για συσπασεις... Σιγά σιγά θα αρχίσουν μερικές προπαρασκευαστικές ή και οι Braxton Hicks.... Σε άλλες απ' τον 6ο σε άλλες αργότερα... Εγώ είχα στην πρώτη απ' τον 6ο αλλά θεωρούνταν φυσιολογικες... Σε μερικές μάλιστα πετρωνε και η κοιλιά κανονικά.... Αν δεν είναι έντονες να διπλώνετε στον πόνο και πολλές μέσα στη μέρα μη σας αγχωνουν. Ετοιμάζεται το σώμα μας για το θαύμα που θα ζήσει.... Βέβαια ο γιατρός σας ξέρει παραπάνω σίγουρα οπότε εννοείται για όλα πάντα ρωτάμε τον γιατρό.

Από τον 6ο είναι καλά, αλλά εγώ ξεκίνησα από την 15η βδομάδα με συσπάσεις που πέτρωνε η κοιλιά μου :( Και φοβάμαι μην γεννήσω πρόωρα, γιατί ακόμα είμαι 21εβδ + 6ημ....

Και ειδικά χθες στο νοσοκομείο και πριν λίγη ώρα έκανα αρκετές. Τουλάχιστον δεν έχω πόνο την ώρα που γίνονται. Προσπαθώ να είμαι όσο μπορώ ξάπλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Μπράβο!!!! Έτσι όλα καλά να πάνε! Να σου φύγει και το άγχος γιατί ταλαιπωρήθηκες με όλ' αυτά. Αλλά όλα καλά! Αυτό έχει σημασία!

Δεν το ήξερα αυτό. Νόμιζα μόνο το πέτρωμα είναι συσπάσεις.

Από τον 6ο είναι καλά, αλλά εγώ ξεκίνησα από την 15η βδομάδα με συσπάσεις που πέτρωνε η κοιλιά μου :( Και φοβάμαι μην γεννήσω πρόωρα, γιατί ακόμα είμαι 21εβδ + 6ημ....

Και ειδικά χθες στο νοσοκομείο και πριν λίγη ώρα έκανα αρκετές. Τουλάχιστον δεν έχω πόνο την ώρα που γίνονται. Προσπαθώ να είμαι όσο μπορώ ξάπλα.

Τι έχει πει ο γιατρός σου; Υπάρχει ενδεχόμενο για πρόωρο τοκετό; Εγώ ξέρω πως αμα δεν έχεις πόνο είναι προπαρασκευαστικές..... Οι Braxton Hicks από την άλλη έχουν πέτρωμα και πόνο αλλά υποφερτό εννοείταιιι περισσότερο ενόχληση το λες παρά πόνο και μερικών λεπτών ... Με ξεκούραση ή χλιαρό μπανάκι χαλαρώνουν και υποχωρούν..ξεκινάνε συνήθως απ' την 26-27η εβδομάδα. Απλές συσπασεις έχουμε και νωρίτερα! Κι εγώ είχα σε αυτή την εγκυμοσύνη από το πρώτο τρίμηνο αλλα πάλι δεν αγχώθηκε ο γιατρός.

Αν δεν υποχωρούν ή υπάρχει αρκετός πόνος βέβαια εκεί μιλάμε για συσπάσεις μη φυσιολογικες και πάμε στον γιατρό...


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Τι έχει πει ο γιατρός σου; Υπάρχει ενδεχόμενο για πρόωρο τοκετό; Εγώ ξέρω πως αμα δεν έχεις πόνο είναι προπαρασκευαστικές..... Οι Braxton Hicks από την άλλη έχουν πέτρωμα και πόνο αλλά υποφερτό εννοείταιιι περισσότερο ενόχληση το λες παρά πόνο και μερικών λεπτών ... Με ξεκούραση ή χλιαρό μπανάκι χαλαρώνουν και υποχωρούν..ξεκινάνε συνήθως απ' την 26-27η εβδομάδα. Απλές συσπασεις έχουμε και νωρίτερα! Κι εγώ είχα σε αυτή την εγκυμοσύνη από το πρώτο τρίμηνο αλλα πάλι δεν αγχώθηκε ο γιατρός.

Αν δεν υποχωρούν ή υπάρχει αρκετός πόνος βέβαια εκεί μιλάμε για συσπάσεις μη φυσιολογικες και πάμε στον γιατρό...

Μου αύξησε το μαγνήσιο και μου έδωσε πάλι utrogestan. Μου είπε μέχρι 10 συσπάσεις την ημέρα δεν πειράζει. Πιο πολλές δε θέλουμε είπε γιατί χαλαρώνει πολύ η μήτρα. Επειδή έκανα παραπάνω από 10 μου έδωσε χθες και ένα τοκολυτικό χάπι, ειδικό για τις συσπάσεις. Οπότε να δω πως θα πάω και θα τον ενημερώσω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Nikoleta... είπε:

Μου αύξησε το μαγνήσιο και μου έδωσε πάλι utrogestan. Μου είπε μέχρι 10 συσπάσεις την ημέρα δεν πειράζει. Πιο πολλές δε θέλουμε είπε γιατί χαλαρώνει πολύ η μήτρα. Επειδή έκανα παραπάνω από 10 μου έδωσε χθες και ένα τοκολυτικό χάπι, ειδικό για τις συσπάσεις. Οπότε να δω πως θα πάω και θα τον ενημερώσω....

