Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, LadyP είπε:

Κορίτσια μου γυρίσαμε από Doppler! Λοιπόν το μπεμπακια μας μας το έβγαλε 2750 και είμαι 36 ακριβώς αλλά η έκπληξη ήταν άλλη! Έχουμε εμπεδωθεί κορίτσια για αυτό δεν κουνιομαστε πολυ! Έπαθα ένα μικρό σοκ... Μου λέει ο γιατρός ανά πάσα στιγμή πλέον μπορεί να σπάσουν τα νερά... Λέτε να είμαι η επόμενη? Αγχώθηκα καλέ!

Αχχχ εύχομαι να περάσεις όλη την εβδομάδα αυτή κ μετά οπότε θέλει να σου έρθει με το καλό το νινακι σου!!

Θύμισε μου κορίτσι έχεις κ εσύ?? Αν ναι έτσι εξηγείται γτ κ τούτη είναι τόσο βιαστική:P

Σημασία έχει πως αν γίνει φυσικά κ επειδή το μωρό είναι έτοιμο όλα θα πάνε καλά,να μην αγχώνεσαι (όσο μπορείς...)

Εγώ σήμερα κορίτσια μου είδα στο όνειρο μου ότι γεννάω..

Κ ήταν το ομορφότερο όνειρο που θα μπορούσα να δω πριν τη γέννα..

Το έκανα τόσο εύκολα,φυσικά..κ όταν τον είδα μου φάνηκε το πιο όμορφο μωρό του κόσμου (αφού σκεφτόμουν κ στο όνειρο μου ότι τον αδικούσαν οι υπέρηχοι:mrgreen:

Ήταν υπέροχο..

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez είπε:

Αχχχ εύχομαι να περάσεις όλη την εβδομάδα αυτή κ μετά οπότε θέλει να σου έρθει με το καλό το νινακι σου!!

Θύμισε μου κορίτσι έχεις κ εσύ?? Αν ναι έτσι εξηγείται γτ κ τούτη είναι τόσο βιαστική:P

Σημασία έχει πως αν γίνει φυσικά κ επειδή το μωρό είναι έτοιμο όλα θα πάνε καλά,να μην αγχώνεσαι (όσο μπορείς...)

Εγώ σήμερα κορίτσια μου είδα στο όνειρο μου ότι γεννάω..

Κ ήταν το ομορφότερο όνειρο που θα μπορούσα να δω πριν τη γέννα..

Το έκανα τόσο εύκολα,φυσικά..κ όταν τον είδα μου φάνηκε το πιο όμορφο μωρό του κόσμου (αφού σκεφτόμουν κ στο όνειρο μου ότι τον αδικούσαν οι υπέρηχοι:mrgreen:

Ήταν υπέροχο..

Κορίτσακι είναι ναι! Βασικά δεν ξέρω αλήθεια μου φάνηκε πολύ περίεργο που έφτασε να εμπεδωθεί γιατί δεν έχω καταλαβει και πολλά πόσο μουλαρα μάνα είμαι πια? Αχ κορίτσι μου σου εύχομαι να είναι τόσο εύκολη και καλή η γέννα όσο στο όνειρο σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Τέλεια, όλα πήγανε πάρα πολύ καλά στην πρώτη γέννα σου... εύχομαι το ίδιο και στην επόμενη σύντομα, με το καλό! Εγώ κλείνω 37 εβδομάδες σήμερα (αύριο μπαίνω 38η), οπότε υποτίθεται ότι έχω άλλες 3 εβδομάδες μπροστά μου. Το μωρό δε ξέρω πόσο μεγάλο ακριβώς είναι γιατί δε μας κάνουν υπέρηχο πια εδώ που είμαι (Αμερική) αλλά στην β επιπέδου που τον μέτρησαν τελευταία φορά ήταν 7-10 μέρες μεγαλύτερος από την ηλικία του, οπότε πιστεύω ότι πλέον θα είναι σίγουρα 3 κιλά. Πάντως η κοιλιά μου είναι τεράστια και έχει βαρύνει πάρα πολύ. Από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω βάλει 10 κιλά, οπότε δεν έβαλα πολλά γενικά (ολόκληρη μια κοιλιά είμαι τώρα).

