Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, elenioz είπε:

@Renez Τώρα μπήκα να το δω! Εντάξει νομίζω έκανες τρομερή επιλογή! Εντυπωσιακό και value for money μιας και θα το έχεις για πολλές χρήσεις! 

@Irinoula86 Έχει πολλά ωραία σετάκια που είναι για το μαιευτήριο. Με το ζιμπουνάκι, το φορμάκι από πανω, σκουφάκι κτλπ. Εμένα κτ τέτοια μ'αρεσουν για εκεί :)

Χαίρομαι που σας αρέσει κορίτσια μου,ελπίζω κ ο μπέμπης να έχει ίδια άποψη με εμας:P

Ναιιι σκουφάκια κ ζιπουνακια είναι τόσο cute τα άτιμα!!!! Άντε κ καμία κορδελιτσα ας το παραδεχτώ... @Jasmine@ @EugenJen @Anastasia05 @Ninamc @Christinα :wub:

Ουαου!! Τώρα είδα στο στικερακι μου πως είναι η τελευταία 3ψηφια ημέρα μέχρι την ΠΗΤ μου..από αύριο μετράμε 2ψηφιο πλέον αριθμό..:x

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Κορίτσια μου με τα ψώνια σας! Πολύ μ αρέσει το  shopping!!!:)

Κουνια ριλαξ εγώ έβαλα σχεδόν από τν αρχή, όταν ήμασταν σαλόνι,δλδ όλη μερα ,δεν ήθελα να το έχω χωμένο στο καλάθι του καροτσιού που το κοιμιζα τη μερα! Κούνιαριζονταν κι έβλεπε τα ζωάκια γύρω γύρω! Εκανα κι εγώ τις δουλειες μου. Κα να 6μηνο όμως το χρησιμοποιήσαμε γτ ήμασταν ζωηρουλικα. Ο ανιψιός μ όμως κάθησε μέχρι 1ος που ήταν πιο τεμπελακι όποτε μια χαρά βολεύει κι ανάλογα το παιδί. Επίσης το γυμναστήριο μόνιμα στον καναπέ, πολύ το χαρήκαμε κ για μήνες πολλούς, νομίζω είναι απαραίτητο για τα πρώτα ερεθίσματα. Τώρα θα έχω κ φωλίτσα που θέλει να πάρει η αδερφή μ στην ανιψιά κ νομίζω θα την έχω κι εκεί στν καναπέ. Κορίτσια να σας πω?? Χρώμα σ αυτά τα πράγματα ,αφήστε τα εκρου μπεζ όσο στυλατα κι αν είναι στο σπίτι. 

Αρετακο μου να πάρεις κ 56-58 για τν πρώτο καιρο λίγα ,μν χάνεται ο άνθρωπος μέσα στα ρουχα!

Ο σο για το εμβόλιο που εθιξα λίγο πολύ συμφωνούμε όλες, έχω ρωτήσει κ τν παιδίατρο κ μ είπε θα δούμε μήπως του το κάνω λόγω του μωρού κ της δουλειάς μ που κουβαλάω μικρόβια στο σπίτι. Ίσως του το κάνω για να μν μου τύχει με το νινί κι ο μικρός με ίωση μαζί κ φρικαρω η μάνα κ δν ξέρω τι να τα κάνω. 


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Κορίτσια μου με τα ψώνια σας! Πολύ μ αρέσει το  shopping!!!:)

Κουνια ριλαξ εγώ έβαλα σχεδόν από τν αρχή, όταν ήμασταν σαλόνι,δλδ όλη μερα ,δεν ήθελα να το έχω χωμένο στο καλάθι του καροτσιού που το κοιμιζα τη μερα! Κούνιαριζονταν κι έβλεπε τα ζωάκια γύρω γύρω! Εκανα κι εγώ τις δουλειες μου. Κα να 6μηνο όμως το χρησιμοποιήσαμε γτ ήμασταν ζωηρουλικα. Ο ανιψιός μ όμως κάθησε μέχρι 1ος που ήταν πιο τεμπελακι όποτε μια χαρά βολεύει κι ανάλογα το παιδί. Επίσης το γυμναστήριο μόνιμα στον καναπέ, πολύ το χαρήκαμε κ για μήνες πολλούς, νομίζω είναι απαραίτητο για τα πρώτα ερεθίσματα. Τώρα θα έχω κ φωλίτσα που θέλει να πάρει η αδερφή μ στην ανιψιά κ νομίζω θα την έχω κι εκεί στν καναπέ. Κορίτσια να σας πω?? Χρώμα σ αυτά τα πράγματα ,αφήστε τα εκρου μπεζ όσο στυλατα κι αν είναι στο σπίτι. 

