Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Άσχετο, αλλα τώρα που είμαι τόσο στρόγγυλη, παρατηρώ τους μή-έγκυους ανθρώπους κι εκπλήσσομαι με όλα αυτά τα εξωπραγματικά που καταφέρνουν και κάνουν με το σώμα τους με τόση ευκολία :blink: Να μετακινήσουν πχ μια καρέκλα η να τρέξουν!

Μου φαίνεται επίσης τελείως μακρινό ότι θα μπορεσω να κάνω κι εγώ αντοίστιχες κινήσεις μια μέρα! Ασυνείδητα ίσως πιστεύω οτι θα μείνω για πάντα έτσι :P

Το πάθατε κιάλλες αυτό ή αρχίζω να παραλογίζομαι? 

  • Χαχα 9

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Eva137 είπε:

Δε γινόταν αλλιώς χθες Αρετή μου, σήμερα όμως ξεκούραση. Η μέση μου με πονούσε πολύ χθες βράδυ, αλλά σήμερα συνήλθα, ήπια το καφεδάκι μου στο σαλόνι μας στο καινούργιο σπίτι και θα πάμε και βολτίτσα σε λίγο... επιτέλους να χαλαρώσουμε λιγάκι! :)

 

Μπορεί να είναι και αυτό με τα κιλά που λες, αν και νομίζω ότι στη δική σου περίπτωση παίζει ρόλο που είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη σου, οπότε η κοιλιά είναι συνήθως πιο χαμηλά και ο τράχηλος πιο έτοιμος. 

 

Ευχαριστώ πολύ... ναι, δε το συζητάω, μου έχει φύγει ένα βάρος και το άγχος ότι δε θα προλάβω πριν έρθει το μωρό!

Στην Ευρώπη γενικά είναι πολύ καλύτερο το σύστημα σε ό,τι αφορά και την υγεία και τις άδειες μητρότητας κτλ. Οι ΗΠΑ είναι πραγματικά η μόνη ανεπτυγμένη χώρα στον κόσμο με τόσο χάλια συνθήκες σ'αυτόν τον τομέα. Απορώ πώς δε ξεσηκώνεται ο κόσμος γι'αυτό... εδώ αντιδρούνε για άλλα κι άλλα!:unsure:

 

Έτσι είναι όπως τα λες, όλα για οικονομικά συμφέροντα γίνονται. Στην Ελλάδα επειδή πληρώνεις τον γιατρό θα σου κάνει όοολες τις εξετάσεις (εξαρτάται και από τον γιατρό βέβαια, δε μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι), ενώ εδώ επειδή είναι όλα πανάκριβα και πληρώνουν το μεγαλύτερο μέρος οι ασφαλιστικές έχουν εκπαιδεύσει τους γιατρούς να κάνουν μόνο τα απολύτως βασικά, αλλιώς ή δε σου τα κάνουν καθόλου ή δε σου τα καλύπτουν οπότε δεν τα κάνεις (γιατί πάει κάθε εξέταση και χιλιαρικάκι).

Συμφωνώ για τις σχέσεις των ζευγαριών... μια ανανέωση χρειάζεται που και που. Όχι βέβαια να αφήνεις συχνά τα παιδιά από εδώ κι απο εκεί και να φεύγεις, αλλά όπως λες κι εσύ μια εκδρομή ένα σαββατοκύριακο μία στο τόσο ή ένα ραντεβού/έξοδος μια φορά το μήνα ας πούμε πιστεύω ότι κάνει καλό σε όλους! 

 

Αχ ναι, και μένα μου έχουν λείψει τα ρούχα μου. Βέβαια με τον χαζοϊό τώρα έτσι κι αλλιώς δε θα βγαίναμε να τα φορέσουμε. Το καλό με εμένα είναι ότι έχω πολλά κολάν, ελαστικά τζιν και παντελονάκια με ελαστική μέση (έχω προνοήσει εδώ και καιρό γιατί όποτε χάνω ή παίρνω βάρος στην κοιλιά/μέση πάει)!:P Οπότε πιστεύω ότι, μια και δεν έχω βάλει πολλά κιλά, μόλις μου φύγει το αρχικό πρήξιμο θα μπορέσω να τα φορέσω. Θα το δούμε και στην πράξη βέβαια. Ελαστικά ρούχα κορίτσια!!!:wink:

 

Χαχα, πάλι καλά να λες! Εμείς με τόσες δουλειές και άγχος που είχαμε αυτούς τους μήνες το έχουμε ξεχάσει τελείως το σπορ... πού όρεξη και κουράγιο! Αλλά έχεις δίκιο, οι πολλές λεπτομέριες δε χρειάζονται!:lol:

Ε λογικό κορίτσι να μην έχετε όρεξη αν και εσύ κάνεις τόσες δουλειές που δεν νομίζω να χρειαστεί! Φρουπ και έξω όταν έρθει η ώρα! Άντε άντε τελειώνετε και ελπίζω να προλάβετε να χαλαρώσετε και λίγο πριν έρθει το μπεμπέ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, OctoberMom είπε:

Άσχετο, αλλα τώρα που είμαι τόσο στρόγγυλη, παρατηρώ τους μή-έγκυους ανθρώπους κι εκπλήσσομαι με όλα αυτά τα εξωπραγματικά που καταφέρνουν και κάνουν με το σώμα τους με τόση ευκολία :blink: Να μετακινήσουν πχ μια καρέκλα η να τρέξουν!

Μου φαίνεται επίσης τελείως μακρινό ότι θα μπορεσω να κάνω κι εγώ αντοίστιχες κινήσεις μια μέρα! Ασυνείδητα ίσως πιστεύω οτι θα μείνω για πάντα έτσι :P

Το πάθατε κιάλλες αυτό ή αρχίζω να παραλογίζομαι? 

Καλησπέρα!!!!

έμενα μου φαίνεται πολυ κοντινό αυτό που περιγράφεις.....και τόσο περισσότερο αγχώνομαι!!!!

ότι σύντομα θα φύγει η κοιλίτσα και πάλι θα μπορώ να κάνω αυτά που θέλω με την ευκολία που τα έκανα και πριν..... δεν ξέρω αν θα έχω τον χρόνο βέβαια.....

ανυπομονώ η αλήθεια είναι αλλά απο την άλλη θα μου λειψει και η κοιλίτσα!

 

κορίτσια η @EugenJen το πήρε το παιδί σπίτι?

και η @Nina13 που είναι επιτέλους???? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marianna1986 είπε:

Κ εγώ τα λεφτά της κλινικής τα λυπάμαι... Και στην Αθήνα είναι ακριβά. Εσύ σε ποιο γέννας;

Γενική κλινική η σε εφημερεύον νοσοκομείο..θα δω αναλόγως ..σκέφτομαι αν με πιάσουν οι πόνοι θα πάω σε εφημερεύον,αν πάω για πρόκληση στην κλινική. 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 είπε:

Καλησπέρα!!!!

έμενα μου φαίνεται πολυ κοντινό αυτό που περιγράφεις.....και τόσο περισσότερο αγχώνομαι!!!!

ότι σύντομα θα φύγει η κοιλίτσα και πάλι θα μπορώ να κάνω αυτά που θέλω με την ευκολία που τα έκανα και πριν..... δεν ξέρω αν θα έχω τον χρόνο βέβαια.....

ανυπομονώ η αλήθεια είναι αλλά απο την άλλη θα μου λειψει και η κοιλίτσα!

 

κορίτσια η @EugenJen το πήρε το παιδί σπίτι?

και η @Nina13 που είναι επιτέλους???? 

Το πήρε το κοριτσάκι της το Ευγενακι μας..

Είναι πολύ καλά κ βρίσκουν σιγά σιγά τους ρυθμούς τους!!

Η Νίνα ανέκαθεν χανόταν κάποιες μέρες,σωστά? Ίσως έχει δουλειές .. ευελπιστω βέβαια να είναι όλα καλά!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά! Εγώ θα γεννήσω με καισαρική απο 28/9 έως 30/9. Θα το αποφασισουμε τελευταία στιγμή με το γιατρό παρακολουθώντας τις συσπάσεις. Χθες που είχα γιατρό ήμουν (37 και 3 ημερών) το μωρό το έβγαλε σε βάρος 3.150. Τα έχουμε ετοιμάσει όλα και Περιμενουμε πως και πως να περάσουν οι μέρες!!! Εύχομαι σε όλες υγιέστατα μωράκια!! 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, kristalenia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά! Εγώ θα γεννήσω με καισαρική απο 28/9 έως 30/9. Θα το αποφασισουμε τελευταία στιγμή με το γιατρό παρακολουθώντας τις συσπάσεις. Χθες που είχα γιατρό ήμουν (37 και 3 ημερών) το μωρό το έβγαλε σε βάρος 3.150. Τα έχουμε ετοιμάσει όλα και Περιμενουμε πως και πως να περάσουν οι μέρες!!! Εύχομαι σε όλες υγιέστατα μωράκια!! 

Που είχες χαθεί εσύ βρε κορίτσι?? 