 

Γεια σου κορίτσι. Εγώ δεν το έχω αυτό που λες, αλλά όπως μου ακούγεται μάλλον θα κατεβαίνει το μωρό πιο χαμηλά κ θα ετοιμάζεται για τον τοκετό. Αφού ο γιατρός σου λέει ότι είναι εντάξει μην ανησυχείς. Απλά κάνε υπομονή... σχεδόν έφτασες στο τέλος!

 

Ναι, κάνει νόημα αυτό που λες... σ'ευχαριστώ για την απάντηση!:wink: Όχι εντάξει, δεν αγχώθηκα τώρα γι'αυτό, απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σύμπτωμα ή σημάδι που να παραπέμπει τους γιατρούς στο να κάνουν αυτήν την εξέταση, για να ξέρω αν μου τύχει να το πω και στον δικό μου γιατρό να το κοιτάξει.

 

Καλά κάνεις και το ψάχνεις από τώρα. Καλύτερα να είσαι οργανωμένη από το να τρέχεις τελευταία στιγμή και να μη βρίσκεις. Κι εγώ σας είπα τον δικό μας τον μπέμπη έχει μήνες που τον βάλαμε στη λίστα αναμονής για τον παιδικό σταθμό του πανεπιστημίου εδώ (που είναι ο καλύτερος) για να είναι μπροστά στη λίστα μήπως και τον πάρουνε από τον Αύγουστο που ξεκινάει η σχολική χρονιά!

 

Καλή αρχή στην καινούργια συνεργασία και χαρά στο κουράγιο σου! Πάντως σε ζηλεύω και σε χαίρομαι πάρα πολύ να ξέρεις που κάνεις και τις βόλτες σου και τις διακοπές σου, ειδικά τώρα που έχεις άλλη ξεγνοιασιά χωρίς μωρό ακόμα! Εμείς δυστυχώς δεν το χαρήκαμε καθόλου το φετινό καλοκαίρι, αλλά ανυπομονούμε για το επόμενο... με τον μπόμπιρα πια παρέα!:wink: Καλά το επόμενο καλοκαίρι θα είναι πολύ διαφορετικό για όλες μας!!!

Άρα κ εσένα αν στον πάρουν με το καλό θα είναι 10 μηνών ε? Πολύ καλό που κ εκεί τουλάχιστον τα περνούν από τόσο νωρίς..

Να μου πεις πόσα κομμάτια να γίνουμε κ εμείς οι μανουλες που δουλεύουμε??

Just now, LadyP είπε:

Κορίτσακι είναι ναι! Βασικά δεν ξέρω αλήθεια μου φάνηκε πολύ περίεργο που έφτασε να εμπεδωθεί γιατί δεν έχω καταλαβει και πολλά πόσο μουλαρα μάνα είμαι πια? Αχ κορίτσι μου σου εύχομαι να είναι τόσο εύκολη και καλή η γέννα όσο στο όνειρο σου!

Σε όλες μας το εύχομαι αυτό, ειλικρινα!!

Όχι ρεεε σταματαααα λες κ οι υπόλοιπες καταλαβαίνουμε κ πολύ τι γίνεται εκεί μέσα:P

Εμ κορίτσι δεν στα 'λεγα?? Εκείνοι πρώτες πρώτες οι άτιμες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Κορίτσια μου γυρίσαμε από Doppler! Λοιπόν το μπεμπακια μας μας το έβγαλε 2750 και είμαι 36 ακριβώς αλλά η έκπληξη ήταν άλλη! Έχουμε εμπεδωθεί κορίτσια για αυτό δεν κουνιομαστε πολυ! Έπαθα ένα μικρό σοκ... Μου λέει ο γιατρός ανά πάσα στιγμή πλέον μπορεί να σπάσουν τα νερά... Λέτε να είμαι η επόμενη? Αγχώθηκα καλέ!