Αρετακο μου να πάρεις κ 56-58 για τν πρώτο καιρο λίγα ,μν χάνεται ο άνθρωπος μέσα στα ρουχα!

Ο σο για το εμβόλιο που εθιξα λίγο πολύ συμφωνούμε όλες, έχω ρωτήσει κ τν παιδίατρο κ μ είπε θα δούμε μήπως του το κάνω λόγω του μωρού κ της δουλειάς μ που κουβαλάω μικρόβια στο σπίτι. Ίσως του το κάνω για να μν μου τύχει με το νινί κι ο μικρός με ίωση μαζί κ φρικαρω η μάνα κ δν ξέρω τι να τα κάνω. 

Έχεις δίκιο κ για τα λίγο πιο μικρά..βασικά περιμένω να δω τι θα μου στείλει κ η κουνιάδα μου κ θα συμπληρώσω ότι χρειάζεται..

πάντως αγαπημένες τολμώ να πω πως σχεδόν έχω τελειώσει πλέον..θα αφήσω για τελη Αυγουστου- Σεπτεμβρη να φτιάξω σιγά σιγά τη βαλίτσα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Έχεις δίκιο κ για τα λίγο πιο μικρά..βασικά περιμένω να δω τι θα μου στείλει κ η κουνιάδα μου κ θα συμπληρώσω ότι χρειάζεται.. 

πάντως αγαπημένες τολμώ να πω πως σχεδόν έχω τελειώσει πλέον..θα αφήσω για τελη Αυγουστου- Σεπτεμβρη να φτιάξω σιγά σιγά τη βαλίτσα.. 

δεν κρατιεσαι λεμεεε!!!!χιιχιχιιχ.... μπραβοοοοοοοοοοοοοοο...........

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 είπε:

δεν κρατιεσαι λεμεεε!!!!χιιχιχιιχ.... μπραβοοοοοοοοοοοοοοο...........

Ναιιιιι :x 

Μωρέ είναι ότι κ οι δύο μου οι φίλες που σας είπα πως γέννησαν η μία τον Μάιο η άλλη τώρα τον Ιούνη γέννησαν νωρίτερα από την ΠΗΤ, η μία 36 κ 5 και η άλλη 37 κ 4 οπότε σκέφτομαι για παν ενδεχόμενο Σεπτεμβρη που θα μπω στον μήνα μου να είναι όλα έτοιμα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renez είπε:

Έχεις δίκιο κ για τα λίγο πιο μικρά..βασικά περιμένω να δω τι θα μου στείλει κ η κουνιάδα μου κ θα συμπληρώσω ότι χρειάζεται..

πάντως αγαπημένες τολμώ να πω πως σχεδόν έχω τελειώσει πλέον..θα αφήσω για τελη Αυγουστου- Σεπτεμβρη να φτιάξω σιγά σιγά τη βαλίτσα..

Α ναι καλέ αφού έχεις κι αυτά! Εγώ τα είδα αυτά που μ έδωσαν κ είναι πολλά μικρουλια αλλά ήταν πιο καλοκαιρινό μωρό εκείνο!  Μας κάνουν όμως!Σαν της Μπάρμπι μου φαίνονται όλα ψεύτικα! Κι εγώ αρχές Οκτωβρίου θα γεννήσω όποτε αρχές Σεπτεμβρίου όλα έτοιμα!

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Α ναι καλέ αφού έχεις κι αυτά! Εγώ τα είδα αυτά που μ έδωσαν κ είναι πολλά μικρουλια αλλά ήταν πιο καλοκαιρινό μωρό εκείνο!  Μας κάνουν όμως!Σαν της Μπάρμπι μου φαίνονται όλα ψεύτικα! Κι εγώ αρχές Οκτωβρίου θα γεννήσω όποτε αρχές Σεπτεμβρίου όλα έτοιμα!

Ε ναι ρε συ να είμαστε σίγουρες !!

Άσε που τι έμεινες μέχρι τον Σεπτέμβριο? 2 μήνες ακριβώς..ποτέ μπήκε Ιούλης πραγματικα δεν καταλαβα!!! 