Υπάρχει κάποιο όριο σίγουρα.... Κι εγώ έκανα σίγουρα πολλές αλλά δεν αγχώθηκε... Ίσως για τον δικό μου το όριο να είναι οι 50 τη μέρα δε ξέρω.... χαχαχα

Πάντως μην αγχώνεσαι... όταν ο γιατρός είναι ενήμερος και παίρνεις και αγωγή πρόωρα δε γεννας.... 

Καλημέρα σε όλες!!! :)


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα βουβαλακια μου τι κάνετε ; πως είστε @gogouli_αγαπη δεν χρειάζεται να αγχωνεσαι καθόλου μα καθόλου να πάρεις να ρωτήσεις τι και πως τον γιατρό σου εδώ δεν είμαστε κανενας γιατρός απλα λέμε μια άποψη και ουτε καν ξέρουμε αν είναι σωστη ο γιατρός ξέρει πολύ καλυτερα δεν χρειάζεται άγχος 

  • Μου αρέσει 2

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες. @Farmakotriftena μια χαρά είναι η μικρούλα σ εμένα φαντάσου προχθές μου είπε ότι ήταν 410gr πάρα πολύ μικρή αλλά όχι να φοβόμαστε για κάτι εγώ από μόνη μ φοβάμαι τον πρόωρο και θέλω να πάρουν γρήγορα βάρος @gogouli_ Ρε συ και γω έχω πονάκια περιόδου αλλά συνήθως όταν αλλάζω μήνα από την αρχή της εγκυμωσύνης είχα ηδικά όταν μπήκα στον τέταρτο 3 μέρες είχα πολύ έντονους πόνους περιόδου και φοβήθηκα.Τώρα όσο για τις συσπάσεις εγώ δεν ξέρω καν τι είναι και τι νοιώθεις:D θα γεννάω και δεν θα το ξέρω

  • Χαχα 2

kIwmp3.png TMGAp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Τι έχει πει ο γιατρός σου; Υπάρχει ενδεχόμενο για πρόωρο τοκετό; Εγώ ξέρω πως αμα δεν έχεις πόνο είναι προπαρασκευαστικές..... Οι Braxton Hicks από την άλλη έχουν πέτρωμα και πόνο αλλά υποφερτό εννοείταιιι περισσότερο ενόχληση το λες παρά πόνο και μερικών λεπτών ... Με ξεκούραση ή χλιαρό μπανάκι χαλαρώνουν και υποχωρούν..ξεκινάνε συνήθως απ' την 26-27η εβδομάδα. Απλές συσπασεις έχουμε και νωρίτερα! Κι εγώ είχα σε αυτή την εγκυμοσύνη από το πρώτο τρίμηνο αλλα πάλι δεν αγχώθηκε ο γιατρός.

Αν δεν υποχωρούν ή υπάρχει αρκετός πόνος βέβαια εκεί μιλάμε για συσπάσεις μη φυσιολογικες και πάμε στον γιατρό...

Μα αυτό ήθελα να πω και εγώ οτι όλες θα κάνουμε συσπάσεις και μένα δεν ανησυχεί ο γιατρός μου τώρα πλεον δεν Εχω κάτι αλλά έκανα στην αρχή και παλι όμως δεν ανησύχησε εδώ είναι το θέμα εγώ δεν αγχωνομαι εχεις δίκιο οτι θελουμε το λέμε στον γιατρό μας

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Και ειδικά χθες στο νοσοκομείο και πριν λίγη ώρα έκανα αρκετές. Τουλάχιστον δεν έχω πόνο την ώρα που γίνονται. Προσπαθώ να είμαι όσο μπορώ ξάπλα.

Σου ελεγχουν τράχηλο; γιατι στις συσπασεις πρεπει να ελέγχουν. Αν ειναι οκ ο τραχηλος σου τοτε μην τις φοβάσαι και τόσο. Κι εγώ εμφανισα στη 14η μου φαίνεται αλλά ευτυχώς σταμάτησαν εμένα μετά από λίγο καιρό. Αλλά ακόμα κοιτάμε κάθε φορά τράχηλο (είχα και μια τρελή περιπέτεια με λάθος μέτρηση από γιατρό του Ρέα)