Και να είσαι η επόμενη κορίτσι μ να μην αγχώνεσαιιιιιι.... Θα είναι όλα τέλειαααα!!!!! Αφου στο είπε ο γιατροθλης σ!!! Νιώθεις κάτι διαφορετικό τώρα π έχει εμπεδωθεί η όπως ήταν πριν ? 

Just now, Renez είπε:

Αχχχ εύχομαι να περάσεις όλη την εβδομάδα αυτή κ μετά οπότε θέλει να σου έρθει με το καλό το νινακι σου!!

Θύμισε μου κορίτσι έχεις κ εσύ?? Αν ναι έτσι εξηγείται γτ κ τούτη είναι τόσο βιαστική:P

Σημασία έχει πως αν γίνει φυσικά κ επειδή το μωρό είναι έτοιμο όλα θα πάνε καλά,να μην αγχώνεσαι (όσο μπορείς...)

Εγώ σήμερα κορίτσια μου είδα στο όνειρο μου ότι γεννάω..

Κ ήταν το ομορφότερο όνειρο που θα μπορούσα να δω πριν τη γέννα..

Το έκανα τόσο εύκολα,φυσικά..κ όταν τον είδα μου φάνηκε το πιο όμορφο μωρό του κόσμου (αφού σκεφτόμουν κ στο όνειρο μου ότι τον αδικούσαν οι υπέρηχοι:mrgreen:

Ήταν υπέροχο..

Ωραίοοοοο όνειρο οοοο κορίτσι μου.... Έρχεται και η πραγματικότητα συντομα ααα..... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Irinoula86 κορίτσι μου ειλικρινά δεν μπορώ να πω ότι νιώθω διαφορετικά πολύ. Μόνο σήμερα ξύπνησα λίγο και σαν να κουτσενα από ένα ψιλοπονακι στη μέση αλλά τίποτα το ιδιαίτερο ούτε πολύ μπούκωμα από κάτω νορμάλ!μου είχε πει ο γιατρός ότι θα αισθάνομαι πονακια προσαγωγούς και χαμηλά κτλ... Αλλά δε.... Αν και εμένα η λεκάνη έτσι και αλλιώς ήταν ανοιχτή (είμαι από αυτές με φουλ περιφέρεια) οπότε μάλλον βρήκε χώρο και μπήκε:-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, LadyP είπε:

@Irinoula86 κορίτσι μου ειλικρινά δεν μπορώ να πω ότι νιώθω διαφορετικά πολύ. Μόνο σήμερα ξύπνησα λίγο και σαν να κουτσενα από ένα ψιλοπονακι στη μέση αλλά τίποτα το ιδιαίτερο ούτε πολύ μπούκωμα από κάτω νορμάλ!μου είχε πει ο γιατρός ότι θα αισθάνομαι πονακια προσαγωγούς και χαμηλά κτλ... Αλλά δε.... Αν και εμένα η λεκάνη έτσι και αλλιώς ήταν ανοιχτή (είμαι από αυτές με φουλ περιφέρεια) οπότε μάλλον βρήκε χώρο και μπήκε:-D

Α αυτό το πονακι εγώ το νιώθω από την αρχή και κουτσαινω όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι..... Αλλά εμένα δεν έχει σφηνωσει ακόμη όπως είπε ο γιατρος..... Κ από λεκάνη πολυ ανοιχτή κ εγώ...... Έχει το χώρο του δλδ....... Χιχιχιχι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 είπε:

Α αυτό το πονακι εγώ το νιώθω από την αρχή και κουτσαινω όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι..... Αλλά εμένα δεν έχει σφηνωσει ακόμη όπως είπε ο γιατρος..... Κ από λεκάνη πολυ ανοιχτή κ εγώ...... Έχει το χώρο του δλδ....... Χιχιχιχι

Εγώ εδώ κ καμιά 10αρια μέρες έχω πόνο εκεί στους προσαγωγους αλλά ξαφνικό σαν μαγκωμα αφού φωνάζω κ ενα αουτς πολλές φορές κ μέχρι να περάσει δε μπορώ να περπατήσω κ εγώ καλά..