Άντε με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!! Πως κ αποφασίσατε για καισαρική? Εννοώ υπάρχει κάποιο θέμα ή είναι δική σου επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Just now, kristalenia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά! Εγώ θα γεννήσω με καισαρική απο 28/9 έως 30/9. Θα το αποφασισουμε τελευταία στιγμή με το γιατρό παρακολουθώντας τις συσπάσεις. Χθες που είχα γιατρό ήμουν (37 και 3 ημερών) το μωρό το έβγαλε σε βάρος 3.150. Τα έχουμε ετοιμάσει όλα και Περιμενουμε πως και πως να περάσουν οι μέρες!!! Εύχομαι σε όλες υγιέστατα μωράκια!! 

Με το καλό κορίτσι μουυ!!!!!!τέλειααααα!!!!! Και ξεκινάμεεεεεε....... Κ εμεις ανυπομονουμε!!!! Γτ Καισαρικη???? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez said:

Που είχες χαθεί εσύ βρε κορίτσι?? 

Άντε με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!! Πως κ αποφασίσατε για καισαρική? Εννοώ υπάρχει κάποιο θέμα ή είναι δική σου επιλογή?

 

Just now, Irinoula86 said:

Με το καλό κορίτσι μουυ!!!!!!τέλειααααα!!!!! Και ξεκινάμεεεεεε....... Κ εμεις ανυπομονουμε!!!! Γτ Καισαρικη???? 

Ευχαριστώ κορίτσια!!! Σας διάβαζα συχνά,  αλλά δούλευα συνέχεια και δεν είχα πολύ χρόνο. Καισαρική θα πάμε λόγω υψηλής μυωπίας. Έκανα βυθοσκόπηση και έχω μια μικρή βλάβη. Είπαμε όμως με το γιατρό να το πάμε μέχρι τέλος. Κάνω πολύ συχνά συσπάσεις και με βλέπει ανα 2 μέρες. Το μωρό βεβαια δεν έχει γυρίσει ακόμα... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, kristalenia είπε:

 

Ευχαριστώ κορίτσια!!! Σας διάβαζα συχνά,  αλλά δούλευα συνέχεια και δεν είχα πολύ χρόνο. Καισαρική θα πάμε λόγω υψηλής μυωπίας. Έκανα βυθοσκόπηση και έχω μια μικρή βλάβη. Είπαμε όμως με το γιατρό να το πάμε μέχρι τέλος. Κάνω πολύ συχνά συσπάσεις και με βλέπει ανα 2 μέρες. Το μωρό βεβαια δεν έχει γυρίσει ακόμα... 

Τέλεια τότε Κρισταλενια μου,εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχην σε εσένα κ το μωράκι σου!!

Από σύμπτωματα πως είσαι? Τις συσπάσεις τις νιώθεις κιόλας με κάποιο πόνο μαζί ή τις βλέπετε μόνο στον καρδιοτοκογραφο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez said:

Τέλεια τότε Κρισταλενια μου,εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχην σε εσένα κ το μωράκι σου!!

Από σύμπτωματα πως είσαι? Τις συσπάσεις τις νιώθεις κιόλας με κάποιο πόνο μαζί ή τις βλέπετε μόνο στον καρδιοτοκογραφο?

Ευχαριστώ κορίτσι μου!! Έχω πολύ λίγα πονάκια αλλά κυρίως πετρώνει η κοιλια μου. Όταν είμαι στον καρδιοτοκογράφο μερικές συσπάσεις δεν τις νιώθω. Εγώ θέλω να το πάμε όσο πιο αργά γίνεται γιατί δεν θέλω να βγει νωρίς τι μωρακι. Προσπαθώ να μην κουράζομαι, τώρα θα δείξει... εσας κορίτσια τα μωράκια σας τι βάρος έχουν;; Με κιλά πως πάτε; Εγώ έχω πάρει 10-11 έως τώρα, αλλά εδώ και  2 μέρες μου έχει ανοίξει αρκετά η όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kristalenia είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου!! Έχω πολύ λίγα πονάκια αλλά κυρίως πετρώνει η κοιλια μου. Όταν είμαι στον καρδιοτοκογράφο μερικές συσπάσεις δεν τις νιώθω. Εγώ θέλω να το πάμε όσο πιο αργά γίνεται γιατί δεν θέλω να βγει νωρίς τι μωρακι. Προσπαθώ να μην κουράζομαι, τώρα θα δείξει... εσας κορίτσια τα μωράκια σας τι βάρος έχουν;; Με κιλά πως πάτε; Εγώ έχω πάρει 10-11 έως τώρα, αλλά εδώ και  2 μέρες μου έχει ανοίξει αρκετά η όρεξη.