Πάντως κι εγώ κορίτσια θυμάμαι στον γιο μου ένα σαββατοκύριακο που πρέπει να ημουν κάπου στις 26 με 27 εβδομάδων, έκανα πολλές συσπάσεις, μάλιστα κάποια στιγμή είχα μετρήσει και ανά κάποια λεπτά ότι έκανα, αρχικά ήταν ανά μισή ώρα μετά έγινε ανά 20' ανά 10' και σταματησαν στο ανα 8'... τα χρειάστηκα τότε... τον είχα πάρει τηλ και μου είπε ξάπλωσε και ότι είναι Braxton αυτές. Όντως μετά σταμάτησαν. Εμένα πετρωνε η κοιλιά μου και ένιωθα την πίεση μέχρι πάνω στο λαιμό. @Nikoleta.... Αφού σου έδωσε τοκολυτικο να δεις που θα περάσει σιγά σιγά...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Farmakotriftena είπε:

Σου ελεγχουν τράχηλο; γιατι στις συσπασεις πρεπει να ελέγχουν. Αν ειναι οκ ο τραχηλος σου τοτε μην τις φοβάσαι και τόσο. Κι εγώ εμφανισα στη 14η μου φαίνεται αλλά ευτυχώς σταμάτησαν εμένα μετά από λίγο καιρό. Αλλά ακόμα κοιτάμε κάθε φορά τράχηλο (είχα και μια τρελή περιπέτεια με λάθος μέτρηση από γιατρό του Ρέα)

Πάντως κι εγώ κορίτσια θυμάμαι στον γιο μου ένα σαββατοκύριακο που πρέπει να ημουν κάπου στις 26 με 27 εβδομάδων, έκανα πολλές συσπάσεις, μάλιστα κάποια στιγμή είχα μετρήσει και ανά κάποια λεπτά ότι έκανα, αρχικά ήταν ανά μισή ώρα μετά έγινε ανά 20' ανά 10' και σταματησαν στο ανα 8'... τα χρειάστηκα τότε... τον είχα πάρει τηλ και μου είπε ξάπλωσε και ότι είναι Braxton αυτές. Όντως μετά σταμάτησαν. Εμένα πετρωνε η κοιλιά μου και ένιωθα την πίεση μέχρι πάνω στο λαιμό. @Nikoleta.... Αφού σου έδωσε τοκολυτικο να δεις που θα περάσει σιγά σιγά...

Καλημερα κοριτσια, δηλ οι συσπασεις ειναι πετρωμα ολης της κοιλιας που συνεδευονται κ με πονους περιοδου; Για να ξερουμε τι θα μας συμβει δηλ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Μα αυτό ήθελα να πω και εγώ οτι όλες θα κάνουμε συσπάσεις και μένα δεν ανησυχεί ο γιατρός μου τώρα πλεον δεν Εχω κάτι αλλά έκανα στην αρχή και παλι όμως δεν ανησύχησε εδώ είναι το θέμα εγώ δεν αγχωνομαι εχεις δίκιο οτι θελουμε το λέμε στον γιατρό μας

Βασικά δεν είδα τι έγραψες κορίτσι η αλήθεια είναι είδα μόνο το μήνυμα της Νικολέτας και τη παράθεση της στη Γωγώ!! Χαχαχα.

Δεν σας διάβασα χθες να πω την αμαρτία μου.... Δεν είχα καλό ίντερνετ και κολλαγε πολύ


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Βασικά δεν είδα τι έγραψες κορίτσι η αλήθεια είναι είδα μόνο το μήνυμα της Νικολέτας και τη παράθεση της στη Γωγώ!! Χαχαχα.

Δεν σας διάβασα χθες να πω την αμαρτία μου.... Δεν είχα καλό ίντερνετ και κολλαγε πολύ

Δεν πειράζει μωρέ αγάπη ασε και με αυτό το ίντερνετ πια ουτε εγώ Εχω καλό να πω αλήθεια


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Καλημερα κοριτσια, δηλ οι συσπασεις ειναι πετρωμα ολης της κοιλιας που συνεδευονται κ με πονους περιοδου; Για να ξερουμε τι θα μας συμβει δηλ!

Καλημέρα κορίτσια κι από μένα! Ναι κάντε μια περιγραφή για το πώς είναι περίπου οι συσπάσεις γιατί οι πρωταρες δεν τις ξεχωρίζουμε χαχαχα!

  • Χαχα 1

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, gogouli_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια κι από μένα! Ναι κάντε μια περιγραφή για το πώς είναι περίπου οι συσπάσεις γιατί οι πρωταρες δεν τις ξεχωρίζουμε χαχαχα!

Εγώ ξέρω οτι οι συσπάσεις είναι πετρωμα ολόκληρης τηε κοιλιάς Οχι ενος σημείου και αυτό το λέω σίγουρα διότι ετσι είχα στην δεύτερη εγκυμοσύνη τώρα δεν ξέρω οτι οι πόνοι περιόδου αν εχεις είναι συσπάσεις επισης δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο ο γιατρός μου επίσης οποτε εμπιστεύομαι αυτόν και μονο αυτόν οσες έχουν συσπάσεις απαγορεύεται να χαιδευουν κοιλιτσα και στήθος ουτε χουφτωμα ουτε τιποτα αυτά ξέρω εγώ 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...