Αλλά μέχρι κ τη Τετάρτη που πέρασε δεν είχε εμπεδωθεί αλλά μου είπε ο γιατρός πως ήταν πολύ χαμηλά..αφού άλλες φορές στον υπέρηχο έβρισκε το κεφαλάκι του χαμηλά στη κοιλίτσα μου κ τη Τετάρτη μου κατέβασε το εσώρουχο κ ήταν το κεφάλι του σκεφτείτε σχεδόν στο ύψος του πάνω μέρος του κουτιού..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ πως με κοιμηζει έτσι το καμάρι μου...έχω σηκωθεί με μια πείνα,άλλο πράγμα!!!!

@LadyPεσυ να είσαι έτοιμη κορίτσι μου,κι όποτε έρθει η μικρή σου!! Αφού έχεις κ ανατομικό προτέρημα, ίσως βοηθήσει κ στον τοκετό!!! Ολα καλά εύχομαι να πάνε!  

Πρόσεχε όμως αυτές τις μέρες να μείνει λίγο ακόμη μέσα η τσουπρα σου! Ξεκούραση όσο μπορείς!!

Αυτά τα κορίτσια ε... απαπαπα:P βιαστικεεεες,από την κοιλια!!!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

@OctoberMom έτσι,έτσι! Ζήστε τώρα ξέγνοιαστες στιγμές γιατί το μωρό έρχεται!

Αλήθεια, οι δευτερομανουλες νοσταλγείτε που κ που τις εποχές προ παιδιών ή μόνο εγώ είμαι η περίεργη; 

@LadyP ξεκουράσου λίγο να βγει κ αυτή η εβδομάδα. Κ μετά ας κάνει ο,τι θέλει η βιαστική μπουμπού! 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

@OctoberMom έτσι,έτσι! Ζήστε τώρα ξέγνοιαστες στιγμές γιατί το μωρό έρχεται!

Αλήθεια, οι δευτερομανουλες νοσταλγείτε που κ που τις εποχές προ παιδιών ή μόνο εγώ είμαι η περίεργη; 

@LadyP ξεκουράσου λίγο να βγει κ αυτή η εβδομάδα. Κ μετά ας κάνει ο,τι θέλει η βιαστική μπουμπού! 

Αναλόγως τι εννοείς!!:mrgreen: Μου λείπουν οι κοκτειλαρες κ τα διήμερα συνέχεια αλλά δεν μου λείπει καθόλου που δούλευα σαν τρελή!!(η δουλειά μου λείπει πολύ αλλά όχι τα τρελά ωράρια που έκανα!) 

 

Εσένα τι σου λείπει??

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anastasia05 είπε:

Αναλόγως τι εννοείς!!:mrgreen: Μου λείπουν οι κοκτειλαρες κ τα διήμερα συνέχεια αλλά δεν μου λείπει καθόλου που δούλευα σαν τρελή!!(η δουλειά μου λείπει πολύ αλλά όχι τα τρελά ωράρια που έκανα!) 

 

Εσένα τι σου λείπει??

 

Να βγαίνω με τον άντρα για τσιπουρακια (τα μπαρακια-κλαμπακια τα είχα ήδη βαρεθεί απο πολύ παλιά). Κ να κάθομαι στον καναπέ χωρίς να κάνω τιποτα:lol:

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Να βγαίνω με τον άντρα για τσιπουρακια (τα μπαρακια-κλαμπακια τα είχα ήδη βαρεθεί απο πολύ παλιά). Κ να κάθομαι στον καναπέ χωρίς να κάνω τιποτα:lol:

Α ναι κ τα τσίπουρα!!! Πάμε βέβαια σε τσιπουραδικα,(έχουμε πολλά εδώ) αλλά δεν πίνω πολύ τσίπουρο,λίγες γουλιτσες μονο!!! Οπότε πάω για το φαγητο:mrgreen:

Αυτό με τον καναπέ που λες είχα χροοοοονια να το ζήσω έτσι κι αλλιώς !!