Εμενα 36η εβδομάδα ήταν 2900 οπότε λογικά τώρα θα είμαστε 3 κ κάτι..λένε πάντως πως όσο περνάνε οι εβδομαδες μειώνετε ο βαθμός ανάπτυξησ τους..αλλά εφόσον έφτασαν 3 είναι μια χαρά μωράκια:x

Εγώ να είμαι ειλικρινης ήθελα να φτάσω οπωσδήποτε 37η κ δόξα το Θεό έφτασα πλέον κ τώρα ανυπομονώ πως κ τι να τον κρατήσω στην αγκαλιά μου!!

Κιλά είμαι +14..

Link to comment
Share on other sites

Just now, kristalenia είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου!! Έχω πολύ λίγα πονάκια αλλά κυρίως πετρώνει η κοιλια μου. Όταν είμαι στον καρδιοτοκογράφο μερικές συσπάσεις δεν τις νιώθω. Εγώ θέλω να το πάμε όσο πιο αργά γίνεται γιατί δεν θέλω να βγει νωρίς τι μωρακι. Προσπαθώ να μην κουράζομαι, τώρα θα δείξει... εσας κορίτσια τα μωράκια σας τι βάρος έχουν;; Με κιλά πως πάτε; Εγώ έχω πάρει 10-11 έως τώρα, αλλά εδώ και  2 μέρες μου έχει ανοίξει αρκετά η όρεξη.

Εμενα ο δικός Μ ήταν 3300 την προηγουμενη Τετάρτη αλλά παντα υπ;έχουν αποκλίσεις.... Τώρα θα τον δουμε παλι Τετάρτη! Εγώ ειμαι στα 8 κιλά περιπου..... Και εδώ και μια εβδομαδα δεν έχω όρεξη για τπτ καθώς ότι και να φάω Μ πεφτει βαρυ...... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez said:

Εμενα 36η εβδομάδα ήταν 2900 οπότε λογικά τώρα θα είμαστε 3 κ κάτι..λένε πάντως πως όσο περνάνε οι εβδομαδες μειώνετε ο βαθμός ανάπτυξησ τους..αλλά εφόσον έφτασαν 3 είναι μια χαρά μωράκια:x

Εγώ να είμαι ειλικρινης ήθελα να φτάσω οπωσδήποτε 37η κ δόξα το Θεό έφτασα πλέον κ τώρα ανυπομονώ πως κ τι να τον κρατήσω στην αγκαλιά μου!!

Κιλά είμαι +14..

Εγώ στεναχωρήθηκα πολύ όταν έμαθα ότι πρέπει να γεννήσω με καισαρική και είπα του γιατρού ότι θέλω να το φτάσουμε μέχρι τέλος ώστε να μην έχω τυψεις ότι το βγάλαμε νωρίς και με το ζόρι! Κι εγω @Renez μου ανυπομονώ να τον κρατήσω στην αγκαλιά μου!!!! Μου φαίνεται ο Σεπτέμβριος δεν περνάει με τίποτα!!! 

Just now, Irinoula86 said:

Εμενα ο δικός Μ ήταν 3300 την προηγουμενη Τετάρτη αλλά παντα υπ;έχουν αποκλίσεις.... Τώρα θα τον δουμε παλι Τετάρτη! Εγώ ειμαι στα 8 κιλά περιπου..... Και εδώ και μια εβδομαδα δεν έχω όρεξη για τπτ καθώς ότι και να φάω Μ πεφτει βαρυ...... 

Κι εγώ το παθαίνω αυτό! Όλο βαρυστομαχιάζω ενώ δεν τρώω πολύ! Μάλλον μας πιέζουν το στομαχι!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, kristalenia είπε:

Εγώ στεναχωρήθηκα πολύ όταν έμαθα ότι πρέπει να γεννήσω με καισαρική και είπα του γιατρού ότι θέλω να το φτάσουμε μέχρι τέλος ώστε να μην έχω τυψεις ότι το βγάλαμε νωρίς και με το ζόρι! Κι εγω @Renez μου ανυπομονώ να τον κρατήσω στην αγκαλιά μου!!!! Μου φαίνεται ο Σεπτέμβριος δεν περνάει με τίποτα!!! 

Κι εγώ το παθαίνω αυτό! Όλο βαρυστομαχιάζω ενώ δεν τρώω πολύ! Μάλλον μας πιέζουν το στομαχι!! 

Να μην στενοχωριεσαι καθόλου......!!!! Ότι είναι καλυτερο για σενα και για το μωρουλινι σου!!!! Και ότι πει ο γιατρός...... Όντως δεν περνουν με τπτ οι μέρες!!!!!!! Είναι ωραίο να ξέρεις την μέρα βέβαια..... Υπάρχει περιπτωση να έρθει νωρίτερα από μόνο του???? Τι σ έχει πει ο γιατρός??? Τι γντ σε αυτή την περιπτωση? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...