Πότε θα λέμε για ντοπλερ να δω!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Κορίτσια μου κ εγω μετά τη συμβουλή της Αναστασίας που το λέγαμε τις προάλλες έλεγα για κούνια ριλαξ κ όπως έψαχνα βρήκα για εμένα την τέλεια που είναι ρελαξ κ καρέκλακι φαγητού μετά κ το έχεις ως 3χρονων..αυτήν παρήγγειλα. 

Είναι αγγλική εταιρία λέγεται Hauk sit'n relax μπείτε κ στο YouTube να δείτε πως χρησιμοποιείται.. μ αρέσει κυρίως ότι έχει 5 διαφορετικά ύψη να την προσαρμόσεις είτε είσαι πχ στον καναπέ είτε στο τραπέζι είτε όπου θες κ δε θα φεύγει η μέση όπως με ένα απλό ρελαξ..

Πείτε μου κ γνώμες..

Α! Κ το γυμναστήριο από ποτέ το βάζουμε το μπεμπέ??

γυμναστηριο στο πατωμα απο 3 μηνων. 

σε καναπε η κρεβατι εξαρχης, αλλα τοτε οπου και να το ακουμπας δεν καταλαβαινει τιποτα. 

γενικα ειναι αγορα που μπορει να γινει και στους 3-4 μηνες, που πλεον κινειται, παρατηρει κι αρχιζει να τεντωνεται, να πιανει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

γυμναστηριο στο πατωμα απο 3 μηνων. 

σε καναπε η κρεβατι εξαρχης, αλλα τοτε οπου και να το ακουμπας δεν καταλαβαινει τιποτα. 

γενικα ειναι αγορα που μπορει να γινει και στους 3-4 μηνες, που πλεον κινειται, παρατηρει κι αρχιζει να τεντωνεται, να πιανει κλπ.

Πάλι καλά γτ ρε συ τα πιο καλά που κοιτάω παίζουν στο 50αρι κ λέω άλλο ενα..?! Άστο...

Εφόσον δεν είναι κάτι απαραίτητο ελεγα κ εγώ να το πάρω αφότου γεννησω..άσε που παίζει κ κάποιος να μας το φέρει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

γυμναστηριο στο πατωμα απο 3 μηνων. 

σε καναπε η κρεβατι εξαρχης, αλλα τοτε οπου και να το ακουμπας δεν καταλαβαινει τιποτα. 

γενικα ειναι αγορα που μπορει να γινει και στους 3-4 μηνες, που πλεον κινειται, παρατηρει κι αρχιζει να τεντωνεται, να πιανει κλπ.

Ο παιδιατρος λέει να τα βάζουμε από νεογέννητα να έχουν ερεθίσματα.. Βέβαια πανω σε κάτι μαλακό. Όπως ένα παπλωμα η μια κουβέρτα. 

Εγώ παντως το είχα από ημερών και το παιδι ανταποκρινόταν ευχάριστα.. 

Το ίδιο θα κάνω και στο 2ο.

Εγώ πηρα της φισερπραισ το στρωματακι με τα κρεμαστά από πανω. Που έχει διαφορά κρεμαστά, μελισσουλα μαιμουδιτσα. Χαρταετό κτλ.. Και μέχρι 10 μηνών έπαιζε εκεί. Μετά περπατησε ο δικός μας 

@Renez

Τα άξιζε τα 80 ευρω

Just now, Renez είπε:

Χαίρομαι που σας αρέσει κορίτσια μου,ελπίζω κ ο μπέμπης να έχει ίδια άποψη με εμας:P

Ναιιι σκουφάκια κ ζιπουνακια είναι τόσο cute τα άτιμα!!!! Άντε κ καμία κορδελιτσα ας το παραδεχτώ... @Jasmine@ @EugenJen @Anastasia05 @Ninamc @Christinα :wub:

Ουαου!! Τώρα είδα στο στικερακι μου πως είναι η τελευταία 3ψηφια ημέρα μέχρι την ΠΗΤ μου..από αύριο μετράμε 2ψηφιο πλέον αριθμό..:x

Μωρουδιστικα να ναι και όπως να ναι.. Γλυκές είναι όλα.. Και εγώ αυτές τις ημέρες θα κοιτάξω τα πρωτα του παιδαρου... Και θα συγκινηθώ η δόλια μάνα, πουθα τα βάλει και το κοριτσάκι μας... Αχ... Ευχομαι να βρω χρόνο να τα ψαξω όλα... 