Όποτε ομως πάω το παιδί  στη μαμά μου κάνω αυτό ακριβώς! Κάθομαι στον καναπέ κ δεν κουναω για ωωωωρες!!!

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ έχω απο τις 5 έναν πόνο στην μέση δεν περίοδου που έρχεται κ φεύγει. .. Κ αϋπνία ξανά. 

Είμαι σε δίλημμα κ δεν ξέρω τι να κάνω. Ο άντρας σε 2 ώρες φεύγει Ξάνθη  για δουλειά κ θα γυρίσει  απόγευμα.  Να του πω να φύγει η όχι??  Κ στην πρώτη γέννα με πόνο στην μέση ξεκίνησα άλλα είχα κ αίμα στην αρχή κ γέννησα μετά από 23 ωρες.  Τώρα είναι κ η δεύτερη κ φοβάμαι ότι θα εξελιχθεί πιο γρήγορα..

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Irinoula86 said:

 

Κ εγώ πηρα μητέρα σήμερα.... Μου είπαν ότι για εμενα μπορώ να το κάνω από τώρα το τεστ και να το δεχτουν καθώς υποτίθεται ότι είμαι προσεκτικη και δεν  βγαίνω έξω έτσι ώστε να ερθω σε επαφή με τον κόσμο και να κολλήσω κάτι.... Ο άντρας θα πρπ να έχει τεστ λίγων ημερών.... Και αφου μπει μεσα δενπορει να βγει εκτός κ είναι κάτι πολυ επείγον......... 

Κ εγώ πηρα και από τα δυο για τον ίδιο λόγο ακριβώς.... Πιο πολυ με βολεύουν τα σορτσακια...... Και βλέπω εκεί..... 

Οχι οχι εδώ ειμαιιιιιι....... Ακόμα με την κοιλιά τουμπανο οο!!!!! Απλά τις 2 τελευταίες μέρες είμαι όλο μέσα και δεν έχω όρεξη για τπτ...... Θέλω να βγω λιγο και δεν μπορω..... Δεν μπορώ να είμαι έτσι περιορισμενη..... Εν τω μεταξυ σήμερα νομίζω ότι γυρισε ο μικρός ρε κορίτσια..... Ένιωθα τα ποδια του στα δεξιά και κοιλιά στα αριστερά και σήμερα τα νιώθω ανάποδα..... Λέτε να υπάρχει θέμα? Ο γιατρός Μ είχε πει ότι στην θέση π ήταν, ήταν στο ιδανικό....... Τώρα???? Πάλι τεταρτη έχω ραντεβου.... Θα δουμε..... 

Κορίτσι μου εν τω μεταξυ ουτε εγώ έχω κάνει  nst ακόμα.... Ουτε καν Μ το έχει αναφέρει ο γιατρος...... Ότι λες πως κάνετε εκεί στην Αμερική αυτά κάνει κ ο γιατρος..... Μια φορά στο τρίμηνο απ ότι Μ έχει πει αυτός είναι στην Αμερική οπότε είναι σίγουρα επηρεασμένος από αυτά που κάνουν εκεί....... Εγώ τον εμπιστευομαι παντως......!!!! Θα δουμε πως θα παει στα επόμενα ραντεβου (ps δεν ξέρω ποσα έχουμε ακόμα χιχιχιχι) 

Ίσως και να έχει σπουδάσει εδώ ο γιατρός σου ή να έχει συνεργασίες εδώ, γι'αυτό. Κι εγώ τον εμπιστεύομαι τον γιατρό μου, αλλά ξέρεις σαν καινούργια μαμά πάντα έχω μια ανησυχία ότι κάτι μπορεί να πάει στραβά και να μην το δούμε. Ας είμαστε αισιόδοξες όμως... όλα μας πηγαίνουν μια χαρά μέχρι τώρα!:)

 

6 hours ago, LadyP said:

Κορίτσια μου γυρίσαμε από Doppler! Λοιπόν το μπεμπακια μας μας το έβγαλε 2750 και είμαι 36 ακριβώς αλλά η έκπληξη ήταν άλλη! Έχουμε εμπεδωθεί κορίτσια για αυτό δεν κουνιομαστε πολυ! Έπαθα ένα μικρό σοκ... Μου λέει ο γιατρός ανά πάσα στιγμή πλέον μπορεί να σπάσουν τα νερά... Λέτε να είμαι η επόμενη? Αγχώθηκα καλέ!

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου... γενικά είναι καλό που έχει πάρει θέση, αλλά προσπάθησε να μη ζορίζεσαι και να μη κουράζεσαι για να μείνει λίγο ακόμα στην κοιλίτσα. Ο γιατρός σου τί σε συμβούλεψε?

 

5 hours ago, Renez said:

Άρα κ εσένα αν στον πάρουν με το καλό θα είναι 10 μηνών ε? Πολύ καλό που κ εκεί τουλάχιστον τα περνούν από τόσο νωρίς..

Να μου πεις πόσα κομμάτια να γίνουμε κ εμείς οι μανουλες που δουλεύουμε??

Σε όλες μας το εύχομαι αυτό, ειλικρινα!!

Όχι ρεεε σταματαααα λες κ οι υπόλοιπες καταλαβαίνουμε κ πολύ τι γίνεται εκεί μέσα:P

Εμ κορίτσι δεν στα 'λεγα?? Εκείνοι πρώτες πρώτες οι άτιμες!!

Α εδώ τα παίρνουν στον παιδικό από νεογέννητα, και από λίγων ημερών δηλαδή. Οι περισσότερες εργαζόμενες δικαιούνται μόνο 6-8 εβδομάδες άδεια συνολικά (αυτό περιλαμβάνει εγκυμοσύνη, γέννα, λοχεία, ανατροφή... όλα μαζί) και μόνο αν πληρείς συγκεκριμένες προυποθέσεις (αν είσαι full time υπάλληλος για πάνω από 1 χρόνο ήδη και θα δουλέψεις σίγουρα για τουλάχιστον 1 χρόνο ακόμα μετά τη λήξη της άδειας), αλλιώς δε δικαιούσαι τίποτα. Ε, όπως καταλαβαίνεις στους παιδικούς έχουν ειδικά "τμήματα" με διαφορετικές τιμές μόνο για νεογέννητα.

 

18 hours ago, Aurora S said:

@Eva137 στην Ελλάδα το NST το κάνουν σαν έλεγχο ρουτίνας.. νομίζω στην Αγγλία δε συμβαίνει αυτό κ πρόκληση κάνουν μόνο αν είσαι στην 41η εβδομάδα. Εκτός βέβαια αν έχεις άλλες ενδείξεις για να γίνουν κάποια πράγματα νωρίτερα! 

Πώς πάει το σπίτι σας; Θα κοντευετε να μπείτε τώρα φαντάζομαι...

@elenioz το σίγουρο είναι ότι τότε θα έχεις μπει στο μήνα σου κ το μωράκι σου θα είναι ώριμο

Ναι, σε κάθε μέρος έχουν άλλες τακτικές από ότι φαίνεται... ας ελπίσουμε ότι ξέρουν τί κάνουν.

Το σπίτι μας δεν είναι ακόμα έτοιμο αλλά επιτέλους μετακομίσαμε μέσα απόψε!!!! Σ'ευχαριστώ που ρωτάς!:wink: Τώρα ετοιμάζομαι να πάω να την πέσω και δε το πιστεύω ότι αύριο το πρωί θα ξυπνήσω στο κρεβάτι μου!:) Η αλήθεια είναι ότι σήμερα κουράστηκα πάρα πολύ με τις δουλειές, αλλά είμαι πολύ χαρούμενη που επιτέλους μετακομίσαμε και συμμαζευόμαστε σιγά σιγά!