Και όσο για το εμβόλιο, το κάνω κάθε χρόνο, εδώ και χρόνια.. Γιατί η γρίπη είχε χτυπήσει την πορτα δικου μας ανθρώπου, χωρίς προβλήματα υγείας. 13%ζωη έδιναν οι γιατροί τότε... Δόξα το θεο έζησε. 

Όποτε παντα το κάνω για να προστατευω και εμένα και εκείνους που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες. 

Φέτος θα κάνω και στο παιδι. 

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ninamc είπε:

Ο παιδιατρος λέει να τα βάζουμε από νεογέννητα να έχουν ερεθίσματα.. Βέβαια πανω σε κάτι μαλακό. Όπως ένα παπλωμα η μια κουβέρτα. 

Εγώ παντως το είχα από ημερών και το παιδι ανταποκρινόταν ευχάριστα.. 

Το ίδιο θα κάνω και στο 2ο.

Εγώ πηρα της φισερπραισ το στρωματακι με τα κρεμαστά από πανω. Που έχει διαφορά κρεμαστά, μελισσουλα μαιμουδιτσα. Χαρταετό κτλ.. Και μέχρι 10 μηνών έπαιζε εκεί. Μετά περπατησε ο δικός μας 

@Renez

Τα άξιζε τα 80 ευρω

Κι εγώ έτσι φίλη! Κ το πιανακι πατούσαμε κ του άρεσε. Το λιωσαμε το γυμναστήριο..

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Κι εγώ έτσι φίλη! Κ το πιανακι πατούσαμε κ του άρεσε. Το λιωσαμε το γυμναστήριο..

Είναι κάτι ποθ αξίζει θεωρώ.. Τον παιδι βλέπει χρώματα, ακουει ήχους, τραγουδάκια και του αρέσει.. Είναι ενδιαφέρον ακόμα και τα νεογέννητα τα καταλαβαίνουν όλα. 

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tinakiii είπε:

Κορίτσια καλησπερα !!! Εχω μια απορία εγώ εχω πιθανή ημερομηνία γέννησης 27/10 η 56 μέρες ξεκινανε από 01/09 σωστά τα υπολογίζω ;;; Μια μέρα από την πιθανή μου ;; 

Ναι!:) 

Just now, Ninamc είπε:

Είναι κάτι ποθ αξίζει θεωρώ.. Τον παιδι βλέπει χρώματα, ακουει ήχους, τραγουδάκια και του αρέσει.. Είναι ενδιαφέρον ακόμα και τα νεογέννητα τα καταλαβαίνουν όλα. 

Εδώ τους τραγουδάμε στην κοιλίτσα κ τη χαϊδεύουμε κ η ζουμπαμε:mrgreen:. είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνουν??

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Πάλι καλά γτ ρε συ τα πιο καλά που κοιτάω παίζουν στο 50αρι κ λέω άλλο ενα..?! Άστο...

Εφόσον δεν είναι κάτι απαραίτητο ελεγα κ εγώ να το πάρω αφότου γεννησω..άσε που παίζει κ κάποιος να μας το φέρει...

Ναι και μην ντραπεις να το ζητησεις κιολας, αν καποιος σε ρωτησει τι να σου παρει.

Οσο για ερεθισματα, οι αναπτυξιολογοι συστηνουν πολυ ηπιες εικονες για τα νεογεννητα. οπως πχ καρτες με ασπρομαυρα σχηματα. μονοχρωμα αντικειμενα κλπ. Μπορεις να τσεκαρεις στο ιντερνετ διαφορα τετοια, συνηθως ομως ειναι πιο ακριβα. Επισης δεν τα βρισκεις σε πολλα καταστηματα. Αν σε ενδιαφερει πες μου να σου στειλω λινκ. Τα γυμναστηρια συνηθως ειναι λιγο τσιρκολικια :-P οποτε ουτως η αλλιως καλυτερα μετα τον 2ο μηνα που ειναι πιο ετοιμα για πιο συνθετες εικονες κι ηχους. 

Οπως και να χει παντως οχι στο πατωμα πριν τον 3ο. Η φιλη μου παιδιατρικη φυσικοθεραπευτρια μου χει πει το πρωτο τριμηνο μονο σε κρεβατι, καναπε, πορτ μπεμπε, καροτσι, ριλαξ. Στον 3ο μηνα πλεον κουβερτα η στρωματακι και πανω το γυμναστηριο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...