  • Μου αρέσει 4

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Τέλεια, όλα πήγανε πάρα πολύ καλά στην πρώτη γέννα σου... εύχομαι το ίδιο και στην επόμενη σύντομα, με το καλό! Εγώ κλείνω 37 εβδομάδες σήμερα (αύριο μπαίνω 38η), οπότε υποτίθεται ότι έχω άλλες 3 εβδομάδες μπροστά μου. Το μωρό δε ξέρω πόσο μεγάλο ακριβώς είναι γιατί δε μας κάνουν υπέρηχο πια εδώ που είμαι (Αμερική) αλλά στην β επιπέδου που τον μέτρησαν τελευταία φορά ήταν 7-10 μέρες μεγαλύτερος από την ηλικία του, οπότε πιστεύω ότι πλέον θα είναι σίγουρα 3 κιλά. Πάντως η κοιλιά μου είναι τεράστια και έχει βαρύνει πάρα πολύ. Από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω βάλει 10 κιλά, οπότε δεν έβαλα πολλά γενικά (ολόκληρη μια κοιλιά είμαι τώρα).

 

Γεια σου κορίτσι. Εγώ δεν το έχω αυτό που λες, αλλά όπως μου ακούγεται μάλλον θα κατεβαίνει το μωρό πιο χαμηλά κ θα ετοιμάζεται για τον τοκετό. Αφού ο γιατρός σου λέει ότι είναι εντάξει μην ανησυχείς. Απλά κάνε υπομονή... σχεδόν έφτασες στο τέλος!

 

Ναι, κάνει νόημα αυτό που λες... σ'ευχαριστώ για την απάντηση!:wink: Όχι εντάξει, δεν αγχώθηκα τώρα γι'αυτό, απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σύμπτωμα ή σημάδι που να παραπέμπει τους γιατρούς στο να κάνουν αυτήν την εξέταση, για να ξέρω αν μου τύχει να το πω και στον δικό μου γιατρό να το κοιτάξει.

 

Καλά κάνεις και το ψάχνεις από τώρα. Καλύτερα να είσαι οργανωμένη από το να τρέχεις τελευταία στιγμή και να μη βρίσκεις. Κι εγώ σας είπα τον δικό μας τον μπέμπη έχει μήνες που τον βάλαμε στη λίστα αναμονής για τον παιδικό σταθμό του πανεπιστημίου εδώ (που είναι ο καλύτερος) για να είναι μπροστά στη λίστα μήπως και τον πάρουνε από τον Αύγουστο που ξεκινάει η σχολική χρονιά!

 

Καλή αρχή στην καινούργια συνεργασία και χαρά στο κουράγιο σου! Πάντως σε ζηλεύω και σε χαίρομαι πάρα πολύ να ξέρεις που κάνεις και τις βόλτες σου και τις διακοπές σου, ειδικά τώρα που έχεις άλλη ξεγνοιασιά χωρίς μωρό ακόμα! Εμείς δυστυχώς δεν το χαρήκαμε καθόλου το φετινό καλοκαίρι, αλλά ανυπομονούμε για το επόμενο... με τον μπόμπιρα πια παρέα!:wink: Καλά το επόμενο καλοκαίρι θα είναι πολύ διαφορετικό για όλες μας!!!

 Ευχαρστω πολύ!Ναι έχεις ακόμα εσύ.. να σου πω ότι θα μου άρεζε κ το σύστημα του εξωτερικού γενικά σε φυσιολ.  Κυησεις... εδώ το έχουν παρακάνει οι γιατροί με τόυς υπέρηχους  κτλ. Ειδικά ότι τον τελευταίο μήνα σε θέλουν κάθε βδομάδα για υπέρηχο κ παίρνουν τα 50ε έτσι .. Εγώ δεν μπορούν να δουν κ πολλά γτ τοπ μωρό είναι μεγάλο πλέον..

Οπότε κ εσύ πας φυσιολ.. να σου πάνε όλα καλά κ να έχεις μια εύκολη γέννα σαν κ εμέν α σου εύχομαι!

Μια χαρά σε βρίσκω . Εμένα στην 38η ήταν 3300 περίπου αλλά με απόκλιση κ έχω βάλει 12 κιλά σύνολο.  Έχω μια κοιλιά σαν μπαλονι !! Αλλά δεν έχω μεγάλο μωρό , το πολύ 3500 να βγει. 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...